Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, θα ηθελα να επισημανω τα εξης παρακατω:(ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ, δεν επεκτεινομαι περαιτερω):
1.Οταν υπαρχει πτωση της αγοραστικης δυναμης, προφανως υπαρχει πτωση των τιμων αλλα ετσι μειωνεται και η οικοδομικη δραστηριοτητα αρα ανεργια αρα ....κλπ ..κλπ..Σκοπος λοιπον δεν ειναι να παρεις 1 διαμ/σμα κατω απο την αξια του η αλλιως σε μικροτερη αξια απο οσο συμφερει 1 κατασκευαστη να το κανει αλλα να πολεμησεις τη κριση με αλλους τροπους γιατι αλλιως
η εταιρεια θα σταματησει να κατασκευαζει-εμπορευεται αρα θα χασουν ΟΛΟΙ οπως ειναι φυσικο.

Καλημέρα

αν καταλαβαίνω καλά, αυτό που λες ειναι να βοηθήσουμε όλοι ωστε να στηριξουμε τους εργολάβους για να μην πεινάσει ο κόσμος. Και αυτό θα γίνει μέσω αγοράς στις τιμές που ζητουνται. Και οτι αλλιώς θα χάσουμε όλοι.

Η λογική ειναι εξαιρετικά απλοική και προφανέστατα λανθασμένη. Ξαναδές το

2. οι ανατολικοι λαοι και αλλοι με την ιδια λογικη που προειπες εκ του αποτελεσματος φτωχοπεινανε αρα παραδειγμα προς αποφυγη.

Συνδέεις το παζάρι με το οτι "φτωχοπεινάνε". Λάθος λογική, αστείο συμπέρασμα.

3. Συμφωνω με την αισχροκερδεια απολυτα.Δεν ειναι αδυνατη ομως στη συγκεκριμενη περιπτωση με τοσο τεραστιο ανταγωνισμο,
η νομιζεις οτι καθονται σε 1 τραπεζι ολοι οι κατασκευαστες-εταιρειες και βαζουν οριο προς τα κατω?

Δεν κατάλαβα τι ήθελες να πεις εδω και ετσι δεν σχολιάζω
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Πριν τις τράπεζες υπήρχαν οι συναλλαγματικές, οι παρακρατήσεις κυριότητας και οι τοκογλύφοι...
Τα περί "άμεσης σχέσης" επομένως ουδέποτε ίσχυαν...
Οι τράπεζες δεν χάλασαν αυτή τη σχέση- ενίοτε τη διευκόλυναν...

Αν τώρα κάποιοι εργολάβοι είχαν εγκάρδια συνενόηση με τις τράπεζες να χορηγούν ό,τι και αν ζητούσαν οι εργολάβοι με εικονικές εκτιμήσεις, δεν φταίνε μόνο οι ίδιοι αλλά και το ζώο ο καταναλωτής που αγόραζε ό,τι του πουλούσαν, αδιαμαρτύρητα..
Ωστόσο αυτό το φαινόμενο γιγαντώθηκε μετά το 2004...και κυρίως τη διετία 2005-2007. Τότε ήταν που οι τιμές ξέφυγαν.

Το "παζάρι" παίζει σε όλο τον ανεπτυγμένο κόσμο υπό διάφορες μορφές...
Αν τώρα το λένε "διαπραγματεύσεις" και γίνεται λίγο πιο κυριλέ απ' ό,τι στα στενοσόκακα του Καίρου και της Δαμασκού, δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει...

Χαρακτηριστικότερη μορφή δυτικού "παζαριού" : Το χρηματιστήριο...

Nομίζω, ότι όποιος διαβάζει τα ποσταρίσματά σου, καταλαβένει ότι μαζί σου δεν μπορει να "παζαρέψει" κανείς.
Βέβαια στην εποχή μας αυτό θεωρήτε καλό, όμως δεν είναι έτσι.
Η αμμεση σχέση αγοραστη-πωλητή (πχ. στα σοκάκια του Καιρου, που χλευάζεις) είναι η επικοινωνία και απλότητα των δύο μερών. Πουλάω τόσο-δείνω τόσα, πουλάω τόσο-αυτά έχω κλπ
Η ιεροτελεστία της οικονομικής πράξης-συνδιαλλαγής, το "μυρισμα" του άλλου, η καλληψη των βιοποριστηκών αναγκών (η κατοικία ειναι ανάγκη) όπως και η εργασία (η κατασκευή-εμπόριο ειναι εργασία)και των δύο.
Και κυρίος η επαφή με το προιον, όχι τα χαρτία των μετοχών.
Οι γονείς μου αγόρασαν με πολλες στερήσεις, με μετρητά και ένα μικρό ΄δανειο. Κάνανε παζάρια με τον εργολάβο και στο τέλος και οι δύο μείνανε ευχαριστημένοι (φιλική -πελατιακή σχέση, παλία υπηρχε) και φυσικά ξαναγόρασαν από τον ίδιο εργολάβο.
Οι παλαιοί εργολάβοι, αν και αμόρφοτοι οι περισσότεροι ξέρανε- νοιόθαν και τον κόπο - μοχθο του πελάτη τους, αλλα και τον δικό τους.
Βάζαν γραμμάτια που όμως τα κρατούσαν αυτοί, δεν τα πούλαγαν, και αν ο πελάτης ειχε πρόβλημα δεν τρέχανε να του το πάρουν.
Κανένας γνωστός μου δεν κατέφυγε σε τοκογλύφο για την αγορά σπιτιού, οι τοκογλύφοι ήταν για άλλες καταστάσεις εκτατες ή για εμπορικό αλλησβερίση.
Όσο για το χρηματιστήριο γενικά ειναι τόσο "άηλο" μη απτό, που μόνο οι απατεώνες επιβιόνουν τελικά.


Αυτά......
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Οι αγγλοσαξονικοί λαοί δεν παζαρεβουν, στόχος ειναι πάντα το μέγιστο κέρδος αμφότερα.
Επιδιόκουν μόνο το κέδρος πάση θησία. Αποτέλεσμα της έλλειψης παζαρέματος-διαπραγματευσης είναι να παρουσίζονται μεγάλες αποκλήσεις τιμών. Γι' αυτό όταν έχουμε πτώση της αγοράς, δλδ της αγοραστηκής δύναμης, οι πισογλέντηδες οικονομικοί φωστήρες μιλάνε για "διόρθοση" :jerking:
Υπάρχουν πιστεύω περιθόρια κέρδους και για τους εργολάβους και για τους αγοραστές. Απλός οι τράπεζες έχουν μπει στη μέση με την χρρηματοδότηση και των δυο πλευρών (δάνεια) και χάλασε την άμμεση σχέση.
Παζάρεμα και διευκολνησεις ειναι οι λύσεις για μια υγειή αγορά.
Αλλά δυστηχώς οι αγγλοσπουδαγμένοι φωστήρες μας δεν έχουν παρακολουθήσει τέτοια απλά μαθήματα.

Βρε φίλε μου γκαρδιακέ Τρίκαρδε (με οποιαδήποτε από τις 3 καρδιές).
Τι είν' αυτά που λες;
Αφού θέλουν και οι δύο πλευρές το μέγιστο όφελος είναι δυνατόν να μην υπάρχουν παζάρια;

Δηλαδή στην Αμερική και στην Αγγλία όταν ο ένας πουλάει το σπίτι του και ο άλλος αγοράζει (γιατί οι περισσότερες αγοραπωλησίες ακινήτων μεταξύ ιδιωτών γίνονται) δεν υπάρχει παζάρι;
Μα αφού ο πωλητής θέλει να πάρει όσο περισσότερα γίνονται και ο αγοραστής να πληρώσει όσο λιγότερο γίνεται. Ξέρεις κανένα μέρος του κόσμου που δεν γίνεται έτσι;

Μάλιστα στην Αμερική υπάρχει και ο θεσμός του escrow που όλη η διαδιακασία της πώλησης και η ολοκλήρωση (ή η διάλυση) της συναλλαγής γίνεται μέσω τρίτου μέρους έτσι ώστε να μην υπάρχουν παρανοήσεις και αμφιβολίες. Κάτι που δεν γίνεται εδώ που υπάρχει το καπάρο και με εκείνα τα ιδιωτικά συμφωνητικά που μπορεί να έχουν ή να μην έχουν ισχύ (αυτό θα μας το πει ο str8). Εδώ πόσες αγοραπωλησίες δεν προχωράνε επειδή το ένα από τα μέρη αλλάζει γνώμη;

Εκείνο που μπερδεύεις είναι η διαφάνεια της αγοράς. Η πληροφόρηση.
Στο παζάρι, στην κάσμπα, οι πωλητές ξέρουν τις τιμές αλλά ο αγοραστής δεν τις ξέρει. Το ίδιο συμβαίνει και εδώ με την αγορά των ακινήτων. Επίσημα στοιχεία δεν υπάρχουν, ο Ρεβύθης, ο κάθε τραπεζίτης, ο κάθε εργολάβος λέει ότι του κατέβει.
Για μπες όμως στο να δεις τι πληροφορίες υπάρχουν.

Επομένως όσο μεγαλύτερη είναι η πληροφόρηση για τις τιμές και την κατάσταση της αγοράς τόσο μικρότερα είναι τα περιθώρια παζαριού. Για σκέψου το λίγο και μην μιλάς πάντα συναισθηματικά - οι κακοί Αμερικάνοι, οι καλοί οι Ρώσοι, οι πονηροί οι Άραβες (και έχεις και 3 καρδιές πανάθεμα σε).
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Καλημέρα

αν καταλαβαίνω καλά, αυτό που λες ειναι να βοηθήσουμε όλοι ωστε να στηριξουμε τους εργολάβους για να μην πεινάσει ο κόσμος. Και αυτό θα γίνει μέσω αγοράς στις τιμές που ζητουνται. Και οτι αλλιώς θα χάσουμε όλοι.

Η λογική ειναι εξαιρετικά απλοική και προφανέστατα λανθασμένη. Ξαναδές το

Συνδέεις το παζάρι με το οτι "φτωχοπεινάνε". Λάθος λογική, αστείο συμπέρασμα.

Δεν κατάλαβα τι ήθελες να πεις εδω και ετσι δεν σχολιάζω
συγνωμη αν δεν εγινα αντιληπτος.Για το τελευταιο νομιζω οτι ειναι σαφες:Οταν σε 1 αγορα δεν υπαρχουν ολιγοπωλια, μονοπωλια η καρτελ οπως στα ακινητα η τιμη του ακινητου καθοριζεται απο τον υγιη ανταγωνισμο.Αρα δεν ειναι δυνατον να
ειναι υπερτιμημενα απο τους εργολαβους.Μπορει τα οικοπεδα αλλα οχι τα διαμ/τα.
Για το 1ο φυσικα δε λεω αυτο.......γραφω να πολεμησουμε σαν χωρα τη κριση με αλλους τροπους..απλως δεν εξηγησα ποιοι ειναι αυτοι.Σαν αποτελεσμα γραφω οτι αν δεν γινει αυτο θα πληγει η ελληνικη οικονομια με ανεργια κλπ..
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Ήδη, από εδώ μεσα έχει αποδειχθεί η ύπαρξη "καρτελ" στον κατασκευαστικό κλαδο και τις οικοδομές. Μάλιστα στο παιχνίδι έχουν μπλέξει εργολάβοι-μεσσητες-ΜΜΕ-ΔΙΚΟΙΓΌΡΟΙ-ΣΥΜΒΟΛΑΙΓΡΑΦΟΙ-τράπεζες. Πολλοί δλδ, αλλα τσακάλια.
ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΡΤΕΛ!!!!!!
Μόνο και μόνο που οι εργολάβοι το αποποιούνται :think: αυτό και μόνο το επιβεβαιόνει
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
συγνωμη αν δεν εγινα αντιληπτος.Για το τελευταιο νομιζω οτι ειναι σαφες:Οταν σε 1 αγορα δεν υπαρχουν ολιγοπωλια, μονοπωλια η καρτελ οπως στα ακινητα η τιμη του ακινητου καθοριζεται απο τον υγιη ανταγωνισμο.Αρα δεν ειναι δυνατον να
ειναι υπερτιμημενα απο τους εργολαβους.Μπορει τα οικοπεδα αλλα οχι τα διαμ/τα.
Για το 1ο φυσικα δε λεω αυτο.......γραφω να πολεμησουμε σαν χωρα τη κριση με αλλους τροπους..απλως δεν εξηγησα ποιοι ειναι αυτοι.Σαν αποτελεσμα γραφω οτι αν δεν γινει αυτο θα πληγει η ελληνικη οικονομια με ανεργια κλπ..
Η εννοια του παζαριου υπαρχει παντου και με διαφορους τροπους.Ακομα και στο χρηματιστηριο μεσω πακετων ανταλλαγης κλπ...
Εγω μιλαω για την εννοια της ΕΚΠΤΩΣΗΣ.Για παραδειγμα!Αν 1 ακινητο που το κατασκευασα εγω, αποφασισω να το κρατησω με
εκπτωση 60% σημαινει οτι κερδισε καποιος?Η αν πω στη μανα μου κρατα το εσυ με εκπτωση σημαινει κατι.Η αξια 1 κατοικιας
ειναι οσο πουλιεται και οχι οσο ζητανε.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Nομίζω, ότι όποιος διαβάζει τα ποσταρίσματά σου, καταλαβένει ότι μαζί σου δεν μπορει να "παζαρέψει" κανείς.
Βέβαια στην εποχή μας αυτό θεωρήτε καλό, όμως δεν είναι έτσι.
Η αμμεση σχέση αγοραστη-πωλητή (πχ. στα σοκάκια του Καιρου, που χλευάζεις) είναι η επικοινωνία και απλότητα των δύο μερών. Πουλάω τόσο-δείνω τόσα, πουλάω τόσο-αυτά έχω κλπ
Η ιεροτελεστία της οικονομικής πράξης-συνδιαλλαγής, το "μυρισμα" του άλλου, η καλληψη των βιοποριστηκών αναγκών (η κατοικία ειναι ανάγκη) όπως και η εργασία (η κατασκευή-εμπόριο ειναι εργασία)και των δύο.
Και κυρίος η επαφή με το προιον, όχι τα χαρτία των μετοχών.
Οι γονείς μου αγόρασαν με πολλες στερήσεις, με μετρητά και ένα μικρό ΄δανειο. Κάνανε παζάρια με τον εργολάβο και στο τέλος και οι δύο μείνανε ευχαριστημένοι (φιλική -πελατιακή σχέση, παλία υπηρχε) και φυσικά ξαναγόρασαν από τον ίδιο εργολάβο.
Οι παλαιοί εργολάβοι, αν και αμόρφοτοι οι περισσότεροι ξέρανε- νοιόθαν και τον κόπο - μοχθο του πελάτη τους, αλλα και τον δικό τους.
Βάζαν γραμμάτια που όμως τα κρατούσαν αυτοί, δεν τα πούλαγαν, και αν ο πελάτης ειχε πρόβλημα δεν τρέχανε να του το πάρουν.
Κανένας γνωστός μου δεν κατέφυγε σε τοκογλύφο για την αγορά σπιτιού, οι τοκογλύφοι ήταν για άλλες καταστάσεις εκτατες ή για εμπορικό αλλησβερίση.
Όσο για το χρηματιστήριο γενικά ειναι τόσο "άηλο" μη απτό, που μόνο οι απατεώνες επιβιόνουν τελικά.


Αυτά......

Α, μου φαίνεται ότι θυμάσαι χαίρεσαι.

Πρόσφατα έχω χάσει σπίτι που πουλούσε ιδιώτης. Συμφωνήσαμε, δώσαμε τα χέρια, του λέω πάμε για συμβόλαια, πάω να σου φέρω προκαταβολή, κλείνω το δάνειο, ετοιμάζω συμβολαιογράφο και δικηγόρο και σε 2 μέρες με πέρνει τηλέφωνο και μου λέει ότι κάποιος του έδωσε 10 χιλιάρικα παραπάνω. Και περίμενε από εμένα να μπω στην διαδικασία να του προσφέω περισσότερο. Αυτή είναι η ελληνική μπέσα, έτσι γίνονται τα παζάρια στην Ελλάδα.

Αλλά και στο σουκ πως γίνονται δηλαδή; Έχεις αγοράσει κάτι σε Αραβική χώρα και δεν έχεις αισθανθεί μαλάκας; Το μόνο καλό deal είναι όταν σου προσφέρουνε καμήλες για να τους πουλήσεις την γυναίκα σου ή την γκόμενα σου.

Επίσης έχεις μία πολύ εξιδανικευμένη εικόνα για τις παλαιότερες εποχές στην Ελλάδα. Επειδή η οικογένεια μου αγόρασε το πρώτο διαμέρισμα το 70 και θυμάμαι καλά τις αγοραπωλησίες, ένα έχω να σου πω: οι εργολάβοι ίδιοι ήταν. Για να μην σου πω χειρότεροι γιατί τώρα έχουν μπει και μερικοί σοβαροί και σου δίνουν και μία συγγραφή υποχρεώσεων.

Εγώ, και σε μελλοντικές αγοραπωλησίες πάντα θυμάμαι το ίδιο μαρτύριο με τους εργολάβους στην Ελλάδα. Ιδιαίτερα άμα το έπαιρνες υπό κατασκευή. Κάνε μου εκείνο, όχι δεν σου το κάνω, όχι τόσο, όχι το ένα, όχι το άλλο.
Νομίζεις ότι στον τομέα αυτό υπάρχει καμία ουσιαστική πρόοδος;
Αλλά σου λέει ο εργολάβος, τι με πρήζεις; Αφού θα βρω να πουλήσω. Άμα σου αρέσει.
Και εκεί είναι που τα παίρνεις και αρχίζεις να γράφεις στο bou εναντίον των εργολάβων.
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Αν 1 ακινητο που το κατασκευασα εγω, αποφασισω να το κρατησω με
εκπτωση 60% σημαινει οτι κερδισε καποιος?

Ναι. Ο αγοραστής

Η αξια 1 κατοικιας ειναι οσο πουλιεται και οχι οσο ζητανε.

Συμφωνώ. Η αξία κάθε προιόντος ειναι αυτή η οποία θα του επιτρέψει να πουληθεί και οχι το ποσό που ειδε κάποιος στον ύπνο του.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
συγνωμη αν δεν εγινα αντιληπτος.Για το τελευταιο νομιζω οτι ειναι σαφες:Οταν σε 1 αγορα δεν υπαρχουν ολιγοπωλια, μονοπωλια η καρτελ οπως στα ακινητα η τιμη του ακινητου καθοριζεται απο τον υγιη ανταγωνισμο.Αρα δεν ειναι δυνατον να
ειναι υπερτιμημενα απο τους εργολαβους.Μπορει τα οικοπεδα αλλα οχι τα διαμ/τα.

Α, ωραία και τότε πως εξηγείται η φούσκα σε αγορές άλλων χωρών όπου πέραν κάθε αμφισβήτησης η αγορά δουλεύει πολύ διαφανέστερα από ότι στην Ελλάδα; Γιατί εγώ την τελευταία φορά που τσέκαρα φούσκα υπήρχε από την Σιγκαπούρη μέχρι την Ισπανία και την Δανία.

 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Α, μου φαίνεται ότι θυμάσαι χαίρεσαι.

Ναι ειμαι χαζοχαρούμενος!!!!! :2funny: :2funny: :2funny:

Αλλά σου λέει ο εργολάβος, τι με πρήζεις; Αφού θα βρω να πουλήσω. Άμα σου αρέσει.
Και εκεί είναι που τα παίρνεις και αρχίζεις να γράφεις στο bou εναντίον των εργολάβων.

Σίγουρα τα έχω πάρει στην κράνα, γιατί να το κρύψω άλλωστε.
Τα απούλητα όμως τι θα τα κάνουν;;;;;;;
Ποτε θα τα πουλήσουνε;;;;; Γιατί κατι  :jerking: που λένε για να τα νοικίασουν ειναι πεθαμένοι ήδη.
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Α, μου φαίνεται ότι θυμάσαι χαίρεσαι.

Πρόσφατα έχω χάσει σπίτι που πουλούσε ιδιώτης. Συμφωνήσαμε, δώσαμε τα χέρια, του λέω πάμε για συμβόλαια, πάω να σου φέρω προκαταβολή, κλείνω το δάνειο, ετοιμάζω συμβολαιογράφο και δικηγόρο και σε 2 μέρες με πέρνει τηλέφωνο και μου λέει ότι κάποιος του έδωσε 10 χιλιάρικα παραπάνω. Και περίμενε από εμένα να μπω στην διαδικασία να του προσφέω περισσότερο. Αυτή είναι η ελληνική μπέσα, έτσι γίνονται τα παζάρια στην Ελλάδα.

Αλλά και στο σουκ πως γίνονται δηλαδή; Έχεις αγοράσει κάτι σε Αραβική χώρα και δεν έχεις αισθανθεί μαλάκας; Το μόνο καλό deal είναι όταν σου προσφέρουνε καμήλες για να τους πουλήσεις την γυναίκα σου ή την γκόμενα σου.

Επίσης έχεις μία πολύ εξιδανικευμένη εικόνα για τις παλαιότερες εποχές στην Ελλάδα. Επειδή η οικογένεια μου αγόρασε το πρώτο διαμέρισμα το 70 και θυμάμαι καλά τις αγοραπωλησίες, ένα έχω να σου πω: οι εργολάβοι ίδιοι ήταν. Για να μην σου πω χειρότεροι γιατί τώρα έχουν μπει και μερικοί σοβαροί και σου δίνουν και μία συγγραφή υποχρεώσεων.

Εγώ, και σε μελλοντικές αγοραπωλησίες πάντα θυμάμαι το ίδιο μαρτύριο με τους εργολάβους στην Ελλάδα. Ιδιαίτερα άμα το έπαιρνες υπό κατασκευή. Κάνε μου εκείνο, όχι δεν σου το κάνω, όχι τόσο, όχι το ένα, όχι το άλλο.
Νομίζεις ότι στον τομέα αυτό υπάρχει καμία ουσιαστική πρόοδος;
Αλλά σου λέει ο εργολάβος, τι με πρήζεις; Αφού θα βρω να πουλήσω. Άμα σου αρέσει.
Και εκεί είναι που τα παίρνεις και αρχίζεις να γράφεις στο bou εναντίον των εργολάβων.
1 συμβουλη για οσους αγοραζουν: Παντα να προσλαμβανετε 1 μηχ/κο αλλα με εμπειρια στο θεμα για την αγορα, τη συγγραφη υποχρεωσεων, και οτι αλλο θελετε πριν απο τα συμβολαια.Δυστυχως η ημιμαθεια και η λαθος τσιγγουνια στο συγκεκριμενο θεμα οδηγει σε αυτα τα αποτελεσματα.Τι σου φταιει ο κατ/της αν εσυ αποφασισες να βαλεις χρυσα πομολα?
Θα σου πει βεβαιως οτι δεν το ειχαμε συμφωνησει.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Τι σου φταιει ο κατ/της αν εσυ αποφασισες να βαλεις χρυσα πομολα?
Θα σου πει βεβαιως οτι δεν το ειχαμε συμφωνησει.

Καλά  :jerking:, τι άλλο θα ακούσουμε ως δικαιολογία για να καλύψουνε την αισχοκέρδια.

Ρε παιδία για όνομα, ημαρτων, ένα διαμέρισμα να ζήσουμε θέλουμε, πάνε αυτά που ξέραμε όλοι μας. ΤΕΛΟΣ ΕΠΟΧΗΣ το είπαμε.
(ΤΕΛΟΣ ΕΠΟΧΗΣ  γράφανε παλία τα μαγαζία και όχι εκπώσεις  :2funny: :2funny: :2funny:)
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
1 συμβουλη για οσους αγοραζουν: Παντα να προσλαμβανετε 1 μηχ/κο αλλα με εμπειρια στο θεμα για την αγορα, τη συγγραφη υποχρεωσεων, και οτι αλλο θελετε πριν απο τα συμβολαια.Δυστυχως η ημιμαθεια και η λαθος τσιγγουνια στο συγκεκριμενο θεμα οδηγει σε αυτα τα αποτελεσματα.Τι σου φταιει ο κατ/της αν εσυ αποφασισες να βαλεις χρυσα πομολα?
Θα σου πει βεβαιως οτι δεν το ειχαμε συμφωνησει.

Βρε κομοδίνο, έπιπλα θεωρείς ότι έχουμε στο κεφάλι;

Για κάνε ένα κόπο να διαβάσεις από την αρχή το νήμα για να δεις συγκεκριμένα προβλήματα με εργολάβους.
Άσε τώρα να μην αρχίσω.

Για την πλειοψηφία ισχύει το ότι από μπορεί θα κόψει. Και θα προσπαθήσει να σου αποδείξει ότι δεν ισχύουν οι νόμοι της φυσικής.

Άκου ρε φίλε θέλουμε χρυσά πόμολα....
Κάνε και καμία σοβαρή κουβέντα.
Άει σιχτίρ πρωΐ - πρωΐ.
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
1 συμβουλη για οσους αγοραζουν: Παντα να προσλαμβανετε 1 μηχ/κο αλλα με εμπειρια στο θεμα για την αγορα, τη συγγραφη υποχρεωσεων, και οτι αλλο θελετε πριν απο τα συμβολαια.Δυστυχως η ημιμαθεια και η λαθος τσιγγουνια στο συγκεκριμενο θεμα οδηγει σε αυτα τα αποτελεσματα.Τι σου φταιει ο κατ/της αν εσυ αποφασισες να βαλεις χρυσα πομολα?
Θα σου πει βεβαιως οτι δεν το ειχαμε συμφωνησει.

Χωρις να θέλω να φανώ αγενης, τι σε κάνει να πιστευεις οτι κάποιοι απο τους συνομιλητές σου δεν ειναι μηχανικοί; Και μάλιστα με εμπειρία σε έργα πολύ πιο απαιτητικά και περίπλoκα απο μια κατοικια

Επισης, αυτό που λες με τα χρυσά πόμολα ειναι άσχετο με την προσπάθεια γύφτικου παζαριου ΚΑΤΟΠΙΝ συμφωνίας
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Μεσημέριασε φιλε μου Βολτέρο.

Εχώ μια πελόρια λαχτάρα να φάω κανεναν εργολάβο!!!! Μιαμ-μιαμ.
Εχω κάνει και δέκα στρυφτά και έχω υπογλυκεμία.
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Α, ωραία και τότε πως εξηγείται η φούσκα σε αγορές άλλων χωρών όπου πέραν κάθε αμφισβήτησης η αγορά δουλεύει πολύ διαφανέστερα από ότι στην Ελλάδα; Γιατί εγώ την τελευταία φορά που τσέκαρα φούσκα υπήρχε από την Σιγκαπούρη μέχρι την Ισπανία και την Δανία.
Το αν δουλευει καλυτερα η οχι η διαφανεστερα 1 αγορα ειναι μαλλον δυσκολο να το εκτιμησεις.Πως ακριβως το τσεκαρες
αυτο και τελικα θεωρεις οτι στην ελλαδα ειναι αδιαφανης η αγορα?
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Το αν δουλευει καλυτερα η οχι η διαφανεστερα 1 αγορα ειναι μαλλον δυσκολο να το εκτιμησεις.Πως ακριβως το τσεκαρες
αυτο και τελικα θεωρεις οτι στην ελλαδα ειναι αδιαφανης η αγορα?

Η ύπαρξη ΚΑΡΤΕΛ τα λέει ΟΛΑΑΑΑΑΑΑ.
Όλα τα λαμόγια- ένα κόμμα ( όχι πολητικό αλλα της κονόμας)
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Χωρις να θέλω να φανώ αγενης, τι σε κάνει να πιστευεις οτι κάποιοι απο τους συνομιλητές σου δεν ειναι μηχανικοί; Και μάλιστα με εμπειρία σε έργα πολύ πιο απαιτητικά και περίπλλ

Επισης, αυτό που λες με τα χρυσά πόμολα ειναι άσχετο με την προσπάθεια γύφτικου παζαριου ΚΑΤΟΠΙΝ συμφωνίας
Ουτε εγω ειμαι αγενης...ουτε θα κανω συζητηση περι γνωσεων και περιπλοκων εργων.Λαθος η υπερβολικη εκφραση τα χρυσα πομολα απλως ηθελα να πω για πραγματα εκτος συμφωνιας η με τη λογικη του καθενα.Εγω προσωπικα προτιμω να ειναι ολα λυμενα τα θεματα πριν τη πωληση, αλλα πως να μιλησεις για τεχνικα θεματα με 1 ασχετο?
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Βρε κομοδίνο, έπιπλα θεωρείς ότι έχουμε στο κεφάλι;

Για κάνε ένα κόπο να διαβάσεις από την αρχή το νήμα για να δεις συγκεκριμένα προβλήματα με εργολάβους.
Άσε τώρα να μην αρχίσω.

Για την πλειοψηφία ισχύει το ότι από μπορεί θα κόψει. Και θα προσπαθήσει να σου αποδείξει ότι δεν ισχύουν οι νόμοι της φυσικής.

Άκου ρε φίλε θέλουμε χρυσά πόμολα....
Κάνε και καμία σοβαρή κουβέντα.
Άει σιχτίρ πρωΐ - πρωΐ.
Προβληματα υπαρχουν παντου..ακαμα και στις πουτανες ..Αυτο δε σημαινει οτι λεμε οτι θελουμε μονοπλευρα.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ήδη, από εδώ μεσα έχει αποδειχθεί η ύπαρξη "καρτελ" στον κατασκευαστικό κλαδο και τις οικοδομές. Μάλιστα στο παιχνίδι έχουν μπλέξει εργολάβοι-μεσσητες-ΜΜΕ-ΔΙΚΟΙΓΌΡΟΙ-ΣΥΜΒΟΛΑΙΓΡΑΦΟΙ-τράπεζες. Πολλοί δλδ, αλλα τσακάλια.
ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΡΤΕΛ!!!!!!
Μόνο και μόνο που οι εργολάβοι το αποποιούνται :think: αυτό και μόνο το επιβεβαιόνει

Θα ήθελα να μάθω ποια είναι ακριβώς η συμμετοχη δικΗγόρων και συμβολαιογράφων στο καρτέλ που έχεις ανακαλύψει...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom