Νέα

Ποιό βιβλίο προτείνετε / μόλις ολοκληρώσατε;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ais8hsh
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4K
  • Εμφανίσεις 286K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

satov1

Μέγας
Εγγρ.
13 Μαΐ 2023
Μηνύματα
7.878
Like
18.427
Πόντοι
3.556
Βασίλης Ραφαηλίδης-Λαοί της Ευρώπης.
Συναρπαστικό αφήγημα.
CatalogueItem.0080292.jpeg
 

satov1

Μέγας
Εγγρ.
13 Μαΐ 2023
Μηνύματα
7.878
Like
18.427
Πόντοι
3.556
Βασίλης Κ. Φούσκας- Το Μελάνωμα της Κύπρου.

Οι ευθύνες των Κωνσταντίνου Καραμανλή και Ευάγγελου Αβέρωφ για την κυπριακή τραγωδία.​

Ολοι θα πρέπει να το διαβάσουν με αφορμή τα 50 χρόνια της Κυπριακής Τραγωδίας- Προδοσίας.
92386D7AB7406155A182765D815B3A5F.jpg
 

Firstcut

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουλ 2024
Μηνύματα
6
Like
0
Πόντοι
0
Ο φίλος studian μου θύμησε το ακόλουθο βιβλίο, το οποίο είναι μια εξαιρετική πρόταση σε όσα από τα παιδιά εδώ μέσα, αρέσκονται να ξεφυλλίζουν μία εξαίσια συγγραφή:


Οι θλιμμένες πουτάνες της ζωής μου
Γκαμπριέλ Γκαρσία Μαρκέζ
Εκδόσεις: Νέα Σύνορα

Τη χρονιά που έκλεινα τα ενενήντα χρόνια μου θέλησα να κάνω δώρο στον εαυτό μου μια νύχτα τρελού έρωτα με μια έφηβη παρθένα. Θυμήθηκα τη Ρόζα Καμπάρκας, ιδιοκτήτρια ενός παράνομου οίκου ανοχής, η οποία συνήθως ειδοποιούσε τους καλούς πελάτες της όταν είχε κάποια άβγαλτη διαθέσιμη. Ποτέ δεν είχα υποκύψει σ' εκείνον ή σε κάποιον άλλο από τους πολλούς αισχρούς πειρασμούς της, αλλά αυτή δεν πίστευε στην αγνότητα των αρχών μου. «Ακόμα και η ηθική είναι υπόθεση χρόνου», έλεγε μ' ένα μοχθηρό χαμόγελο».

Ένας ηλικιωμένος δημοσιογράφος αποφασίζει να γιορτάσει τα ενενηκοστά γενέθλιά του με μεγαλειώδη τρόπο, δίνοντας στον εαυτό του ένα δώρο που θα τον κάνει να αισθάνεται ότι είναι ακόμα ζωντανός, μία νεαρή παρθένα.
Όταν τη συναντά σε έναν οίκο ανοχής, ανακαλύπτει ότι βρίσκεται στο χείλος του θανάτου, όχι από γηρατειά αλλά από έρωτα.

Αυτό το συγκινητικό νέο μυθιστόρημα του Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκες, γραμμένο με το απαράμιλλο στιλ ενός από τους μεγαλύτερους συγγραφείς του αιώνα μας, αποτελεί έναν ύμνο προς τον έρωτα.
Ωραίο βιβλίο
Για όσους από εσάς έχουν επιστημονικές αναζητήσεις, προτείνω " Η αυτοβιογραφία του Φωτός" του Γραμματικάκη- πολύ καλή ανάλυση και για τον μη ειδικό πάνω στη φύση του φωτός...
Επίσης "Στοιχειωμένος Κόσμος" του Καρλ Σάγκαν όπου βάζει τους ψευδοεπιστήμονες- συνομωσιολόγους στη θέση τους...

Η λίστα του φίλου Σαβάλα περιλάμβάνει πολλά καλά βιβλία για τους λάτρεις της στρατιωτικής ιστορίας. Θα προσθέσω και τη Δίκη της Νυρεμβέργης του Ιρβινγκ..Επίκαιρη λόγω Σαντάμ.
Ένα κλασσικό βιβλίο.αρκετα καλό
 

Firstcut

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουλ 2024
Μηνύματα
6
Like
0
Πόντοι
0
Λίστα μετά από επίσκεψη σε Ιανό και Παπασωτηρίου (ευτυχώς είχα προλάβει να βάλω βενζίνη χτες, αλλιώς σήμερα δε θα μπορούσα να γεμίσω ούτε αναπτήρα... :( ):

Σαράντη Καργάκου, Ιστορία της Αρχαίας Σπάρτης. Δίτομο, καταπληκτική δουλειά, υπολογίστε 100 ευρώπουλα
Μάθιου Λιούις, Ο Καλόγερος. Ένα καταπληκτικό 'γοτθικό' μυθιστόρημα, που κατηγορήθηκε στην εποχή του ως βλάσφημο. Υπολογίστε 23 ευρώπουλα.
Ρόμπιν Λέιν Φοξ, Ο κλασικός κόσμος. Καταπληκτική μελέτη από ένα γνωστό ελληνιστή. Υπολογίστε 65 ευρώπουλα
Τόμας Λέβενσον, Ο ʼινσταιν στο Βερολίνο. Επί της ουσίας, ένα ιστορικό του Μεσοπολέμου. Υπολογίστε 20 ευρώπουλα.

Από παλιότερα καταναλωτικά όργια σε βιβλιοπωλεία:

Tom Robins, Ο χορός των 7 πέπλων. Κανένα σχόλιο ;)
Arturo Perez-Reverte, Ο δάσκαλος της ξιφασκίας. Ξενύχτησα για να το διαβάσω μονορούφι.
Sun Tzu, The Art of War. Κλασικό σύγγραμα, προτιμήστε την αγγλική έκδοση των Penguin.
Markus Wolf, Man without a face. Απομνημονεύματα του υπαρχηγού της Stazi, τον οποίο κανείς δεν έχει δει ποτέ. Δύσκολο να το βρείτε πλέον.
Victor Davis Hanson, Ο Δυτικός Τρόπος Πολέμου. Μια ανάλυση για τον πώς η εγκαθίδρυση της δημοκρατίας στην Αρχαία Ελλάδα οδήγησε στην επινόηση της φάλαγγας ως παράταξης μάχης.
Ο χορός των 7 πεπλων είναι φανταστικό!
 

Okanenas_

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2024
Μηνύματα
124
Like
154
Πόντοι
1
'Οι θλιμμένες πουτανες της ζωής μου.'

Με κλειστά μάτια το προτείνω. Το γράψε ένας μπάρμπας που όταν ήταν έφηβος ο πατέρας του τον πήγε στα μπουρδέλα να γίνει άντρας αλλά εκείνος δεν μπόρεσε ποτέ να ξεφύγει απ' τις πουτανες.

Οποιαδήποτε ομοιότητα με το 90% των μελών του μπου είναι συμπτωματική.

 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.518
Κριτικές
8
Like
3.307
Πόντοι
786

βιολόγος, γεωλόγος είναι ο συγγραφέας;
σίγουρα όχι απόφοιτος φπψ.

από το μπιγκ μπανγκ 14 δις πριν έως το τέλος του σύμπαντος σε μερικά τρισεκατομμύρια χρόνια, με έμφαση στα 315.000 χρόνια ανθρώπων...
 

satov1

Μέγας
Εγγρ.
13 Μαΐ 2023
Μηνύματα
7.878
Like
18.427
Πόντοι
3.556

erethis72

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Οκτ 2017
Μηνύματα
2.262
Κριτικές
6
Like
7.118
Πόντοι
1.336
Δεν είναι πολύ γνωστό,αλλά λένε κάποιοι πως ίσως είναι το καλύτερο έργο του.

Το ξέρω σαν τίτλο, αλλά όταν έπιασα Ραφαηλίδη διάβαζα φουλ ιστορικά και όχι πολιτικά δοκίμια, που φαντάζομαι ότι είναι αυτό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: satov1

satov1

Μέγας
Εγγρ.
13 Μαΐ 2023
Μηνύματα
7.878
Like
18.427
Πόντοι
3.556
Το ξέρω σαν τίτλο, αλλά όταν έπιασα Ραφαηλίδη διάβαζα φουλ ιστορικά και όχι πολιτικά δοκίμια, που φαντάζομαι ότι είναι αυτό.
Τέτοιο είναι.
Η ιστορία και η πορεία του Καπιταλισμού με εύληπτο τρόπο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom