Νέα

Περί δημοσίων υπαλλήλων

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα mabillon
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 5K
  • Εμφανίσεις 145K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

να καταργηθει η μονιμοτητα στο δημοσιο?τι λετε?

  • τωρα αμεσωσ!οθστ να απολιονται οι αχρηστοι τεμπελιδεσ!

    Ψήφοι: 214 74,8%
  • οχι ποτε!να ριζωσοθν

    Ψήφοι: 72 25,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    286

giorgio33

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
125
Κριτικές
3
Like
27
Πόντοι
1
που ειναι αυτες οι υπηρεσιες να παρω μια μεταταξη κι εγω....
 

ovelix1

Μέλος
Εγγρ.
10 Φεβ 2007
Μηνύματα
1.265
Κριτικές
4
Like
91
Πόντοι
16
η τιμημένη Εκκλησία και οι τιμημένοι ελεύθεροι επαγγελματίες που με τ' αρχίδια τους και τον ιδρώτα τους δουλεύουν και επωμίζονται τα φορολογικά βάρη της πολύπαθης αυτής χώρας που την απομυζούν τα τεμπελόσκυλα οι δημόσιοι υπάλληλοι και οι συνταξιούχοι
[/quote]


Ενταξει.Δεν ξερω ποια ειναι η αποψη σου για τους αλλους,αλλα τουλαχιστον οι συνταξιουχοι ειναι οι μονοι που οχι μονο δεν φταινε,ΟΧΙ δεν ειναι αλλα και ΟΥΤΕ ΗΤΑΝ τεμπεληδες.Αυτοι ειναι οι ατυχοι που επανω τους τοσα χρονια παιζονταν,ακομη και σημερα παιζονται,αλλα και στο μελλον θα παιζονται ολα τα παιχνιδια των ασφαλιστικων ταμειων.
Και στην τελικη,ρε φιλε αυτοι χρονια δουλευαν και πληρωναν γιαυτη την στιγμη της συνταξιοδοτησης.Δεν πρεπει να τα παρουν πισω?
 
OP
OP
M

mabillon

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2007
Μηνύματα
330
Like
8
Πόντοι
1
η τιμημένη Εκκλησία και οι τιμημένοι ελεύθεροι επαγγελματίες που με τ' αρχίδια τους και τον ιδρώτα τους δουλεύουν και επωμίζονται τα φορολογικά βάρη της πολύπαθης αυτής χώρας που την απομυζούν τα τεμπελόσκυλα οι δημόσιοι υπάλληλοι και οι συνταξιούχοι



Ενταξει.Δεν ξερω ποια ειναι η αποψη σου για τους αλλους,αλλα τουλαχιστον οι συνταξιουχοι ειναι οι μονοι που οχι μονο δεν φταινε,ΟΧΙ δεν ειναι αλλα και ΟΥΤΕ ΗΤΑΝ τεμπεληδες.Αυτοι ειναι οι ατυχοι που επανω τους τοσα χρονια παιζονταν,ακομη και σημερα παιζονται,αλλα και στο μελλον θα παιζονται ολα τα παιχνιδια των ασφαλιστικων ταμειων.
Και στην τελικη,ρε φιλε αυτοι χρονια δουλευαν και πληρωναν γιαυτη την στιγμη της συνταξιοδοτησης.Δεν πρεπει να τα παρουν πισω?

περίμενε του χρόνου τέτοια εποχή με έλλειμα -20% του ΑΕΠ και spread στο θεό
να δεις τι θα πάρουν.

Πως να πάρουν άμα δεν υπάρχουν λεφτα, τα ίδια θα λέμε καθε φορά ?
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
υπαρχουν 600000 ανεργοι
αρα πρεπει να διορισει το ΠΑΣΟΚ 600000 ΔΥ
 

ovelix1

Μέλος
Εγγρ.
10 Φεβ 2007
Μηνύματα
1.265
Κριτικές
4
Like
91
Πόντοι
16
περίμενε του χρόνου τέτοια εποχή με έλλειμα -20% του ΑΕΠ και spread στο θεό
να δεις τι θα πάρουν.
Πως να πάρουν άμα δεν υπάρχουν λεφτα, τα ίδια θα λέμε καθε φορά ?


Ρε παιδι μου.Δεν λεω το αντιθετο.Απλα σχολιαζω την ,κατα την αποψη μου,επιθετικη σταση του συναγωνιστη ως προς τους συνταξιουχους.Τιποτα αλλο.
Επισης δεν μπορω να καταλαβω ενα πραγμα.Εμεις εδω καλα καθομαστε και τα σχολιαζουμε.Το προβλημα ειναι οτι δεν εχουμε και καμια λυση να προτεινουμε.
Ή μηπως υπαρχει λυση στο αδιεξοδο?Η πανακια του στυλ,μειωση και περικοπες δεν πειθει πλεον.Την εχουν πιπιλησει πολλες φορες αυτην την καραμελα.
 

tasos3

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουν 2007
Μηνύματα
117
Like
0
Πόντοι
1
Ρε παιδιά , εγώ είμαι δημόσιος υπάλληλος 17 χρόνια και παίρνω 1.000 €!!!
Υπάρχουν τέτοιοι υπάλληλοι που παίρνουν 4 και 5.000 € ? Εκτός απο εφορία στα τελειώματά τους (4-5 χρόνια πριν την σύνταξη) δεν ξέρω κανέναν !!!
 

street_of_dreams

Μέλος
Εγγρ.
1 Φεβ 2009
Μηνύματα
83
Like
0
Πόντοι
0
Απλά να επισημάνω μια από τις μυριάδες αντιφάσεις της ελληνικής κοινωνίας:έχει καλλιεργηθεί ένα μένος κατά των δημοσίων υπαλλήλων απ' τη μια κι απ' την άλλη η συντριπτική πλειοψηφία των γονέων προσπαθεί με κάθε τρόπο να βολέψει κάποιο τουλάχιστον απ' τα παιδιά τους στο Δημόσιο!Μια ακόμη συνέπεια του πελατειακού συστήματος που μετά από δεκαετίες κατάντησε φαύλος κύκλος...Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ.
Με την ευκαιρία:να μην έχουμε την αυταπάτη ότι στον ιδιωτικό τομέα της οικονομίας όλα (ή τα περισσότερα)λειτουργούν ρολόϊ.Όσοι έχουν χρόνια στην αγορά καταλαβαίνουν γιατί μιλάω...Υπάρχουν μεγάλες εταιρίες (ιδιωτικές, πιο ιδιωτικές δεν γίνεται!)που η λούφα, το αρχιδοξύσιμο, η αναξιοκρατία, η οικογενειοκρατία, η ευνοιοκρατία, τα κολλητιλίκια, η μουνοκρατία και ό, τι άλλο σκάρτο καταλογίζουμε στο δημόσιο, το βρίσκουμε σε υπερθετικό βαθμό!Όλα λοιπόν έχουν να κάνουν με την ποιότητα της διοίκησης(γιατί υπάρχουν και επιχειρήσεις που "φυσάνε") και όχι με το "ιδιοκτησιακό"...Και τέλος, εύστοχη η αναφορά στους αιώνιους απατεώνες-σε σύγκριση με τα θύματα τους μισθωτούς- τους ελεύθερους επαγγελματίες με τα μαύρα εισοδήματα, που βέβαια λαθροβιώνουν επειδή χαρτζιλικώνουν τους καραγκιόζηδες τους πολιτικούς...
Καμμιά αυταπάτη, μάγκες: μια ζωή το κωλοδάχτυλο στον πρωκτό των μισθωτών και συνταξιούχων θάναι χωμένο, ανεξάρτητα από το χρώμα με το οποίο θάναι βαμμένο...
 

giorgio33

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
125
Κριτικές
3
Like
27
Πόντοι
1
Ρε παιδιά , εγώ είμαι δημόσιος υπάλληλος 17 χρόνια και παίρνω 1.000 €!!!
Υπάρχουν τέτοιοι υπάλληλοι που παίρνουν 4 και 5.000 € ? Εκτός απο εφορία στα τελειώματά τους (4-5 χρόνια πριν την σύνταξη) δεν ξέρω κανέναν !!!

σ αυτη την χωρα τη φανταστικη υπαρχουν δημοσιοι υπαλληλοι με τις ιδιες σπουδες που η αποκλιση στο μισθο τους ειναι πανω απο 2000 ευρω ..μηχανικος της εκπαιδευσης αμειβεται οπως ο καθε καθηγητης και μηχανικος του ΥΠΕΧΩΔΕ μπορει να παιρνει και πανω απο 3000 ...δεν υπαρχει ενιαιο μισθολογιο , επισης αλλη καταπληκτικη πατεντα οι δημοσιοι υπαλληλοι να πληρωνονται απο ιδιωτες...ο μηχανικος με επιδομα που πληρωνει σε κρατησεις ο εργολαβος για καθε λογαριασμο που καταθετει και  εισπρατει, ο εμπορος με τον εκτελωνισμο αλλο επιδομα για να τσονταρει το μισθο του τελωνιακου  και παει λεγοντας...οποτε τι ψαχνουμε ολα απο την αρχη στραβα ξεκινανε...
 

hotyan

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Αυγ 2007
Μηνύματα
6.784
Κριτικές
14
Like
24
Πόντοι
2.057
Αγαπητοί συνδαιτημόνες ...
Το σχεδιο ειναι καλα οργανωμενο . Πριν απο λιγο καιρο ελεγε ο κωστακης , σκουρα τα πραγματα . Οι αλλοι διεκδικησαν και πετυχαν με ομορφο τροπο τη νικη . Ηταν συμφωνημενο ... Τωρα το πασοκ αρχιζει και λεει τα ιδια .. Αυτα που σιγουρα ερχονται θα ειναι σεναρια επιστημονικης φαντασιας ... Θα μας γαμησ...νε χωρις σαλιο , θα απογοητευτει παλι ο κοσμος και σε λιγα χρονια παλι θα αλλαξουμε κυβερνηση και τουμπαλιν .. μεχρι ο καθε μαλακας απο μας να ξεσηκωθει ( ολοι μαζι χρειαζεται ) και να πει αντε ρε καριολια απο εκει , εγω την κανω ...
Παιδες η μονη λυση ειναι τα μαυρα λεφτα σημερα . Τιποτα αλλο ... Η αν μπορειτε πουληστε οτι εχετε και καντε την για καμια Αργεντινη , Βραζιλια , Κουβα , Μογγολια ( κατα κεφαλην εισοδημα 30 δολλάρια το χρόνο !!!!)
Α ! και Τουρκια παιζει , κι εχει και κατι μουναρες θεε μου ...
Για Αργεντινη δεν ξέρω, για μουνάρες στην τουρκία πάλι δεν ξέρω αλλα ξερω πως οιτούρκοι ότι δίνουν στους Έλληνες γαμπρους στάνταρ προίκα μία 2λιτρη Cocacola να την χώσουν βαθειά στον κώλο τους. ;)
Τρέχα καυλιάρη μου πούλα μας τα όλα εδώ και τρέχα να πιεις την κοκακολα εκει στο αφιονκαραχεσάρ. :jerking:
 

tommaso

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2007
Μηνύματα
5.099
Like
2
Πόντοι
66
Ρε παιδιά , εγώ είμαι δημόσιος υπάλληλος 17 χρόνια και παίρνω 1.000 €!!!
Υπάρχουν τέτοιοι υπάλληλοι που παίρνουν 4 και 5.000 € ? Εκτός απο εφορία στα τελειώματά τους (4-5 χρόνια πριν την σύνταξη) δεν ξέρω κανέναν !!!

ε τοσο παιρνουν οι ΔΕ στο δημοσιο 1000.

στον ιδιωτικο θα παιρνες 660. τι διαμαρτυρεσαι?
 

mounakiasgr

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2006
Μηνύματα
616
Like
4
Πόντοι
6
ε τοσο παιρνουν οι ΔΕ στο δημοσιο 1000.

στον ιδιωτικο θα παιρνες 660. τι διαμαρτυρεσαι?

Και ο Ιρακινός, ο Αιθίοπας κλπ. στη χώρα του παίρνει 1 δολάριο τη μέρα. Οπότε γιατί να διαμαρτύρεται και ο ιδιωτικός υπάλληλος στην Ελλάδα; Ωραίος ο Αντονιόνι!!!!!
 

mounakiasgr

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2006
Μηνύματα
616
Like
4
Πόντοι
6
η τιμημένη Εκκλησία και οι τιμημένοι ελεύθεροι επαγγελματίες που με τ' αρχίδια τους και τον ιδρώτα τους δουλεύουν και επωμίζονται τα φορολογικά βάρη της πολύπαθης αυτής χώρας που την απομυζούν τα τεμπελόσκυλα οι δημόσιοι υπάλληλοι και οι συνταξιούχοι




Ενταξει.Δεν ξερω ποια ειναι η αποψη σου για τους αλλους,αλλα τουλαχιστον οι συνταξιουχοι ειναι οι μονοι που οχι μονο δεν φταινε,ΟΧΙ δεν ειναι αλλα και ΟΥΤΕ ΗΤΑΝ τεμπεληδες.Αυτοι ειναι οι ατυχοι που επανω τους τοσα χρονια παιζονταν,ακομη και σημερα παιζονται,αλλα και στο μελλον θα παιζονται ολα τα παιχνιδια των ασφαλιστικων ταμειων.
Και στην τελικη,ρε φιλε αυτοι χρονια δουλευαν και πληρωναν γιαυτη την στιγμη της συνταξιοδοτησης.Δεν πρεπει να τα παρουν πισω?
Φίλε Οβελίξ, η σημείωση η δική μου από κάτω ήταν εντελώς ειρωνική και έχεις δίκιο που κατάλαβες το αντίθετο μιας και δεν είχα βάλει ούτε ένα emoticon για να δείξω ότι απλά κοροιδέυω και εννοώ το αντίθετο. Εκείνο που εννοώ είναι ότι κάποιοι πολύ εύκολα ξέρουν να βρίζουν τους δημόσιους υπαλλήλους λέγοντάς μας πόσο αρχιδάτοι είναι που τα καταφέρνουν στην ελεύθερη αγορά και πόσο χρήσιμοι είναι για την κοινωνία μας σε αντίθεση με τα "τεμπελόσκυλα" τους ΔΥ που με τους μισθούς τους σπαταλάνε το δημόσιο χρήμα ενώ φυσικά ξεχνάνε να μας πουν ποιοι είναι αυτοί που πληρώνουν κανονικότατα το φόρο τους που είναι το μόνο δημόσιο χρήμα. Γιατί το να πληρώνουν 500 ευρώ φόρο ενώ βγάζουν μαύρα 100000 το χρόνο δεν τους κάνει φυσικά άξια μέλη μιας κοινωνίας. Αναρωτιέμαι, αν εξαφανίζονταν και οι δημόσιοι υπάλληλοι, ποιος θα πλήρωνε φόρους σε αυτή τη χώρα; Οι ιδιωτικοί υπάλληλοι φυσικά που τα αφεντικά τους βέβαια να συνέχιζαν να φοροδιαφεύγουν και το κυριότερο να εισφοροδιαφεύγουν. Τέλος πάντων. Κατά διαόλου πάμε

 

Α-Ω

Μέγας
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
6.150
Κριτικές
14
Like
4.390
Πόντοι
3.715
πληρώνω 700 το δίμηνο ασφάλιση ΤΕΒΕ τα οποία δεν πρόκειται να δω ούτε ζωγραφιστά. Αυτά πάνε για κανα δυο γενιές πίσω συνταξιούχων. Ο λόγος; Κάποιοι επιτήδειοι δημόσιοι που δεν τους έφτανε ο παχυλός μισθάκος θέλανε να παίζουνε να αυγατίσουνε τα λεφτά του κοσμάκη, να τσεπώσουνε κι ένα κομμάτι, δανειζότανε κι ο κρατικός προϋπολογισμός κλπ. Δεν τα καταφέρανε, τα κάνανε σκατά (ανεξαρτήτου χρώματος, ήτανε κοινή πρακτική) και τώρα μας ζητάνε να πληρώσουμε πάλι εμείς το μάρμαρο; Όχι ρε φίλοοοο, δεν παίζει έτσι.

Δεν έχω γνωρίσει ούτε ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα επαγγελματία δημοσιου υπαλλήλου. Έχω γνωρίσει πολλά δείγματα δημόσιας κωλοβάρας όμως. Κλασικό παράδειγμα σε υπηρεσία ΙΚΑ προ ολίγων ετών η προϊσταμένη έχει χώσει υφισταμένη να της καθαρίζει πίσω από το γκισέ φασολάκια. Ρε δε γαμιέστε να ασπρίσετε κωλόπαιδα.
 

solonos_poutaniaris

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2009
Μηνύματα
74
Like
0
Πόντοι
0
Να δωσουν αυξηση γιατι διαφορετικα πουτανες κομενες. :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: Θα μας κοψουν και το ξανο πηδημα ?
 

Α-Ω

Μέγας
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
6.150
Κριτικές
14
Like
4.390
Πόντοι
3.715
κόψιμο γενικώς...
 

mounakiasgr

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2006
Μηνύματα
616
Like
4
Πόντοι
6
Δεν έχεις άδικο για την τεμπελιά στο δημόσιο που όμως δεν είναι γενική αλλά και  στον ιδιωτικό τομέα μες στην εξυπηρέτηση μας βρίσκω!Πήγα σε 4 αντιπροσωπείες αυτοκινήτων και μόνο στον Παζαρόπουλο βρήκα έναν ωραίο τυπάκο και με εξυπηρέτησε. Στις υπόλοιπες με κοιτούσαν λες και θα μου χάριζαν το αυτοκίνητο! Πήγα σε μαγαζί στο Λολωνάκι στις 3 την ώρα που θα έκλειναν για μεσημέρι και ενώ είπα στην υπάλληλο τι ακριβώς ήθελα με έδιωξε για να ξαναπάω στις 5 που θα ανοίξουν! Πήγα σε πολυκατάστημα και έψαχνα να βρω πωλήτρια με το κυάλι. Πήγα σε σουπερμάρκετ και περίμενα εγώ και άλλοι 5 την ταμία να έρθει γιατί προφανώς την έιχαν χώσει να φτιάχνει και ράφια. Έψαχνα ταξί και οι ταρίφες ψάχνανε κούρσες κάνοντας μου μεγάλη χάρη αν θα με έπαιρναν. Α! Ακόμα περιμένω τον υδραυλικό να έρθει σε εκείνο το ραντεβού που αναβάλλει από βδομάδα σε βδομάδα. Κατά τα άλλα μόνο οι δημόσιοι είναι τεμπέληδες ενώ όλοι οι υπόλοιποι είναι υπόδειγμα επαγγελματιών. Και πληρώνουν και όλους τους φόρους συμβάλλοντας στην ευημερία αυτού του τόπου 
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
Δεν έχεις άδικο για την τεμπελιά στο δημόσιο που όμως δεν είναι γενική αλλά και  στον ιδιωτικό τομέα μες στην εξυπηρέτηση μας βρίσκω!

Ετσι είναι... αλλά απ' την άλλη, με τα ψίχουλα που παίρνουν για μισθό κ χωρίς άλλα κίνητρα (παραγωγικότητας κλπ), πως να έχουν όρεξη για δουλειά?
Γενικότερα, η ψυχολογία του κόσμου είναι στο ναδίρ... το βλέπεις όπου κι αν πας... κάτι μούτρα μέχρι το πάτωμα κ όρεξη για τίποτα! Η ζωή μας έχει καταντήσει μαγκανοπήγαδο, δουλειά-σπίτι-υποχρεώσεις... κ φτάνεις να καταλαβαίνεις ότι πέρασε ο μήνας από το γεμάτο λογαριασμούς γραμματοκιβώτιο! :headbang:
Σκεφτήτε... σήμερα έχουμε 25 Νοεμβρίου. Σ' ένα μήνα δηλαδή, Χριστούγεννα... τέλος του 2009! Πότε κι όλας πέρασε ένας ακόμη χρόνος ??? :uglystupid:
 

Επισκέπτης
Δεν έχεις άδικο για την τεμπελιά στο δημόσιο

Ετσι είναι... αλλά απ' την άλλη, με τα ψίχουλα που παίρνουν για μισθό κ χωρίς άλλα κίνητρα (παραγωγικότητας κλπ), πως να έχουν όρεξη για δουλειά?

η κοτα εκανε το αβγο ή το αβγο την κοτα;
 

boomb

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
16.466
Like
18
Πόντοι
166
ο πούστης ο κόκορας φταίει  :rockon:

φάκιμ!
 

loytsos

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2009
Μηνύματα
9.449
Like
3
Πόντοι
66
Σκεφτήτε... σήμερα έχουμε 25 Νοεμβρίου. Σ' ένα μήνα δηλαδή, Χριστούγεννα... τέλος του 2009! Πότε κι όλας πέρασε ένας ακόμη χρόνος ??? :uglystupid:
[/quote]
Tην πτωχευση ποτε θα μας την ανακοινωσουν ?
Παιδιά μας περιμένουν μαύρες μέρες. :headbang: :huh:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom