Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.163
Κριτικές
150
Like
2.915
Πόντοι
6.925
Θα πληρώσεις φόρο για κύριο χώρο και όσους βοηθητικούς αγοράζεις επί της αντικειμενικής ή όσης γραφτεί στο συμβόλαιο (υπάρχουν εταιρείες που δεν μπορούν να πουλήσουν αντικειμενική αλλά πραγματική - τότε κλαφτα θα χαρεί ο Αλογοσκ.)

Η αξία υπολογιζεται με τα τ.μ. τα οποία αναγράφονται στα συμβόλαια - εδώ έχει να κάνει το νόμιμο με το "κλεμένο" που θα αγοράσεις. Επίσης αν είναι πρώτη κατοικία εως 120 τ.μ. δεν έχεις φόρο. Δεν πάει λοιπόν με τα 190,000 Ευρώ που θα πληρώσεις.
 

andy51

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.818
Like
322
Πόντοι
36
Αγαπητέ φίλε,θα σε συμβούλευα πριν προχωρήσεις να κάνεις έναν ρεαλιστικό προυπολογισμό του συνολικού σου κόστους και οτι απορίες έχεις να ρωτήσεις εξειδικευμένους ανθρώπους και όχι να προσπαθείς να πάρεις απαντήσεις απο εδω...Για αγορά σπιτιού πρόκειται....

Αν το σπιτι έχει αντικειμενιή αξια π.χ. 100.000 και εμπορική 180.000 το συμβόλαιο θα γίνει στις 100.000.Τα υπόλοιπα 80.000 θα πρέπει να τα καταβάλεις την ημέρα του συμβολαίου,εκτός αν έχεις πάρει και επισκευαστικό δάνειο για να καλύψεις την διαφορά.Για ολα αυτά καθώς και για το κόστος των διαφόρων εξόδων,ρώτα τον δικηγόρο σου,την τράπεζα και τον κατασκευαστή.Υπεύθυνες απαντήσεις χρειάζεσαι και όχι ανεύθυνες....

Ο ημιυπαίθριος είναι ένας χώρος που θα τον πληρώσεις κανονικά,αλλά δεν θα φαίνεται στα συμβόλαια....το υπόγειο παρκινκ όμως,έχει ποσοστό επι του οικοπέδου και είναι ουσιαστικά ξεχωριστό περιουσιακό στοιχείο....μπορείς να το πουλησεις η να το νοικιάσεις αργότερα...το ίδιο και αποθήκη,αν υπάρχει.

Πρόσεξε επίσης το πόθεν έσχες στην εφορία.Καλύπτεις το ποσό που θα δώσεις?
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.163
Κριτικές
150
Like
2.915
Πόντοι
6.925
Μην πηγαίνεις πολύ μακριά. Απλά ζήτα του να δεις τα Πιστοποιητικά αντοχής σκυροδέματος του έργου.(Τα οποία είναι υποχρεωμένος να έχει και να συνοδεύσουν τους τίτλους κυριότητας της οικοδομής).

Χα! μάλλον το πας εσύ μακρυά. Ποιός ξέρει για τα πιστοποιητικά , αλλά και αυτά είναι απλά ένα τυπικό χαρτί, εκτός αν έχει αποτελέσματα από δοκίμια και πιστέψεις ότι είναι από την συγκεκριμένη οικοδομή.

Τα καθ'υπέρβαση μέτρα είναι πολύ σημαντικό ζήτημα γιατί αν το αγοράσεις και "φας" καταγγελία  :headbang: δεν ξεμπλέκεις γιατί έχεις αγοράσει βάσει συμβολαίων τα νόμιμα μόνο.
 

filos78

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Οκτ 2005
Μηνύματα
4.352
Κριτικές
10
Like
1.766
Πόντοι
5.975
σωστόοοος andy, τα λες πολύ ωραία και όχι όπως κάποιοι τυχάρπαστοι που βγαίνουν στην τηλεόραση λέγοντας το κοντό τους και το μακρύ τους και παίρνουν τον κόσμο στο λαιμό τους!
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.163
Κριτικές
150
Like
2.915
Πόντοι
6.925
Αγαπητέ φίλε,θα σε συμβούλευα πριν προχωρήσεις να κάνεις έναν ρεαλιστικό προυπολογισμό του συνολικού σου κόστους και οτι απορίες έχεις να ρωτήσεις εξειδικευμένους ανθρώπους και όχι να προσπαθείς να πάρεις απαντήσεις απο εδω...Για αγορά σπιτιού πρόκειται....

Συμφωνώ με τον andy το ανέφερα και παραπάνω. Συμβουλέψου μηχανικό, δικηγόρο, συμβολαιογράφο, λογιστή (μπορεί κάποιοι από εμάς εδώ να είμαστε αλλά δεν θα αντλήσεις σκόρπιες απαντήσεις για "οικονομία" (χρήματος και χρόνου). Δεν χωράνε αυτά όταν πας να δώσεις 200000.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ

Τα χρηματα δεν τα εχω αμεσα απλα πουλαω δυο παλια διαμερισματα και κανω σουμα για ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ....

υγ. δεν ειμαι (τσιφουτης-τσιγγουνης-σπαγοραμενος-κτλ)
 
OP
OP
bordelman

bordelman

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2007
Μηνύματα
1.675
Κριτικές
2
Like
16
Πόντοι
16
Καλημερα σας

Ειμαι εντελως απειρος σε παζαρια
(οτι εχω αγορασει ειναι χωρις παζαρι στην τιμη αλλα πολυ ψαξιμο)

Ειμαι σε φαση ερευνας για αγορα καινουργιου διαμερισματος

Ακουω ομως πως τα νεα σπιτια μενουν απουλητα και ετσι ψαχνω να δω τι παζαρι θα μπορουσα να κανω με κατασκευαστη και πως

Για να γινω πιο συγκεκριμενος θα ηθελα να μαθω κατα ποσον % μειωση στην τιμη αγορας θα μπορουσα να πετυχω χωρις βεβαια να ''σφαξω'' τον επιχειρηματια κατασκευαστη και με ποιον τροπο .

Π.χ.
Ενα διαμερισμα που το δινει 185.000 μεχρι ποσο % θα μπορουσα να του ριξω την τιμη ?

Και αν παιζει ρολο αν τα λεφτα τα δωσω μετρητα η δανειο ?

Θα ηταν πολυ σημαντικο αν καποιος εχει εμπειρια
αγορας καινουργιου διαμερισματος να μου πει ''κατι''

Με ενδιαφερει να μαθω και κατι σχετικα με τα τεκμηρια σχετικα με αποθηκη + παρκιγκ

Ενδεικτικα να αναφερω πως ενδιαφερομαι για διαμερισμα 85-95 τμ με παρκιγκ + αποθηκη

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Υγ. Τις οποιες συμβουλες - απαντησεις θα τις δω το μεσημερι αργα αν προλαβω η το βραδακι
ε φιλε γιατι δεν περιμενεις αλλα 2 χρονια περιπου τωρα οι κατασκευατσε ςεχουν λεφτα στη τσεπο. Αλλα με την κριση που περναμε οχι για πολυ...Σε 2 χρονια  ;)
Μη ακουτε τους μαλακες οτι θα ξεπεραστει η κριση στο 2009
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Το εχω σκεφτει κι αυτο φιλε μου αλλα δεν με χωραει το σπιτι
 

dfwk

Τιμημένος
Εγγρ.
3 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.874
Κριτικές
6
Like
406
Πόντοι
316
Χα! μάλλον το πας εσύ μακρυά. Ποιός ξέρει για τα πιστοποιητικά , αλλά και αυτά είναι απλά ένα τυπικό χαρτί, εκτός αν έχει αποτελέσματα από δοκίμια και πιστέψεις ότι είναι από την συγκεκριμένη οικοδομή.

Τα καθ'υπέρβαση μέτρα είναι πολύ σημαντικό ζήτημα γιατί αν το αγοράσεις και "φας" καταγγελία  :headbang: δεν ξεμπλέκεις γιατί έχεις αγοράσει βάσει συμβολαίων τα νόμιμα μόνο.
Έχεις δίκιο σε αυτό αλλά η ασφάλεια μιας κατασκευής πρέπει να είναι πάνω απ'όλα.
Αυτό έχει παρεξηγηθεί στην Ελλάδα, που η πλειοψηφία των κατοικιών είναι Πυραμίδες(τάφοι).
Γιατί όλα γίνονται με κριτήριο την τιμή.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Ποιος κατασκευαστης ανταποκρινεται στα βασικα κριτηρια
και κανει πραγματικα γερες κατασκευες ?

Και πως μπορω εγω να το γνωριζω και απο που ?
 

chesterfield

Μέλος
Εγγρ.
30 Αυγ 2006
Μηνύματα
29
Like
0
Πόντοι
0
Ζητα απο τον εργολαβο και βγαλε φωτοτυπια τις κατοψεις της αδειας, (κοιτα αν τα τετραγωνικα της αδειας ανταποκρινονται στα υφισταμενα), βγαλε φωτο το κτηριο απεξω ή και μεσα αν μπορεις και ρωτα τη γνωμη ενος αρχιτεκτονα εκει στην περιοχη!
Θα σου δωσει τα φωτα του και το πιο πιθανο να μη σου ζητησει μια! 
 

dfwk

Τιμημένος
Εγγρ.
3 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.874
Κριτικές
6
Like
406
Πόντοι
316
Ζητα απο τον εργολαβο και βγαλε φωτοτυπια τις κατοψεις της αδειας, (κοιτα αν τα τετραγωνικα της αδειας ανταποκρινονται στα υφισταμενα), βγαλε φωτο το κτηριο απεξω ή και μεσα αν μπορεις και ρωτα τη γνωμη ενος αρχιτεκτονα εκει στην περιοχη!
Θα σου δωσει τα φωτα του και το πιο πιθανο να μη σου ζητησει μια! 
Το ερώτημα του φίλου όμως παραμένει αναπάντητο και αιωρούμενο....

Από ποια στοιχεία διέπεται μια ασφαλής κατασκευή;
Πως εγώ ο αγοραστής χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις διαλέγω τον σωστό εργολάβο-κατασκευαστή;
Να επιλέξω με κριτήριο μόνο την τιμή;

Δεκάδες ερωτήματα μπορούν να αναδυθούν, υψηλότατης σημασίας, μέσα από την άγνοια που επικρατεί για την ασφάλεια των κατασκευών στην χώρα μας.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Το ερώτημα του φίλου όμως παραμένει αναπάντητο και αιωρούμενο....

Από ποια στοιχεία διέπεται μια ασφαλής κατασκευή;
Πως εγώ ο αγοραστής χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις διαλέγω τον σωστό εργολάβο-κατασκευαστή;
Να επιλέξω με κριτήριο μόνο την τιμή;

Δεκάδες ερωτήματα μπορούν να αναδυθούν, υψηλότατης σημασίας, μέσα από την άγνοια που επικρατεί για την ασφάλεια των κατασκευών στην χώρα μας.

Ακριβως !!!
 

eleftheros1

Τιμημένος
Εγγρ.
16 Νοε 2005
Μηνύματα
11
Like
0
Πόντοι
0
με τις αυξησεις που υπαρχουν ειναι πολυ δυσκολο το παζαρι και σε μικρο ποσοστο αν γινει γιατι τα διαμερισματα που υπαρχουν αν κοστισαν πχ 100 τωρα για να ξαναφτιαχτουν θα κοστισουν 130 οποτε τα περιθωρια ειναι μικρα ειμαι μεσα στο χωρο αυτο και σου μιλω εκ πειρας τωρα το μονο που μπορεις να παζαρεψεις ειναι οι παροχες οι αποθηκες και τα γκαραζ για οτι θελεις στειλε μου μηνυμα να σου πω και τιμες για καποιες περιοχες
 

chesterfield

Μέλος
Εγγρ.
30 Αυγ 2006
Μηνύματα
29
Like
0
Πόντοι
0
1. Από ποια στοιχεία διέπεται μια ασφαλής κατασκευή;
απ. πολλα, τα βασικα: σωστη μελετη, εκσκαφη, σιδερωμα, μπετα!!

2.Πως εγώ ο αγοραστής χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις διαλέγω τον σωστό εργολάβο-κατασκευαστή;
απ. Μπιφτεκι! Και να πεσει εξω μια κατασκευαστικη ξαναβγαινει στην αγορα με νεο ονομα! Βρες πρωτα κατι που να σε καλυπτει και μετα ψαξε για  το ποιον του εργολαβου.

3. Να επιλέξω με κριτήριο μόνο την τιμή
απ. Αφου πρωτα ρωτησεις την τσεπη σου μετα θα κοιταξεις την  ποιοτητα κατασκευης! Αν κανουν μπαμ τα φτηνα υλικα, απο τα πλακακια μεχρι τα καγκελα, μακρια!! Αν παλι δεν μπορεις να καταλαβεις ρωτα ενα μηχανικο..
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Αρχιτέκτονας, θα μπορεί να σου πει από λίγα έως ελάχιστα για την ασφάλεια (σεισμική) του κτιρίου.
Σε γενικές γραμμές και αναφορικά σε θέματα αντισεισμικής προστασίας, δεν θα έπρεπε να φοβάσαι.
Δεν πονάνε εκεί οι ελληνικές κατασκευές.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
με τις αυξησεις που υπαρχουν ειναι πολυ δυσκολο το παζαρι και σε μικρο ποσοστο αν γινει γιατι τα διαμερισματα που υπαρχουν αν κοστισαν πχ 100 τωρα για να ξαναφτιαχτουν θα κοστισουν 130 οποτε τα περιθωρια ειναι μικρα ειμαι μεσα στο χωρο αυτο και σου μιλω εκ πειρας τωρα το μονο που μπορεις να παζαρεψεις ειναι οι παροχες οι αποθηκες και τα γκαραζ για οτι θελεις στειλε μου μηνυμα να σου πω και τιμες για καποιες περιοχες

Για Κορυδαλλο με ενδιαφερει αλλα πρεπει πρωτα να πουλησω δυο ΠΑΛΙΑ που εχω για να εχω απαλλαγη στην εφορια σαν πρωτη κατοικια

ενω δεν θα ελεγα οχι σε καποιο διαμερισμα που θα ηταν κοντα σε μετρο η ηλεκτρικο γιατι δουλευω κυριως Αθηνα και μετακινουμαι με ταξια (πολυεξοδο περιπου 300-350 τον μηνα)επειδη δεν μπορω την ορθοστασια στο λεωφορειο ....
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Το ερώτημα του φίλου όμως παραμένει αναπάντητο και αιωρούμενο....

Από ποια στοιχεία διέπεται μια ασφαλής κατασκευή;
Πως εγώ ο αγοραστής χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις διαλέγω τον σωστό εργολάβο-κατασκευαστή;
Να επιλέξω με κριτήριο μόνο την τιμή;

Δεκάδες ερωτήματα μπορούν να αναδυθούν, υψηλότατης σημασίας, μέσα από την άγνοια που επικρατεί για την ασφάλεια των κατασκευών στην χώρα μας.

Στο ερώτημα του φίλου μας και το τι επικρατεί για την ασφάλεια των κατασκευών στη χώρα μας δίνει απάντηση το σκίτσο του Γιάννη Ιωάννου (από το 1981 παρακαλώ) που σας συμβουλεύω να δείτε εδώ:

Αν θυμάστε (οι παλιοί) το 1981 είχε γίνει ένας δυνατός σεισμός στην Αθήνα.
Όχι τόσο δυνατός όσο αυτός του 1999, αλλά κούνησε, και υπήρξαν ζημιές.
Τότε οργανώθηκε κάπως το πράμα των ελέγχων στις κατασκευές, άλλαξε (για τις μετέπειτα) ο αντισεισμικός κανονισμός, και έτσι το 1999 μας βρήκε κάπως πιο οργανωμένους...

Το σκίτσο είναι από το βιβλίο (συλλογή κόμικ) "Ο Ευρωπαίος", που κυκλοφόρησε τότε, μια που το 1980 ήταν σημαδιακός χρόνος για την είσοδο της Ελλάδας στην ΕΟΚ.

Το αρχείο είναι μικρό (μόνο 650kb), αλλά δε χωράει να ανέβει εδώ.
ΑΞΙΖΕΙ όμως να υποστείτε την ταλαιπωρία του κατεβάσματος από το rapidshare.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom