Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Από τη στιγμή που δεν με κυνηγά η τράπεζα θα περιμένω να λογικευτεί η αγορά. Αν, και πιστεύω ότι στη περίπτωση μου ισχύει, αυτό που έχτισα αξίζει, τότε θα πουληθεί.

πρεπει να λαβεις σοβαρα υποψιν σου οτι .....
Ακομη κι αν φτιαξει η κατασταση με τα δανεια κτλ και ''ΛΟΓΙΚΕΥΤΕΙ Η ΑΓΟΡΑ'' οπως λες
ο κοσμος που ειδε την αποτομη αυξηση των επιτοκιων απο Οκτωβριο και μετα ...
πολυ δυσκολα θα ξεχασει αυτο το ΠΑΘΗΜΑ - ΜΑΘΗΜΑ

Μετα πλεον ο κοσμος φοβαται πλεον να φεσωθει με την ασταθεια που υπαρχει και καλα κανει
εδω ξυπναμε και αναρωτιωμαστε αν θα εχουμε δουλεια ΑΥΡΙΟ .....

Χωρια οτι υπαρχει ολο και πιο κοντα ο κινδυνος της ΑΝΕΡΓΙΑΣ για ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ


Φυσικά δεν απευθύνομαι σε αγοραστές που ισοπεδώνουν τα πάντα. Ούτε περιμένεις να πληρώσεις το ίδιο για όλα τα αμάξια επειδή όλα έχουν 4 τροχούς, ούτε πιστεύεις ότι η Χ πορνοστάρ θα σου κάτσει για €20 επειδή σου κάθεται η κυρία στη Φυλής.

Φιλε μου ακομη και τα Αυτοκινητα ειδες ποσο εχουν πεσει οι τιμες στα ελαφρως μεταχειρισμενα ?
σχεδον μισοτιμης τα πουλανε οι τραπεζες προκειμενου να ξεφορτωθουν το ΣΤΟΚ
απο τις κατασχεσεις ........
και που εισαι ακομη .......


Το ατυχές είναι ότι αυτοί οι τελευταίοι έχουν αυξηθεί και χωρίς καν να δουν τη πολυκατοικία ρωτάνε πόσο πάει το τετραγωνικό. Καλά … Φέτα Καλαβρύτων αγοράζουν;

Ειδες που το λες και μονος σου ?

Υπολογιζε οτι θα αυξηθουν κι αλλο και σε καλυτερα στρωματα .......

αρα η μειωση τιμων ειναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ


Το θέμα είναι ότι υπάρχουν ακόμα οι λογικοί και γι’ αυτό θα περιμένω.

ΛΑΘΟΣ το θεμα ειναι οτι Θα περιμενεις παρα πολυ ......

ειναι μια πραγματικοτητα αυτη


Ξανά καλημέρα.
 

Yiannis12345

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2009
Μηνύματα
18
Like
0
Πόντοι
0
Τι θες να μας πεις ρε Υannaki?οτι θα επρεπε να τα σκαμε στους μηχανικους για να μας πουνε και τι να αγορασουμε?Δε φτανει που ληστευετε τοσα χρονια τον κοσμακι θελετε να τα τρωτε και απο κει?Καλα να παθετε τωρα που μεινατε με το πουλι στο χερι γιατι δεν αγοραζει κανενας.

Φτου με ανακάλυψες. Καλά μα ποιος είσαι επιτέλους; Ο Κλουζώ; Πάνω που πήγαινα να στήσω την νέα μεγάλη μου κομπίνα που θα λεγόταν "σκάστα μου για να μην στην σκάσουν". Ας παίξω λίγο το πουλι μου τώρα μπας και ηρεμήσω.
 

Comando_1

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2008
Μηνύματα
715
Like
7
Πόντοι
6
δεν εχω διαβασει όλες τις τελευταιες σελιδες , αλλά ξαναλεω ταπεινα τη γνωμη μου και τονίζω...ένα διαμερισμα...ένα ακινητο οταν μιλαμε για τιμες ότι έχει ...απο.. 100 χιλ..150, 200, 250 χιλ ευρώ  ..όντως το τελευταιο καιρο πεφτει...ναι...αυτο ειναι μια πραγματικοτητα.. αλλα ποσο? 2%  ? 3%? 5%  ?  περιμενει κανεις λογικός κατι περισσοτερο? δεν ειναι φασόλια τα ακινητα να στα δωσει κανεις 20-30 % πιο κατω..αυτοκτονει ο αλλος οικονομικα πολύ πριν αναγκαστει να πουλησει τόσο χαμηλα!
Δηλαδη πρακτικα...μια μείωση πχ 5-10 % σε ένα ακινητο αντιστοιχει με μειωση 30-40 % σε ένα άλλο προιον.
αυτά. :)
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.165
Κριτικές
150
Like
2.918
Πόντοι
6.925
Τι θες να μας πεις ρε Υannaki?οτι θα επρεπε να τα σκαμε στους μηχανικους για να μας πουνε και τι να αγορασουμε?Δε φτανει που ληστευετε τοσα χρονια τον κοσμακι θελετε να τα τρωτε και απο κει?Καλα να παθετε τωρα που μεινατε με το πουλι στο χερι γιατι δεν αγοραζει κανενας.

1. Μην συγχέεις μηχανικούς με κατασκευαστές.
2. Δεν θα σου πει τι να αγοράσεις ,θα κάνει εκτίμηση - γνωμάτευση αυτού που εσύ επέλεξες να αγοράσεις. Δεν σε υποχρεώνει κανείς (σαν τους δικηγόρους) να ρωτήσεις. Αν Θες το κάνεις αλλιώς ... γουρουνάκι στο σακουλάκι.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ήμαρτον. Για να αγοράσει αυτοκίνητο το ψάχνει 500 μήνες, ψάχνει μέχρι και το μπουλόνι αν είναι χρωμέ, αλλά πάει και ακουμπάει ένα σκασμό λευτά και δεν συμβουλεύται καν έναν μηχανικό.

+1...
Το να αγοράζεις ακίνητο χωρίς τη γνώμη ΔΙΚΟΥ ΣΟΥ μηχανικού είναι αυτό που λέμε "γουρούνι στο σακί"...
Τόσο για καινούργια ακίνητα (να δεις αν εχουν τηρηθεί οι προδιαγραφές του κατασκευαστή ή τοποθέτησε κινέζικα και τα χρεώνει για ιταλικά) όσο, πολύ περισσότερο, για παλιά ακίνητα (που εκεί μπαίνει ακόμη και η παράμετρος της στατικότητας του κτιρίου)...
Το να δώσεις ένα μικρό ποσό για να διασφαλίσεις ότι το κατά πολύ μεγαλύτερο θα πιάσει τόπο, είναι απαραίτητο κατ' εμέ...
Το ίδιο ισχύει και για τη νομική τάξη του ακινήτου...
Δεν είναι και λίγοι αυτοί που έχουν καταλήξει στο τρελάδικο όταν έμαθαν ότι το "τεφαρίκι" που αγόρασαν διεκδικείται από τρίτον ή δεν μπορούν να πάρουν δάνειο διότι έχει καμια δεκαριά κατασχέσεις...
Και φυσικά δεν εμπιστευόμαστε μηχανικό και δικηγόρο του κατασκευαστή ή της τράπεζας διότι άλλος τους πληρώνει και άλλου τα συμφέροντα προστατεύουν (και φυσικα τους ενδιαφέρει να γίνει πάση θυσία η πώληση) αλλά δικούς μας, που επιλέγουμε και πληρώνουμε εμείς....

Αντιλήψεις του τύπου "θα μας τα φάνε οι μηχανικοί, οι δικηγόροι" κτλ είναι τουλάχιστον γελοίες και δείγματα βαθύτατου κομπλεξισμού...
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Ένσταση Κε Σουφλιά  και Κε Παπαθανασιου..

Γιατί σκέπτεστε να νομιμοποιήσετε τους ημιυπαιθριους χώρους έναντι 100€/m2, που θα τα πάρετε από τους αγοραστές ??

Οι κατασκευαστές πήραν τα λεφτά, όχι οι αγοραστές.

Ο αγοραστής έχει ήδη πληρώσει για τους παράνομους χώρους. Γιατί να ξαναπληρωσει ?

Και εάν γίνει αυτό τελικά, θα είμαστε η μοναδική χώρα στον κόσμο, που η παράνομη επιφάνεια θα είναι κατά 100€/m2 ακριβότερη της νόμιμης…ΗΜΑΡΤΟΝ.

Αλλά τι σας ρωτώ εσάς Κε Σουφλιά ? Εσείς κτίσατε ολόκληρη βίλλα χωρίς άδεια και είναι ακόμα στην θέση της.. Μήπως  κάνω λάθος ?

Αυτά..

ΥΓ – Κατασκευαστής που δε εκτιζε / πουλαγε Η/Υ χώρους...Αλλα πισω εχει η αχλαδα την ουρα..

 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
+1...
Το να αγοράζεις ακίνητο χωρίς τη γνώμη ΔΙΚΟΥ ΣΟΥ μηχανικού είναι αυτό που λέμε "γουρούνι στο σακί"...
Τόσο για καινούργια ακίνητα (να δεις αν εχουν τηρηθεί οι προδιαγραφές του κατασκευαστή ή τοποθέτησε κινέζικα και τα χρεώνει για ιταλικά) όσο, πολύ περισσότερο, για παλιά ακίνητα (που εκεί μπαίνει ακόμη και η παράμετρος της στατικότητας του κτιρίου)...
Το να δώσεις ένα μικρό ποσό για να διασφαλίσεις ότι το κατά πολύ μεγαλύτερο θα πιάσει τόπο, είναι απαραίτητο κατ' εμέ...
Το ίδιο ισχύει και για τη νομική τάξη του ακινήτου...
Δεν είναι και λίγοι αυτοί που έχουν καταλήξει στο τρελάδικο όταν έμαθαν ότι το "τεφαρίκι" που αγόρασαν διεκδικείται από τρίτον ή δεν μπορούν να πάρουν δάνειο διότι έχει καμια δεκαριά κατασχέσεις...
Και φυσικά δεν εμπιστευόμαστε μηχανικό και δικηγόρο του κατασκευαστή ή της τράπεζας διότι άλλος τους πληρώνει και άλλου τα συμφέροντα προστατεύουν (και φυσικα τους ενδιαφέρει να γίνει πάση θυσία η πώληση) αλλά δικούς μας, που επιλέγουμε και πληρώνουμε εμείς....

Αντιλήψεις του τύπου "θα μας τα φάνε οι μηχανικοί, οι δικηγόροι" κτλ είναι τουλάχιστον γελοίες και δείγματα βαθύτατου κομπλεξισμού...

Θα συμφονίσω απολύτος μαζί σου.
Ποτέ των ποτών δεν πρέπει να αγοράζουμε στα τυφλά- ιδιαίτερα σήμερα που τα πράγματα ειναι σκοτηνά.
Όσο για τους απατεώνες-λαμόγια εργολάβους δεν τους βάζω όλους σ'έναν σάκκο, υπάρχουν εξεράσεις για να επιβεβαιόνουνε τον κανόνα.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Θα συμφονίσω απολύτος μαζί σου.
Ποτέ των ποτών δεν πρέπει να αγοράζουμε στα τυφλά- ιδιαίτερα σήμερα που τα πράγματα ειναι σκοτηνά.
Όσο για τους απατεώνες-λαμόγια εργολάβους δεν τους βάζω όλους σ'έναν σάκκο, υπάρχουν εξεράσεις για να επιβεβαιόνουνε τον κανόνα.

Για εμένα Τρίκαρδε δεν υπάρχουν τόσο καλοί ή κακοί εργολάβοι αλλά αγοραστές που ξέρουν ή αγνοούν τα δικαιώματά τους, τα οποία είναι πολύ περισσότερα απ' όσο μας έχουν κάνει να πιστευουμε...
Και το αστείο είναι ότι συνήθως στρέφονται κατά του δικού τους δικηγόρου και μηχανικού αν τυχόν τους επισημάνει κάποιο πρόβλημα...

Ειδικά σε υπό κατασκευή διαμέρισμα μπορείς να κάνεις τον εργολάβο να τρέχει και να μην φτάνει...
Αλλά και σε έτοιμο πόσοι ξέρουν την πενταετή ευθύνη του πωλητή για πραγματικά ελαττώματα;
Οι περισσότεροι αγοραστές βέβαια είναι τόσο πρόβατα ώστε και καλύβα να τους πουλούσαν, αν ο μεσίτης ήταν αρκετά πειστικός, ο εργολάβος αρκετά φιλικός και ο τραπεζίτης αρκούντως "ανοιχτοχέρης" θα την αγόραζαν.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Για εμένα Τρίκαρδε δεν υπάρχουν τόσο καλοί ή κακοί εργολάβοι αλλά αγοραστές που ξέρουν ή αγνοούν τα δικαιώματά τους, τα οποία είναι πολύ περισσότερα απ' όσο μας έχουν κάνει να πιστευουμε...
Και το αστείο είναι ότι συνήθως στρέφονται κατά του δικού τους δικηγόρου και μηχανικού αν τυχόν τους επισημάνει κάποιο πρόβλημα...

Ειδικά σε υπό κατασκευή διαμέρισμα μπορείς να κάνεις τον εργολάβο να τρέχει και να μην φτάνει...
Αλλά και σε έτοιμο πόσοι ξέρουν την πενταετή ευθύνη του πωλητή για πραγματικά ελαττώματα;
Οι περισσότεροι αγοραστές βέβαια είναι τόσο πρόβατα ώστε και καλύβα να τους πουλούσαν, αν ο μεσίτης ήταν αρκετά πειστικός, ο εργολάβος αρκετά φιλικός και ο τραπεζίτης αρκούντως "ανοιχτοχέρης" θα την αγόραζαν και μά

Ξέρω όχι μια αλλά αρκετές περιπτώσεις που οι δικηγόροι κρέμανε τους πελάτες τους στα προσυμφωνα και τις προκαταβολές.
Μια περιπτωση ανέφερα αρκετές σελίδες πριν, που ο δικηγόρος συναδέλφου μου όχι μόνο τον έκαψε αλλά ακόμη κρεμασμένο τον έχει.
Δεν ειμαι φασίστας να κάνω γενικευσεις για να αποδείξω τις σωστές σκέψεις μου.
Αλλά ειμαι επιφυλακτικός με τους παππαδες-δικηγόρους-γιατρούς-πολιτικούς και εργολάβους.
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.532
Κριτικές
61
Like
42.930
Πόντοι
22.785
τρικ σου εχω πη για ενα οικοπρδο
κ με εγραψες;;;
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ξέρω όχι μια αλλά αρκετές περιπτώσεις που οι δικηγόροι κρέμανε τους πελάτες τους στα προσυμφωνα και τις προκαταβολές.
Μια περιπτωση ανέφερα αρκετές σελίδες πριν, που ο δικηγόρος συναδέλφου μου όχι μόνο τον έκαψε αλλά ακόμη κρεμασμένο τον έχει.
Δεν ειμαι φασίστας να κάνω γενικευσεις για να αποδείξω τις σωστές σκέψεις μου.
Αλλά ειμαι επιφυλακτικός με τους παππαδες-δικηγόρους-γιατρούς-πολιτικούς και εργολάβους.

Ο καθένας έχει τα "φετιχ" του στα επαγγέλματα...
Αν πχ ακούσω στον επαγγελματικό τίτλο του άλλου λέξη σχετική με πώληση, μεσιτεία ή μάρκετινγκ κάτι παθαίνω...

Ωστόσο, απ΄όσο γνωρίζω, τα "προσύμφωνα" (δηλαδή μη συμβολαιογραφικά κωλόχαρτα με ελάχιστη, κυρίως προσυμβατική, ως καμία δεσμευτικότητα για τις αγορές ακινήτων) τα υπογράφουν σαν τα πρόβατα οι αγοραστές χωρίς τη σύμπραξη ή πολλές φορές, παρά την αντίθετη γνώμη του δικηγόρου τους, από τον οποίο ζητάνε μάλιστα να βρει κάποιον μαγικό τρόπο να τους εξασφαλίσει και ας επιμένει ότι τέτοια κωλόχαρτα δεν πρέπει να υπογράφονται ή, αν υπογράφονται, η προκαταβολή να μην ξεπερνά τα € 3.000 άντε 5.000 €...
Οι αγοραστές συνήθως φοβούνται μη χάσουν το κελεπούρι και υπογράφουν ό,τι να' ναι και δίνουν ό,τι τους ζητήσουν (και για να τα πάρεις πίσω θέλεις δικαστική απόφαση και μετά ρίχνουν με περισσή ευκολία την ευθύνη στο δικηγόρο τους...

Στις πολιτισμένες χώρες, σε τέτοιες περιπτώσεις, ο δικηγόρος ή διαολοστέλνει τον πελάτη ή ζητά χαρτί ότι τον ενημέρωσε για τους κινδύνους...

Στην ελλάδα λόγω κορεσμού ή προσωπικής σχέσης, δεν γίνεται κάτι τέτοιο και μετά ο δικηγόρος φταίει για όλα...τουλάχιστον στα μάτια του πελάτη.

Αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν ανίκανοι ή πουλημένοι δικηγόροι αλλά έχω την εντύπωση ότι οι βιαστικοί πελάτες είναι πολύ περισσότεροι.

 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.532
Κριτικές
61
Like
42.930
Πόντοι
22.785
Δεν θυμάμε το οικοπρδο :think:
Αλλα για λεγε αν και για οικοπεδο δεν... ξέρω πολλα
exv ενα οικοπεδο 11 στρεματα στα ισθμια με σπιτι 75 τετραγωνικα
φως νερο τηλ περιφραγμενο.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
exv ενα οικοπεδο 11 στρεματα στα ισθμια με σπιτι 75 τετραγωνικα
φως νερο τηλ περιφραγμενο.

Αν δεν έχεις άμεση και Α-Π-Ο-Λ-Υ-Τ-Η ανάγκη κράτατο και μην το πουλήσεις.

Εγώ δεν ψαχνω για οικοπεδο, ευχαριστω
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Ένσταση Κε Σουφλιά  και Κε Παπαθανασιου..

Γιατί σκέπτεστε να νομιμοποιήσετε τους ημιυπαιθριους χώρους έναντι 100€/m2, που θα τα πάρετε από τους αγοραστές ??

Οι κατασκευαστές πήραν τα λεφτά, όχι οι αγοραστές.

Ο αγοραστής έχει ήδη πληρώσει για τους παράνομους χώρους. Γιατί να ξαναπληρωσει ?

Και εάν γίνει αυτό τελικά, θα είμαστε η μοναδική χώρα στον κόσμο, που η παράνομη επιφάνεια θα είναι κατά 100€/m2 ακριβότερη της νόμιμης…ΗΜΑΡΤΟΝ.

Αλλά τι σας ρωτώ εσάς Κε Σουφλιά ? Εσείς κτίσατε ολόκληρη βίλλα χωρίς άδεια και είναι ακόμα στην θέση της.. Μήπως  κάνω λάθος ?

Αυτά..

ΥΓ – Κατασκευαστής που δε εκτιζε / πουλαγε Η/Υ χώρους...Αλλα πισω εχει η αχλαδα την ουρα..


Και το ωραίο είναι ότι δεν τα "νομιμοποιούν".
Απλά θα δίνουν ένα χαρτί που θα λέει ότι δεν θα γίνεται κατεδάφιση σε περίπτωση καταγγελίας.

Υποπτεύομαι ότι το κάνουν για να έρθουν μετά και να πούνε: "δώσε και άλλα 100 Ευρώ το μέτρο για να το μεταβιβάσεις νόμιμα"
Και μετά θα ρθούνε να πούνε "δώσε άλλα 100 Ευρώ το μέτρο για να αλλάξεις την οικοδομική άδεια"

Και ούτω καθ' εξής και ούτω καθ' εξής.
Αφήνουν τέτοια γελάδα με ένα μόνον άρμεγμα.

Πάντως προκαλεί χείριστη εντύπωση η παραδοχή ότι ο πολίτης μπορεί να παρανομήσει και μετά να πληρώσει στο κράτος για να καθαρίσει.




 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Και το ωραίο είναι ότι δεν τα "νομιμοποιούν".
Απλά θα δίνουν ένα χαρτί που θα λέει ότι δεν θα γίνεται κατεδάφιση σε περίπτωση καταγγελίας.

Υποπτεύομαι ότι το κάνουν για να έρθουν μετά και να πούνε: "δώσε και άλλα 100 Ευρώ το μέτρο για να το μεταβιβάσεις νόμιμα"
Και μετά θα ρθούνε να πούνε "δώσε άλλα 100 Ευρώ το μέτρο για να αλλάξεις την οικοδομική άδεια"

Και ούτω καθ' εξής και ούτω καθ' εξής.
Αφήνουν τέτοια γελάδα με ένα μόνον άρμεγμα.

Πάντως προκαλεί χείριστη εντύπωση η παραδοχή ότι ο πολίτης μπορεί να παρανομήσει και μετά να πληρώσει στο κράτος για να καθαρίσει.

Σαν τις χαζοπουτάνες δλδ, που τους ζητάς κάτι που ενώ ειναι μέσα στην τιμή που συμφώνισες
Ξεκινά τα εξτρα, 69 θες;; τόσα, λώκο θες;; τόσα, γλυψημω αρχ@@δια θες;;; τόσα :2funny:

Μα είναι δυνατόν τόσο σοβαροί άνθρωποι οι πολιτικοί μας να κάνουν πουτανιές.
ΤΣ ΤΣΤΣΤΣΣΣ ΣΣΣΣ Χάλασε ο κόσμος
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Ωστόσο, απ΄όσο γνωρίζω, τα "προσύμφωνα" (δηλαδή μη συμβολαιογραφικά κωλόχαρτα με ελάχιστη, κυρίως προσυμβατική, ως καμία δεσμευτικότητα για τις αγορές ακινήτων) τα υπογράφουν σαν τα πρόβατα οι αγοραστές χωρίς τη σύμπραξη ή πολλές φορές, παρά την αντίθετη γνώμη του δικηγόρου τους, από τον οποίο ζητάνε μάλιστα να βρει κάποιον μαγικό τρόπο να τους εξασφαλίσει και ας επιμένει ότι τέτοια κωλόχαρτα δεν πρέπει να υπογράφονται ή, αν υπογράφονται, η προκαταβολή να μην ξεπερνά τα € 3.000 άντε 5.000 €...
Οι αγοραστές συνήθως φοβούνται μη χάσουν το κελεπούρι και υπογράφουν ό,τι να' ναι και δίνουν ό,τι τους ζητήσουν (και για να τα πάρεις πίσω θέλεις δικαστική απόφαση και μετά ρίχνουν με περισσή ευκολία την ευθύνη στο δικηγόρο τους...

Σωστά, στην καλλίτερη περίπτωση ο πωλητής θα επιστρέψει την προκαταβολή αν είναι εντάξει και η αγοραπωλησία δεν θα γίνει.
Δεν νομίζω να έχει ποτέ υπάρξει περίπτωση που ο αγοραστής θα πήγαινε στο δικαστήριο και θα ζητούσε να πάρει το διπλάσιο ποσό γιατί η συναλλαγή δεν προχώρησε.
Μέχρι τώρα την αγορά την διαμόρφωναν οι πωλητές.
Τώρα όμως τα πράγματα άλλαξαν.
Δεν είμαι στην αγορά αλλά δεν νομίζω πολλοί πωλητές να ζητάν πλέον προκαταβολή.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Σωστά, στην καλλίτερη περίπτωση ο πωλητής θα επιστρέψει την προκαταβολή αν είναι εντάξει και η αγοραπωλησία δεν θα γίνει.
Δεν νομίζω να έχει ποτέ υπάρξει περίπτωση που ο αγοραστής θα πήγαινε στο δικαστήριο και θα ζητούσε να πάρει το διπλάσιο ποσό γιατί η συναλλαγή δεν προχώρησε.
Μέχρι τώρα την αγορά την διαμόρφωναν οι πωλητές.
Τώρα όμως τα πράγματα άλλαξαν.
Δεν είμαι στην αγορά αλλά δεν νομίζω πολλοί πωλητές να ζητάν πλέον προκαταβολή.

Σωστόςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς ο Βολτέρος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τώρα υπάρχει η
Η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΚΑΛΟΠΛΗΡΩΤΩΝ ΑΓΟΡΑΣΤΩΝ ΑΠΟΥΛΗΤΩΝ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΝ
                    ''ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ''


Που με τις προτάσεις της έκανε τους εργολάβους, λαγούς :crazy: :crazy:
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Υποπτεύομαι ότι το κάνουν για να έρθουν μετά και να πούνε: "δώσε και άλλα 100 Ευρώ το μέτρο για να το μεταβιβάσεις νόμιμα"

Και μετά θα ρθούνε να πούνε "δώσε άλλα 100 Ευρώ το μέτρο για να αλλάξεις την οικοδομική άδεια"

Αει γεια σου Voltaire..!!

Αλλα εγω θα προχωρησω ενα ακομα βημα. Στην επομενη οικοδομη που θα σηκωσω, θα κτισω τους Η/Υ χωρους, θα πληρωσω εγω το προστιμο των 100 € / m2, και μετα θα το πουλησω προς την τρεχουσα τιμη της αγορας.

Το καλο παιδι, μας τελειωσε.

Αυτα..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom