Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Φιλε αναφερομαι κυριως στις κατασκευες που γινανε την εποχη της τρελλης ανοικοδομησης, δηλαδη απο 2003 περιπου εως 2008!

Έχεις κάποιο στοιχείο ότι αυτές οι οικοδομές έχουν πρόβλημα στατικότητας;
Διότι εκτός του ότι μετά το 1999 έσφιξαν τα πράγματα σε θέματα αντισεισμικής προστασίας, εδώ άντεξαν μια χαρά οι οικοδομές προηγούμενων οικοδομικών οργασμών με λιγότερο αυστηρές αντισεισμικές προβλέψεις (πχ 1960-70)...
 

Επισκέπτης
Έχεις κάποιο στοιχείο ότι αυτές οι οικοδομές έχουν πρόβλημα στατικότητας;
Διότι εκτός του ότι μετά το 1999 έσφιξαν τα πράγματα σε θέματα αντισεισμικής προστασίας, εδώ άντεξαν μια χαρά οι οικοδομές προηγούμενων οικοδομικών οργασμών με λιγότερο αυστηρές αντισεισμικές προβλέψεις (πχ 1960-70)...


τς τς .... ψιλά γράμματα.....

εδω υπάρχει μια ανώτερη θεωρία... η λαικη σοφία!!!!!!!

που λέει: όποιος βιάζεται σκοντάφτει!!!


οποτε τη χρυση εποχη που γρηγορα γρήγορα σηκώθηκαν πολυκατοικίες, δεν θα είναι τόσο γερες




(ποιος τα χεζει τα 2μετρα τοιχεία που δεν  υπήρχαν παλιότερα, ικανοτικούς κλπ πφφφφφφφφφφφφφφφ!!!!!!!)
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Προσωπικα για τον Γιωργο δεν εχω πει τιποτα! Αυτος και η κλωνος ειναι τα μονα ατομα που μπορεις στην τελικη να κανεις κουβεντα ακομη και αν εχεις 100% αντιθετη αποψη!

ΑΚΡΙΒΩΣ !!!!
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
στη χονολουλου....
το σίγουρο είναι ότι δεν θα χω τη φωνή του τρικαρδου να μου λεει:

[move]Σε ποιον θα τα πουλήσεις τα απουλητα στη χονολουλου?  [/move]
:2funny: :2funny:

Καλό ταξίδι και να ΜΗΝ μας γράφεις :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Πάντως η :fuck2: :fuck2: :fuck2: Χαβάη είναι σησμογεννης

 

HotScorpios

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.353
Κριτικές
17
Like
1
Πόντοι
1.240
τς τς .... ψιλά γράμματα.....

εδω υπάρχει μια ανώτερη θεωρία... η λαικη σοφία!!!!!!!

που λέει: όποιος βιάζεται σκοντάφτει!!!

οποτε τη χρυση εποχη που γρηγορα γρήγορα σηκώθηκαν πολυκατοικίες, δεν θα είναι τόσο γερες


(ποιος τα χεζει τα 2μετρα τοιχεία που δεν  υπήρχαν παλιότερα, ικανοτικούς κλπ πφφφφφφφφφφφφφφφ!!!!!!!)

Εγώ αν και άσχετος από θέματα οικοδομών, έχω την αμυδρά εντύπωση πως οι πολυκατοικίες που χτίστηκαν
στην Αθήνα τη δεκαετία 1968-1978 είναι 'καλύτερες' όσον αφορά τοιχοποιία τσιμέντα σίδερα κ.λ.π.

Τί γνώμη έχουν επ΄αυτού οι αγαπητοί μας εργολάβοι ?
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Εγώ αν και άσχετος από θέματα οικοδομών, έχω την αμυδρά εντύπωση πως οι πολυκατοικίες που χτίστηκαν
στην Αθήνα τη δεκαετία 1968-1978 είναι 'καλύτερες' όσον αφορά τοιχοποιία τσιμέντα σίδερα κ.λ.π.

Τί γνώμη έχουν επ΄αυτού οι αγαπητοί μας εργολάβοι ?

Ανέκαθεν είχα την εντύπωση ότι οι πολυκατοικίες της περιόδου που αναφέρεις είχαν χειρότερη ποιότητα κατασκευής από τις παλιότερες αλλά τελικά αυτό αφορά κακοτεχνίες, όχι τη στατικότητα...
Συνήθως οι περικοπές γίνονται στην ποιότητα κατασκευής των μερεμετίων και των πρόσθετων υλικών , όχι στη στατικότητα...
Για αυτό και οι καταρρεύσεις κτιρίων τόσο το 1981 όσο και το 1999 ήταν σχετικά λίγες...
Και παρά τις αρπαχτές, όλο και περισσότεροι εργολάβοι - κατασκευαστές είναι πολιτικοί μηχανικοί και (θέλω να) πιστεύω ότι έχουν μια παραπάνω ευαισθησία σε θέματα στατικότητας, ειδικά με τις νομοθετικές ρυθμίσεις μετά το 1999...
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
Βρε Στειτ κάπου διάβασα ότι εισαι ο Πιγκουίνος είναι αλήθεια;;;;;;;;;;;;;;
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
βρε τρικαρδε, καπου διαβασα οτι ψαχνεις νυφη να παντρευτεις μεσω ιντερνετ. ειναι αληθεια ????  :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


εχε υποψη σου, οτι ετσι και τυχει και βρεις κανενα παρτάλι, αλλα δεν το ενημερωσεις ΠΡΙΝ το γαμο, οτι εισαι σουρουκλεμές και καρμοιρης, ο γαμος θεωρειται ακυρος.. ΝΑΙ, και οι γαμοι εχουν εγγυηση, ωσαν τα μπετά..  :-* :-* :-* :-*
 

Επισκέπτης
Εγώ αν και άσχετος από θέματα οικοδομών, έχω την αμυδρά εντύπωση πως οι πολυκατοικίες που χτίστηκαν
στην Αθήνα τη δεκαετία 1968-1978 είναι 'καλύτερες' όσον αφορά τοιχοποιία τσιμέντα σίδερα κ.λ.π.

Τί γνώμη έχουν επ΄αυτού οι αγαπητοί μας εργολάβοι ?


:2funny:  :2funny:  :2funny:  :2funny:  :2funny:  :2funny:  :2funny:  :2funny:  :2funny:

δεν μπορω να σταματήσω ρε γμτ...

:2funny:  :2funny:  :2funny:   :2funny:  :2funny:  :2funny:  :2funny:  :2funny:  :2funny:  :2funny:


επι χούντας????????????

:2funny:  :2funny:   :2funny:  :2funny:   :2funny:  :2funny:  :2funny:  :2funny:  :2funny:

αφού μεταξύ μας λέμε (για α δείξουμε την κακή ποιότητα) επι χούντας χτίστηκε...

και εννοούμε ΧΑΡΤΙΝΟ!!!

Τότε είναι που γίνονταν όργια γιατι είχε ιδιαίτερα υψηλή τιμή το σίδερο και πραγματικά κοίταζαν να κάνουν εκπτώσεις.
Τωρα το μόνο που μου χει τύχει είναι να βάλουν περισσότερα σίδερα απ τη μελέτη...
Εχω δει και θεμέλια ΤΡΙΟΡΟΦΗΣ (του 70) .... στο μισό μέτρο βάθος.... και ψιλοκούφια 



Το πιο φοβερό!!! η ιδιοκτήτρια της εν λόγω οικοδομής μου κανε μηνυση για διατάραξη κοινής ησυχίας επειδη έριχνα μπετα 3 το μεσημέρι Παρασκευής.....

ντουλάπια να αντιστηρίξω το τσαντήρι της!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


ποσο ηλίθιος κόσμος!!!!!
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
βρε τρικαρδε, καπου διαβασα οτι ψαχνεις νυφη να παντρευτεις μεσω ιντερνετ. ειναι αληθεια ????  :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


εχε υποψη σου, οτι ετσι και τυχει και βρεις κανενα παρτάλι, αλλα δεν το ενημερωσεις ΠΡΙΝ το γαμο, οτι εισαι σουρουκλεμές και καρμοιρης, ο γαμος θεωρειται ακυρος.. ΝΑΙ, και οι γαμοι εχουν εγγυηση, ωσαν τα μπετά..  :-* :-* :-* :-*

Αγιε Γέροντα πατέρα Γεώργιε, γέρασες και ξεχνάς.
Δεν θυμάσε που με πάντρεψες;;;;;;;;;;;; έχω ήδη 3 παιδιά (εξού και 3καρδος) + πάω για 4 (σε λίγους μήνες 4καρδος) μπατήρης αλλά καρπερός
 

Επισκέπτης
Αγιε Γέροντα πατέρα Γεώργιε, γέρασες και ξεχνάς.
Δεν θυμάσε που με πάντρεψες;;;;;;;;;;;; έχω ήδη 3 παιδιά (εξού και 3καρδος) + πάω για 4 (σε λίγους μήνες 4καρδος) μπατήρης αλλά καρπερός

Με το καλο!!!!!

Αχ, με συγκίνησες!!!!!

Αντε τώρα με το καλο να αγοράσεις και ΝΕΟ μεγαλύτερο διαμέρισμα!!!!!!
(να μην πω 4 διαμερίσματα ώστε να προικήσεις τα παιδάκια σου...)
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Με το καλο!!!!!

Αχ, με συγκίνησες!!!!!

Αντε τώρα με το καλο να αγοράσεις και ΝΕΟ μεγαλύτερο διαμέρισμα!!!!!!
(να μην πω 4 διαμερίσματα ώστε να προικήσεις τα παιδάκια σου...)

Στα παιδία μου θέλω να δώσω μόνο ΑΓΑΠΗ (και όχι διαμερίσματα)

Προίκα τους το όνομά μου.
 

tsiki-tsiki

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2009
Μηνύματα
174
Like
0
Πόντοι
1
τς τς .... ψιλά γράμματα.....

εδω υπάρχει μια ανώτερη θεωρία... η λαικη σοφία!!!!!!!

που λέει: όποιος βιάζεται σκοντάφτει!!!


οποτε τη χρυση εποχη που γρηγορα γρήγορα σηκώθηκαν πολυκατοικίες, δεν θα είναι τόσο γερες




(ποιος τα χεζει τα 2μετρα τοιχεία που δεν  υπήρχαν παλιότερα, ικανοτικούς κλπ πφφφφφφφφφφφφφφφ!!!!!!!)

Παλι απαντας σοβαρα κλωνιτσα..Εχεις την εντυπωση οτι υπαρχει καμμια πιθανοτητα τυποι οπως μεμοσαν κλπ.. να γνωριζουν για ικανοτικους ελεγχος κλπ..??????Αλλα λαθος...αφου εχει κτισει και ξερει.... :headbang: :headbang: :headbang:
 

Επισκέπτης
Παλι απαντας σοβαρα κλωνιτσα..Εχεις την εντυπωση οτι υπαρχει καμμια πιθανοτητα τυποι οπως μεμοσαν κλπ.. να γνωριζουν για ικανοτικους ελεγχος κλπ..??????Αλλα λαθος...αφου εχει κτισει και ξερει.... :headbang: :headbang: :headbang:


:2funny:  :2funny:  :2funny:  :2funny:  :2funny:  :2funny:
ειμαι αδιόρθωτη.... το ξέρω γμτ......

 

Επισκέπτης
Για πειτε μου και κατι αλλο αν εχετε την καλοσυνη, ολους αυτους τους "δηθεν" ελεγχους και πιστοποιησεις ποιος τις διεκπεραιωσε? Η πολεοδομια? καποιος αλλος κρατικος μηχανισμος Ή ΑΡΚΟΥΣΕ ΜΟΝΟ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ?
Μας λετε ενα καρο παπαριες για τη σοβαροτητα των ελεγχων οταν ΚΑΝΕΙΣ δεν εχει ελεγξει ΚΑΜΙΑ οικοδομη! Γραφειοκρατικο καθαρα ητανε το θεμα! Γιαυτο η πλειοψηφια των νεων οικοδομων δεν πληρουσαν τις πρεπουσες προδιαγραφες!


εχεις κανα φίλο μηχανικό?
Ρωτα τον Live γιατι βαριέμαι να πληκτρολογω....



Ας κάνω κάτι καλύτερο με τα δαχτυλάκια μου....
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Ρε τσίκι-τσίκι κομμοδίνο για πες μας εκείνο το Μητρώο Κατασκευαστών Ιδιωτικών Έργων γιατί έχει κολλήσει.

Που περιφέρεται το έρμο το Προεδρικό Διάταγμα;

Άντε και στις 1/8 έχουμε επέτειο 3 χρόνων από τότε που κυκλοφόρησε το προσχέδιο.
 

tsiki-tsiki

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2009
Μηνύματα
174
Like
0
Πόντοι
1
Ρε τσίκι-τσίκι κομμοδίνο για πες μας εκείνο το Μητρώο Κατασκευαστών Ιδιωτικών Έργων γιατί έχει κολλήσει.

Που περιφέρεται το έρμο το Προεδρικό Διάταγμα;

Άντε και στις 1/8 έχουμε επέτειο 3 χρόνων από τότε που κυκλοφόρησε το προσχέδιο.

Το μητρωο σε πειραξε??Προφανως μας βολευει εμας τους μηχανικους.Γιατι ρωτας?
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Γιατί τα ξέρεις όλα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom