Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Πρόεδρε δικαίως ο τίτλος σου.

Η όλη κατάσταση είναι πολύ σοβαρή για να την περιπαίζουμε αλλά κάπως πρέπει να χαλαρώνουμε.
Οι επιπτώσεις θα είναι αισθητές σε όλους μας μία αλυσίδα είναι όλα.

Α μπραβο τωρα σε παω με τα χιλια ..... :rockon:


ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ....

Δεν εχουμε τιποτα με τον κλαδο σας και αν λεμε και καμια ΜΑΛΑΚΙΟΥΛΑ συγχωρεμενη ας ειναι

Ας μην βαζουμε λοιπον την ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ υποσταση ΚΑΤΩ απο την τσεπη μας
γιατι ολοι 1 μετρο θα λαβουμε ΤΕΛΙΚΑ


ΑΥΤΑ .....

αμαν βρε φιλε νοκια μας το κολλησες ...... :2funny: :2funny: :2funny:
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Eιχε ενδιαφερον αυτο το θεμα..Ψαξε μηπως το ξαναβρεις..Εγω δεν μπορεσα.

Αυτα..

Nokia ....πας φορουμ --- γενικη συζητηση και θα το βρεις

και αν θελεις να με ρωτησεις κατι η οποια απορεια εχεις μην διστασεις να με ρωτησεις


ΞΕΧΑΣΑ ....

ΑΥΤΑ ...... :2funny: :2funny: :2funny:
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Αγαπητέ μου Πρόεδρε κ.Αχαχούχα, μένω σε αυτή σου την φράση:

Μιλαμε οι περαστικοι ΟΥΤΕ ΤΑ ΚΟΙΤΟΥΣΑΝ !!!!!!!

Νομίζω, ότι πέρα από το αγχος σου για το μεροκάματο, αυτό σε πείραξε πολύ παραπάνω.
Δηλαδή, η ΑΠΑΞΙΩΣΗ του προιοντος που πουλούσες.

ΑΚΡΙΒΩΣ

Και ρωτάω εγώ ο βλάκας-χαζός-ΠΤΩΧΟΣ-ασχημος-ζουλιάρης κλπ, εσένα σε πείραξε που αγνοούσανε τα λαχεία....
Οι εργολάβοι πως νοιώθουνε που κανένας δεν ενδιαφέρεται για τα ΑΠΟΥΛΗΤΑ διαμερίσματα;;;;;;

φανταζομαι οπως κι εγω ....

Θα πρέπει να έχουν πάθει μεγάλη ζημιά.
Δεν είμαι χαιρέκακος, αλλά καλά να πάθουνε, η υπεροψία και η απληστία τους έφαγε.

Σιγουρα θα εχουν παθει μεγαλη ζημια ...
αλλα θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω μαζι σου στο ''καλα να παθουν''
διοτι η ΑΠΛΗΣΤΕΙΑ ΚΑΙ Η ΥΠΕΡΟΨΙΑ πιανει ολους τους ανθρωπους....

και θετω το εξης ερωτημα......

ΑΝ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΙΧΑΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΜΑΣΤΕ
ΤΕΤΟΙΩΝ ΜΕΓΕΘΩΝ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ?

Αυτο που θα πρεπει να κοιτανε αυτοι που εχουν παρα πολλα χρηματα
ειναι κατα την γνωμη μου να ΒΟΗΘΑΝΕ ατομα να ''επιβιωσουν''
και οχι να κανουν δωρεες σε συλλογους κτλ
μονο ετσι θα εχει νοημα και αξια ο πλουτος τους


ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ



ΑΥΤΑ.......  αμαν βρε νοκια
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.165
Κριτικές
150
Like
2.918
Πόντοι
6.925
Δεν εχουμε τιποτα με τον κλαδο σας και αν λεμε και καμια ΜΑΛΑΚΙΟΥΛΑ συγχωρεμενη ας ειναι

1. Δεν είναι ο κλάδος μου - γυρω από αυτόν τριγυρνώ.
2. Προκαλούν οι γενικεύσεις και η εσφαλμένη εντύπωση η οποία με εμπάθεια υποστηρίζετε σαν σύλλογος.
3. Μεγάλη μερίδα κόσμου πνίγει η κατάσταση με την απόκτηση κατοικίας ως είχε, άγνωστο το μέλλον.
4. Με ενοχλεί και εμένα πολύ η ενασχόληση με τις εμπορικές κατασκευές του καθενός ασχέτου η οποία οδηγεί σε χαμηλής ποιότητας κακοσχεδιασμένες και αδικαιολόγητα ακριβές παράνομες κατασκευές.


Τέλος (αντί για το "αυτά")
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Ο Ομπάμα σήμερα αναγγέλει πακέτο 75 δισ. δολαρίων για την αντιμετώπιση των προβληματικών στεγαστικών δανείων.

Σαν εισαγωγή θα πρέπει να πούμε ότι το πρόβλημα με τα στεγαστικά στην Αμερική είναι διττό:

1) Δάνεια που δεν εξυπηρετούνται και έχει κινηθεί η διαδικασία κατάσχεσης. Τα δάνεια αυτά για αγορά κατοικίας τα πήραν (ή δώθηκαν) σε ανθρώπους που δεν είχαν την δυνατότητα αντικειμενικά να τα αποπληρώσουν ή σε κάποιους που μπορεί το 2006 να είχαν καλή δουλειά αλλά μετέπειτα έχασαν την δουλειά τους λόγω της οικονομικής κρίσης.
Ο αριθμός αυτής της κατηγορίας των προβληματικών δανείων που πάνε για κατάσχεση ανέρχεται γύρω στα 3 εκατομμύρια.

2) Δανειολήπτες που αποπληρώνουν κανονικά τα δάνεια τους αλλά η αξία των σπιτιών έχει πέσει κάτω από το υπόλοιπο του δανείου τους. Αυτό συμβαίνει γιατί οι τιμές σε ορισμένες περιοχές, πχ Φοίνιξ Αριζόνας έχουν πέσει έως και 50%. Έτσι ένας δανειολήπτης μπορεί να έχει πληρώσει κανονικά το δάνειο του για 5 ή 6 χρόνια αλλά να βλέπει ξαφνικά ότι ακόμη και αν συνεχίσει να το πληρώνει η αξία του σπιτιού του είναι πολύ μικρότερη από αυτά που πλήρωσε.  Ή αν αναγκαστεί να πουλήσει τώρα για οποιοδήποτε λόγο (πχ να μετακομίσει λόγω δουλειάς σε άλλη πολιτεία) τότε το ποσόν που θα πάρει δεν θα εξοφλήσει το δάνειο αλλά θα αναγκαστεί να βάλει και άλλα από την τσέπη του για να ξεπληρώσει. Αυτόν τον δανειολήπτη τον συμφέρει να κάνει πτώχευση, να παρατήσει το σπίτι του στην Τράπεζα και να πάει να νοικιάσει.
Ο αριθμός των περιπτώσεων αυτών είναι γύρω στα 15 εκατομμύρια, δηλαδή περίπου το 30% των 50 εκατομμυρίων στεγαστικών δανείων των ΗΠΑ.

Το πακέτο του Ομπάμα περιλαμβάνει για την κάθε κατηγορία:
1) Μείωση της μηνιαίας δόσης στο 31% του εισοδήματος. Εφόσον η τράπεζα μειώσει την δόση έτσι ώστε να την κάνει 38% του μηνιαίου εισοδήματος η κυβέρνηση χρηματοδοτεί την υπόλοιπη μείωση ως το 31%.
Μείωση του κεφαλαίου του δανείου κατά 1000 δολάρια τον χρόνο για 5 χρόνια.
Κάθε τράπεζα που διατηρεί ένα επισφαλές δάνειο σε εξυπηρέτηση παίρνει 1000 δολάρια το χρόνο για 3 χρόνια.

2) Δυνατότητα επαναδιαπραγμάτευσης του δανείου για μικρότερο επιτόκιο ή μεγαλύτερη διάρκεια με κρατική εγγύηση που μπορεί να ξεπερνά και το 80% της τρέχουσας αξίας.
Κάθε τράπεζα που επαναδιαπραγματεύεται στεγαστικό δάνειο έχει λαμβάνειν 1000 δολάρια.

Τέλος όταν δεν μπορεί να πληρώσει τις δόσεις και πάει για πλειστηριασμό ο δικαστής μπορεί να μειώσει το δάνειο στην τρέχουσα αξία του σπιτιού εφόσον πρόκειται για πρώτη κατοικία και οι δόσεις πληρώνονται κανονικά υπό την επίβλεψη του δικαστηρίου.

Καλό φαίνεται το σχεδιάκι αλλά δεν είναι σίγουρη η αποτελεσματικότητα του. Αλλά είναι μία αρχή, ένα σχέδιο με αρκετή φαντασία.
Βέβαια οι γνωστοί διαμαρτύρονται γιατί έτσι επιβραβεύονται όλοι αυτοί που πήραν δάνεια χωρίς να έχουν την δυνατότητα να τα πληρώσουν.

Και τέλος για να ξέρουμε για τι μεγέθη μιλάμε:
Η διάμεση τιμή ενός σπιτιού στις ΗΠΑ είναι 175 χιλιάδες δολλάρια.
Δηλαδή με την σημερινή ισοτιμία 135 χιλιάδες Ευρώ.
Αυτά προς σύγκριση.




 

Επισκέπτης
Και τέλος για να ξέρουμε για τι μεγέθη μιλάμε:
Η διάμεση τιμή ενός σπιτιού στις ΗΠΑ είναι 175 χιλιάδες δολλάρια.
Δηλαδή με την σημερινή ισοτιμία 135 χιλιάδες Ευρώ.
Αυτά προς σύγκριση.
Mπαρδον,αλλα μιλαμε για την μεση τιμη μιας μεσης μονοκατοικιας στην suburbia?
Αυτες ομως οι κατασκευες ειναι ξυλινες και οχι τσιμεντινες,ετσι?
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
^ Δεν είναι τόσο το υλικό, όσο η τιμή του οικοπέδου.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Mπαρδον,αλλα μιλαμε για την μεση τιμη μιας μεσης μονοκατοικιας στην suburbia?
Αυτες ομως οι κατασκευες ειναι ξυλινες και οχι τσιμεντινες,ετσι?

Ναι, αλλά και ακριβώς τα διπλάσια λεφτά για 95 τετραγωνικά δευτέρου ορόφου στην Καλλιθέα όταν το κατά κεφαλή ΑΕΠ είναι τα 2/3;
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ναι, αλλά και ακριβώς τα διπλάσια λεφτά για 95 τετραγωνικά δευτέρου ορόφου στην Καλλιθέα όταν το κατά κεφαλή ΑΕΠ είναι τα 2/3;

Σωστό και αυτό αλλά υπάρχει και η παράμετρος της διαθεσιμότητας της γης...
Η μητροπολολιτική περιοχή της Αθήνας είναι ιδιαίτερα κορεσμένη ακόμη και σε περιοχές που πριν 5 ή 10 χρόνια αποκαλούνταν "προάστια" με αποτέλεσμα η αξία των οικοπέδων να έχει εκτιναχθεί...
Στην Καλλιθέα πχ η μόνη ελεύθερη γη είναι τα παρτέρια και οι γλάστρες του δήμου...
Προάστιο πλέον των Αθηνών είναι η.. Κερατέα, ο Κουβαράς, το Λαύριο...Και εκεί οι τιμές είναι χαμηλές...
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Φίλε μου str81977, γιατί δεν πας να μείνεις εσύ Λαύριο, Λούτσα, Κερατέα κλπ.
Να θέλεις να πας στη δουλειά σου κανα δύο ώρες-να πληρώνεις κερατιάτικα Αττική Οδό-βενζίνες κλπ.
Εχουμε ξεφύγει τελείως νομίζω. :uglystupid:

Κάθηστε να δούμε που θα μας πάει η κρίση και μιλάμε καλύτερα.

Πάντως κανένας δεν λέει τι θα τα κάνουν τα απούλητα;;;.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Πάντως κανένας δεν λέει τι θα τα κάνουν τα απούλητα;;;.

Η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΚΑΛΟΠΛΗΡΩΤΩΝ ΑΓΟΡΑΣΤΩΝ ΑΠΟΥΛΗΤΩΝ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΝ
                    [glow=red,2,300] ''ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ''[/glow]

Λεει οτι θα τα ξεπουλησουν σε τιμες ΧΟΝΔΡΙΚΗΣ (κοινως κοψοχρονια)
για να χτισουν στις περιοχες φιλετο Λαύριο, Λούτσα, Κερατέα κλπ.
  :2funny: :2funny: :2funny:
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.165
Κριτικές
150
Like
2.918
Πόντοι
6.925
Φίλε μου str81977, γιατί δεν πας να μείνεις εσύ Λαύριο, Λούτσα, Κερατέα κλπ.
Να θέλεις να πας στη δουλειά σου κανα δύο ώρες-να πληρώνεις κερατιάτικα Αττική Οδό-βενζίνες κλπ.

Να λοιπόν ποιός διαμορφώνει την αγορά και μετά διαμαρτύρεται.
Θες στην Αθήνα να μένεις, δεν πας λίγο πιο μακριά.
Αυξάνεις την ζήτηση για Αθήνα αυξάνεις τις τιμές της γης και κατ'επέκταση των διαμερισμάτων.

...να πληρώνεις [size=13pt]κερατΕΑτικα[/size] Αττική Οδό-βενζίνες κλπ.

 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Φίλε μου str81977, γιατί δεν πας να μείνεις εσύ Λαύριο, Λούτσα, Κερατέα κλπ.
Να θέλεις να πας στη δουλειά σου κανα δύο ώρες-να πληρώνεις κερατιάτικα Αττική Οδό-βενζίνες κλπ.
Εχουμε ξεφύγει τελείως νομίζω. :uglystupid:

Κάθηστε να δούμε που θα μας πάει η κρίση και μιλάμε καλύτερα.

Πάντως κανένας δεν λέει τι θα τα κάνουν τα απούλητα;;;.

Τρίκαρδε...
Θα ανησυχούσα πραγματικά αν καταλάβαινες τί έγραφα...

Θα κάνω βέβαια μια προσπάθεια αν και είναι σαν να εξηγώ κβαντομηχανική σε χάμστερ...

Οι περιοχές που ανέφερα είναι από τις λίγες στην Αττική που χωρίς να είναι (ακόμη) βιομηχανικές ζώνες ή χωματερές (όπως πχ ασπρόπυργος ή ελευσίνα) τα οικόπεδα είναι σχετικά φθηνά ακριβώς διότι υπάρχει ακόμη αρκετός διαθέσιμος χώρος σε αντίθεση με τη λατρεμένη σου καλλιθέα ή τον κορυδαλλό που έχουν οικοδομηθεί ως και οι γλάστρες...
Γι' αυτό, απαντώντας στο Βολταίρο, επισήμανα ότι το μεγαλύτερο μέρος της Αττικής είναι ουσιαστικά αστική περιοχή και πλέον προάστια με την κυριολεκτική έννοια εντός νομού αττικής είναι οι περιοχές που προείπα και που η γη δεν κοστίζει υπερβολικά ακριβά...

Διότι πλέον προάστια των Αθηνών (εκτός Αττικής) θεωρούνται και η Χαλκίδα και η Κόρινθος όπου αρκετοί επιλέγουν να διαμένουν και να μετακινούνται καθημερινά καθότι αν δουλευεις πάνω στην εθνική οδό ή κοντά σε σταθμό του τραίνου ή του προαστιακού, κάνεις τον ίδιο ακριβώς χρόνο που θα έκανες το μαρούσι- καλλιθέα και ζεις πολύ καλύτερα...

Είμαι σίγουρος ότι το δαιμόνιο μυαλό σου τώρα θα σκέφτεται: "ρε μπας και είναι εργολάβος και έχει απολύλητα στο Λαύριο;"

Τίποτα δεν σου ξεφεύγει ατιμούτσικο...
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Φιλε μου το εθνικο ειναι το καλυτερο παιχνιδι ανα την ελλαδα

το 3-4 που λεει η διαφημηση ειναι πλασματικο διοτι περιλαμβανει και τα μονα - ζυγα (τα οποια εγω δεν θεωρω κερδος)

αν κανεις τον λογαριασμο εκδοσης με λαχεια που εκδοθηκαν και αφαιρεσεις τις συνολικες χιλιαδες που κληρωθηκαν απο την πρωτη κληρωση μεχρι την τελευταια θα δεις οτι οι πιθανοτητες ειναι παραπανω απο 1 στους τρεις (για χιλιαδα)

Ψαξε βρες το θρεντ που εχω φτιαξει για τα λαχεια και θα τα δεις ολα ....
οτι απορεια εχεις να με ρωτας οποτε θελεις .......
Θα σου απαντησω υπευθυνα γιατι εχω λοξα με την δουλεια μου .....



ΑΥΤΑ .........

ουπς μου ξεφυγε θα ζηταει πνευματικα δικαιωματα ο νοκια  :2funny:
ναι αλλά δεν μου απάντησες πώς γίνεται να είμαι εγώ (και όσοι ξέρω γύρω μου) διαρκώς ο τέταρτος.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Φίλε μου str81977
Μακαριοι οι φτωχοι το πνεύματι, διότι αυτοί ελεηθήσονται

Ειμαι ευτηχής που με θεωρείς χαμστερ
Δεν θα σου απαντήσω με τον ίδιο τρόπο, απαξιώ.
Διαβάζουν πολλοί αυτό το θρεντ, και εκτός από εμένα τον βλάκα, μπορούν να καταλάβουνε το δικό σου επίπεδο.

'Οσο για το πόσο ειναι εύκολο καιεξυπερετικό να μένεις μακριά από το κέντρο-χωρο εργασίας, ας απαντήσουνε άλλοι.
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.165
Κριτικές
150
Like
2.918
Πόντοι
6.925
Φίλε μου str81977
Μακαριοι οι φτωχοι το πνεύματι, διότι αυτοί ελεηθήσονται

Ειμαι ευτηχής που με θεωρείς χαμστερ
Δεν θα σου απαντήσω με τον ίδιο τρόπο, απαξιώ.
Διαβάζουν πολλοί αυτό το θρεντ, και εκτός από εμένα τον βλάκα, μπορούν να καταλάβουνε το δικό σου επίπεδο.

'Οσο για το πόσο ειναι εύκολο καιεξυπερετικό να μένεις μακριά από το κέντρο-χωρο εργασίας, ας απαντήσουνε άλλοι.

Τα τελευταία σου ποσταρίσματα μοιάζουν όλο και περισσότερο σαν απαντήσεις κυβερνητικών εκπροσώπων. Αερολογίες.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
[move]ΤΑ ΑΠΟΥΛΗΤΑ ΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΤΕ;;;;;;[/move]

Απαντηστε επιτέλους, ήρθε η αρχή του τέλουςςςςςςςς :helpplea:
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Τα τελευταία σου ποσταρίσματα μοιάζουν όλο και περισσότερο σαν απαντήσεις κυβερνητικών εκπροσώπων. Αερολογίες.
είναι θέμα εργασίας. οταν δουλεύεις στο δημόσιο και ειδικά στη θέση που υποπτεύομαι οτι δουλεύει ο τρίκαρδος....μπάινει μέσα σου η νοοτροπία αυτή...χαχα
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
είναι θέμα εργασίας. οταν δουλεύεις στο δημόσιο και ειδικά στη θέση που υποπτεύομαι οτι δουλεύει ο τρίκαρδος....μπάινει μέσα σου η νοοτροπία αυτή...χαχα

Για πες που υποπτευσαι ότι εργάζομαι;;;;; :think:


 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom