Νέα

Προσωπική άποψη για ταινίες/δυνατές σκηνές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα in_between
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 13K
  • Εμφανίσεις 642K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
πολυ μαπα αυτο το lone survivor.
καλυτερα να εβλεπα το superman.
πολλα τα κουφα και τα τρελα και σιγουρα οχι
σαν τις old school πολεμικες που γουσταραμε


Αν ξεπεράσεις τη διαφημιση που κάνουν στα επιλεκτα σώματα τους οι Αμερικάνοι και δεις λίγο πιο σοβαρα τις ταινίες θα βάλεις τα γέλια-κλάμματα με τη στρατηγική τους αντίληψη και τις τακτικές τους :

Στο lone survivor μια ομαδα από 4 σούπερ επίλεκτα κομαντα τα κάνει εντελώς ΣΚΑΤΑ και χάνει τ' αυγα με τα πασχάλια όταν χάνει την επικοινωνία με το κέντρο επιχειρήσεων και πέφτει σε μια ομάδα βοσκών και πρέπει να πάρει 2-3 απλές αποφάσεις.

Στο black hawk down , ολόκληρος υποστρατηγος (γαμω τα Γουεστ Ποιντ...) στέλνει μια ολόκληρη ομάδα επιλέκτων στο στόμα του λύκου για να απαγαγουν στενούς συνεργατες Σομαλού πολέμαρχου.

- να μη σχολιασω το πόσο μαλακισμενη είναι η γενική ιδεα της απαγωγης των Σομαλων και το κατα πόσο θα επηρεαζε τον πολέμαρχο (στ' αρχιδια του...)
- να σταθούμε στα στοιχειώδη :
        - στελνεις μέσα σε εχθρική πόλη πεζοπόρα τμήματα με 2-3 χαμβι και υποστηριξη από ελικόπτερα. Το Σταλινγκραντ δεν το ακουσες ποτέ...
        - τα ελικοπερα ειναι εκτεθημενα στα RPG των σομαλών οι οποιοι φυσικά τους γαμανε τα ραμματα από τις στεγες.
        - απλα καμμενα λαστιχα κοβουν την ορατοτητα απο ψηλα και απλα οδοφραγματα παγιδευουν την αυτοκινητοπομπη στο κεντρο της κολασης.
        - για καθε ελικοπτερο που πεφτει εσυ διασπας ετι περαιτερω τις παγιδευμενες ομαδες σου και τις διασκορπίζεις ολο και περισσοτερο σε ασκοπες αποστολες
          διάσωσης
        - συνεχίζεις να εμπλέκεις τα εντελώς ακαταλληλα ελικοπτερα σου στο να υποστηριζουν πεζούς και αυξανεις τις απώλειες σου και τη συγχυση.
        - αφου τα εχεις κανει τελειως σκατά, θυμασαι οτι χρειαζεσαι μηχανοκινητη μεραρχια για να μπει στην πόλη κι αρχίζεις να κλαιγεσαι στον ΟΗΕ (που τον ειχε γραμμενο στ' αρχιδια σου ως τοτε)


Ένας δικός μας διοικητης σε κομαντα μου ειχε πει καποτε, ότι "εγω δε θέλω Ζορό και σούπερμαν στην ομαδα μου. Θέλω βεβαια να είναι εκπαιδευμενοι, αλλά κυρίως  θελω να ειναι αποφασισμενοι και να μπορούν να σκέφτονται κάτω από πίεση"

 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
παιδες πειτε καμια ταινια για γκανγκστερς τ ανατολικου μπλοκ τα 90'ς :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:
 

πιπης___

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2013
Μηνύματα
3.462
Like
1
Πόντοι
16
Αν ξεπεράσεις τη διαφημιση που κάνουν στα επιλεκτα σώματα τους οι Αμερικάνοι και δεις λίγο πιο σοβαρα τις ταινίες θα βάλεις τα γέλια-κλάμματα με τη στρατηγική τους αντίληψη και τις τακτικές τους :

Στο lone survivor μια ομαδα από 4 σούπερ επίλεκτα κομαντα τα κάνει εντελώς ΣΚΑΤΑ και χάνει τ' αυγα με τα πασχάλια όταν χάνει την επικοινωνία με το κέντρο επιχειρήσεων και πέφτει σε μια ομάδα βοσκών και πρέπει να πάρει 2-3 απλές αποφάσεις.

Στο black hawk down , ολόκληρος υποστρατηγος (γαμω τα Γουεστ Ποιντ...) στέλνει μια ολόκληρη ομάδα επιλέκτων στο στόμα του λύκου για να απαγαγουν στενούς συνεργατες Σομαλού πολέμαρχου.

- να μη σχολιασω το πόσο μαλακισμενη είναι η γενική ιδεα της απαγωγης των Σομαλων και το κατα πόσο θα επηρεαζε τον πολέμαρχο (στ' αρχιδια του...)
- να σταθούμε στα στοιχειώδη :
       - στελνεις μέσα σε εχθρική πόλη πεζοπόρα τμήματα με 2-3 χαμβι και υποστηριξη από ελικόπτερα. Το Σταλινγκραντ δεν το ακουσες ποτέ...
       - τα ελικοπερα ειναι εκτεθημενα στα RPG των σομαλών οι οποιοι φυσικά τους γαμανε τα ραμματα από τις στεγες.
       - απλα καμμενα λαστιχα κοβουν την ορατοτητα απο ψηλα και απλα οδοφραγματα παγιδευουν την αυτοκινητοπομπη στο κεντρο της κολασης.
       - για καθε ελικοπτερο που πεφτει εσυ διασπας ετι περαιτερω τις παγιδευμενες ομαδες σου και τις διασκορπίζεις ολο και περισσοτερο σε ασκοπες αποστολες
          διάσωσης
       - συνεχίζεις να εμπλέκεις τα εντελώς ακαταλληλα ελικοπτερα σου στο να υποστηριζουν πεζούς και αυξανεις τις απώλειες σου και τη συγχυση.
       - αφου τα εχεις κανει τελειως σκατά, θυμασαι οτι χρειαζεσαι μηχανοκινητη μεραρχια για να μπει στην πόλη κι αρχίζεις να κλαιγεσαι στον ΟΗΕ (που τον ειχε γραμμενο στ' αρχιδια σου ως τοτε)


Ένας δικός μας διοικητης σε κομαντα μου ειχε πει καποτε, ότι "εγω δε θέλω Ζορό και σούπερμαν στην ομαδα μου. Θέλω βεβαια να είναι εκπαιδευμενοι, αλλά κυρίως  θελω να ειναι αποφασισμενοι και να μπορούν να σκέφτονται κάτω από πίεση"

Tυπε μονος σου λες οτι κανουν διαφημιση τα Αμερικανικα Στρατα και μια σειρα ποιο κατω τους δειχνει να τα κανουν σκατα. Αναιρεις ο ιδιος αυτα που γραφεις.
Χαλαρωσε και δες ταινιουλα...δεν πας σε πολεμο να πολεμησεις..η ταινια που εγραψα (Lone Survivor) εμενα μου αρεσε πολυ και γιαυτο μπηκα στον κοπο να γραψω να την δειτε. Ιδια γουστα δεν εχουμε, αλλα στο imbd ολοι συμφωνουνε με τα δικα μου .. αξιζει την βαθμολογια της και τις πολυ καλες κριτικες που πηρε

Παμε παρακατω

Flipped

Ρομαντικη Κομεντι με πρωταγωνιστες 2 παιδακια (ενα κοριτσακι και ενα αγορακι που το ενα αγαπαει το αλλο αλλα δεν βισκει ανταποκριση και στην πορεια συμβαινει ακριβως το αντιθετο) και τις οικογενειες τους !!! Καλογυρισμενη ταινια βασισμενη σε βιβλιο αν θυμαμαι καλα, με εξυπνους διαλογους που την ειδα με ενδιαφερον.

MV5BMTU2NjQ1Nzc4MF5BMl5BanBnXkFtZTcwNTM0NDk1Mw@@._V1_SX214_AL_.jpg
 

Trainspotting 13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2011
Μηνύματα
1.051
Κριτικές
7
Like
359
Πόντοι
316
Αν ξεπεράσεις τη διαφημιση που κάνουν στα επιλεκτα σώματα τους οι Αμερικάνοι και δεις λίγο πιο σοβαρα τις ταινίες θα βάλεις τα γέλια-κλάμματα με τη στρατηγική τους αντίληψη και τις τακτικές τους :

Στο lone survivor μια ομαδα από 4 σούπερ επίλεκτα κομαντα τα κάνει εντελώς ΣΚΑΤΑ και χάνει τ' αυγα με τα πασχάλια όταν χάνει την επικοινωνία με το κέντρο επιχειρήσεων και πέφτει σε μια ομάδα βοσκών και πρέπει να πάρει 2-3 απλές αποφάσεις.

Στο black hawk down , ολόκληρος υποστρατηγος (γαμω τα Γουεστ Ποιντ...) στέλνει μια ολόκληρη ομάδα επιλέκτων στο στόμα του λύκου για να απαγαγουν στενούς συνεργατες Σομαλού πολέμαρχου.

- να μη σχολιασω το πόσο μαλακισμενη είναι η γενική ιδεα της απαγωγης των Σομαλων και το κατα πόσο θα επηρεαζε τον πολέμαρχο (στ' αρχιδια του...)
- να σταθούμε στα στοιχειώδη :
        - στελνεις μέσα σε εχθρική πόλη πεζοπόρα τμήματα με 2-3 χαμβι και υποστηριξη από ελικόπτερα. Το Σταλινγκραντ δεν το ακουσες ποτέ...
        - τα ελικοπερα ειναι εκτεθημενα στα RPG των σομαλών οι οποιοι φυσικά τους γαμανε τα ραμματα από τις στεγες.
        - απλα καμμενα λαστιχα κοβουν την ορατοτητα απο ψηλα και απλα οδοφραγματα παγιδευουν την αυτοκινητοπομπη στο κεντρο της κολασης.
        - για καθε ελικοπτερο που πεφτει εσυ διασπας ετι περαιτερω τις παγιδευμενες ομαδες σου και τις διασκορπίζεις ολο και περισσοτερο σε ασκοπες αποστολες
           διάσωσης
        - συνεχίζεις να εμπλέκεις τα εντελώς ακαταλληλα ελικοπτερα σου στο να υποστηριζουν πεζούς και αυξανεις τις απώλειες σου και τη συγχυση.
        - αφου τα εχεις κανει τελειως σκατά, θυμασαι οτι χρειαζεσαι μηχανοκινητη μεραρχια για να μπει στην πόλη κι αρχίζεις να κλαιγεσαι στον ΟΗΕ (που τον ειχε γραμμενο στ' αρχιδια σου ως τοτε)


Ένας δικός μας διοικητης σε κομαντα μου ειχε πει καποτε, ότι "εγω δε θέλω Ζορό και σούπερμαν στην ομαδα μου. Θέλω βεβαια να είναι εκπαιδευμενοι, αλλά κυρίως  θελω να ειναι αποφασισμενοι και να μπορούν να σκέφτονται κάτω από πίεση"
συμφωνω
τωρα για τους αλλους που τους αρεσε
γουστα ειναι αυτα.
αλλα δε μου λεει τιποτα αν αρεσε ακομα και στο 99,9%
και εχει υψηλες βαθμολογιες.
εγω κρινω και επιλεγω με τα ματακια μου
 

Geopa

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2009
Μηνύματα
5.861
Κριτικές
34
Like
39
Πόντοι
1.666
Σόρρυ ρε παιδιά αλλά και στις δύο ταινίες τονίζεται συνεχώς τα λάθη και οι παραλείψεις στις επιχειρήσεις που έγιναν και για αυτό απέτυχαν κιόλας....ένας από τους λόγους που έγιναν αυτές οι 2 ταινίες, ήταν και αυτός!!!!
Παρόλα αυτά αν είναι να βλέπουμε τέτοιου είδους ταινίες και να τις κρίνουμε έτσι, είναι σαν να βλέπουμε ταινίες με θέμα το ποδόσφαιρο και να κρίνουμε τον ηθοποιό αν κλώτσησε σωστά την μπάλα.....
Πάμε παρακάτω!!!!!
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.323
Like
72.606
Πόντοι
12.756
Σόρρυ ρε παιδιά αλλά και στις δύο ταινίες τονίζεται συνεχώς τα λάθη και οι παραλείψεις στις επιχειρήσεις που έγιναν και για αυτό απέτυχαν κιόλας....ένας από τους λόγους που έγιναν αυτές οι 2 ταινίες, ήταν και αυτός!!!!
Παρόλα αυτά αν είναι να βλέπουμε τέτοιου είδους ταινίες και να τις κρίνουμε έτσι, είναι σαν να βλέπουμε ταινίες με θέμα το ποδόσφαιρο και να κρίνουμε τον ηθοποιό αν κλώτσησε σωστά την μπάλα.....
Πάμε παρακάτω!!!!!

Χριστος Ανεστη φιλε  ;)
 

Geopa

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2009
Μηνύματα
5.861
Κριτικές
34
Like
39
Πόντοι
1.666
Αληθώς Ανέστη φίλε.....Χρόνια πολλά και καλά!!!!
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.742
Like
1.420
Πόντοι
366
αστυνομική περιπετεια που βλεπεται ευκολα και ευχαριστα, με τον Ορλαντο σε ρολο γοη μπατσου που θα τον λατρεψουν γκομενιτσες και πουστρακια  :boobies:

MV5BMjA0NjE1OTI0M15BMl5BanBnXkFtZTgwMDkyNTM3MDE@._V1_SY317_CR9,0,214,317_AL_.jpg



 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
Σόρρυ ρε παιδιά αλλά και στις δύο ταινίες τονίζεται συνεχώς τα λάθη και οι παραλείψεις στις επιχειρήσεις που έγιναν και για αυτό απέτυχαν κιόλας....ένας από τους λόγους που έγιναν αυτές οι 2 ταινίες, ήταν και αυτός!!!!
Παρόλα αυτά αν είναι να βλέπουμε τέτοιου είδους ταινίες και να τις κρίνουμε έτσι, είναι σαν να βλέπουμε ταινίες με θέμα το ποδόσφαιρο και να κρίνουμε τον ηθοποιό αν κλώτσησε σωστά την μπάλα.....
Πάμε παρακάτω!!!!!

Όταν βλέπω μια ταινία μπαίνω στη διαδικασία να σκεφτώ πάνω σε αυτα που βλέπω.

Όταν βλέπεις στρατιωτη να παίρνει κουτρουβαλα πλαγιά ολόκληρη και να φρενάρει με την πλατη-μέση σε βράχο και την επόμενη στιγμη να σηκώνεται και να συνεχίζει, εεε εντάξει, έχει κι η μαλακία τα όριά της !

Παρόλα αυτά εγώ δε σχολίασα αυτού του είδους τα κουλά αλλά τα βασικά γεγονότα όπως προβλήθηκαν (σύλληψη επιχειρησης, σχεδιασμό, εκτελεση κτλ).

Ο καθενας είναι ελευθερος να κάνει τα σχόλια και τις παρατηρησεις - προτασεις του.
 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
Tυπε μονος σου λες οτι κανουν διαφημιση τα Αμερικανικα Στρατα και μια σειρα ποιο κατω τους δειχνει να τα κανουν σκατα. Αναιρεις ο ιδιος αυτα που γραφεις.
Χαλαρωσε και δες ταινιουλα...δεν πας σε πολεμο να πολεμησεις..η ταινια που εγραψα (Lone Survivor) εμενα μου αρεσε πολυ και γιαυτο μπηκα στον κοπο να γραψω να την δειτε. Ιδια γουστα δεν εχουμε, αλλα στο imbd ολοι συμφωνουνε με τα δικα μου .. αξιζει την βαθμολογια της και τις πολυ καλες κριτικες που πηρε

Παμε παρακατω

Flipped

Ρομαντικη Κομεντι με πρωταγωνιστες 2 παιδακια (ενα κοριτσακι και ενα αγορακι που το ενα αγαπαει το αλλο αλλα δεν βισκει ανταποκριση και στην πορεια συμβαινει ακριβως το αντιθετο) και τις οικογενειες τους !!! Καλογυρισμενη ταινια βασισμενη σε βιβλιο αν θυμαμαι καλα, με εξυπνους διαλογους που την ειδα με ενδιαφερον.

MV5BMTU2NjQ1Nzc4MF5BMl5BanBnXkFtZTcwNTM0NDk1Mw@@._V1_SX214_AL_.jpg

Τύπε χαλάρωσε με τη σειρα σου και συνεχα να βλεπεις-σχολιάζεις-προτείνεις ό,τι σ΄αρέσει.

Το σχόλιό μου δεν αφορούσε εσένα, το γούστο σου ή τη βαθμολογία της ταινίας.

Το τι θα γραψω εγω είναι δικό μου θέμα.

Καλή Ανάσταση !
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.794
Κριτικές
183
Like
3.241
Πόντοι
8.535
αστυνομική περιπετεια που βλεπεται ευκολα και ευχαριστα, με τον Ορλαντο σε ρολο γοη μπατσου που θα τον λατρεψουν γκομενιτσες και πουστρακια  :boobies:

MV5BMjA0NjE1OTI0M15BMl5BanBnXkFtZTgwMDkyNTM3MDE@._V1_SY317_CR9,0,214,317_AL_.jpg


το ειδα σημερα,καλο ηταν...οχι κατι συγκλονιστικο,αλλα γενικα οκ...
 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.742
Like
1.420
Πόντοι
366
το ειδα σημερα,καλο ηταν...οχι κατι συγκλονιστικο,αλλα γενικα οκ...
ετσι, γενικα βλεπεται χαλαρα χωρις να κουραζει...

ειδα κι αυτο
MV5BMTQ0NDQxOTY3M15BMl5BanBnXkFtZTcwNTE0MTExOQ@@._V1_SY317_CR0,0,214,317_AL_.jpg


πιο πολυπλοκη υποθεση, αλλα χωρις κατι το συγκλονιστικο....νομιζω οτι οι βαθμολογιες ειναι αντιπροσωπευτικες
 

aristos 45 sec

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2013
Μηνύματα
1.965
Κριτικές
3
Like
21
Πόντοι
16
Σόρρυ ρε παιδιά αλλά και στις δύο ταινίες τονίζεται συνεχώς τα λάθη και οι παραλείψεις στις επιχειρήσεις που έγιναν και για αυτό απέτυχαν κιόλας....ένας από τους λόγους που έγιναν αυτές οι 2 ταινίες, ήταν και αυτός!!!!
Παρόλα αυτά αν είναι να βλέπουμε τέτοιου είδους ταινίες και να τις κρίνουμε έτσι, είναι σαν να βλέπουμε ταινίες με θέμα το ποδόσφαιρο και να κρίνουμε τον ηθοποιό αν κλώτσησε σωστά την μπάλα.....
Πάμε παρακάτω!!!!!
Σωστά Geopa,
πάμε λοιπόν να ρίξουμε μια ματιά στο μέλλον και τα ερωτήματα αρχίζουν να δημιουργούνται.Trancendence: Η υπόθεση αφορά έναν λαμπρό επιστήμονα που προσπαθεί να επιτύχει την τεχνητή νοημοσύνη, να αποκτήσουν οι υπολογιστές σκέψη και συναισθήματα - πέραν της γνώσης - όπως οι άνθρωποι. Το αποτέλεσμα γνωστό, όταν βάζεις στόχους γίνεσαι ο ίδιος στόχος. Aλλά είναι εφικτό ένα τέτοιο επιχείρημα και αν ναι πόσο μπορεί να αποτελέσει την πανάκια για τα χιλιάδες προβλήματα της ανθρωπότητας και πόσο κυρίως την θέλουν οι υπάρχοντες δυνάμεις της  ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ.

Η ταινία διαθέτει δυνατή σκεπτική προσέγγιση , πολύ ωραία εφέ αλλά αρκετά παρατραβηγμένες  (κλισέ) καταστάσεις με αποτέλεσμα το τελείωμα της ταινίας να ξενερώνει. Μην παρασυρθείτε από το όνομα του C.Nolan που θα δείτε να φιγουράρει, απλά ο μέγιστος έκανε την υποχρέωση του στον νέο σκηνοθέτη που αποτέλεσε των υπεύθυνο φωτογραφίας σε πολλές ταινίες του (Inception, Batman). Ερμηνείες μην περιμένετε.
Για να τελειώνω, δύσκολη ταινία που λίγοι θα την καταλάβουν και αρκετοί πιστεύω θα βιαστούν να την απορρίψουν, αλλά σκεφτείτε πως πριν κάποια χρόνια η μεταφορά ήχου μέσω ηλεκτρικών σημάτων ( τηλέφωνο ) καθώς και η ανταλλαγή μηνυμάτων και δεδομένων με την βοήθεια των λογισμικών ( διαδίκτυο ) φάνταζε ουτοπία…
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    192,5 KB · Εμφανίσεις: 26
  • 2.jpg
    2.jpg
    276,1 KB · Εμφανίσεις: 21

Geopa

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2009
Μηνύματα
5.861
Κριτικές
34
Like
39
Πόντοι
1.666
αστυνομική περιπετεια που βλεπεται ευκολα και ευχαριστα, με τον Ορλαντο σε ρολο γοη μπατσου που θα τον λατρεψουν γκομενιτσες και πουστρακια  :boobies:

MV5BMjA0NjE1OTI0M15BMl5BanBnXkFtZTgwMDkyNTM3MDE@._V1_SY317_CR9,0,214,317_AL_.jpg



Μέτρια ταινιούλα, χωρίς ανατροπές, χωρίς νεύρο και χιλιοειπωμένο...
Καλές ερμηνείες από καλό καστ!!!!
Πάμε για άλλα....
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.794
Κριτικές
183
Like
3.241
Πόντοι
8.535

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.794
Κριτικές
183
Like
3.241
Πόντοι
8.535

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom