Νέα

Παλιοί ξένοι μπασκετμπολίστες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 978
  • Εμφανίσεις 60K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

tsontares

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαρ 2011
Μηνύματα
160
Κριτικές
13
Like
274
Πόντοι
291
επισης απιστευτο παλικαρι ειναι ο ιρλανδος ρομπερτ ρενφροε που ειχε φερει παλι ο αρης.το χαρακτηριστικο του ηταν τα απιστευτα κοτσιδακια που ειχε στα μουσια του.πανισχυρος τυπος με τατουαζ παντου,αλλα μυρωδιας απο μπασκετ
Αυστριακός είναι αδερφέ,μετά έγινε πορτιέρης σε κλαμπ στηνΛάρισσα , και κατέληξε επαγγελματίας παλαιστής
 

athensgr

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2010
Μηνύματα
115
Κριτικές
5
Like
9
Πόντοι
1
ταπα στον γκάλη πρωτος είχε ρίει ο τονυ γουαιτ,ενας κοντος με μουστακάκι,σαν μικυ μαους ήταν!!!
 

athensgr

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2010
Μηνύματα
115
Κριτικές
5
Like
9
Πόντοι
1
τον πριστ λοτερντειλ με τα 2.20 του περιστερίου τον θυμάστε?
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
ταπα στον γκάλη πρωτος είχε ρίει ο τονυ γουαιτ,ενας κοντος με μουστακάκι,σαν μικυ μαους ήταν!!!
Την προηγούμενη μέρα από εκείνο το παιχνίδι είχε έρθει στην Ελλάδα...δεν τον ήξερε κανένας!Μεταγραφή αγαπούλα! :grin:

 

FABOULOS

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2007
Μηνύματα
3.791
Like
6
Πόντοι
16

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
376
Πόντοι
366
Τι μου θύμησες,τώρα με το γήπεδο!Πήγε και το γκρέμισε ο.......  :headbang: :tickedoff:
Θυμάσαι τον Ντάνι Βρέινς??? (με το περίεργο στύλ που είχε στο σούτ)  :grin:
Και αυτόν ο αγαπούλας τον είχε φέρει ε?

ντάνι βρέινς εναντίον σαμπόνις. Τον είχε επιεικώς πηδήξει το Λιθουανό ο τύπος
 

alphonso

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Οκτ 2007
Μηνύματα
17.710
Κριτικές
3
Like
4.729
Πόντοι
606
Θυμάσαι τον Ντάνι Βρέινς???
του ειχε απαγαγει ο αγαπουλας τα παιδια επειδη ζηταγε τα δεδουλευμενα...

συμφωνα με δημοσιευματα δεν θελει εκτοτε να ξανακουσει για ελλαδα  :grin:
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
376
Πόντοι
366
του ειχε απαγαγει ο αγαπουλας τα παιδια επειδη ζηταγε τα δεδουλευμενα...

συμφωνα με δημοσιευματα δεν θελει εκτοτε να ξανακουσει για ελλαδα  :grin:

:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

Ιστορία μου αμαρτία μου Το ξεκίνημα με τη μπασκετικη ΑΕΚ Το 1988 ο Μάκης Ψωμιάδης αναλαμβάνει το μπασκετικό τμήμα της ΑΕΚ. Κάνει το μπαμ, πείθοντας τον Ντάνι Βρέινς (Νο5 στο ντραφτ του ΝΒΑ το 1981, μέλος των εθνικών ομάδων των ΗΠΑ και ένας από τους καλύτερους αμυντικούς στις ΗΠΑ) να έρθει στην Ελλάδα. «who the hell is Psomiadis», αναρωτιόντουσαν οι μπασκετικοί δημοσιογράφοι ανά τον κόσμο.

Τον έμαθαν στη συνέχεια για τα καλά. Μετά από μία περιπέτεια απαγωγής και εκβιασμού, ο 30χρονος τότε Βρέινς. κατάφερε να αποδράσει στις ΗΠΑ και να εξιστορήσει σε εφημερίδα του Σολτ Λέικ Σίτι τις περιπέτειές του στη χώρα μας.

«Ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό. Από τα 500.000 δολάρια που προέβλεπε το συμβόλαιο για την πρώτη χρονιά, εισέπραξα μόνο τα 200.000. Τα χρήματα μου τα έφερνε στο σπίτι ο Ψωμιάδης, ενώ είχαμε συμφωνήσει να τα καταθέτει σε τράπεζα της Ελβετίας. Μια φορά μάλιστα με πήρε και πήγαμε σε μια ερημική τοποθεσία. Εκεί μου έδωσε μια σακούλα γεμάτη μπανάνες. Στον πάτο υπήρχαν κρυμμένα δολάρια.

Και δεν έμεινε μόνο εκεί: «Αγωνιζόμασταν με την Ζαλγκίρις του Σαμπόνις, που ήταν από τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης. Πριν από το παιχνίδι οι Λιθουανοί μας είπαν ότι πληρώθηκαν για να μας αφήσουν να κερδίσουμε». Ο Αμερικανός ζήτησε από την αμερικανική πρεσβεία να ελέγξει τον Ψωμιάδη. «Ήμουν έτοιμος να αποχωρήσω με το διπλωματικό διαβατήριο που μου έβγαλε η πρεσβεία. Κατά τη διάρκεια όμως μιας επίσκεψης σε φιλικό σπίτι, εισέβαλλε μια ομάδα ανδρών και απήγαγε έναν φίλο μου. Λίγο αργότερα δέχθηκα ένα τηλεφώνημα. ' Αν δεν αγωνιστείς δεν πρόκειται να ξαναδείς τον φίλο σου. Θα μετατραπεί σε ένα μεγάλο πτώμα' μου είπε μια φωνή άγνωστη". Φυσικά ο Βρέινς αγωνίστηκε την επόμενη μέρα και στη συνέχεια πήρε το αεροπλάνο για τις ΗΠΑ.


 

FABOULOS

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2007
Μηνύματα
3.791
Like
6
Πόντοι
16
του ειχε απαγαγει ο αγαπουλας τα παιδια επειδη ζηταγε τα δεδουλευμενα...

συμφωνα με δημοσιευματα δεν θελει εκτοτε να ξανακουσει για ελλαδα  :grin:
Ναι,ναι το θυμάμαι!!!
Βρε τον αγαπούλα,έκανε τέτοια πράγματα???  :2funny: :2funny:
 

geo70

Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.079
Like
58
Πόντοι
16
και στην επόμενη (ή μεθεπόμενη) επίθεση κάρφωμα μπροστά στον Βράνκοβιτς

έκανε πολύ μεγάλη χρονιά τότε (1993-94), αλλά κατά τη γνώμη μου σαν το πρώτο εξάμηνο του Τάρπλευ στον Άρη το 1992 δεν έχει ξανακάνει ξένος παίχτης στην Ελλάδα (πολύ κοντινός δεύτερος, την ίδια χρονιά ο Πάσπαλι). Μόνος του έπαιρνε τα ματς, Γιαννάκης-Άντερσον σχεδόν σε διακοσμητικό ρόλο και οι υπόλοιποι απλώς για να συμπληρώνεται η πεντάδα, ρεζίλευε τους πάντες, μόνο ο Ιωαννίδης τον είχε σταματήσει και αν δεν είχε γίνει μπάχαλο η ομάδα μπορεί να χτυπούσε και μόνος του το πρωτάθλημα

Ο Τάρπλευ ήταν το μεγαλύτερο μπασκετικό ταλέντο που ήρθε απο ΗΠΑ , ένα ταλέντο όμως που πήγε χαμένο λόγω επιρεπή χαρακτήρα και ατυχίας (τραυματισμοί) , ο μόνος που θα μπορούσε να συγκρηθεί μαζί του στην ικανότητα να μαζεύει "σκουπίδια" ήταν ο Λαντσμέργκερ του Πανιώνιου .
Για την εποχή του στον Άρη , θα διαφωνίσω για τον Άντερσον που ήταν εκπληκτικός αμυντικός , με πολύ μεγάλη καριέρα σε πολλούς ευρωπαικούς συλόγους , ο Γιαννάκης χωρίς τον Γκάλη δίπλα του δεν είχε κάνει το καλύτερο πρωτάθλημα της καριέρας του , παρ`όλα αυτά τη χρονιά εκείνη ο Άρης πήρε τον 1ο του ευρωπαικό τίτλο κερδίζοντας στον επεισοδιακό τελικό του Τορίνο την Εφές Πίλσεν ...
 

geo70

Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.079
Like
58
Πόντοι
16
ντάνι βρέινς εναντίον σαμπόνις. Τον είχε επιεικώς πηδήξει το Λιθουανό ο τύπος

Ο Βρέινσ δεν ήταν τυχαίος παίκτης , στο NBA είχε "σβήσει" πολλόυς All stars , μπορούσε να παίξει απο 3 ώς 5 απο τους καλύτερους 6ους παίκτες και με τεράστιες σωματικές και ψυχικές δυνάμεις !!!
 

gulit

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2009
Μηνύματα
22
Like
0
Πόντοι
0
θυμαται κανενας πως λεγεται παικτης του παναθηναικου γυρω στο 90,2αρι,ξανθος,τριποντακιας?
 

kamarianosg

Μέλος
Εγγρ.
1 Οκτ 2007
Μηνύματα
642
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
6
Συμπάθεια μου μεγάλη και κορυφαίος όπου και να έπαιξε ήτανε ο Ουόλτερ Μπέρι.
Στον κόσμο του τελείως αλλά παιχταρτάς μεγάλος.
Θυμάμαι οτι ήτανε ο μόνος που πήγαινε στα μούτρα του Βράνκοβιτς και έβαζε καλάθι με το περίεργο ραβερσέ του.
 

geo70

Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.079
Like
58
Πόντοι
16
Συμπάθεια μου μεγάλη και κορυφαίος όπου και να έπαιξε ήτανε ο Ουόλτερ Μπέρι.
Στον κόσμο του τελείως αλλά παιχταρτάς μεγάλος.
Θυμάμαι οτι ήτανε ο μόνος που πήγαινε στα μούτρα του Βράνκοβιτς και έβαζε καλάθι με το περίεργο ραβερσέ του.

Παικταράς αλλά λίγο ψυχάκιας , ασταθής και φραγκοφονιάς αφού δεν πήγαινε στη προπόνηση αν του καθηστερούσε η πληρωμή του έστω και μια μέρα ...γενικά δεν αγαπούσε και πολύ τη προπόνηση !
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom