Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Αει γεια σου Voltaire..!!

Αλλα εγω θα προχωρησω ενα ακομα βημα. Στην επομενη οικοδομη που θα σηκωσω, θα κτισω τους Η/Υ χωρους, θα πληρωσω εγω το προστιμο των 100 € / m2, και μετα θα το πουλησω προς την τρεχουσα τιμη της αγορας.

Το καλο παιδι, μας τελειωσε.

Αυτα..

Τι μας λες ρε καλόπαιδο σοβαράααααααα :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
Δηλαδής εμεις τώρα πρέπει να φοβηθούμε;;;;;;;
Ααααα ρε ψευτόμαγκες του λώκου που γέμισε ο τόπος μας.


Ρε συ ΝΟΚΙΑ μην σηκώσεις νέα οικοδομη, γιατί θα βάλουμε τη γάτα μας να κλέει
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Παρακολουθώ αυτό το thread κάμποσο καιρό και είπα να πω και εγώ το δικό μου καθότι πλέον άνεργος κατασκευαστής (για τουλάχιστον μία τριετία) με ΑΠΟΥΛΗΤΑ.

Μείωση τιμών λοιπόν δεν πρόκειται να κάνω. Τόσο μου κόστισε, βάζω και ένα 15% προ φόρων στη διετία και ότι είναι να γίνει θα γίνει.

Από τη στιγμή που δεν με κυνηγά η τράπεζα θα περιμένω να λογικευτεί η αγορά. Αν, και πιστεύω ότι στη περίπτωση μου ισχύει, αυτό που έχτισα αξίζει, τότε θα πουληθεί.

Φυσικά δεν απευθύνομαι σε αγοραστές που ισοπεδώνουν τα πάντα. Ούτε περιμένεις να πληρώσεις το ίδιο για όλα τα αμάξια επειδή όλα έχουν 4 τροχούς, ούτε πιστεύεις ότι η Χ πορνοστάρ θα σου κάτσει για €20 επειδή σου κάθεται η κυρία στη Φυλής.

Το ατυχές είναι ότι αυτοί οι τελευταίοι έχουν αυξηθεί και χωρίς καν να δουν τη πολυκατοικία ρωτάνε πόσο πάει το τετραγωνικό. Καλά … Φέτα Καλαβρύτων αγοράζουν;

Το θέμα είναι ότι υπάρχουν ακόμα οι λογικοί και γι’ αυτό θα περιμένω.

Ξανά καλημέρα.

Καλά 3 χρόνια άνεργος-εργολάβος;;;;
Νατα νάταααααα, εγώ τοχα πει, φιλοι μου, -45% θα πεσουνε μετά το καλοκαιράκι.
Δλδ, μια στραβή να τυχει του μάγκα θα πουλα βρούβες στην λαικη
 
Εγγρ.
20 Δεκ 2008
Μηνύματα
25
Like
0
Πόντοι
0
Ο καθένας έχει τα "φετιχ" του στα επαγγέλματα...
Αν πχ ακούσω στον επαγγελματικό τίτλο του άλλου λέξη σχετική με πώληση, μεσιτεία ή μάρκετινγκ κάτι παθαίνω...

Ωστόσο, απ΄όσο γνωρίζω, τα "προσύμφωνα" (δηλαδή μη συμβολαιογραφικά κωλόχαρτα με ελάχιστη, κυρίως προσυμβατική, ως καμία δεσμευτικότητα για τις αγορές ακινήτων) τα υπογράφουν σαν τα πρόβατα οι αγοραστές χωρίς τη σύμπραξη ή πολλές φορές, παρά την αντίθετη γνώμη του δικηγόρου τους, από τον οποίο ζητάνε μάλιστα να βρει κάποιον μαγικό τρόπο να τους εξασφαλίσει και ας επιμένει ότι τέτοια κωλόχαρτα δεν πρέπει να υπογράφονται ή, αν υπογράφονται, η προκαταβολή να μην ξεπερνά τα € 3.000 άντε 5.000 €...
Οι αγοραστές συνήθως φοβούνται μη χάσουν το κελεπούρι και υπογράφουν ό,τι να' ναι και δίνουν ό,τι τους ζητήσουν (και για να τα πάρεις πίσω θέλεις δικαστική απόφαση και μετά ρίχνουν με περισσή ευκολία την ευθύνη στο δικηγόρο τους...

Στις πολιτισμένες χώρες, σε τέτοιες περιπτώσεις, ο δικηγόρος ή διαολοστέλνει τον πελάτη ή ζητά χαρτί ότι τον ενημέρωσε για τους κινδύνους...

Στην ελλάδα λόγω κορεσμού ή προσωπικής σχέσης, δεν γίνεται κάτι τέτοιο και μετά ο δικηγόρος φταίει για όλα...τουλάχιστον στα μάτια του πελάτη.

Αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν ανίκανοι ή πουλημένοι δικηγόροι αλλά έχω την εντύπωση ότι οι βιαστικοί πελάτες είναι πολύ περισσότεροι.
Φιλε θα συμφωνησω μαζι σου σε αυτα που ειπες πριν...
Ομως θα ηθελα να σου πω να μην κολλας σε στερεοτυπα...
Πολιτισμενη χωρα θεωρειται και η Σουηδια.
Αν ομως πας εκει και δεις πως γινονται οι αγοραπωλησιες θα ΕΚΠΛΑΓΕΙΣ !

Ο Ελληνας το ψαχνει πολυ περισσοτερο απο τον Σουηδο πιστεψε με !
Ειναι πιο καχυποπτος επειδη εχει πληρη επιγνωση περι "Ελληνικης Λαμογιας"
και ειναι σχολαστικος απο τον μεσιτη μεχρι τον συμβολαιογραφο !

Στην Σουηδια λογω του οτι δεν εχουν συνηθισει σε απατες του ειδους...
Ολα γινονται πιο γρηγορα και λογω του οτι οι Σουηδοι ειναι υπερενθουσιωδης
και σχεδον καθολου καχυποπτοι, μπορουν να "κλεισουν" μεσω του μεσιτη ενα σπιτι απο την πρωτη επισκεψη !


 

ΣΚΡΟΥΝΤΖ

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2007
Μηνύματα
2.637
Κριτικές
7
Like
126
Πόντοι
16
Το ατυχές είναι ότι αυτοί οι τελευταίοι έχουν αυξηθεί και χωρίς καν να δουν τη πολυκατοικία ρωτάνε πόσο πάει το τετραγωνικό. Καλά … Φέτα Καλαβρύτων αγοράζουν;

Το θέμα είναι ότι υπάρχουν ακόμα οι λογικοί και γι’ αυτό θα περιμένω.

Ξανά καλημέρα.
λογικοι υπαρχουν.λεφτα υπαρχουν?
ρε τρικαρδε ολο το thread εισαι εσυ ρε μαγκα :grin: :grin:
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
λογικοι υπαρχουν.λεφτα υπαρχουν?
ρε τρικαρδε ολο το thread εισαι εσυ ρε μαγκα :grin: :grin:

Αρχηγός και πρόεδρος ειναι ο Αχαχούχας
Εγώ ειμαι ένας ταπεινος αγωνηστης της αληθειας που πονάει.
Εεεεε αγαπάω και τους εργολάβους μιαμ μιαμ
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
Φιλε θα συμφωνησω μαζι σου σε αυτα που ειπες πριν...
Ομως θα ηθελα να σου πω να μην κολλας σε στερεοτυπα...
Πολιτισμενη χωρα θεωρειται και η Σουηδια.
Αν ομως πας εκει και δεις πως γινονται οι αγοραπωλησιες θα ΕΚΠΛΑΓΕΙΣ !

LOL ναι, σωστή παρατήρηση.

Διάβαζα σήμερα μια μελέτη που είχε παραγγέλει επαγγελματικός σύλλογος, σχετική με συγκριτική έρευνα της διαδικασίας πωλήσεων ακινήτων παγκοσμίως. Η έρευνα έγινε από καθηγητή και ομάδα μεγάλου αμερικανικού πανεπιστημίου και αφορούσε διάφορες ευρωπαϊκές χώρες, μεταξύ των οποίων Γερμανία, Αγγλία, Σουηδία και παράλληλα ΗΠΑ.

Η Σουηδία, που έχουν την διαδικασία στα χέρια τους οι μεσίτες έχει μακράν το χειρότερο σύστημα.
Λίγο καλύτερο είναι το αγγλοσαξωνικό, αν και η δημοσιότητα των αγοραπωλησιών είναι σε άθλια κατάσταση (περίπου ένα 30% των πωλήσεων καταλήγει στα δικαστήρια). Το λατινικό σύστημα τείνει να είναι πιο ακριβό (αν και σε μικρής αξίας πωλήσεις παραδόξως βγαίνει αρκετά φθηνότερο) και πιο ασφαλές.
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.165
Κριτικές
150
Like
2.918
Πόντοι
6.925
Πάντως προκαλεί χείριστη εντύπωση η παραδοχή ότι ο πολίτης μπορεί να παρανομήσει και μετά να πληρώσει στο κράτος για να καθαρίσει.

Και αυτό ισχύει 30 χρόνια τώρα , από το "αν το δηλώσεις μπορείς να το σώσεις" του Τρίτση. Ελα και πες μου γιατί να μην παρανομήσω ?
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Και αυτό ισχύει 30 χρόνια τώρα , από το "αν το δηλώσεις μπορείς να το σώσεις" του Τρίτση. Ελα και πες μου γιατί να μην παρανομήσω ?

Τωρα φιλε ειπες μια πολυ μεγαλη ΑΛΗΘΕΙΑ .....

ΔΥΣΤΥΧΩΣ
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Καλά 3 χρόνια άνεργος-εργολάβος;;;;
Νατα νάταααααα, εγώ τοχα πει, φιλοι μου, -45% θα πεσουνε μετά το καλοκαιράκι.
Δλδ, μια στραβή να τυχει του μάγκα θα πουλα βρούβες στην λαικη

Τι βρουβες και πρασινα αλογα βρε Τρικαρδε ......

Θα πουλαει κι αυτος ΛΑΧΕΙΑ οπως ενας αλλος συναδελφος του στην Ομονοια  :2funny: :2funny: :2funny:
 

mabillon

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2007
Μηνύματα
330
Like
8
Πόντοι
1
Έσκασε ο Ρουσσουνέλος

Λουκέτο δυτικών προαστίων.

Η κατασκευαστική Ρουσσουνέλος μαθαίνουμε από τραπεζίτες ότι βάρεσε κανόνι. Κανόνι που ακούστηκε σε όλα τα δυτικά προάστια. Περισσότερο το... αισθάνθηκε, όμως, η πιστώτρια τράπεζα. Θα έχει, ωστόσο, και ένα κέρδος από την εξέλιξη. Θα αποκτήσει τεχνογνωσία... κτηματομεσίτη.

240 διαμερίσματα θα έχει να πουλήσει.

απο την fmvoice.gr σήμερα δεν ξέρω αν ισχύει
 

proto

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2006
Μηνύματα
844
Κριτικές
5
Like
5
Πόντοι
6
Έσκασε ο Ρουσσουνέλος

Λουκέτο δυτικών προαστίων.

Η κατασκευαστική Ρουσσουνέλος μαθαίνουμε από τραπεζίτες ότι βάρεσε κανόνι. Κανόνι που ακούστηκε σε όλα τα δυτικά προάστια. Περισσότερο το... αισθάνθηκε, όμως, η πιστώτρια τράπεζα. Θα έχει, ωστόσο, και ένα κέρδος από την εξέλιξη. Θα αποκτήσει τεχνογνωσία... κτηματομεσίτη.

240 διαμερίσματα θα έχει να πουλήσει.

απο την fmvoice.gr σήμερα δεν ξέρω αν ισχύει

ειναι εδω και πανω απο ενα μηνα γνωστο αυτο...
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Ποια τραπεζα ειναι η πιστωτρια ?
 

Επισκέπτης
Έσκασε ο Ρουσσουνέλος

Λουκέτο δυτικών προαστίων.

Η κατασκευαστική Ρουσσουνέλος μαθαίνουμε από τραπεζίτες ότι βάρεσε κανόνι. Κανόνι που ακούστηκε σε όλα τα δυτικά προάστια. Περισσότερο το... αισθάνθηκε, όμως, η πιστώτρια τράπεζα. Θα έχει, ωστόσο, και ένα κέρδος από την εξέλιξη. Θα αποκτήσει τεχνογνωσία... κτηματομεσίτη.

240 διαμερίσματα θα έχει να πουλήσει.

απο την fmvoice.gr σήμερα δεν ξέρω αν ισχύει
φιλε μου ο ρουσουνελος εδω και δυο χρονια εχει ακουστει οτι εχει βαρεσει κανονι!! απλα συντηρουταν απο τα δανεια απο τις τραπεζες μολις τελειωσαν αυτα εσκασε και το κανονι. δεν ειναι τυχαιο οτι τον τελευταιο καιρο πουλουσε τα διαμερισματα σε τιμες εξευτελιστικες για τα σημερινα δεδομενα. τιποτα δεν ειναι τυχαιο.και ακολουθουν καο αλλοι απλα αυτος ηταν πολυ γνωστος. υπομονη και ακολουθουν καο αλλοι.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
για να  πας για παζαρια ?

δεν ξέρω, αυτό που διαβασα το μετέφερα αυτούσιο εδω

Οχι φιλε μου δυστυχως δεν εχω τοσα χρηματα να παζαρεψω

Απλα ενδιαφερωμαι να ξερω
ΣΕ ΠΟΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΩ ΤΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΕΣ ΜΟΥ
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Οχι φιλε μου δυστυχως δεν εχω τοσα χρηματα να παζαρεψω

Απλα ενδιαφερωμαι να ξερω
ΣΕ ΠΟΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΩ ΤΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΕΣ ΜΟΥ

Αν ήξερες τί κανόνια σκάνε κάθε μέρα σε ΟΛΕΣ τις τράπεζες από επιχειρήσεις που πέφτουν έξω...
Ή αν εκδηλωθεί σε όλο του το μεγαλείο το πρόβλημα με τις μεταχρονολογημένες επιταγές (έχει γράψει σχετικά συναγωνιστής νομίζω) που έχουν γίνει ουσιαστικά άτυπη μορφή δανεισμού παράτυπα, με την ανοχή του κράτους και τη συμπαιγνία τραπεζών - πελατών...

Πάντως, αυτό που μου κάνει εντύπωση, είναι ότι ελάχιστοι είναι οι επιχειρηματίες οι οποίοι βασίζονταν σε δικά τους κεφάλαια, έστω εν μέρει...Όλοι είχαν ξεσκιστεί να δανείζονται με κάθε δυνατή μορφή- από μεταχρονολογημένες έως sale & lease back.
Επιχειρήσεις της πούτσας να έχουν πιστώσεις 1,2,3 εκ. ΕΥΡΩ...

οχι ποια τραπεζα; ποιες τραπεζες να λες!!! παντως σιγουρα η μια ειναι η eurobank!!

Τελικά δεν έχω καταλάβει αν αυτή την τράπεζα την επιλέγουν ορισμένοι ή τους επιλέγει αυτή για πελάτες...Μάλλον κύλησε ο τέντζερης...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom