Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Θα ήθελα να μάθω ποια είναι ακριβώς η συμμετοχη δικΗγόρων και συμβολαιογράφων στο καρτέλ που έχεις ανακαλύψει...

Καλά λένε όποιος έχει την μύγα- μυγιάζεται :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Να το πάμε με την "μαιευτική μέθοδο" λοιπόν, για να ξέρουμε τι λέμε και να γινόμαστε ποίο κατανοητοί.

ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ & ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΙ ΠΩΣ ΑΜΟΙΒΟΝΤΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΓΟΡΟΠΩΛΗΣΙΑ;;;;;
με ποσοστά έτσι δεν ειναι;;;;;

Τους συμφέρει ένα μεγάλο συμβόλαιο;;;;
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Nομίζω, ότι όποιος διαβάζει τα ποσταρίσματά σου, καταλαβένει ότι μαζί σου δεν μπορει να "παζαρέψει" κανείς.

Είναι γεγονός ότι δεν "αγοράζω" αυτό που "πουλάς"....
Υπάρχουν και άλλες απόψεις από τις δικές σου, οι οποίες ενδέχεται να είναι ορθότερες ή να έχουν μια λίγο καλύτερη σχέση με την πραγματικότητα...

Βέβαια στην εποχή μας αυτό θεωρήτε καλό, όμως δεν είναι έτσι.
Η αμμεση σχέση αγοραστη-πωλητή (πχ. στα σοκάκια του Καιρου, που χλευάζεις) είναι η επικοινωνία και απλότητα των δύο μερών. Πουλάω τόσο-δείνω τόσα, πουλάω τόσο-αυτά έχω κλπ
Η ιεροτελεστία της οικονομικής πράξης-συνδιαλλαγής, το "μυρισμα" του άλλου, η καλληψη των βιοποριστηκών αναγκών (η κατοικία ειναι ανάγκη) όπως και η εργασία (η κατασκευή-εμπόριο ειναι εργασία)και των δύο.
Και κυρίος η επαφή με το προιον, όχι τα χαρτία των μετοχών.
Οι γονείς μου αγόρασαν με πολλες στερήσεις, με μετρητά και ένα μικρό ΄δανειο. Κάνανε παζάρια με τον εργολάβο και στο τέλος και οι δύο μείνανε ευχαριστημένοι (φιλική -πελατιακή σχέση, παλία υπηρχε) και φυσικά ξαναγόρασαν από τον ίδιο εργολάβο.
Οι παλαιοί εργολάβοι, αν και αμόρφοτοι οι περισσότεροι ξέρανε- νοιόθαν και τον κόπο - μοχθο του πελάτη τους, αλλα και τον δικό τους.
Βάζαν γραμμάτια που όμως τα κρατούσαν αυτοί, δεν τα πούλαγαν, και αν ο πελάτης ειχε πρόβλημα δεν τρέχανε να του το πάρουν.
Κανένας γνωστός μου δεν κατέφυγε σε τοκογλύφο για την αγορά σπιτιού, οι τοκογλύφοι ήταν για άλλες καταστάσεις εκτατες ή για εμπορικό αλλησβερίση.
Όσο για το χρηματιστήριο γενικά ειναι τόσο "άηλο" μη απτό, που μόνο οι απατεώνες επιβιόνουν τελικά.

Ναι, είναι γνωστοί φιλάνθρωποι - ανθρωπιστές οι παλιοί εργολάβοι...
Και τα εκατοντάδες χιλιάδες διαμερίσματα που πουλήθηκαν το '50-60-70 ήταν αποτέλεσμα ανθρώπινης επαφής...
Όσο για τα λοιπά που γράφεις (περί καλών φτωχών αγράμματων ανθρώπων και λαμογίων μορφωμένων) αποκαλύπτουν σε όλο τους το μεγαλείο σοβαρά συμπλέγματα, εμμονές και φοβίες...

Και εμένα μου προκαλεί φόβο ό,τι δεν καταλαβαίνω αλλά δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα κακό...


Μην ξεχάσεις τα πνευματικά δικαιώματα στο Νόκια...
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Καλά λένε όποιος έχει την μύγα- μυγιάζεται :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Να το πάμε με την "μαιευτική μέθοδο" λοιπόν, για να ξέρουμε τι λέμε και να γινόμαστε ποίο κατανοητοί.

ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ & ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΙ ΠΩΣ ΑΜΟΙΒΟΝΤΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΓΟΡΟΠΩΛΗΣΙΑ;;;;;
με ποσοστά έτσι δεν ειναι;;;;;

Τους συμφέρει ένα μεγάλο συμβόλαιο;;;;

Το τίμημα καθορίζεται από τα μέρη...
Οι δικηγόροι, οι συμβολαιογράφοι και οι υποθηκοφύλακες δεν επεμβαίνουν στο τίμημα..
Και ειδικά οι συμβολαιογράφοι και οι υποθηκοφύλακες αμοίβονται με βάση την ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ αξία ή αυτήν που αναγράφεται στο συμβόλαιο, η οποία είναι συνήθως κατά πολύ κατώτερη της πραγματικής...
Και όλοι αυτοί κάνουν αρκετά ουσιαστική δουλειά διότι διασφαλίζουν τη νομική τάξη του ακινήτου που αγοράζεις...
Εσύ βέβαια, μπορείς να αρκείσαι σε μια χειραψία και στο "λόγο" ή στη "μπέσα" επειδή "μύρισες" τον εργολάβο (ελπίζω να φορούσε αποσμητικό)...

Η πείρα με έχει διδάξει ότι τα χειρότερα ΜΟΥΝΟΠΑΝΑ- ΜΠΙΝΕΔΕΣ είναι αυτοί οι ηθικολόγοι που αποφεύγουν τις γραπτές συμφωνίες και αρχίζουν τα "δώσαμε τα χέρια" και άλλες γραφικότητες...

 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Η μάχη σήμερα ειναι σκληρή.
Ειμαι μόνος μου αλλά αμύνομαι σθενάρα.
Μικρη διακοπή για διαφημήσεις.

Και βέβαια να επαναλάβω : ΕΙΜΑΙ ΦΤΩΧΟΣ-ΧΑΖΟΣ-ΑΜΟΡΦΩΤΟΣ-ΑΣΧΗΜΟΣ-ΑΓΑΜΗΤΟΣ-ΤΕΜΠΕΛΗΣ-ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΣ-ΖΗΛΙΑΡΗΣ κλπ και ότι θέλετε να μου προσάψετε ακόμη +1 και πολλα μηδενικα
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Και βέβαια να επαναλάβω : ΕΙΜΑΙ ΦΤΩΧΟΣ-ΧΑΖΟΣ-ΑΜΟΡΦΩΤΟΣ-ΑΣΧΗΜΟΣ-ΑΓΑΜΗΤΟΣ-ΤΕΜΠΕΛΗΣ-ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΣ-ΖΗΛΙΑΡΗΣ κλπ και ότι θέλετε να μου προσάψετε ακόμη +1 και πολλα μηδενικα

Τουλάχιστον έχεις αυτογνωσία...Ξέρεις πόσο σπάνιο είναι αυτό στις μέρες μας;
:2funny:  :2funny:  :2funny:
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.165
Κριτικές
150
Like
2.918
Πόντοι
6.925
Η ύπαρξη ΚΑΡΤΕΛ τα λέει ΟΛΑΑΑΑΑΑΑ.
Όλα τα λαμόγια- ένα κόμμα ( όχι πολητικό αλλα της κονόμας)


Τι καρτελ ονειρεύεσαι 3καρδε, εδώ ο κάθε άσχετος με την ελάχιστη 5ετή απασχόληση στην οικοδομή πάει και γίνεται εργολάβος. Παίρνει ένα οικοπεδάκι βγάζει αδειούλα χτίζει πολυκατοικιούλα. 
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Τουλάχιστον έχεις αυτογνωσία...Ξέρεις πόσο σπάνιο είναι αυτό στις μέρες μας;
:2funny:  :2funny:  :2funny:

Σ' ευχαριστώ φίλε μου, που καταννοείς την καταστασή μου.

Και το που μου μιλάς μόνο μου δείνεις αξιά, ούτε για φτύσημο δεν είμαι.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Τι καρτελ ονειρεύεσαι 3καρδε, εδώ ο κάθε άσχετος με την ελάχιστη 5ετή απασχόληση στην οικοδομή πάει και γίνεται εργολάβος. Παίρνει ένα οικοπεδάκι βγάζει αδειούλα χτίζει πολυκατοικιούλα. 

Το έβαλες το υπόθετο φίλε μου;;;;;;

Ή σου έπεσε ή το  :shit:;;;;

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.165
Κριτικές
150
Like
2.918
Πόντοι
6.925
Μ'αρέσει που έχεις χιούμορ
i-has-frozen.jpg
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Να αφιερώσω και γω κατιτής στους φίλους εργολάβους

Εννοήτε τους αυτοδημιούργητους
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Σ' ευχαριστώ φίλε μου, που καταννοείς την καταστασή μου.

Και το που μου μιλάς μόνο μου δείνεις αξιά, ούτε για φτύσημο δεν είμαι.

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :rockon: :rockon:

Πολυ καλο .....

βρε τρικαρδε δεν ηρθες  .....
αυριο θα ερθεις ?
 

Επισκέπτης
Η πείρα με έχει διδάξει ότι τα χειρότερα ΜΟΥΝΟΠΑΝΑ- ΜΠΙΝΕΔΕΣ είναι αυτοί οι ηθικολόγοι που αποφεύγουν τις γραπτές συμφωνίες και αρχίζουν τα "δώσαμε τα χέρια" και άλλες γραφικότητες...
Δινουν τα χερια αλλα δεν εχουν λογο ουτε μπεσα,και οπως λες ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΝ να υπογραψουν οταν χρειαζεται.
Τα γνωστα.
 

Επισκέπτης
Ήδη, από εδώ μεσα έχει αποδειχθεί η ύπαρξη "καρτελ" στον κατασκευαστικό κλαδο και τις οικοδομές. Μάλιστα στο παιχνίδι έχουν μπλέξει εργολάβοι-μεσσητες-ΜΜΕ-ΔΙΚΟΙΓΌΡΟΙ-ΣΥΜΒΟΛΑΙΓΡΑΦΟΙ-τράπεζες. Πολλοί δλδ, αλλα τσακάλια.
ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΡΤΕΛ!!!!!!
Το thread των αποκαλυψεων. :S
Μόνο και μόνο που οι εργολάβοι το αποποιούνται :think: αυτό και μόνο το επιβεβαιόνει
Εγω αρνουμαι οτι πετανε οι γαιδαροι.
Ποια ειναι η γνωμη σου?
 

Επισκέπτης
Βλεπω τρικαρδε οτι εχεις μια νοσταλγια για ενα παρελθον που-πιθανοτατα-δεν εζησες.

Τα πραγματα στην Ελλαδα παλια ηταν ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ χειροτερα απο οτι σημερα,ειδικα στο επιπεδο που αναφερεσαι,στην λεγομενη"μπεσα"που οι περισσοτεροι γνωριζαν αλλα τους ελειπε.

Αμ' η αλλη η μαλακια των ηλικιωμενων?"Eμεις δουλεψαμε σκληρα αλλα εσεις...κοπροσκυλα οι νεοι κυρ-Αριστειδη μου...".
ΑΡΚΙΝΤΙΑ ΠΑΤΕΡΑ,οι 7 στους 10 που το λενε αυτο την βγαλαν ζαχαρη και τωρα το παιζουν ψαρωτικοι και δουλευταραδες.(ψιλοασχετο αλλα μου ηρθε διαβαζοντας το νοσταλγικο σχολιο του τρικαρδου)
 

azaas

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2006
Μηνύματα
671
Κριτικές
11
Like
8
Πόντοι
5.765
Βλεπω τρικαρδε οτι εχεις μια νοσταλγια για ενα παρελθον που-πιθανοτατα-δεν εζησες.

Τα πραγματα στην Ελλαδα παλια ηταν ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ χειροτερα απο οτι σημερα,ειδικα στο επιπεδο που αναφερεσαι,στην λεγομενη"μπεσα"που οι περισσοτεροι γνωριζαν αλλα τους ελειπε.

Αμ' η αλλη η μαλακια των ηλικιωμενων?"Eμεις δουλεψαμε σκληρα αλλα εσεις...κοπροσκυλα οι νεοι κυρ-Αριστειδη μου...".
ΑΡΚΙΝΤΙΑ ΠΑΤΕΡΑ,οι 7 στους 10 που το λενε αυτο την βγαλαν ζαχαρη και τωρα το παιζουν ψαρωτικοι και δουλευταραδες.(ψιλοασχετο αλλα μου ηρθε διαβαζοντας το νοσταλγικο σχολιο του τρικαρδου)

Δουλευταράδες οι παλιοί, αλλά παλιούς θα δεις να νοσταλγούν διακοπές 20 ημερών το καλοκαίρι και μεσημεριανή σιέστα ...
Βέβαια μην τα ισοπεδώνουμε όλα, η εργατικότητα δεν είναι και χαρακτηριστικό γνώρισμα στις μέρες μας ...
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.165
Κριτικές
150
Like
2.918
Πόντοι
6.925
Ήδη, από εδώ μεσα έχει αποδειχθεί η ύπαρξη "καρτελ" στον κατασκευαστικό κλαδο και τις οικοδομές. Μάλιστα στο παιχνίδι έχουν μπλέξει εργολάβοι-μεσσητες-ΜΜΕ-ΔΙΚΟΙΓΌΡΟΙ-ΣΥΜΒΟΛΑΙΓΡΑΦΟΙ-τράπεζες. Πολλοί δλδ, αλλα τσακάλια.
ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΡΤΕΛ!!!!!!
Μόνο και μόνο που οι εργολάβοι το αποποιούνται :think: αυτό και μόνο το επιβεβαιόνει

Ενώ τα υπόλοιπα μέλη του καρτελ δλδ με την σειρά οικοπεδούχοι, μηχανικοί, συμβολαιογράφοι, δικηγόροι, ΜΜΕ, μεσίτες (3Α) τράπεζες το παραδέχονται.  :idiot:

Επιμένω με την ατάκα - όπως και οι λοιποί συνάδελφοι - γιατί ο σύλλογος έδωσε ρέστα με αυτήν. Ολος ο κόσμος συμμαχεί εναντίον τους.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Δεν μας έγραψες την ατάκα που ο συλλογος έδωσε ρέστα.

Αν ο προκτός σου δεν δέχεται τα ψυχοφάρμακα με την μορφή υπόθετου και τα αποβάλει, μην στεναχοριέσε βγαίνουν και σε σιροπάκι. :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom