Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Πλάκα-πλάκα, ΤΕΤΟΙΑ αναλυτική ενημέρωση δεν βρίσκεις ούτε στα εξειδικευμένα Fora... :rockon:

Να σου πω κάτι απλό? Ειδικά για το επάγγελμα των μηχανικών, ισχύει ένας χρυσός κανόνας σε ότι αφορά τις γνώσεις αλλά και τις πληροφορίες. Αυτές χωρίζονται σε δύο κατηγορίες: α) αυτές που έχεις μέσα στο κεφάλι σου και β) αυτές που ξέρεις που μπορείς να τις βρεις. Οπότε δεν έκανα και τίποτα σπουδαίο. Άλλωστε, όλα τα παρακάτω, εάν δεν μπορείς να τα ερμηνεύσεις, εάν δεν τα έχεις εφαρμόσει κλπ....δεν λένε τίποτα.

Δυστυχώς στην Ελλάδα η παροχή υπηρεσίας, δεν εκτιμάται καθόλου από τον κόσμο (τον καταναλωτή στην προκειμένη). Και είναι και κάπου λογικό, με όλα αυτά που ακούμε και βλέπουμε. Κάποιος είπε κάτι πολύ σωστό σε ένα σχετικό νήμα με κατασκευές. Ενώ όταν αγοράζουμε οι Έλληνες αυτοκίνητο, αναγνωρίζουμε ότι για κάτι καλύτερο θα πληρώσουμε παραπάνω, όταν αγοράζουμε σπίτι, πάμε με κύριο κριτήριο την τιμή. Ειδικά όταν αγοράζουμε υπηρεσίες από ειδικούς για κατασκευές, όχι απλά θέλουμε να σκοτώσουμε την τιμή, κατά προτίμηση, το θέλουμε και τζάμπα, παρόλο που αυτές οι λίγες συμβουλές που θα σου δώσει κάποιος, προστατεύουν ουσιαστικά την επένδυσή σου, την οποία οι περισσότεροι θα κάνουν μία, άντε δύο φορές στη ζωή τους. Γι'αυτό βλέπεις και το χάος που επικρατεί.

Προσωπικά, έχω σταματήσει χρόνια τώρα να ασχολούμαι με πολεοδομικά θέματα (για πελάτες), επειδή αποφάσισα να μην πεθάνω στην ψάθα. Αφού είναι στόκοι όλοι και θέλουν να τους κοροϊδεύεις...so be it. Ασχολούμαι με άλλα πράγματα και δεν μου ζαλίζει και τα ούμπαλα ο κάθε άσχετος....u get the point.
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
Να σου πω κάτι απλό? Ειδικά για το επάγγελμα των μηχανικών, ισχύει ένας χρυσός κανόνας σε ότι αφορά τις γνώσεις αλλά και τις πληροφορίες. Αυτές χωρίζονται σε δύο κατηγορίες: α) αυτές που έχεις μέσα στο κεφάλι σου και β) αυτές που ξέρεις που μπορείς να τις βρεις...
Δυστυχώς στην Ελλάδα η παροχή υπηρεσίας, δεν εκτιμάται καθόλου από τον κόσμο (τον καταναλωτή στην προκειμένη)... Γι'αυτό βλέπεις και το χάος που επικρατεί.
...u get the point.

ΒΕΒΑΙΩΣ and I get it ;)
Αλλά μήπως κ στους Η/Υ, το ΙΔΙΟ δεν συμβαίνει; όλοι ψάχνουν την φθηνότερη τιμή για ν' αγοράσουν Hardware και φυσικά ούτε κουβέντα για να πληρώσουν Software... για να μην μιλήσουμε για την υποστήριξη (αυτό δηλαδή που κανονικά κοστίζει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ απ' όλα... στο εξωτερικό ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ) κι εμείς εδώ το παρέχουμε ΔΩΡΕΑΝ + ΑΜΕΣΑ μέσα από τα διάφορα thread στα Μέλη μας... :rockon:
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
ΒΕΒΑΙΩΣ and I get it ;)
Αλλά μήπως κ στους Η/Υ, το ΙΔΙΟ δεν συμβαίνει; όλοι ψάχνουν την φθηνότερη τιμή για ν' αγοράσουν Hardware και φυσικά ούτε κουβέντα για να πληρώσουν Software... για να μην μιλήσουμε για την υποστήριξη (αυτό δηλαδή που κανονικά κοστίζει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ απ' όλα... στο εξωτερικό ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ) κι εμείς εδώ το παρέχουμε ΔΩΡΕΑΝ + ΑΜΕΣΑ μέσα από τα διάφορα thread στα Μέλη μας... :rockon:

E...να κάνω λίγο τον έξυπνο...όχι όλοι. Επειδή έχω βαρεθεί εκτός των άλλων να κάνω και το IP support στην εταιρεία μου (αμέτρητα και ατελείωτα ξενύχτια κλπ κλπ κλπ), κάποια στιγμή αποφάσισα, ότι όλο το hardware μας, θα είναι branded (heavy, όχι πλαίσιο κλπ, δλδ IBM, HP ή και DELL), τα software όλα αγορασμένα και δοκιμαστικά σε όλους τους προμηθευτές αγοράζουμε και συντήρηση. Κάποιοi δεν μας πήραν ούτε τηλέφωνο να ρωτήσουν τι κάνουμε, δεν έστειλαν ούτε καν κάρτες χριστουγέννων και άντε γεια σε αυτούς. Όσοι έδειξαν συνέπεια και σοβαρότητα, τους προτιμούμε. Τυχαία είναι και οι πιο ακριβοί (IBM+Microsoft), αλλά δεν με νοιάζει, κοιμάμαι ήσυχος και εδώ και τρία χρόνια περίπου έχω ξεχάσει τι σημαίνει downtime στο γραφείο μας. Και πίστεψέ με, δεν αντέχουμε ούτε 10 λεπτά downtime....

Τώρα βέβαια, είμαι σίγουρος θα μου την πέσουν για linux Κλπ όπως και για "μηχανάκια" μονταρισμένα σε διάφορα υπόγεια της Στουρνάρη...και πόσο φτηνότερα και καλύτερα είναι, αλλά thank you guys....αυτά που κάνουμε στην εταιρεία μας και η υποστήριξη που χρειαζόμαστε...ούτε στο καλύτερο όνειρό τους δεν τα έχουν δει τα κατά τα άλλα συμπαθέστατα παιδιά της Στουρνάρη.
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
E...να κάνω λίγο τον έξυπνο...όχι όλοι. Επειδή έχω βαρεθεί εκτός των άλλων να κάνω και το IP support στην εταιρεία μου (αμέτρητα και ατελείωτα ξενύχτια κλπ κλπ κλπ), κάποια στιγμή αποφάσισα, ότι όλο το hardware μας, θα είναι branded (heavy, όχι πλαίσιο κλπ, δλδ IBM, HP ή και DELL), τα software όλα αγορασμένα και δοκιμαστικά σε όλους τους προμηθευτές αγοράζουμε και συντήρηση. Κάποιοi δεν μας πήραν ούτε τηλέφωνο να ρωτήσουν τι κάνουμε, δεν έστειλαν ούτε καν κάρτες χριστουγέννων και άντε γεια σε αυτούς. Όσοι έδειξαν συνέπεια και σοβαρότητα, τους προτιμούμε. Τυχαία είναι και οι πιο ακριβοί (IBM+Microsoft), αλλά δεν με νοιάζει, κοιμάμαι ήσυχος και εδώ και τρία χρόνια περίπου έχω ξεχάσει τι σημαίνει downtime στο γραφείο μας. Και πίστεψέ με, δεν αντέχουμε ούτε 10 λεπτά downtime....

Σε καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ... κάπως έτσι λειτουργούμε κι εμείς στην δουλειά... με μια διαφορά όσον αφορά τους Προμηθευτές μας: APPLE... κι έχουμε ΞΕΧΑΣΕΙ τι πάει να πει "system error"
Εχουμε κάνει κ μια ειδική σύμβαση εξοπλισμού, ώστε μόλις βγαίνει κάτι καινούργιο μας το αντικαθιστούν με το προηγούμενο μοντέλο που έχουμε κ πληρώνουμε την διαφορά που προκύπτει... έτσι χρησιμοποιούμε ΠΑΝΤΑ ότι καλύτερο διατίθεται... που φυσικά υποστηρίζεται από Συμβόλαιο Υποστήριξης 24/7/365 και Back-Up Data-Center... ;)
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Σε καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ... κάπως έτσι λειτουργούμε κι εμείς στην δουλειά... με μια διαφορά όσον αφορά τους Προμηθευτές μας: APPLE... κι έχουμε ΞΕΧΑΣΕΙ τι πάει να πει "system error"

Μακάρι να μπορούσα....αλλά τα περισσότερα ειδικά προγράμματα που τρέχουμε, δεν ξέρουν τι πάει να πει APPLE...

Επίσης, υπάρχει και ένα θέμα σε επίπεδο servers...και αρκετών Services που από όσο γνωρίζω, δεν προσφέρονται από συστήματα διαφορετικών της microsoft.

Αλλά ας μην βγούμε τελείως off-topic. Όταν ανοίξει κάποιος σχετικό thread, θα σας ταλαιπωρήσω εκεί με τις ιδιοτροπίες μου και τις ερωτήσεις μου!  ;)
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
Αλλά ας μην βγούμε τελείως off-topic. Όταν ανοίξει κάποιος σχετικό thread, θα σας ταλαιπωρήσω εκεί με τις ιδιοτροπίες μου και τις ερωτήσεις μου!  ;)

Κι εγώ το έχω σκεφτεί... αλλά με ΤΙ τίτλο / θεματολογία? :think:

Αν εννοείς την σύγκριση APPLE/PC υπάρχει ήδη σχετικό thread...
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Κι εγώ το έχω σκεφτεί... αλλά με ΤΙ τίτλο / θεματολογία? :think:

Αν εννοείς την σύγκριση APPLE/PC υπάρχει ήδη σχετικό thread...

Ξεκινήστε με κάτι σε επίπεδο backbone και servers, μετά ανάλογα τις εφαρμογές, ορίζονται και τα workstations. Το αποτέλεσμα (εάν δεν πλακωθούνε οι συμμετέχοντες) θα είναι ένα ωραίο διαλογικό manual για το πως να στήσει κανείς υποδομή για μία μικρομεσαία επιχείρηση π.χ., κάτι που είναι και το πιο σύνηθες σενάριο στην Ελλάδα.

Αλλά...έτσι θα γκρινιάξουν μάλλον πολλοί, γιατί θα βγει πολλή γνώση στον αέρα! xa xa xa xa xa
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
Ξεκινήστε με κάτι σε επίπεδο backbone και servers, μετά ανάλογα τις εφαρμογές, ορίζονται και τα workstations...
Αλλά... έτσι θα γκρινιάξουν μάλλον πολλοί, γιατί θα βγει πολλή γνώση στον αέρα! xa xa xa xa xa

Κι όχι μόνο... αλλά νομίζω ότι θα ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ από το site κ υπάρχουν ήδη εξειδικευμένα Fora που καλύπτουν ανάλογη θεματολογία...
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Καλημέρα αδέλφια και καλή εβδομάδα.
Νομίζω ότι η συζήτηση έχει ξεφύγει αρκετά από το θέμα. Τι συμβένει τελικά και οδηγείτε αλλού την κουβέντα, μήπως πάτε να κουκουλώσετε κάτι ή τυχαία.
Παντως χθες όλες οι κυριακάτικες γράφανε για πολύ μεγάλη κρίση. Χωρίς καμιά χαιρεκακία οι καταστέυαστες θα δοκιμάσουνε πρώτοι το αγγούρι, φυσικά και όλοι έμεις θα το γευτούμε με την σειρά μας.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Καλημέρα αδέλφια και καλή εβδομάδα.
Νομίζω ότι η συζήτηση έχει ξεφύγει αρκετά από το θέμα. Τι συμβένει τελικά και οδηγείτε αλλού την κουβέντα, μήπως πάτε να κουκουλώσετε κάτι ή τυχαία.
Παντως χθες όλες οι κυριακάτικες γράφανε για πολύ μεγάλη κρίση. Χωρίς καμιά χαιρεκακία οι καταστέυαστες θα δοκιμάσουνε πρώτοι το αγγούρι, φυσικά και όλοι έμεις θα το γευτούμε με την σειρά μας.

Βασικά, για να μην το πετάς σαν σπόντα, να σου το πω ξεκάθαρα από μέρους μου, είμαι σε φάση να πουλήσω τις τελευταίες 4 (εκ των 32) μεζονέτες που έχω φτιάξει στο πάτημα χαλανδρίου, και δεν γουστάρω τις φήμες περί κρίσεως της αγοράς. Αν και ένα συγκροτηματάκι που ξεκίνησα στην Άνοιξη, το έχω πουλήσει από σχέδια, οπότε λίγο πολύ δεν ιδρώνω για τα επόμενα 4-5 χρόνια, να μην σου πω ότι μπορεί και να αράξω και να μην ασχοληθώ καν με το επάγγελμα για αρκετό καιρό.

Βέβαια, όπως καταλαβαίνεις, από τις 4 αυτές μεζονέτες που μου έχουν μείνει, κρατάω 2 για τα παιδιά μου και 2 για κάτι στριπτηζούδες που τυχαία γνώρισα και συμπάθησα, τουλάχιστον έτσι λέω στα θύματα που ενδιαφέρονται και με σκοπό να μην πέσουν οι τιμές τους....

Εγώ ήμουν ειλικρινής τουλάχιστον, οπότε φαντάζομαι οι σπόντες από εδώ και πέρα, δεν πάνε προς εμένα.

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Χαιρομαι να συναντώ μάγκες και μάλλον το έχει τ΄όνομα.
Αυτό που μου άρεσε περισσότερο από τα σταράτα που έγραψες, είναι η ιδέα σου να συστεγάσεις οικογένεια με πουτάνες. Φοβερή ιδέα μπράβο σου και πάλι μπράβο. :2funny: :2funny: :2funny:
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Χαιρομαι να συναντώ μάγκες και μάλλον το έχει τ΄όνομα.
Αυτό που μου άρεσε περισσότερο από τα σταράτα που έγραψες, είναι η ιδέα σου να συστεγάσεις οικογένεια με πουτάνες. Φοβερή ιδέα μπράβο σου και πάλι μπράβο. :2funny: :2funny: :2funny:

Δλδ, εσένα θα σε χάλαγε στα 15 σου να έχεις γειτόνισσες ξεβράκωτες?

:2funny: :2funny:
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Όχι, φυσικά. Εχώ και εγώ παιδιά και πιστεύω ότι πρώτα απ' όλα θα πρέπει να ζούνε ότι πιο ώραίο υπάρχει, τον έρωτα.
Εγώ σε αντιδιαστολή με σένα είμαι ένας μισθοσυντήρητος και τα περιουσιακά μου στοιχεία είναι
λίγα. Επειδή όμως οι περισσότεροι ειναι περίπου στη μοίρα μου, ειμαστε αυτοί που κινούμε την αγορά. Το ξανάγραψα και το ξαναγράφω και τώρα, από δειλία και συντηρητισμό δεν πήρα δάνειο. Δεν ζηλεύω αυτούς που αγόρασαν έτσι σπίτια και αυτοκίνητα και και και. Με χαλάει όμως οι πλεονεξία και η κερδοσκοπία και αυτή καταδικάζω από εδώ μέσα. Δεν ηθικολογώ γιατί δεν είμαι ηθικός, όμως η κατάσταση θέλει μέτρο και μάλλον έχουμε ξεφύγει, άλλωστε οι περισσότεροι οικονομικοί αναλυτές την πλεονεξία των μεγάλων δείχνουν.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Όχι, φυσικά......άλλωστε οι περισσότεροι οικονομικοί αναλυτές την πλεονεξία των μεγάλων δείχνουν.

Αφήνοντας τους εαυτούς μας απέξω (οικονομική κατάσταση, θέση κλπ), μπορούμε πιστεύω να συμφωνήσουμε σε κάποια πράγματα.

Συμφωνώ, ότι οι κανόνες της αγοράς ισχύουν και στις κατασκευές. Αυτό σημαίνει, ότι πέραν του ότι όταν υπάρχει κρίση, λογικά οι τιμές πέφτουν, όταν υπάρχει ζήτηση και ειδικά ηλίθια και άσκοπη ζήτηση, οι τιμές χτυπούν ταβάνι. Μέχρι εδώ δεν νομίζω θα διαφωνήσεις.

Από εκεί και πέρα, και λαμβάνοντας υπόψη ότι μέχρι πρότεινος, γινόταν της πόπης σε επίπεδο ζήτησης, και μάλιστα άγαρμπα και με ηλίθια κριτήρια, γιατί απορείς για το που έχει οδηγηθεί η αγορά σήμερα? (ας πούμε ότι η κρίση αρχίζει αύριο) Δλδ, απίστευτες τιμές για απαράδεκτες ποιότητες...

Και εν τέλει, γιατί δλδ σώνει και καλά πρέπει οι κατασκευαστές να ξεβρακωθούν σήμερα που υπάρχει κρίση, και μάλιστα να χαίρονται κάποιοι γι'αυτό? Κάποιοι κατασκευαστές θα ξεβρακωθούν, άλλοι όχι. Σε πληροφορώ, ότι οι ίδιοι οι κατασκευαστές, οι σοβαροί κατασκευαστές δεν φοβούνται την κρίση. Εκτός του ότι οι σοβαροί το γνώριζαν πολύ πριν το ανακοινώσουν τα παπαγαλάκια της Ελληνικής δημοσιογραφίας, θεωρούν (και δεν βάζω πρώτο πληθυντικό πρόσωπο, γιατί δεν είμαι κατασκευαστής, απλά είμαι πάρα πολύ κοντά τους με άλλο ρόλο) ότι παρόλο που τελικά οι τιμές θα υποχωρήσουν, η αγορά θα επανέρθει με καλύτερους όρους για όσους είναι σοβαροί και όχι ευκαιριακοί στο παιχνίδι αυτό. Άσε που είναι σχεδόν βέβαιο, ότι η πίεση των τιμών θα περάσει πρώτα στα οικόπεδα και μετά στην κατασκευή την ίδια. Είναι βέβαια και θέμα χρόνου να περάσει στην κατασκευή, αλλά αυτό αργεί ακόμη.

Μάλιστα, όσοι παρακολουθούν τις εξελίξεις στο ΤΕΕ, γνωρίζουν ότι γίνεται μεγάλη μάχη για το ποιος τελικά πρέπει να δικαιούται να χτίζει ιδιωτικά έργα και ποιος όχι. Γιατί το πρόβλημα ξεκινάει ότι σε αυτή την δουλειά έχουν εμπλακεί όλοι οι άσχετοι με ότι σημαίνει αυτό. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε, ότι η κατασκευή χαρακτηρίζεται ως η λοκομοτίβα της οικονομίας μας.

Με απλά λόγια, αυτό που θέλω να πω είναι, ότι υστέρηση στην κατασκευή, σημαίνει υστέρηση σε άπειρα πράγματα. Ότι οι "μεγάλοι" που λες, δεν θα ιδρώσει και πολύ το αυτάκι τους (εκτός απροόπτου) και ότι τελικά, οι συνθήκες ειδικά για τους μεγάλους θα είναι πολύ καλύτερες μετά την κρίση από ότι είναι σήμερα. Και μην πας μακρυά...οι μεγάλοι και οι δυνατοί που οι οικονομικοί ξερόλες γουστάρουν να δείχνουν ως πλεονέκτες, ήδη δραστηριοποιούνται αλλού, ανάπτυξη υπάρχει και εκτός συνόρων όπως θα γνωρίζεις, και μάλιστα σημαντική. Επίσης, εάν γνωρίζεις, δεν είναι πρώτη φορά που ελληνικές εταιρίες θα αλωνίσουν στο εξωτερικό, αυτή τη φορά μάλιστα είναι και κοντά και τους βολεύει. Εάν το αναλύσω όμως αυτό, θα αρχίσουν οι γκρίνιες...για τα κεφάλαια που φεύγουν κλπ κλπ κλπ κλπ.

Προσωπικά θεωρώ ότι εάν οι καταναλωτές "ξόδευαν" χρήμα με σύνεση, δεν θα υπήρχε πρόβλημα και ίσως δεν υπήρχε καν κρίση. Επίσης είμαι της άποψης, ότι σε περίοδο κρίσεων, προκύπτουν οι καλύτερες ευκαιρίες, όχι μόνο για τους καταναλωτές, αλλά και για τους "παίχτες".

Πάντως δεν θεωρώ ότι οδηγούμαστε σε καταστροφικά σενάρια όπως πολλοί περιγράφουν ή και εύχονται. Αυτό όμως που συμφωνώ με πολλούς είναι, ότι η συγκεκριμένη αγορά χρειάζεται αρκετό συμμάζεμα το οποίο ξεκινάει σε ρυθμιστικό επίπεδο συνήθως, αλλά με την σημερινή άσχετη διοίκηση του αρμόδιου υπουργείου, δεν θα περίμενα πολλά. Όχι ότι οι προηγούμενες διοικήσεις ήταν καλύτερες, και ας ήξεραν από γέφυρες....
 

ektoras36

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Μαρ 2007
Μηνύματα
2.264
Κριτικές
25
Like
4
Πόντοι
5.775
Αφήνοντας τους εαυτούς μας απέξω (οικονομική κατάσταση, θέση κλπ), μπορούμε πιστεύω να συμφωνήσουμε σε κάποια πράγματα.

Συμφωνώ, ότι οι κανόνες της αγοράς ισχύουν και στις κατασκευές. Αυτό σημαίνει, ότι πέραν του ότι όταν υπάρχει κρίση, λογικά οι τιμές πέφτουν, όταν υπάρχει ζήτηση και ειδικά ηλίθια και άσκοπη ζήτηση, οι τιμές χτυπούν ταβάνι. Μέχρι εδώ δεν νομίζω θα διαφωνήσεις.

Από εκεί και πέρα, και λαμβάνοντας υπόψη ότι μέχρι πρότεινος, γινόταν της πόπης σε επίπεδο ζήτησης, και μάλιστα άγαρμπα και με ηλίθια κριτήρια, γιατί απορείς για το που έχει οδηγηθεί η αγορά σήμερα? (ας πούμε ότι η κρίση αρχίζει αύριο) Δλδ, απίστευτες τιμές για απαράδεκτες ποιότητες...

Και εν τέλει, γιατί δλδ σώνει και καλά πρέπει οι κατασκευαστές να ξεβρακωθούν σήμερα που υπάρχει κρίση, και μάλιστα να χαίρονται κάποιοι γι'αυτό? Κάποιοι κατασκευαστές θα ξεβρακωθούν, άλλοι όχι. Σε πληροφορώ, ότι οι ίδιοι οι κατασκευαστές, οι σοβαροί κατασκευαστές δεν φοβούνται την κρίση. Εκτός του ότι οι σοβαροί το γνώριζαν πολύ πριν το ανακοινώσουν τα παπαγαλάκια της Ελληνικής δημοσιογραφίας, θεωρούν (και δεν βάζω πρώτο πληθυντικό πρόσωπο, γιατί δεν είμαι κατασκευαστής, απλά είμαι πάρα πολύ κοντά τους με άλλο ρόλο) ότι παρόλο που τελικά οι τιμές θα υποχωρήσουν, η αγορά θα επανέρθει με καλύτερους όρους για όσους είναι σοβαροί και όχι ευκαιριακοί στο παιχνίδι αυτό. Άσε που είναι σχεδόν βέβαιο, ότι η πίεση των τιμών θα περάσει πρώτα στα οικόπεδα και μετά στην κατασκευή την ίδια. Είναι βέβαια και θέμα χρόνου να περάσει στην κατασκευή, αλλά αυτό αργεί ακόμη.

Μάλιστα, όσοι παρακολουθούν τις εξελίξεις στο ΤΕΕ, γνωρίζουν ότι γίνεται μεγάλη μάχη για το ποιος τελικά πρέπει να δικαιούται να χτίζει ιδιωτικά έργα και ποιος όχι. Γιατί το πρόβλημα ξεκινάει ότι σε αυτή την δουλειά έχουν εμπλακεί όλοι οι άσχετοι με ότι σημαίνει αυτό. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε, ότι η κατασκευή χαρακτηρίζεται ως η λοκομοτίβα της οικονομίας μας.

Με απλά λόγια, αυτό που θέλω να πω είναι, ότι υστέρηση στην κατασκευή, σημαίνει υστέρηση σε άπειρα πράγματα. Ότι οι "μεγάλοι" που λες, δεν θα ιδρώσει και πολύ το αυτάκι τους (εκτός απροόπτου) και ότι τελικά, οι συνθήκες ειδικά για τους μεγάλους θα είναι πολύ καλύτερες μετά την κρίση από ότι είναι σήμερα. Και μην πας μακρυά...οι μεγάλοι και οι δυνατοί που οι οικονομικοί ξερόλες γουστάρουν να δείχνουν ως πλεονέκτες, ήδη δραστηριοποιούνται αλλού, ανάπτυξη υπάρχει και εκτός συνόρων όπως θα γνωρίζεις, και μάλιστα σημαντική. Επίσης, εάν γνωρίζεις, δεν είναι πρώτη φορά που ελληνικές εταιρίες θα αλωνίσουν στο εξωτερικό, αυτή τη φορά μάλιστα είναι και κοντά και τους βολεύει. Εάν το αναλύσω όμως αυτό, θα αρχίσουν οι γκρίνιες...για τα κεφάλαια που φεύγουν κλπ κλπ κλπ κλπ.

Προσωπικά θεωρώ ότι εάν οι καταναλωτές "ξόδευαν" χρήμα με σύνεση, δεν θα υπήρχε πρόβλημα και ίσως δεν υπήρχε καν κρίση. Επίσης είμαι της άποψης, ότι σε περίοδο κρίσεων, προκύπτουν οι καλύτερες ευκαιρίες, όχι μόνο για τους καταναλωτές, αλλά και για τους "παίχτες".

Πάντως δεν θεωρώ ότι οδηγούμαστε σε καταστροφικά σενάρια όπως πολλοί περιγράφουν ή και εύχονται. Αυτό όμως που συμφωνώ με πολλούς είναι, ότι η συγκεκριμένη αγορά χρειάζεται αρκετό συμμάζεμα το οποίο ξεκινάει σε ρυθμιστικό επίπεδο συνήθως, αλλά με την σημερινή άσχετη διοίκηση του αρμόδιου υπουργείου, δεν θα περίμενα πολλά. Όχι ότι οι προηγούμενες διοικήσεις ήταν καλύτερες, και ας ήξεραν από γέφυρες....
ειδικοτητα στις γεφυρες προφανως εχεις φιλε,για να το εχεις αναφερει τοσες φορες...κοντα ειμαστε.. ;)σε ειδικοτητα παντα,οχι αλλου
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Φίλε Γιώργο μάλλον λέμε τα ίδια από άλλη σκοπιά. Η αναφοπά σου για τα τεκτενόμενα είναι κατά την φτωχή μου γνώμη, πλήρης. Καταλαβένεις μάλλον ότι δεν αντέχω:
Πρώτον, να μιλούνε κάτι παιδάκια με τα λεφτά του μπαμπά, για "Χημικές Τουαλέτες" για αποπροσανατολίσουν την κουβέντα.
Δεύτερον, κάτι τύπους που δεν ομολογούν την αλήθεια, γιατί πιστεύουν ότι αυτοί την διαμορφώνουν 'οπως τους γουστάρει.
Τρίτον και σημαντικότερο πιστεύω, ότι όταν καίγεται του γείτονα σπίτι το επόμενο είναι το δικό σου, οπότε νομίζω ότι όλοι μαζί θα ήταν καλύτερο να βρούμε λύσεις. Δεν χαίρομαι ποτέ με τον πόνο ή την χασούρα του άλλου, γιατί μπορεί να είμαι ο επόμενος. Τα χασμουριτά καλύτερα να κοπούν.
Σε γουστάρω γιατί δεν κρύφτηκές με διάφορες πουτανοδικαιολογίες που ταιριάζουν σε άντρες. (Είμαι αυτός, εχω κάνει αυτά, πιστεύω ότι κλπ. ΕΥΓΕ ΣΟΥ ξαναλέω)
Αν και μισθοσυντήρητος δεν συμμένει 'οτιείμαι βλάκας ή αμόρφοτος ή χωρίς εμπειρίες. Και τις σπουδές μου έχω κάνει και θέση κατέχω (αλλά δεν γαμάω τους υφισταμένους μου) και διαβάζω, ταξιδεύω και γαμάω. Όχι όπως πιστεύει ο κυριος "Χ.Τ.".
Αυτά που γράφεις για φύγή στο εξωτερικό μάλλον αποτυχημένα σχεδια τα βλεπω. Εκτός αν πρόκειται για ΜΑΜΑ ΡΩΣΙΑ. Ειμουνα για κάποιο χρονικό δίαστημα τελευταία Μοσχα και τα είδα όλα. Για περισσότερες πληροφορίες pm, μην το γαμήσουμε το θεμα αυτό.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Σε γουστάρω γιατί δεν κρύφτηκές με διάφορες πουτανοδικαιολογίες που ΔΕΝ ταιριάζουν σε άντρες. (Είμαι αυτός, εχω κάνει αυτά, πιστεύω ότι κλπ. ΕΥΓΕ ΣΟΥ ξαναλέω)
 

Rake

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2008
Μηνύματα
59
Like
0
Πόντοι
0
Και εν τέλει, γιατί δλδ σώνει και καλά πρέπει οι κατασκευαστές να ξεβρακωθούν σήμερα που υπάρχει κρίση, και μάλιστα να χαίρονται κάποιοι γι'αυτό? Κάποιοι κατασκευαστές θα ξεβρακωθούν, άλλοι όχι. Σε πληροφορώ, ότι οι ίδιοι οι κατασκευαστές, οι σοβαροί κατασκευαστές δεν φοβούνται την κρίση. Εκτός του ότι οι σοβαροί το γνώριζαν πολύ πριν το ανακοινώσουν τα παπαγαλάκια της Ελληνικής δημοσιογραφίας, θεωρούν (και δεν βάζω πρώτο πληθυντικό πρόσωπο, γιατί δεν είμαι κατασκευαστής, απλά είμαι πάρα πολύ κοντά τους με άλλο ρόλο) ότι παρόλο που τελικά οι τιμές θα υποχωρήσουν, η αγορά θα επανέρθει με καλύτερους όρους για όσους είναι σοβαροί και όχι ευκαιριακοί στο παιχνίδι αυτό. Άσε που είναι σχεδόν βέβαιο, ότι η πίεση των τιμών θα περάσει πρώτα στα οικόπεδα και μετά στην κατασκευή την ίδια. Είναι βέβαια και θέμα χρόνου να περάσει στην κατασκευή, αλλά αυτό αργεί ακόμη.

Πολυ σωστα ολα οσα λες. Επισης αυτο που οι περισσοτεροι δυσκολευονται να κατανοησουν ειναι το γεγονος οτι το μεγαλυτερο ποσοστο στην τιμη/τμ αγορας ενος διαμερισματος το παιζει η τιμη του οικοπεδου και οχι η ποιοτητα της κατασκευης.Ο εκαστοτε αγοραστης , δεν αγοραζει ενα διαμερισμα χ τετραγωνικων με τις y παροχες, αλλα ενα διαμερισμα στην γλυφαδα,στο μενιδι ή στην κηφησια.Το ποσοστο κερδους του κατασκευαστη, ειναι συνηθως σταθερο, το κοστος κατασκευης τουλαχιστον μεχρι τους "σοβαδες" ειναι σταθερο 'η μονη διαφορα ειναι η τιμη του οικοπεδου/τμ δομησης.
Οσο οι τιμες των οικοπεδων παραμενουν υψηλες, οι τιμες των διαμερισματων ειναι πολυ δυσκολο να πεσουν.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Πάντος παρατηρώ ότι και τα οικόπεδα αρχίζουν να χάνουν. Φυσικά δεν έχουν απομείνει και πολλά. Αλλά αν μιλήσουμε για το τι θα παρασύρει στο διάβα τσουνάμι, νομίζω ότι πρώτα θα πληγούν τα απούλητα (κυρίως τα μη προνομιούχα), δεύτερον τα οικόπεδα με άδεια ανέγερσης οικοδομής και τρίτον όλοι μαζί οι υπόλοιποι.
Κάποιοι εργολάβοι πωλούν μικρά οικόπεδα μαζί με την άδεια, έχουν καταλάβει ότι δεν τους πέρνει και τα σκοτόνουν.
Η αντοχή στην κρίση είναι υποκειμενική για τον καθένα. Μεταφορικά η ιστορία διδάσκει ότι  μερικά κάστρα πέφτουν πρώτα ( γραμμή Μαζινό κλπ), οι σωστοί νοικοκυραίοι ( όχι οι ξιπασμένοι) αντέχουν. Μερικές φορές μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλορά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom