Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Τρίκαρδε στην Ιταλία τι σπουδές εχεις κάνει?

Ξέρεις φιλε μου μου κάνεις ερωτήσεις που αγκήζουνε προσωπικά δεδομένα,
Δυστηχός δεν θα σου απαντήσω.
Αλλα για να έχουμε καλό ρώτημα, γιατί με ρωτάς;;;;
 

gstg

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2006
Μηνύματα
282
Like
0
Πόντοι
1
Ξέρεις φιλε μου μου κάνεις ερωτήσεις που αγκήζουνε προσωπικά δεδομένα,
Δυστηχός δεν θα σου απαντήσω.
Αλλα για να έχουμε καλό ρώτημα, γιατί με ρωτάς;;;;
Ok , απολυτα σεβαστό.Πάντως μου αρκουσε μια περιγραφή χωρίς λεπτομέρειες. ο λόγος ειναι ότι διαβαζοντας σε τους τελευταίους μήνες, μου κινεί την περιεργεια να μαθω μεσα από ποιο πρίσμα βλέπεις τα πράγματα.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
δεν ξέρω ακριβώς. Υποπτεύομαι δήμο ή σε κάποια οικονομική υπηρεσία.

Μπαααα,
ΥΠΕΧΩΔΕ, Γενική Διεύθυνση Πολεοδομίας, ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΙΣΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ, Τμήμα Στεγαστικής Πολιτικής

με αντικείμενο:
«Έρευνα για την Ενημέρωση του Συστήματος Παρακολούθησης της Αγοράς Κατοικίας στα Μεγάλα Αστικά Κέντρα της Χώρας»

 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Μπαααα,
ΥΠΕΧΩΔΕ, Γενική Διεύθυνση Πολεοδομίας, ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΙΣΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ, Τμήμα Στεγαστικής Πολιτικής

με αντικείμενο:
«Έρευνα για την Ενημέρωση του Συστήματος Παρακολούθησης της Αγοράς Κατοικίας στα Μεγάλα Αστικά Κέντρα της Χώρας»


Kρίβε λόγιαααααα Βολτέρο, κρύβε λογιαααα :2funny: :2funny:
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Δηλαδή τι ήθελες να πω;

Ότι δουλεύεις σε πολεοδομία να πάθουν έμφραγμα όλοι οι εργολάβοι;

Εγώ δεν λέω τίποτα, εσύ γιατί με αποκαλυπτεις δημοσίος :tickedoff: :tickedoff:

Ασε μέρες που είναι να χαρούνε ο φίλοι μου :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.165
Κριτικές
150
Like
2.918
Πόντοι
6.925
Αρα τις πρωινές ώρες σύνδεσης του κ.κ. 3καρδου του τις πληρώνουμε εμείς  :headbang:
 
Εγγρ.
20 Δεκ 2008
Μηνύματα
25
Like
0
Πόντοι
0
Τον Σεπτεμβριο του 2008 αγορασα ενα διαμερισμα 165 τετραγωνικων μετρων στα συνορα Πευκης-Κηφησιας (κοντα στο σταθμο του κατ).
Ηταν Ημιτελες τοτε, οπως και τωρα, και μου στοιχισε 650.000 ευρω.
Ομως λιγες μερες μετα το νεο ετος ο κατασκευαστης το εκλεισε το τεχνικο γραφειο του κι εφυγε στην Λατινικη Αμερικη μονιμα απο οτι μαθενουμε (εγω και οι υπολοιποι αγοραστες).
Τα διαμερισματα εχουν ολα πωληθει σε τιμες παραδοτεων προδιαγραφων αλλα σε  κανενα δεν εχουν μπει τα ντουλαπια κουζινας, οι πορτες και τα ειδη υγειηνης....
Ο τυπος ειναι μεγαλο λαμογιο και τωρα ολοι εμεις πρεπει να πληρωσουμε extra γυρω στα
30.000 ευρω... Το Θεμα δεν ειναι τα χρηματα, αλλα η απατη και η εληψη εμπιστοσυνης για να κατοικησουμε σε οικια που κατασκευαστηκε απο τετοιου ειδους ανθρωπο....
Ο Σουηδος πεθερος μου βεβαια μου εστειλε αμεσως τα χρηματα αν και παραξενευτικε, και με το δικιο του, με ολα αυτα που συμβαινουν εδω στην Ελλαδα...
Τι να κανω ? θα το αποπερατωσω μεχρι λεπτομερειας για να δειχει ωραιο και Lux και αμεσως θα το βαλω σε αγγελεια για πωληση...
 

azaas

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2006
Μηνύματα
671
Κριτικές
11
Like
8
Πόντοι
5.765
:jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:
Ρε παιδιά αν ήξερα ότι θα χαρητε τόσο πολύ που ειμαι δ.υ, θα σας το έλεγα από την αρχή, αν και νομίζω ότι ήδη το έχω αναφέρει.
Τώρα τι σημασία έχει το επάγγελμά μου με τα "παζάρια διαμερισμάτων" θα ήθελα να το μάθω.
Δεν συγχλιζομαι εύκολα, δόξα το θεό έχω πολλά αντκειμενικά προβλήματα.

Τη σαμπάνια, στην επιστρέφω ...

Όσο για το πώς συνδέεται το επάγγελμα που κάνεις με το πώς επενδύεις/ξοδεύεις τα λεφτά σου, άν δεν το καταλαβαίνεις ... τί να κάνουμε ...

Το πρωΐ άκουγα στο ραδιόφωνο για τα απούλητα και για ενδεχόμενη έκπτωση 5-15% ... Άρα η Πανελλήνια Ένωση έχει μέλλον μπροστά της  ;)
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.165
Κριτικές
150
Like
2.918
Πόντοι
6.925
Το Θεμα δεν ειναι τα χρηματα, αλλα η απατη και η εληψη εμπιστοσυνης για να κατοικησουμε σε οικια που κατασκευαστηκε απο τετοιου ειδους ανθρωπο....
Τι να κανω ? θα το αποπερατωσω μεχρι λεπτομερειας για να δειχει ωραιο και Lux και αμεσως θα το βαλω σε αγγελεια για πωληση...

Το ότι την κοπάνησε δεν σημαίνει ότι η ποιότητα κατασκευής είναι για πέταμα. Να το ελέγξεις με μηχανικό σχετικό.

Πόσο νομίζεις θα το δώσεις σήμερα?
 

Yiannis12345

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2009
Μηνύματα
18
Like
0
Πόντοι
0
Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Παρακολουθώ αυτό το thread κάμποσο καιρό και είπα να πω και εγώ το δικό μου καθότι πλέον άνεργος κατασκευαστής (για τουλάχιστον μία τριετία) με ΑΠΟΥΛΗΤΑ.

Μείωση τιμών λοιπόν δεν πρόκειται να κάνω. Τόσο μου κόστισε, βάζω και ένα 15% προ φόρων στη διετία και ότι είναι να γίνει θα γίνει.

Από τη στιγμή που δεν με κυνηγά η τράπεζα θα περιμένω να λογικευτεί η αγορά. Αν, και πιστεύω ότι στη περίπτωση μου ισχύει, αυτό που έχτισα αξίζει, τότε θα πουληθεί.

Φυσικά δεν απευθύνομαι σε αγοραστές που ισοπεδώνουν τα πάντα. Ούτε περιμένεις να πληρώσεις το ίδιο για όλα τα αμάξια επειδή όλα έχουν 4 τροχούς, ούτε πιστεύεις ότι η Χ πορνοστάρ θα σου κάτσει για €20 επειδή σου κάθεται η κυρία στη Φυλής.

Το ατυχές είναι ότι αυτοί οι τελευταίοι έχουν αυξηθεί και χωρίς καν να δουν τη πολυκατοικία ρωτάνε πόσο πάει το τετραγωνικό. Καλά … Φέτα Καλαβρύτων αγοράζουν;

Το θέμα είναι ότι υπάρχουν ακόμα οι λογικοί και γι’ αυτό θα περιμένω.

Ξανά καλημέρα.
 

magkos

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.469
Κριτικές
2
Like
201
Πόντοι
16
παρεπιπτοντως καλη η φετα Καλαβρυτων ε;
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.165
Κριτικές
150
Like
2.918
Πόντοι
6.925
Δεν ξέρω δεν έχω δοκιμάσει ... αλλά ακόμα και στην Φέτα ρόλο δεν πάιζει μόνο η τιμή ... εκτός αν δεν σε ενδιαφέρει η γεύση και θέλεις να γεμίσεις το στομάχι σου. Αν λοιπόν δεν σε ενδιαφέρει που μένεις αλλά θέλεις απλώς μία πλάκα μπετόν πάνω από το κεφάλι σου κοιτάς πρώτα πόσο κάνει.
 

magkos

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.469
Κριτικές
2
Like
201
Πόντοι
16
καλα τα λες φρεε εσυ αλλα ο ελληνας  αγοραζει ο τι ναναι απο οπου ναναι και πολυ βιαστικα φεσωνεται  χιλιαδες ευρω να μπει σ ενα δικο του κλουβακι  ενω δεν εχει μελετησει ποτε την αγορα κατοικιας  σε βαθος . ..
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.165
Κριτικές
150
Like
2.918
Πόντοι
6.925
Και μετά φωνάζει ...
 

Yiannis12345

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2009
Μηνύματα
18
Like
0
Πόντοι
0
καλα τα λες φρεε εσυ αλλα ο ελληνας  αγοραζει ο τι ναναι απο οπου ναναι και πολυ βιαστικα φεσωνεται   χιλιαδες ευρω να μπει σ ενα δικο του κλουβακι  ενω δεν εχει μελετησει ποτε την αγορα κατοικιας  σε βαθος . ..

Ήμαρτον. Για να αγοράσει αυτοκίνητο το ψάχνει 500 μήνες, ψάχνει μέχρι και το μπουλόνι αν είναι χρωμέ, αλλά πάει και ακουμπάει ένα σκασμό λευτά και δεν συμβουλεύται καν έναν μηχανικό.
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.165
Κριτικές
150
Like
2.918
Πόντοι
6.925
Φοβάται να πληρώσει έναν μηχανικό - άσε που δεν θα πάρει λεφτά αφού θα είναι φίλος. Οι μηχανικοί δεν είναι δικηγόροι να σου χρεώνουν μία βόλτα από οικοδομή.
 
Εγγρ.
20 Δεκ 2008
Μηνύματα
25
Like
0
Πόντοι
0
Το ότι την κοπάνησε δεν σημαίνει ότι η ποιότητα κατασκευής είναι για πέταμα. Να το ελέγξεις με μηχανικό σχετικό.

Πόσο νομίζεις θα το δώσεις σήμερα?
Φιλε μου εχω ηδη φερει μηχανικο τον οποιο διαλεξα εγω και το εχει δει το διαμερισμα... Σιγουρα δεν ειναι για πεταμα... Ομως εχει κανα δυο κακοτεχνιες που δεν ειναι πολυ σοβαρες και τις οποιες φροντισε ο κατασκευαστης να τις καλυψει με πολυτελες καλυμα...
Πιο πολυ βασικα ειναι η ψυχολογια που σε προδιαθετει να το πουλησεις, βλεποντας πως ολοι οι υπολοιποι αγοραστες που εκαναν σχεδια να κατοικησουν εκει,
τελικα θα τα ενοικιασουν η' θα τα πουλησουν...
Εχουμε ηδη δωσει προκαταβολη για μια Μονοκατοικια, σχετικα κοντα στην ιδια περιοχη, η οποια χτιζεται απο αξιοπιστο, στην αγορα, κατασκευαστη...
Εμενα δεν με νοιαζουν καθολου οι πολυτελειες κτλ... Θα μπορουσα να μεινω και σε ενα παλιο μικρο διαμερισμα, ομως η Brigitte εχει μαθει αλλιως στην Σουηδια και θελει το Jacuzzi της, κουζινες απο γρανιτη, σκατα κτλ...
Ενταξυ, Απο την στιγμη που τα πληρωνει η οικογενεια της δεν με πειραζει να θελει τετοιες πολυτελειες ... απλα εγω θα μπορουσα να ζησω σιγουρα και χωρις ολα αυτα !
Ειμαι πιο πολυ στην Φιλοσοφια ξοδευε σε γλεντια και ταξιδια με πουτανες παρα σε τοιχους που σε κλεινουν μεσα....
Τωρα το οτι παντρευτηκα ειναι αλλη ιστορια αλλα και παλι δεν σημαινει οτι τελειωσα με τις πουτανες και τα σπιτακια...
Χαιρομαι πολυ που ολοι σχεδον οι αγαπητοι φιλοι εδω μεσα ειναι ακριβως αυτης της φιλοσοφιας και ελπιζω να κανω με τον καιρο καλες φιλιες γιατι απλα γουσταρω τα ατομα που δεν κρυβουν τα παθη τους οπως κανουν κατι αλλοι υποκριτες που φοβουνται οτι αν πουν οτι πανε με πουτανες θα τους παρεξηγησουν....
Εδω μεσα υπαρχει μια ωραια, γνησια, χυμα, αυθεντικη και φιλικη ατμοσφαιρα και οι περισσοτεροι ειναι Ακομπλεξαριστα ευχαριστα ατομα με Θετικη Ενεργεια !
Μια Ιταλικη παροιμια λεει "Chi ha trovato un amico ha trovato un tesoro" μτφ --->
"Οποιος βρηκε εναν Φιλο βρηκε εναν Θησαυρο"
Btw Με λενε Αγγελο
 

ass-sniper

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2008
Μηνύματα
342
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Τι θες να μας πεις ρε Υannaki?οτι θα επρεπε να τα σκαμε στους μηχανικους για να μας πουνε και τι να αγορασουμε?Δε φτανει που ληστευετε τοσα χρονια τον κοσμακι θελετε να τα τρωτε και απο κει?Καλα να παθετε τωρα που μεινατε με το πουλι στο χερι γιατι δεν αγοραζει κανενας.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
να ρωτησω εγω κατι με αφορμη το παθημα του φιλου μας πιο πανω....

Εστω οτι καποιος αγοραζει ενα ΑΠΟΥΛΗΤΟ ημιτελες η εστω οτι λειπει κατι ....
πχ (ντουλαπες - κουζινα η δεν εχει ολοκληρωθει το μπανιο κτλ)

Το θυμα εεεεε ο αγοραστης ηθελα να πω πως διασφαλιζεται για την ολοκληρωση του η τις οποιες κακοτεχνιες αφου το αγορασει ?

Φανταζομαι ενα συμβολαιο αγορας οπου θα υπαρχει ειδικος ορος για επισκευη κακοτεχνιων απο μερους του εργολαβου που  το πουλαει
καθως και ενα υπολοιπο 30.000 - 50.000 ευρω ως εγγυηση για την ολοκληρωση της κατασκευης η οποια ομως θα διδεται αφου παρελθει 1 - 1,5 ετος και αφου εχουν βγει ολες οι τυχον κακοτεχνιες του ακινητου
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom