Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bad Indian

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.950
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
16
Λες και μιλάω με τον περσόνα. Αυτό είναι η θεωρία - πως ΘΑ έπρεπε να είναι τα πράγματα.

Απάντησα πιο πάνω τι εννοώ με αυτό.
Οι βαθεία ριζωμένες αναρχοατομικιστικές τάσεις του Έλληνα υποδεικνύουν δηλαδή πως ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να είναι τα πράγματα??????

Δεν είναι η θεωρία είναι η πράξη αυτή....
Τα πράγματα είτε το θέλεις είτε όχι έτσι έχουν και να θυμάσαι πως οι δικηγόροι δεν είναι τίποτα παραπάνω από υπηρέτες του συστήματος που ο ίδιος ο λαός στηρίζει... θα κάνουν τα στραβά μάτια στα μαύρα που εσυ/εγώ θα έχουμε συμφωνήσει και θα σε καλύψουν νομικά. Αν ήταν αλλιώς τα πράγματα πάλι το συμφέρον σου/μου θα προάσπιζαν... Εκτός και αν θεωρείς όλο το νομικό σύστημα μια  :jerking: και μισή οπότε παρέλκει οποιαδήποτε περαιτέρω συζήτηση. Ας γίνουν τα πράγματα όπως τα λέει ο Ίσιος, αλλά να θυμάσαι πως το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρότερο και δεν υπάρχει κανένα πλέγμα ασφαλείας εκεί....

Κακος Ινδιάνος Μίλησε....
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.666
Like
8
Πόντοι
66
Δεν είπα αυτό ρε συ - εντάξει. Δε γίνεται να μην υπάρχουν δικηγόροι & συμβολαιογράφοι. Εκπροσωπούν τους συμβαλλόμενους - απλά είναι επάγγελμα που ελκύει τη διαφθορά, οπότε είναι αυτόματα αντιπαθείς φυσιογνωμίες. Δες τι δήλωσε η Πελέκη για όλα τα συμβόλαια που έκανε για το Βατοπέδι. :headbang: :helpplea:
 

Bad Indian

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.950
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
16
Δεν είπα αυτό ρε συ - εντάξει. Δε γίνεται να μην υπάρχουν δικηγόροι & συμβολαιογράφοι. Εκπροσωπούν τους συμβαλλόμενους - απλά είναι επάγγελμα που ελκύει τη διαφθορά, οπότε είναι αυτόματα αντιπαθείς φυσιογνωμίες. Δες τι δήλωσε η Πελέκη για όλα τα συμβόλαια που έκανε για το Βατοπέδι. :headbang: :helpplea:
Χαίρομαι που το καταλαβαίνεις αυτό. Οπότε μιλάμε σε άλλη βάση πλέον και δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω πως το μεγαλύτερο ποσοστό όλων αυτών είναι λαμόγια του χειρίστου είδους. Δεν είναι όμως πως τους έλκει η διαφθορά. Απλά το σύστημα δικαιοσύνης που υπηρετούν είναι διεφθαρμένο με συνέπεια να διαφθείρονται και οι ίδιοι. Δεν το διάβρωσαν οι νομικοί κύκλοι, απλά το συντηρούν πλέον. Αν ήμασταν στο Ινδιάνικο Χωριό μου (Τσιάπας) όπου το σύστημα δικαιοσύνης υπηρετεί το δίκαιο και την πρόνοια και οι νομικοί θα προσαρμοζόντουσαν στις ανάγκες αυτές... Λογικό δεν είναι?
Ίσως βέβαια γι'αυτό τον λόγο να ήμαστε τόσο μόνοι και απομονωμένοι Ινδιάνοι εδώ στην επαρχία Τσιάπας.... :(

Κακός Ινδιάνος Μίλησε.....
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
21
Πόντοι
66
oυστ......λαμογια δικηγοροι..... :cheesy: :grin: :P :rolleyes: :rolleyes: :2funny: :2funny: :2funny:
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.666
Like
8
Πόντοι
66
Μην το ανοίγεις πάλι το θέμα - μόλις το κλείσαμε. :boobies: :rolleyes:
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
[move]203 σελίδες  :new_shocked: :new_shocked: :new_shocked: :new_shocked: :headbang2: :headbang2:[/move]


Τόσες σελίδες έχασα αλλά τα ερώτημα εφιάλτης δεν απαντήθηκε
[move]
ΤΑ ΑΠΟΥΛΗΤΑ ΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΤΕ;;;;;;;;;;;[/move]
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.666
Like
8
Πόντοι
66
Α ήρθες - αν ήταν Παρασκευή, θα έλεγα ότι έχεις πάει για υπογραφές. :boobies: :rockon:

:2funny:
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Απλο κόμπεξ βγάζετε και πολλη πολλή ζήλια.....

E και ? Γραψτους στην **ναρα σου, οπως εγω τους γραφω στα **χιδια μου..!!

1) Την πρωτη ψωλια την εφαγαν οσοι απο το τελος των Ολυμπιακων αγωνων, περιμεναν οτι θα πεσουν οι τιμες..Φυσικα πηραν πιπιλα το Νοκιακι μου και συνεχιζουν να παιρνουν τα **χιδια μου..!! :2funny:

2) Την δευτερη ψωλια την εφαγαν οι τραπεζες..Μολις αρχισαν να δινουν δανειο το 75% της αξιας ακινητου, μου πηραν την δευτερη πιπιλα..Αρον αρον, αρχισαν παλι να δινουν το 100%.. :2funny:

ΟΜΩΣ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΩΝ ΝΕΟΔΜΗΤΩΝ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΠΕΦΤΟΥΝ, ΑΛΛΑ ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ  ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ...!!  :dancing:

Τρικαρδε, ως ποτε τα μελη του συλλογου "ΘΕΛΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΦΤΑΛΕ" θα μενουν στο νοικι ? Και του χρονου τα νεοδμητα θα ειναι ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ..!!
Οσοι σορταρατε, ΚΛΑΨΤΕΕΕΕΕ !! :'( :'(

Αυτα..
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.666
Like
8
Πόντοι
66
Μην τον κομπλάρεις ρε - περιμένει να πέσουν στην Ελλάδα λόγω ανταγωνιστικότητας. :cheesy: Σοβαρά τώρα... :rolleyes:
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.666
Like
8
Πόντοι
66
Η σωστη λυση που θα ηταν η μειωση των τιμων και η προσαρμογη τους σε πραγματικα επιπεδα και οχι σε τιμες πλαφον καρτελ(μα σε ολες τις περιοχες πια τα 100τμ να κοστιζουνε 300000 τι συμπτωση?)οπως καταλαβαινεις σε αυτη τη χωρα φανταζει ως ανεκδοτο!
Exactly! ;)
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
το ερωτημα σου εχει 3 πιθανες απαντησεις!
1. θα τα βαλουνε στον κωλο τους γιατι αν και αργα ο κοσμος καταλαβε οτι το τιμημα για ενα κεραμμυδι ηταν τεραστιο
2. θα τους τα παρουν οι τραπεζες καθως ειναι γνωστο οτι οι περισσοτεροι κατασκευαστες κινουντο στην εποχη των παχιων αγελαδων κυριως με δανεια για τα οποια πρεπει τωρα να πληρωνουν τις δοσεις
3. Επειδη εδω ειναι Ελλαδισταν, θα γινει καμια κομπινα παλι (οπως τοτε που επειλησαν τον κοσμο να τρεξει να προλαβει να παρει σπιτια γιατι θα ανεβει το ΦΠΑ στην αδεια) μεταξυ τραπεζων, κρατους και κατασκευαστων και θα σπρωξουν το στοκ( τα οποια δεν θα ειναι πλεον νεοδμητα) σαν καινουρια στα κοροϊδα που θα τσιμπησουν!

Η σωστη λυση που θα ηταν η μειωση των τιμων και η προσαρμογη τους σε πραγματικα επιπεδα και οχι σε τιμες πλαφον καρτελ(μα σε ολες τις περιοχες πια τα 100τμ να κοστιζουνε 300000 τι συμπτωση?)οπως καταλαβαινεις σε αυτη τη χωρα φανταζει ως ανεκδοτο!

Να τα βάλουν στον κώλο τους όλα;;;;;;;; :think: δεν νομίζω, είναι πάρα πολλά πλέον τα ΑΠΟΥΛΗΤΑ
Να τους τα πάρουν οι τράπεζες, πιθανόν το βρίσκω, αλλά λόγο παλαιότητας δεν έχουν και πολύ αξία πλέον.
Να βρούνε καμιά κομπίνα δύσκολο, είναι μακάκες και δεν σκέφτωνται πλέον πολύ.

ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΣΑΜΠΑ
1+1 δώρο
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
.. θα τα βαλουνε στον κωλο τους γιατι αν και αργα ο κοσμος καταλαβε οτι το τιμημα για ενα κεραμμυδι ηταν τεραστιο..

Kαλως το νεο μελος του συλλογου " ΘΕΛΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΦΤΑΛΕ".. :2funny:

Το πληρωσες εσυ το νοικι στις 30 ?? :think:

Πελατες μου....Περαστε...!! :rockon:

Αυτα..
 

Bad Indian

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.950
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
16
Καλα αυτα σε ποιο πλανητη συμβαινουν? Απειρες ωρες? Ισως να μιλανε κανα μισαωρο για να συμφωνησουν στο ποσο θα γδυσουν τους πελατες τους!

1) Οσο για το ιδιο το συμβολαιο, ολοι το εχουνε αποθηκευμενο στο σκληρο τους δισκο σε word, απλα συμπληρωνουν τα σχετικα στοιχεια και το τυπωνουν!

2)Οσο για τα περι ασφαλειας των συναλλαγων και κολοκυθια τουμπανα, η μονη εξασφαλιση ειναι οταν το συμβολαιο κατατεθει στην εφορια! Μεχρι να κατατεθει ειναι αμφισβητισιμο απο οποιον θελει να ειναι κακοβουλος!

3)Θα μπορουσε παρα πολυ απλα να υπηρχε το εγγραφο ετοιμο στις εφοριες, να  συμπληρωναν οι δυο συμβαλλομενοι τα στοιχεια τους και με ενα δευτερο εγγραφο απο την τοπικη πολεοδομια που να περιγραφει ακριβως τα ορια της ιδιοκτησιας να συνυποβαλλονται στην εφορια υπογεγραμενα και απο τους 2 και να τελειωνει εκει το θεμα!Νομιμα και εξασφαλισμενα!

4)Τα κορακια οι δικηγοροι και οι συμβολαιογραφοι ειναι τελειως μα τελειως περριτοι! 

Η ασχετοσύνη ορισμένων τελικά δεν έχει όρια..... Να σε γδύσουν εσένα ή εμένα όταν η αμοιβή τους είναι προκαθορισμένη από τους Δικηγορικούς Συλλόγους και αυτό το ξέρουν ΟΛΟΙ πως θα γίνει? Αν εσύ/εγω τώρα ήμαστε τόσο ηλίθιοι που θα κάτσουμε να μας χρεώσουνε πέραν του νομίμου όταν μόνο στην Αθήνα μπορεί και να υπάρχουν 40000 δικηγόροι... Ε! ΗΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ....

1)Δεν είναι όλα τα συμβόλαια ίδια. Η κάθε αγοραπωλησία διαφέρει όχι μόνο προς το τίμημα αλλά και σε πολλές άλλες παραμέτρους νομικές. Μπορεί λχ να υπάρχει επικαρπία στη μέση, ή υποθήκες και προσημειώσεις, μπορεί να υπάρχουν διαλυτικές αιρέσεις κτλ. Αν νομίζεις πως τα ξέρεις όλα αυτά δώσε εξετάσεις και γίνε δικηγόρος μην κάθεσαι αλλιώς.... ΕΙΣΑΙ ΑΞΙΟΣ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΣΟΥ....

2)Ποιος μπορεί άραγε μέχρι να κατατεθεί το συμβόλαιο να είναι κακόβουλος? Ο δικηγόρος σου/μου ή ο αντισυμβαλλόμενος σου? Αν φυσικά θεωρείς πως ο αντισυμβαλλόμενος σου είναι καλό παιδί και τίμιο παλληκάρι και προς Θεού δεν έχει κανένα συμφέρον από το συμβόλαιο ούτε θα κοιτάξει την πάρτη του και το όσο το δυνατόν μεγαλύτερο κέρδος από σένα/εμένα... Ε!ΕΊΣΑΙ ΑΞΙΟΣ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΣΟΥ...

3)Δηλαδή πιστεύεις πως οι δημόσιοι υπάλληλοι έχουν νομική κατάρτιση που θα σε βγάλουν από οποιοδήποτε νομικό ή πραγματικό κωλυμα ή ελλάτωμα βάσει του φασόν εγγράφου που υποστηρίζεις πως κυκλοφορεί? Ή μήπως πιστεύεις πως σε αυτή την περίπτωση θα έκαναν ο,τιδήποτε περνάει από το χέρι τους για να βοηθήσουν τους αντισυμβαλλόμενους χωρίς φυσικά εσύ/εγώ να πληρώσεις "κάτι παραπάνω από ένα δημόσιο παράβολο"? Στο λέω γιατί πριν σε σχέση με τον φίλο σου το λάδωμα σου φάνηκε λογικό για τα δεδομένα του Ελληνικού δημοσίου. Τώρα πιστεύεις πως θα γίνει κάτι διαφορετικό? Γιατί αν το πιστεύεις... ΕΙΣΑΙ ΑΞΙΟΣ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΣΟΥ....

4)Μετά απ'όλα αυτά συνεχίζεις να πιστεύεις πως οι δικηγόροι και οι συμβολαιογράφοι είναι περριτοί, ειδικά όταν σου υπενθυμίζω πως οι αμοιβές τους είναι φιξ? Γιατί αν συνεχίζεις να πιστεύεις κάτι τέτοιο μάλλον δεν ζείς στον πλανήτη τον οποίον επικαλείσαι και ΕΙΣΑΙ ΑΞΙΟΣ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΣΟΥ.....

Μην το πάρεις προσωπικά αναφέρομαι σε όλους όσους βλέπουν με αυτήν την απλουστευτική λογική, πράγματα τα οποία δεν καταλαβαίνουν και δεν κατανοούν, αλλά συνεχίζουν να ασκούν ανέξοδη κριτική και να ισοπεδώνουν τα πάντα...

Κακός Ινδιάνος Μίλησε (και είναι και αυτός άξιος της μοίρας του)....
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Να σε γδύσουν εσένα ή εμένα όταν η αμοιβή τους είναι προκαθορισμένη από τους Δικηγορικούς Συλλόγους και αυτό το ξέρουν ΟΛΟΙ πως θα γίνει? Αν εσύ/εγω τώρα ήμαστε τόσο ηλίθιοι που θα κάτσουμε να μας χρεώσουνε πέραν του νομίμου όταν μόνο στην Αθήνα μπορεί και να υπάρχουν 40000 δικηγόροι... Ε! ΗΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ....

Kαι ομως αδελφε..Δεν ειναι ετσι.. Εχασα φιλο-δικηγορο λογω του οτι μολις αρχισα να κονομαω, σταματησε να με χρεωνει τα ελασχιστα και μου ζηταγε πολυ περισσοτερα.

Φυσικα, επειδη δεν χρειαζομαι αυτους του φιλους, τον εστειλα στο διαολο την ιδια μερα..!!

Αυτα..
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.666
Like
8
Πόντοι
66
Εγω φιλε μου εχω χτισει απο το 1995 μια ωραιοτατη μαιζονετουλα 170τμ η οποια μου κοστισε συνολικα κατω απο 30 εκατομμυρια δραχμες(τοτε). Εσυ να δουμε με ποιον τροπο θα κοροϊδεψεις τους αφραγκους πλεον Ελληνες να σου πληρωσουνε 300000 τα 100 τεραγωνικα οταν την εποχη των παχιων αγελαδων το κοστος της οικοδομης ανα τ.μ. ητανε κατω απο 1500Ε/τμ!
Δε θα έχουν πρόβλημα - απλά τώρα έχει πέσει σύρμα και είναι όλοι στην αναμονή. Μπορεί να έχουμε πολύ υψηλό αριθμό ιδιοκατοίκησης στην Ελλάδα, αλλά η κρίση δε θα πάει μετά το 10. Η εταιρείες τσιμέντων δηλαδή θα κλείσουν?

Η οικοδομή είναι το βασικό τραίνο της οικονομίας - όταν πάρουν το παρασύνθημα οι τράπεζες ότι θα πρέπει να ανοίξει η στρόφιγγα των στεγαστικών και στους κάθε λογής αναξιοπαθούντες, οι τιμές θ' αρχίσουν πάλι ν' ανεβαίνουν.

Οι χορηγήσεις είναι άλλωστε το βασικότερο τραπεζικό προϊόν. Πάντως έπρεπε πραγματικά τότε πίσω στο 95, να είχαν πάρει το δάνειο όσοι το είχαν ανάγκη - όταν δηλ οι όροι δεν ήταν τόσο απεχθείς.
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Εσυ να δουμε με ποιον τροπο θα κοροϊδεψεις τους αφραγκους πλεον Ελληνες να σου πληρωσουνε 300000 τα 100 τεραγωνικα

Πες μας plz..

1) Περιοχη ακινητου και του περιβαλλοντα χωρου

2) Περιγραφη ακινητου

Αυτα..
 

Bad Indian

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.950
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
16
Kαι ομως αδελφε..Δεν ειναι ετσι.. Εχασα φιλο-δικηγορο λογω του οτι μολις αρχισα να κονομαω, σταματησε να με χρεωνει τα ελασχιστα και μου ζηταγε πολυ περισσοτερα.

Φυσικα, επειδη δεν χρειαζομαι αυτους του φιλους, τον εστειλα στο διαολο την ιδια μερα..!!

Αυτα..
Στα λόγια μου έρχεσαι Νόκια....
Δεν φαντάζομαι να δυσκολεύτηκες να βρείς άλλον που θα σου ζήταγε τα νόμιμα ή έστω θα δούλευε με χρονο-χρέωση αναλυτική (sic)....
Δεν το διανοούμαι.....

Κακός Ινδιάνος Μίλησε....  ( Το άλλαξα αντί του Αυτά... Για να μην βάλεις δηλαδή κανένα φιλαράκι σου δικηγόρο να με κυνηγάει για κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας... :2funny:)
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Δε θα έχουν πρόβλημα - απλά τώρα έχει πέσει σύρμα και είναι όλοι στην αναμονή. Μπορεί να έχουμε πολύ υψηλό αριθμό ιδιοκατοίκησης στην Ελλάδα, αλλά η κρίση δε θα πάει μετά το 10. Η εταιρείες τσιμέντων δηλαδή θα κλείσουν?

Η οικοδομή είναι το βασικό τραίνο της οικονομίας - όταν πάρουν το παρασύνθημα οι τράπεζες ότι θα πρέπει να ανοίξει η στρόφιγγα των στεγαστικών και στους κάθε λογής αναξιοπαθούντες, οι τιμές θ' αρχίσουν πάλι ν' ανεβαίνουν.

Άμα στην αγορά κυριαρχούν τα ΚΑΡΤΕΛ συνήθος στην κρίση πέφτουν όλοι μαζί. :2funny: :2funny:
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Δεν φαντάζομαι να δυσκολεύτηκες να βρείς άλλον που θα σου ζήταγε τα νόμιμα ή έστω θα δούλευε με χρονο-χρέωση αναλυτική (sic)....
Δεν το διανοούμαι.....

Tην ιδια ημερα βρηκα αλλον δικηγορο, ο οποιος μου εκανε και 5% επιστροφη της ελαχιστης αμοιβης του..!! ;) ;) ;)

Αυτα..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom