Νέα

Πώς μπορώ να κάνω ανώνυμη καταγγελία σε διεφθαρμένο δημόσιο υπάλληλο?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ss21
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 109
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Blg69

Μέλος
Εγγρ.
17 Νοε 2007
Μηνύματα
82
Like
0
Πόντοι
0
αναλογικότητα της ποινής λέγεται.
στην ελλάδα το Πανεπιστημιακό ασυλο καταργείται γιατί είναι σημαντικότερο το έγκλημα που τελείται από αυτούς που χαίρουν Βουλευτικής Ασυλίας

ΞΑΝΑ ΑΕΙ ΓΑΜΗΣΟΥ ΤΩΡΑ.

Υ.Γ.
η παιδεία μου δεν είναι κωλόχαρτο όπως η δική σου....

Το άσυλο καταργείται επειδή είσαι κοιμισμένος. Και 2ον, χουντόπληκτε, μη συγχέεις αμιγώς πολιτικά ζητήματα και θέματα ελευθερίας με το αν ένας γαμώσταυρος υπάλληλος κάνει σωστά τη δουλειά του.

Που σκατά συγχέεις την αρχή της αναλογικότητας; Εγώ σου λέω κάτι σαφές: Είναι δίκαιο να χρηματίζεσαι, ήτοι να προκαλείς διακρίσεις, που πολλές φορές μπορεί να είναι εξαιρετικά δυσάρεστες; Δηλαδή καταντήσαμε να θέτουμε φιλοσοφικό ζήτημα περί του χρηματισμού ρε ντουγάνι; Πας καλά; Από φασίσμό μέχρι αναρχία το "λάδωμα" είναι κατακριτέο και θεωρείται έγκλημα! Εσύ τώρα τι σκατά το συσχετίζεις με άλλα ζητήματα; Και ξαναρωτάω, είναι το ίδιο το να "δίνεις" γιατρό που πέφτει φακελάκι με το να δίνεις αναρχικό που τα σπάει λόγω ιδεολογίας; Μη με βγάζεις έξω απ'τα ρούχα μου! Στα παπάρια μου τι σκατοσπουδές έκανες, ό,τι σπουδές και να έκανα/έκανες, αν δεν έχεις κοινωνική παιδεία και κρίση πάνε αυτοκτόνα γιατί τέτοιοι παπαροφιλόσοφοι σαν κι εσένα χαλάνε την πιάτσα. Τρέχα κάνε καμια κωλογλυφάδα τώρα και βούλωτο.
 
OP
OP
S

ss21

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2005
Μηνύματα
238
Like
58
Πόντοι
1
Παίδες sorry που δεν απάντησα μέχρι τωρα στο θέμα που ξεκίνησα και ευχαριστώ για όσους μου απάντησαν κανονικά δίνοντας μου διευθύνσεις. Όσον αφορά τους υπόλοιπους να εξηγήσω μερικά πράγματα:
1) Ο τύπος που θέλω να καταγγείλω άνηκε μέχρι πρόσφατα στο κοντινό μου περιβάλλον (όχι επαγγελματικό μιας και δεν έχω καμία σχέση με πολεοδομία ούτε καν με δημόσιο τομέα). Έτσι ξέρω με μεγάλη σιγουριά ότι έχει 500.000+ στην τράπεζα και ότι τα έχει βγάλει από μίζες μιας και όλα αυτά είναι σύμφωνα με δικά του λεγόμενα.
2) Προφανώς και δεν είμαι καλός σαμαρείτης για να θέλω να καταγγείλω τον κάθε διεφθαρμένο υπάλληλο που υπάρχει (αν και τον τελευταίο καιρό με όλα αυτά που βλέπω να γίνεται στα εισοδήματα του κόσμου έχω αρχίσει και αποκτώ μια τέτοια νοοτροπία σε κάποιο βαθμό και πιστεύω ότι ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΙ τύποι σαν και αυτόν που κλέβουν από δημόσια έργα θα πρέπει να καταγγέλλονται και δεν αναφέρομαι σε φουρνάρηδες και ψιλικατζήδες όπως είπε κάποιος φίλος πιο πανω που δε δηλώνουν 0,70 Ευρώ στην εφορία)...Προφανώς και θέλω να τον εκδικηθώ μιας και ο τύπος μου έκανε κάτι ανάλογο...Χωρίς να μπορώ να επεκταθώ ιδιαίτερα απλά λέω ότι προσπάθησε να με γαμήσει πισώπλατα και ΑΝΩΝΥΜΑ απλά και μόνο επειδή σε μια μεταξύ μας διαφωνία δεν άφησα να περάσει το δικό του (και όποιος θέλει το πιστεύει ότι απλά και μόνο γι'αυτό προσπαθησε να με γαμήσει χωρίς να έχω κάνει ΤΙΠΟΤΑ). Αυτό που προσπάθησε φυσικά και δεν του βγήκε μαις και ήμουν καθαρός και το έκανε απλά για να μου κάνει τη ζωή δύσκολη κι εγώ το έμαθα από σπόντα ότι αυτός ήταν πίσω από όλα.
Πολύ απλά τώρα κάνω το αντίστοιχο σ'αυτόν...Με γαμάς και σε γαμάω...τουλάχιστον εγώ έχω και δίκιο
Και πάλι ευχαριστώ τους φίλους που απάντησαν

Υ.Γ. Περιττό να πω ότι με πολλά από τα μηνύματα που με έκραζαν έκλασα στο γέλιο μιας και ήταν πολυ εμπνευσμένα :2funny: :2funny: :2funny:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Το άσυλο καταργείται επειδή είσαι κοιμισμένος. Και 2ον, χουντόπληκτε, μη συγχέεις αμιγώς πολιτικά ζητήματα και θέματα ελευθερίας με το αν ένας γαμώσταυρος υπάλληλος κάνει σωστά τη δουλειά του.

Που σκατά συγχέεις την αρχή της αναλογικότητας; Εγώ σου λέω κάτι σαφές: Είναι δίκαιο να χρηματίζεσαι, ήτοι να προκαλείς διακρίσεις, που πολλές φορές μπορεί να είναι εξαιρετικά δυσάρεστες; Δηλαδή καταντήσαμε να θέτουμε φιλοσοφικό ζήτημα περί του χρηματισμού ρε ντουγάνι; Πας καλά; Από φασίσμό μέχρι αναρχία το "λάδωμα" είναι κατακριτέο και θεωρείται έγκλημα! Εσύ τώρα τι σκατά το συσχετίζεις με άλλα ζητήματα; Και ξαναρωτάω, είναι το ίδιο το να "δίνεις" γιατρό που πέφτει φακελάκι με το να δίνεις αναρχικό που τα σπάει λόγω ιδεολογίας; Μη με βγάζεις έξω απ'τα ρούχα μου! Στα παπάρια μου τι σκατοσπουδές έκανες, ό,τι σπουδές και να έκανα/έκανες, αν δεν έχεις κοινωνική παιδεία και κρίση πάνε αυτοκτόνα γιατί τέτοιοι παπαροφιλόσοφοι σαν κι εσένα χαλάνε την πιάτσα. Τρέχα κάνε καμια κωλογλυφάδα τώρα και βούλωτο.

δε μας είπες ΜΑΛΑΚΑ ΠΟΙΟΣ ΔΙΑΠΡΑΤΤΕΙ ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ.
ο αναρχικός ή ο γιατρός;
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Δώστον στεγνά φίλε και προπαντων ανώνυμα.
Μην ακούς τους μαλάκες.
Φοροφυγάδες είναι κι αυτοί που κατακλέβουν την εφορία και κάνουν λεφτά στην δικιά μας πλάτη.
Επ για σηκω παλι ορθιος μαλακα θελω να βγαλω μερικα ευρωπουλα.ΠΟΣΟ ΜΑΛΑΚΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΠΑΠΑΡΑ
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Παίδες sorry που δεν απάντησα μέχρι τωρα στο θέμα που ξεκίνησα και ευχαριστώ για όσους μου απάντησαν κανονικά δίνοντας μου διευθύνσεις. Όσον αφορά τους υπόλοιπους να εξηγήσω μερικά πράγματα:
1) Ο τύπος που θέλω να καταγγείλω άνηκε μέχρι πρόσφατα στο κοντινό μου περιβάλλον (όχι επαγγελματικό μιας και δεν έχω καμία σχέση με πολεοδομία ούτε καν με δημόσιο τομέα). Έτσι ξέρω με μεγάλη σιγουριά ότι έχει 500.000+ στην τράπεζα και ότι τα έχει βγάλει από μίζες μιας και όλα αυτά είναι σύμφωνα με δικά του λεγόμενα.
2) Προφανώς και δεν είμαι καλός σαμαρείτης για να θέλω να καταγγείλω τον κάθε διεφθαρμένο υπάλληλο που υπάρχει (αν και τον τελευταίο καιρό με όλα αυτά που βλέπω να γίνεται στα εισοδήματα του κόσμου έχω αρχίσει και αποκτώ μια τέτοια νοοτροπία σε κάποιο βαθμό και πιστεύω ότι ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΙ τύποι σαν και αυτόν που κλέβουν από δημόσια έργα θα πρέπει να καταγγέλλονται και δεν αναφέρομαι σε φουρνάρηδες και ψιλικατζήδες όπως είπε κάποιος φίλος πιο πανω που δε δηλώνουν 0,70 Ευρώ στην εφορία)...Προφανώς και θέλω να τον εκδικηθώ μιας και ο τύπος μου έκανε κάτι ανάλογο...Χωρίς να μπορώ να επεκταθώ ιδιαίτερα απλά λέω ότι προσπάθησε να με γαμήσει πισώπλατα και ΑΝΩΝΥΜΑ απλά και μόνο επειδή σε μια μεταξύ μας διαφωνία δεν άφησα να περάσει το δικό του (και όποιος θέλει το πιστεύει ότι απλά και μόνο γι'αυτό προσπαθησε να με γαμήσει χωρίς να έχω κάνει ΤΙΠΟΤΑ). Αυτό που προσπάθησε φυσικά και δεν του βγήκε μαις και ήμουν καθαρός και το έκανε απλά για να μου κάνει τη ζωή δύσκολη κι εγώ το έμαθα από σπόντα ότι αυτός ήταν πίσω από όλα.
Πολύ απλά τώρα κάνω το αντίστοιχο σ'αυτόν...Με γαμάς και σε γαμάω...τουλάχιστον εγώ έχω και δίκιο
Και πάλι ευχαριστώ τους φίλους που απάντησαν

Υ.Γ. Περιττό να πω ότι με πολλά από τα μηνύματα που με έκραζαν έκλασα στο γέλιο μιας και ήταν πολυ εμπνευσμένα :2funny: :2funny: :2funny:
ότι σου εκανε θα του κανεις δλδ ΤΙΠΟΤΑ προσεχε μην σου βγει αλλού.Και εγω ηθελα να κανω κατι τετοιο αλλα μετα σκεφτηκα τις συνεπεις που μπορει να εχω
 

Reggae23

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαρ 2009
Μηνύματα
453
Like
2
Πόντοι
1
Οι καλύτερες Κρητικές μαντινάδες που γράψανε οι Κρήτες ήταν για τους ρουφιάνους,και πόσο γλίτσες είναι.

Ο Κονταρός δε έγραψε μερικές απο αυτές.

Δεν είναι δικιά σου δουλειά φίλε να σταματήσεις την διαφθορά,παρα μόνο να μήν είσαι διεφθαρμένος.Τα άλλα είναι δουλειά του κράτους.

 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
17
Πόντοι
16
Παίδες sorry που δεν απάντησα μέχρι τωρα στο θέμα που ξεκίνησα και ευχαριστώ για όσους μου απάντησαν κανονικά δίνοντας μου διευθύνσεις. Όσον αφορά τους υπόλοιπους να εξηγήσω μερικά πράγματα:
1) Ο τύπος που θέλω να καταγγείλω άνηκε μέχρι πρόσφατα στο κοντινό μου περιβάλλον (όχι επαγγελματικό μιας και δεν έχω καμία σχέση με πολεοδομία ούτε καν με δημόσιο τομέα). Έτσι ξέρω με μεγάλη σιγουριά ότι έχει 500.000+ στην τράπεζα και ότι τα έχει βγάλει από μίζες μιας και όλα αυτά είναι σύμφωνα με δικά του λεγόμενα.
2) Προφανώς και δεν είμαι καλός σαμαρείτης για να θέλω να καταγγείλω τον κάθε διεφθαρμένο υπάλληλο που υπάρχει (αν και τον τελευταίο καιρό με όλα αυτά που βλέπω να γίνεται στα εισοδήματα του κόσμου έχω αρχίσει και αποκτώ μια τέτοια νοοτροπία σε κάποιο βαθμό και πιστεύω ότι ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΙ τύποι σαν και αυτόν που κλέβουν από δημόσια έργα θα πρέπει να καταγγέλλονται και δεν αναφέρομαι σε φουρνάρηδες και ψιλικατζήδες όπως είπε κάποιος φίλος πιο πανω που δε δηλώνουν 0,70 Ευρώ στην εφορία)...Προφανώς και θέλω να τον εκδικηθώ μιας και ο τύπος μου έκανε κάτι ανάλογο...Χωρίς να μπορώ να επεκταθώ ιδιαίτερα απλά λέω ότι προσπάθησε να με γαμήσει πισώπλατα και ΑΝΩΝΥΜΑ απλά και μόνο επειδή σε μια μεταξύ μας διαφωνία δεν άφησα να περάσει το δικό του (και όποιος θέλει το πιστεύει ότι απλά και μόνο γι'αυτό προσπαθησε να με γαμήσει χωρίς να έχω κάνει ΤΙΠΟΤΑ). Αυτό που προσπάθησε φυσικά και δεν του βγήκε μαις και ήμουν καθαρός και το έκανε απλά για να μου κάνει τη ζωή δύσκολη κι εγώ το έμαθα από σπόντα ότι αυτός ήταν πίσω από όλα.
Πολύ απλά τώρα κάνω το αντίστοιχο σ'αυτόν...Με γαμάς και σε γαμάω...τουλάχιστον εγώ έχω και δίκιο
Και πάλι ευχαριστώ τους φίλους που απάντησαν

Υ.Γ. Περιττό να πω ότι με πολλά από τα μηνύματα που με έκραζαν έκλασα στο γέλιο μιας και ήταν πολυ εμπνευσμένα :2funny: :2funny: :2funny:

Γάματον ασάλιωτα φίλε.
Μη μασας.
 

mabillon

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2007
Μηνύματα
330
Like
8
Πόντοι
1
Οι καλύτερες Κρητικές μαντινάδες που γράψανε οι Κρήτες ήταν για τους ρουφιάνους,και πόσο γλίτσες είναι.

Ο Κονταρός δε έγραψε μερικές απο αυτές.

Δεν είναι δικιά σου δουλειά φίλε να σταματήσεις την διαφθορά,παρα μόνο να μήν είσαι διεφθαρμένος.Τα άλλα είναι δουλειά του κράτους.

το κράτος είμαστε όλοι έμεις φίλε μου.

Η νοοτροπία του κάνω να στραβά μάτια, του και εμένα τι με ενδιαφέρει,
του είδες αυτός είναι μάγκας και έκλέψε το κράτος μας έφτασε έκει μου μας έφτασε.

Και οι πολιτικοί μέσα από τον λάο είναι, αφού ο κάθε πολίτης είναι λαμόγιο και αντι να προασπίζει το δημόσιο συμφέρον σκέφτεται τι θα φάει η άν δεν φάει κάνει τα στραβά μάτια
πως περιμένεις οι πολιτικοί να είναι κάλύτεροι πάστας μέτα.

ασέ που και να βρεθεί κανένας τίμιος πολιτικός δεν πρόκειται να τον ψηφίσει κανένας. Ισα ισα θα πούνε ο μαλάκας ο τάδε δεν διόρισε κανέναν μην τον ξαναψησίτε.

Με τέτοια μυαλά μου θέλετε και ευρώπη. Φάτε το αγγούρι τώρα.

Αλλά τουλάχιστον προσπαθήστε να σκεφτέιται ποιος φτάει και να μην λέτε μαλακείες
οι πολιτικοι και το κράτος και εγώ δεν έφαγα τίποτα κτλ   
 

Reggae23

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαρ 2009
Μηνύματα
453
Like
2
Πόντοι
1
το κράτος είμαστε όλοι έμεις φίλε μου.

Η νοοτροπία του κάνω να στραβά μάτια, του και εμένα τι με ενδιαφέρει,
του είδες αυτός είναι μάγκας και έκλέψε το κράτος μας έφτασε έκει μου μας έφτασε.

Και οι πολιτικοί μέσα από τον λάο είναι, αφού ο κάθε πολίτης είναι λαμόγιο και αντι να προασπίζει το δημόσιο συμφέρον σκέφτεται τι θα φάει η άν δεν φάει κάνει τα στραβά μάτια
πως περιμένεις οι πολιτικοί να είναι κάλύτεροι πάστας μέτα.

ασέ που και να βρεθεί κανένας τίμιος πολιτικός δεν πρόκειται να τον ψηφίσει κανένας. Ισα ισα θα πούνε ο μαλάκας ο τάδε δεν διόρισε κανέναν μην τον ξαναψησίτε.

Με τέτοια μυαλά μου θέλετε και ευρώπη. Φάτε το αγγούρι τώρα.

Αλλά τουλάχιστον προσπαθήστε να σκεφτέιται ποιος φτάει και να μην λέτε μαλακείες
οι πολιτικοι και το κράτος και εγώ δεν έφαγα τίποτα κτλ     

Ε τότε να γίνουμε ΄ολοι ρουφιάνοι για να "φτιάξει" το κράτος.

Και ανώνυμα επίσης ( άνανδρα δηλαδή ) για να μην έχουμε και συνέπειες.

Η λύση στη διαφθορά δεν είναι να γίνουμε όλοι καρφιά.Η λυση είναι να προσέχουμε τι ψηφίζουμε.
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
το κράτος είμαστε όλοι έμεις φίλε μου.

Η νοοτροπία του κάνω να στραβά μάτια, του και εμένα τι με ενδιαφέρει,
του είδες αυτός είναι μάγκας και έκλέψε το κράτος μας έφτασε έκει μου μας έφτασε.

Και οι πολιτικοί μέσα από τον λάο είναι, αφού ο κάθε πολίτης είναι λαμόγιο και αντι να προασπίζει το δημόσιο συμφέρον σκέφτεται τι θα φάει η άν δεν φάει κάνει τα στραβά μάτια
πως περιμένεις οι πολιτικοί να είναι κάλύτεροι πάστας μέτα.

ασέ που και να βρεθεί κανένας τίμιος πολιτικός δεν πρόκειται να τον ψηφίσει κανένας. Ισα ισα θα πούνε ο μαλάκας ο τάδε δεν διόρισε κανέναν μην τον ξαναψησίτε.

Με τέτοια μυαλά μου θέλετε και ευρώπη. Φάτε το αγγούρι τώρα.

Αλλά τουλάχιστον προσπαθήστε να σκεφτέιται ποιος φτάει και να μην λέτε μαλακείες
οι πολιτικοι και το κράτος και εγώ δεν έφαγα τίποτα κτλ    
Ποιος φταίει για αυτο ρε φίλε? Εαν ενας πολιτικος ελεγε του πατερα σου η του καθενος τον πατερα την δεκαετια του 80-2000 να σου πω ψηφισε με και θα σου διορισο το παιδι ο πατερας σου το εκανε και δεν σε διοριζε αλλα περιμενε την επομενη 4ετια ενω εισουν με συμβαση τι θα εκανε ο κακομοιρος?Αρα απο τους παππουδες-πατεραδες ξεκινησε το κακο που υπεκυψαν στα....δωράκια. Γιατι εχουν λυσαξει τωρα με τους μεταναστες?Ειδαν οτι ο ελληνας δεν μασαει πλεον γιατι δεν εμεινε τπτ να μασισει και σου λεει να φερουμε τα αλβανα να μας ψιφησουν.Μηπως και για αυτο φταιει ο κοσμος?Που ξυπνησε και δεν ψιφηζει κανεναν πλεον?? Για να συνελθουμε λιγο
 

erinal

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
68.111
Like
90
Πόντοι
866
Και αν υποθέσουμε έχουν δίκιο τα παιδια (που δεν συμφωνω και το ξεκαθαρίζω) ας μου απαντήσουν.
Την διαφορά μεταξύ ρουφιανιάς και κατάδοσης εγκληματος με παραδείγμα να καταλαβω και εγω η αδαής.
Το κριτήριο με το οποίο κάποιος μπορεί να καταδώσει κάποιον αλλά όχι κάποιον άλλο. Θέλω να πω μπορώ να δώσω τον πλούσιο και όχι τον φτωχό - οπότε είμαι σωστός; Μπορώ να δώσω αυτόν που μου έκανε κακό για λόγους εκδίκησης και τότε είμαι σωστός; Μπορώ να δώσω τον Μήτσο αλλά τον αδελφό μου οχι και είμαι σωστός;
Και αν είναι έτσι,  ανάλογα με την διάθεσή μου και τα δικά μου κριτήρια, τότε ο καθένας απο εμάς εφόσον έχει διαφορετικά κριτήρια - δεν καταλήγει να πιστεύει οτι είναι σωστός ;Η μήπως αν φορέσει την κουκουλα της ανωνυμίας κάποιος ξεπλένει την ντροπή...;
Θέλω να πω.. αν εγώ είμαι αρμόδια για τα κακώς κείμενα με στόχο την προάσπιση του κράτους (που ειμαι εγώ) η του δικαίου (που έχω μέσα μου και μην ξεχνάμε οτι ο καθένας έχει διαφορετική αίσθηση δικαίου) τότε δίνω ακόμα και το παιδί μου για να προασπίσω το κράτος;; Η εκεί κάνω τα στραβά μάτια;;
Και μπαίνουν και μερικά άλλα θέματα που θα επρεπε να προσέξουμε. Έννοιες που για τον καθένα ειναι διαφορετικές. Κίνητρα τα οποία δεν ειναι τόσο αγαθά.Η λύση λοιπόν ειναι ο καθένας μας να μην παρανομεί και να μην εγκληματεί η να προσέχει τι ψηφίζει και γιατί, όπως είπε κάποιος παραπάνω. Και αν δεν είναι έτσι... τότε ο κύριος που άνοιξε το θρεντ και θελει να εκδικηθεί για αναλογη συμπεριφορά ίσως μας πει αν θεωρεί σωστό τον καταδότη του, και αν όλο αυτό ήταν  για το καλό της κοινωνίας και του κράτους .
 

ZIGOLO69

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιουν 2009
Μηνύματα
214
Κριτικές
8
Like
0
Πόντοι
11
Περιληπτικά το σενάριο
Πρόκειται για ένα δημόσιο υπάλληλο ο οποίος δούλευε στην Πολεοδομία μεγάλης περιφέρειας και συνταξιοδοτήθηκε πρόσφατα. Έχει έναν υπέρογκο τραπεζικό λογαριαμό γύρω στις 500.000 ευρώ και τώρα προσπαθεί να ξεπλύνει τα χρήματα του χτίζοντας μια ολόκληρη πολυκατοικία. Θέλω να ρωτήσω ξέρει κανεί πώς μπορώ να του κάνω ανώνυμη καταγγελία? Έχω δοκιμάσει να κάνω καταγγελία στο Γενικό Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης () αλλά ζητάει τα στοιχεία μου. Αν και λέει ότι θα μείνουν απόρρητα δεν το εμπιστεύομαι γιατί ο συγκεκριμένος υπάλληλος έχει πολλά κονέ στο δημόσιο τομέα και μετά μπορεί να με γαμήσει.
Ξέρει κανείς αν μπορώ μήπως να του κάνω καταγγελία στο ΣΔΟΕ τουλάχιστον για το πόθεν έσχες των χρημάτων?

Οποιοσδήποτε μπορεί να με βοηθήσει ας στείλει ένα μήνυμα ή αν θέλει ας μου στείλει και pm
Φιλε μου αν δεν υπαρχουν αρκετες και διαπιστωμενες αποδηξεις για ΟΛΑ δυστηχως νομιζω οτι δεν θα γινει κατι :jerking:ΕΛΛΑΔΑΡΑ!!!!
 

Επισκέπτης


υπάρχουν διεφθαρμένοι δημόσιοι υπάλληλοι; :2funny:
 

Blg69

Μέλος
Εγγρ.
17 Νοε 2007
Μηνύματα
82
Like
0
Πόντοι
0
Οι καλύτερες Κρητικές μαντινάδες που γράψανε οι Κρήτες ήταν για τους ρουφιάνους,και πόσο γλίτσες είναι.

Ο Κονταρός δε έγραψε μερικές απο αυτές.

Δεν είναι δικιά σου δουλειά φίλε να σταματήσεις την διαφθορά,παρα μόνο να μήν είσαι διεφθαρμένος.Τα άλλα είναι δουλειά του κράτους.


Τώρα είπες σοφή κουβέντα... Στην προαναφερθείσα Κρήτη, κάνει δουλειά το κράτος, που το νησί είναι "κράτος εν κράτει"; Τι διαφυγόντα κέρδη παίζουν εκεί; Από οπλοχρησία πως πάμε; Μη μιλήσω για βεντέτες, ανεξαρτησίες και ντρόγκες, γιατί θα φάμε τη μέρα μας εδώ. Κοινώς, πέρα από αρκετά όμορφη ποίηση, μηδενική εφαρμογή οι μαντινάδες των Κρητικών, θα τις γράφουν και θα γελάν και τα μουστάκια τους απ'την υποκρισία.

Και αν υποθέσουμε έχουν δίκιο τα παιδια (που δεν συμφωνω και το ξεκαθαρίζω) ας μου απαντήσουν.
Την διαφορά μεταξύ ρουφιανιάς και κατάδοσης εγκληματος με παραδείγμα να καταλαβω και εγω η αδαής.
Το κριτήριο με το οποίο κάποιος μπορεί να καταδώσει κάποιον αλλά όχι κάποιον άλλο. Θέλω να πω μπορώ να δώσω τον πλούσιο και όχι τον φτωχό - οπότε είμαι σωστός; Μπορώ να δώσω αυτόν που μου έκανε κακό για λόγους εκδίκησης και τότε είμαι σωστός; Μπορώ να δώσω τον Μήτσο αλλά τον αδελφό μου οχι και είμαι σωστός;
Και αν είναι έτσι,  ανάλογα με την διάθεσή μου και τα δικά μου κριτήρια, τότε ο καθένας απο εμάς εφόσον έχει διαφορετικά κριτήρια - δεν καταλήγει να πιστεύει οτι είναι σωστός ;Η μήπως αν φορέσει την κουκουλα της ανωνυμίας κάποιος ξεπλένει την ντροπή...;
Θέλω να πω.. αν εγώ είμαι αρμόδια για τα κακώς κείμενα με στόχο την προάσπιση του κράτους (που ειμαι εγώ) η του δικαίου (που έχω μέσα μου και μην ξεχνάμε οτι ο καθένας έχει διαφορετική αίσθηση δικαίου) τότε δίνω ακόμα και το παιδί μου για να προασπίσω το κράτος;; Η εκεί κάνω τα στραβά μάτια;;
Και μπαίνουν και μερικά άλλα θέματα που θα επρεπε να προσέξουμε. Έννοιες που για τον καθένα ειναι διαφορετικές. Κίνητρα τα οποία δεν ειναι τόσο αγαθά.Η λύση λοιπόν ειναι ο καθένας μας να μην παρανομεί και να μην εγκληματεί η να προσέχει τι ψηφίζει και γιατί, όπως είπε κάποιος παραπάνω. Και αν δεν είναι έτσι... τότε ο κύριος που άνοιξε το θρεντ και θελει να εκδικηθεί για αναλογη συμπεριφορά ίσως μας πει αν θεωρεί σωστό τον καταδότη του, και αν όλο αυτό ήταν  για το καλό της κοινωνίας και του κράτους .

Κοίταξε, δε διαφωνώ πως φιλοσοφικά ζητήματα θα υπάρχουν συνεχώς, από το θέμα της τρομοκρατίας/αναρχίας εώς το παραμικρό, βλέπε κατοχή ναρκωτικών. Αλλά, πιστεύεις πως ο χρηματισμός θέλει περαιτέρω ανάλυση; Είναι απλό: Βάσει αυτής της "λογικής", ο έχων διαβαίνει και ο μη έχων αναμένει, όχι μόνο αυτό που του αναλογεί, αλλά και τη "ζημία" απ'τον "έχων". Θα μπορούσε κάλλιστα να πεθάνει ο παππούς σου (το απεύχομαι, ζωή να έχει ο άνθρωπος) επειδή κάποιος άλλος πλήρωσε το γιατρό του, ο γιατρός του είναι διεφθαρμένος, έκλεψε τη σειρά απ'τον παππού σου και, ως εκ τούτου, ο παππούς σου απεβίωσε, ενώ ο άλλος χαίρει άκρας υγείας. Εδώ, δεν τίθεται μόνο θέμα συνείδησης του άλλου ασθενούς, λόγω ζωτικού θέματος, αλλά το κατά πόσο "βρίσκει και τα κάνει". Εν ολίγοις, αν κάποιος δεν καταγγείλει το γιατρό αυτό, διανοείσαι την αυθαιρεσία του; Αντιλαμβάνεσαι που γράφει όρκους του Ιπποκράτη και συνειδήσεις;

Όσον αφορά το "κουκούλωμα", μην ακούω ηλιθιότητες. Δεν κουκουλώνεσαι για να προκαλέσεις πουστιά (Πουστιά σ'αυτόν που ήδη κάνει πουστιές; Γίνεται άραγε; Ιδού η απορία) στον άλλον, αλλά για να μη σε κυνηγήσει! Και πάνω απ'όλα, εγώ δεν το λέω με την έννοια της κακεντρέχειας, αλλά πολύ απλά, στο σημείο που φτάσαμε, δηλαδή το να μην υπάρχει κρατικός μηχανισμός πρόληψης και ελέγχου, το σωστότερο είναι να υπάρχει ενημέρωση γι'αυτούς που λαδώνονται. Γιατί μπορεί εσύ σήμερα να χτίζεις το αυθαιρετάκι σου, μένοντας ήσυχος με τη μίζα που έσκασες, αλλά αύριο μπορεί λόγω ενός άλλου λαδώματος, σε άλλο τομέα, να τρέχεις και να μη φτάνεις. Έχετε αυτό κατά νου, η πουστιά έχει και τα καλά της, αλλά και τα κακά της.
 

Reggae23

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαρ 2009
Μηνύματα
453
Like
2
Πόντοι
1
Η Κρήτη σε πείραξε τώρα,που είναι απο τις λίγες περιοχές που πλέον παράγει κάτι στην Ελλάδα και αγροτικά προιόντα,και τουρισμό και πολλά άλλα.

Αλλα εσύ το μόνο που ξέρεις απο αυτή είναι ο Μυλοπόταμος και ότι λένε οι δημοσιογράφοι ότι όλοι οι Κρητικοί είμαστε "χασισέμπορες",δολοφόνοι κλπ κλπ

Να μην μιλάς για ένα λαό αν δεν τον έχεις γνωρίσει σε όλο το μήκος και το πλάτος του,την ιστορία του την προσφορά του στην Ελλάδα και τον Ελληνισμό απο΄πάντα,και με τα όποια ελαττώματα έχει.

Μήπως σε πειράζει που αγαπάμε τον τόπο μας,όταν άλλες περιοχές είναι εγκατελειμένες απο τους ντόπιους τους ?

Και επειδή είναι απο τις λίγες περιοχές που δεν αποθεώνεται η ρουφιανιά και η ξετσιπωσιά ?

Δεν είμαι ανώτερος κανενός αλλου Έλληνα,απλώς αγαπάω και είμαι περήφανος για τον τόπο μου.Ψάξε αλλού για αυτά που λες,ναρκωτικά βρίσκεις πολυ πιο εύκολα στην Ομόνοια και γενικά στην Αθήνα.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
εγώ αυτό που έχω δει είναι πως οι μεγαλύτεροι ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ, οι μεγαλύτεροι πούστηδες και τα μεγαλύτερα ΛΑΜΟΓΙΑ είναι αυτοί που ΠΡΩΤΟΙ μιλάνε για τους ΝΟΜΟΥΣ, το ΔΙΚΑΙΟ, την ΗΘΙΚΗ και το ΣΩΣΤΟ.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom