Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Παιδες θυμηθηκα τον μακαρητη τον μπαμπα μου.
Δυο δυο τους ετρωγε τους εργολαβους ,
τα γλυκα  βρε κουτα μην τρομαζετε.
Παπαγιώργη θα του οργανωσω μεγαλο μνημοσυνο λεμε με χουρους και πουτα.
 

staristo

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2007
Μηνύματα
433
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
αρχιτεκτονας ειναι πατερας μου  κ ακολουθω κ εγω σε κατασκευες
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Παιδι μου Αριστο ακουσεμε
Μαζεψε καμια λυριτσα τωρα που ειναι φτηνες.
Αγορασε και κανενα χωραφακι, καμια κοτουλα, καμια γυδουλα κλπ. Ερχονται δυσκολες μερες.
Τι θα τα κανεις τα απουλητα; Θερμοκηπια τυπου Ζωνιανων!
 

staristo

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2007
Μηνύματα
433
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
καλα αγορακι μου να δω εσυ τι θα κανεις στη ζωουλα σου κ μετα ελα να τα πουμε.Εγω την γνωμη μου ειπα εσυ που κολασ?
 

Επισκέπτης
Χαρας ευαγγελια.
Παιδες βρηκα 500 χρυσες λιρες του μακαριτη του πατερα μου. Αν καποιος εργολαβος ενδειαφέρετε, ψαχνω διαμερισμα 3 υπνου καινουργιο ή το πολυ 10ετιας νοτια αερατο θεα θαλασσα , ολες τις παροχες μεσα. Τα λεφτα ντουκου.
:priest: :priest: :priest: στην μνημη του μπαμπα
:headbang: :headbang: :headbang: :bigdick: :uzi: :uzi:εχω ενα τετοιο που ζητας ποσειδωνος στο φαληρο θεα θαλασσα ρειρε αλλα με τεσσερα δωματια σου κανει; :jerking: :jerking: :jerking:
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Φιλοι μου καλοι,καλοι μου φιλοι, προς τι το μισος και οι αλληλοσπαραρμοι;
Σε λιγο θα σας παζαρευω και για τα τεσσαρια, δεν ειμαι όμως πλεονεκτης οπως εσεις, 3 υ/δ χρειαζομαι τρια ζητάω.
Μποντο μου μην  :headbang: :headbang: :headbang: μαλλον  :bigdick: σε κοβω
 

Finder

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
198
Like
2
Πόντοι
1
καλα αγορακι μου να δω εσυ τι θα κανεις στη ζωουλα σου κ μετα ελα να τα πουμε.Εγω την γνωμη μου ειπα εσυ που κολασ?

Τιποτα.
Ειναι κλασικη περιπτωση αποτυχημενου επαγγελματικα, κακου μαθητη στο σχολειο που ετρωγε καρπαζιες και που η ζηλια εχει μετατραπει με το περασμα του χρονου σε φθονο.
Ονειρευεται οτι ολος ο κοσμος χανει λεφτα και οτι ο ιδιος ειναι ο μαγκας που πιανει τους αλλους κοροιδα.   :uglystupid:

υ.γ. Αν του πεις οτι θες να αγορασεις το σπιτι του, θα σου πει οτι ειναι τα ανακτορα του Μπακινχαμ και θα σε γδαρει.
Αν ειναι να αγορασει, θα στο βγαλει σαπιο το μαγαζι.
Καλα κανει ο ανθρωπος, δεν λεω.  :grin:
 

Jules_Jordan

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.552
Κριτικές
12
Like
191
Πόντοι
6.055
Αν έχετε διαφορές ελάτε να τις πούμε μπροστά στις κάμερες.
 

Επισκέπτης
Φιλοι μου καλοι,καλοι μου φιλοι, προς τι το μισος και οι αλληλοσπαραρμοι;
Σε λιγο θα σας παζαρευω και για τα τεσσαρια, δεν ειμαι όμως πλεονεκτης οπως εσεις, 3 υ/δ χρειαζομαι τρια ζητάω.
Μποντο μου μην  :headbang: :headbang: :headbang: μαλλον  :bigdick: σε κοβω
σαν και εσενα  :bigdick:αποκλειεται αυτα που ζητας μονο ενας :jerking: θα τα ζηταγε!!!
 

Pink_floyd

Ανώτερος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
726
Κριτικές
22
Like
644
Πόντοι
6.065
Οντως υπαρχουν καποιοι κατασκευαστες οι οποιοι , παρα-εβγαλαν τα λεφτα τους και δεν χρωστανε !
Ποσοι ειναι δεν ξερω αλλα σιγουρα ειναι αρκετοι και εχουν και αρκετα διαμερισματα απουλητα.
Οπως επισης γεγονος ειναι οτι οι οικοπεδουχοι πουλαγαν υπερβολικα ακριβα τα οικοπεδα.

Και 10 χρονια να περασουν δεν προκειται να κουνηθουν. Και αυτοι συνηθως εχουν και αρκετα απο τα καλα και ακριβα σπιτια.

Ο οικοπεδουχος τα τσεπωσε και αυτος ειναι ο μονος 100% ωφελημενος, ο κατασκευαστης τα τσεπωσε.. ας βγαλει το φιδι απ την τρυπα η τραπεζα και ο αγοραστης!
Και εδω αντε απο τους 100 οι 5-10 να εχουν παιδια που "μπορει" να συνεχισουν. Πνιγηκαν στο ρευστο τοσα χρονια και επνιξαν μαζι και οικογενειες,σκυλια,γατια, ολα.... να δειτε κατι 18χρονα με καρερες, Μ και οικιακες βοηθους απο εκει που ζουσαν σαν μετριοι, και να δουμε αν ριξουν τις τιμες αυτοι.

Ο κατασκευαστης θα χασει επειδη αγορασε το καθε οικοπεδο πανακριβα ενω δεν εχει ρευστοποιησει τις επενδυσεις του.
Θα κρατησουν τις τιμες αλλα θα παραμεινουν απουλητα... οταν θα φτασουν στην 5ετια και τη 10ετια θα εχουν χασει αξια λογω παλαιοτητας..

Στο μεταξυ η εφορια δεν καταλαβαινει απο τετοια ! Σιγουρα δεν θα αντεξει η καθε κυρια,κορη και υιος κατασκευαστου να ζουν με λιγα και καποια στιγμη θα πρεπει να κινηθουν !

Σιγουρα ο κλαδος των κατασκευων θα ειναι ο πιο ζημιωμενος την ερχομενη πενταετια... Η πιο απλα θα γνωρισει υφεση, no future με λιγα λογια
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
Προσωπικά συμμετέχω στην συζήτηση από φιλολογικό ενδιαφέρον.
Δεν έχω σκοπό να αγοράσω σπίτι τα προσεχή 5 χρόνια και ίσως και περισσότερο.
Επίσης δεν έχω καμιά χαιρέκακη διάθεση απέναντι στους κατασκευαστές.
(Στα μαστόρια ναι, καθότι μαστοριόπληκτος).

Η εκτίμηση μου, απ' όσα διαβάζω και απ' όσα ακούω, είναι ότι βρισκόμαστε μπροστά σε καθοδική αγορά.
Επίσης θεωρώ σίγουρο ότι κανένας έμπορος δεν θα απαξίωνε το προϊόν του.
Από εκεί και πέρα, ο καθένας δικαιούται να έχει την άποψη του.
 

Finder

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
198
Like
2
Πόντοι
1
Προσωπικά συμμετέχω στην συζήτηση από φιλολογικό ενδιαφέρον.
Δεν έχω σκοπό να αγοράσω σπίτι τα προσεχή 5 χρόνια και ίσως και περισσότερο.
Επίσης δεν έχω καμιά χαιρέκακη διάθεση απέναντι στους κατασκευαστές.
(Στα μαστόρια ναι, καθότι μαστοριόπληκτος).

Η εκτίμηση μου, απ' όσα διαβάζω και απ' όσα ακούω, είναι ότι βρισκόμαστε μπροστά σε καθοδική αγορά.
Επίσης θεωρώ σίγουρο ότι κανένας έμπορος δεν θα απαξίωνε το προϊόν του.
Από εκεί και πέρα, ο καθένας δικαιούται να έχει την άποψη του.

Συμφωνω 100% μαζι σου φιλε.
Κριση χωρις αιμα δεν υπαρχει.
Καποιοι θα χασουν, καποιοι θα βρουν ευκαιριες, εν μεσω κρισης, και θα τις εκμεταλλευτουν.

Η γενικοτερη διαφωνια μας, σε αυτο το φορουμ, εχει σχεση με την ΕΚΤΑΣΗ και τη διαρκεια της κρισης και το κατα ποσο θα δημιουργηθουν αυτες οι τρομερες ευκαιριες που αναγγελουν ορισμενοι χρηστες.

 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
Όσον αφορά την έκταση της κρίσης, δεν νομίζω ότι θα επέλθει κατάρρευση (όπως στις ΗΠΑ).
Γιατί αν γίνει κάτι τέτοιο, θα μιλάμε για οικονομική κρίση μεγαλύτερη του χρηματιστηρίου.
Αλλά η συγκυρία σαφώς οδηγεί σε διόρθωση και εξορθολογισμό της αγοράς.

Πάντως και μακροπρόθεσμα, οι ενδείξεις δεν είναι οι καλύτερες.
Μην ξεχνάς ότι έρχονται γενιές που το εισόδημα τους δεν θα τους επιτρέπει καν την απόκτηση σπιτιού.
 

gstg

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2006
Μηνύματα
282
Like
0
Πόντοι
1
Παιδιά να τοποθετηθώ και επί του θέματος. Δεν ειμαι κατασκευαστής αλλά ειμαι σε θέση να ξέρω πολλά για το χώρο. Καταρχάς μείωση τιμών οναμαστική δεν έχει γίνει ποτέ στη Ελλάδα. Εχουν γίνει κατα καιρούς ομως πάρα πολλές έμμεσες μειώσεις, δηλ ξεκινάει κάποιος μια οικοδομή με στόχο να πουλήσει 3500€ το μέτρο. Μπορεί μέχρι να τελειώσει να έχει πληθωρισμό 10% στα δομικά υλικά, και να μείνουν για ένα χρόνο κάποια απούλητα. Δεν θα πουλήσει αν δεν πιάσει το στόχο του, αλλά στην ουσία θα έπρεπε να ειχε αναπροσαρμόσει προς τα πάνω την τιμή για να καλύψει τον πληθωρισμό. Δεν πιστεύω να πιστεύει κανείς οτι εχουμε πληθωρισμό 3 και 4% που μας λένε. Πτώση λοιπόν σε στύλ Αμερικής και Αγγλίας ποτέ σεν είχαμε, βέβαια θα πει κανείς οτι πάντα υπάρχει η πρώτη φορά.Δεν βλέπω το όμως το πως θα γίνει τη στιγμή που για την Αθήνα η ζήτηση αυξάνεται και τα οικόπεδα ειναι δεδομένα, δεν θα βγούν άλλα, και φυσικά λιγοστεύουν χρόνο με χρόνο.Μόνη περίπτωση λοιπόν να μειωθεί η ζήτηση είναι να γίνει δέκα φορές πιο δυσκολος από οτι ειναι ο τραπεζικός δανεισμός, θα το δούμε αυτό, αλλά και αυτό πιστεύω οτι δεν θα φέρει σημαντικές μειώσεις. Αλλά εδώ να πουμε και το άλλο, οτι σε περιοχές φιλέτα, ακόμα και σε κρίση μπορεί να δούμε να αυξάνονται οι τιμές.
Τώρα όσοι λέτε οτι οι κατασκευαστές είναι χρεωμένοι έιστε βαθιά νυχτωμένοι. Οι κατασκευαστές ειναι συνήθως από τζάκι και έχουν και μετρητά και ακίνητα. Αν βρεθούν σε υφεση, μπορούν να περιμένουν ή να τα νοικιάσουν, Εξάλλου δεν ειναι ευκολο κάποιος να δανειστεί από τράπεζα, τι θα προσημειώσει η τράπεζα? Δεν ειναι ευκολο να βάλει το κτίριο που φτιάχνει, θα πρέπει να βάλει άλλο ακινητο ιδιοκτησίας του. Αν λοιπόν κάποιος δεν έχει μετρητά, τότε θα είχε πουλήσει κάτι ωστε να έχει και να γλυτώσει τους τόκους
 

Finder

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
198
Like
2
Πόντοι
1

Φιλε gstg , επι της ουσιας το θεμα εχει εξαντληθει.
Αν διαβασεις ολο το τοπικ, θα δεις οτι ουσιαστικα ολοι εδω μεσα παραδεχομαστε οτι υπαρχει μεγαλη κριση, ολοι παραδεχομαστε οτι δημιουργηθηκε φουσκα στην αγορα ακινητων, ολοι παραδεχομαστε οτι θα δημιουργηθουν ευκαιριες (κυριως λογω κατασκευαστων που δεν μπορουν να ανταπεξελθουν στην κριση), ολοι παραδεχομαστε οτι θα καθαρισει ο κατασκευαστικος κλαδος απο τους "τυχαιους".

Υπαρχει συγκεκριμμενα 1 και μονο χρηστης ο οποιος συνεχισει τη συζητηση λεγοντας οτι θα εχουμε τεραστια πτωση των τιμων.

Του απανταμε εμεις λοιπον, οτι ΑΜΦΙΒΑΛΟΥΜΕ για το κατα ποσο θα υπαρξει αυτη η ΤΕΡΑΣΤΙΑ πτωση των τιμων και ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ για τα "προνομιουχα" ακινητα.
Του εξηγουμε οτι, η αμφιβολια μας αυτη, πηγαζει απο το γεγονος οτι:
1)Οι κατασκευαστες και οι αγοραστες στην Ελλαδα δεν εχουν τα ιδια χαρακτηριστικα με αυτους της Usa (δεν εχουν υπερδανειστει).
2)Τα οικοπεδα στην Αθηνα συνεχως λιγοστευουν και στις "προνομιουχες περιοχες" ειναι ειδος προς εξαφανιση.

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ αυτος στη συνεχεια λεει οτι τι θα τα κανουν οι κατασκευαστες τα απουλητα? θα τα βαλουν στον κωλο τους μας λεει...

Του απανταμε και εμεις λοιπον, οτι ΝΑΙ, ορισμενοι θα τα βαλουν στον κωλο τους (= θα ξεπουλησουν).
Ισχυριζομαστε ομως οτι, ΜΑΛΛΟΝ, δεν θα αρκει αυτο για να δουμε σημαντικη και κυριως ΔΙΑΡΚΗ πτωση των τιμων για τους λογους που ανεφερα παραπανω και γιατι επιπλεον οι κατασκευαστες εχουν αντιδρασει ως εξης στην κριση:  Δ-Ε-Ν  ΚΑΝΟΥΝ ΝΕΑ ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ.  ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΕΤΩΠΑ.
Το "stock" λοιπον θα απορροφηθει, καποιοι θα χασουν και καποιοι θα κερδισουν και ο κυκλος θα ξαναρχισει.
Πως θα ξαναρχισει?
Ή με ανοδο των τιμων, οποτε οσοι δεν αντεξαν στην κριση, θα χασουν...(εχει γινει ηδη 2 φορες τα τελευταια 40 χρονια) ή
με πτωση των τιμων, ΑΛΛΑ η οποια θα συνοδευεται και απο πτωση των τιμων των οικοπεδων, ΟΠΟΤΕ οι κατασκευαστες (αυτοι οι οποιοι θα εχουν μεινει), παλι θα εχουν το ιδιο σχεδον % κερδους.

Τι αλλο να πουμε δηλαδη?
 

Επισκέπτης
Μην ξεχνάς ότι έρχονται γενιές που το εισόδημα τους δεν θα τους επιτρέπει καν την απόκτηση σπιτιού.
& πως αγοραζουν οι μεταναστες(αλβανοι)καργα σπιτια???δουλευουν σαν πουστηδες..οι γενιες που λες να πανε να γαμηθουνε..αει στα διαλα με τα μαμοθρεφτα..
 

petrosyn

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
14.588
Like
0
Πόντοι
166
πραγμα που δεν μπορουν να κανουν οι γενιες που ερχονται???
Έλληνας και άτοκο δάνειο = Οργανισμός Εργατικής Κατοικίας + πάνω από δύο παιδιά + χαμηλό εισόδημα
Δεν μπορούν όλοι
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom