Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
περιεργως πως, κανενας εδω μεσα δεν εχει πει το παραμικρο για τις απαιτησεις των οικοπεδουχων.

αυτοι μπορει να ζητανε οτι θελουν αλλα μονο ο κατασκευαστης να ριξει τις τιμες?
μάλλον δεν έχεις διαβάσει το θρεντ από την αρχή καλή μου....ανάτρεξε στις προηγούμενες 300 σελίδες πριν κατηγορήσεις συλλήβδην που λέει και ο τομκατ
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
χαχαχαχα διαβασα προσεκτικα αυτα που έγραφε ο συναγωνιστής. Μεγάλε για βάλε στα + πορτες ασφαλείας αλουμινια ντουλάπια μπανια(Φτηνά είναι αυτά) Σωλήνες φυσικου αερίου ρολόγια δεη-νερου καμια 700αρα το κοματι αποχευτεση δημοτικά τέλη κοστος αδειας κοστος μηχανικου θυροτηλεορασεις καλωδειοσεις data fax συναγερμοι ανασασερ μπετά που δεν κατάλαβες ότι σε έκλεψαν και πάλι απο την αρχή σκάσιμο πλακας βράχος που πρέπει να σπάσει αλλα δίπλα απο το οικοπεδο σου υπάρχει μια αλλη κατασκευη που τα θεμελια της είναι στην δικη σου μερια γιατι ο προιγουμενος κατασκευαστης εκεινης της πολυκατηκιας δεν καλούπωσε αλλα το άφησε χυμα και πρέπει να σπας με κομπρεσες -σφυρια μικρα μεγάλα και ξαφνηκα σε ενα σημειο υπαρχει υπογειο πηγαδι και πρεπει να το καλυψεις κτλπ κτλπ κτλπ αυτα είναι μεροκάματα 90 ευρω περίπου μονο το ένσημο εργαζόμενου και και και και και και και............................!Στο τέλος δεν βγάζεις ούτε τα λεφτά σου. Οι εξυπνάκιδες και τα λαμόγια καλύτερα να το βουλώσουν γιατι κάθονται πίσω απο της καρέκλες και επειδη έχουν ένα πτυχείο νομίζουν τα ξέρουν όλα.Μέχρι να πέσουν τα μπετα-κολόνες δεν ξέρεις τι θα σου βγει στην πορεία και κανεις δεν μπορεί να το ξέρει. Όσο για τα οικόπεδα σαφως υπάρχει καρτέλ.Δεν κοιτάνε σε τη θέση ειναι αλλά κοιτάνε τον διπλανό τους που μπορεί να βλεπει 360ο θέα και 3-4 οικοπεδα παρακατω να βλεπει το μπαλκονι του αλλου και παρολα αυτα εχει κοντα την ιδια τιμη.
καημένοι εργολάβοι....
πάλι δεν βγαίνετε;;
χαχαχα...ρε μην κλαίγεστε...σε λίγο θα μου πείτε πως αυτός που πρωτοέκτισε στην Παιανία βρήκε βράχο
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.434
Like
19
Πόντοι
16
Θα έβαζα τώρα μερικές φωτογραφίες, από καλά σπίτια τουλάχιστον 2000k euro,
να δείτε ποιότητα σε υδραυλικά και ηλεκτρικά....
αλλά επειδή εδώ έχουμε πολλούς κατασκευαστές, μπορεί να γνωριζόμαστε κιόλας  :grin:
Πάντως υπάρχουν αρκετοί, που στις δουλειές που δεν φαίνονται, κάνουν απίστευτες κακοτεχνίες....
Υπάρχουν όμως και δουλείες που είναι τζάμι, λίγες μεν, αλλά υπάρχουν....
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Αγαπητέ συμφωνο μαζί σου άσχετα με εμένα. Διάβαζα ότι έχει πτώση 20% τα νέα αυτοκίνητα. Πήγα εχτές να δω για αμάξι συγκεκριμένα Citroen C4 Toyota Auris Lancia Delta. Ρε κάτι για δώρο ούτε κουβέντα.Κάτι καλυτερο επιτόκιο χααχ ανέκδοτο εκτός απο την έκπτωση που κάνει η μαμά αντιπρωσοπεία.Σαν μεταπωλητης ΤΙΠΟΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ που εδώ τελείωνει το έτος και θέλουν να πιασουν στόχο οι μαλάκες και η mercedes κάνει 3000 ευρω εκπτωση και το RAV4 ξεκινάει απο 20.000 ευρώ όταν το Auris ξεκινάει απο 18500.Λοιπον τι να λέμε τώρα μαλακίες????? Πτώση μπορεί να έχουν τα jeep και τα πολυτελές τα medium αμάξια σκατά πτώση έχουν αλλα δεν το διευκρινίζουν πετάνε εκει 1 πτώση και λεμε όπα εδώ είμαστε.Έτσι και με την οικοδομή Πτώση μπορεί να έχει το καματερό και το ζεφύρι η κηφισια και η εκάλη αλλά όχι όλες οι περιοχές
σε αυτό συμφωνούμε
το έχουμε ξαναναφέρει άλλωστε...
αυτό που μπορεί να συμβεί λόγω κρίσης είναι να βρεις πιο εύκολα ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ. Διαπραγμάτευση θα κάνεις ούτως ή αλλως όπως και να έχει.
Απλά τωρα η διαπραγμάτευση έχει παραπάνω νερό.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
η οικοδομη, οπως και το ευρυτερο συστημα, 'εχει' μια κριση κα8ε 7-10 χρονια -ειδες να εμα8ε κανεις τπτ απο τις προηγουμενες;
όχι...αλλά η κρίση στην Ελλάδα δεν είναι η κρίση η παγκόσμια.
η κρίση στην Ελλάδα είναι κάτι που υπάρχει και δεν λέγεται εδώ και 5 χρόνια μην σου πω περισσότερα. Απλά τώρα το βρήκανε όλοι και δεν πληρώνουνε.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
φιλε μου αγαπητε, σε εχω παρακολου8ησει στον...εντιμο αγωνα εναντια στην ΠαΠια  :2funny: :2funny: :2funny:

ειναι προχωρημενη η ωρα.....επιφυλλασομαι εκτενους αναλυσης σχετικα με το asset bubble του 07 συντομα  ;)
ποιος είναι η Παπια ρε συ;;;;;;
είναι πάλι μέσα ο Πάπιας;;;
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
όχι...αλλά η κρίση στην Ελλάδα δεν είναι η κρίση η παγκόσμια.
η κρίση στην Ελλάδα είναι κάτι που υπάρχει και δεν λέγεται εδώ και 5 χρόνια μην σου πω περισσότερα. Απλά τώρα το βρήκανε όλοι και δεν πληρώνουνε.

πραγματι τα τελευταια 5 χρονια παρατηρειται

μια σταθερη μειωση σε ολες τις δουλειες...
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Μα αγαπητε οι τιμες δεν θα πεσουν απο αυτους που δε χρωστανε!
Αυτοι που χρωστανε θα τις ριξουν αναγκαστικα και οι αλλοι θα ακολουθησουν! Και το γεγονος οτι ακομη δεν εχει γινει καποια σοβαρη πτωση στις τιμες θαπρεπε να σας ανησυχει! Η διορθωση οταν ερθει θα ειναι τοσο αποτομη που θα τριβετε τα ματια σας!

Αυτο σου το λεει καποιος που το καλοκαιρι επεμενε οτι μεχρι το τελος του χρονου το χρηματιστηριο θα φαει πουλο......τοτε με λεγανε καταστροφολογο, για δες τι γινεται σημερα? Και επιμενω, τα χειροτερα δεν εχουν ερθει ακομα! Κατσε να ρευστοποιησουνε τις μετοχες της Εθνικης τα ξενα funds και κει να δεις τι πανηγυρι εχει να γινει!
1. διαφωνώ ως προς την πτώση των τιμών. Βλέποντας κατασκευαστική δραστηριότητα πάλι μετά από καιρό, οι τιμές δεν πέφτουνε.
2. Καλό θα ήταν να μην πέσουνε οι τιμές αδερφέ, γιατί θα γίνουμε Ουκρανία. Αν έχεις δικό σου σπίτι αγορασμένο προ 2009, θα κλαις τα χρήματα που έδωσες και δίνεις στην τράπεζα.

σκέψου μετά πόσο όμορφο τοπίο θα είναι η Ελλάδα.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
1. διαφωνώ ως προς την πτώση των τιμών. Βλέποντας κατασκευαστική δραστηριότητα πάλι μετά από καιρό, οι τιμές δεν πέφτουνε.
2. Καλό θα ήταν να μην πέσουνε οι τιμές αδερφέ, γιατί θα γίνουμε Ουκρανία. Αν έχεις δικό σου σπίτι αγορασμένο προ 2009, θα κλαις τα χρήματα που έδωσες και δίνεις στην τράπεζα.

σκέψου μετά πόσο όμορφο τοπίο θα είναι η Ελλάδα.

Αυτο πραγματι θα ειναι ασχημο.....


αλλα και ποια θα ηταν η λυση ?
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
θα περιμένεις πολύ...


ασκησε λοιπον το κοινωνικο σου λειτουργημα πουλώντας τζόγο και ασε του κακους κατασκευαστες...
εσυ σιγουρα δεν εκμεταλλέυεσαι ανθρωπινο πόνο προσφέροντας... ελπίδα
ανάμεσα στους πελάτες σου δεν ειναι εξαρτημένα άτομα που τρώνε ότι έχουν και δεν έχουν σε λαχεια...

οι κατασκευαστες όσο ακριβα και αν το δινουν, στο τελος ο αγοραστεις εχει καπου να στεγάσει την οικογενεια του... εσυ τι ακριβως προσφέρεις στην κοινωνία? το μπαμπα που δεν πάει το μερικάματο σπιτι γιατι... το φαγε στο τζογο?
καλά το πήγες μακριά.. Δεν ξέρω κανέναν που να τζογάρει με λαχεία. Αλλά πολλούς που τζογάρουνε στο στοίχημα και στο καζίνο.
Επίσης δεν ξέρω κανέναν που να έχει πτωχεύσει η οικογένειά του από την αγορά λαχείου....
αλλα πολλούς που δεν μπορούνε να πληρώσουνε το στεγαστικό δάνειο και ενώ ο κατασκευαστής τα έχει πάρει τα λεφτά του, ο αγοραστής βγαίνει στο δρόμο.

Γιατί τα παίρνετε όλα προσωπικά;; Αν είστε οι "καλοί κατασκευαστές" όλοι εσείς (απίστευτο πώς μαζεύτηκαν όλοι οι καλοί μόνο εδώ μέσα), τότε γιατί νοιάζεστε; Αν είστε αυτοί που τους τα σέρνει όλος ο κόσμος, είναι κακό να παραδεχτείτε το λάθος;

Οκ, όλοι είναι ξερόλες. Εσείς πάλι όμως είστε αλάνθαστοι;;;
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Ναι λες και ο αγοραστης αμα του προκυψει προβλημα με το ακινητο, και αφου ειναι αναγκασμενος να πληρωνει τα επομενα 30 χρονια για να το ξωφλησει, θα εχει το χρονο και το χρημα να κινηθει νομικα εναντιον του κακου κατασκευαστη...
νομικά όχι...αλλά έλα που τον γράφει τον αγοραστή στα αρχίδια του ακόμα και όταν τον πάρει φιλικά τηλέφωνο ο αγοραστής...
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
καλά το πήγες μακριά.. Δεν ξέρω κανέναν που να τζογάρει με λαχεία. Αλλά πολλούς που τζογάρουνε στο στοίχημα και στο καζίνο.
Επίσης δεν ξέρω κανέναν που να έχει πτωχεύσει η οικογένειά του από την αγορά λαχείου....
αλλα πολλούς που δεν μπορούνε να πληρώσουνε το στεγαστικό δάνειο και ενώ ο κατασκευαστής τα έχει πάρει τα λεφτά του, ο αγοραστής βγαίνει στο δρόμο.

Γιατί τα παίρνετε όλα προσωπικά;; Αν είστε οι "καλοί κατασκευαστές" όλοι εσείς (απίστευτο πώς μαζεύτηκαν όλοι οι καλοί μόνο εδώ μέσα), τότε γιατί νοιάζεστε; Αν είστε αυτοί που τους τα σέρνει όλος ο κόσμος, είναι κακό να παραδεχτείτε το λάθος;

Οκ, όλοι είναι ξερόλες. Εσείς πάλι όμως είστε αλάνθαστοι;;;


οποιος κατηγορει συνολικα ενα κλαδο να περιμενει να τα ακουσει και για τον δικο του

δεν μπορει ο μεσιε να μας το παιζει παρθενα και να μιλαει μονο για κατασκευαστες ενω ο ιδιο πλουτιζει πουλωντας ποιο προιον?????

κι εσυ πες μας με τι ασχολεισαι να δει οτι και στον κλαδο σου πολλα συμβαινουν
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Αυτο πραγματι θα ειναι ασχημο.....


αλλα και ποια θα ηταν η λυση ?
κοίτα, η λύση της ανόδου των αντικειμενικών αξιών είναι σωστή, αρκεί οι εργολάβοι - κατασκευαστές να μη θεωρήσουνε πάλι πως η "εμπορική" τιμή πρέπει πάλι να εκτοξευθεί. Δεν καταλαβαίνω το νόημα της αντικειμενικής, αν η αντικειμενική αξία δεν ανταποκρίνεται και στην πραγματική.

Το σίγουρο είναι πως με ηδενικές αυξήσεις μισθών των δημόσιων υπαλλήλων, με ελάχιστες αυξήσεις στους ιδ. υπάλληλους λόγω κρίσης και με τους ελ. επαγγελματίες να έχουνε πρόβλημα ρευστότητας και προβλήματα με τις τράπεζες, αν ανεβάσουνε τις τιμές οι κατασκευαστές θα έχουνε δει λάθος όνειρο.

Σε όλα τα προβλήματα υπάρχει ΜΙΑ λύση, και αυτή είναι ο έλεγχος. Όσο δεν υπάρχει έλεγχος από το κράτος και οργάνωση....ζούγκλα.
 
Εγγρ.
14 Μαΐ 2009
Μηνύματα
6.872
Κριτικές
7
Like
2
Πόντοι
66
οποιος κατηγορει συνολικα ενα κλαδο να περιμενει να τα ακουσει και για τον δικο του

δεν μπορει ο μεσιε να μας το παιζει παρθενα και να μιλαει μονο για κατασκευαστες ενω ο ιδιο πλουτιζει πουλωντας ποιο προιον?????

κι εσυ πες μας με τι ασχολεισαι να δει οτι και στον κλαδο σου πολλα συμβαινουν
εχεις δικιο
:-* :-* :-* :-*
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Αγαπητε, τη ζημια θα την παθουν μονο οσοι αγορασαν σπιτι μετα το 2002-2003, εκει την εχουνε πατησει ολοι!Μεχρι και οι τραπεζες οι οποιες εβαλαν σαν εγγυηση του κεφαλαιου που δανεισαν ενα ακινητο φουσκα!
Δες τι εγινε(και γινεται) στην Αμερικη!
Δε λεω βεβαια οτι ξαφνικα τα ακινητα θα εχουν μηδενικη αξια, αλλα πραγματικη! Γιατι αυτο που εγινε τα τελευταια χρονια ητανε μια υπερμεγεθης φουσκα! Ενα παρτυ που ολοι ετρωγαν και επιναν στην υγεια του κοροϊδου(του καταναλωτη)
αυτό το "μόνο" με σκοτώνει. Ξέρεις πόσοι είναι αυτοί οι "μόνοι" ρε φίλε; Είναι πολλοί. και θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα. Συγκινωνούντα δοχεία είναι όλα.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
οποιος κατηγορει συνολικα ενα κλαδο να περιμενει να τα ακουσει και για τον δικο του

δεν μπορει ο μεσιε να μας το παιζει παρθενα και να μιλαει μονο για κατασκευαστες ενω ο ιδιο πλουτιζει πουλωντας ποιο προιον?????

κι εσυ πες μας με τι ασχολεισαι να δει οτι και στον κλαδο σου πολλα συμβαινουν
βρε κοπέλα μου το έχω γράψει σε 30 θρεντς!
και κατέλεηξα να δέχομαι απειλητικά μηνύματα για την οικογένεια μου και τη δουλειά μου...
τελος πάντων, μη σου μείνει η απορία, σε αμερικάνικη εταιρία δουλεύω, που μπαίνει ΚΑΙ στη βιομηχανία σε όλους τους τομείς ΚΑΙ στην κατασκευή. Εγώ είμαι υπεύθυνος για κεντρική και Ανατολική Ευρώπη.
Άμα θες περισσότερα ...δεν έχω πρόβλημα αλλά με πμ.
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
βρε κοπέλα μου το έχω γράψει σε 30 θρεντς!
και κατέλεηξα να δέχομαι απειλητικά μηνύματα για την οικογένεια μου και τη δουλειά μου...
τελος πάντων, μη σου μείνει η απορία, σε αμερικάνικη εταιρία δουλεύω, που μπαίνει ΚΑΙ στη βιομηχανία σε όλους τους τομείς ΚΑΙ στην κατασκευή. Εγώ είμαι υπεύθυνος για κεντρική και Ανατολική Ευρώπη.
Άμα θες περισσότερα ...δεν έχω πρόβλημα αλλά με πμ.


δεν εννοώ οτι πρεπει να μου δωσεις και αναφορα
αλλα δεν αντεχω  να με βαζει κατω να απολογουμαι για ολο τον κλαδο ο καθενας

και εννοουσα οτι και ο δικος σου κλαδος θα χει στραβα, δεν μπορει...

αλλα ειδικα καποιος που πουλάει τζογο και φρουδες ελπιδες δεν μπορει εμενα να μου κανει ηθικο κηρυγμα και να αμολαει κακιες για ενα κλαδο ετσι χωρις να δεχεται ουτε μια νυξη για το τι κανει επειδη το παιζει φτωχος τιμιος και γλυφτης.

Οποτε μιλαει για κατασκευαστες θα ακουει για τους λαχειοπώλες. τελος.


οσον αφορα για τα απειλητικα μηνυματα, πολυ ευκολα θα γνωστοποιηθει η ip του χρηστη και τα δικαστηρια ειναι αρκετα ευαισθητοποιημενα ως προς αυτο. Ξεσκισέ τους!!!
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
δυστυχως ετσι ειναι οι κρισεις, ετσι ειναι και οταν το συστημαδιορθωνει. Ολοι χανουν!

χμμ.....σχολη του Chicago μοιαζει αυτη η αυτο ρυ8μιση  ;)

@Lastmoican: κ, χαιρομαι κ γω να διαβαζω τα posts σου.  Επι της ουσιας, εχω καποιες, μικρες, ενστανσεις - 8α τις διατυπωσω συντομως

@on the road:  u rock girl :rockon: :rockon: :rockon: εξαιρωντας μερικους συναγωνιστες, οι υπολοιποι βερμπαλιζουν αη8ως, κλεισμενοι στα 2αρακια 25ετιας...λες κ φταιμε εμεις για αυτο...εγω παντως στα μελη του παροντος νηματος, προσφερω 5%  :2funny: :2funny: :2funny:

@BlackHawk: προφανως, σε κα8ε κλαδο αλλωστε υπαρχουν ριψασπιδες  ;)
 

mabillon

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2007
Μηνύματα
330
Like
8
Πόντοι
1
Το είχα γράψει στην αρχή του thread ένα χρόνο και πρίν το ξαναγράφω και τώρα.
Οταν πουλάς κάτι σε ενδιαφέρουν οι πιθανοί αγοραστές σου.
Οι κατασκευάστες που έχουν απούλητα διαμερισμα θεώρουν ότι αυτήν την στιγμη ή στο κοντινο
μέλλον θα έχουν πιθανούς αγοραστές και ποιοι θα είναι αυτοί?
Μαλλον που θα βρούν οι πιθανοί αγοραστές λεφτα να αγοράσουν?
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Να πας να [glow=red,2,300]γαμηθεις[/glow] που θα μου πεις για την μανα μου [glow=red,2,300]αρχιδι[/glow]
μπορει και να σου αρεσει και να το αποζητας....  :birdman:

Εισαι και μορφωμενος εσυ ?

ΤΡΟΜΑΡΑ ΣΟΥ.......

Να σε χαιρωνται οσοι σε σπουδασανε
οσοι σε γνωριζουν και οι δικοι σου επεισης....


[glow=red,2,300]ΑΜΟΡΦΩΤΕ ΗΛΙΘΙΕ ....... ΠΑΝΙΒΛΑΚΑ [/glow]

Μολις εδειξες τι εισαι .....

εεεεεεετσι να πεφτουν οι μασκες .....
αχαχαχαχα εσένα ζητάω να γαμήσου μουνοπανο και φερε και το σοι σου να περνει ματι κοπριτη αρκετά σε ανέχτηκα με της ειρωνίες σου.Οχι ρε παπαρα δεν έχω σπουδάσει γιατι εαν το ειχα κανει θα σε γαμούσα Χ50 φορες αντι Χ10 που το κανω τώρα.Αιντε κοπροσκυλο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom