Νέα

Προκαλεί η Ένωση Αθέων, Διοργανώνει πάρτι με κοψίδια την Μεγάλη Παρασκευή!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Ampelale
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 83K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
H Πάπισσα Ιωάννα είναι μυθιστόρημα του Εμμανουήλ Ροΐδη το οποίο δημοσιεύτηκε το 1866 με τον χαρακτηρισμό «μεσαιωνική μελέτη», σύμφωνα με τον ίδιο τον συγγραφέα. Σε αυτό εξιστορείται ο βίος της Ιωάννας, μίας γυναίκας, η οποία, προσποιούμενη ότι ήταν άντρας, κατάφερε να αναρριχηθεί στην ιεραρχία της Ρωμαιοκαθολικής Εκκλησίας και να φτάσει μέχρι και το αξίωμα του Πάπα. Το μυθιστόρημα βασίζεται στο σχετικό μεσαιωνικό θρύλο της Πάπισσας Ιωάννας, σύμφωνα με τον οποίο μια γυναίκα βρέθηκε στο θρόνο του Βατικανού κατά την περίοδο 855 - 858. Το μυθιστόρημα αυτό θεωρείται το σημαντικότερο από τα έργα του Ροΐδη και ένα από τα σπουδαιότερα ελληνικά μυθιστορήματα, το οποίο τελικά καταδικάστηκε «ως αντιχριστιανικόν και κακόηθες», με την υπ' αριθμόν 5688/04-04-1866 εγκύκλιο της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος, ενώ ο ίδιος ο Ροΐδης διώχθηκε δικαστικά. Αυτά για τη δικαστική δίωξη του Ροίδη. ΟΚ, λάθος θυμόμουν, αλλά η εγκύκλιος της Ιεράς Συνόδου (ειδικά εκείνη την εποχή) ήταν κάτι φοβερά βαρύ για οποιονδήποτε Συγγραφέα και το έργο του
Οχι μεγαλε, δεν "θυμοσουν λαθος". Μια χαρα θυμασαι και διαστρεβλωνεις. Εισαι απλως ενας αντιχριστιανος ανθελληνας με "αγγελικο" προσωπο και (υποτιθεται) αληθοφανή επιχειρηματα, μεχρι να σε ξεβρακωσει καποιος και να το γυρισεις στα "δεν θυμαμαι". Με τα γνωστα τετριμμενα περι θρησκοληψιας του Σταλιν, περι αφορισμού της Επαναστασης απο την Εκκλησια, ιστοριες που εχουν αποδομηθει πολλακις απο δεκαετιες.
Και βεβαια το επιχειρημα τριχρονου "αφου εισαι χριστιανος τι θελεις εδω στο μπου κομ και γιατι γαμας". Ναι τεραστιε, ειμαι χριστιανος, και μπαινω στο μπου κομ και γαμαω, με την αδεια σου κιολας. Τι ακριβως αποδεικνυει ο εξυπνακισμος αυτος? Οσο για το "ανιστορητος" σου το επιστρεφω, και περιμενω να μου πεις αν οι Βοσνιοι εχουν τουρκική ή σλαβικη εθνική συνειδηση. Εξαιτιας ακριβως του εξισλαμισμού τους.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
δηλαδή δεν λένε οι παπάδες ότι οι αμαρτίες σε στέλνουν στην κόλαση; Ποιος στα λ΄΄ει αυτά άνθρωπε μου; Ο ίδιος λές ότι έχεις βάλει την κοπέλα σου να κάνει έκτρωση. Δεν το καταλαβαίνεις ότι πας σούμπιτος για κόλαση; πως εύχεσαι να είναι αληθινή αυτή η θρησκεία; Το εδάφιο πάντως που το λ΄΄ει είναι “αιώνια φωτιά, που είναι ετοιμασμένη για τον διάβολο και για τους αγγέλους του” (Ματθαίου 25:41). 
Υπαρχει καποια θρησκεια περαν του χριστιανισμού, που για την δολοφονια επιφυλασσει επιβραβευση δηλαδη μετα θανατον? Για διαφωτισε μας. Βεβαια παραλειπεις να πεις, πονηρα παλι σκεπτομενος, οτι εκτος απο αυτα που παραθετεις ως γνησιος αντιχριστιανος προπαγανδιστης, υπαρχει και η κορωνιδα οτι αρκει να ΜΕΤΑΝΟΗΣΕΙΣ, για να σωθεις.
 

nikospireas

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Δεκ 2007
Μηνύματα
1.541
Κριτικές
49
Like
81
Πόντοι
3.945
κάποιοι εδώ λοιπόν αμφισβητούν την ύπαρξη της Κόλασης!!!! Τέτοια άγνοια!!! Πέντε λεπτά έρευνα στο ίντερνετ ήταν αρκετή. .... Υπάρχουν και κάποιοι που λένε ότι ο Θεός δεν θα επιτρέψει την κόλαση ούτε και στον διάβολο και θα γίνει αποκατάσταση των πάντων,γιατι είναι φιλάνθρωπος. H άποψη αυτή είναι μία αίρεση που καταδίκασε η Εκκλησία μας.Ας υποθέσουμε ότι κάποιος είναι ενάρετος χριστιανός,προσεύχεται,νηστεύει,μελετά την Αγία Γραφή, κάνει ελεημοσύνη,και κάποιος άλλος δεν πιστεύει στο Θεό,βρίζει χυδαία τους χριστιανούς,τους ειρωνεύεται,πορνεύει,κλέβει,σκοτώνει.Είναι δίκαιο μετά θάνατον ο αμαρτωλός που περιγράψαμε να ζήσει αιώνια στον Παράδεισο μαζί με τον πιστό;Ακόμα και ο διάβολος πιστεύει και τρέμει σχετικά με την κόλαση·αυτό φαίνετα στην συνομιλία του με τον Χριστό στην θεραπεία του δαιμονισμένου των Γεργεσηνών στο Ευαγγέλιο,όπου παρακαλούσε τον Κύριο να μην τον στείλει στα βασανιστήρια της κολάσεως πριν την ώρα του,αλλά να επιτρέψει να μπει στην αγέλη με τους χοίρους που βρισκόταν κοντά,όπου και έπνιξε στα νερά της λίμνης.Η σκέψη ότι δεν υπάρχει κόλαση είναι μία παγίδα που παραπλανά τους αμελείς...... πηγή
ετυχε να διαβασω 2 φορες τη καινη διαθηκη. ισως να μου ξεφυγε. που ειναι αυτα ακριβως περι κολασεως κοκ?
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.792
Like
14.516
Πόντοι
3.656
Και βεβαια το επιχειρημα τριχρονου "αφου εισαι χριστιανος τι θελεις εδω στο μπου κομ και γιατι γαμας". Ναι τεραστιε, ειμαι χριστιανος, και μπαινω στο μπου κομ και γαμαω, με την αδεια σου κιολας.

Ξανά. Σύμφωνα με την επίσημη εκκλησία όποιος πορνεύει πάει κόλαση, πόσταρα τον Ορθόδοξο σύνδεσμο πιο πάνω. Αφού πιστεύεις σε αυτή τη θρησκεία, γιατί θέλεις να πας κόλαση; Εγώ δεν πιστεύω ότι υπάρχει κόλαση και γι αυτό γαμάω και εντός γάμου και εκτός γάμου και πόρνες και γυναίκες της διπλανής πόρτας. Αν πίστευα ότι θα πήγαινα κόλαση, δεν θα το έκανα

 

Old Devil

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2013
Μηνύματα
8.791
Κριτικές
11
Like
608
Πόντοι
376
Και βεβαια το επιχειρημα τριχρονου "αφου εισαι χριστιανος τι θελεις εδω στο μπου κομ και γιατι γαμας". Ναι τεραστιε, ειμαι χριστιανος, και μπαινω στο μπου κομ και γαμαω,

οι γραφές λένε ότι ο Σατανάς βρίσκετε μέσα στην εκκλησία και αυτούς που επικαλούνται το όνομα του γιαχβέ, και ότι την μέρα της κρίσης θα κατεβούν άγγελοι κυρίου και θα θερίσουν πρώτα όσους επικαλούνται υποκριτικά το όνομα του κυρίου, δλδ κάτι καθάρματα σαν εσένα  :)

με άλλα λόγια θα σε πάρει ο διάολος χασοδίκη γιατί ο κύριος σου είναι άλλος και όχι ο Χριστός  :2on1:
 

nikospireas

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Δεκ 2007
Μηνύματα
1.541
Κριτικές
49
Like
81
Πόντοι
3.945
δηλαδή δεν λένε οι παπάδες ότι οι αμαρτίες σε στέλνουν στην κόλαση; Ποιος στα λ΄΄ει αυτά άνθρωπε μου; Ο ίδιος λές ότι έχεις βάλει την κοπέλα σου να κάνει έκτρωση. Δεν το καταλαβαίνεις ότι πας σούμπιτος για κόλαση; πως εύχεσαι να είναι αληθινή αυτή η θρησκεία; Το εδάφιο πάντως που το λ΄΄ει είναι “αιώνια φωτιά, που είναι ετοιμασμένη για τον διάβολο και για τους αγγέλους του” (Ματθαίου 25:41)
σορρυ τωρα ειδα τι εγραψες,θα το ξαναδιαβασω :thumbsup:
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
αυτοκράτορας θεοδόσιος. Κύρηξε παράνομη οποιαδήποτε άλλη θρησκεία. Με βάση διάταγμά του καταστράφηκαν ναοί αφιερωμένους σε άλλους "θεους". Η θρησκεία του δωδεκάθεου που ηταν η κυρίαρχη για αιώνες στον ελλαδικό χώρο απαγορεύθηκε.
Ιστορικά στοιχεία είναι αυτά δεν δικαιολογείται η αντίδρασή σου.
Τι απαντηση ειναι αυτη? Πού κολλαει ο Θεοδοσιος? Τι θρησκεια εχουν δηλαδη οι αθεοι?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
πρώτον μπλέκεις το κράτος με την εκκλησία. Δεύτερο αυτό που λες οφείλεται στο κράτος. Κάποιοι θρησκευτικοί ηγέτες μας θα ήθελαν να κυρηχθεί παράνομο.Αλλά υπάρχουν ακόμα σημεία που το κράτος υποτάσεται. Ας πούμε το μάθημα των θρησκευτικών. Με ποια λογική διδάσκεται μια θρησκεια μόνο στα σχολεία;
Πρώτον δεν διδασκεται χριστιανισμος αλλά "θρησκευτικα" ή "θεολογια".
Δευτερον η λογικη ειναι οτι ο χριστιανισμος ειναι η επικρατουσα θρησκεια, με βαση το ΣΥΝΤΑΓΜΑ της Χωρας.
Τριτον οποιος δεν θελει, δεν παρακολουθει.

Δεν καταλαβαινω τι επιληψια παθαινετε μερικοι με την θρησκεια την Μεγαλη Εβδομαδα. Κοντευετε να με πεισετε οτι εχουν δικιο κατι κολλημενοι παπαδες που λενε οτι αυτες τις μερες ο διαολος "καβαλάει" οσους ειναι αδυναμοι.
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.792
Like
14.516
Πόντοι
3.656
ετυχε να διαβασω 2 φορες τη καινη διαθηκη. ισως να μου ξεφυγε. που ειναι αυτα ακριβως περι κολασεως κοκ?

“αιώνια φωτιά, που είναι ετοιμασμένη για τον διάβολο και για τους αγγέλους του” (Ματθαίου 25:41).  Πόσταρα την πλήρη ανάλυση της κόλασης από ορθόδοξη σελίδα. Διάβασέ την
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Τύπε δε ξερεις τι λες, δεν ξέρω απο που να αρχίσω. Φέρεις λίγο χριστιανοταλιμπάν και δεν βγάζεις νόημα, σταμάτα το κατηχητικό και τράβα καμιά μαλακία να νιώσεις
Μια χαρα τα λεει, εσυ δεν του απαντας σε τιποτα.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Ξανά. Σύμφωνα με την επίσημη εκκλησία όποιος πορνεύει πάει κόλαση, πόσταρα τον Ορθόδοξο σύνδεσμο πιο πάνω. Αφού πιστεύεις σε αυτή τη θρησκεία, γιατί θέλεις να πας κόλαση; Εγώ δεν πιστεύω ότι υπάρχει κόλαση και γι αυτό γαμάω και εντός γάμου και εκτός γάμου και πόρνες και γυναίκες της διπλανής πόρτας. Αν πίστευα ότι θα πήγαινα κόλαση, δεν θα το έκανα

γιατί έτσι μας γουστάρει ρε παίκτη... είμαστε outlaws και μας αρέσει το vivere pericolosamente...
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
οι γραφές λένε ότι ο Σατανάς βρίσκετε μέσα στην εκκλησία και αυτούς που επικαλούνται το όνομα του γιαχβέ, και ότι την μέρα της κρίσης θα κατεβούν άγγελοι κυρίου και θα θερίσουν πρώτα όσους επικαλούνται υποκριτικά το όνομα του κυρίου, δλδ κάτι καθάρματα σαν εσένα  :)

με άλλα λόγια θα σε πάρει ο διάολος χασοδίκη γιατί ο κύριος σου είναι άλλος και όχι ο Χριστός  :2on1:
Λες να με παρει την ωρα που θα γαμαω την βίζιτα τύπε? Να το εχω υποψη μου να μην πληρωνω προκαταβολικα, μπας και γλυτωσω το κατοσταρι.
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.792
Like
14.516
Πόντοι
3.656
Υπαρχει καποια θρησκεια περαν του χριστιανισμού, που για την δολοφονια επιφυλασσει επιβραβευση δηλαδη μετα θανατον? Για διαφωτισε μας. Βεβαια παραλειπεις να πεις, πονηρα παλι σκεπτομενος, οτι εκτος απο αυτα που παραθετεις ως γνησιος αντιχριστιανος προπαγανδιστης, υπαρχει και η κορωνιδα οτι αρκει να ΜΕΤΑΝΟΗΣΕΙΣ, για να σωθεις.

Μα καμία θρησκεία δεν σε επιβραβεύει για τη δολοφονία. Η έκτρωση δεν είναι δολοφονία. Είναι μια μάζα κυττάρων. Τουλάχιστον, αυτό δέχεται η νομοθεσία μας. Δεν είναι το μόνο που απαγορεύει ο Χριστιανισμός, αν και οι πιστοί του έχουν αποδειχτεί τρομεροί δολοφόνοι. Το σεξ απαγορεύει, εκτός από την τεκνογονία κι αυτό ορισμένες μέρες
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.792
Like
14.516
Πόντοι
3.656
γιατί έτσι μας γουστάρει ρε παίκτη... είμαστε outlaws και μας αρέσει το vivere pericolosamente...

είναι λοιπόν σαφές ότι έχουμε διαφορετική λογική. Κάνεις αυτό που γουστάρεις κι ας πιστεύεις ότι θα καίγεσαι αιώνια. Μακάρι να είχα τη γενναιότητά σου
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
είναι λοιπόν σαφές ότι έχουμε διαφορετική λογική. Κάνεις αυτό που γουστάρεις κι ας πιστεύεις ότι θα καίγεσαι αιώνια. Μακάρι να είχα τη γενναιότητά σου
Κι ομως τύπε, ο πιο γενναιος εισαι εσυ, που πιστευεις οτι μετα δεν υπαρχει τιποτα. Και βαδιζεις καθε μερα προς το θανατο πιστευοντας οτι εκεινη τη στιγμη τελειωνουν ολα.

Ελπιζω να αντιλαμβανεσαι οτι αυτα τα περι "φωτιας" ειναι συμβολικα και δεν φανταζομαι να θεωρεις οτι εμεις πιστευουμε σε φωτιες που αναβουν και καινε τους αμαρτωλους σαν κοκορετσι. Ε πες το μου και αυτο, οτι νομιζεις οτι εμεις πιστευουμε οτι υπαρχουν καζανια και φωτιες.

Καποιος μου ειχε πει οτι αν θελεις καπως να "προσομοιασεις" την κολαση και τον παραδεισο μετα το θανατο, σκεψου πώς νιωθεις οταν χάσεις το παιδι σου μεσα στον κοσμο σε ενα πολυσυχναστο εμπορικο κεντρο, και πώς νιωθεις οταν το ξαναβρεις.
Τα δυο συναισθηματα (γιατι η ψυχη ειναι αυτη που νιωθει, οχι το μυαλο) ειναι τα αντιστοιχα που θα νιωθει μια ψυχη στην "κολαση" ή τον "παραδεισο".
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom