Νέα

Περί δημοσίων υπαλλήλων

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα mabillon
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 5K
  • Εμφανίσεις 145K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

να καταργηθει η μονιμοτητα στο δημοσιο?τι λετε?

  • τωρα αμεσωσ!οθστ να απολιονται οι αχρηστοι τεμπελιδεσ!

    Ψήφοι: 214 74,8%
  • οχι ποτε!να ριζωσοθν

    Ψήφοι: 72 25,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    286

yiaramis

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.151
Κριτικές
60
Like
254
Πόντοι
5.525
Ισχύει?????

Αν ναι :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

lagos

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2005
Μηνύματα
1.240
Κριτικές
1
Like
13
Πόντοι
16
Δυστιχως ολος ο μικρομεσαιος και μεσαιος τομεας δουλευει για τους υπεραριθμους δημοσιους υπαλληλους.Γνωστη μου παιρνει 2 χιλιαρικα και οπως  μου εχει ομολογησει δεν κανει απολυτως τιποτα μονη της σε ενα γραφειο ειναι και με μεσο μπηκε πριν 10 χρονια βρε ουστ.Ημαρτον!Επιδοματα των επιδοματων.Κοντευουμε να φτασουμε τους 1 εκατομυριο δημοσιους που εχει ακουστει αυτο σε χωρα με τοσο πληθυσμο.Αν αυριο υπηρχαν 9 εκατομυρια κενες θεσεις να ειστε σιγουροι οτι με την τωρινη κατασταση θα υπηρχαν και αντιστοιχες αιτησεις.Λιγοι απο τους δημοσιου υπαλληλους δουλευουν και εχουν και τα <<τυχερα>> τους σε καποιους τομεις.Εφοριακοι σε γνωστο μου του ζητησαν και του πηραν προσφατα 10κ για να μην του κανουν ελεγχο.Μια ζωη η χωρα δανειζοταν απο εξω και εβαζε φορους στην μικρη και μεσαια ταξη  για να πληρωνει μαζι με τα αλλα και αυτους.Παγωμα των υψιλομισθων δημοσιων υπαλληλων επιβραβευση των χαμιλομισθων και αυτων που πραγματι δουλευουν και σε οσους δεν αρεσει ας πανε σττον ιδιωτικο τομεα να δω ποσα απιδια πιανει ο σακος τους
 

Α-Ω

Μέγας
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
6.150
Κριτικές
14
Like
4.390
Πόντοι
3.715
Ετσι είναι... αλλά απ' την άλλη, με τα ψίχουλα που παίρνουν για μισθό κ χωρίς άλλα κίνητρα (παραγωγικότητας κλπ), πως να έχουν όρεξη για δουλειά?
Γενικότερα, η ψυχολογία του κόσμου είναι στο ναδίρ... το βλέπεις όπου κι αν πας... κάτι μούτρα μέχρι το πάτωμα κ όρεξη για τίποτα! Η ζωή μας έχει καταντήσει μαγκανοπήγαδο, δουλειά-σπίτι-υποχρεώσεις... κ φτάνεις να καταλαβαίνεις ότι πέρασε ο μήνας από το γεμάτο λογαριασμούς γραμματοκιβώτιο! :headbang:
Σκεφτήτε... σήμερα έχουμε 25 Νοεμβρίου. Σ' ένα μήνα δηλαδή, Χριστούγεννα... τέλος του 2009! Πότε κι όλας πέρασε ένας ακόμη χρόνος ??? :uglystupid:

μα ακριβώς αυτή είναι η λούμπα που έχουμε πέσει. Από το πρωί μέχρι το βράδυ ένα καλκιουλέϊτορ για μυαλό που προσθέτει, αφαιρεί, σπάνια πολλαπλασιάζει και πάντα διαιρεί. Αλλά ρε παιδιά, η ζωή δεν είναι να ξυπνάμε και να κοιμόμαστε μόνο σκεπτόμενοι τα οικονομικά, δεν είναι ζωή, είναι καταδίκη. Υπάρχουν κι άλλα θέματα που είναι πιο ευχάριστα, άλλες δραστηριότητες (οχι απαραίτητα που αφορούν έξοδα).

Τώρα για τον επαγγελματισμό και στον ιδιωτικό τομέα, έχει κι εκεί κάτι αερητζίδες-σκιτζήδες που σου πιάνουν τον αέρα και στον πουλάνε για χρυσάφι...άσχετους κακότροπους παλιάτσους ότι κάνεις κέφι.
Απλά στο δημόσιο είναι πιο εξασφαλισμένη αυτή η ράτσα, ο μισθάκος πέφτει και στους όρχεις τους.
Για κόψε μονιμότητα, βάλε δείκτες παραγωγικότητας/ παράδοσης εργασιών κλπ με κυρώσεις/ υποβαθμίσεις/ καρατομήσεις/ φόβητρο γενικώς και μετά ίσως ξεχωρίσει αυτός που είναι να ξεχωρίσει.

Θέλει και το καρότο,συμφωνώ, πως αλλιώς, κίνητρα απαιτούνται τα οποία να επιβραβεύουν στο τέλος!



 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
μα ακριβώς αυτή είναι η λούμπα που έχουμε πέσει. Από το πρωί μέχρι το βράδυ ένα καλκιουλέϊτορ για μυαλό που προσθέτει, αφαιρεί, σπάνια πολλαπλασιάζει και πάντα διαιρεί. Αλλά ρε παιδιά, η ζωή δεν είναι να ξυπνάμε και να κοιμόμαστε μόνο σκεπτόμενοι τα οικονομικά, δεν είναι ζωή, είναι καταδίκη.

Σχετική συζήτηση εδώ...


Υπάρχουν κι άλλα θέματα που είναι πιο ευχάριστα, άλλες δραστηριότητες (οχι απαραίτητα που αφορούν έξοδα).

Aκριβώς γι' αυτό, διάβασα πρόσφατα ένα πολύ ωραίο βιβλίο!
Ξοδέψτε λιγότερα, ζήστε καλύτερα!
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.473
Κριτικές
7
Like
3.195
Πόντοι
786
Δυστιχως ολος ο μικρομεσαιος και μεσαιος τομεας δουλευει για τους υπεραριθμους δημοσιους υπαλληλους.Γνωστη μου παιρνει 2 χιλιαρικα και οπως  μου εχει ομολογησει δεν κανει απολυτως τιποτα μονη της σε ενα γραφειο ειναι και με μεσο μπηκε πριν 10 χρονια βρε ουστ.Ημαρτον!Επιδοματα των επιδοματων.Κοντευουμε να φτασουμε τους 1 εκατομυριο δημοσιους που εχει ακουστει αυτο σε χωρα με τοσο πληθυσμο.Αν αυριο υπηρχαν 9 εκατομυρια κενες θεσεις να ειστε σιγουροι οτι με την τωρινη κατασταση θα υπηρχαν και αντιστοιχες αιτησεις.Λιγοι απο τους δημοσιου υπαλληλους δουλευουν και εχουν και τα <<τυχερα>> τους σε καποιους τομεις.Εφοριακοι σε γνωστο μου του ζητησαν και του πηραν προσφατα 10κ για να μην του κανουν ελεγχο.Μια ζωη η χωρα δανειζοταν απο εξω και εβαζε φορους στην μικρη και μεσαια ταξη  για να πληρωνει μαζι με τα αλλα και αυτους.Παγωμα των υψιλομισθων δημοσιων υπαλληλων επιβραβευση των χαμιλομισθων και αυτων που πραγματι δουλευουν και σε οσους δεν αρεσει ας πανε σττον ιδιωτικο τομεα να δω ποσα απιδια πιανει ο σακος τους
Και που ξέρεις ότι τα 10 χιλιάρικα δεν τα τσέπωσε ο λογιστής, ενώ ο εφοριακός δεν πήρε τίποτε;
 

ekfrastikos

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2008
Μηνύματα
126
Like
0
Πόντοι
1
λοιπον ουτε 700 ευρο δεν πρεπει να περνουν οι κουφαλες(δημ.υπαλ).απο που να αρχισουμε.απο τους στρατιωτικους,που πανε στο στρατοπεδο πινουν τον καφε τους και γυρνουν στο σπιτι να κοιμηθουν γιατι κουραστηκαν (αυτοι νομιζουν οτι αυτο ειναι δουλεια ρε )οι ηλεκτρολογοι στο αεροδρομιο που το μονο που κανουν ειναι να  αλλαζουν λαμπες στο σπιτι τους.τρεις εχει το αεροδρομιο στι βαρδια ο ενας κοιμοταν,ο αλλος επαιζε πασιεντζα και ο τριτος σκαστος στο σπιτι.με ενα τηλ σε περιπτωση που τον εψαχνε κανενας ερχοταν πισω.Δημοσιος υπαλ. στον ΟΣΕ ανεβαζε κατεβαζε τις μπαρες δυο φορες στιν βαρδια του και αυτος νομιζει οτι πρεπει να τον χρυσοπληρωνουμε ολοι εμεις (εργατες .μαγαζατορες γιατι και αυτοι σαν στους εργατες καταντησαν αγροτες)ολοι υποφερουμαι και αυτοι (δημ.υπαλ.)περνουν το εφαπαξ και κανουν αλλη δουλεια.Τα παραπανω επαγγελματα που αναφερω ειναι αληθηνα και απο οικογενοιακο περιβαλων.Προφανως θα υπαρχουν και αλλες μαρτυριες απο αλλα επαγγελματα τον δημ.υπαλ. που (μας)δουλευουν τοσο πολυ, αλλα αναφερφηκα σε αυτα που γνωριζω 100%.Ελεος τερμα σε αυτους τους τυπους .
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
λοιπον ουτε 700 ευρο δεν πρεπει να περνουν οι κουφαλες(δημ.υπαλ).απο που να αρχισουμε.απο τους στρατιωτικους,που πανε στο στρατοπεδο πινουν τον καφε τους και γυρνουν στο σπιτι να κοιμηθουν γιατι κουραστηκαν (αυτοι νομιζουν οτι αυτο ειναι δουλεια ρε )οι ηλεκτρολογοι στο αεροδρομιο που το μονο που κανουν ειναι να  αλλαζουν λαμπες στο σπιτι τους.τρεις εχει το αεροδρομιο στι βαρδια ο ενας κοιμοταν,ο αλλος επαιζε πασιεντζα και ο τριτος σκαστος στο σπιτι.με ενα τηλ σε περιπτωση που τον εψαχνε κανενας ερχοταν πισω.Δημοσιος υπαλ. στον ΟΣΕ ανεβαζε κατεβαζε τις μπαρες δυο φορες στιν βαρδια του και αυτος νομιζει οτι πρεπει να τον χρυσοπληρωνουμε ολοι εμεις (εργατες .μαγαζατορες γιατι και αυτοι σαν στους εργατες καταντησαν αγροτες)ολοι υποφερουμαι και αυτοι (δημ.υπαλ.)περνουν το εφαπαξ και κανουν αλλη δουλεια.Τα παραπανω επαγγελματα που αναφερω ειναι αληθηνα και απο οικογενοιακο περιβαλων.Προφανως θα υπαρχουν και αλλες μαρτυριες απο αλλα επαγγελματα τον δημ.υπαλ. που (μας)δουλευουν τοσο πολυ, αλλα αναφερφηκα σε αυτα που γνωριζω 100%.Ελεος τερμα σε αυτους τους τυπους .

ρε φίλε κανονικά δεν θα έπρεπε να είχαν διοριστεί... απαξ όμως και διορίστηκαν δεν μπορείς να μην δίνεις έναν αξιοπρεπή μισθό.. φαντάζεσαι τι θα γίνει αν ο εργοδότης λέει "δεν δουλεύεις όλες τις ώρες αρα δεν σε πληρώνω για όλες τις ώρες"?"??????????????????

αυτό που πρέπει να γίνει είναι να αρχίσει σταδιακά να μην προσλαμβάνει νέους και να αναθέτει τα αντικείμενα των παλαιών σε υφιστάμενους.. και ας σκούζουν όσο θέλουν...
 

ekfrastikos

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2008
Μηνύματα
126
Like
0
Πόντοι
1
οι μισθοι που παιρνουν ρε φιλε για αυτα που δινουν ειναι προκλητικοι.ολοι υποφερουμαι και αυτοι οχι.επιδοματα, ασφαλεια ,εφαπαξ(και μην ακουω τις παπαριες εχω  κρατησεις και τετοια διοτι αν ειναι μαγκες  να κανουν αυτοι δουλεια και να δινουν αυτα που παιρνουν  τωρα  στους υπαλληλους τους (ολες τις παροχες )και να δουμε τι θα δωσουν.οσο παιρνανε τα χρονια λιγοτερο δουλευουν περισοτερα παιρνουν.εγω οσο παιρνουν τα χρονια ποιο πολλα πληρωνω..τεβε.κλεισημο βιβλιων.περεωση.συναφεια.φπα.και τα πληρωνω εγω οχι οι αλλοι κρατησεις και μαλακιες
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
οι μισθοι που παιρνουν ρε φιλε για αυτα που δινουν ειναι προκλητικοι.ολοι υποφερουμαι και αυτοι οχι.επιδοματα, ασφαλεια ,εφαπαξ(και μην ακουω τις παπαριες εχω  κρατησεις και τετοια διοτι αν ειναι μαγκες  να κανουν αυτοι δουλεια και να δινουν αυτα που παιρνουν  τωρα  στους υπαλληλους τους (ολες τις παροχες )και να δουμε τι θα δωσουν.οσο παιρνανε τα χρονια λιγοτερο δουλευουν περισοτερα παιρνουν.εγω οσο παιρνουν τα χρονια ποιο πολλα πληρωνω..τεβε.κλεισημο βιβλιων.περεωση.συναφεια.φπα.και τα πληρωνω εγω οχι οι αλλοι κρατησεις και μαλακιες

εχεις δίκιο.. το πρόβλημα όμως στο ανέφερα παραπάνω.. και η μόνη λύση μπορεί να εφαρμοστεί μόνο σιγά σιγά... αν και δεν νομίζω ότι θα γίνει τίποτε γιατί και αυτού θέλουν να βάλουν καμμιά κατοστή χιλιάδες ψηφοφόρους στο δημόσιο...
 

ekfrastikos

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2008
Μηνύματα
126
Like
0
Πόντοι
1
το κρατος φιλε το εβαλαν μεσα οι κυβερνησεις (ολες)οι διοικητες(ολοι)οι  δημ.υπαλληλοι(ολοι)ασ πληρωσουν πρωτα αυτοι και μετα ολοι οι αλλοι.Εδω γινετε το αντιθετο.εδω και τωρα να πληρωσουν αυτοι που εβαλαν τα παντα μεσα.Στο μαγαζι μου αν μπει μεσα θα υποστο μαζι με  την  οικογενεια  μου ολες τισ κυρωσεις γιατι οχι και αυτοι?
 

ekfrastikos

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2008
Μηνύματα
126
Like
0
Πόντοι
1
δημοκρατια εχουμε οχι κουμουνισμοφασισμο
 

arcans72

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2009
Μηνύματα
962
Like
0
Πόντοι
6
ρε φίλε κανονικά δεν θα έπρεπε να είχαν διοριστεί... απαξ όμως και διορίστηκαν δεν μπορείς να μην δίνεις έναν αξιοπρεπή μισθό.. φαντάζεσαι τι θα γίνει αν ο εργοδότης λέει "δεν δουλεύεις όλες τις ώρες αρα δεν σε πληρώνω για όλες τις ώρες"?"??????????????????

αυτό που πρέπει να γίνει είναι να αρχίσει σταδιακά να μην προσλαμβάνει νέους και να αναθέτει τα αντικείμενα των παλαιών σε υφιστάμενους.. και ας σκούζουν όσο θέλουν...
αυτο που πρεπει να γινει ειναι να καταργηθη η μονημοτη,και οι κωλοσυμβασεις με τα 18 μηνα και τις παπαριες.
σε περνω φιλε στο δημοσιο για δουλεια,για οσο καιρο σε χρειαστω,μολις δεν σε χρειαζομε σε απολυω και για γεια.εννοειτε οτι τον αποζημιωνεις με τα νομιμα οταν τον απολυεις,οπως γινετε και στον ιδιωτικο τομεα.
το καθε μουνοπανο συμβασιουχος θελει να γινει μονιμος,και στο τελος εφθασαν και οι stage να θελουν να γινουν μονιμοι.
ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ ΤΕΛΟΣ. AYTH EINAI H ΛΥΣΗ.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
το κρατος φιλε το εβαλαν μεσα οι κυβερνησεις (ολες)οι διοικητες(ολοι)οι  δημ.υπαλληλοι(ολοι)ασ πληρωσουν πρωτα αυτοι και μετα ολοι οι αλλοι.Εδω γινετε το αντιθετο.εδω και τωρα να πληρωσουν αυτοι που εβαλαν τα παντα μεσα.Στο μαγαζι μου αν μπει μεσα θα υποστο μαζι με  την  οικογενεια  μου ολες τισ κυρωσεις γιατι οχι και αυτοι?

Ρε φίλε σου λένε : υπάρχει πρόβλημα "χρεοκοπίας" .Δηλαδή εσύ που γαμιέσαι, θα σε γαμήσουμε περισσότερο για να κρατηθούν στη θέση τους αυτοί που σε γαμάνε τόσο καιρό αλώβητοι"! Θα θυσιαστεί αυτός που προσφέρει και παράγει, για να διατηρηθούν τα παράσιτα κάθε είδους στη θέση τους!
 

ekfrastikos

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2008
Μηνύματα
126
Like
0
Πόντοι
1
αρα πρεπει να αντιδρασουμε τωρα. δεν θα ζουν τα παρασητα ει βαρος μας για τους ψηφους τους
 

arcans72

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2009
Μηνύματα
962
Like
0
Πόντοι
6
αρα πρεπει να αντιδρασουμε τωρα. δεν θα ζουν τα παρασητα ει βαρος μας για τους ψηφους τους
φιλε πλεον δεν μπορει να κανει κανενας και τιποτα.ολες οι οικογενειες πλεον στην ελλαδα εχουν απο 1-2 ατομα που ειναι δημοσιοι υπαλληλοι.το θεμα ειναι απο εδω και περα να μπει μια ταξη,και να σταματησουν οι μαλακιες που γινοντε.
 

ekfrastikos

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2008
Μηνύματα
126
Like
0
Πόντοι
1
ρε φίλε κανονικά δεν θα έπρεπε να είχαν διοριστεί... απαξ όμως και διορίστηκαν δεν μπορείς να μην δίνεις έναν αξιοπρεπή μισθό.. φαντάζεσαι τι θα γίνει αν ο εργοδότης λέει "δεν δουλεύεις όλες τις ώρες αρα δεν σε πληρώνω για όλες τις ώρες"?"??????????????????

αυτό που πρέπει να γίνει είναι να αρχίσει σταδιακά να μην προσλαμβάνει νέους και να αναθέτει τα αντικείμενα των παλαιών σε υφιστάμενους.. και ας σκούζουν όσο θέλουν...
και επιδει διοριστικαν καποτε τι παει να πει?επιδει καποτε μασ βιασαν πρεπει να μας πηδουν συνεχεια?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom