Νέα

Πώς μπορώ να κάνω ανώνυμη καταγγελία σε διεφθαρμένο δημόσιο υπάλληλο?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ss21
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 109
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
γιατί την χώρα μας στην κατάσταση που έφτασε δεν την έφτασαν μόνοι τους οι πολιτικοί .. όλοι μαζί την φτάσαμε .... και αν κάποιος μου πει ότι από εδώ και πέρα όποιον υποπτευθεί να κλέβει θα τον κυνηγάει μπορεί να μην τον συμμερίζομαι αλλά τον καταλαβαίνω.... γιατί ούτε εγώ όπως και οι περισσότεροι είμαι εντελώς νόμιμος και αν μπορώ να πάρω κάτι το παίρνω κάτω από το τραπέζι  αλλά δεν κάνω και κύρηγμα ηθικής.... το ότι έχω φτάσει στο σημείο να μην με νοιάζει αν θα κλέψω το κράτος σημαίνει ότι έχει πάψει να με ενδιαφέρει το καλό του .... και όταν πέφτουν οι μισθοί και οι συντάξεις δεν παραπονιέμαι γιατί ξέρω ότι όλοι μαζί το κάναμε αυτό.. όχι μόνοι τους οι πολιτικοί.... αν κάποιος λοιπόν μου πει ότι τον ενοχλεί που έχει πέσει η ποιότητα της ζωής του και αποφασίζει να κάνει ό,τι μπορεί για να το αντιμετωπίσει (στο μερίδιο που του αναλογεί φυσικά) για λόγους αρχών εγώ δεν θα του κάνω και κύρηγμα.... και στο φινάλε με καταγγελία αν δεν κάνω λάθος θα στείλουν έλεγχο στον παππού.... αν ο παππούς είναι νόμιμος δεν νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα.....

ΥΓ για την τεράστια πάντως κατηγορία των τρισάθλιων που θέλουν να καταγγείλουν όχι για κάποιο σοβαρό λόγο απλά επειδή θα ήθελαν να είναι στην θέση του κλέφτη το μόνο που τους αξίζει είναι η περιφρόνηση
Δεν νομιζω οτι φταιει ο κόσμος. Και εαν μου πεις εσυ τους ψηφισες ναι μαζι σου ειμαι δεν τους ψηφισα να κλέψουν ομως.Και οσοι εκλεψαν φροντισαν να καλυφθουν και να μην τους κανουν τπτ.Αρα εφοσον η δικαιοσυνη λεει δεν εκλεψες τοτε δεν εκλεψες. Παρε παραδειγμα τον παυλιδη τον καλυψαν τα ρεμαλια αστον ρε πουστη να παει μεσα αλλα αυτος σιγα την αρπαχτη δεν ζημειωσε το κρατος οπως ρουσσοπουλοι βουλγαρακηδες παπανδρεου καραμανλης τι επειδη ειναι, ηταν πορδηπουργοι μην χαλασουν το image τους?? Στην αγγλια τολμισαν να χρεωσουν προσωπικα τους εξοδα στο δημοσιο και παραιτηθηκαν και μονο απο ντροπη εδω θα εκαναν καμια 15αρια εξεταστικες να φανε και απο εκει και θα εβγαιναν λαδι και παει λεγοντας.Οποτε δεν μπορεις να λες οτι φταιμε εμεις τουλάχιστον η νεα γενια.Η παλαια φταει κατα 95% γιατι εταζαν στον μπαμπα οτι θα βολεψουν το παιδι του στο Δημοσιο του εκαναν συμβαση τον ειχα ομηρο καμια 10αρια χρονακια και μια χαρα
 

samsung

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.080
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
16
Η γνώμη μου είναι να τον δώσεις, κανονικά.
ΚΑΙ ανώνυμα.

Κράτα όμως αρχείο από όλες σου τις ενέργειες, γιατί αν δε κάνουν τίποτα, να μπορείς να πας πιο πάνω (π.χ. Σαχινίδης, Παπακωσταντίνου, κλπ) και να έχεις στο χέρι τό τι έκανες, και πότε, τεκμηριωμένα.

Τριανταφυλλόπουλους και τέτοια ξέχνα τα.  Δεν ασχολούνται, αν το θέμα δεν είναι "πιασάρικο".

Εγώ έχω κάνει (παλιότερα) ανώνυμη καταγγελία σε κάποιον που με έγραφε στ' αρχίδια του και μου γαμούσε την περιοχή με σκόνη. Πήγα σε ένα internet cafe και την έστειλα από εκεί στο ΣΔΟΕ.  Του την έπεσαν (για άσχετο λόγο - που τους είχα υποδείξει - είχε μηχανήματα χωρίς άδειες κυκλοφορίας, ασφάλεια κλπ) και του τον ακούμπησαν (λιγάκι). Συμμορφώθηκε.
Ήμουν τεκμηριωμένος όμως, με φωτογραφίες, ημερομηνίες, ωράρια κλπ., και δε μπορούσαν να την αγνοήσουν.

Θέλει δουλειά, αλλά θα πετύχεις να του κάνεις τη ζωή του λίγο πιο δύσκολη.
 

Blg69

Μέλος
Εγγρ.
17 Νοε 2007
Μηνύματα
82
Like
0
Πόντοι
0
Μεγάλε, μην ακούς αυτούς που προσπαθούν να σε καταβάλλουν. Προφανώς τέτοιοι τσάτσοι θα είναι, το κατάπτυστο συνάφι των "βυσματίων". Κάνε το ΣΩΣΤΟ (αν έχεις ΣΟΒΑΡΕΣ ενδείξεις και όχι συμπλέγματα) και ΔΩΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΚΑΠΗΛΕΥΕΤΑΙ δημόσιο χρήμα και κάνει διακρίσεις εις βάρος άλλων. Για περαιτέρω μπες www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,24054&_dad=portal&_schema=PORTAL]εδώ[/url].

Γι' αυτούς που μιλάνε για κουκούλες... Άλλο να "δίνεις" έναν σωστό άνθρωπο για τα καλά του κι άλλο να "δίνεις" ένα πουστράκι για τις πουστιές του. Καταλάβατε μουνόπανα;
 

kanenas80

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Ιαν 2008
Μηνύματα
914
Κριτικές
34
Like
1
Πόντοι
1.230
Δεν νομιζω οτι φταιει ο κόσμος. Και εαν μου πεις εσυ τους ψηφισες ναι μαζι σου ειμαι δεν τους ψηφισα να κλέψουν ομως.Και οσοι εκλεψαν φροντισαν να καλυφθουν και να μην τους κανουν τπτ.Αρα εφοσον η δικαιοσυνη λεει δεν εκλεψες τοτε δεν εκλεψες. Παρε παραδειγμα τον παυλιδη τον καλυψαν τα ρεμαλια αστον ρε πουστη να παει μεσα αλλα αυτος σιγα την αρπαχτη δεν ζημειωσε το κρατος οπως ρουσσοπουλοι βουλγαρακηδες παπανδρεου καραμανλης τι επειδη ειναι, ηταν πορδηπουργοι μην χαλασουν το image τους?? Στην αγγλια τολμισαν να χρεωσουν προσωπικα τους εξοδα στο δημοσιο και παραιτηθηκαν και μονο απο ντροπη εδω θα εκαναν καμια 15αρια εξεταστικες να φανε και απο εκει και θα εβγαιναν λαδι και παει λεγοντας.Οποτε δεν μπορεις να λες οτι φταιμε εμεις τουλάχιστον η νεα γενια.Η παλαια φταει κατα 95% γιατι εταζαν στον μπαμπα οτι θα βολεψουν το παιδι του στο Δημοσιο του εκαναν συμβαση τον ειχα ομηρο καμια 10αρια χρονακια και μια χαρα

δεν νομίζω ότι η συγκεκριμένη νοοτροπία έχει αλλάξει ιδιαίτερα.... ο οποιοσδήποτε μπορεί να κλέψει το κάνει και σήμερα ..... τουλάχιστον στους χώρους που έχω δει εγώ... από εκεί και πέρα η παγίδα είναι το ότι επειδή είναι πράγματι αλήθεια ότι κανενός η μίζα ή η κλεψιά δεν ζημειώνει και τρομακτικά την χώρα όλοι λένε έλα μωρέ από μένα θα πέσει έξω η εθνική οικονομία;;... ακόμα και τα λεφτά που πήραν οι ρουσσόπουλοι αμφιβάλλω πολύ αν είχαν καμμία συμβολή στην διαμόρφωση του εθνικού ελλείματος κλπ  κλπ..... αν όμως τα αθροίσεις όλα και των πολιτικών και τα δικά μας τότε ναι βγαίνουν τα νούμερα... γι'αυτό πιστεύω ότι όλοι είμαστε υπεύθυνοι..... και επαναλαμβάνω και κάτι που είπα στην αρχή ... μπορεί η νέα γενιά να έχει περισσότερες γνώσεις από τις παλιότερες λόγω σπουδών λόγω λόγω .. αλλά η νοοτροπία του λαμόγιου δεν έχει φύγει.... ίσως αν τους το εξηγούσε κάποιος εμπνευσμένος πολιτικός να ήταν πιο δεκτικοί σε θυσίες υπό προϋποθέσεις.... αλλά έτσι όπως σκεφτόμαστε τώρα "καλά κρασιά"
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Μεγάλε, μην ακούς αυτούς που προσπαθούν να σε καταβάλλουν. Προφανώς τέτοιοι τσάτσοι θα είναι, το κατάπτυστο συνάφι των "βυσματίων". Κάνε το ΣΩΣΤΟ (αν έχεις ΣΟΒΑΡΕΣ ενδείξεις και όχι συμπλέγματα) και ΔΩΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΚΑΠΗΛΕΥΕΤΑΙ δημόσιο χρήμα και κάνει διακρίσεις εις βάρος άλλων. Για περαιτέρω μπες www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,24054&_dad=portal&_schema=PORTAL]εδώ[/url].

Γι' αυτούς που μιλάνε για κουκούλες... Άλλο να "δίνεις" έναν σωστό άνθρωπο για τα καλά του κι άλλο να "δίνεις" ένα πουστράκι για τις πουστιές του. Καταλάβατε μουνόπανα;
Που σαι μάστορι, ΣΑΛΤΑ ΚΑΙ ΓΑΜΗΣΟΥ.
Καταγγελία κάνεις με το ονοματάκι σου και για συγκεκριμένο λόγο/συγκεκριμένο περιστατικό με συγκεκριμένα στοιχεία και τον κυνηγάς τον γαμιώλη μέχρι να πάει στην ψειρού.
Αν δεν μπορείς να το καταλάβεις, ΣΑΛΤΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑΜΑΤΑΓΑΜΗΣΟΥ.
 

s1

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2008
Μηνύματα
422
Like
0
Πόντοι
1
δεν νομίζω ότι η συγκεκριμένη νοοτροπία έχει αλλάξει ιδιαίτερα.... ο οποιοσδήποτε μπορεί να κλέψει το κάνει και σήμερα ..... τουλάχιστον στους χώρους που έχω δει εγώ... από εκεί και πέρα η παγίδα είναι το ότι επειδή είναι πράγματι αλήθεια ότι κανενός η μίζα ή η κλεψιά δεν ζημειώνει και τρομακτικά την χώρα όλοι λένε έλα μωρέ από μένα θα πέσει έξω η εθνική οικονομία;;... ακόμα και τα λεφτά που πήραν οι ρουσσόπουλοι αμφιβάλλω πολύ αν είχαν καμμία συμβολή στην διαμόρφωση του εθνικού ελλείματος κλπ  κλπ..... αν όμως τα αθροίσεις όλα και των πολιτικών και τα δικά μας τότε ναι βγαίνουν τα νούμερα... γι'αυτό πιστεύω ότι όλοι είμαστε υπεύθυνοι..... και επαναλαμβάνω και κάτι που είπα στην αρχή ... μπορεί η νέα γενιά να έχει περισσότερες γνώσεις από τις παλιότερες λόγω σπουδών λόγω λόγω .. αλλά η νοοτροπία του λαμόγιου δεν έχει φύγει.... ίσως αν τους το εξηγούσε κάποιος εμπνευσμένος πολιτικός να ήταν πιο δεκτικοί σε θυσίες υπό προϋποθέσεις.... αλλά έτσι όπως σκεφτόμαστε τώρα "καλά κρασιά"



η νοοτροποια του λαμογου φιλε υπαρχει και υπηρχε και θα υπαρξει και οχι μονο εδω αλλα και παντου.αλλα δεν ειναι θεμα εξηγησησης απο την εκαστοτε πολιτικη ηγεσια αλλα παραδειγματισμου του πολιτη και συνενεση του μεσω απο την αδιαφθορη εφαρμογη των νομων.τι περιμενεις δηλαδη οι πολλοι να δειξουν το σωστο σ ατους που εκλεχτηκαν για να το εφαρμοσουν?οταν η δημοκρατια του κωλου που ζουμε συντηρει την ατιμωρισια,την μιζα,και την ανοχη σε καθε τι παρανομο και μεμπτο,τι περιμενεις να κανουν οι υπολοιποι?
 

kanenas80

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Ιαν 2008
Μηνύματα
914
Κριτικές
34
Like
1
Πόντοι
1.230
η νοοτροποια του λαμογου φιλε υπαρχει και υπηρχε και θα υπαρξει και οχι μονο εδω αλλα και παντου.αλλα δεν ειναι θεμα εξηγησησης απο την εκαστοτε πολιτικη ηγεσια αλλα παραδειγματισμου του πολιτη και συνενεση του μεσω απο την αδιαφθορη εφαρμογη των νομων.τι περιμενεις δηλαδη οι πολλοι να δειξουν το σωστο σ ατους που εκλεχτηκαν για να το εφαρμοσουν?οταν η δημοκρατια του κωλου που ζουμε συντηρει την ατιμωρισια,την μιζα,και την ανοχη σε καθε τι παρανομο και μεμπτο,τι περιμενεις να κανουν οι υπολοιποι?

δεν διαφωνώ αλλά όσοι καταλαβαίνουμε λοιπόν τι γίνεται ας μην ζητάμε και τα ρέστα.... το όλο σκηνικό είναι ένας φαύλος κύκλος και αν είναι κάποιος να το αλλάξει εε σίγουρα δεν πρόκειται για τον περιπτερά και τον μανάβη...... αυτές οι αλλαγές ξεκινάνε από τα πανεπιστήμια και περνάνε στην πολιτική ηγεσία η οποία με την σειρά της τα επιβάλει στον κόσμο.... εσένα η πατρίδα μας σου δίνει την εντύπωση ότι μπορεί να σπάσει αυτόν τον φαύλο κύκλο;;;
 

s1

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2008
Μηνύματα
422
Like
0
Πόντοι
1
δεν διαφωνώ αλλά όσοι καταλαβαίνουμε λοιπόν τι γίνεται ας μην ζητάμε και τα ρέστα.... το όλο σκηνικό είναι ένας φαύλος κύκλος και αν είναι κάποιος να το αλλάξει εε σίγουρα δεν πρόκειται για τον περιπτερά και τον μανάβη...... αυτές οι αλλαγές ξεκινάνε από τα πανεπιστήμια και περνάνε στην πολιτική ηγεσία η οποία με την σειρά της τα επιβάλει στον κόσμο.... εσένα η πατρίδα μας σου δίνει την εντύπωση ότι μπορεί να σπάσει αυτόν τον φαύλο κύκλο;;;

αυτο ακριβως εννοω φιλε μου, συμφωνω απολυτα και μετα ξεκιναει ενας αλλος κυκλος του εγω ειμαι μαλακας και ο αλλος εξυπνος?προσπαθω να παρανομησω και αν δεν μπορω προσπαθω να καταστρεψω τον αλλον,ασχετα αν εχω αποδειξεις η οχι,ενας κυκλος που δεν σταματαει ποτε.στη συγκεκριμενη περιπτωση του φιλου που εκανε το ερωτημα ειμαι υπερ,αλλα βλεπουμε  οτι δεν αναφερει πουθενα αν εχει αποδειξεις συν του οτι τα χρηματα δεν ξεπλενονται αγοραζοντας πολυκατοικιες ,αυτοκινητα και κοτερα,τοτε ακριβως ειναι που εκτιθεσαι στην εφορια.
 

Πουτανγαμών

Τιμημένος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.848
Κριτικές
185
Like
468
Πόντοι
2.950
ss21..
Eισαι χεστης ΚΑΙ ρουφιανος!
Δεν εχεις κανενα στοιχειο για τον αλλο για να στηριξεις αυτα που λες επωνυμα και προσπαθεις σα πουστακι που εισαι να κανεις "Ανωνυμα" καταγγελια,ελπιζοντας
καποιοι αλλοι να ανακαλυψουν γιατι και πως καποιος εβγαλε τοσα χρηματα.
Απλα εισαι για το Μπουτσο..
Συμφωνώ απόλυτα. Με κάθε λέξη . Με ποιά στοιχεία τον κατηγορείς ? Επειδή έχει λογαριασμό ?
Και τί πάει να πει "ανώνυμα" ?  Βγες και καν'το δημόσια, αν σου βαστάει...
Τώρα που είναι και της μόδας το "ποιοί φάγαν τα λεφτά..."
 

Blg69

Μέλος
Εγγρ.
17 Νοε 2007
Μηνύματα
82
Like
0
Πόντοι
0
Που σαι μάστορι, ΣΑΛΤΑ ΚΑΙ ΓΑΜΗΣΟΥ.
Καταγγελία κάνεις με το ονοματάκι σου και για συγκεκριμένο λόγο/συγκεκριμένο περιστατικό με συγκεκριμένα στοιχεία και τον κυνηγάς τον γαμιώλη μέχρι να πάει στην ψειρού.
Αν δεν μπορείς να το καταλάβεις, ΣΑΛΤΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑΜΑΤΑΓΑΜΗΣΟΥ.

Ναι ρε μαλακιστήρι, σαν την Κούνεβα, για παράδειγμα, έ; Η σαν τόσο και τόσο κόσμο που αν πάει και "δώσει", μετά θα τον κυνηγάν 7 γενεές για εκδίκηση. Δε μου λες, τόσο βλάκας είσαι ή το παίζεις; Σε άλλο κόσμο ζεις; Ή μήπως έχεις κι εσύ ανοιχτή κωλάρα απ'τα πουστριλίκια; Την άρπαξες τη μύγα και την καβάτζωσες για τα καλά, απ' ό,τι βλέπω. Ωραίος.

Το να ξέρω εγώ πως ο χ ή ψ κάνει λαμογιές, αλλά σαφέστατα με σοβαρές ενδείξεις, μου δίνει πλήρως το δικαίωμα να τον "δώσω". Δηλαδή εσύ μου λες πως, για παράδειγμα, η εκπομπή "αποδείξεις", ασχέτως το ΓΙΑΤΙ έκανε τις εκπομπές, θεωρείς πως ήταν ρουφιανιλίκι; Οι τύποι δεχόντουσαν καταγγελίες και, ανάλογα με το συμφέρον τους, τους έκαναν ρόμπα. Δε βγήκε κανείς όμως να τους πει ρουφιάνους ή τσάτσους.
Αν εσένα όμως ο μπαμπάκας σου είναι εργολάβος, ή γιατρός, η εφορίακος, ή κάθε λογής ΜΑΛΑΚΑΣ (δε μιλάω για όλους στους προαναφερόμενους κλάδους), δε φταίμε εμείς επειδή έμαθες στο εύκολο χαρτζηλίκι. Κάνε μόκο τώρα, πάνε φάε φρουτόκρεμα και άσε τους μυαλωμένους να μιλάνε. Ρόυφα. :birdman:
 

FidoDiLdo

Μέλος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
864
Like
4
Πόντοι
6
ss21

1)Εχεις αποδειξεις για να κανεις την καταγγελια ή απλα υποψιαζεσαι και εχεις ακουσει τα κουτσομπολια της γειτονιας?
2)Αν του κανεις επωνυμα καταγγελια ΤΙ φοβασαι οτι μπορει να σου κανει ως αντιποινα?

Ανωνυμα παντως δεν νομιζω οτι μπορουν να του κανουν τιποτα.
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
Περιληπτικά το σενάριο
Πρόκειται για ένα δημόσιο υπάλληλο ο οποίος δούλευε στην Πολεοδομία μεγάλης περιφέρειας και συνταξιοδοτήθηκε πρόσφατα. Έχει έναν υπέρογκο τραπεζικό λογαριαμό γύρω στις 500.000 ευρώ και τώρα προσπαθεί να ξεπλύνει τα χρήματα του χτίζοντας μια ολόκληρη πολυκατοικία. Θέλω να ρωτήσω ξέρει κανεί πώς μπορώ να του κάνω ανώνυμη καταγγελία? Έχω δοκιμάσει να κάνω καταγγελία στο Γενικό Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης () αλλά ζητάει τα στοιχεία μου. Αν και λέει ότι θα μείνουν απόρρητα δεν το εμπιστεύομαι γιατί ο συγκεκριμένος υπάλληλος έχει πολλά κονέ στο δημόσιο τομέα και μετά μπορεί να με γαμήσει.
Ξέρει κανείς αν μπορώ μήπως να του κάνω καταγγελία στο ΣΔΟΕ τουλάχιστον για το πόθεν έσχες των χρημάτων?

Οποιοσδήποτε μπορεί να με βοηθήσει ας στείλει ένα μήνυμα ή αν θέλει ας μου στείλει και pm

Φίλε, έχεις στοιχεία για παρανομίες του τύπου;
Ή από το μυαλό σου βγάζεις το συμπέρασμα, ότι αφού χτίζει πολυκατοικία άρα τα έπαιρνε μια ζωή;
Κι αν του έτυχε κανά λόττο;

Μήπως πήγες να εξυπηρετηθείς και σου ζήτησε λεφτά;

Αν όχι, τότε τί μαλακίες κάθεσαι και λες;
 

kanenas80

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Ιαν 2008
Μηνύματα
914
Κριτικές
34
Like
1
Πόντοι
1.230
Περιληπτικά το σενάριο
Πρόκειται για ένα δημόσιο υπάλληλο ο οποίος δούλευε στην Πολεοδομία μεγάλης περιφέρειας και συνταξιοδοτήθηκε πρόσφατα. Έχει έναν υπέρογκο τραπεζικό λογαριαμό γύρω στις 500.000 ευρώ και τώρα προσπαθεί να ξεπλύνει τα χρήματα του χτίζοντας μια ολόκληρη πολυκατοικία. Θέλω να ρωτήσω ξέρει κανεί πώς μπορώ να του κάνω ανώνυμη καταγγελία? Έχω δοκιμάσει να κάνω καταγγελία στο Γενικό Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης () αλλά ζητάει τα στοιχεία μου. Αν και λέει ότι θα μείνουν απόρρητα δεν το εμπιστεύομαι γιατί ο συγκεκριμένος υπάλληλος έχει πολλά κονέ στο δημόσιο τομέα και μετά μπορεί να με γαμήσει.
Ξέρει κανείς αν μπορώ μήπως να του κάνω καταγγελία στο ΣΔΟΕ τουλάχιστον για το πόθεν έσχες των χρημάτων?

Οποιοσδήποτε μπορεί να με βοηθήσει ας στείλει ένα μήνυμα ή αν θέλει ας μου στείλει και pm

μήπως θα ήθελες να μας πεις για ποιον λόγο θέλεις να τον καταγγείλεις;;;
Α. γιατί κλέβει την πατρίδα ας πούμε;;
Β. γιατί σου είχε κάνει κάτι στο παρελθόν;;;
Γ. για κάποιον άλλο λόγο;;
 

samsung

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.080
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
16
Κατ' αρχήν αν δημόσιος υπάλληλος χτίζει πολυκατοικία και ΔΕ κέρδισε λότο, κληρονομιά, κλπ, τα έπαιρνε σίγουρα.  Από το μισθό (μείον τα έξοδα διαβίωσης) και το εφ' άπαξ, άντε να αγοράσεις διαμέρισμα. Πολυκατοικία ΔΕ χτίζεις, που να χτυπιέσαι.
Κατα δεύτερον, οι πολεοδομίες είναι οι ΒΡΩΜΕΡΟΤΕΡΕΣ δημόσιες υπηρεσίες απο πλευράς λαδωμάτων.  Δε θυμάμαι αν οι μελέτες λένε ότι είναι πριν ή μπροστά από τις εφορίες. Κάπου εκεί είναι όμως.
Άρα σαν αρχή, ο τύπος τα έπαιρνε.

Το μπλέξιμο που μπορεί να έχεις ως καταγγέλων (επώνυμα) είναι ΠΟΛΥ μεγάλο. Από "σκοτεινή" εκδίκηση, μέχρι δικαστικές εμπλοκές (κόρακας κοράκου μάτι δε βγάζει, και όλοι οι δημόσιοι θα στην πέφτουν κανονικά, αφού πήγες να κάνεις κακό στο "συνάδελφο").

Κάποτε έκανα μια καταγγελία (επώνυμα - νέος τότε, στην Ασφάλεια) για απάτη (αφορούσε αγγελίες).
Πήγα (γιατί όχι?) μάρτυρας στο δικαστήριο.
Άργησα 3 λεπτά (πήγα 9 και 3 αντί για 9) και έφαγα πρόστιμο επειδή δεν ήμουν παρών.  Είχα καταλάβει τότε τι βρωμιά παίζεται...  Η δίκη έγινε στο Εφετείο (εκεί δεν άργησα) και η κατηγορουμένη (μια θεουσόφατσα που κορόϊδευε τον κόσμο) μέχρι και παπά έφερε μάρτυρα για να πει τι καλή γυναίκα ήταν...  Τελικά αθωώθηκε για το ένα αδίκημα, και το άλλο παραγράφηκε!

Μη τη ψάχνεις, η μηχανή είναι στημένη για να γλυτώνει όλους αυτούς. Αυτό λέω εγώ "σύστημα εξουσίας", και όχι τον Κωστάκη και το Γιωργάκη.

Άρα τη χώνεις ανώνυμα, κι αν πιάσει.
 

kanenas80

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Ιαν 2008
Μηνύματα
914
Κριτικές
34
Like
1
Πόντοι
1.230
φίλε samsung αυτά που λες λέω κι εγώ απλά πώς να είσαι σίγουρος ότι ο παππούς δεν είναι ο 1 στους 1000 που τα κέρδισε νόμιμα

κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
αυτο ακριβως εννοω φιλε μου, συμφωνω απολυτα και μετα ξεκιναει ενας αλλος κυκλος του εγω ειμαι μαλακας και ο αλλος εξυπνος?προσπαθω να παρανομησω και αν δεν μπορω προσπαθω να καταστρεψω τον αλλον,ασχετα αν εχω αποδειξεις η οχι,ενας κυκλος που δεν σταματαει ποτε.στη συγκεκριμενη περιπτωση του φιλου που εκανε το ερωτημα ειμαι υπερ,αλλα βλεπουμε  οτι δεν αναφερει πουθενα αν εχει αποδειξεις συν του οτι τα χρηματα δεν ξεπλενονται αγοραζοντας πολυκατοικιες ,αυτοκινητα και κοτερα,τοτε ακριβως ειναι που εκτιθεσαι στην εφορια.
Oπως ειπα και ποιο πανω καλα κανει ο τυπος οτι κανει εφοσον δεν τον πειραξε. Γιατι δε παει να κανει μυνηση στον βουλγαρακη αφου ειναι μαγκας ο τυπακος και σε αυτα τα λαμογια που εφαγαν το Δημοσιο χρημμα και μας λενε ελατε να σας γαμησουμε γιατι δεν εχουμε αλλα να φαμε και θελουμε ακομα μια βιλα για καθε μια γκομενα-παιδι-γυναικα μας
 

SPORT200

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.018
Κριτικές
20
Like
264
Πόντοι
3.225
ξερετε πολουσ(πατεραδεσ σασ,θειουσ,συγγενεισ γενικοτερα)
που να κανανε τοσα χρηματα με νομιμο τροπο???

κ γιατι να το κανει επωνυμα??/
για να τον θαψουνε..

κανε οπωσ νομιζεισ φιλε,αλλα προσεκτικα..
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
17
Πόντοι
16
Δώστον στεγνά φίλε και προπαντων ανώνυμα.
Μην ακούς τους μαλάκες.
Φοροφυγάδες είναι κι αυτοί που κατακλέβουν την εφορία και κάνουν λεφτά στην δικιά μας πλάτη.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom