Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

indigo

Μέλος
Εγγρ.
18 Δεκ 2008
Μηνύματα
54
Like
0
Πόντοι
0
ΚΑΙ Η ΕΠΑΡΣΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ .............
URL]]
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
21
Πόντοι
66
Mε 250 χιλιαρικα αγοραζεις 2 μαγαζια στην πρωτευουσα στη Ρουμανια ή 3 διαμερισματα δυαρια καινουρια, καθαριζεις 5 χιλιαρικακια το μηνα(στην πρωτη περιπτωση), αποσυρεσαι απο το ματαιο ελληνικο εργασιακο χωρο, και κατεβαινεις στην Ελλαδα για διακοπες και χαιρετας τα πληθη απο το μπαλκονι.

Αλλα αυτα...μονο ο Δημητρακης29 τα καταλαβαινει. Οι υπολοιποι ακομα δινουν 2 και 3 χιλιαρικα το τετραγωνικο για τρυπες στην Αθηνα και τα ξεπληρωνουν 40 χρονια....

Οτι ποθει κανεις.
σιγα τα 2αρια που αγοραζεις...........κατι τρυπες χαμηλοταβανες.......του κουμουνισμου........και τις νοικιαζουνε και 350-400 τον μηνα.....
τιγκα στα προβληματα ειναι τα κωλοσπιτα.....
 

Επισκέπτης
νατη η απαντηση κλωνε! αυτοματα ηρθε! αχαχαχαχαχα

ρε ρεζιλεμενε, τι νομιζεις οτι πετυχαινεις παιρνοντας σβαρνα ολα τα ιερα και τα οσια? νιωθεις πιο αντρας? Ακομη και στον τσακωμο υπαρχει ενα επιπεδο! Να τα χεσω τα λεφτα σου ρε αμα εισαι τετοιο σκουπιδι! Τα σκατα και με χρυσαφι να τα ντυσεις παλι στατα θα μεινουνε! καταλαβες καραγκιοζακο? Στην επομενη μαλακια που θα πεις η θα κανεις εχεις φαει καταγγελια, αρκετα σε ανεχτηκα τιποτενιε!

σταμάτα ν'ασχολείσαι..ξέρεις τι έχεις γράψει...
 

AQ7

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαρ 2009
Μηνύματα
292
Like
0
Πόντοι
1
σιγα τα 2αρια που αγοραζεις...........κατι τρυπες χαμηλοταβανες.......του κουμουνισμου........και τις νοικιαζουνε και 350-400 τον μηνα.....
τιγκα στα προβληματα ειναι τα κωλοσπιτα.....

Εισαι λαθος πληροφορημενος. Ουτε τρυπες αγοραζεις ουτε 350-400 ενοικιο σου δινουν.Μιλησα για καινουρια διαμερισματα, τι κομμουνισμο μου λες. Παντως τα μαγαζια ειναι οντως καλυτερη επενδυση.
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
21
Πόντοι
66
Εισαι λαθος πληροφορημενος. Ουτε τρυπες αγοραζεις ουτε 350-400 ενοικιο σου δινουν.Μιλησα για καινουρια διαμερισματα, τι κομμουνισμο μου λες. Παντως τα μαγαζια ειναι οντως καλυτερη επενδυση.
ρε φιλε.......για την Ρουμανια δεν μιλαμε?????
το θεμα μας ειναι για τα διαμερισματα.....ποσο πανε οι τιμες για ενα 2αρι?? απο 50-70-80.000 αναλογως σε τι μπλοκ ειναι ποσο παλιο ειναι σε τι οροφο-περιοχη κλπ!!!
πλακα κανεις?  οι ανθρωποι εχουνε ξεφυγει με τα νοικια.....
 

AQ7

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαρ 2009
Μηνύματα
292
Like
0
Πόντοι
1
ρε φιλε.......για την Ρουμανια δεν μιλαμε?????
το θεμα μας ειναι για τα διαμερισματα.....ποσο πανε οι τιμες για ενα 2αρι?? απο 50-70-80.000 αναλογως σε τι μπλοκ ειναι ποσο παλιο ειναι σε τι οροφο-περιοχη κλπ!!!
πλακα κανεις?  οι ανθρωποι εχουνε ξεφυγει με τα νοικια.....

Mε 80 χιλιαρικα πλεον αγοραζεις ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ 3αρι οχι δυαρι σε αρκετες περιπτωσεις, με 30 χιλιαρικα εκτος πρωτευουσας αγοραζεις ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ γκαρσονιερα.Εχεις χασει επεισοδια και τα ενοικια δεν εχουν μεγαλη σχεση με αυτα περσι.
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
21
Πόντοι
66
Mε 80 χιλιαρικα πλεον αγοραζεις ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ 3αρι οχι δυαρι σε αρκετες περιπτωσεις, με 30 χιλιαρικα εκτος πρωτευουσας αγοραζεις ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ γκαρσονιερα.Εχεις χασει επεισοδια και τα ενοικια δεν εχουν μεγαλη σχεση με αυτα περσι.
σε ποια πολη ρε φιλε............? αν θες γραψε στο θρεντ της ρουμανιας...........
 

Επισκέπτης
Το θεμα ειναι εσυ αν ξερεις τι εχεις γραψει?

εγώ ξέρω...γιατί είναι τα πιστεύω μου..

εσύ απλά κοντράρεις...όπως κ ο πυροβολημένος απο Σαλόνικα...

εγώ δεν σας ενόχλησα...εσείς μου την πέσατε..εσύ εδώ κ ο Σαλονικιός όταν έκανα πλάκα στην γκόμενα που μας ζάλησε τον πούτσο να την ψηφίσουμε....

χαβαλέ κάνω...αλλά είστε τόσο παθιασμένα μαλάκες που τους βλέπετε όλους εχθρούς...κ δεν καταλαβαίνετε τα αυτονόητα...απλά έχετε ανάγκη προσοχής...(όχι απαραίτητα κακό...απλά το κάνετε με λάθος τρόπο).

κρίμα...χάνετε το όποιο δίκιο σας...;)

Ζητώ συγγνώμη ότι είπα για συγγενείς σου..είναι μαλακία μου...όλα τα άλλα τα κρατάω...καβάτζα..

Τέλος για μένα...γιατί δε νιώθετε....κ απλά είστε τσαντισμένοι με την ζωή σας....
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Από την Καθημερινή της Κυριακής αποσπάσπασμα από το άρθρο Προετοιμασίες για τη νέα οικονομία και τον ρόλο της αγοράς των ακινήτων:

Η υπό εξέλιξη κρίση ήταν ένας μη προγραμματισμένος παράγοντας, που τώρα κάνει το αδράχτι να γυρίζει τρελά. Χτίσαμε τις τύχες μας πάνω σε διαδοχικές φούσκες. Η φούσκα του δημόσιου χρέους υποδαύλισε τρεις, τουλάχιστον, περιόδους που έκαναν την παρούσα φούσκα των ακινήτων να φουσκώνει, κάθε φορά, και λίγο περισσότερο. Αν δεν υπήρχε το κράτος και η δομή των φορολογικών εσόδων του, οι τιμές των ακινήτων θα είχαν ήδη αρχίσει να μειώνονται και στις «καλές» μεσοαστικές περιοχές τις οποίες συνήθως αναφέρουν όσοι υποστηρίζουν ότι τα ακίνητα μόνον κέρδος φέρνουν. Ποιο, αλήθεια, κέρδος έχουν οι επενδυτές σε ακίνητα του μεγαλύτερου μέρους περιοχών όπως η Κυψέλη, η Πλατεία Αμερικής και η Κολιάτσου, ο Αγιος Παντελεήμονας, κάποια (μεγάλα) τμήματα του Βύρωνα και της Ανω Νέας Σμύρνης, η μισή Δάφνη και τεράστια κομμάτια των δυτικών προαστίων; Το μέσο ελληνικό νοικοκυριό έχει παγιδευθεί στη διατήρηση μιας δήθεν «αντικειμενικής» περιουσίας, πληρώνοντας συνεχώς το δημόσιο ταμείο και το ιδιωτικό των μαστόρων και άλλων επιδιορθωτών, με την ελπίδα ότι τα χρήματά του είναι ασφαλή. Ακόμη κι αυτό είναι αδιάφορο, αφού στην όποια υπεραξία υπολογίζουν όσοι το κάνουν, θα τη βάλουν στο χέρι μόνον αν πουλήσουν. Ποιος, αλήθεια, μπορεί να υπολογίσει την αξία των ακινήτων αν πολλοί πουλούσαν τα ακίνητά τους;

Η αποεπένδυση από τα ακίνητα θα αποτελέσει σημαντικό χαρακτηριστικό της Νέας Ελληνικής Οικονομίας, η διαμόρφωση της οποίας έχει ήδη ξεκινήσει και θα προοδεύσει ανάλογα με τη διάρκεια και τα νέα χαρακτηριστικά της μεγάλης κρίσης. Σκεφθείτε το παράδειγμα των Ι.Χ. αυτοκινήτων. Πόσα απ’ αυτά θα είναι απολύτως για πέταμα αν οι προδιαγραφές, τουλάχιστον για τις μεγάλες πόλεις, γίνουν ειλικρινώς πράσινες και, αντιστοίχως, προσαρμοστεί το κόστος των νέων, «πράσινων», τελών κυκλοφορίας; Υπολογίστε αναλόγως το κόστος ανακατασκευής εκατοντάδων χιλιάδων διαμερισμάτων κατασκευασμένα στις δεκαετίες ‘60 και ’70 και θα δείτε καλύτερα πώς θα «σκάσει» η φούσκα. Το φορολογικό «άρμεγμα» του ακινήτου φθάνει ήδη στα όριά του. Το κεντρικό ταμείο θα πρέπει να περιορίσει τις ορέξεις του, καθώς μάλιστα οι τοπικοί φόροι θα αυξηθούν αισθητά, προκειμένου να καλυφθεί το πραγματικό κόστος της αστικής μας διαβίωσης.


Αυτή την πραγματικότητα αρνούνται πεισματικά να την αναγνωρίσουν οι κατασκευαστές και εκβιάζουν με το επιχείρημα της σημασίας της οικοδομής για την εθνική οικονομία (το ΤΕΕ λέει ότι συνεισφέρει στο 10% του ΑΕΠ).
Πλην όμως πως είναι δυνατόν οι κατασκευαστές να κόπτονται για την εθνική οικονομία όταν η αγορά έχει γεμίσει με είδη υγιεινής από την Ιταλία για παράδειγμα.
Δηλαδή στηρίζουν οι κατασκευαστές τις ελληνικές επιχειρήσεις; (και ο σίδηρος από την Βουλγαρία; ).
Εκεί βέβαια θα σου πούνε: εμείς επιχειρηματίες είμαστε, κέρδος πρέπει να βγάλουμε, το φθηνότερο θα πάρουμε. Όταν όμως έρχεται η παγκόσμια οικονομική κρίση τότε αρχίζουν τα παρακαλετά προς το κράτος και οι έμμεσοι εκβιασμοί για τις δουλειές που θα χαθούνε.

Πάντως ένα είναι σίγουρο: στην οικονομία που έρχεται ο ρόλος της οικοδομής θα είναι μικρός. Τα μεγαλεία του παρελθόντος παρήλθαν ανεπιστρεπττί.
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.144
Κριτικές
491
Like
37.524
Πόντοι
41.447
Πλην όμως πως είναι δυνατόν οι κατασκευαστές να κόπτονται για την εθνική οικονομία όταν η αγορά έχει γεμίσει με είδη υγιεινής από την Ιταλία για παράδειγμα.

εγώ φίλτατε έχω την εντύπωση ότι έχει γεμίσει ο κόσμος με είδη υγιεινής απο  την Κίνα πλέον....
διόρθωσε με αν κάνω λάθος.

ΥΓ. ωραίο το άρθρο που πόσταρες
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.144
Κριτικές
491
Like
37.524
Πόντοι
41.447
! Οσοι εκ των κατασκευαστων το παρουνε πρεφα και προσαρμοστουνε στη νεα πραγματικοτητα ισως και να διασωσουν καποια απο τα λεφτα τους! Οι υπολοιποι απλα θα καταληξουνε παμφτωχοι, υπερδανεισμενοι, ισως και στη φυλακη!

θα τους πηγάινουν τσιγάρα στην ψειρού ο τρίκαρδος  με τον αχαχούχα.
είναι συμπονοίαριδες κατά βάθος
 

Επισκέπτης
Από την Καθημερινή της Κυριακής αποσπάσπασμα από το άρθρο Προετοιμασίες για τη νέα οικονομία και τον ρόλο της αγοράς των ακινήτων:

Η υπό εξέλιξη κρίση ήταν ένας μη προγραμματισμένος παράγοντας, που τώρα κάνει το αδράχτι να γυρίζει τρελά. Χτίσαμε τις τύχες μας πάνω σε διαδοχικές φούσκες. Η φούσκα του δημόσιου χρέους υποδαύλισε τρεις, τουλάχιστον, περιόδους που έκαναν την παρούσα φούσκα των ακινήτων να φουσκώνει, κάθε φορά, και λίγο περισσότερο. Αν δεν υπήρχε το κράτος και η δομή των φορολογικών εσόδων του, οι τιμές των ακινήτων θα είχαν ήδη αρχίσει να μειώνονται και στις «καλές» μεσοαστικές περιοχές τις οποίες συνήθως αναφέρουν όσοι υποστηρίζουν ότι τα ακίνητα μόνον κέρδος φέρνουν. Ποιο, αλήθεια, κέρδος έχουν οι επενδυτές σε ακίνητα του μεγαλύτερου μέρους περιοχών όπως η Κυψέλη, η Πλατεία Αμερικής και η Κολιάτσου, ο Αγιος Παντελεήμονας, κάποια (μεγάλα) τμήματα του Βύρωνα και της Ανω Νέας Σμύρνης, η μισή Δάφνη και τεράστια κομμάτια των δυτικών προαστίων; Το μέσο ελληνικό νοικοκυριό έχει παγιδευθεί στη διατήρηση μιας δήθεν «αντικειμενικής» περιουσίας, πληρώνοντας συνεχώς το δημόσιο ταμείο και το ιδιωτικό των μαστόρων και άλλων επιδιορθωτών, με την ελπίδα ότι τα χρήματά του είναι ασφαλή. Ακόμη κι αυτό είναι αδιάφορο, αφού στην όποια υπεραξία υπολογίζουν όσοι το κάνουν, θα τη βάλουν στο χέρι μόνον αν πουλήσουν. Ποιος, αλήθεια, μπορεί να υπολογίσει την αξία των ακινήτων αν πολλοί πουλούσαν τα ακίνητά τους;

Η αποεπένδυση από τα ακίνητα θα αποτελέσει σημαντικό χαρακτηριστικό της Νέας Ελληνικής Οικονομίας, η διαμόρφωση της οποίας έχει ήδη ξεκινήσει και θα προοδεύσει ανάλογα με τη διάρκεια και τα νέα χαρακτηριστικά της μεγάλης κρίσης. Σκεφθείτε το παράδειγμα των Ι.Χ. αυτοκινήτων. Πόσα απ’ αυτά θα είναι απολύτως για πέταμα αν οι προδιαγραφές, τουλάχιστον για τις μεγάλες πόλεις, γίνουν ειλικρινώς πράσινες και, αντιστοίχως, προσαρμοστεί το κόστος των νέων, «πράσινων», τελών κυκλοφορίας; Υπολογίστε αναλόγως το κόστος ανακατασκευής εκατοντάδων χιλιάδων διαμερισμάτων κατασκευασμένα στις δεκαετίες ‘60 και ’70 και θα δείτε καλύτερα πώς θα «σκάσει» η φούσκα. Το φορολογικό «άρμεγμα» του ακινήτου φθάνει ήδη στα όριά του. Το κεντρικό ταμείο θα πρέπει να περιορίσει τις ορέξεις του, καθώς μάλιστα οι τοπικοί φόροι θα αυξηθούν αισθητά, προκειμένου να καλυφθεί το πραγματικό κόστος της αστικής μας διαβίωσης.


Αυτή την πραγματικότητα αρνούνται πεισματικά να την αναγνωρίσουν οι κατασκευαστές και εκβιάζουν με το επιχείρημα της σημασίας της οικοδομής για την εθνική οικονομία (το ΤΕΕ λέει ότι συνεισφέρει στο 10% του ΑΕΠ).
Πλην όμως πως είναι δυνατόν οι κατασκευαστές να κόπτονται για την εθνική οικονομία όταν η αγορά έχει γεμίσει με είδη υγιεινής από την Ιταλία για παράδειγμα.
Δηλαδή στηρίζουν οι κατασκευαστές τις ελληνικές επιχειρήσεις; (και ο σίδηρος από την Βουλγαρία; ).
Εκεί βέβαια θα σου πούνε: εμείς επιχειρηματίες είμαστε, κέρδος πρέπει να βγάλουμε, το φθηνότερο θα πάρουμε. Όταν όμως έρχεται η παγκόσμια οικονομική κρίση τότε αρχίζουν τα παρακαλετά προς το κράτος και οι έμμεσοι εκβιασμοί για τις δουλειές που θα χαθούνε.

Πάντως ένα είναι σίγουρο: στην οικονομία που έρχεται ο ρόλος της οικοδομής θα είναι μικρός. Τα μεγαλεία του παρελθόντος παρήλθαν ανεπιστρεπττί.


Εδω και καιρό το είχα πει ότι είναι μεγάλο κακο η επένδυση στην οικοδομή.
Αλλα που να επενδυσει κάποιος 500.000? υπάρχει κάτι ασφαλέστερο στην μπουρδελοχώρα?

Τι γίνεται γι αυτον που θελει σπίτι όχι ως επένδυση αλλά ως κατοικία?
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
εγώ φίλτατε έχω την εντύπωση ότι έχει γεμίσει ο κόσμος με είδη υγιεινής απο  την Κίνα πλέον....
διόρθωσε με αν κάνω λάθος.

ΥΓ. ωραίο το άρθρο που πόσταρες

Δίκηο έχεις για την Κίνα.
Απλά έχω δει πρόσφατα σε ξενοδοχείο του εξωτερικού είδη υγιεινής της Kerafina που είναι ελληνική εταιρεία αλλά εδώ, σε καλά ξενοδοχεία, μόνον Ιταλικά βλέπεις.

Έχω δει καπάκια από χυτοσίδηρο στα πεζοδρόμια (μπροατά από το Attica Center) από Ιταλικά χυτήρια.
Και σκέφτομαι: τι διάολο, και αυτό ακόμη από την Ιταλία πρέπει να το πάρουμε, χαράς την υψηλή τεχνολογία. Παλιότερα όλα τα καπάκια της ύδρευσης, της αποχέτευσης ήταν από ελληνικά χυτήρια (πχ Χυτήρια Βόλου).
 

Επισκέπτης
θα τους πηγάινουν τσιγάρα στην ψειρού ο τρίκαρδος  με τον αχαχούχα.
είναι συμπονοίαριδες κατά βάθος

Εγω έχω κάνει τα κουμάντα μου....

Ο αχαχούχας θα μου φερνει τσιγάρα στον Κορυδαλλο, τα χουμε μιλήσει.

Και το καλό είναι ότι απο το κελί θα παρακολουθω τα απούλητα...
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
θα τους πηγάινουν τσιγάρα στην ψειρού ο τρίκαρδος  με τον αχαχούχα.
είναι συμπονοίαριδες κατά βάθος

Βέβαιως και τους πονάμε τους "φίλους" μας.
Εδώ κοτσαμ ΙΔΡΥΜΑ ΠΤΩΧΕΥΜΕΝΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ έχει ίδρύσει ο Πρόεδρος της ΠΕΚΑΑΔ κ.Αχαχούχας και έντως ολίγου στο οικοπεδό του στο Λουτράκι να αναγήρει πτωχοκομείο εργολαβων.(η χρηματοδότηση είναι 100% της ΕΕ ;))    :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Επισκέπτης
βεβαιως σε κοντραρω αμα λεω αληθειες που σε πειραζουνε! Σορρυ που σου χαλαω τη συνταγη αλλα ετσι ειναι πλεον η πραγματικοτητα και αμα ειχες και συ και οι συναδελφοι σου λιγο μυαλο θα προσαρμοζοσασταν στις νεες συνθηκες!

Το συμπερασμα σου οτι οποιος λεει κατι αντιθετο με εσενα ειναι απλα φτωχος η δυστυχισμενος ειναι απλα αυθαιρετο(οπως και τα σπιτια που χτιζεις)! Ουτε με ξερεις ουτε εχεις ερθει σπιτι μου, ουτε σεχω παει βολτα με τα αμαξια μου ουτε σεχω παρει μαζι μου διακοπες στις χωρες που πηγαινω!

Οι παθιασμενοι στην κουβεντα ειστε εσεις, που προσπαθειτε να κανετε το ασπρο μαυρο επειδη ετσι σας βολευει! Εσυ να δεις τι χανεις με τον τροπο που μιλας και βριζεις οποιον πει κατι αντιθετο απο τα συμφεροντα σου! Δεν πειραζει θα μεγαλωσεις καποια στιγμη (δεν το λεω ειρωνικα αν λαβω υπ οψιν οτι εισαι 22) και θα καταλαβεις οτι οι σωστες μπιζνες δεν γινονται ουτε με ψευτοτσαμπουκαδες ουτε με βρισιες! Αυτο παρτο σαν συμβουλη αν θες απο καποιον μεγαλυτερο και σιγουρα πολυ πιο εμπειρο στη ζωη αποτι εσυ!

Κοντράρεις λάθος άνθρωπο...γιατί :

Εγώ δεν έγραψα τίποτα για απούλητα...ούτε προσπάθησα να σου πασάρω κάτι ή να σε κλέψω...ούτε είπα ποτέ οτι είμαι εργολάβος κλπ...όλα στο μυαλό σας είναι...

Δεν μου χαλάς καμία συγταγή...δεν χαμπαριάζω απο τίποτα...κ επαναλαμβανω...δεν ειμαι εργολαβος/κατασκευαστης κ δεν εχω απουλητα που προσπαθω να πουλησω...

Τα συμπαιρασματα μου...ειναι τοσο αυθαίρετα οσο τα δικά σου...περι λαμόγιου κ τα αλλα στολιδια που μου έριξες...γιατί όπως έγραψα κ πιο πάνω..ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση έχω με τον χώρο...εκτος κι αν οτι ενοικιαζόμενο...εχω...σημαινει...οτι πρεπει να το πουλησω...

Καλά το τελευταίο...είναι το πιο καλό αστείο που έχω διαβάσει εδω μέσα...

ΠΟΙΕΣ ΜΠΙΖΝΕΣ ΡΕ ΠΑΛΗΚΑΡΙ ? ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ ?

Εδώ κάνουμε χαβαλέ όχι μπίζνες....οπότε κ οι τσαμπουκάδες κ οι μαλακίες μέσα είναι...

Αυτά..κι ελπίζω να κατάλαβες γιατί έχεις άδικο..κι εσύ κ οι άλλοι...που απλά την πέφτετε σε λάθος άνθρωπο...
 

Επισκέπτης
Δίκηο έχεις για την Κίνα.
Απλά έχω δει πρόσφατα σε ξενοδοχείο του εξωτερικού είδη υγιεινής της Kerafina που είναι ελληνική εταιρεία αλλά εδώ, σε καλά ξενοδοχεία, μόνον Ιταλικά βλέπεις.

Σορρυ για την παρέμβαση αρχηγέ...αλλά τα κεραφίνα δεν είναι πλέον ελληνικά...απ'ότι μου λένε εδώ οι ίνφο μου....

Εκτός κι τα κατασκευασμένα στην Τουρκία,Βουλγαρία,Κίνα κλπ...ονομάζονται ελληνικά... ;)

Τα συμφέροντα,ναι είναι ελληνικά..η κατασκευή όμως για τον πούτσο..καμία σχέση με το παρελθόν...
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.144
Κριτικές
491
Like
37.524
Πόντοι
41.447
Δίκηο έχεις για την Κίνα.
Απλά έχω δει πρόσφατα σε ξενοδοχείο του εξωτερικού είδη υγιεινής της Kerafina που είναι ελληνική εταιρεία αλλά εδώ, σε καλά ξενοδοχεία, μόνον Ιταλικά βλέπεις.

Έχω δει καπάκια από χυτοσίδηρο στα πεζοδρόμια (μπροατά από το Attica Center) από Ιταλικά χυτήρια.
Και σκέφτομαι: τι διάολο, και αυτό ακόμη από την Ιταλία πρέπει να το πάρουμε, χαράς την υψηλή τεχνολογία. Παλιότερα όλα τα καπάκια της ύδρευσης, της αποχέτευσης ήταν από ελληνικά χυτήρια (πχ Χυτήρια Βόλου).

υπάρχει ακόμα η Κεραφίνα???
Πώ!
θυμάμαι τον πατέρα μου που είχε παραγγείλει πριν 25 χρόνια κεραμίδια για το σπίτι μας απο εκεί γιατί έλεγε "πως είναι τα καλύτερα"....

τώρα για τα χυτήρια που λές δεν έχεις άδικο, αλλά πέραν της αποβιομηχάνισης της χώρας που γίνεται τα τελευταία χρόνια (της όποις βιομηχανίας έχουμε τέλος πάντων), σκέψου αν υπάρχει λόγος να υφίσταται ενα χυτήριο που να πάιρνει δουλείες (και ακόμα χειρότερα να περιμένει να πληρωθεί απο το δημόσιο)...
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.144
Κριτικές
491
Like
37.524
Πόντοι
41.447
Σορρυ για την παρέμβαση αρχηγέ...αλλά τα κεραφίνα δεν είναι πλέον ελληνικά...απ'ότι μου λένε εδώ οι ίνφο μου....

Εκτός κι τα κατασκευασμένα στην Τουρκία,Βουλγαρία,Κίνα κλπ...ονομάζονται ελληνικά... ;)

Τα συμφέροντα,ναι είναι ελληνικά..η κατασκευή όμως για τον πούτσο..καμία σχέση με το παρελθόν...

οι σωλήνες του Πετζετάκι είναι ελληνικοί? :rolleyes:
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
θα τους πηγάινουν τσιγάρα στην ψειρού ο τρίκαρδος  με τον αχαχούχα.
είναι συμπονοίαριδες κατά βάθος

Βέβαιως και τους πονάμε τους "φίλους" μας.
Εδώ κοτσαμ ΙΔΡΥΜΑ ΠΤΩΧΕΥΜΕΝΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ έχει ίδρύσει ο Πρόεδρος της ΠΕΚΑΑΔ κ.Αχαχούχας και εντως ολίγου στο οικοπεδό του στο Λουτράκι να αναγήρει πτωχοκομείο εργολαβων.(η χρηματοδότηση είναι 100% της ΕΕ ;))    :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom