Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.666
Like
8
Πόντοι
66
Απάντησα ότι δεν ξέρω. Πιστεύω ότι ο ίδιος ξέρει καλύτερα.

Θα είχε ενδιαφέρον σε 5 χρόνια αν είμαστε εδώ τριγύρω, να δούμε τι θα γίνει με το πάρτυ που λες. :rolleyes:

Λοιδορώ εγώ εσένα προσωπικά ή κάποια επιλογή σου στη ζωή? :huh:

Αυτό που σου λέω δεν είναι αποτέλεσμα τεχνο-οικονομικής μελέτης της Grant Thornton ή κάποιου άλλου οίκου. Είναι αυτό που συμβαίνει παραδοσιακά με τη φοροδιαφυγή στην Ελλάδα - τώρα γιατί κολλάς και δε μπορείς να καταλάβεις το αυτονόητο, μόνο εσύ το ξέρεις. :rolleyes:
 

erinal

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
68.089
Like
90
Πόντοι
866
Απάντησα ότι δεν ξέρω. Πιστεύω ότι ο ίδιος ξέρει καλύτερα.

Θα είχε ενδιαφέρον σε 5 χρόνια αν είμαστε εδώ τριγύρω, να δούμε τι θα γίνει με το πάρτυ που λες. :rolleyes:

Λοιδορώ εγώ εσένα προσωπικά ή κάποια επιλογή σου στη ζωή? :huh:

Βεβαίως υπάρχουν φαντασιόπληκτοι. Βεβαίως και αλλαζονικοί αλλά τα ψυχικά νοσίματα αυτά δεν επιτρέπουν διάλογο αγαπητε. Στο λέω γιατι το λένε πολλές στατιστικές.. χαχαχαχαχαχαχαχχ
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.154
Κριτικές
491
Like
37.582
Πόντοι
41.447
Αντίθετα, τη χαμηλότερη φτώχεια και ανισότητα εμφανίζουν οι χώρες με σοσιαλδημοκρατικό καθεστώς ευημερίας (Δανία, Σουηδία, Φιλανδία, Ολλανδία) και ακολουθούν οι χώρες με συντηρητικό-κορπορατιστικό τύπο κοινωνικού κράτους (κυρίως χώρες της ηπειρωτικής Ευρώπης).

Οι

ασε ρε αυτοί δεν ξερουν...
είναι κουτόφραγκοι- ξενέρωτοι ευρωπάιοι...
 

Επισκέπτης
Εγω εγραψα οτι με χιλια ζορια βγαινει το στεγαστικο οχι οτι βγαζω 1000 ευρω το μηνα. Αρκετα παραπανω βγαζω, αλλα κανω 2 δουλειες. Το θεμα ειναι οτι η δευτερη δουλεια που κανω ειναι επισφαλης, ανα πασα στιγμη το αφεντικο μπορει να μου πει να παρω τον πουλο αν το μαγαζι δεν παει καλα. Αλλα και τα αγροτικα μη νομιζεις οτι εχουν μελλον. Γυναικα δεν εχω, ουτε γκομενα αυτη την εποχη. Αλλα και οταν τα ειχα με μια φραγκατη πιτσιρικα απο Αθηνα, δεν πολυ σκοτιζοταν για τα προβληματα μου. Γαμησι ηθελε και να την ποτιζω κανα μπαφο. Σε γενικες γραμμες παντως θα συμφωνισω με τον περσονα. Εδω που μενω τα καφενεια και οι ταβερνες ειναι γεματα σχεδον καθημερινα και εγω σχεδον καθε βραδι τρωω και πινω εξω, αλλα οταν ερχετε 16 του μηνα ψαχνω δεξια κι αριστερα να συμπληρωσω τη δοση του στεγαστικου. Θα πει καποιος "ας κανεις καλυτερη διαχειρηση των οικονομικων σου". Δεν θα εχει αδικο. Αλλα οτι τα μαγαζια ειναι γεματα δεν σημαινει οτι ο κοσμος εχει λεφτα. Αν η μεσαια ταξη υπαρχει ακομα στην Ελλαδα ειναι γιατι καποιοι απο τους παπουδες, πατεραδες, μαναδες, φροντισαν να κανουν καποιες καβατζες και γιατι οι τραπεζες μοιρασαν χρημα τα προηγουμενα χρονια.
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.666
Like
8
Πόντοι
66
Εγω εγραψα οτι με χιλια ζορια βγαινει το στεγαστικο οχι οτι βγαζω 1000 ευρω το μηνα. Αρκετα παραπανω βγαζω, αλλα κανω 2 δουλειες.
Αν η μεσαια ταξη υπαρχει ακομα στην Ελλαδα ειναι γιατι καποιοι απο τους παπουδες, πατεραδες, μαναδες, φροντισαν να κανουν καποιες καβατζες και γιατι οι τραπεζες μοιρασαν χρημα τα προηγουμενα χρονια.
Εγώ τι λέω παραπάνω ρε παραλίμνιε? Σε μένα τα λες?

Τεσπα - αν εσείς πιστεύετε ότι όπου να ΄ναι καταστρέφεται η Ελλάδα, OK... :rolleyes:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Απάντησα ότι δεν ξέρω. Πιστεύω ότι ο ίδιος ξέρει καλύτερα.

Θα είχε ενδιαφέρον σε 5 χρόνια αν είμαστε εδώ τριγύρω, να δούμε τι θα γίνει με το πάρτυ που λες. :rolleyes:

Λοιδορώ εγώ εσένα προσωπικά ή κάποια επιλογή σου στη ζωή? :huh:

προσωπικά δε με ενδιαφέρει τι, ή ποιόν λοιδωρείς.
Το οικονομικό μου πρόβλημα το έχω λυμμένο, έχω παραπάνω από 1 σπίτια και εξοχικά εν Ελλάδι και απλά βλέπω που πάει το πράμα. Να στο πω αλλιώς. Εγώ είμαι από τους τελευταίους που ακόμα και στην ελλαδα θα πεινούσαν.
Αλλο όμως να ζεις στην αρρώστια και άλλο να ζητάς καλύτερο μέλλον για προσωπική ηρεμία.
Οποιος άλλωστε μπλέκει με τα πίτουρα τον τρώνε οι κότες.
Και επί της ουσίας καλοί οι συνωστισμοί στα ταβερνεία αλλά τα στοιχεία είναι τραγικά ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΔΕΧΟΝΤΑΙ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΤΟ ΠΡΑΜΑ........
Εσύ μπορείς να εξακολουθείς να θεωρείς τη μεσαία τάξη στην Ελλάδα ισχυρή και το σπίτι και το εξοχικό μέτρο σύγκρισης οικονομικής ευμάρειας.

Ρεκόρ κατέρριψαν οι ακάλυπτες επιταγές
Κάθε προηγούμενο αρνητικό ρεκόρ σπάνε οι ακάλυπτες επιταγές στη χώρα μας. Τον Μάιο του 2009 ανήλθαν σε 335,2 εκατ. ευρώ, [size=14pt]σημειώνοντας αύξηση 23,5% σε σχέση με το προηγούμενο μήνα του ίδιου έτους.[/size] Σε τεμάχια ανήλθαν σε 34.112 σημειώνοντας αύξηση 22,97% σε σχέση με τον προηγούμενο μήνα. Σε σχέση με τον αντίστοιχο μήνα του 2008 οι ακάλυπτες επιταγές σημείωσαν αύξηση 248,46% σε τεμάχια και 228,46% σε αξία.
Το προοδευτικό σύνολο τεμαχίων των ακάλυπτων επιταγών για την χρονική περίοδο Ιανουαρίου-Μαΐου 2009 ανήλθε σε 132.357 και σε αξία 1,3 δισ. ευρώ.
Στις απλήρωτες συναλλαγματικές τα τεμάχια τον Μάιο ανήλθαν σε 12.414 σημειώνοντας αύξηση 18,49% σε σχέση με τον περασμένο μήνα του ιδίου έτους και 23,91% σε σχέση με τον αντίστοιχο μήνα του 2008. Σε ποσά σημείωσαν αύξηση 16,89% σε σχέση με τον προηγούμενο μήνα του ιδίου έτους και 30,32% σε σχέση με το αντίστοιχο μήνα του 2008.


Στο 5% έναντι 1,6% το δημοσιονομικό έλλειμμα στην Ελλάδα

[size=12pt]Ειδικότερα για την Ελλάδα, η Επιτροπή επαναλαμβάνει ότι το δημοσιονομικό έλλειμμα το 2008 έφτασε στο 5% του ΑΕΠ, έναντι 1,6% που ήταν ο στόχος της κυβέρνησης, σύμφωνα με το ελληνικό πρόγραμμα σταθερότητας και ανάπτυξης. Η απόκλιση της τάξεως του 3,5% του ΑΕΠ οφείλεται, σύμφωνα με την Επιτροπή, σε μειωμένα έσοδα και αυξημένες δαπάνες. Επισημαίνεται, ακόμη, ότι στο βαθμό που η επίδραση της παγκόσμιας οικονομικής κρίσης στην ελληνική οικονομία ήταν σχετικά περιορισμένη, η ελληνική κυβέρνηση δεν έλαβε κανένα μέτρο στήριξης της οικονομίας το 2008.
[/size]
Σε ό,τι αφορά το δημόσιο χρέος, η Επιτροπή τονίζει ότι το 2008 ανήλθε στο 97,75% του ΑΕΠ, λόγω της αύξησης του δημοσιονομικού ελλείμματος και της οικονομικής επιβράδυνσης.

Συνεχίζοντας, η Επιτροπή τονίζει ότι παρά την επιδείνωση στην εκτέλεση του προϋπολογισμού του 2008, ο στόχος του ελλείμματος για το 2009 παραμένει αμετάβλητος στο 3,7% του ΑΕΠ, σύμφωνα με το πρόγραμμα σταθερότητας και ανάπτυξης που κατέθεσε η Ελλάδα τον Ιανουάριο του 2009 (περιλαμβάνονται προσωρινά μέτρα ύψους 0,5% του ΑΕΠ). Ωστόσο, η Επιτροπή από την πλευρά της, λαμβάνοντας υπόψη το χειρότερο σενάριο για την οικονομική ανάπτυξη και μια συνετή αξιολόγηση των εσόδων, εκτιμά ότι το δημοσιονομικό έλλειμμα το 2009 θα φτάσει το 5,1% του ΑΕΠ.

Εξάλλου, για το 2009, η Επιτροπή τονίζει ότι τα κρατικά έσοδα αναμένεται να αυξηθούν κατά 1% του ΑΕΠ, μέσω των πρόσθετων φορολογικών μέτρων που έλαβε η κυβέρνηση. Σε ό,τι αφορά τις κρατικές δαπάνες, η Επιτροπή εκτιμά ότι θα μειωθούν κατά 0,25% του ΑΕΠ, μέσα από μέτρα περιορισμού των δημοσίων δαπανών. Σε αυτά τα μέτρα επισημαίνονται ενδεικτικά η μείωση των δημόσιων συμβάσεων, η μείωση των απολαβών για τους υψηλόμισθους του δημοσίου, καθώς και το πάγωμα των μισθών του δημοσίου για το 2009 που ανακοίνωσε η ελληνική κυβέρνηση και η εντατικοποίηση των προσπαθειών για τον περιορισμό των πρωτογενών δαπανών.

Σε ό,τι αφορά το 2010, η Επιτροπή προβλέπει ότι αν η οικονομική πολιτική της Ελλάδας παραμείνει αμετάβλητη (δηλαδή αν ο προϋπολογισμός του 2010 κινηθεί στους βασικούς άξονες του προϋπολογισμού του 2009), το δημοσιονομικό έλλειμμα θα φτάσει το 5,75% του ΑΕΠ. Εκτιμά, επίσης, ότι το δημόσιο χρέος θα φτάσει στο 103,5% του ΑΕΠ, ενώ το 2010 θα ανέλθει στο 108% του ΑΕΠ.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Και σε σενα και σε μενα και σε οποιονα τα διαβαζει. "Κουβεντα" κανουμε........

παραλίμνιε,

η κατάσταση οικονομικά στην Ελλάδα θυμίζει τη νοοτροπία του έλληνα σε όλες τις εκφράσεις της προσωπικής του ζωής.
δε γαμιέται.....ή έχει ο Θεός.
το θέμα είναι ότι πλέον ΓΑΜΙΕΤΑΙ και οτι ο θεός δεν έχει.
ο εκτροχιασμός είναι δεδομένος και εάν πρώτος απ όλους δεν τον αντιληφθεί ο κάθε πολίτης προσωπικά η κατάρρευση αντίστοιχη της Ισλανδίας δεν είναι μακριά.

Αυτά και καλή συνεχεια σε όσους σκέφτονται ακόμα και κρίνουν πού βρισκόταν η χώρα πριν από 10 χρόνια οικονομικά και που βρίσκεται τώρα. Και μικροοικονομικά και μακροοικονομικά.
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Ρε περσονάκο, μην μα το ζαλίζεις το πουλί με τα copy paste σου και τα κατεβατά σου.
Τώωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωώρα πήρες χαμπάρι του λόγου σου τις επιταγές??
Πρόπερσι, που ήταν κατά πολύ χαμηλότερο το ποσοστό, μήπως ήταν καλύτερα τα πράγματα για όσους δούλευαν με επιταγές?
Άσε να γκρινιάζουν αυτοί που τις δέχονται και τις διακινούν.
Εσυ κάτσε να γκρινιάζεις για την έκτακτη εισφορά που θα δώσεις στον αξιότιμο κύριο Υπουργό  :birdman: :birdman: :birdman: :birdman: :birdman: :birdman: :birdman:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Εσυ κάτσε να γκρινιάζεις για την έκτακτη εισφορά που θα δώσεις στον αξιότιμο κύριο Υπουργό  :birdman: :birdman: :birdman: :birdman: :birdman: :birdman: :birdman:

κλάψε.....
για πέρισυ έχω ήδη εκκαθάριση επιστροφής φόρου 3 χιλιάρια....
την κάλυψα και την πουστιά τους.  :fuck1: :tits:
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
παραλίμνιε,

η κατάσταση οικονομικά στην Ελλάδα θυμίζει τη νοοτροπία του έλληνα σε όλες τις εκφράσεις της προσωπικής του ζωής.
δε γαμιέται.....ή έχει ο Θεός.
το θέμα είναι ότι πλέον ΓΑΜΙΕΤΑΙ και οτι ο θεός δεν έχει.
ο εκτροχιασμός είναι δεδομένος και εάν πρώτος απ όλους δεν τον αντιληφθεί ο κάθε πολίτης προσωπικά η κατάρρευση αντίστοιχη της Ισλανδίας δεν είναι μακριά.

Αυτά και καλή συνεχεια σε όσους σκέφτονται ακόμα και κρίνουν πού βρισκόταν η χώρα πριν από 10 χρόνια οικονομικά και που βρίσκεται τώρα. Και μικροοικονομικά και μακροοικονομικά.

Noμίζω ότι όποιος δεν βλέπει τα γεγονότα και τις καταστάσεις ως έχουν, εθελοτυφλεί.
[move]ΤΕΛΟΣ ΟΙ ΑΝΑΠΟΛΉΣΕΙΣ  ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΠΊΔΕΣ[/move]

Ζούμε το τέλος της "πλαστικής ευγωνίας"
Ακόμη και αυτοί που έχουν έστω και μια μικρή γκαβάτζα, καλό θα είναι να την προστατεύσουν.
Ο 1personanongrata ΠΑΡΑΘΈΤΕΙ στοιχεία που δεν επιδέχονται διαπραγμάτευση.
Ζούμε ήδη οι περισσότεροι τον ΕΦΙΑΛΤΗ.
"ΝΑΙΛΟΝ ΝΤΕΦΙΑ-ΨΩΦΙΑ ΚΕΦΙΑ"
Για τις ΠΡΟ-ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΜΕΝΕΣ επιταγές δεν θα μιλησω τώρα, γιατί θα δείτε "Εφιάλτης στο δρόμο με τις λεύκες Νο100"
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.666
Like
8
Πόντοι
66
προσωπικά δε με ενδιαφέρει τι, ή ποιόν λοιδωρείς.
Το οικονομικό μου πρόβλημα το έχω λυμμένο, έχω παραπάνω από 1 σπίτια και εξοχικά εν Ελλάδι και απλά βλέπω που πάει το πράμα. Να στο πω αλλιώς. Εγώ είμαι από τους τελευταίους που ακόμα και στην ελλαδα θα πεινούσαν.
Αλλο όμως να ζεις στην αρρώστια και άλλο να ζητάς καλύτερο μέλλον για προσωπική ηρεμία.
Οποιος άλλωστε μπλέκει με τα πίτουρα τον τρώνε οι κότες.
Λες και διαβάζω το ετήσιο report πεπραγμένων της Ελληνικής οικονομίας.
Είσαι φοβερός παίκτη μα την παναγία - θα μου δώσεις ένα αυτόγραφο? :rolleyes: :grin:

Όταν καταφέρεις να ξεχωρίσεις μέσα στο μυαλό σου ότι η Ελλάδα είναι ένα περίεργο κράμα Ανατολής & Δύσης μέσα στους κόλπους της Ευρωπαϊκής Ένωσης - ότι ουσιαστικά δηλ είναι άλλο πράγμα φτωχό κράτος (με ανύπαρκτη παιδεία, υγεία κλπ) και άλλο φτωχοί πολίτες (μια και υπάρχει επίσημη παραπαιδεία, παραυγεία κλπ) - τότε θα σε καλέσω να πάμε στο Λυκαβηττό καμιά φορά για να ακούσεις πραγματική μουσική - OK? :cool2:

Οι παπάδες έχεις αναλογιστεί πόσα βγάζουν μαύρα ποτέ? Πέρα από copy & paste στο Firefox και Μαθηματικά, το ξέρεις ότι υπάρχει και πραγματική ζωή εκεί έξω?  ;)
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Λες και διαβάζω το ετήσιο report πεπραγμένων της Ελληνικής οικονομίας.
Είσαι φοβερός παίκτη μα την παναγία - θα μου δώσεις ένα αυτόγραφο? :rolleyes: :grin:

Όταν καταφέρεις να ξεχωρίσεις μέσα στο μυαλό σου ότι η Ελλάδα είναι ένα περίεργο κράμα Ανατολής & Δύσης μέσα στους κόλπους της Ευρωπαϊκής Ένωσης - ότι ουσιαστικά δηλ είναι άλλο πράγμα φτωχό κράτος (με ανύπαρκτη παιδεία, υγεία κλπ) και άλλο φτωχοί πολίτες (μια και υπάρχει επίσημη παραπαιδεία, παραυγεία κλπ) - τότε θα σε καλέσω να πάμε στο Λυκαβηττό καμιά φορά για να ακούσεις πραγματική μουσική - OK? :cool2:

Οι παπάδες έχεις αναλογιστεί πόσα βγάζουν μαύρα ποτέ? Πέρα από copy & paste στο Firefox και Μαθηματικά, το ξέρεις ότι υπάρχει και πραγματική ζωή εκεί έξω?  ;)

παρόλο που στα μαθηματικά έχω κάνει στο πανεπιστήμιο απειροστικό λογισμό θα επιμείνω στην προσαφαίρεση.

για να μπορέσουν οι πολίτες ενό φτωχού κράτους να είναι πλούσιοι θα πρέπει από κάπου να πάρουν τα λεφτά.

εγώ λοιπόν έχω κάνει την υπόθεση ότι μέχρι τώρα τα λεφτά 20 χρόνια τα έτρωγαν από τα Κοινοτικά Πλαίσια στήριξης (τελευταία είναι το 2013).
Με απλά λόγια από ξένες τσέπες.
Δε χρειάζεται φάιερφοξ για να καταλάβει κανείς ότι ο Ελληνας έχει καταναλώσει από αυτά που του παραχωρήθηκαν για ανάπτυξη, όπως και από αυτά που του δανείστηκαν για κάλυψη αναγκών.
Είναι επίσης δεδομένο ότι εάν επί μονίμου βάσεως παράγεις 1, δανείζεσαι 3 σου παραχωρούνται 2 και χαλάς 12 μαθηματικά σπαταλάς άλλα 6 τα οποία ποτέ δεν ήταν δικά σου.
Αρα

αυτός στον οποίο ανήκουν τα 6 μπορεί να κάνει το εξής
α.
ή να στα ζητήσει άμεσα και να σου κλείσει το μαγαζί εν ψυχρώ,
β.
ή να στα ζητάει λίγα λίγα μέχρι τα 6 να τα πάρει 12....

Οπως και να χει, είσαι και στ α και στο β τόσο στριμωγμένος όσο η γάτα στη γωνία από το ντόμπερμαν.
Με τα χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ και τις τεντωμένες τρίχες κάνεις μια ηρωική έξοδο.
Το αποτέλεσμα βεβαίως της μάχης είναι προδιαγεγραμμένο....
Τώρα τι σχέση έχει το κράμα ανατολής και δύσης με πόσα χρωστάς βάσει λογιστικών βιβλίων πάλι και αυτό εντάσσεται στο γνωστό επιστημονικά τεκμηριωμένο οικονομικό μοντέλο που επικαλείσαι με διάφορες παραλλαγές σε κάθε ποστ σου........
:headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
απορία προς πριστίν.

μπορείς να μας εξηγήσεις το μοντέλο διαιώνισης ενός φτωχού κράτους με πλούσιους πολίτες;

Τη βοήθεια της ΕΕ την έχεις ήδη καταναλώσει.

:grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
τότε θα σε καλέσω να πάμε στο Λυκαβηττό καμιά φορά για να ακούσεις πραγματική μουσική - OK? :cool2:

προτιμώ το Ηρώδειο.
Εχει καλύτερη ακουστική και καλύτερη θέα.

Στο Λυκαβηττό πάνε οι τρέντυ νεόπλουτοι
Εγώ έχω τάση στα κλασσικά από τζάκι.
 

nikospireas

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Δεκ 2007
Μηνύματα
1.541
Κριτικές
49
Like
81
Πόντοι
3.945
φιλτατε περσονα ακου μια αλλη αποψη οσο αφορα τα στοιχεια περι φτωχειας η πλουτου στην ελλαδα,τα οποια προηγουμενως παρεθεσες.

τα επισημα στοιχεια η εσυε(πονεμενη ιστορια οσο αφορα τις μεθοδους και τα μαγειρεματα που ακολουθει,αν και τα μαγειρεματα αυτα μας τα διδαξαν οι γερμανοι και αλλοι δυτικοι πριν 2 δεκαετιες και τωρα μας κατηγορουν βεβαια για τις αλχημειες που αντιγραψαμε απο αυτους τους ιδιους) τα παιρνει απο την εφορια,απο τις δηλωσεις που κανουμε. ειναι γνωστο πως περα απο μισθωτους και συνταξιουχους οι υπολοιποι δε δηλωνουμε τα πραγματικα μας εισοδηματα. επομενως εφοσον τα στοιχεια ειναι λανθασμενα ,λανθασμενα ειναι και τα συμπερασματα που απορρεουν(εννοειται πως δε φταις εσυ για αυτο ;))
λεγεται πως η παραοικονομια μας φτανει περιπου το 30% τα τελευταια χρονια(μεχρι το 2000 εφτανε το επιπεδο του 40%).ας δεχθουμε πως οι διεθνεις οργανισμοι που ισχυριζονται αυτο το ποσοστο δεν ειναι μαλακες και αλανθαστοι. αν παρουμε τα επισημα στοιχεια της εσυε και προσπαθησουμε με αναλυσεις ευαισθησιας,προσαρμογης,η οτιδηποτε αλλο, να βρουμε τα πραγματικα δεδομενα,λογω του τεραστιου ποσοστου παραοικονομιας,οι αποκλισεις απο τα πραγματικα στοιχεια παραμενουν μεγαλες.δε θα συνεβαινε ο ιδιο αν η παραοικονομια ηταν στο 5% .τοτε τα επισημα στοιχεια θα ηταν πιο κοντα στη πραγματικοτητα.

υ.γ. υπαρχουν διαφορες μετρησεις εκτος απο αυτη του εισοδηματος οσο αφορα φτωχεια-πλουτο,βιοτικο επιπεδο δηλαδη. π.χ. μετρανε το επιπεδο σκουπιδιων ορισμενων κρατων και εκει πρωταθλητες για παραδειγμα ειναι οι ιαπωνες με δευτερους τους αμερικανους. αν βαλουμε και αλλες ποιοτικες παραμετρους οπως π.χ. βαθμο ηχορυπανσης κλπ τοτε πρωταθλητες αναδεικνυονται οι ελβετοι

για να μη πλατιαζω αλλο,το συμπερασμα ειναι πως η εσυε επεξεργαζεται λαθος στοιχεια αρα και τα συμπερασματα της και οποιου βασιζεται σε αυτα,ειναι λαθος στη συγκεκριμενη περιπτωση.
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.540
Κριτικές
61
Like
42.949
Πόντοι
22.785
απορία προς πριστίν.

μπορείς να μας εξηγήσεις το μοντέλο διαιώνισης ενός φτωχού κράτους με πλούσιους πολίτες;

Τη βοήθεια της ΕΕ την έχεις ήδη καταναλώσει.

:grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:

Συγνωμη παληκαρι μου person...........
‘Έλληνας χωρίς κομπίνα, πεθαμένος από την πείνα’
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
πάμε νικολάκη γιατί κάποιον περίμενα ακριβώς με αυτό το επιχείρημα.
1.
πόσοι οι μισθωτοί επί συνόλου παραγωγικής μηχανής;
2.
πόσοι οι συνταξιούχοι επί συνόλου παραγωγικής μηχανής;

Εν συνεχεία:
εγώ αποδέχομαι πλήρως την ύπαρξη παραοικονομίας.

Ερώτηση προς προβληματισμό και τελειώνει η συζήτηση.
1.
Με ποιό τρόπο ακριβώς στηρίζεται η ανάπτυξη ενός λαού στην παραοικονομία μακροπρόθεσμα;
2.
Είναι, ή δεν είναι δεδομένο ότι τα τελευταία 25 χρόνια στην Ελλάδα συντελέστηκαν τα εξής;
α.
Ανακατανομή πλούτου από πολλούς σε λίγους μέσω χρηματιστηρίων και καρτέλ
β.
Κατασπατάληση κοινοτικών κονδυλίων
γ.
μετακύλιση μεγάλων κονδυλίων σε μίζες εξοπλιστικών και κατασκευαστικών έργων

Με βάση τα παραπάνω

Μπορεί κάποιος να μου πει
1.
πώς αντικατοπτρίζεται ο πλούτος του έλληνα πολίτη σε δυναμική ανάπτυξης για τη διατήρηση των κεκτημένων;
2.
σε ποιά ακριβώς βιομηχανική ανάπτυξη απορροφάται το σύνολο του εργατικού δυναμικού που γεννά η χώρα;
3.
Πώς ακριβώς μπορεί να διατηρηθεί ένα υγιές μοντέλο κράτους όταν σε κάθε παραγωγική μονάδα αντιστοιχούν 7 συνταξιούχοι είτε λόγω υπογεννητικότητας, είτε λόγω ηλίθιων προγραμμάτων πρόωρης συνταξιοδότησης;
4.
Που ακριβώς έχουν επενδυθεί τυα υπερκέρδη εγχώριων τραπεζών και επιχειρήσεων για επέκταση της ελληνικής οικονομίας;
5.
Πέραν την εκποίησης δημόσιας περιουσίας και του υπερδανεισμού, τι επιπλέον προκαλεί εισροή φρέσκου χρήματος σε αυτή τη χώρα;
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Βρε 1personanongrata μην βάζεις πολλα ερωτήματα μαζί, τους μπερδεύεις και δεν μπορούν να απαντήσουν :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Να δες την περίπτωση ΣΤΑΡΙΣΤΟ όπου πριν 6 μήνες νομίζε ότι μια ζωή (με την πλατη του μπαμπά του φυσικά) θα μαμει και θα δέρνει, τώρα τα ξεπουλα ΟΛΑ :s&m_2:(και ας είχε σπουδάσει οικονομικά στα Λονδυνα :jerking:)
 

Bad Indian

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.950
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
16
πάμε νικολάκη γιατί κάποιον περίμενα ακριβώς με αυτό το επιχείρημα.
1.
πόσοι οι μισθωτοί επί συνόλου παραγωγικής μηχανής;
2.
πόσοι οι συνταξιούχοι επί συνόλου παραγωγικής μηχανής;

Εν συνεχεία:
εγώ αποδέχομαι πλήρως την ύπαρξη παραοικονομίας.

Ερώτηση προς προβληματισμό και τελειώνει η συζήτηση.
1.
Με ποιό τρόπο ακριβώς στηρίζεται η ανάπτυξη ενός λαού στην παραοικονομία μακροπρόθεσμα;
2.
Είναι, ή δεν είναι δεδομένο ότι τα τελευταία 25 χρόνια στην Ελλάδα συντελέστηκαν τα εξής;
α.
Ανακατανομή πλούτου από πολλούς σε λίγους μέσω χρηματιστηρίων και καρτέλ
β.
Κατασπατάληση κοινοτικών κονδυλίων
γ.
μετακύλιση μεγάλων κονδυλίων σε μίζες εξοπλιστικών και κατασκευαστικών έργων

Με βάση τα παραπάνω

Μπορεί κάποιος να μου πει
1.
πώς αντικατοπτρίζεται ο πλούτος του έλληνα πολίτη σε δυναμική ανάπτυξης για τη διατήρηση των κεκτημένων;
2.
σε ποιά ακριβώς βιομηχανική ανάπτυξη απορροφάται το σύνολο του εργατικού δυναμικού που γεννά η χώρα;
3.
Πώς ακριβώς μπορεί να διατηρηθεί ένα υγιές μοντέλο κράτους όταν σε κάθε παραγωγική μονάδα αντιστοιχούν 7 συνταξιούχοι είτε λόγω υπογεννητικότητας, είτε λόγω ηλίθιων προγραμμάτων πρόωρης συνταξιοδότησης;
4.
Που ακριβώς έχουν επενδυθεί τυα υπερκέρδη εγχώριων τραπεζών και επιχειρήσεων για επέκταση της ελληνικής οικονομίας;
5.
Πέραν την εκποίησης δημόσιας περιουσίας και του υπερδανεισμού, τι επιπλέον προκαλεί εισροή φρέσκου χρήματος σε αυτή τη χώρα;
Μπρε συ ΠερσόναΝονΓκρατα κουβέντα θες να κάνετε ή να γράψουν έκθεση ιδεών????????
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
Σορυ για το οφ τόπικ αλλα δεν κρατήθηκα....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom