Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

alfistas

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
822
Like
13
Πόντοι
6
:idiot: :uglystupid: :jerking: :birdman: :tickedoff: :rockon: :rockon: :S :S :S :S
το παραγαμήσανε πια...κοιτώντας ένα σπίτι που υποτίθεται με ενδιέφερε, λέει όλο χαρά αυτή που μας το διαφήμιζε...το δωμάτιο αυτό είναι το καλύτερο και το βγάλαμε κλείνοντας τον ημιυπαίθριο!!! Κι αν γίνει τίποτα το πολύ να πληρώσεται το πολύ 3000€...-ναι ε? -εγώ σπίτι ψάχνω να αγοράσω  και δε θέλω να κάνω κάποια απάτη και να με κυνηγάνε εφορία πολεοδομία και κτηματολόγιο., μα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αφού όλοι το ίδιο κάνουνε. -Καλά τότε να μου δώσετε τα σχέδια να σας καταγγείλω στον Αλαβάνο! Τι δουλειά έχουν τώρα οι πολιτικοί?Δεν λέω τον Αλέκο Αλαβάνο αλλά τον Γιάννη Αλαβάνο...-και ποιός είναι αυτός?-Ο αδελφός του και κυρίως πρόεδρος του τεχνικού επιμελητηρίου Ελλάδος -Και τι σχέση έχει αυτός?-Γενικά δεν του αρέσει να κλείνουν τους ημιυπαίθριους και να τους πουλάνε για τετραγωνικά μέτρα της οριζόντιας ιδιοκτησίας όπως εσείς π.χ. που πουλάτε ως 84 τετραγωνικά κάτι που είναι εβδομήντα σκάρτα :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
φιλε τουλαχιστον εδω που μενω εγω( θεσσ/νικη) πωλουνται τα καθαρα μετρα,οχι οι ημιυπαιθριοι χωροι
 

talladmirer

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.777
Like
19
Πόντοι
16
:huh: :o :2funny:θεωρητικά παντού καθαρά λέει ο νόμος αλλά οι ημιυπαίθριοι κλείνονται εδώ και 20 χρόνια ατιμώρητα :boobies: :uglystupid: :idiot: :headbang: :booty: :dancing: :tickedoff: :jerking: :think: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :S :S :S :S :S
 

Συνημμένα

  • 0011029.jpg
    0011029.jpg
    33,2 KB · Εμφανίσεις: 16

arcans

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.957
Like
0
Πόντοι
16
κυριοι ο σωστος εργαλαβος αγοραζει το οικοπεδο παντα,δεν μπλεκετε με αντιπαροχες καμια φορα.με αντιπαροχες μπλεκοντε αυτη που δεν εχουν λεφτα.επισης να πω οτι το περιθωριου κερδους ειναι μεγαλο στον εργαλοβο που κανει οικοδομη και εχει τα λεφτα στην τσεπη του.ο εργολαβος την αντιπαροχης,των δανειων ,και τις πληρωμης των συνεργειων,και των υλικων με επιταγες,δεν εχει μεγαλο κερδος διοτι πληρωνει πολλα νταβατζιλικια.επισης να πω εδω αναλογα με την περιοχη που χτιζει καποιος,απευθυνετε και σε καποιο αγοραστικο κοινο.οταν χτιζεις σε περιοχη με μικρομεσαιους κατοικους βαζεις και τα αναλογα υλικα,(δεν μιλαω στην κατασκευη)στο ντυσιμο τις οικοδομης.στις ακριβες περιοχες πρατεις αναλογος.αλλα με τα απο τοσα χρονια πειρας πλεον λεω στους πελατες μου,πες ποσα λεφτα εχεις να σου πω τι σπτι θα παρεις.δεν μπορω να πουλησω σε ενα ΕΠΟΠ μεζονετα στο παναρομα(θεσσαλονικη ειμαι),διοτι θα καταστραφει στα δανεια,τον πηγαινω στον ευοσμο,τωρα αν επιμενει να τη παρη τι να τον κανω,του το πουλαω.αλλα οταν καταλαβαινει την μαλακια του ειναι αργα.και σας λεω και κατι αλλο.αν εχεις 3 ακριβα σπιτια,και 10 φθηνα,τα ακριβα τα πουλας πιο ευκολα.ο λογος ειναι απλος,<< ο ελληνας δεν αγοραζει συμφωνα με τις αναγκες του,αλλα με τις αναγκες του γειτονα του>>.για οσους καταλαβαν τι εννοω.
 

talladmirer

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.777
Like
19
Πόντοι
16
εγώ τουλάχιστον μίλαγα για κατασκευασμένη πολυκατοικία που με τους ημιυπαίθριους διπλασίασε το εμβαδό της κι αντί για 4 οροφοδιαμερίσματα έφτιαξε 8 τριάρια :tickedoff: :tickedoff: :S
 

Συνημμένα

  • 045f3006.jpg
    045f3006.jpg
    77,8 KB · Εμφανίσεις: 11
  • 37521057_b384ac5376.jpg
    37521057_b384ac5376.jpg
    54,1 KB · Εμφανίσεις: 11
  • 610x (27).jpg
    610x (27).jpg
    60 KB · Εμφανίσεις: 24

alfistas

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
822
Like
13
Πόντοι
6
κυριοι ο σωστος εργαλαβος αγοραζει το οικοπεδο παντα,δεν μπλεκετε με αντιπαροχες καμια φορα.με αντιπαροχες μπλεκοντε αυτη που δεν εχουν λεφτα.επισης να πω οτι το περιθωριου κερδους ειναι μεγαλο στον εργαλοβο που κανει οικοδομη και εχει τα λεφτα στην τσεπη του.ο εργολαβος την αντιπαροχης,των δανειων ,και τις πληρωμης των συνεργειων,και των υλικων με επιταγες,δεν εχει μεγαλο κερδος διοτι πληρωνει πολλα νταβατζιλικια.επισης να πω εδω αναλογα με την περιοχη που χτιζει καποιος,απευθυνετε και σε καποιο αγοραστικο κοινο.οταν χτιζεις σε περιοχη με μικρομεσαιους κατοικους βαζεις και τα αναλογα υλικα,(δεν μιλαω στην κατασκευη)στο ντυσιμο τις οικοδομης.στις ακριβες περιοχες πρατεις αναλογος.αλλα με τα απο τοσα χρονια πειρας πλεον λεω στους πελατες μου,πες ποσα λεφτα εχεις να σου πω τι σπτι θα παρεις.δεν μπορω να πουλησω σε ενα ΕΠΟΠ μεζονετα στο παναρομα(θεσσαλονικη ειμαι),διοτι θα καταστραφει στα δανεια,τον πηγαινω στον ευοσμο,τωρα αν επιμενει να τη παρη τι να τον κανω,του το πουλαω.αλλα οταν καταλαβαινει την μαλακια του ειναι αργα.και σας λεω και κατι αλλο.αν εχεις 3 ακριβα σπιτια,και 10 φθηνα,τα ακριβα τα πουλας πιο ευκολα.ο λογος ειναι απλος,<< ο ελληνας δεν αγοραζει συμφωνα με τις αναγκες του,αλλα με τις αναγκες του γειτονα του>>.για οσους καταλαβαν τι εννοω.
Ωπα φιλε,μπλεκεσαι λιγο.Αντιπαροχες δεν κανουν μονο οσοι δεν εχουν λεφτα,εδω κανεις τεραστιο λαθος.Γιατι ο οικοπεδουχος που έχει ένα ωραιο οικοπεδο, δεν θελει να το πουλησει.θελει να παρει 2-3 διαμερίσματα ή μεζονετες αναλογα, στο οικοπεδο που ειχε και του αρεσει.
και σε αυτο που λες με τα υλικα,εχεις δικιο ως ενα μεγαλο σημειο.προφανως ο κυριος που πουλαει στην καλαμαριά 4000ε/τμ θα βαλει καλυτερα υλικα για να δικαιολογησει την τιμη, αλλα όπως ξερεις καλα οικοδομη δεν ειναι μονο οτι φαινεται απ'εξω.
προφανως δεν γινεται να αρχιζεις να βαζεις πολυτελη υλικα σε οικοδομες στην Νικοπολη.δεν βγαινεις...


:huh: :o :2funny:θεωρητικά παντού καθαρά λέει ο νόμος αλλά οι ημιυπαίθριοι κλείνονται εδώ και 20 χρόνια ατιμώρητα :boobies: :uglystupid: :idiot: :headbang: :booty: :dancing: :tickedoff: :jerking: :think: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :S :S :S :S :S
εσενα σε πειραζει οτι τους κλεινουν ή οτι στους πουλανε?? γιατι δεν εχω καταλαβει καλα...
αν σε ενοχλει που τους κλεινουν,το κανουν γιατι το αλλο 99% των πελατων τους λενε να τους κλεισουν
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Ο αδελφός του και κυρίως πρόεδρος του τεχνικού επιμελητηρίου Ελλάδος -Και τι σχέση έχει αυτός?-Γενικά δεν του αρέσει να κλείνουν τους ημιυπαίθριους και να τους πουλάνε ...

Ο οποίος μπορεί και να μην γνωρίζει τι σημαίνει ημιυπαίθριος, Sorry κιόλας!
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Alfista, νομίζω σε έχω ξαναρωτήσει...αλλά δεν θυμάμαι, ήσουν μέλος στο GrEsLo?
 

alfistas

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
822
Like
13
Πόντοι
6
:thumbsup: μα τι μαλακας
ολοκληρες αγκυλες εχει [περισσότερα]
οχι Yorgo, μιας και δεν γνωριζω τι ειναι το  GrEsLo to αποκλειω να ειμαι μελος
για στειλε info
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
κυριοι ο σωστος εργαλαβος αγοραζει το οικοπεδο παντα,δεν μπλεκετε με αντιπαροχες καμια φορα.με αντιπαροχες μπλεκοντε αυτη που δεν εχουν λεφτα.επισης να πω οτι το περιθωριου κερδους ειναι μεγαλο στον εργαλοβο που κανει οικοδομη και εχει τα λεφτα στην τσεπη του.ο εργολαβος την αντιπαροχης,των δανειων ,και τις πληρωμης των συνεργειων,και των υλικων με επιταγες,δεν εχει μεγαλο κερδος διοτι πληρωνει πολλα νταβατζιλικια.επισης να πω εδω αναλογα με την περιοχη που χτιζει καποιος,απευθυνετε και σε καποιο αγοραστικο κοινο.οταν χτιζεις σε περιοχη με μικρομεσαιους κατοικους βαζεις και τα αναλογα υλικα,(δεν μιλαω στην κατασκευη)στο ντυσιμο τις οικοδομης.στις ακριβες περιοχες πρατεις αναλογος.αλλα με τα απο τοσα χρονια πειρας πλεον λεω στους πελατες μου,πες ποσα λεφτα εχεις να σου πω τι σπτι θα παρεις.δεν μπορω να πουλησω σε ενα ΕΠΟΠ μεζονετα στο παναρομα(θεσσαλονικη ειμαι),διοτι θα καταστραφει στα δανεια,τον πηγαινω στον ευοσμο,τωρα αν επιμενει να τη παρη τι να τον κανω,του το πουλαω.αλλα οταν καταλαβαινει την μαλακια του ειναι αργα.και σας λεω και κατι αλλο.αν εχεις 3 ακριβα σπιτια,και 10 φθηνα,τα ακριβα τα πουλας πιο ευκολα.ο λογος ειναι απλος,<< ο ελληνας δεν αγοραζει συμφωνα με τις αναγκες του,αλλα με τις αναγκες του γειτονα του>>.για οσους καταλαβαν τι εννοω.

Mπρε καρντάση γιατι δε με στέλνεις τη διευθηνση σου να σε στήλω "εργολάβους" από την βιοτεχνία του κ.Αχαχούχα
Δεν ξέρεις τι χανεις καμάρι μου. ΜΙΟΥΜ-ΜΙΟΥΜ ειναι μούρλια σε λέω.

Όσο για τους συναδέλφου σου είδες τι κάνουν στέλνουν το θέμα αλλού, αλλαζουν κουβέντα όπου δεν τους περνει.

Τώρα μιλάνε και κατηγορούνε τον πρόεδρο του ΤΕΕ γιατί δεν ειναι λαμόγιο και γιατί έχει καταγγηλει τους ημιυπαίθριους και τις λοβιτούρες τους. Λενε ψέματα ότι οι πελάτες-αγοραστες ζητάνε κλειστούς ημιυπαίθριους χώρους.

Αααααα ρε ΟΥΣΤ ΛΑΜΟΓΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΧΕΣΗΜΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
:2funny: :2funny: :2funny:
Και γω αμφιβάλω για αυτό

Εεεεεεπ, λίγα με την προεδράρα.

Τώρα ασχολείται με σοβαρότερα θέματα, ΑΠΕ, χωροταξικό του τουρισμού, εξίσωση πτυχίων με Master κλπ.


 

arcans

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.957
Like
0
Πόντοι
16
μαγκες εγω δεν χρεωνω ημιυπαιθριους διοτι στην ουσια δεν υπαρχουν,ειναι κατι σαν τον αερα στα μαγαζια,πληρωνεις και δεν περνεις τιποτα.οσο για τον αδελφο του αλαβανου μου καηκανε τα αρχιδια.εγω σε οσους πουλησα  σπιτια δεν θα χρειαστει να πληρωσουν ημιυπαιθριους και αρχιδια διοτι βαζω ολα τα μετρα μεσα στο συμβολαιο,και ας πληρωνω κατι παραπανω στην εφορια.το καλο με αυτο ειναι οτι τωρα δεν εχω προβλημα.πραγμα που οταν το ελεγα σε πελατες μου με κοιτουσαν σαν εξωγηινο,πιστευω να το καταλαβουν τωρα,που δεν χρειαζετε να κανουν τιποτα.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Τώρα μιλάνε και κατηγορούνε τον πρόεδρο του ΤΕΕ γιατί δεν ειναι λαμόγιο και γιατί έχει καταγγηλει τους ημιυπαίθριους και τις λοβιτούρες τους. Λενε ψέματα ότι οι πελάτες-αγοραστες ζητάνε κλειστούς ημιυπαίθριους χώρους.

Αααααα ρε ΟΥΣΤ ΛΑΜΟΓΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΧΕΣΗΜΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ

Επ...ξεφεύγεις και στα 2 τώρα.

Άσε μας τώρα που ο πρόεδρος έχει καταγγείλει τους ημιυπαίθριους...

Πρόεδρος του ΤΕΕ είναι, όχι του bourdela bikers club ή του δικού σας συλλόγου, εάν τον ενοχλούσαν οι ημιυπάιθριοι, μπορούσε να κάνει πάρα πολλά εάν ήθελε.

Όπως έκανε όταν πραγματικά ήθελε (ή τον ήθελαν να κάνει) και με άλλα θέματα, π.χ. με τις αμοιβές.

Αλλά δεν κάνει, γιατί ΔΕΝ τον ενοχλούν, όπως δεν τον ενοχλούν και άλλα θέματα για τα οποία και καλά ενδιαφέρεται. (ΧΥΤΑ, ΣΔΙΤ, Περιβάλλον, ΓΠΣ, Ενέργεια...τι να λέμε τώρα...τον ύπνο του δικαίου παίρνουν εκεί μέσα σε ΟΛΕΣ τις επιτροπές, στις οποίες για να μπεις θέλεις ΜΕΣΟ!).

Το ΤΕΕ αγαπητέ τρίκαρδε, είναι ότι άλλο μπορείς να φανταστείς εκτός από επιμελητήριο. Είναι η χειρότερη μορφή συντεχνιών και συνδικαλισμού. Το μεγαλύτερο ποσοστό των βαρβάτων ονομάτων που ακούς, δεν έχουν να υποδείξουν και πολλά επαγγελματικά (ούτε ακαδημαϊκά τουλάχιστον). Ζούνε από τις διπλές και τριπλές επιτροπές για τα ίδια θέματα, αποτελούν παρασκευαστήριο κομματικών στελεχών, κάνουν απίστευτα πράγματα και προσπαθούν να κλείσουν όσο περισσότερο γίνεται το επάγγελμα των μηχανικών (και μάλιστα συγκεκριμένων κλάδων) αλλά και να δημιουργήσουν κάστες εργατομηχανοπατέρων, οι οποίοι στα δύσκολα....κοκοκοκοκο.

Δες ρε γμτ το περιοδικό του ΤΕΕ, το εβδομαδιαίο, διάβασε τις σελίδες στο τέλος, των παρατάξεων. ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ με κομματικά χρώματα και μπινελίκια για τις εκάστοτε συμμαχίες. Γαμώ το φελέκι μου...Επιμελητήριο my ass!

Μην μας τρελάνεις τελείως τώρα!!!!!!

Σε ότι αφορά τους πελάτες και εάν τους θέλουν του ημιυπαίθριους ή όχι....τι να πω θα μας τρελάνεις τελείως σήμερα!

Θα πω όμως, ότι οι πελάτες, δεν το μάθανε μόνοι τους το κόλπο, κάποιοι τους δίδαξαν, και αυτοί οι κάποιοι είναι οι αγαπημένοι φίλοι σου. (οι εργολάβοι)

Οι πελάτες δεν το ζητάνε απλά, το απαιτούν! Εάν μάλιστα πρόκειται για σπίτι που τους φτιάχνεις από το μηδέν για αυτούς, έτσι και δεν τους δείξεις που κλείνεις ημιυπάιθριους....έχασες και χαρακτηρίζεσαι ως αρχιτέκτων που δεν γνωρίζει την Ελληνική Αγορά.
 

alfistas

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
822
Like
13
Πόντοι
6
Οι πελάτες δεν το ζητάνε απλά, το απαιτούν! Εάν μάλιστα πρόκειται για σπίτι που τους φτιάχνεις από το μηδέν για αυτούς, έτσι και δεν τους δείξεις που κλείνεις ημιυπάιθριους....έχασες και χαρακτηρίζεσαι ως αρχιτέκτων που δεν γνωρίζει την Ελληνική Αγορά.
επιτελους,να τα λεει και κανεις αλλος,γιατι θα μας τρελανει ο ανθρωπος
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Aγαπητέ φίλε μου Γιώργο, δεν θα παραλείψω να εκφρασω τον θαυμασμό μου προς το ατομό σου όπως έκανα και στην αρχή του θρεντ όταν ήσουνα ο μοναδικός που ειχε τα αρχ@@@δια να πει την αλήθεια.
Για τα συντεχνιακά σας δεν ξέρω πολλά -δεν με κοφτει άλλωστε- αλλα η μνήμη μου λέει ότι ο Αλαμανος (οπς σορρυ Αλαβανος)
κατί ειχα πει στην τιβι ήδη από την αρχη της προεδρίας του, τελος παντων  δεν θα επιμείνω.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Θα ρωτησω κατι και θελω μια ξεκαθαρη απαντηση.........



Λοιπον ας πουμε οτι υπαρχουν 150.000 ΑΠΟΥΛΗΤΑ καινουργια
100.000 ΚΑΤΑΣΧΕΜΕΝΑ εως 5ετιας απο τραπεζες
και 100.000 υπο κατασχεση η προ κατασχεση


ωραια ?

παμε τωρα στο προβληματακι μας

Τα 150.000 ΑΠΟΥΛΗΤΑ τιμωνται 1.900 - 4.000 ευρω τμ ....... απο τους ΕΡΓΟΛΑΒΟΥΣ
Τα 100.000 ΚΑΤΑΣΧΕΜΕΝΑ εως 5ετιας τιμωνται ?????
(Η τραπεζες τα δινουν οσο και το υπολοιπο των δοσεων που εχουν απομεινει ?)
Και τα 100.000 υπο κατασχεση η προ κατασχεση
(ποσο θα τα πουλησουν οι ιδιοκτητες τους ωστε να αποφυγουν την ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ?)



Αφου απαντηθει το ερωτημα


Παμε στο επομενο ερωτημα .......

Αφου υπαρχουν τοσα απουλητα (εσεις το λετε κι εμεις το βλεπουμε)

ΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΤΕ ?.......

Αφου ΔΕΝ πωλουνται .......
Αφου οι τραπεζες ΔΕΝ δινουν δανεια οπως πριν.........
Αφου ΔΕΝ υπαρχει ρευστο ουτε για σαλιο.........
Αφου ολοι ΔΕΝ αγοραζουν με την προοπτικη οτι θα πεσουν οι τιμες........
Αφου λοιπον ΔΕΝ υπαρχουν ολα τα παραπανω και τα ΑΠΟΥΛΗΤΑ σας ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΑΠΟΥΛΗΤΑ με ΦΘΟΡΑ λογω ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑΣ (καποια εχουν κλεισει 5ετια)


ΞΑΝΑΜΑΝΑΡΩΤΩ ...............

[size=20pt]ΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΑ ΑΠΟΥΛΗΤΑ ?[/size]



ΓΙ' ΑΥΤΟ .......

Καλω τον ΤΡΙΚΑΡΔΟ να μας ξαναθυμησει τις πολυ ΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΤΙΜΙΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

ΤΗΣ ......

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑΣ ΕΝΩΣΗΣ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΚΑΛΟΠΛΗΡΩΤΩΝ ΑΓΟΡΑΣΤΩΝ ΑΠΟΥΛΗΤΩΝ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΝ

               [glow=red,2,300]''ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ''[/glow]
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Aγαπητέ φίλε μου Γιώργο, δεν θα παραλείψω να εκφρασω τον θαυμασμό μου προς το ατομό σου όπως έκανα και στην αρχή του θρεντ όταν ήσουνα ο μοναδικός που ειχε τα αρχ@@@δια να πει την αλήθεια.
Για τα συντεχνιακά σας δεν ξέρω πολλά -δεν με κοφτει άλλωστε- αλλα η μνήμη μου λέει ότι ο Αλαμανος (οπς σορρυ Αλαβανος)
κατί ειχα πει στην τιβι ήδη από την αρχη της προεδρίας του, τελος παντων  δεν θα επιμείνω.

Δεν είναι θέμα Αλαμπάμου τρίκαρδε....είναι θέμα οργάνου.

Βαφτίσαμε επιμελητήριο την αρένα που πλακώνονται οι δήθεν συνδικαλιστές με τα κομματικά διαπιστευτήρια.

Ακόμη και το θέμα που καυτηριάζεις στο παρόν νήμα έχει την ρίζα του στην αλληγορία του επιμελητηρίου.

Είναι αυτό που γράφαμε στην αρχή για το μητρώο των κατασκευαστών ιδιωτικών έργων.

Όχι μόνο αναφορικά στο θέμα των τιμών, αλλά και για άλλα πολύ πιο σημαντικά κατά τη γνώμη μου.

Είναι μηδαμινή η δράση του συγκεκριμένου επιμελητηρίου στην χώρα μας. Μιλάμε για το τεχνικό επιμελητήριο και για μία εποχή όπου οι προκλήσεις είναι τρομακτικές και οι λύσεις τους αφορούν κλάδους τους οποίους αντιπροσωπεύει/εκπροσωπεί το συγκεκριμένο όργανο. Αναφέρομαι σε θέματα ενεργειακά, περιβαλλοντολογικά, υποδομών, ανάπτυξης, χωροταξίας και άλλα. Θέματα που καίνε την Ελλάδα και το όργανο το οποίο έπρεπε να φέρει τα πάνω κάτω ουρλιάζοντας σχετικά....κοιμάται τον ύπνο του δικαίου και ασχολείται με το ποιες παρατάξεις θα τα βρούνε για να βγάλουν πρόεδρο και αντιπροσώπους κοινής αποδοχής (συμπεριλαμβανομένης και της κυβέρνησης) και όχι μόνο του οργάνου, αλλά και του ταμείου και της τράπεζας κλπ κλπ.

Μιλάμε για το απίστευτο αίσχος, για την πιο χαρακτηριστική Ελληνική τσαπατσουλιά και δήθεν μαγκιά.

Κρίμα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom