Νέα

Πώς μπορεί κάποιος να αποσυρθεί νωρίς επαγγελματικά;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Kalogero
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 181
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Cheng

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2023
Μηνύματα
979
Like
2.070
Πόντοι
446
Πιστεύω για αξιοπρεπές σπίτι Ανατολική θεσσαλονίκη κάτω από 600 δεν υπάρχει. Παρομοίως Αθήνα από 700-800 σε καλή περιοχή. Εκεί ξεφεύγουν περισσότερο βέβαια
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.832
Κριτικές
21
Like
10.937
Πόντοι
4.546
Πιστεύω για αξιοπρεπές σπίτι Ανατολική θεσσαλονίκη κάτω από 600 δεν υπάρχει. Παρομοίως Αθήνα από 700-800 σε καλή περιοχή. Εκεί ξεφεύγουν περισσότερο βέβαια
Εξαρτάται πως ορίζεις το αξιοπρεπές σπίτι, τμ, χρονολογία, ανακαίνιση κλπ. Όλοι συμφωνούμε ότι τα νοίκια έχουν ξεφύγει από τα λογικά πλαίσια, αλλά θεωρώ πως με καλό ψάξιμο και τύχη μπορείς να βρεις κάτι υποφερτό.
 

Cheng

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2023
Μηνύματα
979
Like
2.070
Πόντοι
446
Α
Εξαρτάται πως ορίζεις το αξιοπρεπές σπίτι, τμ, χρονολογία, ανακαίνιση κλπ. Όλοι συμφωνούμε ότι τα νοίκια έχουν ξεφύγει από τα λογικά πλαίσια, αλλά θεωρώ πως με καλό ψάξιμο και τύχη μπορείς να βρεις κάτι υποφερτό.
Αν κάθε φορά που γυρνάς ψάχνεις μισή με 1 ώρα να παρκάρεις, ιδίως βραδινές ώρες είναι απίθανο να βρεις, σίγουρα δε μιλάμε για αξιοπρεπές. Τώρα όντως είναι πολλοί οι παράγοντες. Το σπίτι που μένω ( ανατ. Θεσνίκη) θεωρώ πως αν το νοίκιαζα θα πιανε 600 με 700. Είδα αγγελία του 2022 με κάτι αντίστοιχο στη Γλυφάδα στα 1400Ε. Έλεος ...
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
753
Κριτικές
26
Like
1.986
Πόντοι
1.196
Πιστεύω για αξιοπρεπές σπίτι Ανατολική θεσσαλονίκη κάτω από 600 δεν υπάρχει. Παρομοίως Αθήνα από 700-800 σε καλή περιοχή. Εκεί ξεφεύγουν περισσότερο βέβαια
Εξαρτάται πόσα τετραγωνικά θέλεις. Αν είσαι μόνος σου και σου φτάνει ένα δυάρι, στην Αθήνα με 500-600 πας σε μια χαρά περιοχή, με 700-800 πας και σε ακριβό προάστιο στυλ Γλυφάδα.
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.832
Κριτικές
21
Like
10.937
Πόντοι
4.546
Α
Αν κάθε φορά που γυρνάς ψάχνεις μισή με 1 ώρα να παρκάρεις, ιδίως βραδινές ώρες είναι απίθανο να βρεις, σίγουρα δε μιλάμε για αξιοπρεπές. Τώρα όντως είναι πολλοί οι παράγοντες. Το σπίτι που μένω ( ανατ. Θεσνίκη) θεωρώ πως αν το νοίκιαζα θα πιανε 600 με 700. Είδα αγγελία του 2022 με κάτι αντίστοιχο στη Γλυφάδα στα 1400Ε. Έλεος ...
Νομίζω ότι όταν κάποιος ψάχνει για σπίτι, το πάρκινγκ είναι το δευτερεύον που τον νοιαζει. Εξαλλου, αν διαλέγεις σπίτι σε κέντρα πόλεων ή περιοχών, φυσικό και επακόλουθο να περιορίζεται ο χώρος στάθμευσης.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.349
Like
13.696
Πόντοι
3.656
Εξαρτάται πόσα τετραγωνικά θέλεις. Αν είσαι μόνος σου και σου φτάνει ένα δυάρι, στην Αθήνα με 500-600 πας σε μια χαρά περιοχή, με 700-800 πας και σε ακριβό προάστιο στυλ Γλυφάδα.
Τι λες τυπε αυτές είναι τιμές που ίσχυαν πριν 10 χρόνια

σήμερα για ένα σπίτι του 2010 και άνω και περίπου 80 τμ θες πάνω από 800 ευρώ

σίγουρα όχι στη γλυφάδα...
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
753
Κριτικές
26
Like
1.986
Πόντοι
1.196
Τι λες τυπε αυτές είναι τιμές που ίσχυαν πριν 10 χρόνια

σήμερα για ένα σπίτι του 2010 και άνω και περίπου 80 τμ θες πάνω από 800 ευρώ

σίγουρα όχι στη γλυφάδα...
Διάβασε τι γράφω όμως, 2άρι λέω, όχι 80m2. Φίλος μου νοίκιασε πολύ ωραίο 2άρι με 580 Νέα Σμύρνη πρόσφατα.
Ο ιδιοκτήτης ζητούσε 650 αλλά είδε σοβαρό μακροπρόθεσμο ενοικιαστή και το πήγε 580.
Το κυνήγι σπιτιού θέλει ψάξιμο και αν έχεις καλό προφίλ μπορείς να το πάρεις 10-20% κάτω από την αρχική τιμή το σπίτι.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.349
Like
13.696
Πόντοι
3.656
Διάβασε τι γράφω όμως, 2άρι λέω, όχι 80m2. Φίλος μου νοίκιασε πολύ ωραίο 2άρι με 580 Νέα Σμύρνη πρόσφατα.
Ο ιδιοκτήτης ζητούσε 650 αλλά είδε σοβαρό μακροπρόθεσμο ενοικιαστή και το πήγε 580.
Το κυνήγι σπιτιού θέλει ψάξιμο και αν έχεις καλό προφίλ μπορείς να το πάρεις 10-20% κάτω από την αρχική τιμή το σπίτι.
Τα 60-70τμ τα χτυπάνε ακόμα περισσότερο γιατί αυτά ψάχνουν όλοι..και γιαυτό βρίσκεις στα 90τμ και 100 με σχεδόν τα ίδια λεφτά

μιλάω πάντα για νεόκτιστα έστω μέχρι έστω το 2010-2012 πιο κάτω δεν έχω ψάξει.

εγώ όταν έψαχνα έδινα όλο το ποσό της χρονιάς κασέρι προκαταβολικά και όχι μόνο δεν έπεφταν αλλά έκαναν και επιλογή ζήταγαν εκκαθαριστικά και ήθελαν να περιμένω να δουν ποιος άλλος θα έρθει να ενδιαφερθεί και τέτοια.

τώρα σε γλυφάδα που λες...και σε άλλες περιοχές τύπου γλυφάδα....με 580 νοικιάζεις το δωματιάκι που φυλάνε τις σκούπες :confused:
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
753
Κριτικές
26
Like
1.986
Πόντοι
1.196
Τα 60-70τμ τα χτυπάνε ακόμα περισσότερο γιατί αυτά ψάχνουν όλοι..και γιαυτό βρίσκεις στα 90τμ και 100 με σχεδόν τα ίδια λεφτά

μιλάω πάντα για νεόκτιστα έστω μέχρι έστω το 2010-2012 πιο κάτω δεν έχω ψάξει.

εγώ όταν έψαχνα έδινα όλο το ποσό της χρονιάς κασέρι προκαταβολικά και όχι μόνο δεν έπεφταν αλλά έκαναν και επιλογή ζήταγαν εκκαθαριστικά και ήθελαν να περιμένω να δουν ποιος άλλος θα έρθει να ενδιαφερθεί και τέτοια.

τώρα σε γλυφάδα που λες...και σε άλλες περιοχές τύπου γλυφάδα....με 580 νοικιάζεις το δωματιάκι που φυλάνε τις σκούπες :confused:
Αδελφέ, αν θέλεις νεόδμητο είναι άλλη κατηγορία σπιτιού, δεν έγραψα κάπου για νεόδμητο.
Αν πήγες να δώσεις κασέρι ένα χρόνο χωρίς αξιόπιστο προφίλ συνολικά λογικό να φας πόρτα το καταλαβαίνεις.
Δεν είπα Γλυφάδα με 580, είπα για ΟΚ περιοχές τύπου Νέα Σμύρνη.
Είπα ότι Γλυφάδα μπορείς να βρεις αξιοπρεπές δυάρι με 700-800 αν ξέρεις να ψάξεις (όχι νεόδμητο).
Ψάξε και σε μια μηχανή αναζήτησης, θα δεις ότι ισχύει αυτό που σου λέω.
Είναι καλό να διαβάζεις αυτό ακριβώς που γράφει ο άλλος, αλλιώς απαντάς σε κάτι που δεν έχει πει και δε γίνεται κουβέντα.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.349
Like
13.696
Πόντοι
3.656
Αδελφέ, αν θέλεις νεόδμητο είναι άλλη κατηγορία σπιτιού, δεν έγραψα κάπου για νεόδμητο.
Αν πήγες να δώσεις κασέρι ένα χρόνο χωρίς αξιόπιστο προφίλ συνολικά λογικό να φας πόρτα το καταλαβαίνεις.
Δεν είπα Γλυφάδα με 580, είπα για ΟΚ περιοχές τύπου Νέα Σμύρνη.
Είπα ότι Γλυφάδα μπορείς να βρεις αξιοπρεπές δυάρι με 700-800 αν ξέρεις να ψάξεις (όχι νεόδμητο).
Ψάξε και σε μια μηχανή αναζήτησης, θα δεις ότι ισχύει αυτό που σου λέω.
Είναι καλό να διαβάζεις αυτό ακριβώς που γράφει ο άλλος, αλλιώς απαντάς σε κάτι που δεν έχει πει και δε γίνεται κουβέντα.
Εγώ είπα για νεόδμητο…με τα παλια παίζεις τζόγο…

Όσο για το προφίλ δεν ξέρω πως το εννοείς…δεν με πέρασαν για ναρκοβαρόνο αλλά υπάρχουν κάτι μαλακες που νομίζουν ότι τα 100τμ τους είναι βίλα στην βουλιαγμένη:confused:

Είπα από την αρχή για πιο παλια σπίτια από το 2012 δεν έχω κοιτάξει.
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
753
Κριτικές
26
Like
1.986
Πόντοι
1.196
Εγώ είπα για νεόδμητο…με τα παλια παίζεις τζόγο…

Όσο για το προφίλ δεν ξέρω πως το εννοείς…δεν με πέρασαν για ναρκοβαρόνο αλλά υπάρχουν κάτι μαλακες που νομίζουν ότι τα 100τμ τους είναι βίλα στην βουλιαγμένη:confused:

Είπα από την αρχή για πιο παλια σπίτια από το 2012 δεν έχω κοιτάξει.
Αν βγάλει μεγάλο πρόβλημα το σπίτι είναι λόγος λύσης συμβολαίου, γιατί να αγχώνεσαι τόσο;
Υπάρχουν σπίτια 10-25 ετών που είναι πολύ ΟΚ, δε λέω να πας σε οικοδομή του 1950.
Αξιόπιστο εννοώ ότι αν θέλω μακροπρόθεσμο ενοικιαστή, ζητάω π.χ. 800 ευρώ και εσύ μου πεις πάρε ένα χρόνο μπροστά αλλά βγάζω 15Κ το χρόνο, θα σκεφτώ ότι μετά από ένα χρόνο πιθανότατα δε θα μπορείς να με πληρώσεις και θα τραβιέμαι.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.349
Like
13.696
Πόντοι
3.656
Αν βγάλει μεγάλο πρόβλημα το σπίτι είναι λόγος λύσης συμβολαίου, γιατί να αγχώνεσαι τόσο;
Υπάρχουν σπίτια 10-25 ετών που είναι πολύ ΟΚ, δε λέω να πας σε οικοδομή του 1950.
Αξιόπιστο εννοώ ότι αν θέλω μακροπρόθεσμο ενοικιαστή, ζητάω π.χ. 800 ευρώ και εσύ μου πεις πάρε ένα χρόνο μπροστά αλλά βγάζω 15Κ το χρόνο, θα σκεφτώ ότι μετά από ένα χρόνο πιθανότατα δε θα μπορείς να με πληρώσεις και θα τραβιέμαι.
Αν βγάζεις 15Κ το χρόνο ούτε θα ζητάς σπίτι 800€ ούτε θα δίνεις 1χρονο μπροστά….επισης όταν ξέρεις την απασχόληση του άλλου φαίνεται αν είναι ότι να ναι η σοβαρός άνθρωπος..
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
753
Κριτικές
26
Like
1.986
Πόντοι
1.196
Αν βγάζεις 15Κ το χρόνο ούτε θα ζητάς σπίτι 800€ ούτε θα δίνεις 1χρονο μπροστά….επισης όταν ξέρεις την απασχόληση του άλλου φαίνεται αν είναι ότι να ναι η σοβαρός άνθρωπος..
Στην Ελλάδα ζεις αδελφέ, αν δεν είσαι μισθωτός δε λέει πολλά η απασχόληση ειδικά για έναν ιδιοκτήτη που δε σε ξέρει.
Εγώ π.χ. ξέρω έναν freelancer καθηγητή αγγλικών. Αν τον δεις φαίνεται σοβαρός, στο εκκαθαριστικό του φαίνεται Χ, το real income του είναι πολύ μεγαλύτερο, αν έρθει και σου ζητήσει σπίτι με μπροστάντζα ένα χρόνο (που μια χαρά θα μπορεί να στη δώσει) δε θα τον εμπιστευτείς, έτσι δεν είναι;
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.349
Like
13.696
Πόντοι
3.656
Στην Ελλάδα ζεις αδελφέ, αν δεν είσαι μισθωτός δε λέει πολλά η απασχόληση ειδικά για έναν ιδιοκτήτη που δε σε ξέρει.
Εγώ π.χ. ξέρω έναν freelancer καθηγητή αγγλικών. Αν τον δεις φαίνεται σοβαρός, στο εκκαθαριστικό του φαίνεται Χ, το real income του είναι πολύ μεγαλύτερο, αν έρθει και σου ζητήσει σπίτι με μπροστάντζα ένα χρόνο (που μια χαρά θα μπορεί να στη δώσει) δε θα τον εμπιστευτείς, έτσι δεν είναι;
Δεν μιλάω για τέτοια…εννοώ για κάποιον που έχει μια επιχείρηση…σε κάθε περίπτωση…αν δίνεις όλα τα λεφτά μπροστά έχει μηδέν ρίσκο ο άλλος τουλάχιστον για τον πρωτο χρονο.

Για 800 μιλάμε όχι για 8000…σιγά μη ζητήσουν και πιστοποιητικό πολιτικού φρονήματος….δε πα να γαμηθουν;

Θα τους παρακαλάνε να τους πληρώσουν κιόλας;:confused:
 

j_thess

Μέλος
Εγγρ.
30 Αυγ 2023
Μηνύματα
385
Like
690
Πόντοι
21
Φίλε, στην Αθήνα 250 νοίκι και λογαριασμούς δε βρίσκεις ούτε δωμάτιο με συγκάτοικο εδώ και χρόνια.
Ένα στούντιο να νοικιάσεις, αν βλέπεται το σπίτι και η περιοχή, ξεκινάς από 350-400, με λογαριασμούς είσαι 450-500.
Δειξε μου ενα στουντιο στα 400 στον σπιτογατο
 

riding

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.668
Κριτικές
1
Like
6.749
Πόντοι
1.056
Τύπος @Donald-Duck μπορούσε να αποσυρθεί επαγγελματικά από τα 36, αν όλα εξελίσσονταν νορμάλ. Μου πρότεινε να ανοίξω θέμα για να αποκαλυφθεί η αλήθεια... :cheesy: Ας έρθει, λοιπόν, να καταθέσει άποψη κι εμπειρία για να σώσει νέες γενιές μοντέρνων σκλάβων που περιμένουν να βγουν στη σύνταξη για να ζήσουν.

Το θέμα πάντως είναι ενδιαφέρον. Πώς μπορεί κάποιος να αποσυρθεί επαγγελματικά νωρίς; Γνωρίζετε περιπτώσεις γύρω σας;

Τα κλασικά είναι:
-να είσαι γόνος ή γενικότερα κληρονόμος
-να κερδίσεις σε τυχερό παιγνίδι
-να κάνεις έναν πλούσιο γάμο
-να έχεις ένα πολύ ακριβοπληρωμένο ταλέντο πχ ποδοσφαιριστής

......
Να μπεις στην πολιτικη.

Μετα τους διευρημενους Δημους καθε κωλοχωρι που το εχουν εξαφανισει,μπορει να εχει ομως εναν προεδρο που να μασουλησει.

Και ετσι σιγα σιγα χωνεσαι στη μασα και ηρεμεις
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.704
Κριτικές
1
Like
4.482
Πόντοι
1.706
Εχω 2 γνωστους που ζουνε εδω και 20 χρονια με το κοκτεηλ:

ΚΕΑ + 300-400 απο συνταξη γονιου + Χωρις ενοικιο

Ψαχνουν να βρουν ποιος ανακαλυψε τη δουλεια να τον σκοτωσουν :headbaning1:
Δεν το βρισκω και πολυ παραξενο.
Ειδικα τωρα που βρισκομαστε σε μια ηλικια και χωρις κληρονόμους ,
Ενω ο μισθος 2.000€ στην γερμανια δεν φτανει πια, το συστημα εχει καταρευσει και οι συνταξεις ειναι για κλαματα.
το σκεφτομαι πολυ σοβαρα για :

-επιστροφή στην πατριδα, τσιπουρο ,ηλιος, χωρις ενοικιο, και μια δουλιτσα προχειρη για κανα 500αρικο τον μηνα, να παιρνω επιδοματα και βοηθηματα και δε βαριεσαι....

-επιστροφη βραζιλια , κι εκει δυσκολεψαν τα πραματα ομως, δεν ειναι ευκολακι, εχει ακριβεια και εγκληματικοτητα

-ενω τωρα ενας φιλος εριξε την ιδεα της ταιλανδης
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.704
Κριτικές
1
Like
4.482
Πόντοι
1.706
που περιμένουν να βγουν στη σύνταξη για να ζήσουν.
Για ποιες συνταξεις μιλαμε? Αυτες που ισως και να μην παρουμε?

Ενημερωτικα στην γερμανια ειναι πλεον 30-35€ /χρονο εργασίας

Δλδ 30 χρόνια εργασιας και να βγεις σακατεμενος απο καποια φαμπρικα για να παρεις 900-1000€.

Νοου θενκς
 

Giannis.mt

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2023
Μηνύματα
311
Κριτικές
2
Like
805
Πόντοι
81
ρε τυπε ενα σασίμι να παρεις εχει 30-40 ευρω...κανα καρπάτσιο δεν θα παρεις? καμιά τεμπούρα με γιούζου? κανα καλό κρασί να ξεπλένεις τον λάρυγγα?
και 80 ευρω που ειπε ο τυπος, λιγα ειναι για 2 ατομα...
:woldman::woldman::woldman::woldman:
Μικρός είχα φάει πολύ ξύλο από τον πάτερα μου για να φάω σασιμι που φτιάχναμε σπιτι και μου έμεινε ψυχολογικό και δε το βάζω στο στόμα μου.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.349
Like
13.696
Πόντοι
3.656
Δειξε μου ενα στουντιο στα 400 στον σπιτογατο
έχει πολλά και μάλιστα ανακαινισμένα με 400-450 αλλά είναι 30τμ και το πιο πιθανό είναι η χέστρα να είναι δίπλα στο τραπέζι που θα τρως και φως να βλέπεις μόνο από την κουζίνα :confused:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom