Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
εισαι νομικος;
το δανειο ασφαλιζει η τραπεζα.Χεστηκε για το σπιτι
γιαυτο και το υπερασφαλιζει η το υποασφαλιζει αναλογα με την δοση του δανειου
και το βαφτιζει ασφαλεια σπιτιου για να "κοιματε" ηρεμα ο πελατης

Έχει κάποια σημασία τι (δεν) είμαι;

Η υποχρεωτική ασφάλιση ακινήτων για σεισμό δεν έχει σχέση με την ασφάλεια δανείου...
Η ασφάλεια δανείου σχετίζεται με τη δυνατότητα αποπληρωμής - πχ αδυναμία λόγω ασθενείας ή απώλειας δουλειάς και για αυτό το λόγο συνδέεται με τη δόση...
Η ασφάλεια για σεισμό είναι κάτι διαφορετικό και έχει σχέση όχι με τη δόση αλλά με το ασφαλίζόμενο κεφάλαιο- δεν καλύπτεται η μη πληρωμή...
Η προσημείωση μεταφέρεται ως ενέχυρο στο ασφάλισμα και ο δανειολήπτης μπορεί να αγοράσει νέο σπίτι (ή να ανοικοδομήσει το παλιό) με το ασφάλισμα, όποτε και το ενέχυρο επί του ασφαλίσματος ξαναγίνεται προσημείωση..Είναι θέμα συμφωνίας κάθε φορά...

 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
Έχει κάποια σημασία τι (δεν) είμαι;

Η υποχρεωτική ασφάλιση ακινήτων για σεισμό δεν έχει σχέση με την ασφάλεια δανείου...
Η ασφάλεια δανείου σχετίζεται με τη δυνατότητα αποπληρωμής - πχ αδυναμία λόγω ασθενείας ή απώλειας δουλειάς και για αυτό το λόγο συνδέεται με τη δόση...
Η ασφάλεια για σεισμό είναι κάτι διαφορετικό και έχει σχέση όχι με τη δόση αλλά με το ασφαλίζόμενο κεφάλαιο- δεν καλύπτεται η μη πληρωμή...
Η προσημείωση μεταφέρεται ως ενέχυρο στο ασφάλισμα και ο δανειολήπτης μπορεί να αγοράσει νέο σπίτι (ή να ανοικοδομήσει το παλιό) με το ασφάλισμα, όποτε και το ενέχυρο επί του ασφαλίσματος ξαναγίνεται προσημείωση..Είναι θέμα συμφωνίας κάθε φορά...
δεν μιλαω για ασφαλεια δανειου αλλα για ασφαλεια σπιτιου που σου φορτωνει"υποχρεωτικα" η τραπεζα για το καλο σου
μπουρδες
το δανειο της ασφαλιζει μηπως και γινει καμια ζημεια,
με μας να πληρωνουμε το ασφαλιστρο
εαν παρεις 120000 δανειο ποιο το ποσο που  ασφαλιζει η ασφαλεια "σπιτιου";
και εαν γινει κανας σεισμος παιρνεις εσυ τα λεφτα ή η τραπεζα;
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Αν και από τους κακούς του Μπάτμαν πάντα προτιμούσα τον Τζόκερ!
Και μένα οι κακοί μου αρέσουνε :2funny:

Αν είναι και βρεσκοβαμένοι  ;)

Λοιπόν φίλε μου πιγκουίνε, τώρα που σε αναγνώρισα βγάλε την μάσκα :2funny: :2funny:
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

στριπόπληκτος κατά το σεισμόπληκτος....

Υπάρχει καμια ασφαλιστική κάλυψη για αυτό;

:2funny:  :2funny:  :2funny:

δεν μιλαω για ασφαλεια δανειου αλλα για ασφαλεια σπιτιου που σου φορτωνει"υποχρεωτικα" η τραπεζα για το καλο σου
μπουρδες
το δανειο της ασφαλιζει μηπως και γινει καμια ζημεια,
με μας να πληρωνουμε το ασφαλιστρο
εαν παρεις 120000 δανειο ποιο το ποσο που  ασφαλιζει η ασφαλεια "σπιτιου";
και εαν γινει κανας σεισμος παιρνεις εσυ τα λεφτα ή η τραπεζα;

Για την ακρίβεια η Τράπεζα ασφαλίζει την προσημείωσή της επί του ακινήτου...
Αν καταστραφεί το ενυπόθηκο ακίνητο, εξαλείφεται και η προσημείωση όποτε η Τράπεζα μεταφέρει το ενέχυρο επί του ποσού του ασφαλίσματος για να είναι καλλυμένη αλλά αυτό δεν συνιστά ασφάλεια δανείου...
Από εκεί και πέρα, με συμφωνία ενεχυρούχου δανειστή- δανειολήπτη, μπορεί είτε να αγοραστεί καινούργιο σπίτι (και να προσημειωθεί) είτε να ξοφλήσει την Τράπεζα και να πάρει το επιπλέον ασφάλισμα (καθότι όταν πχ ασφαλίστηκε το σπίτι το κεφάλαιο ήταν 100.000 € αλλά όταν επήλθε ο ασφαλιστικός κίνδυνος να είχαν απομείνει 50.000 € αλλά το ασφάλισμα παρέμεινε ίδιο) ...

Δεδομένου λοιπόν ότι το ασφάλισμα που θα πάρει ο δανειολήπτης δεν μειώνεται όσο μειώνεται το κεφάλαιο του δανείου, δεν οφελείται μόνο η Τράπεζα ενώ η ασφάλιση μπορεί να συνεχιστεί και μετά την εξόφληση του δανείου...

Όποτε δεν ασφαλίζεται το δάνειο...
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
τετοια γράφετε για αυτό έχει φτάσει το tread τριακοσιες σελίδες.Σε αυτό που μενεις τώρα ποιος σε προστατεύει?Υστερα εχεις σκεφτεί οτι οι εργολάβοι ή οι μπετατζήδες αγοράζουν το μπετό από εταιρείες και δεν το φτιάχνουν μόνοι τους?

Η μεγαλη πλακα φιλε μου ειναι οτι με τους σεισμους δεν ειδαμε πολλα ''παλια'' ακινητα να καταρρεουν....... (που εχουν φαει πολλους σεισμους)


ΜΟΝΟ κατι καινουργια.......τα ειχαν βαφτισει λεει και ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ :2funny: :2funny: :2funny:
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
άσε που τα έχουμε απαντήσει κιόλας...

ότι θέλετε να μάθετε περί σκυροδέματος, είπαμε...τρία γραμματάκια είναι  "ΚΤΣ"

απο εκεί και πέρα...και την καλύτερη άμμο να βάλετε (εγώ το σκυρόδεμα το λέω άμμο, όπως άλλοι το λένε τσιμέντο, άλλωστε πιο πολύ άμμο έχει παρά τσιμέντο)...άλλα πράγματα το προστατεύουν από σεισμούς

βασικά...η άμμος δεν κάνει σχεδόν τίποτα στον σεισμό


κι εγω θα απαντησω σε αυτο που λες φιλε Γιωργο......


ΠΟΙΟΣ διασφαλιζει τον ΚΑΘΕ ΑΓΟΡΑΣΤΗ για την ΣΩΣΤΗ ποιοτητα των υλικων της ΚΑΘΕ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ ......?



Μηπως πριν το αγορασει το γκρεμισει για να δει ΤΙ εχουν βαλει οι φιλοι μας οι εργολαβοι (οχι τα γλυκα) ?
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
[glow=red,2,300]ΚΑΙ Η ΑΝΕΡΓΙΑ ΑΥΞΑΝΕΙ ΚΑΙ ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΑ ΑΣΦΥΚΤΙΟΥΝ [/glow]





ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΟΜΩΣ..........



[size=20pt][move][glow=red,2,300]ΤΑ ΑΠΟΥΛΗΤΑ ΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΤΕ ;[/glow][/move][/size]
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
κι εγω θα απαντησω σε αυτο που λες φιλε Γιωργο......
ΠΟΙΟΣ διασφαλιζει τον ΚΑΘΕ ΑΓΟΡΑΣΤΗ για την ΣΩΣΤΗ ποιοτητα των υλικων της ΚΑΘΕ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ ......?
Μηπως πριν το αγορασει το γκρεμισει για να δει ΤΙ εχουν βαλει οι φιλοι μας οι εργολαβοι (οχι τα γλυκα) ?

θα απαντήσω με ερώτημα:

ποιος θα ήθελες να σε διασφαλίζει?
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
θα απαντήσω με ερώτημα:

ποιος θα ήθελες να σε διασφαλίζει?



Το συμβολαιο αγορας με τον κατασκευαστη που θα δινει και συγκεκριμενο αριθμο ετων αντοχης ....... σε συγκεκριμενους βαθμους της κλιμακας ριχτερ

Ας πουμε μεχρις 6.5 θα ειναι καλα πιστευω.....



Ενω θα υπαρχουν και οροι που θα διασφαλιζουν τον ΑΓΟΡΑΣΤΗ σε τυχον ΚΑΚΟΤΕΧΝΙΕΣ της οικοδομης
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Το συμβολαιο αγορας με τον κατασκευαστη που θα δινει και συγκεκριμενο αριθμο ετων αντοχης ....... σε συγκεκριμενους βαθμους της κλιμακας ριχτερ
Ας πουμε μεχρις 6.5 θα ειναι καλα πιστευω.....
Ενω θα υπαρχουν και οροι που θα διασφαλιζουν τον ΑΓΟΡΑΣΤΗ σε τυχον ΚΑΚΟΤΕΧΝΙΕΣ της οικοδομης

το δεύτερο μπορεί να μπει σίγουρα στα συμβόλαια, θέμα συμφωνίας είναι, ο str8 θα στο επιβεβαιώσει ότι γίνεται.

η αντοχή σε σεισμό με κλίμακα ρίχτερ, δεν στέκει. 6.5 ρίχτερ δεν λέει απολύτως τίποτα, παίζουν πολλά πράγματα ρόλο στον σεισμό που δεν αναλύονται εδώ μέσα π.χ. διάρκεια, βάθος, απόσταση από επίκεντρο, ποιότητα υπεδάφους κλπ.

πάντως αν πεις στον μηχανικό σου να σου φτιάξει κάτι που αντέχει στα "πάντα", μπορεί να στο κάνει, αλλά δεν θα σου αρέσει πόσο θα κοστίσει

εδώ πάω στοίχημα, ότι εάν ο μηχανικός σου σου πει ότι πρέπει να κάνει γεωτεχνική έρευνα πριν χτίσεις για είναι σίγουρος για την θεμελίωση, θα τον πάρεις με τις πέτρες μόλις σου πει τι στοιχίζει, παρόλο που τελικά στην πολεοδομία θα υπογράψει ο ίδιος (και θα έχει όλη την ευθύνη), ότι έχει σχεδιάσει την θεμελίωση με βάση τι υπέδαφος βρήκε....
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
το δεύτερο μπορεί να μπει σίγουρα στα συμβόλαια, θέμα συμφωνίας είναι, ο str8 θα στο επιβεβαιώσει ότι γίνεται.

Δεν χρειάζεται καν...
5 χρονάκια από τη σημαία (αστικός κώδικας) ακόμη και αν στο συμβόλαιο δεν αναγράφεται τίποτα ή αναγράφεται μικρότερη διάρκεια...
Και αν το σπίτι είναι υπό κατασκευή, μπορεί να φτάσει τα 10 χρόνια...
 

Επισκέπτης
το δεύτερο μπορεί να μπει σίγουρα στα συμβόλαια, θέμα συμφωνίας είναι, ο str8 θα στο επιβεβαιώσει ότι γίνεται.

η αντοχή σε σεισμό με κλίμακα ρίχτερ, δεν στέκει. 6.5 ρίχτερ δεν λέει απολύτως τίποτα, παίζουν πολλά πράγματα ρόλο στον σεισμό που δεν αναλύονται εδώ μέσα π.χ. διάρκεια, βάθος, απόσταση από επίκεντρο, ποιότητα υπεδάφους κλπ.

πάντως αν πεις στον μηχανικό σου να σου φτιάξει κάτι που αντέχει στα "πάντα", μπορεί να στο κάνει, αλλά δεν θα σου αρέσει πόσο θα κοστίσει

εδώ πάω στοίχημα, ότι εάν ο μηχανικός σου σου πει ότι πρέπει να κάνει γεωτεχνική έρευνα πριν χτίσεις για είναι σίγουρος για την θεμελίωση, θα τον πάρεις με τις πέτρες μόλις σου πει τι στοιχίζει, παρόλο που τελικά στην πολεοδομία θα υπογράψει ο ίδιος (και θα έχει όλη την ευθύνη), ότι έχει σχεδιάσει την θεμελίωση με βάση τι υπέδαφος βρήκε....


Σε χαίρομαι!!!!
Εγω πλέον δεν έχω τις αντοχες να πληκτρολογω σοβαρά πράγματα.....
τα οποία θα υποστουν την πιο ανόητη κριτική....
 

Επισκέπτης
Προφανως κανενας κατασκευαστης δεν εχει ακουσει ποτε για περιπτωσεις νεων κατασκευων με ελλατωματικους μεταλλικους σκελετους*λιγοτερα σιδερα στις κολωνες και τα δοκαρια), με υποδυεστερη ποιοτητα σκυροδεματος, με μικροτερο αριθμο σιναζιων, με υδραυλικα που σε εξι μηνες θελουνε αλλαγμα και ηλεκτρολογικες εγκαταστασεις του στυλ μια πριζα και ενας διακοπτης ανα δωματιο!

Σε αυτα αναφερονται οι φιλοι, σε αυτες τις περιπτωσεις δεν μου λεει τιποτε οτι ο κατασκευαστης (μαλλον ο επιβλεπων μηχανικος καλυτερα) φερει την ευθυνη αμα πεσει το κτιριο, γιατι αμα πεσει θα ειναι αργα για ευθυνες! Απο αυτες τις κακοτεχνιες και τις ελλειψεις εβγαλαν ακομη μεγαλυτερα υπερκερδη τα λαμογια!

Ο καιρος γαρ εγγυς, απελευθερωθηκαν τα επαγγελματα και σε κανα χρονο που θαρθουνε σοβαρες κατασκευαστικες τοτε να δουμε τι θα τα κανετε τα απουλητα! Θα κοστιζουνε λιγοτερο απο τα υλικα τους τοτε! Γιατι προφανως ολοι θα πανε να αγορασουνε σπιτια πλεον με ακριβεις προδιαγραφες και εγγυησεις οχι "παρε λεφτα δως μου κρεας" τακτικες που επικρατουσανε ως σημερα!


κατάλαβες τι εννοούσα Γιώργο?
απαντά ο Λιακόπουλος της οικοδομής....
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Σε αυτα αναφερονται οι φιλοι, σε αυτες τις περιπτωσεις δεν μου λεει τιποτε οτι ο κατασκευαστης (μαλλον ο επιβλεπων μηχανικος καλυτερα) φερει την ευθυνη αμα πεσει το κτιριο, γιατι αμα πεσει θα ειναι αργα για ευθυνες! Απο αυτες τις κακοτεχνιες και τις ελλειψεις εβγαλαν ακομη μεγαλυτερα υπερκερδη τα λαμογια!

Ο καιρος γαρ εγγυς, απελευθερωθηκαν τα επαγγελματα και σε κανα χρονο που θαρθουνε σοβαρες κατασκευαστικες τοτε να δουμε τι θα τα κανετε τα απουλητα! Θα κοστιζουνε λιγοτερο απο τα υλικα τους τοτε! Γιατι προφανως ολοι θα πανε να αγορασουνε σπιτια πλεον με ακριβεις προδιαγραφες και εγγυησεις οχι "παρε λεφτα δως μου κρεας" τακτικες που επικρατουσανε ως σημερα!

πάμε πάλι....εσύ δλδ πως θα ήθελες να γίνεται η διασφάλιση? ή θα σου αρκούσε να ήταν φτηνότερα απλά?

όσο για την απελευθέρωση των επαγγελμάτων....και εδώ ρε πούστη μου τα ξέρετε όλα?

τι σχέση έχει αυτό με την συζήτηση? και πως επηρεάζει τον τομέα των ιδιωτικών έργων η απελευθέρωση?

επιπλέον....τι εμποδίζει σήμερα τις σοβαρές κατασκευαστικές να έρθουν να δουλέψουν στην ελλάδα?

και τέλος...τι σε κάνει να πιστεύεις ότι σήμερα δεν μπορεί ο καθένας να "σηκώσει" οικοδομή στην ελλάδα? σοβαρός ή μη κατασκευαστής?

κατάλαβες τι εννοούσα Γιώργο?
απαντά ο Λιακόπουλος της οικοδομής....

έκανα αρκετά τον ορθοπεδικό σήμερα το πρωί...άσε με να κάνω και λίγο τον μηχανικό ντε!
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
και εγώ που νόμιζα ότι η απελευθέρωση του επαγγέλματος θα μας "γαμούσε".

πάμε σε άλλη παραλία, γιατί εδώ έχει τρικυμία...τρικυμία εν κρανίω...
 

ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.653
Κριτικές
12
Like
0
Πόντοι
616
Με λιγα λογια οτι φαγατε φαγατε, τα κουβαδακια σας τωρα και σε αλλη παραλια!!!

εγώ παντως θα παω σε αλλη χώρα να χτίσω...  :2funny:

..........................με τα κουβαδάκια μου.......  :cool2:  :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom