Νέα

Προκαλεί η Ένωση Αθέων, Διοργανώνει πάρτι με κοψίδια την Μεγάλη Παρασκευή!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Ampelale
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 83K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.281
Πόντοι
8.006
Πολύ επιγραμματικά φυσικά, το σύμπαν φτιάχτηκε από το big bang, η ατμόσφαιρα και τα όντα από τους μικροοργανισμούς που σιγά,σιγά έγιναν και πολυκυτταρικοί και ο άνθρωπος ως πρώτο ξαδερφάκι του πιθήκου (θεωρία Δαρβίνου).
Και το big bang και τους μικροοργανισμους ποιος τους εφτιαξε?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.281
Πόντοι
8.006
Βλεποντας λοιπον ενα δεντρο εσενα σου δημιουργειται η εντυπωση οτι καποιος πηρε σφυρι και καλεμι και το εφτιαξε.
Το γεγονος οτι πλεον μπορουμε να δουμε την συσταση ενος αντικειμενου, να το αναλυσουμε και να βρουμε γιατι και πως εφτασε να ειναι οπως ειναι σημερα, σε αφηνει αδιαφορο.
Εφοσον δεν ειναι κατι απλο για να το δεις σαν το αγιο φως πχ, δεν μπορεις να το αποδεχτεις.Η και δεν θελεις.
Η τυχαιοτητα ειναι κατι που ειναι δυσκολο να αποδεχτουν καποιοι. Μεχρι τοτε απλα και συγκαβατικα θα κουναμε το κεφαλι σε ενδειξη κατονοησης.
Ποιος μιλησε για σφυρι και καλεμι? Και τι εξηγει η αναλυση της πορειας της εξελιξης? Εγω θελω να μαθω ΠΟΙΟΣ ορισε τους νομους για την πορεια της εξελιξης. Η τυχαιοτητα? Οι πιθανοτητες? Και ποιος εφτιαξε την τυχαιοτητα και τις πιθανοτητες? Ποσο πιο απλα να το πω?
Εσυ δηλαδη νομιζεις οτι αν μου "εξηγησεις" το πώς συλλαμβανεται ενα εμβρυο, μου εδωσες καποια επιστημονικη εξηγηση για το θαυμα της ζωης? Απλώς περιγραφεις την διαδικασια. Το ποιος την ορισε, δεν μπορεις να το πεις. Ή μαλλον μπορεις να το πεις, αλλά δεν θελεις.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Πολύ νταβαντούρι για το τίποτα... 15 νοματαίοι όλοι και όλοι...

οι άλλοι απλά μεγαλοστομίες πίσω από το πληκτρολόγιο όπως για παράδειγμα ο ΜΠΟΚΟΛΟΣ
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.281
Πόντοι
8.006
Aυτή τη μαλακία την έγραψε ο Τζήμερος ! Πρόσεξε μη σου κάνει καμιά μήνυση για λογοκλοπή !
Μαλλον εγω θα του κανω μηνυση γιατι εγω το ειπα ηδη εδω και τρεις μερες.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.281
Πόντοι
8.006
ποιος πιστεύεις Εσύ ότι τον έφτιαξε?
Επειδη "εκ του μηδενός εν, ατοπον" που ελεγαν οι Αρχαιοι ημων προγονοι, προφανως δεν φτιαχθηκε μονος του. Και φυσικα δεν φτιαχθηκε απο ανθρωπο.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.281
Πόντοι
8.006
Επικοινωνείτε τηλεπαθητικά με το Τζήμερο και γράφετε τα ίδια!
Σιγα την φιλοσοφια. Ειμαι βεβαιος οτι πολυς κοσμος σκεφθηκε το ιδιο. Σε μια περιοδο που οι μουσουλμανοι ειναι δημοσιος κινδυνος, καποιοι σκεφθηκαν να δειξουν τα αντιχριστιανικα τους αισθηματα. Ε ποσο πιο λογικο να σκεφθει καποιος "για τραβα κανε το στους μουσουλμανους ρε μαγκα".
 

Solid_Snake

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2012
Μηνύματα
642
Like
112
Πόντοι
6
Επειδη "εκ του μηδενός εν, ατοπον" που ελεγαν οι Αρχαιοι ημων προγονοι, προφανως δεν φτιαχθηκε μονος του. Και φυσικα δεν φτιαχθηκε απο ανθρωπο.
Επικαλείσαι τους 12θειστες αρχαίους προγόνους μας για να αποδείξεις την ύπαρξη του χριστιανικού Θεού? Λάθος προσέγγιση. ΕΣΎ Ο ίδιος αυτοαναιρείσαι. Άλλος ο Δίας κι άλλος ο Θεός.
 
Εγγρ.
25 Δεκ 2014
Μηνύματα
522
Like
191
Πόντοι
6
Ξέρεις ποιο είναι μακράν το μεγαλύτερο πρόβλημα φιλε μου θρησκε που παρουσιάζεται και εμποδίζει την ελευθερη συζήτηση και την ανταλλαγή επιχειρημάτων? Το δόγμα. Ένας που πιστεύει σε οποιαδήποτε θρησκεια είναι ένας δογματικός άνθρωπος που δεν δέχεται την αντίθετη άποψη, ακόμη κι αν αυτή είναι επιστημονικά τεκμηριωμένη, επειδή του το υπαγορεύει το δόγμα του. Στην περίπτωση σου το Χριστιανικό δόγμα. Ο, ΤΙ ΚΙ ΑΝ σου αναλύσουμε ή σου τεκμηριώσουμε θα λες ο Θεός είναι υπεύθυνος για αυτό, αυτός το εκανε και δεν σηκώνεις αντίθετη άποψη με το έτσι θέλω. Ο άθρησκος είναι ανοιχτομυαλος και διατεθειμένος να αλλάξει τις απόψεις του αν σε κάτι αποδειχτεί ότι έχει άδικο ή δεν φτανοφτάνουν οι γνώσεις του να το καταλάβουν. Ο θρήσκος οχι.Πριν 2 χιλιάδες χρόνια και κάτι οι αρχαίοι Έλληνες Επειδή δεν είχα εξηγήσει το ηλεκτρομαγνητικό φαινομενο του κεραυνού το είχαν βαφτίσει Θεό Δια. Η Επιστήμη προοδευσε, η Φυσική εξελίχτηκε και μας εξήγησε ότι δεν υπάρχει τίποτα θεεικο σε έναν κεραυνό. Είμαι απλώς ένα φυσικό φαινόμενο που κάποτε το Ελεγαν Δια. Αν αυτό το έλεγες τοτε θα σε αποκεφάλιζαποκεφάλιζαν ως βλασφημο. Τώρα οι μορφωμένοι γελάνε με την αγραμματοσύνη των αρχαίων και το πολύ χαμηλό τους επίπεδο πολιτισμού σε σχέση με το σημερινό. Το ίδιο μπορεί να γίνει σε μερικές εκατοντάδες χρόνια για όλα αυτά τα ερωτήματα και για όλους όσους πιστεύουν σε θρησκείες. Όσο για το ποιος έφτιαξε το σύμπαν, η το πώς έγινε ο κόσμος σε παραπέμπω στη θεωρία του bing bang της αστρονομίας. Μπορείς κάλλιστα να το ψάξεις και να διαβάσεις λίγο Φυσική μπας και ανοίξουν οι πνευματικοί σου ορίζοντες. Δε λέω να σταματήσεις να πιστεύεις αυτό είναι προσωπική υπόθεση του καθενός.

Μπραβο σου

Θα ηθελα σε παρακαλω να μου τεκμηριωσεις πως εγινε το Bing Bang. Σε ευχαριστω εκ των προτερων για την τεκμηριωμενη απαντηση σου

Πιστεψε με και οι πνευματικοι αλλα και οι επιστημονικοι οριζοντες ειναι ανοιχτοι
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.281
Πόντοι
8.006
Επικαλείσαι τους 12θειστες αρχαίους προγόνους μας για να αποδείξεις την ύπαρξη του χριστιανικού Θεού? Λάθος προσέγγιση. Άλλος ο Δίας κι άλλος ο Θεός.
Ράβδος εν γωνια αρα βρεχει.
Ειναι προφανως ορθο το "ατοπο το ενα εκ του μηδενος"?
Τι σχεση εχει ο Διας και το δωδεκαθεο με αυτο?
 

Gunnar

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2013
Μηνύματα
6.336
Κριτικές
26
Like
76
Πόντοι
76
Σιγα την φιλοσοφια. Ειμαι βεβαιος οτι πολυς κοσμος σκεφθηκε το ιδιο. Σε μια περιοδο που οι μουσουλμανοι ειναι δημοσιος κινδυνος, καποιοι σκεφθηκαν να δειξουν τα αντιχριστιανικα τους αισθηματα. Ε ποσο πιο λογικο να σκεφθει καποιος "για τραβα κανε το στους μουσουλμανους ρε μαγκα".
Οι μουσουλμάνοι δεν ασχολούνται με το τι κάνουν και τι τρώνε οι χριστιανοί οπότε και αυτό είναι μαλακία. Αν το κάνει δικός τους, τότε ναι θα είχε πρόβλημα.
 

Solid_Snake

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2012
Μηνύματα
642
Like
112
Πόντοι
6
Μπες στο WIKIPEDIA ΝΑ ΔΙΑΒΆΣΕΙΣ ΔΙΕΞΟΔΙΚΆ ππώς έγινε το bing bang. Δεν νομίζω όμως να το καταλάβεις γιατί πρέπει να ξέρεις πολύ Φυσική.
 

Gunnar

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2013
Μηνύματα
6.336
Κριτικές
26
Like
76
Πόντοι
76
Μπραβο σου

Θα ηθελα σε παρακαλω να μου τεκμηριωσεις πως εγινε το Bing Bang. Σε ευχαριστω εκ των προτερων για την τεκμηριωμενη απαντηση σου

Πιστεψε με και οι πνευματικοι αλλα και οι επιστημονικοι οριζοντες ειναι ανοιχτοι
Γιατί δεν τα γκουγκλάρετε ή δεν ανοίγετε καμια εγκυκλοπαίδεια ρε παιδιά, παρά ρωτάτε στο bou ?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.281
Πόντοι
8.006
Μπραβο σου

Θα ηθελα σε παρακαλω να μου τεκμηριωσεις πως εγινε το Bing Bang. Σε ευχαριστω εκ των προτερων για την τεκμηριωμενη απαντηση σου

Πιστεψε με και οι πνευματικοι αλλα και οι επιστημονικοι οριζοντες ειναι ανοιχτοι
Τύπε, η επικληση του big bang ειναι πραγματικα για γελια. Ειναι σαν να βλεπεις μια πολυκατοικια και να ρωτας "ποιος την εφτιαξε"? Και να σου απανταει ο αλλος "κανενας, φτιαχθηκε απο τουβλα και τσιμεντο". Ναι, αλλά ποιος εβαλε στη θεση τους τα τουβλα και το τσιμεντο? "Η τυχαιοτητα. Μεσα σε δισεκατομμυρια χρονια, δεν θα τυχει καπως να μπουν στη σειρα τα τουβλα και το τσιμεντο"?
Πλακα δεν εχει?
 

Solid_Snake

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2012
Μηνύματα
642
Like
112
Πόντοι
6
Ράβδος εν γωνια αρα βρεχει.
Ειναι προφανως ορθο το "ατοπο το ενα εκ του μηδενος"?
Τι σχεση εχει ο Διας και το δωδεκαθεο με αυτο?
έχει σχέση γιατί όλη η παιδεία και ο πολιτισμός των αρχαίων Ελλήνων πηγάζουν από το δωδεκάθεο, κάτι που δεν συνάδει με τον Χριστιανικό Θεό. Επικαλείσαι ένα αρχαίο ρητό για να αποδείξεις κάτι για τον Χριστιανικό Θεό. Αυτά τα δύο δεν συμβαδίζουν.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.281
Πόντοι
8.006
έχει σχέση γιατί όλη η παιδεία και ο πολιτισμός των αρχαίων Ελλήνων πηγάζουν από το δωδεκάθεο, κάτι που δεν συνάδει με τον Χριστιανικό Θεό. Επικαλείσαι ένα αρχαίο ρητό για να αποδείξεις κάτι για τον Χριστιανικό Θεό. Αυτά τα δύο δεν συμβαδίζουν.
Συγνωμη αλλά δεν καταλαβαινω τι λες. Επι της ουσιας αυτου που ειπα εχεις κατι να πεις?
 

King of the Island

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
718
Like
0
Πόντοι
6
Στην τελικη τι σε νοιαζει ρε τυπε τι κανουν οι αθεοι? Σε εβαλε καποιος δικηγορο του υποτιθεμενου σου θεου?
 

Solid_Snake

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2012
Μηνύματα
642
Like
112
Πόντοι
6
Και τον θεο πως τον εφτιαξε? Η αυτος δε χρειαζεται για τον χ ψ λογο δημιουργο?
Αυτός θα σου πουν δεν χρειάζεται δημιουργό, προϋπήρχε. Κι όταν απαντάς τους προϋπήρχε και η μάζα του σύμπαντος σηκώνουν τα χέρια ψηλά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom