Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Δεν ειπα κατι τετοιο!

Αυτο που ειπα ειναι οτι θελουν δε θελουν ολοι (και οι κατασκευαστες) θα αναγκαστουν να προσαρμοστουν στη νεα πραγματικοτητα!
Mάλλον δεν διαβασες πριν τι γράφαμε.Οποιος δεν χρωστάει δεν κατεβάζει τιμές μέχρι ΟΛΗ η αγορά να πέσει.
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
Γιατι να μην κανουμε ρε μαγκα διαλογο?Εχουμε να χωρισουμε κατι?
Εγω δεν ειμαι ο ΠΠος να κανω μονο προπαγανδες, εχω γνωση και αποψη για καποια θεματα! Σε οτι δε γνωριζω δε μιλαω ! Εκει που ξερω οτι εχω δικιο επιμενω! Απλα ειναι τα πραγματα

επειδη μεχρι τωρα δεν ειχαμε καταφερει να μιλησουμε σαν ανθρωποι
και ειμαι μαγκιτισα (η klwnos αν θυμασαι)
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Μα αγαπητε οι τιμες δεν θα πεσουν απο αυτους που δε χρωστανε!
Αυτοι που χρωστανε θα τις ριξουν αναγκαστικα και οι αλλοι θα ακολουθησουν! Και το γεγονος οτι ακομη δεν εχει γινει καποια σοβαρη πτωση στις τιμες θαπρεπε να σας ανησυχει! Η διορθωση οταν ερθει θα ειναι τοσο αποτομη που θα τριβετε τα ματια σας!

Αυτο σου το λεει καποιος που το καλοκαιρι επεμενε οτι μεχρι το τελος του χρονου το χρηματιστηριο θα φαει πουλο......τοτε με λεγανε καταστροφολογο, για δες τι γινεται σημερα? Και επιμενω, τα χειροτερα δεν εχουν ερθει ακομα! Κατσε να ρευστοποιησουνε τις μετοχες της Εθνικης τα ξενα funds και κει να δεις τι πανηγυρι εχει να γινει!
Δεν μπορω να ξέρω τι θα γίνει αυριο οτε το παιζω εξυπνακιας.Για αυτο το λογο προσπαθουμε να πουλήσουμε σε μια καλη τιμη να ρευστοποιησουμε τα ευρω μας γιατι οπως ειπες δεν ξερουμε τι ξημερωνει.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Δεν πειράζει πισωγλεντι θα σου χρειαστει να το δοκιμάσεις χαχαχα παπαρομαλακα

Kατι ξερεις εσυ για να το λες.......

Δεν με ενδιαφερει να δοκιμασω παντως ειμαι καλυμενος οπως ειμαι...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΔΕΙΞΗ ΠΑΝΤΩΣ
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Σιγά ρε φιλάρα.

Νομίζεις ότι μόνον εσύ κάνεις δουλειά με υπευθυνότητα για την ζωή τρίτων;;;

Άλλοι νομίζεις ότι δεν έχουν τέτοιες ευθύνες;;;; Και από υπαλληλικές θέσεις μάλιστα;;; Δηλαδή, για παράδειγμα, ένας υπεύθυνος εργοταξίου δεν έχει ευθύνες;;

Εσύ τον κόπο τους ΠΟΣΟ τον κοστολογείς;;;

[glow=red,2,300]Ειπαμε φιλε μου .... 3,60 και πολλα τους ειναι[/glow]
οι κατασκευαστες εχουν εξοδα .....
αμαξια σιτυ τουρακια και οικογενειες να συντηρισουν ....

Και για να ξέρεις, όταν λαμβάνονται τα σωστά μέτρα ασφαλείας οι κίνδυνοι ελαχιστοποιούνται.
Αλλά άλλο ένα δείγμα της νοοτροπίας των "εργολάβων" είναι ότι αυτός στον οποίο θα συμβεί το ατύχημα είναι "μαλάκας".
Και φυσικά καθόλου δεν φταίει ο ίδιος που δεν πήρε είτε από άγνοια είτε για να κάνει οικονομία τα σωστά προληπτικά μέτρα.


Κατα τα αλλα το πας μια χαρα μαζι σου κι εγω ..... :thumbsup: :dancing:
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Eγω θα συστησω τον αχαχουχα σε εναν πολυ μεγαλο κατασκευαστη να αγορασει απο εκεινο σπιτι σε super τιμι

Φιλε μου με αυτα που διαβασα εδω καταλαβα οτι η αγορα σπιτιου
ειναι χαμενα χρηματα

Οποτε δεν θα παρω ....



ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ........
μιας και νοικι δεν πληρωνω ..........



ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και παλι
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Μα αγαπητε οι τιμες δεν θα πεσουν απο αυτους που δε χρωστανε!
Αυτοι που χρωστανε θα τις ριξουν αναγκαστικα και οι αλλοι θα ακολουθησουν! Και το γεγονος οτι ακομη δεν εχει γινει καποια σοβαρη πτωση στις τιμες θαπρεπε να σας ανησυχει! Η διορθωση οταν ερθει θα ειναι τοσο αποτομη που θα τριβετε τα ματια σας!



Α γεια στο πληκτρολογιο σου !!!


Αυτο σου το λεει καποιος που το καλοκαιρι επεμενε οτι μεχρι το τελος του χρονου το χρηματιστηριο θα φαει πουλο......τοτε με λεγανε καταστροφολογο, για δες τι γινεται σημερα? Και επιμενω, τα χειροτερα δεν εχουν ερθει ακομα! Κατσε να ρευστοποιησουνε τις μετοχες της Εθνικης τα ξενα funds και κει να δεις τι πανηγυρι εχει να γινει!

Αυτο περιμενω με αγωνια πως και πως !!!!
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Δεν μπορω να ξέρω τι θα γίνει αυριο οτε το παιζω εξυπνακιας.Για αυτο το λογο προσπαθουμε να πουλήσουμε σε μια καλη τιμη να ρευστοποιησουμε τα ευρω μας γιατι οπως ειπες δεν ξερουμε τι ξημερωνει.

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ Η ΠΡΩΤΗ ΣΩΣΤΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ !!! :new_shocked:

Τωρα μαλιστα μπορει να γινει διαλογος ........

την καλημερα μου  :coffee:
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
Φιλε μου με αυτα που διαβασα εδω καταλαβα οτι η αγορα σπιτιου
ειναι χαμενα χρηματα

Οποτε δεν θα παρω ....

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ........
μιας και νοικι δεν πληρωνω ..........


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και παλι


το οποιο οταν πηγες να πουλησεις σε τι τιμες το εδινες?
κάτσε στο παλιο και μικρο... δεν συμφερει για ολους

αλλωστε εδω και καιρό εχει γινει κατανοητο οτι δεν ψαχνεις να αγορασεις αλλα να βγαλεις χολη που δεν εχεις την οικονομική δυνατοτητα να πάρεις
το αν συμφερει η δεν συμφερει άστο να το σκεφτουν αυτοι που εχουν και κανα φραγκο στην τσεπη.
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
Αυτο περιμενω με αγωνια πως και πως !!!!

θα περιμένεις πολύ...


ασκησε λοιπον το κοινωνικο σου λειτουργημα πουλώντας τζόγο και ασε του κακους κατασκευαστες...
εσυ σιγουρα δεν εκμεταλλέυεσαι ανθρωπινο πόνο προσφέροντας... ελπίδα
ανάμεσα στους πελάτες σου δεν ειναι εξαρτημένα άτομα που τρώνε ότι έχουν και δεν έχουν σε λαχεια...

οι κατασκευαστες όσο ακριβα και αν το δινουν, στο τελος ο αγοραστεις εχει καπου να στεγάσει την οικογενεια του... εσυ τι ακριβως προσφέρεις στην κοινωνία? το μπαμπα που δεν πάει το μερικάματο σπιτι γιατι... το φαγε στο τζογο?
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
θα περιμένεις πολύ...


ασκησε λοιπον το κοινωνικο σου λειτουργημα πουλώντας τζόγο και ασε του κακους κατασκευαστες...
εσυ σιγουρα δεν εκμεταλλέυεσαι ανθρωπινο πόνο προσφέροντας... ελπίδα
ανάμεσα στους πελάτες σου δεν ειναι εξαρτημένα άτομα που τρώνε ότι έχουν και δεν έχουν σε λαχεια...

οι κατασκευαστες όσο ακριβα και αν το δινουν, στο τελος ο αγοραστεις εχει καπου να στεγάσει την οικογενεια του... εσυ τι ακριβως προσφέρεις στην κοινωνία? το μπαμπα που δεν πάει το μερικάματο σπιτι γιατι... το φαγε στο τζογο?


χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Με διασκεδαζεις αφανταστα συνεχισε ......

ΚΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΨΕ καλο θα σου κανει ξερεις


Μετα πηγαινε να γραψεις αυτα που ξερεις να γραφεις
εκει που γραφεις  ;)

Α και που εισαι ?

Ε παρε και τα μωρομαντηλα μαζι σου.... να σκουπιζεσαι....
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
Μετα πηγαινε να γραψεις αυτα που ξερεις να γραφεις
εκει που γραφεις  ;)

Α και που εισαι ?

Ε παρε και τα μωρομαντηλα μαζι σου.... να σκουπιζεσαι....


δεν θυμαμαι να ανοιξα θρεντ εκθετοντας την προθεση μου να αγορασω κατι και μολις ειδα οτι δεν μπορω, να καθομαι να κραζω οσους το πουλαν....

εκει που ξερω, θα παρω και τη σφουγγαριστρα μαζι μου γιατι κινδυνευω να γλιστραω στα σαλια....

κατα τα αλλα βγες και κανε καλο στην κοινωνια με το να πουλας τζογο στους εξαρτημενους απ το τζογο και ελα το απογευμα να με κραξεις για την προσφορα μου στο κοινωνικο συνολο....
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.164
Κριτικές
150
Like
2.917
Πόντοι
6.925
κατα τα αλλα βγες και κανε καλο στην κοινωνια με το να πουλας τζογο στους εξαρτημενους απ το τζογο και ελα το απογευμα να με κραξεις για την προσφορα μου στο κοινωνικο συνολο....

:rockon:
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.523
Κριτικές
61
Like
42.891
Πόντοι
22.785
θα περιμένεις πολύ...


ασκησε λοιπον το κοινωνικο σου λειτουργημα πουλώντας τζόγο και ασε του κακους κατασκευαστες...
εσυ σιγουρα δεν εκμεταλλέυεσαι ανθρωπινο πόνο προσφέροντας... ελπίδα
ανάμεσα στους πελάτες σου δεν ειναι εξαρτημένα άτομα που τρώνε ότι έχουν και δεν έχουν σε λαχεια...

οι κατασκευαστες όσο ακριβα και αν το δινουν, στο τελος ο αγοραστεις εχει καπου να στεγάσει την οικογενεια του... εσυ τι ακριβως προσφέρεις στην κοινωνία? το μπαμπα που δεν πάει το μερικάματο σπιτι γιατι... το φαγε στο τζογο?

Φαίνεται ότι ο στρουθοκαμηλισμός από τις κυβερνήσεις και τα κόμματα και τους άλλους θεσμούς  του συστήματος εξουσίας  έχει αποθρασύνει όλους όσους δρουν στο παρασκήνιο ή στο προσκήνιο των δουλεμπορικών εργολαβικών εταιρειών.....................
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Kατι ξερεις εσυ για να το λες.......

Δεν με ενδιαφερει να δοκιμασω παντως ειμαι καλυμενος οπως ειμαι...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΔΕΙΞΗ ΠΑΝΤΩΣ
Δεν κάνει τίποτα ρώτα την μάνα σου καλυτερα που εχει εμπειρια αιντε ήθελες να τα ακούσεις
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Δεν κάνει τίποτα ρώτα την μάνα σου καλυτερα που εχει εμπειρια αιντε ήθελες να τα ακούσεις

Να πας να [glow=red,2,300]γαμηθεις[/glow] που θα μου πεις για την μανα μου [glow=red,2,300]αρχιδι[/glow]
μπορει και να σου αρεσει και να το αποζητας....  :birdman:

Εισαι και μορφωμενος εσυ ?

ΤΡΟΜΑΡΑ ΣΟΥ.......

Να σε χαιρωνται οσοι σε σπουδασανε
οσοι σε γνωριζουν και οι δικοι σου επεισης....


[glow=red,2,300]ΑΜΟΡΦΩΤΕ ΗΛΙΘΙΕ ....... ΠΑΝΙΒΛΑΚΑ [/glow]

Μολις εδειξες τι εισαι .....

εεεεεεετσι να πεφτουν οι μασκες .....
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Φαίνεται ότι ο στρουθοκαμηλισμός από τις κυβερνήσεις και τα κόμματα και τους άλλους θεσμούς  του συστήματος εξουσίας  έχει αποθρασύνει όλους όσους δρουν στο παρασκήνιο ή στο προσκήνιο [glow=red,2,300]των δουλεμπορικών εργολαβικών εταιρειών[/glow].....................


ΣΩΣΤΟΤΑΤΟΣ .....

Με μισθο 3,60 και ανασφαλιστοι εργατες κυριως ξενοι
κανουν κοινωνικο λειτουργημα  :rolleyes: :rolleyes:  :2funny: :2funny:
και στηριζουν την οικονομια της χωρα μας  :rolleyes:  :2funny: :2funny:

του αδικησαμε ρε τους ανθρωπους .... :2funny: :2funny: :2funny:




Ρε σε ποιους τα πουλατε αυτα ?
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
ΣΩΣΤΟΤΑΤΟΣ .....

Με μισθο 3,60 και ανασφαλιστοι εργατες κυριως ξενοι
κανουν κοινωνικο λειτουργημα  :rolleyes: :rolleyes:  :2funny: :2funny:
και στηριζουν την οικονομια της χωρα μας  :rolleyes:  :2funny: :2funny:

του αδικησαμε ρε τους ανθρωπους .... :2funny: :2funny: :2funny:




Ρε σε ποιους τα πουλατε αυτα ?


γιατο δικο δου κοινωνικό λειτουργημα δε μας λες?

εσυ τι πουλας σε οσους εχουν προβλημα με το τζογο? ελπιδα?

τι ακριβως πουλας? ε?

 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Φιλε Lastmoican,

Στις περισσοτερες των επισημανσεων σου εχεις λα8ος - ειναι λογικο να προσπα8εις να εξηγησεις/ερμηνευσεις τα της οικοδομης μεσα απο το πρισμα των δικων σου βιωματων, γνωσεων, συζητησεων κοκ

Η πραγματικοτητα ομως στον τομεα της οικοδομης ειναι διαφορετικη

1.  Οσον αφορα το 8εμα του positioning, αυτο δεν μπορει να χρησιμοποιη8ει αυ8αιρετα.  Τα παραδοσιακα καναλια marketing κ sales δεν υφιστανται στην οικοδομη, για λογους που δεν ειναι της παρουσης.  Το segmentation που γινεται στην οικοδομη ειναι διαφορετικο και εξαρταται απο τον κατασκευαστη και τις ιδιαιτεροτητες της αγορας που εκεινος δραστηριοποιειται.  Αλλο market/customer segmentation 8α χρησιμοποιησω στην Ρουμανια και αλλο σε Secondary home market νησι των Κυκλαδων.  Εφοσον δε μιλαμε, κυριως, για 2 axes analysis, εχεις πλη8ωρα επιλογης παραμετρων - αν επι8υμεις εις βα8ος αναλυση, ειμαι στην δια8εση σου για περαιτερω συζητηση

2. 'Όταν έχει χάλια κατασκευή έχει περιθώριο να κάνει πτώση της τιμής κατά 70% και δεν το κάνει'.  Το 70% που προκυπτει; Γνωριζεις το cost structure μιας οικοδομης; προφανως οχι.  Επισης, σε καποιο αλλο σημειο του νηματος, αναφερεις πως το μεγαλυτερο κοστος μιας οικοδομης ειναι το οικοπεδο ή η αντιπαροχη, εφοσον, και εδω παραφραζω τα λεγομενα σου, 'δινεις στον οικοπεδουχο μερικα διαμερισματακια'Και οι 2 αυτες διατυπωσεις ειναι εκτος πραγματικοτητας.  Ενα πολυ συντομο, και απλο, παραδειγμα, 8α διαφωτισει την ανακολου8ια:

οικοπεδο: 500 τ.μ.
Κοστος αγορας: 1000 E/τ.μ

Συνολο: 500K E

Εστω οτι ο συντελεστης δομησης ειναι 4, αυτο αυτοματως μεταφραζεται σε, κατασκευασ8εντα οχι πολουμενα, 2000 τ.μ.

Εστω το κοστος κατασκευης: 400 Ε χ 2000 τ.μ = 800Κ (61,5%) Ε + 500Κ Ε = 1,3Μ Ε

Επιπλεον, τα πολουμενα τ.μ ειναι -20% των κατασκευασ8εντων, εκτος αν κανεις πουλαει το κλιμακοστασιο κοκ. Οι υπολογισμοι, σχεδον αστειοι  ;)

Τα προαναφερ8εντα ποσα ειναι πλεον ΦΠΑ, και αναφερονται σε πραγματικα στοιχεια

Και προφανως δεν εχουν συνυπολογιστει μια σειρα απο επιπροσ8ετα κοστη /τ.μ (κατασκευασ8εν) οπως η αδειοδοτηση, δικτυα κοινης ωφελειας κοκ

Οσον αφορα την αντιπαροχη, με 55-60% στον οικοπεδουχο, κανεις αντιλαμβανεται το operational margin/break even point

3/4 Δεν μπορεις συλληβδην να απαξιωνεις εναν ολοκληρο κλαδο.  Εγω εχω τελειωσει Ανωτερα Μα8ηματικα στο Cambridge.  Ειμαι οutcast ή stdev; Τιποτα απ τα δυο.  Οπως λεει και η φιλη μας η Λιανα Κανελλη...οι γενικευσεις οδηγουν στον φασισμο.  Επιπλεον, 8α πρεπει κανεις να εξετασει το path dependency της γενιας αυτης που περιγραφεις.  Υπο ποιες συν8ηκες ανδρω8ηκαν, σε ποιο περιβαλλον κλη8ηκαν να λειτουργησουν και, βεβαια, τι τους ζητη8ηκε να προσφερουν.  Το αυτο, παρατηρειται σε ολους του κλαδους που συνεισφερουν στο ΑΕΠ της πολυπαθης αυτης χωρας (Η αναντιστοιχια Αγουδημου -Οικονομου της Dryships πχ ειναι προφανης)

Οσον αφορα τα υπολοιπα σχολια σου περι χαμηλης ποιοτητας κατασκευης, λα8ος εκτελεσης εργασιων κοκ.  Οπως διαβασα σε ενα αλλο σημειο του νηματος, εισαι υπερμαχος της ελευ8ερης αγορας.  Μια απο τις εκφανσεις της αγορας αυτης ειναι το περιφημο information symmetry.  Εχοντας προσωπικα πουλησει περισσοτερα των 40 διαμερισματων, μπορω να σε διαβεβαιωσω για την ελαχιστη μεριμνα που οι υποψηφιοι αγοραστες διδουν στα ποιοτικα χαρακτηριστικα - τα οποια αλλωστε εκ νομου υπαρχουν στην συγγραφη υποχρεωσεων.  Κατα συνεπεια, εφοσον η αγορωπολησια αποκτα χαρακτηριστικα commodity, τα υπολοιπα ειναι αναμενομενα

Λυπαμαι, αλλα δεν εχω τον απαιτουμενο χρονο να απαντησω εκτενεστερα - ισως μελλοντικα
τώρα το είδα, οπότε σόρρυ αν απαντώ μεταχρονολογημένα.
μου αρέσει να διαβάζω αυτά που γράφεις γιατί είσαι ακριβής και συνήθως σωστός. Απλά πρέπει να καταλάβεις πως συνηθως γράφω με πίεση χρόνου οπότε στις συντμήσεις που κάνω καμιά φορά παραννοειται το ποστάρισμά μου.

1. Σαφώς και κάθε αγορά είναι διαφορετική. Positioning ομως κάνεις παντού. Σαφώς και κάθε περιβάλλον εξωτερικό είναι διαφορετικό. Αλλά και πάλι δεν μπορεί ΟΛΟΙ οι κατασκευαστές να κάνουνε ποιοτικές κατασκευές και να τις πουλάνε ως τέτοιες. Όπως και σε όλες τις αγορές, έτσι και στην κατασκευή υπάρχουνε και βου διαλογής για να μην πω γου, αλλά πουλούνται σαν να ειναι α.
Δεν μου χρειάζεται περαιτερω ανάλυση, εγώ έκανα τιςεπενδύσεις μου στα ακίνητα και τελείωσα. Τις σπουδές μου στο μάρκετινγκ επίσης τις τέλεψα, οπότε όλα οκ.

2. το 70% βγαίνει θεωρητικά, είναι προφανές πως δεν έχω μπροστά μου το κοστολόγιο το δικό σου. Αλλά μια και έχω δει το κοστολόγιο κατασκευής των δικών μου οικοδομών και την τιμή πώλησης της περιοχής που έχω χτίσει, θα μου επιτρέψεις να διατηρώ αυτή την αυταπάτη πως το κέρδος είναι υπερβολικό και σε ποσοστιαίο μέγεθος και σε απόλυτη τιμή.

3. εδώ είναι η παρανόηση. Και δεν φταις εσύ, φταίω εγώ που δεν το ανέλυσα αλλα βαρέθηκα.
Εξηγώ λοιπόν. Όλα τα κόστη που αναφέρεις, αν εξαιρέσεις το χρόνο (2008 ή 2009 ή 2006) κατασκευής, ψιλοπαραμένουνε σταθερά είτε χτίσεις στην Εκάλη είτε χτίσεις στη νίκαια.
Αυτό πυ αλλάζει δραστικά από περιοχή σε περιοχή είναι το οικόπεδο, το κόστος απόκτησης του. Είτε με αντιπαροχή, είτε με αγορά.

Και εδώ λοιπόν υπάρχει η μεγάλη ένστασή μου. Εσύ λες πως μπορεί να σου ζητήσει ο άλλος 55-60% αντιπαροχή.΄Καταρχάς διαφωνώ σε αυτό κάθετα όταν μιλάς για δυτικά προάστια, ειδικά σε περιοχές που ακόμα έχουνε χώρους και που έχουνε καλό συντελεστή δόμησης - Αιγάλεω, Νίκαια, Χαϊδάρι - και φυσικά η κάθε περιοχή έχει υποπεριοχές που αυτό δεν ισχύει.
ΑΝ πάντως σου συμβαίνει αυτό και σου ζητάνε τέτοια, δεν καταλαβαίνω ποιο το νόημα του να αγοράσεις ένα πανακριβο οικόπεδο που μετά για να κάνεις όπως λες το break even θα πρέεπι να το πουλήσεις υπέρογκα.
Αν δεν σε συμφέρει, μην το πάρεις. Ισχύει γενικά στο εμπόριο αυτό και οι κατασκευές μπορεί να έχουνε διαφορετικό περιβάλλον, αλλά όπως βλέπει ςκαι εσύ διέπονται από τους ίδιους νόμους του εμπορίου.

Επίσης ξαναδιάβασε καλά το ποστάρισμά μου. Δεν απαξιώνω όλους τους κατασκευαστές, αντιθέτως ξεχωρίζω κάποιους που κάνουνε τη δουλειά τους σωστά. Αλλά το οτι είσαι σπουδαγμένο παλικάρι εσύ δεν σημαίνει πως είναι όλοι στον κλάδο σου. Και είμαι σίγουρος πως θα συμφωνήσεις πως οι περισσότεροι έχουνε μπει στο συγκεκριμένο κλάδο για άλλους λόγους και δν βασίστηκαν στις σπουδες τους.

Αλλά εδώ συζητάμε για ηθική (βασικά το θέμα είναι το παζάρεμα, αλλά το ξεχειλώσαμε) και όχι για τις σπουδές. Κια όπως επίσης θα διάβασες στο περίφημο νήμα μου...είπα (και είναι επανάληψη παλιότερου ποσταρίσματος) πως ο έλληνας αγοραστής είναι μαλάκας και σαφώς και την πληρώνει.
Το τελευταίο σπίτι που πήρα, το πήρα γιατί η γυναίκα αυτού που το έχτισε με τα χεράκια του (που λέει ο λόγος) δεν ήθελε να μετακομίσει 1 χλμ πιο μακριά και να φύγει από την αγαπημένη της πλατεία. και πλήρωσε 100 τμ στο δεύτερο όροφο, στη Νίκαια, 350 χιλιάρικα,ευτυχώς με γκαράζ.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
απλα ξερω για υδραυλικα-ηλεκτρικα και πλακακια η ευθυνη ειναι 5 χρόνια ανεξαρτητα τι λέει η συγγραφη
και τα κανουμε σωστα γιατι δεν συμφερει με τιποτα να τα διορθωνεις εκ των υστερων.
και φυσικα δεν συμφερουν ουτε τα διακαστηρια.
και ΚΑΝΕΙΣ δεν αναλαμβάνει την ευθύνη ούτε 3 χρόνια μετά
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom