Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Αυτά είναι ΜΑΛΑΚΙΕΣ παπαρίες των φυλλάδων για να παγόσει η αγορά περιμένοντας ένα φτυνοτερο σπίτι. ΜΑΛΑΚΙΕΣ. Σπίτι φτηνο για να πάρεις υπάρχει 2 και μοναδικός παράγοντας

1ον Κατασκευή.Εάν ειναι χάλια κατασκευή ο κατασκευαστής έχει μεγάλο κέρδος όποτε το πουλάει όσο θέλει.Εάν δεν πιάσει κανένα κορόιδο τότε χαμηλώνει την τιμή.

2ον Εάν ο κατασκευαστής χρωστάει επιταγές και γενικά έχει χρέει τότε θα κοψει κατι πχ Στο χαιδάρι διαμέρισμα 107τμ με 4 γκαράζ και 1 αποθήκη 3ος οροφος απο 360.000 το δίνει 340.000 ευρώ. Άμεσα λοιπόν εάν το πουλήσει εισπράτει και καλύπτει τις υποχρεώσεις του όσο καιρό μπορεί και κρατάει τα υπόλοιπα 3-4 με υψηλές τιμές.Αρα πρέπει να βρεις το κελεπούρι.

Δεν φταιει ο κατασκευαστης για της τιμές αλλά το γαμω κράτος που έβαλε ΦΠΑ στις οικοδομές που κάθε 2-3 μηνες περιπου αυξάνονται οι τιμες στα ειδη οικοδομης. Αρα πως να ρίξει ο άλλος τις τιμές του?ΤΟ καθαρό κέρδος ειναι απο Γκαράζα και αποθήκες όχι απο το σπιτι
παπαριές.
1. το να ρίξει από τις 360 στις 340 χιλιάδες την τιμή είναι τίποτα. Όταν έχει χάλια κατασκευή έχει περιθώριο να κάνει πτώση της τιμής κατά 70% και δεν το κάνει. Το συγκεκριμένο σπίτι είτε το πάρεις 360 είτε 340, ειδικά με χάλια υλικά, είναι κλεψιά!!!!
Η φυσιολογική τιμή είναι γύρω στα 270 χιλιάρικα και σε αυτό θα έπρεπε να πάρεις ΤΩΡΑ μία έκπτωση γύρω στο 10% μίνιμουμ. Ακούς εκεί στο Χαϊδάρι 360,000.....
Πρέπει να είναι απίστευτη η θέση του και πάρα πολύ καλά τα υλικά του!

2. Μαλακίες φούμαρα είναι και αυτά που λες για το ΦΠΑ. Το ΦΠΑ το υπολογίζει ΑΠΑΞ, όταν το κατασκευάσει. Μετά όσο και να ανέβουν οι τιμές των υλικών, στα αρχίδια του, γιατί το σπιτι είναι χτισμένο. Δηλαδή ο αγοραστής θα πληρώσει για ένα σπίτι χτισμένο το 2007 τις τιμές των υλικών του 2009;;;; Πού ακούστηκε;;

3. Οι τιμές στα υλικά δεν ανεβαίνουνε μόνο, ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΝ κιόλας, ειδικά το τελευταίο διάστημα. Είναι άλλο να λες βλακείες και άλλο να θεωρείς τον ακροατή σου βλάκα. Αλλά εσείς κάνετε και τα δύο. Φτάνει.

4. Υπάρχουνε λύσεις για να ρίξουνε το κόστος ακόμα περισσότερο οι κατασκευαστές. Αλλά είναι επί το πλείστον ΗΛΙΘΙΟΙ και ΑΠΑΙΔΕΥΤΟΙ. Όπως τους είπε ο μπάρμπας τους ο χτίστης χτίζουνε. Προτιμούνε να έχουνε 30 εργάτες Αλβανούς ή πακιστάνια και να τα πληρώνουνε με ψίχουλα και μαύρα (Σημ: μιλάμε για τεράστιο κόστος κατασκευής με αυτόν τον τρόπο), παρά να πάρουνε ένα μηχάνημα να βάψουνε, να στοκάρουνε, να κάνουνε μόνωση.
Φοβούνται πως το να πάρεις μηχάνημα σημαίνει πως χρειάζεσαι εξειδικευμένο προσωπικό που θα πρέπει να το πληρώσεις παραπάνω, κάτι που δεν θέλουνε. Και φυσικά το να το πάρει ο Αλβανός να το δουλεψει τους φοβίζει γιατί και καλά θα το χαλάσει.
-Το οτι θα γλυτώσουνε τα χρήματα από 10 εργάτες, που του κάνουνε μαλακίες στην κατασκευή του δεν τον νοιάζει (στραβά στοκαρίσματα, χάλια μονώσεις, βαψίματα του κώλου, decorative ούτε για αστειο).
-Το οτι το μηχάνημα θα του μείνει και για την επόμενη κατασκευή (που σημαίνει πως μετά θα είναι ΚΑΘΑΡΟ κέρδος και μόνο, δεν τον νοιάζει.
- Το οτι κάνει πιο γρήγορα τη δουλειά του και με λιγότερες φωνές και άγχος πάλι δεν τον νοιάζει.
-Το ότι θα ανεβάσει ενδεχομένως (έστω και ελαφρώς) την τιμή του λόγω καλύτερης κατασκευής δεν τον νοιάζει επίσης (άλλωστε την ανεβάζει ετσιθελικά ούτως ή άλλως χωρίς λόγο)

Το βασικό κόστος κατασκευής είναι πάντα η αγορά του οικοπέδου. ΠΑΝΤΑ. Αλλά εκτός των περιοχών τύπου Παλλήνης, Γέρακα κλπ που χτίζονται ΣΠΙΤΙΑ, σε όλες τις υπόλοιπες περιοχές η συντριπτική πλειοψηφία είναι ΑΝΤΙΠΑΡΟΧΕΣ, στις οποίες δίνουνε ένα ή δύο διαμερισματάκια ανάλογα πώς τους συμφέρει και μάλιστα χάλια κατασκευή.
ΕΠΙΠΛΕΟΝ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΙΔΙΟ ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΉΣ ΑΝΑ Τ.Μ. ΈΝΑ ΣΠΙΤΙ ΣΤΗΝ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΕ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΣΤΗ ΝΙΚΑΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΛΟΓΟ.
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
παπαριές.
1. το να ρίξει από τις 360 στις 340 χιλιάδες την τιμή είναι τίποτα. Όταν έχει χάλια κατασκευή έχει περιθώριο να κάνει πτώση της τιμής κατά 70% και δεν το κάνει. Το συγκεκριμένο σπίτι είτε το πάρεις 360 είτε 340, ειδικά με χάλια υλικά, είναι κλεψιά!!!!
Η φυσιολογική τιμή είναι γύρω στα 270 χιλιάρικα και σε αυτό θα έπρεπε να πάρεις ΤΩΡΑ μία έκπτωση γύρω στο 10% μίνιμουμ. Ακούς εκεί στο Χαϊδάρι 360,000.....
Πρέπει να είναι απίστευτη η θέση του και πάρα πολύ καλά τα υλικά του!

πιστευεις στη ελευθερη αγορα?
αναγκαστηκε ποτέ κανεις να τα δωσει αυτα τα λεφτα?
θεωρεις οτι στο χαιδαρι που υπαρχουν τουλαχιστον 15 κατασκευαστες συνεννοήθηκα ολοι ματαξυ τους με μεθοδους καρτελ να διαμορφωσουν τις τιμες?

και αντε πες οτι οι κατασκευαστες το κανουν... ειναι επισης συνεννοημενοι ολοι οι πωλητες οικοπέδων να τα δινουν τα οικοπεδα σε τοσο ψηλες τιμες?

στο χαιδαρι λογω του χαμηλου συντελεστη ουτως η αλλως μπορεις κι εσυ μονος σου να αγορασεις οικοπεδο, να το χτισεις οπως θες και να μεινεις σε σπιτι που συμφωνα με ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΛΕΓΟΜΕΝΑ θα ειναι και δτηνο και σωστο.
γιατι κανενας δεν το κανει  αφου οικονομικα τους συμφερει?

μηπως καπου η αναλυσή σου πασχει?
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Για να το ολοκληρώσω:
1. Σαφώς και υπάρχουνε κατασκευαστές που κάνουνε ΆΡΙΣΤΕΣ κατασκευές. Και αυτούς τους ξέρει όλη η αγορά. Είναι αυτοί που δίνουνε ΕΓΓΥΗΣΗ στο σπιτι. Και ακόμα και αν προκύψει πρόβλημα με υδραυλικά, ηλεκτρικά, θέρμανση ή ό,τι άλλο μετά από 5-6 χρόνια, στέλνει ο ΙΔΙΟΣ ο κατασκευαστής άνθρωπο να το φτιάξει το πρόβλημα ΑΔΑΠΑΝΩΣ. Κρίμα που δεν είναι πολλοί. Και εξηγείται έτσι γιατί αυτοί ακόμα και μέσα στην κρίση πουλούσανε τα σπίτια-διαμερίσματα από τα σχέδια ακόμα.

2. Η οικοδομή ξεπερναει την κρίση σιγά σιγά.Απόδειξη οι πολλές νέες κατασκευές.
Προς αυτούς που θέλουνε να επωφεληθούνε της κρίσης: κάντε τώρα την κίνησή σας με σκληρές διαπραγματεύσεις. Σε 1-2 μήνες θα αλλάξει η κατάσταση. Η αδυναμία στον αγοραστή είναι πως δεν είναι καλές οι προϋποθέσεις των δανείων. Η αδυναμία του πωλητή είναι πως χρειάζεται ρευστό για να πληρώσει τις υποχρεώσεις του, αλλά στην Ελλάδα που ζούμε, τις υποχρεώσεις τους τις γράφουνε στα αρχίδια τους. Και δεν αντιμετωπίζουνε πρόβλημα νομικό.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Για να το ολοκληρώσω:
1. Σαφώς και υπάρχουνε κατασκευαστές που κάνουνε ΆΡΙΣΤΕΣ κατασκευές. Και αυτούς τους ξέρει όλη η αγορά. Είναι αυτοί που δίνουνε ΕΓΓΥΗΣΗ στο σπιτι. Και ακόμα και αν προκύψει πρόβλημα με υδραυλικά, ηλεκτρικά, θέρμανση ή ό,τι άλλο μετά από 5-6 χρόνια, στέλνει ο ΙΔΙΟΣ ο κατασκευαστής άνθρωπο να το φτιάξει το πρόβλημα ΑΔΑΠΑΝΩΣ. Κρίμα που δεν είναι πολλοί. Και εξηγείται έτσι γιατί αυτοί ακόμα και μέσα στην κρίση πουλούσανε τα σπίτια-διαμερίσματα από τα σχέδια ακόμα.

2. Η οικοδομή ξεπερναει την κρίση σιγά σιγά.Απόδειξη οι πολλές νέες κατασκευές.
Προς αυτούς που θέλουνε να επωφεληθούνε της κρίσης: κάντε τώρα την κίνησή σας με σκληρές διαπραγματεύσεις. Σε 1-2 μήνες θα αλλάξει η κατάσταση. Η αδυναμία στον αγοραστή είναι πως δεν είναι καλές οι προϋποθέσεις των δανείων. Η αδυναμία του πωλητή είναι πως χρειάζεται ρευστό για να πληρώσει τις υποχρεώσεις του, αλλά στην Ελλάδα που ζούμε, τις υποχρεώσεις τους τις γράφουνε στα αρχίδια τους. Και δεν αντιμετωπίζουνε πρόβλημα νομικό.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
πιστευεις στη ελευθερη αγορα?
αναγκαστηκε ποτέ κανεις να τα δωσει αυτα τα λεφτα?
θεωρεις οτι στο χαιδαρι που υπαρχουν τουλαχιστον 15 κατασκευαστες συνεννοήθηκα ολοι ματαξυ τους με μεθοδους καρτελ να διαμορφωσουν τις τιμες?

και αντε πες οτι οι κατασκευαστες το κανουν... ειναι επισης συνεννοημενοι ολοι οι πωλητες οικοπέδων να τα δινουν τα οικοπεδα σε τοσο ψηλες τιμες?

στο χαιδαρι λογω του χαμηλου συντελεστη ουτως η αλλως μπορεις κι εσυ μονος σου να αγορασεις οικοπεδο, να το χτισεις οπως θες και να μεινεις σε σπιτι που συμφωνα με ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΛΕΓΟΜΕΝΑ θα ειναι και δτηνο και σωστο.
γιατι κανενας δεν το κανει  αφου οικονομικα τους συμφερει?

μηπως καπου η αναλυσή σου πασχει?
1. φυσικά και πιστεύω, είμαι μέρος της άλλωστε.
2.προφανώς δεν έχεις παντελή σχέση με την οικοδομή ή γενικώς με το εμπόριο. Για να βάλεις μια τιμή ενοικίου ή πωλητηρίου στο σπίτι σου ισχύει το ίδιο όπως και σε οποιαδήποτε αγορά. Πας ανάλογα με τις τιμές του ανταγωνιστή, την ποιότητά σου, και και και...μην σου κάνω τώρα μαθήματα μάρκετινγκ. Ουσιαστικά κάνεις positioning του προϊόντος σου. Στην Ελλάδα το έχουμε το πρόβλημά μας γενικώς. Από τότε που είχε βγει η διαφήμιση "επιμένω ελληνικά", όλα στην Ελλάδα ξαφνικά πουλιούνται σαν ποιοτικά ελληνικά προϊόντα, ασχέτως αν είναι η χειρότερη ποιότητα που κυκλοφορεί - συνήθως.

Ε, λοιπόν, στην κατασκευή, αν μου πεις ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΝ κατασκευαστή που πουλάει φθηνά και λέει πως έχει βάλει ΈΣΤΩ ΛΙΓΟ πιο φτηνά υλικά στην κατασκευή του, σε παραδέχομαι.
Εδώ ισχύει πάντα ο ανταγωνισμός του γείτονα. Αφού αυτός το πουλάει 300 εγώ θα το πουλήσω 310 και αν δω τα δύσκολα θα πέσω στα 300!!
Άλλωστε οι μαλάκες αγοράζουνε όπως και να έχει.
Το ίδιο φαινόμενο είναι και για τα οικόπεδα. Η μαλακία του Έλληνα τη συντηρεί άλλωστε.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
στο χαιδαρι λογω του χαμηλου συντελεστη ουτως η αλλως μπορεις κι εσυ μονος σου να αγορασεις οικοπεδο, να το χτισεις οπως θες και να μεινεις σε σπιτι που συμφωνα με ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΛΕΓΟΜΕΝΑ θα ειναι και δτηνο και σωστο.
γιατι κανενας δεν το κανει  αφου οικονομικα τους συμφερει?

μηπως καπου η αναλυσή σου πασχει?

και για να σου απαντήσω και πολύ συγκεκριμένα σε αυτό.
1. μίλησα για κατασκευαστές, όχι για ιδιοκατασκευή. Γιατί δεν έχει νόημα να πάρεις σαν ιδιοκατασκευαστής μηχάνημα, τι θα το κάνεις μετά;;;;; Στον κώλο σου;;;
2. ποιος σου είπε πως κανένας δεν το κάνει; Σου είπα, δεν το ξέρεις το άθλημα. Το θέμα είναι πως ακόμα και αυτοί που το κάνουνε, μειώνουνε το κόστος τους αλλά δεν μειώνουνε την τιμή πώλησης. Μεγαλύτερο κέρδος...πιο πολλά μπουζούκια και ct...το έπιασες;
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
εχεις δικιο, μάλλον δεν ξερω καλα το αθλημα
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
ετσι και στην οικοδομη.....οτι πληρωσεις 8α παρεις (στις περισσοτερες των περιπτωσεων)

ειδικά στην ελλάδα....ούτε για αστείο μην το λες αυτό όχι μόνο για την οικοδομή.

Μαλιστα, ακουσα προσφατως τον νεο Υπουργο Ε8νικης Οικονομιας να δηλωνει πως το μοντελο (οικονομικης αναπτυξης) που βασιστηκε στην οικοδομη/ναυτιλια/τουρισμο ειναι παρωχημενο και πως πρεπει να ακολουθηθει ενα νεο μοντελο προστι8εμενης αξιας  :jerking:

μερικώς σωστή σαν παρατήρηση βέβαια. Αλλά ουτοπική σαν τοποθέτηση. Πρεέπι να γκρεμίσουμε όλο το οικονομικό οικοδόμημα της οικονομίας μας. Και επιπλέον, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αποποιούμαστε τις δυνάμεις μας για να επενδύσουμε σε άλλες. Γιατί δεν μπορούμε να αναπτύξουμε σωστά τη ναυτιλία και τον τουρισμό και παράλληλα

[
να αναπτύξουμε και νέες οικονομίες;;;; όλα να τα πάρει το καζανάκι;; επειδή αυτοί είναι ανίκανοι να δημιουργήσουνε;

Εγω να προσυπογραψω μια νεα στρατηγικη εντασεως γνωσης (vis-a-vis εντασεως εργασιας), αρκει να μας πει ο κυριος Υπουργος απο που 8α προελ8ει η προστι8εμενη αξια...απο τα Πανεπιστημια τα οποια βρισκονται στο ελεος του κα8ε τυχαρπαστου μπαχαλακια; απο τα ανυπαρκτα ερευνητικα κεντρα/προγραμματα; ή μηπως απο την ενχωρια βιομηχανια και τους ε8νικους 'νταβατζηδες';
+1000000000 απλά και όμορφα. Έρευνα γιοκ, πανεπιστήμια που δουλεύουνε με καθηγητές με μέσον, φροντιστηριακή εκπαίδευση...η παιδεία πάσχει από το δημοτικό...χωρίς βάσεις πώς θα φτιάξεις τέτοιο πράγμα;;
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
εχεις δικιο, μάλλον δεν ξερω καλα το αθλημα
φίλε μου, δεν το λέω υποτιμητικά. κανείς δεν τα ξέρει όλα.
Και είμαι απόλυτα σίγουρος πως και στο θέμα των κατασκευών δεν τα ξέρω όλα κι εγώ.
Αλλά για αυτά που λέω, είμαι σίγουρος.
Μπορεί να υπάρχουνε και άλλοι 30 παράγοντες που δεν ξέρω όμως, έτσι;
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Oι καλές εποχές πέρασαν για τα λαμόγια. Όποιος είναι σωστός θα πουλήσει απλά κυριαρχεί ένα κλίμα μαλακισμένης καταστροφολογίας. ΑΠο την 1 η οικονομική κρίση (Μα που την είδαν?) και 2ον Η νέα γρίπη (17 νεκροί σε ευπαθής ομάδες και ξαφνικά έχουμε πανδημία)

Κρίση έχει το κράτος που δεν μπορεί να ελέγξη της τιμές στα super market - Καυσιμα κτλπ. Αυτη είναι η μόνη κρίση.
σε αυτό θα συμφωνήσω και θα επαυξάνω
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
φίλε μου, δεν το λέω υποτιμητικά. κανείς δεν τα ξέρει όλα.
Και είμαι απόλυτα σίγουρος πως και στο θέμα των κατασκευών δεν τα ξέρω όλα κι εγώ.
Αλλά για αυτά που λέω, είμαι σίγουρος.
Μπορεί να υπάρχουνε και άλλοι 30 παράγοντες που δεν ξέρω όμως, έτσι;

για αυτοκιμητα ξερω επιεικώς.. τιποτα
οταν πρεπει να επιλεξω ρωταω αν αξιζει τα λεφτα του καναν ειδικο, και ουδωλως με ενδιαφερει αν η φιατ βγαζει υπερογκα κερδη η οχι
αν δεν μου κανει απλα δεν το παιρνω, δεν διαμαρτυρομαι κιολας

btw ειμαι κατασκευαστης
και φιλεναδα
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.522
Κριτικές
61
Like
42.882
Πόντοι
22.785
για αυτοκιμητα ξερω επιεικώς.. τιποτα
οταν πρεπει να επιλεξω ρωταω αν αξιζει τα λεφτα του καναν ειδικο, και ουδωλως με ενδιαφερει αν η φιατ βγαζει υπερογκα κερδη η οχι
αν δεν μου κανει απλα δεν το παιρνω, δεν διαμαρτυρομαι κιολας

btw ειμαι κατασκευαστης
και φιλεναδα

Έγω να φάω θέλω!!!!!!!!!!
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Παίζει ρόλο σε ποια θέση θα βρεθεί ο καθένας
οχι.
δεν παίζει ρόλο.
θα βρει με τα ίδια λεφτά αλλού με πάρκινγκ.
Διμαέρισμα με 4 πάρκινγκ είναι δύσκολο να βρεθεί...αλλά άντε και έχει 2 αυτοκίνητα. Τα άλλα δύο πάρκινγκ τι θα τα κάνεις; Μπλάστρη;
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
για αυτοκιμητα ξερω επιεικώς.. τιποτα
οταν πρεπει να επιλεξω ρωταω αν αξιζει τα λεφτα του καναν ειδικο, και ουδωλως με ενδιαφερει αν η φιατ βγαζει υπερογκα κερδη η οχι
αν δεν μου κανει απλα δεν το παιρνω, δεν διαμαρτυρομαι κιολας

btw ειμαι κατασκευαστης
και φιλεναδα
κατάλαβα πως είσαι κατασκευαστής.
Αυτό δεν σημαίνει πως τα λες σωστά πάντα.
Υπάρχουνε πολλοί σε διάφορες αγορές που ή δεν τα ξέρουν όλα (ημιμάθεια) ή δεν τα λένε όλα (κρυψιμάθεια) ή λένε άλλα αντί αλλων για να μπερδέψουνε τον κόσμο.

Δεν σε κρίνω, δεν σε ξέρω άλλωστε. Το ποστάρισμα σου όμως ήταν εντελώς φεύγα.
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.522
Κριτικές
61
Like
42.882
Πόντοι
22.785
κατάλαβα πως είσαι κατασκευαστής.
Αυτό δεν σημαίνει πως τα λες σωστά πάντα.
Υπάρχουνε πολλοί σε διάφορες αγορές που ή δεν τα ξέρουν όλα (ημιμάθεια) ή δεν τα λένε όλα (κρυψιμάθεια) ή λένε άλλα αντί αλλων για να μπερδέψουνε τον κόσμο.

Δεν σε κρίνω, δεν σε ξέρω άλλωστε. Το ποστάρισμα σου όμως ήταν εντελώς φεύγα.

Μαγειρεύη όμως θεικά.. καί όχι μόνο.....

Λοίπουνε όλα άπο τό ντόκο τώρα είναι σε άσκηση!!!!!!!
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
Μαγειρεύη όμως θεικά.. καί όχι μόνο.....

Λοίπουνε όλα άπο τό ντόκο τώρα είναι σε άσκηση!!!!!!!

μηπως να αφησω τις κατασκευες να παω να πλυνω κανα πιατο?
χαχαχαχαχαχαχαχαχ
παντα ειχα την αισθηση οτι θα μου το ελεγαν στη δουλεια!

 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.522
Κριτικές
61
Like
42.882
Πόντοι
22.785
μηπως να αφησω τις κατασκευες να παω να πλυνω κανα πιατο?
χαχαχαχαχαχαχαχαχ
παντα ειχα την αισθηση οτι θα μου το ελεγαν στη δουλεια!

Τί καλό θά κεράσης... ώς γνωστόν είμαι μόνιμα στη τράκα!!!!!1
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
μηπως να αφησω τις κατασκευες να παω να πλυνω κανα πιατο?
χαχαχαχαχαχαχαχαχ
παντα ειχα την αισθηση οτι θα μου το ελεγαν στη δουλεια!
....πεινάμε είπαμε...δεν είπαμε πως εχουμε απλυτα
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
....πεινάμε είπαμε...δεν είπαμε πως εχουμε απλυτα

εγω οποτε μαγειρευω δημιουργω μια στιβα απλυτα
και απλα ειπα τον πονο μου

αλλωστε αυτο δεν ειναι το θεμα του θρεντ?
ο καθεις με τον καημο του!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom