Νέα

Προκαλεί η Ένωση Αθέων, Διοργανώνει πάρτι με κοψίδια την Μεγάλη Παρασκευή!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Ampelale
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 83K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.792
Like
14.516
Πόντοι
3.656
Αδερφε, μην μπερδευεις τη νομοθεσια με τη θεολογια. Και εσυ μια μαζα κυτταρων εισαι (πολυ μεγαλυτερη απο ενα εμβρυο) αλλα αν σε σκοτωσω θα ειμαι δολοφονος. Η ζωη ξεκιναει απο τη στιγμη της γονιμοποιησης. Επομενως η εκτρωση ειναι δολοφονια. Δεν μπορεις να αποφασιζεις εσυ αν θα ζησει κατι το οποιο το χαριζει ο Δημιουργος

Για να ξέρω, δηλώνεις Χριστιανός; αν ναι, τι δουλειά έχεις σε ένα σάιτ που δίνει πληροφορίες για πόρνες; δεν το ξέρεις ότι όποιος πορνέβει θα καταλήξει στην κόλαση; πιο πάνω έχω ποστάρει το λινκ. Και είτε σου αρέσει είτε όχι η Εκκλησία δεν νομοθετεί άμεσα. Οι νόμοι δεν θεωρούν δολοφονία την έκτρωση. Η Εκκλησία τη θεωρεί κι εδώ δεν ήμαστε Φανερή Θεοκρατία, έχουμε ξεφύγει, λίγο έστω
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.792
Like
14.516
Πόντοι
3.656
Αδερφε, μην μπερδευεις τη νομοθεσια με τη θεολογια.  Δεν μπορεις να αποφασιζεις εσυ αν θα ζησει κατι το οποιο το χαριζει ο Δημιουργος

Ποιος Θεός από όλους είναι ο Δημιουργός; Ο Βάαλ; Η Ιστάρ; Ο Μίθρας; Ο Θεός της Βίβλου; Ο Αλλάχ; Ο Σίβα; Ο Βράχμα; Ο Βισνού; Ο Δίας; Ο Θώρ; Ο Όντιν; Ο Μεγάλος Μανιτού;  Κάποιος άλλος / άλλη Θεός / Θεά που αγνοώ; Μπορείς να είσαι πιο συγκεκριμένος για να μάθω κι εγώ αυτό που εσύ ξέρεις με σιγουριά; Άσε με να μαντέψω. ΜΟΝΟ Ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΘΕΟΣ είναι αληθινός, οι άλλοι είναι φανταστικοί. Και σε ευλόγησε να γεννηθείς σε χώρα και οικογένεια που είχαν τη σωστή θρησκεία. Μα τι ευτυχής σύμπτωση!!!!
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.792
Like
14.516
Πόντοι
3.656
Αυτό που αδυνατώ επίσης να καταλάβω πως φασίστες και ναζιστές μπαίνουν εδώ μέσα (και είναι πάρα πολλοί), τη στιγμή που η ιδεολογία τους τα απαγορεύει αυστηρά αυτά...

δηλαδή τώρα θα μάθεις ότι Χριστιανισμός και Υποκρισία είναι έννοιες αλληλένδετες; απλά κάνε έλεγχο στο διαδίκτυο πόσο είναι το συνολικό κόστος της στολής ενός Μητροπολίτη. Ο ίδιος κηρύττει ταπεινότητα κι όποιος έχει δύο χιτώνες να δίνει τον ένα. Οι μέρες νηστείας σύμφωνα με την Ορθόδοξη Εκκλησία είναι πάνω από τις μισές του χρόνου. Αν νήστευαν θα είχαν τουλάχιστον φυσιολογικό βάρος, δεν θα ήταν ΟΛΟΙ υπέρβαροι. Το ποίμνιο όμως, αυτοτυφλώνεται και δεν βλέπει. Πιστεύει ότι θα εξαγοράσει θέση στον Παράδεισο
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.792
Like
14.516
Πόντοι
3.656
Το ότι η ζωή ξεκινάει από την ώρα της γονιμοποίησης είναι εντελώς αντιεπιστημονικό, μια που ο εγκέφαλος, η καρδιά και τα αισθήματα δημιουργούνται αργότερα. Γι'αυτό και απαγορεύεται η έκτρωση μετά τους τρεις μήνες.

τι σημασία έχουν τα λογικά επιστημονικά επιχειρήματα για τους πιστούς; άσχετα αν στους γιατρούς τρέχουν όταν αρρωστήσουν και δεν μένουν στην προσευχή, ακολουθώντας τα λόγια του Ιησού
 

Obi-Wan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2007
Μηνύματα
9.434
Κριτικές
3
Like
3.382
Πόντοι
786
Θνητή αγωνία, παρηγοριά η φαντασία. Βαθιά ανθρώπινο. Εξ ανωτέρω θέσμιση το παρατράγουδο. Ιερατείο η ερμηνεία, γαμήθηκε η ιστορία.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Ποιος Θεός από όλους είναι ο Δημιουργός; Ο Βάαλ; Η Ιστάρ; Ο Μίθρας; Ο Θεός της Βίβλου; Ο Αλλάχ; Ο Σίβα; Ο Βράχμα; Ο Βισνού; Ο Δίας; Ο Θώρ; Ο Όντιν; Ο Μεγάλος Μανιτού;  Κάποιος άλλος / άλλη Θεός / Θεά που αγνοώ; Μπορείς να είσαι πιο συγκεκριμένος για να μάθω κι εγώ αυτό που εσύ ξέρεις με σιγουριά; Άσε με να μαντέψω. ΜΟΝΟ Ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΘΕΟΣ είναι αληθινός, οι άλλοι είναι φανταστικοί. Και σε ευλόγησε να γεννηθείς σε χώρα και οικογένεια που είχαν τη σωστή θρησκεία. Μα τι ευτυχής σύμπτωση!!!!

με δεδομένο ότι Θεός είναι η προσπάθεια του ανθρώπου να εξηγήσει το άγνωστο να φανταστώ ότι εσύ σαν άθεος τα έχεις ερμηνεύσει όλα...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
τι σημασία έχουν τα λογικά επιστημονικά επιχειρήματα για τους πιστούς; άσχετα αν στους γιατρούς τρέχουν όταν αρρωστήσουν και δεν μένουν στην προσευχή, ακολουθώντας τα λόγια του Ιησού

την ίδια σημασία που έχουν τα βλακώδη επιχειρήματα σου όπως για παράδειγμα αυτό που μας είπες ότι "αν νήστευαν θα είχαν τουλάχιστον κανονικό βάρος"
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.792
Like
14.516
Πόντοι
3.656
μια θεωρία έχει πολλές μα πολλές όψεις ... μια άρνηση όπως η δικιά σου μόνον μία αυτή του όχι σε όλα..

Συμφωνώ μαζί σου. ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ. Οι θεωρίες είναι ανθρώπινα κατασκευάσματα. Μόλις το παραδέχτηκες, η αλήθεια πάει μπροστά λέει ο λαός μας. Αυτό υποστηρίζω κι εγώ. Ο Χριστιανισμός είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα. Αν μας είχε ενημερώσει ένας πραγματικός Θεός, θα είχε εκφραστεί με τέτοιο τρόπο (Ο Θεός που μας έφτιαξε είναι άλλωστε) που δεν θα υπήρχαν διαφορετικές εξηγήσεις. Το γεγονός και μόνο ότι υπάρχουν χιλιάδες θρησκείες και μέσα το Χριστιανισμό χιλιάδες εκδοχές, οι οποίες όχι μόνο διαφωνούν μεταξύ τους, αλλά κυνηγούν, βασανίζουν, δολοφονούν άλλους Χριστιανούς είναι η απόλυτη απόδειξη της ανθρώπινης κατασκευής. Αν αυτός ο Θεός υπήρχε (και πραγματικά μας αγαπούσε σαν πατέρας όλων) θα εμφανιζόταν σε όραμα σε όλους και θα τους ξεκαθάριζε απόλυτα πως ακριβώς θέλει να τον λατρεύουν. Δεν θα επέτρεπε την Ιερά Εξέταση, τη νύχτα του Αγίου Βαρθολομαίου, τις Σταυροφορίες κατά των Καθαρών και τόσα άλλα. Και δεν θα συνέχιζε να παρακολουθεί να ρέει το αίμα στη Βόρεια Ιρλανδία
 

arist_plat1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2015
Μηνύματα
12.726
Like
2
Πόντοι
166
το αστείο του θέματος είναι ότι η ένωση άθεων καλεί σε κοψίδια την παρασκευή και οι θρησκευόμενοι θα φάνε κοψίδια την Κυριακή δηλαδή η διαφορά είναι 48 ώρες
αν και άθεος/άθρησκος μου φαίνεται η συμπεριφορά νηπιαγωγείου τελείως
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Συμφωνώ μαζί σου. ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ. Οι θεωρίες είναι ανθρώπινα κατασκευάσματα. Μόλις το παραδέχτηκες, η αλήθεια πάει μπροστά λέει ο λαός μας. Αυτό υποστηρίζω κι εγώ. Ο Χριστιανισμός είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα. Αν μας είχε ενημερώσει ένας πραγματικός Θεός, θα είχε εκφραστεί με τέτοιο τρόπο (Ο Θεός που μας έφτιαξε είναι άλλωστε) που δεν θα υπήρχαν διαφορετικές εξηγήσεις. Το γεγονός και μόνο ότι υπάρχουν χιλιάδες θρησκείες και μέσα το Χριστιανισμό χιλιάδες εκδοχές, οι οποίες όχι μόνο διαφωνούν μεταξύ τους, αλλά κυνηγούν, βασανίζουν, δολοφονούν άλλους Χριστιανούς είναι η απόλυτη απόδειξη της ανθρώπινης κατασκευής. Αν αυτός ο Θεός υπήρχε (και πραγματικά μας αγαπούσε σαν πατέρας όλων) θα εμφανιζόταν σε όραμα σε όλους και θα τους ξεκαθάριζε απόλυτα πως ακριβώς θέλει να τον λατρεύουν. Δεν θα επέτρεπε την Ιερά Εξέταση, τη νύχτα του Αγίου Βαρθολομαίου, τις Σταυροφορίες κατά των Καθαρών και τόσα άλλα. Και δεν θα συνέχιζε να παρακολουθεί να ρέει το αίμα στη Βόρεια Ιρλανδία

πάλι μαλακίες γράφεις βλάκα ...
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.792
Like
14.516
Πόντοι
3.656
με δεδομένο ότι Θεός είναι η προσπάθεια του ανθρώπου να εξηγήσει το άγνωστο να φανταστώ ότι εσύ σαν άθεος τα έχεις ερμηνεύσει όλα...

το πιο εκνευριστικό λογικό σφάλμα είναι το Red Herring. Δεν πιάνει σε μένα, τα έχω μελετήσει όλα. Μήπως αντί να προσπαθήσεις να αποφύγεις μια ευθεία απάντηση, στηριγμένη σε στοιχεία και λογικά επιχειρήματα, να μας διαφώτιζες ποιος είναι ο μοναδικός αληθινός δημιουργός; για να ξέρουμε κι εμείς
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.792
Like
14.516
Πόντοι
3.656
την ίδια σημασία που έχουν τα βλακώδη επιχειρήματα σου όπως για παράδειγμα αυτό που μας είπες ότι "αν νήστευαν θα είχαν τουλάχιστον κανονικό βάρος"

φυσικά. Είναι βλακώδες να νομίζω ότι αυτός ο άνθρωπος δεν νηστεύει 180 μέρες το χρόνο
 

Συνημμένα

  • ΝΗΣΤΕΙΑ3.jpg
    ΝΗΣΤΕΙΑ3.jpg
    100,5 KB · Εμφανίσεις: 23

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
το πιο εκνευριστικό λογικό σφάλμα είναι το Red Herring. Δεν πιάνει σε μένα, τα έχω μελετήσει όλα. Μήπως αντί να προσπαθήσεις να αποφύγεις μια ευθεία απάντηση, στηριγμένη σε στοιχεία και λογικά επιχειρήματα, να μας διαφώτιζες ποιος είναι ο μοναδικός αληθινός δημιουργός; για να ξέρουμε κι εμείς

αμα τον είχα βρεί δεν θα θεωρούσα τον εαυτό μου ούτε επιστήμονα ούτε αγνωστικιστή...

εσύ που έχεις βρεί τα πάντα να μας τα εξηγήσεις... θα σου θέσω το απλό ερώτημα του Einstein (δεν πιστεύω να μην τον δέχεσαι σαν Εβραίο)...

Γνωρίζουμε ότι ο κόσμος αποτελείται από άτομα... Κάθε άτομο αποτελείται από πρωτόνια που σχηματίζουν τον πυρήνα και ηλεκτρόνια τα οποία περιστρέφονται πέριξ αυτού... θα μας εξηγήσεις λοιπόν ΠΟΙΟΣ ή ΤΙ τα έβαλε εκεί γύρω να κινούνται ?
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.792
Like
14.516
Πόντοι
3.656
πάλι μαλακίες γράφεις βλάκα ...

την πάτησες και πάλι, αν υπάρχει ο Ιησούς την έβαψες. Σούμπιτος για κόλαση. Τι δήλωσε στην επί του όρους ομιλία; 22 Εγώ όμως σας λέω ότι καθένας που οργίζεται με τον αδελφό του χωρίς λόγο ένοχος θα είναι στο δικαστήριο. Και όποιος πει στον αδελφό του: “Ρακά”, ένοχος θα είναι στο συνέδριο. Όποιος όμως πει: “Μωρέ”, ένοχος θα είναι για τη γέεννα της φωτιάς.  Αποκαλώντας με βλάκα, ο Ιησούς θα σε στείλει στη γέενα της φωτιάς (Κόλαση) όπου θα καίγεσαι στον Αιώνα τον άπαντα. Μία και μόνο διέξοδος υπάρχει. Να νηστέψεις, να εξομολογηθείς ταπεινά στον Παπά και αφού σου βάλει επιτίμιο (ξεροφαγία, μετάνοιες, πολλές φορές το Πάτερ Υμών) να συγχωρεθεί αυτή η ΜΕΓΑΛΗ ΑΜΑΡΤΙΑ που διέπραξες, αποκαλώντας με βλάκα. Είμαι μεγαλόψυχος όμως αδελφέ μου  και θα σε συγχωρήσω, αν φυσικά πράξεις όλα όσα ζητάει η θρησκεία σου. Αφιονταί σοι οι αμαρτίαι, αδελφέ μου, καλό Παράδεισο  
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
την πάτησες και πάλι, αν υπάρχει ο Ιησούς την έβαψες. Σούμπιτος για κόλαση. Τι δήλωσε στην επί του όρους ομιλία; 22 Εγώ όμως σας λέω ότι καθένας που οργίζεται με τον αδελφό του χωρίς λόγο ένοχος θα είναι στο δικαστήριο. Και όποιος πει στον αδελφό του: “Ρακά”, ένοχος θα είναι στο συνέδριο. Όποιος όμως πει: “Μωρέ”, ένοχος θα είναι για τη γέεννα της φωτιάς.  Αποκαλώντας με βλάκα, ο Ιησούς θα σε στείλει στη γέενα της φωτιάς (Κόλαση) όπου θα καίγεσαι στον Αιώνα τον άπαντα. Μία και μόνο διέξοδος υπάρχει. Να νηστέψεις, να εξομολογηθείς ταπεινά στον Παπά και αφού σου βάλει επιτίμιο (ξεροφαγία, μετάνοιες, πολλές φορές το Πάτερ Υμών) να συγχωρεθεί αυτή η ΜΕΓΑΛΗ ΑΜΑΡΤΙΑ που διέπραξες, αποκαλώντας με βλάκα. Είμαι μεγαλόψυχος όμως αδελφέ μου  και θα σε συγχωρήσω, αν φυσικά πράξεις όλα όσα ζητάει η θρησκεία σου. Αφιονταί σοι οι αμαρτίαι, αδελφέ μου, καλό Παράδεισο  

τώρα σκιάχτηκα...

θα μας απαντήσεις για το αίμα που συνεχίζει να ρέει στην Βόρεια Ιρλανδία
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
την πάτησες και πάλι, αν υπάρχει ο Ιησούς την έβαψες. Σούμπιτος για κόλαση. Τι δήλωσε στην επί του όρους ομιλία; 22 Εγώ όμως σας λέω ότι καθένας που οργίζεται με τον αδελφό του χωρίς λόγο ένοχος θα είναι στο δικαστήριο. Και όποιος πει στον αδελφό του: “Ρακά”, ένοχος θα είναι στο συνέδριο. Όποιος όμως πει: “Μωρέ”, ένοχος θα είναι για τη γέεννα της φωτιάς.  Αποκαλώντας με βλάκα, ο Ιησούς θα σε στείλει στη γέενα της φωτιάς (Κόλαση) όπου θα καίγεσαι στον Αιώνα τον άπαντα. Μία και μόνο διέξοδος υπάρχει. Να νηστέψεις, να εξομολογηθείς ταπεινά στον Παπά και αφού σου βάλει επιτίμιο (ξεροφαγία, μετάνοιες, πολλές φορές το Πάτερ Υμών) να συγχωρεθεί αυτή η ΜΕΓΑΛΗ ΑΜΑΡΤΙΑ που διέπραξες, αποκαλώντας με βλάκα. Είμαι μεγαλόψυχος όμως αδελφέ μου  και θα σε συγχωρήσω, αν φυσικά πράξεις όλα όσα ζητάει η θρησκεία σου. Αφιονταί σοι οι αμαρτίαι, αδελφέ μου, καλό Παράδεισο  

που είσαι ... αναμένω απάντηση και στο άλλο ερώτημα που έθεσα...
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.792
Like
14.516
Πόντοι
3.656
αμα τον είχα βρεί δεν θα θεωρούσα τον εαυτό μου ούτε επιστήμονα ούτε αγνωστικιστή...

εσύ που έχεις βρεί τα πάντα να μας τα εξηγήσεις... θα σου θέσω το απλό ερώτημα του Einstein (δεν πιστεύω να μην τον δέχεσαι σαν Εβραίο)...

Γνωρίζουμε ότι ο κόσμος αποτελείται από άτομα... Κάθε άτομο αποτελείται από πρωτόνια που σχηματίζουν τον πυρήνα και ηλεκτρόνια τα οποία περιστρέφονται πέριξ αυτού... θα μας εξηγήσεις λοιπόν ΠΟΙΟΣ ή ΤΙ τα έβαλε εκεί γύρω να κινούνται ?

και για ποιο λόγο να μην τα έβαλε κάποια κουφή και τυφλή δύναμη; γιατί να έχουν οπωσδήποτε κάποιο σκοπό; Οι προτάσεις σου είναι αυθαίρετες. Εν κατακλείδι. Πρώτα από όλα ο Αινστάιν δεν πίστευε στην ύπαρξη Θεού από τα 12, διάβασε τη βιογραφία του. Ο πιο διάσημος αστροφυσικός του αιώνα (Χώκινγκ) δήλωσε ότι δεν υπάρχει Θεός, έτσι όποιος τον καταρρίψει (αποδεικνύοντας την ύπαρξη του) θα γίνει η μεγαλύτερη φίρμα του Αιώνα.  Τον περιμένει ένα σίγουρο Βραβείο Νόμπελ και αιώνια δόξα και αναγνώριση. Όταν γίνει αυτό, κάνε δημοσίευση κι αν τα επιχειρήματα είναι αποδείξιμα, θα συμφωνήσω μαζί σου. Αλλιώς αποκάλεσέ με όπως θέλεις  
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom