Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.532
Κριτικές
61
Like
42.936
Πόντοι
22.785
Πως απο το μπουρδελα ρε 3καρδε ?

Ξαναρχισες τις μαλακιες στο ιεροδουλες, σε φτυσανε και ξαναγυρισες για να αρχισεις τις παπαριες σου παλι ?

Αυτα..
γι πια αυτα;;; για προχωρα παρακατω.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Μαγκες μου βαριέμαι να ψάχνω αλλά αν δείτε καμια 50 σελίδες πρίν, ο πρόεδρος Αχαχούχας και εγώ είχαμε μιλήσει για καρτελ των εργολάβων.
Σήμερα οι προφητηκές μας αποκαλύψεις έρχονται να δικαιοθούν  :dancing:
Το καρτελ των εργολάβων είναι στην επιτροπή αναταγωνισμού :jerking:

Βρε- βρε σαν τα χιόνια...
Προσοχή μόνο μην πατήσεις κανά βοθρόλυμα ή πέσεις σε κανά οχετό...

Πέρα από την πλάκα, έχεις το λινκ για την παραπομπή του "καρτέλ των εργολάβων" στην Επιτροπή;
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.165
Κριτικές
150
Like
2.918
Πόντοι
6.925
νοκια και στρεητ ... στημένη του την είχατε του 3καρδου ?  :)
 

alfistas

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
822
Like
13
Πόντοι
6
μεγαλυτερη παπαρια απο αυτην για το καρτελ εργολαβων δεν υπαρχει. δεν ειναι η εργολαβια γαλα ρε μαστορα, που το παραγουν 2-3 εταιριες και βαζουν τα πλαφον τους. Υπαρχουν χιλιαδες εργολαβοι, ειναι αδυνατον να καρτελοποιησεις μια τετοια κατασταση. Μην τρωτε τον παπα, το πολυ πολυ να συννενοηθηκαν 2-3 μεγαλοεργολαβοι,αλλα και αυτο λιγο δυσκολο γιατι  θα χαναν πελατεια λογω των αλλων εργολαβων που θα προσαρμοζαν τις τιμες κατα το δοκουν
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Το καρτελ των εργολάβων είναι γνωστό εδώ και καιρό.
Λέγοντας καρτελ στην περιπτωση των κατασκευαστών, διαφέρει από αυτή των γαλατοβιομηχάνων.
Ήδη η επιτροπή ανταγωνισμού ( :jerking:) έχει κάνει ντου στα γραφεία της Πανελλήνιας ένωσης τους, όπου βρήκε στοιχεία που ο φορέα τους προσπαθούσε να καθοδηγήσει τα μέλη του να μην κατεβάσουν τις τιμές.
Δεν τα γραφω από το μυαλό μου, ο ΣΚΑΙ τα έχει πει στο κεντρικο δελτιο ειδήσεων.
Φυσικά η κολεγία των εργολάβων - τραπεζών -μεσιτών- δημοσιογράφων την έχουμε μυριστεί όλοι.
Βρομάει από μίλια μακρυά. :badair: :badair: :badair:
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Το καρτελ των εργολάβων είναι γνωστό εδώ και καιρό.
Λέγοντας καρτελ στην περιπτωση των κατασκευαστών, διαφέρει από αυτή των γαλατοβιομηχάνων.
Ήδη η επιτροπή ανταγωνισμού ( :jerking:) έχει κάνει ντου στα γραφεία της Πανελλήνιας ένωσης τους, όπου βρήκε στοιχεία που ο φορέα τους προσπαθούσε να καθοδηγήσει τα μέλη του να μην κατεβάσουν τις τιμές.
Δεν τα γραφω από το μυαλό μου, ο ΣΚΑΙ τα έχει πει στο κεντρικο δελτιο ειδήσεων.
Φυσικά η κολεγία των εργολάβων - τραπεζών -μεσιτών- δημοσιογράφων την έχουμε μυριστεί όλοι.
Βρομάει από μίλια μακρυά. :badair: :badair: :badair:

Το "καρτέλ" στο ποίο αναφερόσουν εσύ δεν έχει καμία σχέση με το καρτέλ που εντόπισε η επιτροπή ανταγωνισμού...
Το πρόβλημα είναι ότι οι κατασκευαστές δεν θέλουν να αναγράφεται η πραγματική αξία του ακινήτου στα συμβόλαια για να εμφανίζυν λιγότερα έσοδα και άρα μικρότερη φορολογία, για αυτό και αντιδρούν στο νομοσχέδιο που προβλέπει εγγύηση δημοσίου για το 25% της πραγματικής αξίας του ακινήτου, αν δεν την καλύπτει η τράπεζα αλλά με προϋπόθεση την αναγραφή της πραγματικής αξίας στο συμβόλαιο...
Κοινώς το κράτος, αφού επί 6 σχεδόν χρόνια δεχόταν αδιαμαρτύρητα την δανειοδοτούμενη από τις τράπεζες φοροδιαφυγή (μαντέψτε ποια τράπεζα την ξεκίνησε) τρέχει να το μαζέψει...
Μακάρι να το πετύχει...
 

alfistas

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
822
Like
13
Πόντοι
6
Το καρτελ των εργολάβων είναι γνωστό εδώ και καιρό.
Λέγοντας καρτελ στην περιπτωση των κατασκευαστών, διαφέρει από αυτή των γαλατοβιομηχάνων.
Ήδη η επιτροπή ανταγωνισμού ( :jerking:) έχει κάνει ντου στα γραφεία της Πανελλήνιας ένωσης τους, όπου βρήκε στοιχεία που ο φορέα τους προσπαθούσε να καθοδηγήσει τα μέλη του να μην κατεβάσουν τις τιμές.
Δεν τα γραφω από το μυαλό μου, ο ΣΚΑΙ τα έχει πει στο κεντρικο δελτιο ειδήσεων.
Φυσικά η κολεγία των εργολάβων - τραπεζών -μεσιτών- δημοσιογράφων την έχουμε μυριστεί όλοι.
Βρομάει από μίλια μακρυά. :badair: :badair: :badair:
σου απαντησε πολυ σωστα ο str8
τωρα για ολα τα αλλα που λες. Λογω δουλειας γνωριζω τουλαχιστον 40 εργολαβους. Κανενας μα κανενας δεν εχει παρει ποτε τετοια εντολη. Ειναι τελειως ακυρο να πιστευεις οτι κατι τετοιο μπορει να εφαρμοστει.Μην βλεπεις παντου φαντασματα. Δεν ειναι ολοι ρουσουνελοι
Και επειδη απεχω απο τις κολεγιες,θες να μου εξηγησεις τι υποτιθεται οτι εχω συννενοηθει(σαν εργολαβος ντε) με τις τραπεζες, τους μεσίτες και τους δημοσιογράφους? για να ξερω και γω
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.165
Κριτικές
150
Like
2.918
Πόντοι
6.925
Καλά βρε αλφίστα δεν θυμάσαι που έτρωγες ένα βράδυ με τον Τσίμα τον Αράπογλου και τον Φακή, Κουκή, Ρεβύθη πως τον λέν, και σε χαιρέτησα από το διπλανό τραπέζι. Ακουγα τι λέγατε μην κρύβεσαι τώρα.
 

alfistas

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
822
Like
13
Πόντοι
6
Καλά βρε αλφίστα δεν θυμάσαι που έτρωγες ένα βράδυ με τον Τσίμα τον Αράπογλου και τον Φακή, Κουκή, Ρεβύθη πως τον λέν, και σε χαιρέτησα από το διπλανό τραπέζι. Ακουγα τι λέγατε μην κρύβεσαι τώρα.
ακομη σου το κραταω κακια,ουτε καν σηκωθηκες να ερθεις να μας χαιρετησεις. καλα να παθεις,εσενα θα σε αφησουμε εξω απο το καρτελ,πουλα εσυ κοροιδο φτηνα, εμεις θα πουλαμε οσο μας λεει ο ινστρουκτορας μας.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Έφοδο στα γραφεία της Ένωσης Κατασκευαστών Κτιρίων έκαναν προχθές το απόγευμα ελεγκτές της Επιτροπής Ανταγωνισμού, αναζητώντας στοιχεία που θεμελιώνουν ενδεχόμενη παράνομη σύμπραξη των επιχειρήσεων για διατήρηση των τιμών των ακινήτων σε υψηλά επίπεδα.

Αφορμή για την έρευνα, που αποτελεί τμήμα ευρύτερης διερεύνησης του κυκλώματος οικοδομής /κτηματαγοράς από την Επιτροπή Ανταγωνισμού στάθηκαν σχετικές αναφορές του πρώην πρωθυπουργού Κ. Σημίτη την περασμένη εβδομάδα ο οποίος επεσήμανε συγκεκριμένα πως η Επιτροπή Ανταγωνισμού πρέπει να ασχοληθεί με το καρτέλ των κατασκευαστών ακινήτων, καθώς δίνουν γραμμή στα μέλη τους να μην κατεβάσουν τις τιμές.

Πηγή: Ελεύθερος Τύπος
Οι κατασκευαστές κρατούν στα ύψη τις τιμές ακινήτων

Τα μέτρα του υπουργείου Οικονομίας για την αναθέρμανση της αγοράς ακινήτων αυτό που σίγουρα έχουν επιτύχει προς το παρόν είναι να καθηλώσουν τις τιμές σε πολύ υψηλά επίπεδα. Οι κατασκευαστές πάγωσαν οποιοδήποτε σχέδιο για αποκλιμάκωση των τιμών, περιμένοντας να δουν πώς θα διαμορφωθεί η ζήτηση. Οι εν δυνάμει αγοραστές από την άλλη είναι συγκρατημένοι, αν και όπως αναφέρουν παράγοντες της αγοράς, άρχισε να εκδηλώνεται κάποιο ενδιαφέρον, έστω και με τη μορφή έρευνας αγοράς.

Πάντως, η απόφαση των κατασκευαστών να κρατήσουν ψηλά τις τιμές προκάλεσε και την παρέμβαση της Επιτροπής Ανταγωνισμού, η οποία διερευνά το ενδεχόμενο να υπάρχει εναρμονισμένη πρακτική, καθοδηγούμενη από την Ενωση Κατασκευαστών.

 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Να κανω κι εγω μια ερωτηση ........



Η οικονομια της χωρας μας παει στον βροντο αργα αλλα σταθερα

Οι πολιτες με δυσκολια τα φερνουν περα

Οι δουλειες παρουσιαζουν πτωση σε επιπεδα 20-40%

Οι ΣΥΝΕΤΑΙΡΟΙ εεεεε τραπεζες ηθελα να πω χρηματοδοτουν μεχρι το 75% της αξιας των ακινητων

Η ακριβεια χτυπαει ολο και πιο πολυ τους εργαζομενους σε ολους τους τομεις

Αυξησεις σε μισθους και συνταξεις ........... [glow=red,2,300]+3% κοινως τα τρια[/glow]

Για να μην πουμε και για το ενδεχομενο της ΑΝΕΡΓΙΑΣ
το οποιο θα ειναι πιο ορατο μετα το καλοκαιρι..........

Το ερωτημα ειναι λοιπον ..........



[move][glow=red,2,300]ΠΟΥ ΣΚΟΠΕΥΕΤΕ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΤΕ ΤΑ ΑΠΟΥΛΗΤΑ ΣΑΣ ?[/glow][/move]
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
Να κανω κι εγω μια ερωτηση ........



Η οικονομια της χωρας μας παει στον βροντο αργα αλλα σταθερα

Οι πολιτες με δυσκολεια τα φερνουν περα

Οι δουλειες παρουσιαζουν πτωση σε επιπεδα 20-40%

Οι ΣΥΝΕΤΑΙΡΟΙ εεεεε τραπεζες ηθελα να πω χρηματοδοτουν μεχρι το 75% της αξιας των ακινητων

Η ακριβια χτυπαει ολο και πιο πολυ τους εργαζομενους σε ολους τους τομεις

Για να μην πουμε και για το ενδεχομενο της ΑΝΕΡΓΙΑΣ


Το ερωτημα ειναι λοιπον ..........



[move][glow=red,2,300]ΠΟΥ ΣΚΟΠΕΥΕΤΕ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΤΕ ΤΑ ΑΠΟΥΛΗΤΑ ΣΑΣ ?[/glow][/move]

η απάντηση είναι απλή λοτερι-μαν

σε όλους που έχουν μαύρα ταμεία.. και πίστεψε με είναι πολλοί.....
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
η απάντηση είναι απλή λοτερι-μαν

σε όλους που έχουν μαύρα ταμεία.. και πίστεψε με είναι πολλοί.....

Δλδ, τερατόδη φίλε μου πιστεύεις ότι όποιοι έχουν μαύρο χρήμα θα αγοράσουνε στο Ελλαντισταν.

Υπάρχουν δλδ, προσδοκίες κέρδους;;;;;;;;;;;;; από τα ακίνητα και σε τι βάθος χρόνου;;;;;;;;
 

alfistas

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
822
Like
13
Πόντοι
6
Να κανω κι εγω μια ερωτηση ........



Η οικονομια της χωρας μας παει στον βροντο αργα αλλα σταθερα

Οι πολιτες με δυσκολια τα φερνουν περα

Οι δουλειες παρουσιαζουν πτωση σε επιπεδα 20-40%

Οι ΣΥΝΕΤΑΙΡΟΙ εεεεε τραπεζες ηθελα να πω χρηματοδοτουν μεχρι το 75% της αξιας των ακινητων

Η ακριβεια χτυπαει ολο και πιο πολυ τους εργαζομενους σε ολους τους τομεις

Αυξησεις σε μισθους και συνταξεις ........... [glow=red,2,300]+3% κοινως τα τρια[/glow]

Για να μην πουμε και για το ενδεχομενο της ΑΝΕΡΓΙΑΣ
το οποιο θα ειναι πιο ορατο μετα το καλοκαιρι..........

Το ερωτημα ειναι λοιπον ..........



[move][glow=red,2,300]ΠΟΥ ΣΚΟΠΕΥΕΤΕ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΤΕ ΤΑ ΑΠΟΥΛΗΤΑ ΣΑΣ ?[/glow][/move]
εχω ξανααπαντησει
θα τα πουλησουμε οπου πουλησουν οι τζαμαδες τα τζαμια τους
οι εμποροι χρωματων τις βαφες
οι σιδεραδες τα σιδερα
οι εμποροι εκσκαφεων τους εκσκαφεις
οι εμποροι ανταλλακτικων τα ανταλλακτικα
οι εμποροι σκυροδεματος το σκυροδεμα
κτλ κτλ θα μπορουσα να συνεχισω για απειρες σελιδες
το θεμα ειναι οτι η οικοδομη περναει την κριση που περναει ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ
ποιοι δεν παιρνανε κριση δλδ? οι ξενοδοχοι? οι εμποροι? ποιοι? το θεμα ειναι να μου εξηγησεις γιατι εχεις τετοιο κολλημα με τους εργολαβους απο την στιγμη που την ιδια ακριβως κριση περναει ολη η ελληνικη κοινωνια. επιτρεπεται να ρωτησω τι δουλεια κανεις?απλα για να ξερω πως αντιλαμβανεσαι την κριση...
επισης πρεπει να μαθεις οτι δεν περνανε ΟΛΟΙ οι εργολαβοι κριση,υπαρχουν ακομη περιοχες που πουλανε σαν ζεστα ψωμια
ο εργολαβος θα τραβηξει κουπι οσο γουσταρει.αν δει οτι δεν βγαινει, σκοτωνει 3-4-5-6-7 σπιτια και καλυπτει ολες του τις αναγκες,απλα οσοι δεν εχουν φτασει στο αμην δεν το κανουν
στα @@ μας ποσο επιχορηγουν οι τραπεζες,με τις καταληλες επαφες ολα φτιαχνονται
για να καταλαβω 1-2 απλα πραγματα τα οποια εχω ξαναρωτησει.Θεωρεις ΟΛΟΥΣ τους εργολαβους λαμογια ή μονο τους 2-3-4 μεγαλοεργολαβους? Γιατι αν τους θεωρεις ολους λαμογια εχεις σημαντικο προβλημα.
απλα εξηγησε μου λιγο την εμπαθεια σου,και αν θες μου λες και το επαγγελμα σου
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
O κ.Αχαχούχας είναι ισόβιος πρόεδρος και φυσικά δεν σε πέρνει για πολλά πολλά μαζί του.
Κάτι εργολάβους σαν εσένα τους μάσισε στις ΄πρώτες σελίδες του θρεντ. Τώρα μόνο γλύκα εργολάβους μασαει και μερικές φορές του κολάνε ..........................στα δόντια.

Καλά χαμήλωσε λίγο μην έχεις τόση έπαρση.

Κάποιος ερφολάβος στις πρώτες σελίδες που το έπαιζε καμπόσος και είχε την ίδια "επιχειρηματολογία" :jerking: με σένα πούλησε το τουτού τσάμπα για να ζήσει.
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.666
Like
8
Πόντοι
66
Καλά ακόμα περιμένεις να πέσουν οι τιμές για ν' αγοράσεις διαμέρισμα? :cheesy:
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Καλά ακόμα περιμένεις να πέσουν οι τιμές για ν' αγοράσεις διαμέρισμα? :cheesy:

Καλα πλακα κανεις αδελφε ? Κομπλεξ και αποθημενα βγαζει ολον αυτον τον καιρο.. Αφου δεν εχει τα γκαφρα ουτε γκαρσονιερα να αγορασει..

Αφου τον αρχισανε ολοι στο φτυσιμο, την εκανε για διπλα, αλλα φαινεται οτι και εκει τον αρχισανε στο φτυσιμο..

Αυτα..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom