Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Finder

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
198
Like
2
Πόντοι
1
Καταλαβένεις μάλλον ότι δεν αντέχω:
Πρώτον, να μιλούνε κάτι παιδάκια με τα λεφτά του μπαμπά, για "Χημικές Τουαλέτες" για αποπροσανατολίσουν την κουβέντα.
Δεύτερον, κάτι τύπους που δεν ομολογούν την αλήθεια, γιατί πιστεύουν ότι αυτοί την διαμορφώνουν 'οπως τους γουστάρει.
Αν και μισθοσυντήρητος δεν συμμένει 'οτιείμαι βλάκας ή αμόρφοτος ή χωρίς εμπειρίες. Και τις σπουδές μου έχω κάνει και θέση κατέχω (αλλά δεν γαμάω τους υφισταμένους μου) και διαβάζω, ταξιδεύω και γαμάω. Όχι όπως πιστεύει ο κυριος "Χ.Τ.".

Προφανως αναφερεσαι σε μενα.
Εχω γραψει επι της ουσιας του θεματος 2 σελιδες κατεβατο και μεσα σε αυτες τις 2 σελιδες εκανα και μια ερωτηση για την Χ.Τ, οταν ηδη ειχαν τεθει αλλες 1000 ερωτησεις εκτος θεματος.
Εγω λοιπον αποπροσανατολιζω την κουβεντα, ενω οι αλλοι οχι??????
Εχω εξαντλησει το θεμα, εχω γραψει τις αποψεις μου και περιμενω τα επιχειρηματα σου.
Επειδη δεν μπορεις να συζητησεις με επιχειρηματα, εχεις "αγκιστρωθει" στην "Χ.Τ", η οποια προφανως και σε εκφραζει...

Τι διαφορετικο ειπε ο χρηστης Υorgos απ'αυτα που ειπα εγω?
Τα ιδια πραγματα ειπε, απλα επειδη σε εστησα στον τοιχο, ψαχνεις συμμαχους.

υ.γ. Οσο για τις σπουδες σου και την θεση σου, δεν νομιζω οτι ενδιαφερει κανεναν εδω μεσα. Αν θες να σε αντιμετωπιζουν με σεβασμο, να συζητας με επιχειρηματα.
 

Finder

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
198
Like
2
Πόντοι
1
Πάντος παρατηρώ ότι και τα οικόπεδα αρχίζουν να χάνουν.

Αυτο πως και που το εχεις παρατηρησει?
Με ποια ιδιοτητα?

Σε ρωταω γιατι εγω ψαχνω απ'το πρωι μεχρι το βραδυ οικοπεδα (στο κεντρο της Αθηνας και σε προαστια) σε "λογικες" τιμες και δεν βρισκω ουτε 1. (ουτε παρατηρω καμψη στις τιμες τους. Οι τιμες παραμενουν στα υψη).

Αν εσυ εχεις διαφορετικη πληροφορηση απο εμενα, ευχαριστως να σε πληρωσω κι'ολας αν μου υποδειξεις τις ευκαιριες.

 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
Αγαπητέ "Χ.Τ.¨",  επιτέλους μόνοι, σε ζωγράφισα πολύ καλά ώστε να αναγνωρίσεις το προσωπό σου εύκολα.
Δεν επιθυμώ υπαλληλική σχέση μαζί σου. Αν συμπεριφέρεσαι όπως σκέφτεσαι άστο καλύτερα, άλλωστε δεν πάω ποτέ με τους χαμένους. (Παλιός Κνίτης γαρ). ΔΕΝ επιθυμώ άλλη αντιπαράθεση μαζί σου, ομολογώ με νίκησες. Είσαι μεγάλος.
Σε προσκυνώ διάνυα.
Αν ψάξεις για οικόπεδα υπάρχουν ευκαιρίες, είναι όμως υποκειμενικές οι τιμές αγοράς.
 

Finder

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
198
Like
2
Πόντοι
1
Δεν εχεις ιδεα επι του θεματος, λες ολο ανακριβειες και ασυναρτησιες και ομως επιμενεις. Δεν εχεις επιχειρηματα, δεν εχεις πληροφορηση, δεν εχεις γνωση επι του θεματος.
Να σου πω κατι?  Σε θαυμαζω.
Το θρασος ειναι μια "αρετη" την οποια δεν εχω.

Τελειωσε και για μενα εδω η αντιπαραθεση.  :)
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Όποιος ενδιαφέρεται για καλά, φτηνά και με γερούς καθαρούς τίτλους ιδιοκτησίας (άνω της χιλιετίας). Γνωρίζω καλά των σύντροφο πατέρα Αρσένιο τον Βατοπεδινό, παλαιοί μαθητές του Ανδρουλάκη. Αλήθεια σας λέω, θα βοηθήσω κάθε αδελφό εργολάβο, δεν ζητάω αμοιβή, έτσι γιατί γουστάρω να βοηθήσω.
Πάντως Finder, μάλλον ακριβογαμίκουλα σε κόβω, γιατί αν πηδούσες φθηνά, θα παρατηρούσες ότι σχεδόν όλα τα μπουρδέλα και στούντιο, στεγάζονται σε παλαιά κτήρια και σε καλά σημεία.
 

Finder

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
198
Like
2
Πόντοι
1
Πάντως Finder, μάλλον ακριβογαμίκουλα σε κόβω, γιατί αν πηδούσες φθηνά, θα παρατηρούσες ότι σχεδόν όλα τα μπουρδέλα και στούντιο, στεγάζονται σε παλαιά κτήρια και σε καλά σημεία.


Ναι, γενικα ειμαι μοναχικος τυπος στο μπουρδελο-γαμησι. Δεν μπορω τον πολυ κοσμο.
Παντως εχω κτηριο δικο μου στην περιοχη που "μαλλον υπονοεις"(αγορασμενο το 1985...). Αν και εχει υπεραποδοσει μεσα σε αυτη την 20ετια, κρινω οτι δεν πρεπει να κανω αλλες αγορες στην συγκεκριμμενη περιοχη...

Οσο για την αντιπαραθεση, επαναλαμβανω οτι για μενα τελειωσε το θεμα, γιατι στο τελος στεναχωριεμαι κι'ολας αν μαλωνω... :2funny:
Καντε οτι θελετε, αγοραστε, πουληστε κτλ.  :grin:

 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Αφού τα είπαμε, δεν τα είπαμε, με νίκησες. Σε θερμοπαρακαλώ ομως, να παραμείνεις στην παρέα. Πιστεύω ότι έχεις να καταθέσεις πολλά. Ότι είπαμε ψωμί και αλάτι
 

Finder

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
198
Like
2
Πόντοι
1
Αφού τα είπαμε, δεν τα είπαμε, με νίκησες. Σε θερμοπαρακαλώ ομως, να παραμείνεις στην παρέα. Πιστεύω ότι έχεις να καταθέσεις πολλά. Ότι είπαμε ψωμί και αλάτι

Στο τελος θα γινουμε και κολλητοι...ετσι γινεται μ'αυτα... :2funny:
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Ακριβώς έτσι θα γίνει να είσαι σίγουρος. Πολλές αγάπες ξεκίνησαν με αντιπάθεια. Μου αρέσει να υπάρχει ποικιλία απόψεων, έτσι πάει μπροστά ο διάλογος. Δεν μπορώ όμως να αποπροσανατολίζουμε την κουβέντα, γιατί δεν μας συμφέρει. Θα τα πούμε όλα θα μαλώσουμε και που ξέρεις μπορεί να σου αγοράσω κανα απούλητο.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Yorgos,

...Λοιπόν ακολουθούν οι ορισμοί της πολεοδομικής νομοθεσίας όπως αυτή ισχύει σήμερα στην Ελλάδα.
.........
21. Ειδικά κτίρια είναι τα κτίρια, των οποίων κύριος προορισμός δεν είναι η κατοικία και η διαμόρφωσή τους προσδιορίζει αποκλειστικά ειδική χρήση.
.........

Δηλαδή, τα κτίρια που κατασκευάζονται στην περιοχή Φυλής, Φωκαίας, κλπ με εσωτερική διαρύθμιση κατάλληλη μόνο για μπουρδέλο είναι "ειδικά"? :)
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Ο μακαρήστος Ηλίας Πετρόπουλος, από τους παλαιούς μεγάλους μπουρδελίαριδες, περιέγραψε και αποτύποσε σχεδιαστικά τα μπουρδέλα της εποχής του. Στις πολυκατοικίες του '60, αρχές '70, οι γαμίκοι και μερακλήδες εργολάβοι, έβγαζαν ημιυπόγεια διαμερισματάκια με ξεχωριστή δική είσοδο στο δρόμο, ειδικά σχεδιασμένα για κρυφοπουτάνες. Υπάρχουν τέτοια σε πόλλες πολυκατοικίες, δεν ήταν όλα για αυτή την χρήση, αλλά πολλά στέγαζαν την παρανομία.
Μάλλον θα επανεργοποιηθούν, με την φτώχια που μας έρχεται.
Για παζάρια όμως δεν βλέπω να λέτε τίποτα.
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.163
Κριτικές
150
Like
2.917
Πόντοι
6.925
Yorgos,

Δηλαδή, τα κτίρια που κατασκευάζονται στην περιοχή Φυλής, Φωκαίας, κλπ με εσωτερική διαρύθμιση κατάλληλη μόνο για μπουρδέλο είναι "ειδικά"? :)


Ενώ είναι "σπίτια - οίκοι" έχουν σαν χρήση της την προσωρινή παραμονή - άρα ναι είναι ειδικά κτίρια. Προσωπική άποψη, όμως χρειάζεται ερώτημα στο ΥΠΕΧΩΔΕ για διευκρίνηση.

Είναι ένα απλό παράδειγμα για το "χαώδες" της πολεοδομικής νομοθεσίας. Αντίστοιχα θέματα - σοβαρά - παρουσιάζονται συχνά πυκνά.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Τι γινεται αδελφια εργολαβοι πουλησατε τιποτις
Η ολη μερα  :bigdick:. Πιαστε και το μυστρι να γλιτωσετε κανα μεροκαματο γιατι οι αλβανοι θα την κανουν για πανω.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Χαρας ευαγγελια.
Παιδες βρηκα 500 χρυσες λιρες του μακαριτη του πατερα μου. Αν καποιος εργολαβος ενδειαφέρετε, ψαχνω διαμερισμα 3 υπνου καινουργιο ή το πολυ 10ετιας νοτια αερατο θεα θαλασσα , ολες τις παροχες μεσα. Τα λεφτα ντουκου.
:priest: :priest: :priest: στην μνημη του μπαμπα
 

plsme

Μέλος
Εγγρ.
16 Σεπ 2005
Μηνύματα
209
Like
0
Πόντοι
1
με 500 λιρες ?δηλαδη με 75,000ευρο θελεις 3 υ/δ και νοτεια προαστεια ?μηπως σε κλεβουν ? :rockon:μονο γκαρσονιερα με αυτα τα χρηματα !!
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
οχι 75000 ευρω, γυρω στα 82000 ευρω ειναι, παντος τοσα εχω. Γκαρσονιερα εχω ευχαρηστω πολυ.
Αλλος
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
Βρηκα 500 χρυσες λιρες του μακαριτη του πατερα μου...

οχι 75000 ευρω, γυρω στα 82000 ευρω ειναι...

ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ                     
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ               
ΤΜΗΜΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΔΙΑΘΕΣΙΜΩΝ               
                 
Aθήνα, 30 Σεπτέμβριου 2008         
                 
ΔΕΛΤΙΟ TIMΩΝ ΡΑΒΔΩΝ/ΠΛΑΚΩΝ ΧΡΥΣΟΥ ΚΑΙ ΧΡΥΣΩΝ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ  Νο. 64α         
για συναλλαγές της Τ.Ε. με ιδιώτες  έναντι Ευρώ (Π.Δ. 2456/00)         
έως το ισόποσο των ΕΥΡΩ 10.000,00         
Ισχύει από 30 / 09 / 2008 (08:30 π.μ.) και μέχρι την έκδοση νεoτέρου         
                 
                                                                                  ΑΓΟΡΑ     ΠΩΛΗΣΗ         
                 
ΧΡΥΣΟΣ ΤΙΤΛΟΥ 0,995 -  1,000   ΤΟ ΓΡΑΜΜΑΡΙΟ           19,97      21,21         
                 
ΛΙΡΑ ΑΓΓΛΙΑΣ                 
ΠΑΛΑΙΑΣ ΚΟΠΗΣ                                                          150,35    163,67         
ΕΛΙΣΑΒΕΤ 1973 & ΠΡΟΓΕΝΕΣΤΕΡΩΝ ΕΤΩΝ                   150,35    163,67         
ΕΛΙΣΑΒΕΤ 1974 & ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΩΝ ΕΤΩΝ                 150,35    163,67         

 

staristo

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2007
Μηνύματα
433
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
φιλοι μου να σας δωσω λιγο τα φωτα μου επειδη ειμαι της δουλειας.θα μιλησω γενικα γιατι αλλιως θα πρεπει να γραφω σελιδες.Καταρχας να σας πω για τις τιμες οτι δεν θα πεσουνε ποτε στην ελλαδα.η τιμη ενος διαμερισματος καθοριζεται απο την τιμη που θα πουλησει ο ιδιωτης το οικοπεδο του στον κατασκευαστη.οι ιδιωτες ζητανε οτι θελουνε.τωρα για την ποιοτητα κατασκευης του σπιτιου πρεπει ο καθε αγοραστης να ζηταει πιστοποιητικα για τα σιδερα πχ σιδενορ τα καλυτερα κ πιστοποιητικο για τα μπετα.ο κατασκευαστης ειναι υποχρεωμενος να τα δειχνει.Αν δεν κατι βρωμαει.Να ξερετε επισης οτι σε καθε σκυροδετηση παιρνουμε κατι δοκιμια τα οποια ειναι δειγματα μπετου αντιστοιχα.Τωρα να πω την γνωμη μου για τα παζαρια.εξαρταται απο τον κατασκευαστη καθαρα αυτο το θεμα για το λογο οτι αν ο χ κατασκευαστης ειναι πνιγμενος με δανεια κ χρωσταει κ δεν εχει πουλησει κ τιποτα αναγκαστικα θα σου κανει καποια καλη εκπτωση.Αν ομως ο ψ κατασκευαστης την εχει κανει την δουλεια με μετρητα κ δικα του λεφτα κ κ δεν χρωσταει σε κανεναν και εχει κ το καρερα απο κατω ειναι δυσκολο να κανει καποια εκπτωση, κατι θα κοψει αλλα πολυ μικρο ποσο.Αυτα φιλοι μου.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Μαστρο staristo ή κυρ αριστο.
Αυτα που μας γραφεις τα εχουνε πει και αλλοι πουχαν που..σα πιο μεγαλη.
Οι περισσοτεροι ειναι χ κατασκευαστες ειναι πνιγμενος με δανεια κ χρωσταει κ δεν εχει πουλησει κ τιποτα
ΑΛΛΟΣΕΡΓΟΛΑΒΟΣ
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom