Νέα

Πόλ Πότ , Ερυθροί Χμέρ και τα αποτελέσματα του αριστερισμού.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα rigormortis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 115
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Ποια είναι τα αποτελέσματα αυτά που φαίνονται ήδη;
Ο Καντάφι ήταν  δικτάτορας,τέλος.Ηταν εκλεγμένος ηγέτης;

Παρε


γεματο το net απο ειδησεις για τη μετα Κανταφι εποχη και τη δημοκρατικη πλεον Λιβυη.
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
Ποια είναι τα αποτελέσματα αυτά που φαίνονται ήδη;
Ο Καντάφι ήταν  δικτάτορας,τέλος.Ηταν εκλεγμένος ηγέτης;
Επί Καντάφι υπήρχε τάξη,κράτος,παιδεία κ υγεία,τώρα με την επέμβαση της Αμερικής θα γίνουν μπουρδέλο....

Δικτάτορας ναι,αλλά αυτά τα καθεστώτα πρέπει να σαπίζουν κ πέφτουν,όχι να γίνεται επέμβαση στο όνομα της τάχα μου δημοκρατίας.....

Γιατί ο Καντάφι δεν είναι χειρότερος από τον Μπους σε καμιά περίπτωση.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
Αυτο που νομιζω ειναι οτι οι Βιετναμεζοι επιτεθηκαν στην Καμποτζη του Πολ Ποτ το 1979 με το προσχημα οτι καταπιεζε την Βιετναμεζικη μειονοτητα.Και κατεδιωξαν τους Χμερ στα δαση.Και οχι οτι ο Πολ Ποτ επιτεθηκε στο Βιετναμ πρωτος.Το 1979 οι Βιετναμεζοι εδειξαν τα εγγληματα του Πολ Ποτ σε ολο τον κοσμο.
 

Επισκέπτης
Παρε


γεματο το net απο ειδησεις για τη μετα Κανταφι εποχη και τη δημοκρατικη πλεον Λιβυη.
Καταλήγει το κείμενο ως εξής:
"Η μεθοριακή περιοχή μεταξύ των δύο χωρών είναι συχνά θέατρο τέτοιων συμβάντων και αποτελεί νευραλγικό σημείο για το λαθρεμπόριο κάθε είδους."
Τοποθετήθηκα στο σχόλιό σου περί καπιταλιστικής προπαγάνδας αναφορικά με το αν ο Καντάφι ήταν δικτάτορας.Δεν μπορώ να γνωρίζω αν τώρα οι Λίβυοι ζουν καλύτερα από πριν και πως θα εξελιχθούν τα πράγματα για τη χώρα τους.
Είπες ότι κι όσοι αναφέρονται στη Βόρεια Κορέα,το κάνουν ως σαν να έχουν ζήσει εκεί.
Εσύ τότε μιλώντας για τη Λιβύη με τόση σιγουριά έχεις ζήσει εκεί;
Εγώ δεν έχω,αλλά έχω ακούσει πολλές διηγήσεις από στόματα Λιβυων για το πόσες όμορφες στιγμές έχουν ζήσει με τον μακαρίτη.
Ο Καντάφι σκότωνε,τρομοκρατούσε συμπατριώτες του και οικειοποιήθηκε για χρόνια το πλούτο τους.Το αν η διάδοχη κατάσταση είναι 100 μικροί Καντάφι, δεν είμαι σε θέση να το ξέρω.

Δικτάτορας ναι,αλλά αυτά τα καθεστώτα πρέπει να σαπίζουν κ πέφτουν,όχι να γίνεται επέμβαση στο όνομα της τάχα μου δημοκρατίας.....

Γιατί ο Καντάφι δεν είναι χειρότερος από τον Μπους σε καμιά περίπτωση.
Είχε σαπίσει εδώ και χρόνια
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
Είχε σαπίσει εδώ και χρόνια
Μόνο που δεν έπεσε μόνο του...

Τώρα δηλαδή στην Λιβύη τί θα γίνει,μια ψευτοδημοκρατία της πλάκας ελεγχόμενη από Η.Π.Α.

Κάπου διάβασα ότι κυνηγάνε πλέον τους οπαδούς του Καντάφι.... :idiot: :uglystupid:
 

Επισκέπτης
Μόνο που δεν έπεσε μόνο του...

Τώρα δηλαδή στην Λιβύη τί θα γίνει,μια ψευτοδημοκρατία της πλάκας ελεγχόμενη από Η.Π.Α.

Κάπου διάβασα ότι κυνηγάνε πλέον τους οπαδούς του Καντάφι.... :idiot: :uglystupid:
Κι η δική μας δημοκρατία τρίζει.Να βρούμε έναν Κανταφόπουλο να μας βάλει σε δρόμο;
Ασφαλώς και κυνηγάνε οπαδούς του Καντάφι.Τι σου προκαλεί εντύπωση,τι διαφορετικό περίμενες μετά από μια επανάσταση;
 

Επισκέπτης
Καταλήγει το κείμενο ως εξής:
"Η μεθοριακή περιοχή μεταξύ των δύο χωρών είναι συχνά θέατρο τέτοιων συμβάντων και αποτελεί νευραλγικό σημείο για το λαθρεμπόριο κάθε είδους."
Τοποθετήθηκα στο σχόλιό σου περί καπιταλιστικής προπαγάνδας αναφορικά με το αν ο Καντάφι ήταν δικτάτορας.Δεν μπορώ να γνωρίζω αν τώρα οι Λίβυοι ζουν καλύτερα από πριν και πως θα εξελιχθούν τα πράγματα για τη χώρα τους.
Είπες ότι κι όσοι αναφέρονται στη Βόρεια Κορέα,το κάνουν ως σαν να έχουν ζήσει εκεί.
Εσύ τότε μιλώντας για τη Λιβύη με τόση σιγουριά έχεις ζήσει εκεί;
Εγώ δεν έχω,αλλά έχω ακούσει πολλές διηγήσεις από στόματα Λιβυων για το πόσες όμορφες στιγμές έχουν ζήσει με τον μακαρίτη.
Ο Καντάφι σκότωνε,τρομοκρατούσε συμπατριώτες του και οικειοποιήθηκε για χρόνια το πλούτο τους.Το αν η διάδοχη κατάσταση είναι 100 μικροί Καντάφι, δεν είμαι σε θέση να το ξέρω.
Είχε σαπίσει εδώ και χρόνια

Στα γρηγορα γιατι σχολαω.
Εκατσα στη Λιβυη 130 μερες. Δεν ειδα ποτε ζητιανους, αστεγους. Μηδεν εγκληματικοτητα, δωρεαν παιδεια, ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη. Περισοτερα στο thread για τον Κανταφι.
Καληνυχτα, και μην πιστευεις το δυτικα ΜΜΕ, τη δουλεια τους κανουν.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Κι η δική μας δημοκρατία τρίζει.Να βρούμε έναν Κανταφόπουλο να μας βάλει σε δρόμο;
Ασφαλώς και κυνηγάνε οπαδούς του Καντάφι.Τι σου προκαλεί εντύπωση,τι διαφορετικό περίμενες μετά από μια επανάσταση;
:think: :think: :think: :think: :think: :think:

ας πούμε egalite, fraternite, liberte (ακόμη και για τους αντιπάλους)
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
Κι η δική μας δημοκρατία τρίζει.Να βρούμε έναν Κανταφόπουλο να μας βάλει σε δρόμο;
Ασφαλώς και κυνηγάνε οπαδούς του Καντάφι.Τι σου προκαλεί εντύπωση,τι διαφορετικό περίμενες μετά από μια επανάσταση;
Υποτίθεται έγινε επανάσταση με στόχο την δημοκρατία κ όχι αλλαγή φρουράς...

Δημοκρατία σημαίνει:λέω κ λες ελεύθερα....
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Υποτίθεται έγινε επανάσταση με στόχο την δημοκρατία κ όχι αλλαγή φρουράς...

Δημοκρατία σημαίνει:λέω κ λες ελεύθερα....

κάπως έτσι όπως γινόταν στην ΕΣΣΔ δηλαδής  :think: :think:

ή όπως γίνεται στην Κούβα να πούμε  :think: :think: :think: :think:
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
κάπως έτσι όπως γινόταν στην ΕΣΣΔ δηλαδής  :think: :think:

ή όπως γίνεται στην Κούβα να πούμε  :think: :think: :think: :think:
Βρε μαλάκα ούτε την Ε.Σ.Σ.Δ. έζησες ούτε την Κούβα...και οι ''δημοκράτες'' υποτίθεται είναι κάτι ανώτερο..ένα πράγμα για το οποιό κατηγορούν τα απολυταρχικά καθεστώτα είναι η απουσία ελευθερίας λόγου....κάνοντας τα ίδια δεν μηδενίζει το κοντέρ,τί λες;;; :birdman:
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Βρε μαλάκα ούτε την Ε.Σ.Σ.Δ. έζησες ούτε την Κούβα...και οι ''δημοκράτες'' υποτίθεται είναι κάτι ανώτερο..ένα πράγμα για το οποιό κατηγορούν τα απολυταρχικά καθεστώτα είναι η απουσία ελευθερίας λόγου....κάνοντας τα ίδια δεν μηδενίζει το κοντέρ,τί λες;;; :birdman:

εγώ ξέρω τι λέω... εσύ μάλλον δεν κατέχεις πράμα...

εγώ υποστηρίζω το δικαίωμα του άλλου να λέει ελεύθερα την γνώμη του όσο και αν διαφωνώ μαζί του..

κάτι σαν και του λόγου σου, το κόμμα που υποστηρίζεις και κάτι παλληκάρια εδώ μέσα θέλουν φίμωση των διαφωνούντων... ξέρεις εσύ ποιοί.. αυτοί με τα κονσερβοκούτια, μελιγαλάδες, ροχάλες, σφαλιάρες κλπ κλπ κλπ δημακρατικές μεθόδους συζήτησης...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Βρε μαλάκα ούτε την Ε.Σ.Σ.Δ. έζησες ούτε την Κούβα...και οι ''δημοκράτες'' υποτίθεται είναι κάτι ανώτερο..ένα πράγμα για το οποιό κατηγορούν τα απολυταρχικά καθεστώτα είναι η απουσία ελευθερίας λόγου....κάνοντας τα ίδια δεν μηδενίζει το κοντέρ,τί λες;;; :birdman:

και στην πάλαι ποτέ ΕΣΣΔ πήγα δύο φορές επί συντρόφων... κάτι παραπάνω ξέρω.. όπως έκανα τις επισκέψεις μου αρεκτές φορές στα λοιπά συντρόφια (Βουλγαρίες, Ρουμανίες, Ουγγαρίες) ...
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
εγώ ξέρω τι λέω... εσύ μάλλον δεν κατέχεις πράμα...

εγώ υποστηρίζω το δικαίωμα του άλλου να λέει ελεύθερα την γνώμη του όσο και αν διαφωνώ μαζί του..

κάτι σαν και του λόγου σου, το κόμμα που υποστηρίζεις και κάτι παλληκάρια εδώ μέσα θέλουν φίμωση των διαφωνούντων... ξέρεις εσύ ποιοί.. αυτοί με τα κονσερβοκούτια, μελιγαλάδες, ροχάλες, σφαλιάρες κλπ κλπ κλπ δημακρατικές μεθόδους συζήτησης...
Ωραία ας το πιστέψουμε,εσύ ο ''δημοκράτης'' λοιπόν όταν κάνεις τα ίδια με τους ''κακούς'' κόκκινους δράκους όπως Λιβύη τί έχουμε;;; :boobies:
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
και στην πάλαι ποτέ ΕΣΣΔ πήγα δύο φορές επί συντρόφων... κάτι παραπάνω ξέρω.. όπως έκανα τις επισκέψεις μου αρεκτές φορές στα λοιπά συντρόφια (Βουλγαρίες, Ρουμανίες, Ουγγαρίες) ...
10,15,20 μέρες κάθισες;;;

Και έμαθες τα πάντα ε;;; :cheesy:

Σε ένα καθεστώς πλήρως ελεγχόμενο(θεωρητικά) που θα δεις μόνο ό,τι θέλει αυτό...

Εκτός αν τελικά δεν υπήρχε κ τόσος φασισμός όσο πουλάνε κάποιοι.....

Η συναναστροφή σου με ιερόδουλες δεν  λέει κάτι....και τώρα υπάρχουν...και πάντα θα υπάρχουν...
 
OP
OP
rigormortis

rigormortis

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
23 Απρ 2008
Μηνύματα
10.645
Κριτικές
429
Like
5.094
Πόντοι
20.605
Δεν διαφωνω με αυτα που εγραψε ο rigormortis, αλλα αν θελει να ειναι σωστος και δικαιος θα πρεπει να γραψει για τον Φρανγκο στην Ισπανια, τον Χιτλερ, τον Βιντελα στην Αργεντινη, τον Πινοσετ στη Χιλη, για τον αυτοκρατορα Χιροχιτο στην Ιαπωνια και τοσα αλλα μπουμπουκια για τα οποια οι δεξιοι κανουν τουμπεκι.
Σωστή επισήμανση,
εξάλλου ο φασισμός δεν είναι ειδεχθής μόνο για τις γενοκτονίες που διέπραξε
αλλά και για την ίδια του την ιδεολογία
όμως ο κομμουνισμός είναι ειδεχθέστερος λόγω της υποκρισίας και της υπούλης συγκάλυψης
εγκλημάτων πίσω απο ευπεπτες ιδεολογίες και ευχολόγια τα οποία λατρεύονται απο ανοϊκούς...
 

Επισκέπτης
Στα γρηγορα γιατι σχολαω.
Εκατσα στη Λιβυη 130 μερες. Δεν ειδα ποτε ζητιανους, αστεγους. Μηδεν εγκληματικοτητα, δωρεαν παιδεια, ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη. Περισοτερα στο thread για τον Κανταφι.
Καληνυχτα, και μην πιστευεις το δυτικα ΜΜΕ, τη δουλεια τους κανουν.
Κάτι τύπους από τη Μουσράτα τους πιστεύω περισσότερο από τα ΜΜΕ που,συμφωνούμε στο ότι, κάνουν τη δουλειά τους.
Δεν αμφισβητώ αυτά που είδες επ'ουδενί,αλλά  εγκληματικότητα είναι και η κρατική τρομοκρατία,εντός κι εκτός Λιβύης .
Καλό σου βράδυ.
:think: :think: :think: :think: :think: :think:

ας πούμε egalite, fraternite, liberte (ακόμη και για τους αντιπάλους)
Υποτίθεται έγινε επανάσταση με στόχο την δημοκρατία κ όχι αλλαγή φρουράς...

Δημοκρατία σημαίνει:λέω κ λες ελεύθερα....
Εννοούσα ότι δεν μου προκαλεί καμία εντύπωση το ότι στρέφονται ενάντια των υποστηρικτών του Καντάφι.That's all.
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
Σωστή επισήμανση,
εξάλλου ο φασισμός δεν είναι ειδεχθής μόνο για τις γενοκτονίες που διέπραξε
αλλά και για την ίδια του την ιδεολογία
όμως ο κομμουνισμός είναι ειδεχθέστερος λόγω της υποκρισίας και της υπούλης συγκάλυψης
εγκλημάτων πίσω απο ευπεπτες ιδεολογίες και ευχολόγια τα οποία λατρεύονται απο ανοϊκούς...
Ο εθνικοσοσιαλισμός δηλαδή είναι ειλικρινέστατος ε κ γι'αυτό μετράει παραπάνω ε;

Πολύ ενδιαφέρουσα άποψη.......που φανερώνει κ τον λόγο που είσαι κυνηγός κόκκινων φαντασμάτων ΜΟΝΟ!!!
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Εννοούσα ότι δεν μου προκαλεί καμία εντύπωση το ότι στρέφονται ενάντια των υποστηρικτών του Καντάφι.That's all.

για στάκα ρε φιλαράκο.. όταν κάνεις μια υποτιθέμενη επανάσταση για την ελευθερία ΟΛΩΝ δεν βγαίνεις με τις χατζάρες να κυνηγάς τον χαμένο...

αμα το θεωρείς λογικό τότε τι σκατά βρίζουνε όλοι την δεξιά που κυνήγησε τους αριστερούς μετά τον εμφύλιο  :think: :think: :think: :think:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom