Νέα

Προκαλεί η Ένωση Αθέων, Διοργανώνει πάρτι με κοψίδια την Μεγάλη Παρασκευή!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Ampelale
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 83K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

xxxniner

Μέλος
Εγγρ.
25 Φεβ 2016
Μηνύματα
1.655
Like
160
Πόντοι
16
Αυτός θα σου πουν δεν χρειάζεται δημιουργό, προϋπήρχε. Κι όταν απαντάς τους προϋπήρχε και η μάζα του σύμπαντος σηκώνουν τα χέρια ψηλά.
και τι σχέση έχει αυτό με τον Γιαχβέ που επινόησαν οι Εβραίοι ;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.281
Πόντοι
8.006
Στην τελικη τι σε νοιαζει ρε τυπε τι κανουν οι αθεοι? Σε εβαλε καποιος δικηγορο του υποτιθεμενου σου θεου?
Με νοιαζει οταν καποιος ανευ λογου αποφασιζει να προκαλεσει συνανθρωπους του.
 
Εγγρ.
25 Δεκ 2014
Μηνύματα
522
Like
191
Πόντοι
6
Μπες στο WIKIPEDIA ΝΑ ΔΙΑΒΆΣΕΙΣ ΔΙΕΞΟΔΙΚΆ ππώς έγινε το bing bang. Δεν νομίζω όμως να το καταλάβεις γιατί πρέπει να ξέρεις πολύ Φυσική.

Θα σου προτεινα να το διαβασεις εσυ μπας και μαθεις τι εγινε γιατι εγω ξερω πολυ καλα.

Και πιστεψε με οτι ειμαι επιστημονας και την φυσικη την κατεχω πολυ καλα οσο και αν σου φαινεται περιεργο.
 

Solid_Snake

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2012
Μηνύματα
642
Like
112
Πόντοι
6
Γι αυτό δεν έχει νόημα να συζητάς με δογματικούς ανθρώπους πανω σε μερικά ζητήματα. Το δόγμα τους τους τυφλώνει.
 
Εγγρ.
25 Δεκ 2014
Μηνύματα
522
Like
191
Πόντοι
6
Γιατί δεν τα γκουγκλάρετε ή δεν ανοίγετε καμια εγκυκλοπαίδεια ρε παιδιά, παρά ρωτάτε στο bou ?

Διαλογο κανουμε. Ελατε με επιχειρηματα. Μην με στελνετε εμενα να διαβασω. Τα εχω διαβασει πολλες φορες. Η Ουσια δεν ειναι ομως εκει
 

Gunnar

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2013
Μηνύματα
6.336
Κριτικές
26
Like
76
Πόντοι
76
Όλοι έγιναν ειδικοί εδώ μέσα και έχουν γνώμη ακόμα και για το πως μπορεί να εκραγεί μια μαύρη τρύπα ! :headbang:
 
Εγγρ.
25 Δεκ 2014
Μηνύματα
522
Like
191
Πόντοι
6
Στην τελικη τι σε νοιαζει ρε τυπε τι κανουν οι αθεοι? Σε εβαλε καποιος δικηγορο του υποτιθεμενου σου θεου?

Οχι φιλε, απλα οι αθεοι προκαλουν εμας. Διαθεσε τον τιτλο του topic και μενα μιλα

 

alekos26

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2005
Μηνύματα
286
Like
210
Πόντοι
21
Ξέρεις ποιο είναι μακράν το μεγαλύτερο πρόβλημα φιλε μου θρησκε που παρουσιάζεται και εμποδίζει την ελευθερη συζήτηση και την ανταλλαγή επιχειρημάτων? Το δόγμα. Ένας που πιστεύει σε οποιαδήποτε θρησκεια είναι ένας δογματικός άνθρωπος που δεν δέχεται την αντίθετη άποψη, ακόμη κι αν αυτή είναι επιστημονικά τεκμηριωμένη, επειδή του το υπαγορεύει το δόγμα του. Στην περίπτωση σου το Χριστιανικό δόγμα. Ο, ΤΙ ΚΙ ΑΝ σου αναλύσουμε ή σου τεκμηριώσουμε θα λες ο Θεός είναι υπεύθυνος για αυτό, αυτός το εκανε και δεν σηκώνεις αντίθετη άποψη με το έτσι θέλω. Ο άθρησκος είναι ανοιχτομυαλος και διατεθειμένος να αλλάξει τις απόψεις του αν σε κάτι αποδειχτεί ότι έχει άδικο ή δεν φτανοφτάνουν οι γνώσεις του να το καταλάβουν. Ο θρήσκος οχι.Πριν 2 χιλιάδες χρόνια και κάτι οι αρχαίοι Έλληνες Επειδή δεν είχα εξηγήσει το ηλεκτρομαγνητικό φαινομενο του κεραυνού το είχαν βαφτίσει Θεό Δια. Η Επιστήμη προοδευσε, η Φυσική εξελίχτηκε και μας εξήγησε ότι δεν υπάρχει τίποτα θεεικο σε έναν κεραυνό. Είμαι απλώς ένα φυσικό φαινόμενο που κάποτε το Ελεγαν Δια. Αν αυτό το έλεγες τοτε θα σε αποκεφάλιζαποκεφάλιζαν ως βλασφημο. Τώρα οι μορφωμένοι γελάνε με την αγραμματοσύνη των αρχαίων και το πολύ χαμηλό τους επίπεδο πολιτισμού σε σχέση με το σημερινό. Το ίδιο μπορεί να γίνει σε μερικές εκατοντάδες χρόνια για όλα αυτά τα ερωτήματα και για όλους όσους πιστεύουν σε θρησκείες. Όσο για το ποιος έφτιαξε το σύμπαν, η το πώς έγινε ο κόσμος σε παραπέμπω στη θεωρία του bing bang της αστρονομίας. Μπορείς κάλλιστα να το ψάξεις και να διαβάσεις λίγο Φυσική μπας και ανοίξουν οι πνευματικοί σου ορίζοντες. Δε λέω να σταματήσεις να πιστεύεις αυτό είναι προσωπική υπόθεση του καθενός.
ο κεραυνος δεν ηταν ο διας ηταν συμβολο της εξουσιας του όπως ηταν η τριαινα για τον ποσειδωνα.δυο παραδείγματα(για το χαμηλο επιπεδο πολιτισμου)των αρχαιων ελληνων.1)Κατθανε Διαγορα ουκ εις ολυμπον αναβηση(δηλαδή πεθανε διαγορα μην περιμενεις να ανεβεις και στον ολυμπο) ένα σταδιο επευφημει τον γεροντα ολυμπιονικη διαγορα ενώ τον σηκωνουν στα χερια τους οι γυιοι του και αυτοι ολυμπιονίκες.εμεις στο σημερινο επιπεδο πολιτισμου μας αναλογο εχουμε το μαλακα διαιτητη που ειδες το πεναλτυ.2)σωκρατης απολογια ωρα να φευγουμε εσεις να ζησετε εγω για να πεθανω  ποιος πηγαινει σε καλυτερο δρομο δεν το ξερει κανεις παρα μονο ο θεος.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.281
Πόντοι
8.006

Gunnar

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2013
Μηνύματα
6.336
Κριτικές
26
Like
76
Πόντοι
76
Συχνά μερικοί άθεοι και οι άθρησκοι έχουν και αυτοί τις δικές τους εμμονές, ιδεοληψίες και φανατισμό όπως-ακόμα περισσότεροι-οι θρήσκοι.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.281
Πόντοι
8.006
Η αθεια δεν ειναι δογμα γιατι δεν εχει τιποτα να αποδειξει...
Το δογμα εξ ορισμού δεν επιθυμει να αποδειξει τιποτα. Απαιτεί απλώς την αποδοχη ως βασικη αρχη.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.281
Πόντοι
8.006
Συχνά μερικοί άθεοι και οι άθρησκοι έχουν και αυτοί τις δικές τους εμμονές, ιδεοληψίες και φανατισμό όπως-ακόμα περισσότεροι-οι θρήσκοι.
Εγω για να ειμαι ειλικρινης δεν θεωρω καν αθεους αυτους που ασχολουνται με το να μπαινουν σε συζητησεις περι θεου. Τον εαυτο τους προσπαθουν να πεισουν. Αθεος και εμμονικος/ιδεοληπτικος ειναι ατοπο. Εγω εχω γνωρισει πραγματικη αθεη, η οποια ετυχε να ειναι και σχεση μου για μια περιοδο, μιλαμε η κοπελα ηταν αυθεντικα αθεη, απλως δεν ασχολειτο καν. Ούτε καν σε συζητησεις δεν εμπαινε. Δεν την αφορουσαν αυτα.
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.603
Like
21.952
Πόντοι
5.006
Το δογμα εξ ορισμού δεν επιθυμει να αποδειξει τιποτα. Απαιτεί απλώς την αποδοχη ως βασικη αρχη.
Αυτο ειπα..η αθεια δεν επιθυμει την αποδοχη σε κατι, γιατι δεν εχει τιποτα να αποδειξει-ισχυριστει..η θρησκεια επιθυμει την αποδοχη γιατι αυτη αναφερεται σε κατι...
 

Anal_Hunter

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Αυγ 2005
Μηνύματα
4.643
Κριτικές
10
Like
17
Πόντοι
5.775
Δηλαδη αν αποδεικνυοταν οτι ο Θεος υπαρχει, εσυ θα πιστευεις;
Να σε ρωτησω και κατι αλλο. Γιατι πιστευεις οτι η γη γυριζει, οτι υπαρχουν τα ηλεκτρονια , πρωτονια και ουτε καθεξης?
Επειδη το ειπαν οι επισττημονες;
Εσυ το εχρις αποδειξει;
Γιατι πιστευεις τι σου λενε;Προφανως γιατι το μυαλο σου αδυνατει να τα συλλαβει. Και αν εινσι ολα μια συνωμοσία;

Πριν χιλιαδες χρονια οι τοτε επιστημονες ελεγαν οτι η γη ειναι το κεντρο του συμπαντος και οτι η γη ηταν επιπεδη. Κοινως μπουρδες. Ομοιως και οτι λεει τωρα η επιστημη μπορει να ειναι μια μπουρδα και μιση.

Το θεμα ειναι οτι εσυ πιστευεις σε ανθρωπους και την επιστημη που συνηθως λενε μπουρδες ενω εγω πιστευω σε αυτον που τα εχει δημιουργησει ολα

Η επιστημονικη μεθοδος, ΗΛΙΘΙΕ, ειναι κατι που μπορει να ακολουθηθει απο ΟΛΟΥΣ.

Μπορεις ΚΑΛΛΙΣΤΑ, αυτη τη στιγμη, να ξεκινησεις ενα πειραμα, του οποιου το αποτελεσμα το ξερεις και αποδεικνυεται με συγκεκριμενο τροπο. Οσες φορες και να το κανεις, το αποτελεσμα, εφοσον οι συνθηκες ειναι ιδες, ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ.

Εχεις την ελευθερια να το κανεις και εχεις και την δυνατοτητα, παντα αναλογα την κλιμακα του πειραματος, να δεις το αποτελεσμα του οσο εισαι εν ζωη.

Η επιστημη ειναι ο ΤΡΟΠΟΣ να εξηγησεις αυτο που αντιλαμβανεσαι, και φυσικα καθε φορα θα φτανεις μεχρι το εκαστοτε οριο της αντιληψης σου και πλεον μεχρι και το εκαστοτε οριο της τεχνολογικης σου δυνατοτητας. Το οτι παλια λεγανε οτι η γη ειναι το κεντρο του συμπαντος και τωρα λενε οτι ΔΕΝ ειναι σημαινει οτι εκατσαν και ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΑΝ και ΜΕΛΕΤΗΣΑΝ τα δεδομενα, τα αποτελεσματα, τα πειραματα αλλα και τις μεθοδολογιες που ακολουθηθηκαν, ωστε πλεον να φτασουν σε ενα πιο σωστο και αληθες αποτελεσμα.

Με λιγα λογια, η επιστημη ακολουθει τη ζωη και την εξελικτικη πορεια του ανθρωπου σε καθε της βημα. Δεν ειναι ενα βιβλιο γραμμενο απο εναν αιμομικτη γιδογαμη που απτα πολλα ναρκωτικα ακουγε φωνες και εβλεπε φλεγομενους θαμνους μεσα στην μεση της ερημου να του μιλανε, ωσπου στο τελος για να ξεφυγει απο την σχιζοφρενεια χρειαστηκε να σφαξει μελος της οικογενειας του.

Υπαρχει μεγαλη διαφορα αναμεσα στον οχετο και την εμετιλα της θρησκειας, με το μεγαλειο της ανθρωπινης παρατηρησης και φιλομαθειας, της αμφισβητησης και της λογικης σκεψης. Χασμα ολοκληρο.

Αντε με τον καθε μαλακα εδω μεσα, θα σας μαθουμε τα αυτονοητα.
 

King of the Island

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
718
Like
0
Πόντοι
6
Αυτο ειπα..η αθεια δεν επιθυμει την αποδοχη σε κατι, γιατι δεν εχει τιποτα να αποδειξει-ισχυριστει..η θρησκεια επιθυμει την αποδοχη γιατι αυτη αναφερεται σε κατι...

και να προσθέσω ότι όχι μόνο επιθυμεί αλλά απαιτεί και πίστη χωρις αμφισβήτηση
 

Solid_Snake

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2012
Μηνύματα
642
Like
112
Πόντοι
6
και να προσθέσω ότι όχι μόνο επιθυμεί αλλά απαιτεί και πίστη χωρις αμφισβήτηση
και να προσθέσω ότι δεν υπάρχει οτιδήποτε πιο δογματικό από το: πίστευε και μη έρευνα της θρησκείας.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Αυτός θα σου πουν δεν χρειάζεται δημιουργό, προϋπήρχε. Κι όταν απαντάς τους προϋπήρχε και η μάζα του σύμπαντος σηκώνουν τα χέρια ψηλά.

το θεμα εδω ειναι οτι το υλικο συμπαν εφοσον υποκειται σε φθορα ( εντροπια στο συμπαν), παει να πει οτι ειχε και δημιουργια. Κατι το οποιο φθειρεται και πεθαινει , δε μπορει να μην ειχε αρχη.Διαφορετικα εαν ηταν ακτιστο και αδημιουργητο αεναως και αιωνιως, τοτε δε θα υποκειτο σε φθορα και ολα τα αντικειμενα θα ηταν αφθαρτα και αναλλοιωτα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom