Νέα

Προσωπική άποψη για ταινίες/δυνατές σκηνές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα in_between
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 13K
  • Εμφανίσεις 642K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

drax

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.290
Κριτικές
36
Like
184
Πόντοι
896
Δεν βγαινει νοημα, οπως καταλαβαινεις...

Οσο για τον Οικονομιδη, ο ιδιος εχει πει οτι του αρεσει κυριως η λογοτεχνια, και οτι θεωρει το σινεμα προεκταση της λογοτεχνιας. Επομενως, το κοβω πιο πιθανο να παψει να σκηνοθετει και να μοιραζει σεναρια, παρα το αντιστροφο.

Άλλο σεναριακή ιδέα, δηλαδή η εκκίνηση μιας ιστορίας κι άλλο ένα ολοκληρωμένο σενάριο φίλε μου. Ο Οικονομίδης ήθελε να γυρίσει μια ταινία για έναν εκτελεστή που κουβαλούσε έναν σταυρό πολύ βαρύ και την πορεία του προς την εξιλέωση-κάθαρση, με τις παράλληλες κοινωνικές-πολιτικές-φιλοσοφικές ή δεν ξέρω τι άλλο προεκτάσεις του. Αυτή είναι η μαγιά πάνω στην οποία πρέπει να βάλεις υλικά για να φτιάξεις ψωμί. Η μαγιά δηλαδή υπήρχε, γιατί είναι ένα ενδιαφέρον θέμα(όχι πολύ πρωτότυπο, αλλά ενδιαφέρον), αλλά από εκεί και πέρα οι διάλογοι και η δομή της ιστορίας είναι κάτω του μετρίου κατά τη γνώμη μου. Αυτό εννοώ ότι πρέπει να βρει σεναριογράφο. Να βρει έναν άνθρωπο ή μια ομάδα ανθρώπων που να τους λέει "Θέλω να κάνω αυτό" και αυτοί να τον βοηθούν να αναδεικνύει το όραμά του.
Όσο για τις δηλώσεις του και το συμπέρασμα σου από αυτές, ας αφήσουμε το μέλλον να μας δείξει. Η γνώμη μου είναι πάντως ότι καλό θα ήταν να συνεχίσει να κινηματογραφεί.
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.795
Κριτικές
25
Like
1.914
Πόντοι
2.537
Ούτε ο Σκορτζέζε να ήταν ρε παιδιά τέτοια ανάλυση......νταξ, ένας ακόμα από τους εκατοντάδες χιλιάδες σκηνοθέτες ανα τον κόσμο είναι!!!!!

Ε, κανε κι εσυ καμια ταινια μεγαλου μηκους, να γινεις ο 100.001!

(Οχι και πολυ απλο, ε...?)
 

Laser Dildo

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαΐ 2012
Μηνύματα
1.095
Like
15
Πόντοι
16
Άλλο σεναριακή ιδέα, δηλαδή η εκκίνηση μιας ιστορίας κι άλλο ένα ολοκληρωμένο σενάριο φίλε μου. Ο Οικονομίδης ήθελε να γυρίσει μια ταινία για έναν εκτελεστή που κουβαλούσε έναν σταυρό πολύ βαρύ και την πορεία του προς την εξιλέωση-κάθαρση, με τις παράλληλες κοινωνικές-πολιτικές-φιλοσοφικές ή δεν ξέρω τι άλλο προεκτάσεις του. Αυτή είναι η μαγιά πάνω στην οποία πρέπει να βάλεις υλικά για να φτιάξεις ψωμί. Η μαγιά δηλαδή υπήρχε, γιατί είναι ένα ενδιαφέρον θέμα(όχι πολύ πρωτότυπο, αλλά ενδιαφέρον), αλλά από εκεί και πέρα οι διάλογοι και η δομή της ιστορίας είναι κάτω του μετρίου κατά τη γνώμη μου. Αυτό εννοώ ότι πρέπει να βρει σεναριογράφο. Να βρει έναν άνθρωπο ή μια ομάδα ανθρώπων που να τους λέει "Θέλω να κάνω αυτό" και αυτοί να τον βοηθούν να αναδεικνύει το όραμά του.
Όσο για τις δηλώσεις του και το συμπέρασμα σου από αυτές, ας αφήσουμε το μέλλον να μας δείξει. Η γνώμη μου είναι πάντως ότι καλό θα ήταν να συνεχίσει να κινηματογραφεί.
Έλληνας σεναριογράφος της προκοπής= πλάσμα της φαντασίας, κάτι μεταξύ Γέτι και bigfoot
Και άντε πες και τον βρήκε, θα του πει "Πάρε δυο τρία χιλιάρικα (πού μπάτζετ για παραπάνω?) και κάτσε ένα δυο μήνες και γράψε ένα σενάριο?"
Απ'την άλλη αν το γράψεις μόνος σου, και το συγγραφικό ψώνιο (καλώς ή κακώς εννοούμενο) σου ικανοποιείς και βλέπεις το όνομα σου στα credits και τσεπώνεις την αμοιβή το χαρτζιλίκι του σεναριογράφου
Η ταινία βέβαια τελικά χαντακώνεται αλλά αυτό λίγη σημασία έχει στην κινηματογραφική χαβούζα του Ελλάντος
 

drax

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.290
Κριτικές
36
Like
184
Πόντοι
896
Έλληνας σεναριογράφος της προκοπής= πλάσμα της φαντασίας, κάτι μεταξύ Γέτι και bigfoot
Και άντε πες και τον βρήκε, θα του πει "Πάρε δυο τρία χιλιάρικα (πού μπάτζετ για παραπάνω?) και κάτσε ένα δυο μήνες και γράψε ένα σενάριο?"
Απ'την άλλη αν το γράψεις μόνος σου, και το συγγραφικό ψώνιο (καλώς ή κακώς εννοούμενο) σου ικανοποιείς και βλέπεις το όνομα σου στα credits και τσεπώνεις την αμοιβή το χαρτζιλίκι του σεναριογράφου
Η ταινία βέβαια τελικά χαντακώνεται αλλά αυτό λίγη σημασία έχει στην κινηματογραφική χαβούζα του Ελλάντος

Συμφωνώ σε όλα, αλλά να προσθέσω και κάτι ακόμα. Το φαινόμενο έλλειψης καλών σεναρίων υπάρχει νομίζω παγκοσμίως. Στα γρήγορα μου έρχεται ας πούμε ο Τέρενς Μάλικ, που είναι φοβερός εικονοκλάστης αλλά γράφει μόνος του τα σενάριά του και ουσιαστικά οι ταινίες του δεν έχουν σενάριο και ο τύπος σκηνοθετεί εξαιρετικά το........τίποτα.
Τέλος πάντων, πολύ ανάλυση έπεσε βραδιάτικα. Πάω να την πέσω. Καλή συνέχεια στους ξενύχτηδες. ;)
 

House of Fun

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2009
Μηνύματα
36.816
Κριτικές
5
Like
44
Πόντοι
366
Συμφωνώ για τον Μάλικ με τον φίλο ντραξ.
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
499
Πόντοι
4.906
ειδα το νωε.....μια παπαρια και μιση....μην πατε καν

ουτε εφε ουτε τιποτα....πολυ οικολογια και τα αρχιδια μου κουνιοσαντε το ενα πλαι στ αλλο
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Συμφωνώ σε όλα, αλλά να προσθέσω και κάτι ακόμα. Το φαινόμενο έλλειψης καλών σεναρίων υπάρχει νομίζω παγκοσμίως. Στα γρήγορα μου έρχεται ας πούμε ο Τέρενς Μάλικ, που είναι φοβερός εικονοκλάστης αλλά γράφει μόνος του τα σενάριά του και ουσιαστικά οι ταινίες του δεν έχουν σενάριο και ο τύπος σκηνοθετεί εξαιρετικά το........τίποτα.
Τέλος πάντων, πολύ ανάλυση έπεσε βραδιάτικα. Πάω να την πέσω. Καλή συνέχεια στους ξενύχτηδες. ;)
Δηλαδη μας λες οτι "Το δεντρο της ζωης" δεν ειχε σεναριο;
Εγω το βρηκα εξαιρετικο. Εκανα και γαμω τους υπνους.
 

House of Fun

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2009
Μηνύματα
36.816
Κριτικές
5
Like
44
Πόντοι
366
ειδα το νωε.....μια παπαρια και μιση....μην πατε καν

ουτε εφε ουτε τιποτα....πολυ οικολογια και τα αρχιδια μου κουνιοσαντε το ενα πλαι στ αλλο
ούτε λίγη  :zfuck: μαν? τους άχρηστους.
 

aristos 45 sec

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2013
Μηνύματα
1.965
Κριτικές
3
Like
21
Πόντοι
16
Συμφωνώ σε όλα, αλλά να προσθέσω και κάτι ακόμα. Το φαινόμενο έλλειψης καλών σεναρίων υπάρχει νομίζω παγκοσμίως. Στα γρήγορα μου έρχεται ας πούμε ο Τέρενς Μάλικ, που είναι φοβερός εικονοκλάστης αλλά γράφει μόνος του τα σενάριά του και ουσιαστικά οι ταινίες του δεν έχουν σενάριο και ο τύπος σκηνοθετεί εξαιρετικά το........τίποτα.
Τέλος πάντων, πολύ ανάλυση έπεσε βραδιάτικα. Πάω να την πέσω. Καλή συνέχεια στους ξενύχτηδες. ;)
Όχι αν λέγεσαι Christopher Nolan  και αναμένεται να υποκλιθούμε στο ΙΝΤΕRSTELLAR...
 

Συνημμένα

  • Interstellar.jpg
    Interstellar.jpg
    247,8 KB · Εμφανίσεις: 20
  • Mcconaughey.jpg
    Mcconaughey.jpg
    34,8 KB · Εμφανίσεις: 11

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.795
Κριτικές
25
Like
1.914
Πόντοι
2.537
αυτό τώρα κι εσύ ειναι επιχείρημα?
Εχει αλλη αποψη,να μη την πει?

Σαφως και ειναι επιχειρημα!

Καποιοι το θεωρουν απλο και ακοπο να διακριθεις μεσα σε εναν πληθυσμο 10 εκατομμυριων/ Ειτε αυτο αφορα ταινιες, ειτε βιβλια, ειτε μηχανοκινητα σπορ (μπαλα κλπ ειναι λιγο γτπ), ειτε επιχειρησεις και Μιντια.

Ε, λοιπον, ΟΧΙ.

Το να εισαι ενας απο τους 2-3 σαρανταρηδες σκηνοθετες που εχουν ρευμα, σημερα, δεν ειναι αυτονοητο.

Ασχετως οτι εμενα ειναι και του γουστου μου ο Οικονομιδης, αντικειμενικα νομιζω πως χρηζει μελετης (ειδικα η Ψυχη στο Στομα και το Μικρο Ψαρι).


ΥΓ: Καλα, για Νολαν συμφωνω και επαυξανω. Ο τυπος ακροβατει μεταξυ τεχνης - mind game - Επιστημης...
Ποτε βγαινει στους σινεμαδες αυτο??
 

House of Fun

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2009
Μηνύματα
36.816
Κριτικές
5
Like
44
Πόντοι
366
Ρε ο geopa θεατής κριτής ειναι δεν ειναι επαγγελματίας,ξεκόλα.
Α τον γουστάρω τον Οικονιμίδη.
Απλά δεξου και τη διαφορετική αποψη.
 

drax

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.290
Κριτικές
36
Like
184
Πόντοι
896

Expanding Mindfuck

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.491
Like
0
Πόντοι
16
You're Next


hqdefault.jpg


Συμπαθητικη low budget horror (και με στοιχεια comedy) ταινιουλα.
Ολα ξεκινουν οταν μια ομαδα δολοφονων επιτιθεται σε μια οικογενεια, ενω η τελευταια  εχει συγκεντρωθει στο εξοχικο της με αφορμη μια επετειο.
Μην περιμενετε κατι το πολυ συνταρακτικο ή το πολυ πρωτοτυπο, περνας καλα παντως την μιαμιση ωρουλα αν εισαι στο καταλληλο mood, και γελας με καποιες αστειες ατακες.
 

taurus1

Ανώτερος
Εγγρ.
8 Μαρ 2006
Μηνύματα
5.510
Κριτικές
31
Like
1.444
Πόντοι
6.305
DOM  HEMINGWAY

Του  Richard Shepard  με  Jude Law, Richard E. Grant, Demian Bichir

Ο    Dom  (ειδικός  στο  να  ανοιγει  χρηματοκιβώτια)   περασε  12  χρόνια  στη  φυλακή , αφού  κράτησε  το  στόμα  του  κλειστό.  Όταν  αποφυλακίζεται  ξεκινά  να  εισπράξει  την  αμοιβή  του.

Περιπέτεια/Κωμωδία. Ο  σκηνοθέτης  κάνει  μεγάλη  προσπάθεια  για  να  κάνει  μια  επιτηδευμένα  «γελοία»  ταινία,  με  ακραίες  συμπεριφορές,  η  χυδαιολογία  στο  μάξιμουμ,  ο  ήρωας  μοιάζει  με  καρικατούρα.. Σκηνές  όπως  όταν  πάει  να  ανάψει  τσιγάρο  μέσα  σε  μια  παμπ  και  του  λένε  ότι  απαγορεύεται  και  παθαίνει  πολιτισμικό  σοκ  λες  και  ήταν  φυλακισμένος  στη  Μπούρμα  και  όχι  στην  Αγγλία  , δεν  πείθουν.  Στο  τελευταίο  ημίωρο  η  ταινία  κάνει  στροφή  στο  δράμα  και  γενικά  μοιάζει  σαν  ο  σκηνοθέτης  να  μην  ήξερε  τι  ακριβώς  ήθελε  να  κάνει.  Προσπαθεί  ο  Law,  αλλά  η  ταινία  δε  σώζεται..



ΥΓ.  Η  πρώτη  σκηνή της ταινίας είναι όλα τα λεφτά!
 

Συνημμένα

  • MV5BMTczMDYzOTAwM15BMl5BanBnXkFtZTgwMDg5OTgwMDE@__V1_SX214_.jpg
    MV5BMTczMDYzOTAwM15BMl5BanBnXkFtZTgwMDg5OTgwMDE@__V1_SX214_.jpg
    16,3 KB · Εμφανίσεις: 20

drax

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.290
Κριτικές
36
Like
184
Πόντοι
896
Είδα κι εγώ το ΝΩΕ λοιπόν.
Όποιος πάει με θρησκευτική διάθεση να δει ταινία στυλ "Ιησούς από τη Ναζαρέτ" του Τζεφιρέλι θα απογοητευτεί οικτρά. Η ταινία ελάχιστα στοιχεία έχει με την γνωστή ιστοριούλα όπως την έχουμε μάθει από την Βίβλο. Είναι μάλλον μια εκδοχή του Αρονόφσκι γι' αυτόν τον χαρακτήρα και γι'αυτό και εστιάζει εμφανέστατα πάνω στο Νώε κι όχι στα γεγονότα του κατακλυσμού. Από αυτή την άποψη λοιπόν την βρήκα ενδιαφέρουσα, αυτήν την διαφορετική ματιά για τον χαρακτήρα αυτού του ανθρώπου που του έλαχε αυτή η ευλογία και μαζί και κατάρα, (σύμφωνα πάντα με την εκδοχή αυτή). Ο Αρονόφσκι χτίζει έναν χαρακτήρα πολυδιάστατο, χρωματιστό και αμφιλεγόμενο που δεν μοιάζει σε τίποτα με τον ξεκάθαρο μονοδιάστατο ηθικό και ενάρετο Νώε που ξέρουμε. Σίγουρα ο Νώε του είναι πολύ πιο ενδιαφέρον τύπος δραματουργικά.
Κάπου εδώ όμως τελειώνουν και τα καλά αυτής της ταινίας. Δυστυχώς η παραγωγή δεν είναι προσεγμένη και κάποιες λεπτομέρειες φτάνουν στα όρια του γελοίου. Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες.Κατανοώ και υποστηρίζω την ελευθεριότητα ενός δημιουργού, αλλά υπάρχουν και κάποια όρια. Νομίζω πως λόγω μεγάλου μπάτζετ, αυτή είναι η λιγότερο προσωπική ταινία του αξιόλογου Αρονόφσκι, ο οποίος όμως φτιάχνει μια ταινία άνιση, που άλλες φορές μεταμορφώνεται σε φιλοσοφικό στοχασμό και άλλες σε χολυγουντιανή μπλοκ-μπάστερ αμερικανιά, για να ικανοποιήσει το ευρύ κοινό. Δυστυχώς στην ζυγαριά χάνει και στα δύο πεδία και ο ίδιος ο σκηνοθέτης χάνει την μπάλα με εφετζίδικα τεχνάσματα στο μοντάζ που κουράζουν τα μάτια.
Κάτι ακόμα που αποδεικνύει ότι αυτή είναι η λιγότερο προσωπική του ταινία, είναι και η επιλογή του καστ. Πέρα από τον Κρόου που είναι πολύ καλός και την Κόνελι(παλιοί γνωστοί από το Ρέκβιεμ), τα πιτσιρίκια είναι γνωστοί επίδοξοι σταρ του συστήματος που προωθούνται μέσα από σειρές ταινιών τραγελαφικές και πετάμε κι έναν Άντονι Χόπκινς, που ξέρουμε ότι είναι όνομα που θα τραβήξει κόσμο.
Ελπίζω η επόμενη ταινία του να είναι κάτι καλύτερο και κυρίως λιγότερο φιλόδοξο και πιο προσωπικό. 
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom