Νέα

Προκαλεί η Ένωση Αθέων, Διοργανώνει πάρτι με κοψίδια την Μεγάλη Παρασκευή!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Ampelale
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 83K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Anal_Hunter

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Αυγ 2005
Μηνύματα
4.643
Κριτικές
10
Like
17
Πόντοι
5.775

Να δουμε αν τα μουνοσκυλα του vice θα γραψουν τα ιδια για τους πιστους του χε-σλαμ. Αλλα μαλλον και αυτοι ειναι χεστες και βρωμιαρηδες αριστεριστες που βρηκαν το νεο τους θεο, τον μαλακο-αλλαχ.

Για να  προλαβω μερικους μαλακες, το λεω για προφανεις λογους και οχι επειδη εχω καμια συμπαθεια στους χριστιανους η το χριστιανισμο.
 

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.371
Κριτικές
49
Like
22.764
Πόντοι
24.596
Να δουμε αν τα μουνοσκυλα του vice θα γραψουν τα ιδια για τους πιστους του χε-σλαμ. Αλλα μαλλον και αυτοι ειναι χεστες και βρωμιαρηδες αριστεριστες που βρηκαν το νεο τους θεο, τον μαλακο-αλλαχ.

Για να  προλαβω μερικους μαλακες, το λεω για προφανεις λογους και οχι επειδη εχω καμια συμπαθεια στους χριστιανους η το χριστιανισμο.
τυπε το vice εχει κανει ρεπορταζ πρωτης γραμμης σε Ιρακ και Συρια,μαζι με τις δυναμεις που πολεμουν τους ισλαμοφασιστες
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.644
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
9.033
Πόντοι
17.085
Κανεις μεγαλο λαθος. Ειναι η ιδια πιστη. Ο Χριστιανισμος δεν αφοριζει την ιατρικη. Ισα ισα που την επικροτει προς οφελος του ανθρωπου. Ξερεις ποσοι μεγαλοι αγιοι ηταν και ιατροι? Μπερδεμενα μου τα λες λιγακι
Δεδομένου ότι αυτά τα βιβλιαράκια περί των αγίων έχουν κατά μέσο όρο 40 απίστευτα ψέματα ανά σελίδα (απείρως πιο γελοία απ' τα κλασικά παραμύθια), πολύ αμφιβάλλω. Και να υπήρχε όμως, δε λέει απολύτως τίποτα.
 

Anal_Hunter

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Αυγ 2005
Μηνύματα
4.643
Κριτικές
10
Like
17
Πόντοι
5.775
Με νοιαζει οταν καποιος ανευ λογου αποφασιζει να προκαλεσει συνανθρωπους του.

Ακυρο επιχειρημα που οδηγει σε λουπα.

Αν ειχε λογο να προκαλεσει, σημαινει οτι θα προκληθηκε απο αυτον που τον προκαλει. Οποτε λοιπον αυτος που τον προκαλεσε, ειχε λογο να το κανει; Αν οχι, τοτε φταιει αυτος. Αν ναι, φταιει ο προηγουμενος, και παει λεγοντας.

Δεν βγαζει πουθενα αυτο που εγραψες.
 

Rififis

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2017
Μηνύματα
216
Κριτικές
1
Like
64
Πόντοι
1
το θεμα εδω ειναι οτι το υλικο συμπαν εφοσον υποκειται σε φθορα ( εντροπια στο συμπαν), παει να πει οτι ειχε και δημιουργια. Κατι το οποιο φθειρεται και πεθαινει , δε μπορει να μην ειχε αρχη.Διαφορετικα εαν ηταν ακτιστο και αδημιουργητο αεναως και αιωνιως, τοτε δε θα υποκειτο σε φθορα και ολα τα αντικειμενα θα ηταν αφθαρτα και αναλλοιωτα.

Τι ακριβώς εννοείς με το φθορά, και ποιας ύλης; Των ηλεκτρονίων και των νετρονίων ας πούμε; Πάντως ο ορισμός της εντροπίας δεν συνδέεται με κανένα τρόπο με αυτόν της φθοράς της ύλης.

Και γενικά φαίνεται η διαφορετικότητα των αντιλήψεων. Με ερωτήσεις όπως π.χ. ποιος προκάλεσε το bing bang.
Πρώτον πρόκειται για μια επιστημονική πρόταση (δεν έχει αποδειχθεί), όπως υπάρχουν και άλλες επιστημονικές προτάσεις για την δημιουργία του κόσμου. Η επιστήμη έχει μια διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί και καλώς-κακώς εξελίσσεται αργά, σε αντίθεση με την άλλους τρόπους αντίληψης και αποδοχής των πραγμάτων που επιτρέπουν λογικά άλματα στο όνομα της πίστης. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα βρεθεί εξήγηση.
Δεύτερον, ακόμα και στη θεωρία του big bang το να το ρωτήσεις ποιος προκάλεσε την έκρηξη είναι τεράστιο φάουλ αφού αντιμετωπίζεις ένα κβαντομηχανικό σύστημα ως σύστημα του μακρόκοσμου που ισχύει η σύνδεση αιτίου-αποτελέσματος.
 

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.371
Κριτικές
49
Like
22.764
Πόντοι
24.596
Έχει ο Θεός τη βούληση να εμποδίσει το Κακό αλλά δεν μπορεί;Άρα δεν είναι Παντοδύναμος. Μπορεί αλλά δεν θέλει;Τότε δεν είναι Πανάγαθος. Έχει τόσο τη βούληση, όσο και τη δύναμη να το εμποδίσει;Τότε από πού προέρχεται το Κακό; Δεν έχει ούτε τη βούληση ούτε τη δύναμη;Τότε γιατί τον λέμε Θεό;
Επίκουρος, 341-270 π.Χ., Αρχαίος φιλόσοφος
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Τι ακριβώς εννοείς με το φθορά, και ποιας ύλης; Των ηλεκτρονίων και των νετρονίων ας πούμε; Πάντως ο ορισμός της εντροπίας δεν συνδέεται με κανένα τρόπο με αυτόν της φθοράς της ύλης.

Και γενικά φαίνεται η διαφορετικότητα των αντιλήψεων. Με ερωτήσεις όπως π.χ. ποιος προκάλεσε το bing bang.
Πρώτον πρόκειται για μια επιστημονική πρόταση (δεν έχει αποδειχθεί), όπως υπάρχουν και άλλες επιστημονικές προτάσεις για την δημιουργία του κόσμου. Η επιστήμη έχει μια διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί και καλώς-κακώς εξελίσσεται αργά, σε αντίθεση με την άλλους τρόπους αντίληψης και αποδοχής των πραγμάτων που επιτρέπουν λογικά άλματα στο όνομα της πίστης. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα βρεθεί εξήγηση.
Δεύτερον, ακόμα και στη θεωρία του big bang το να το ρωτήσεις ποιος προκάλεσε την έκρηξη είναι τεράστιο φάουλ αφού αντιμετωπίζεις ένα κβαντομηχανικό σύστημα ως σύστημα του μακρόκοσμου που ισχύει η σύνδεση αιτίου-αποτελέσματος.

Η υλη μπορει να μεταβληθει σε ενεργεια? Η να εξαφανιστει τελειως ( πχ μπορει να απορροφηθει στις λεγομενες " μαυρες τρυπες¨"? )
 

kostasasximos86

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2016
Μηνύματα
4.926
Κριτικές
8
Like
614
Πόντοι
326
Με νοιαζει οταν καποιος ανευ λογου αποφασιζει να προκαλεσει συνανθρωπους του.

ναι σε αυτο εχεις ενα δικιο

δηλαδη αν ο αλλος θελει να πιστευει κτλπ και εσυ προκαλεις δεν ειναι σωστο

αλλα προσωπικα για μενα γουσταρω να τους πειραζω.

 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.644
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
9.033
Πόντοι
17.085
Έχει ο Θεός τη βούληση να εμποδίσει το Κακό αλλά δεν μπορεί;Άρα δεν είναι Παντοδύναμος. Μπορεί αλλά δεν θέλει;Τότε δεν είναι Πανάγαθος. Έχει τόσο τη βούληση, όσο και τη δύναμη να το εμποδίσει;Τότε από πού προέρχεται το Κακό; Δεν έχει ούτε τη βούληση ούτε τη δύναμη;Τότε γιατί τον λέμε Θεό;
Επίκουρος, 341-270 π.Χ., Αρχαίος φιλόσοφος
Αυτά είναι θεολογικά-φιλοσοφικά ζητήματα τεράστια. Το θέμα της θεοδικίας, η ύπαρξη του κακού και της αδικίας στον κόσμο κλπ. κλπ. Ενδιαφέροντα, αλλά θεός δεν υπάρχει. Τα 'παμε.  :grin:
 

Solid_Snake

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2012
Μηνύματα
642
Like
112
Πόντοι
6
Αυτά είναι θεολογικά-φιλοσοφικά ζητήματα τεράστια. Το θέμα της θεοδικίας, η ύπαρξη του κακού και της αδικίας στον κόσμο κλπ. κλπ. Ενδιαφέροντα, αλλά θεός δεν υπάρχει. Τα 'παμε.  :grin:
Αντισθενη χαχαχα! Δεν υπάρχει λέει. Τα Πάμε!
 

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.371
Κριτικές
49
Like
22.764
Πόντοι
24.596
Αυτά είναι θεολογικά-φιλοσοφικά ζητήματα τεράστια. Το θέμα της θεοδικίας, η ύπαρξη του κακού και της αδικίας στον κόσμο κλπ. κλπ. Ενδιαφέροντα, αλλά θεός δεν υπάρχει. Τα 'παμε.  :grin:
αυτο ακριβως αποδομει ο Επικουρος,ο μεγαλυτερος Ελληνας φιλοσοφος,την υπαρξη θεου.οποιος θελει να διαβασει το 'Στον κηπο του Επικουρου',του  Ιρβιν Γιαλομ :S :S :S
 

Rififis

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2017
Μηνύματα
216
Κριτικές
1
Like
64
Πόντοι
1
Η υλη μπορει να μεταβληθει σε ενεργεια? Η να εξαφανιστει τελειως ( πχ μπορει να απορροφηθει στις λεγομενες " μαυρες τρυπες¨"? )

Η ύλη είναι ενέργεια, δεν μεταβάλλεται σε ενέργεια. Και ως εκ τούτου ούτε μπορεί να ¨"εξαφανιστεί" έτσι απλά ως αποτέλεσμα διατήρησης της ενέργειας. Μπορεί όμως να αλλάξει μορφή η ενέργεια. Τώρα το τι συμβαίνει στις μαύρες τρύπες δεν τον γνωρίζουν καλά καλά οι επιστήμονες, οπότε δεν μπορώ να το ξέρω εγώ :cheesy:


Όπως και να έχει, για εμένα δεν είναι σημαντικό το να ερωτηθεί αν υπάρχει θεός (μιας και λόγω διαφοράς τρόπου σκέψης δεν θα γίνει δεκτό ούτε από τους μεν ούτε από τους δε) αλλά εάν τελικά αυτοί που πιστεύουν ακολουθούν τους κανόνες και τον τρόπο ζωής αυτού που πιστεύουν. Γιατί αν όχι ποιος ο λόγος να μπεις και στο ερώτημα αν υπάρχει θεός
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Η ύλη είναι ενέργεια, δεν μεταβάλλεται σε ενέργεια. Και ως εκ τούτου ούτε μπορεί να ¨"εξαφανιστεί" έτσι απλά ως αποτέλεσμα διατήρησης της ενέργειας. Μπορεί όμως να αλλάξει μορφή η ενέργεια. Τώρα το τι συμβαίνει στις μαύρες τρύπες δεν τον γνωρίζουν καλά καλά οι επιστήμονες, οπότε δεν μπορώ να το ξέρω εγώ :cheesy:

  Ωστοσο υπαρχει η ταση να μεταβληθουν ολα σε θερμικη ενεργεια?
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.803
Like
14.563
Πόντοι
3.656
Σου ειπε κανεις οτι δεν δεχομαι το Δευτερονομιο. Απλα το Δευτερονομιο αναφεροταν σε μια αλλη εποχη πολυ μακρινη. Οι τιμωριες που εδινε στην παλαια διαθηκη ο Θεος ηταν για να συνετιστουν οι ανθρωποι αφου τους ειχε προειδοποιησει. Εσυ αν ειχες καποιο παιδι (δεν ξερω αν εχεις) δεν θα το τιμωρουσες για να το επαναφερεις στο σωστο δρομο? Απο αγαπη θα το εκανες ως πατερας, οχι γιατι εισαι δυναστης και βαρβαρος. Το ιδιο και ο Θεος
Οσον αφορα τις 4 γωνιες και τις αλλες μπουρδες που αναφερεις, νομιζω οτι ενα βιβλιο θα επρεπε να ηταν κατανοητο για ολον τον κοσμο. Κρατα την ουσια των γραφομενων και οχι τους τυπους.

Βλεπεις σου απανταω σε ολα οσα μου γραφεις.


Εσυ ακομα μουγγα για το πως δημιουργηθηκε ο κοσμος


Φ
Σου ειπε κανεις οτι δεν δεχομαι το Δευτερονομιο. Απλα το Δευτερονομιο αναφεροταν σε μια αλλη εποχη πολυ μακρινη. Οι τιμωριες που εδινε στην παλαια διαθηκη ο Θεος ηταν για να συνετιστουν οι ανθρωποι αφου τους ειχε προειδοποιησει. Εσυ αν ειχες καποιο παιδι (δεν ξερω αν εχεις) δεν θα το τιμωρουσες για να το επαναφερεις στο σωστο δρομο? Απο αγαπη θα το εκανες ως πατερας, οχι γιατι εισαι δυναστης και βαρβαρος. Το ιδιο και ο Θεος
Οσον αφορα τις 4 γωνιες και τις αλλες μπουρδες που αναφερεις, νομιζω οτι ενα βιβλιο θα επρεπε να ηταν κατανοητο για ολον τον κοσμο. Κρατα την ουσια των γραφομενων και οχι τους τυπους.

Βλεπεις σου απανταω σε ολα οσα μου γραφεις.


Εσυ ακομα μουγγα για το πως δημιουργηθηκε ο κοσμος.

Φυσικά και δεν απαντάς. Αν κάποιος προσπαθήσει να εφαρμόσει το Δευτερονόμιο θα καταλήξει φυλακή. Σύμφωνα με τα λόγια του ίδιου του Ιησού, μέχρι να καταστραφεί ο κόσμος δεν θα αλλάξει ούτε μία οξεία από το Νόμο, όπως βλέπεις και πάλι στην αίρεση κατέληξες αφού ισχυρίζεσαι ότι αυτές οι εντολές ήταν για τα παλιά χρόνια. Φυσικά και δεν τιμώρησα ποτέ τα παιδιά μου με τις βάρβαρες εντολές του Δευτερονόμιου. Δεν γράφω εγώ για τις 4 γωνίες του κόσμου, ο θεόπνευστος Ιωάννης τις έγραψε στην Αποκάλυψη. Όπως γράφει ότι θα πέσει το 1/3 των αστεριών πάνω στη Γη, κι ότι τα αστέρια αυτά είναι πάνω στην ουρά ενός Δράκου!!!!!! Για τέτοιο άτομο μιλάμε. Φυσικά θα πεις ότι είναι ποιητικά, χωρίς βέβαια να μας πεις πως ξεχωρίζεις τα ποιητικά από τα αληθινά. Τι γράφεις ότι μου απαντάς; εδώ δεν ήξερες ότι η σφαιρικότητα της Γης έχει αποδειχτεί εδώ και 5 αιώνες και έχεις γράψει ότι απλά πιστεύω τους Επιστήμονες ότι είναι στρογγυλή, λες κι είναι δίσκος. Το ότι γράφουμε σε υπολογιστή, στους Επιστήμονες το χρωστάς, όχι στις άχρηστες προσευχές κάποιας θρησκείας. Με λίγα λόγια, θα σου έλεγα να παρακολουθήσεις τα βίντεο στο Youtube, που εκφράζουν την άποψη της Επιστήμης για τη δημιουργία του κόσμου. Άντε και τα παρακολούθησες. Τι θα καταλάβεις; Θα είναι κινέζικα για σένα.
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.368
Κριτικές
1
Like
35.446
Πόντοι
6.256
15 βοδια πηγαν να φανε αρνι τη Μεγαλη Παρασκςυη
Αποδειξη οτι οι αθεοι δεν ασχολουνται με μαλακιες.
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.803
Like
14.563
Πόντοι
3.656
Πήγα στο Φανερό Δείπνο. Στα τραπέζια της Ένωσης από τις 9 μέχρι τις 11 που έφυγα, κάθησαν γύρω στα 80 άτομα. Όταν πήγα, τα τραπέζια της Γυριστρούλας ήταν γεμάτα, και αυτές τις δύο ώρες άδειαζαν και ξαναγέμιζαν συνεχώς. ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΑΝ ΣΑΛΑΤΕΣ, ΨΗΤΑ ΕΤΡΩΓΑΝ. Με τους μετριότερους υπολογισμούς μου, μέτρησα 400 άτομα να τρώνε κρέας. Και όταν κατέβαινα την Ερμού, αλλά και όταν την ανέβαινα φεύγοντας, ΟΛΑ ΤΑ ΦΑΓΑΔΙΚΑ ήταν γεμάτα και ανυπολόγιστος αριθμός ατόμων πηγαινοέρχονταν με ένα σουβλάκι στο χέρι. Στην Πλατεία Μοναστηρακίου, τα κρουστά χτύπαγαν σε Αφρικάνικους Ρυθμούς, τα μισά τα έπαιζαν Λευκοί,  δεν είμαι σίγουρος αν ήταν Έλληνες ή Αλλοδαποί. Μεγάλο γλέντι, έκατσα λίγο χαζεύοντας τον κόσμο. ΟΛΟΙ είχαν σουβλάκια στα χέρια. Αυτά για τους Χριστιανούς που νηστεύουν και τους προκαλούν οι Άθεοι. Αλλά βέβαια, η υποκρισία πάνω από όλα. Μπορεί και αυτοί που γράφουν στο σάιτ να πέρασαν μασουλώντας κρεατικά δίπλα μου, αλλά όλα κι όλα. Αφού το κάνουν κρυφά, δεν τρέχει κάστανο. Αυτά για την πρόκληση των Χριστιανών που νηστεύουν και τους προκαλούμε. Ευλόγησον
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.368
Κριτικές
1
Like
35.446
Πόντοι
6.256
Ειχα μεγαλη φαγουρα χθες που ετρωγαν  σουβλακια στο μοναστηρακι,
Την τεταρτη του πασχα θα φαω τσιπουρα
 

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
489
Πόντοι
186
Στην πλατεια Μοναστηρακιου η καμπανα ηχουσε πενθιμα μεσα στην πυκνη τσικνα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom