Νέα

Παλιοί ξένοι μπασκετμπολίστες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 978
  • Εμφανίσεις 60K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

geman30

Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
916
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
6
30 for 30 - Once Brothers, ESPN.

Μια συγκλονιστική ταινία, με πρωταγωνιστή τον Ντίβατς, για την μεγαλύτερη εθνική ομάδα που εμφανίστηκε ποτέ εκτός ΗΠΑ, για την διάλυσή της εξ αιτίας του εμφυλίου πολέμου, και κυρίως για το πως επηρεάστηκε η φιλία μεταξύ του ντίβατς, του πέτροβιτς και των άλλων αστέρων απο τις πολιτικές εξελίξεις.

Όποιος αγάπησε το μπάσκετ της δεκαετίας του 80 και 90, ας βρει μια ωρίτσα να την απολαύσει.
Στο youtube σε 8 μέρη.

 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Τωρα θυμηθηκα εναν εγχρωμο αμερικανο που ηρθε στον παναθηναικο, στα 1980 φευγα με ενα χαρακτηριστικο μυτερο μουσακι .... Τζοουνς νομιζω τον ελεγαν και ηταν ελεγαν μεγαλο ονομα τοτε...

Αλλον που θυμηθηκα ηταν ο καναδος ξανθομαλης ? Γουιλτζερ του αρη επι Γκαλη και Γιαννακη

Και μιας και μιλαμε για ξενους φαση ειχε και η ιδιομορφη μορφη του Αιβαρ Κουουσμα στον παναθηναικο !!!!!
 

pet1

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Ιαν 2008
Μηνύματα
916
Κριτικές
48
Like
5
Πόντοι
1.300
ναι,ο πολιτης ηταν

ο γκαλης ηθελε να παιζει πολυ κι οταν τον εκανε αλλαγη ο πολιτης σπαστηκε κι εφυγε για τα αποδυτηρια

Τώρα τι παίχτηκε με τον Γκάλη...διάφορα ακούγονται.....
 

n.aleftantos

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.977
Κριτικές
2
Like
343
Πόντοι
36
ο καλυτερος ξενος που ηρθε ποτε στην ελλαδα ηταν ο μπερι μιλαμε για παιχτη αλλης κλασης και γενικα στην ευρωπη μετα το ντομινικ που ηταν το πρωτο ονομα σαν παιχτικη αξια καθαρα ηταν ο μακαντου αυτος που φορουσε κατι καλτσες μεχρι τα μπουτια σαν ζαρτιερες :)
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.456
Like
19
Πόντοι
166
πι τζει μπραουν-πανιωνιος
 

Eisenfaust

Ανώτερος
Εγγρ.
11 Απρ 2011
Μηνύματα
1.217
Κριτικές
58
Like
2.597
Πόντοι
7.276
Ντέιβιντ Ρίβερς, Ντέγιαν Μποντιρόγκα, Στιβ Μπαρτ για μένα οι 3 καλύτεροι
 

FABOULOS

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2007
Μηνύματα
3.791
Like
6
Πόντοι
16
πι τζει μπραουν-πανιωνιος
Με τον Πανιώνιο έπαιξε και ο Χένρι Τέρνερ!!! Έκανε κάτι καρφώματα!!!! Είχε κερδίσει και τον διαγωνισμό,αν θυμάμαι καλά πάνω από μία φορά.Για μένα ήταν πολύ θεαματικός παίχτης,αλλά ήταν και πολύ ουσιαστικός στο παιχνίδι του.Έβαζε καλάθια,με πολύ μεγάλο βαθμό δυσκολίας!!!

Επίσης θυμήθηκα τον Ντέιβιντ Ίνγκραμ,που έπαιζε στον Ηρακλή!!!Είχε τους 30 πόντους για πρωινό,και διάβασα σε αθλητικό σάιτ,ότι είχε βάλει 48 πόντους στον αγώνα Ηρακλή-Άρη,104-114 !!!!

Μετά τον Αλφόνσο Φόρντ!!!Έπαιξε στον Παπάγο,εκεί τον μάθαμε πρώτα,Σπόρτιγκ,Περιστέρι,Ολυμπιακό.Είχε βγεί πρώτος σκόρερ τις χρονιές,1997,1999,2000 και 2001!!!
"Έφυγε" από λευχαιμία το 2004 και από εκείνη τη σαιζόν,η Ευρωλίγκα τιμά τον πρώτο σκόρερ κάθε χρονιάς,με το βραβείο Αλφόνσο Φόρντ!!!

Σας θυμίζω επίσης,την λεγόμενη,καλαθομηχανή!!!!! Τον Μίτσελ Ουίγκινς,του Σπόρτιγκ!!!Ο "παππούς",νομίζω στα 34 ή 35 ήρθε στην Ελλάδα,βγήκε πρώτος σκόρερ δύο φορές!!!Τρομερός!!!!

Και τον Κλίφ Λέβινγκστον,του ΠΑΟΚ!!!!
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
376
Πόντοι
366
ο καλυτερος ξενος που ηρθε ποτε στην ελλαδα ηταν ο μπερι μιλαμε για παιχτη αλλης κλασης και γενικα στην ευρωπη μετα το ντομινικ που ηταν το πρωτο ονομα σαν παιχτικη αξια καθαρα ηταν ο μακαντου αυτος που φορουσε κατι καλτσες μεχρι τα μπουτια σαν ζαρτιερες :)

ο μακαντου έπαιζε στην τρέισερ και είχε ψωλιάσει τον άρη στο 1ο f4. Μήπως εννοείς τον μπάκναλ;
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
376
Πόντοι
366
Με τον Πανιώνιο έπαιξε και ο Χένρι Τέρνερ!!! Έκανε κάτι καρφώματα!!!! Είχε κερδίσει και τον διαγωνισμό,αν θυμάμαι καλά πάνω από μία φορά.Για μένα ήταν πολύ θεαματικός παίχτης,αλλά ήταν και πολύ ουσιαστικός στο παιχνίδι του.Έβαζε καλάθια,με πολύ μεγάλο βαθμό δυσκολίας!!!

μου άρεσε κι εμένα πολύ αυτός. Είχε ρίξει και μια φοβερή τάπα στον αιφνιδιασμό στον γκάλη που επιχειρούσε ξένοιαστος λέι απ
 

Laser Dildo

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαΐ 2012
Μηνύματα
1.095
Like
15
Πόντοι
16
μου άρεσε κι εμένα πολύ αυτός. Είχε ρίξει και μια φοβερή τάπα στον αιφνιδιασμό στον γκάλη που επιχειρούσε ξένοιαστος λέι απ
και στην επόμενη (ή μεθεπόμενη) επίθεση κάρφωμα μπροστά στον Βράνκοβιτς

έκανε πολύ μεγάλη χρονιά τότε (1993-94), αλλά κατά τη γνώμη μου σαν το πρώτο εξάμηνο του Τάρπλευ στον Άρη το 1992 δεν έχει ξανακάνει ξένος παίχτης στην Ελλάδα (πολύ κοντινός δεύτερος, την ίδια χρονιά ο Πάσπαλι). Μόνος του έπαιρνε τα ματς, Γιαννάκης-Άντερσον σχεδόν σε διακοσμητικό ρόλο και οι υπόλοιποι απλώς για να συμπληρώνεται η πεντάδα, ρεζίλευε τους πάντες, μόνο ο Ιωαννίδης τον είχε σταματήσει και αν δεν είχε γίνει μπάχαλο η ομάδα μπορεί να χτυπούσε και μόνος του το πρωτάθλημα
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.690
Κριτικές
183
Like
43.795
Πόντοι
21.896
λοιπομ η λιστα μου ειναι η εξης
ολλανδια  σμιτσ
ισπανια επιφανιο σολοφαμπαν σιμπιλιο νορις και ο συγχωρεμενος μαρτινεθ
ιταλια αντονελο ριωα ρικαρντο πιττις μπρουναμοντι μαικ νταντονι μενεγκιν
γερμανια κοχ βελπ νοβιτσκι
γαλλια ντεμουρι  ντακουρι μπιλμπα ρικοντο
σοβιετικη ενωση  χομιτιους κουρτιναιτις βαλτερσ τσατσενκο σαμπονις βολκοβ ταρακανοβ τιχονενκο σοκ κουουσμα μπογκοροβ μαρτσιουλιονις
βουλγαρια μλαντενοβ
γιουγκοσλαβια  τζορτζεβιτσ ντανιλοβιτσ ντιβατς αφοι πετροβιτς νακλιτσ ραντουλοβιτς περασοβιτς βρανκοβιτα ραντζα κουκοτς αλανοβιτς σομπιν ταμπακ πασπαλιε σρετενοβιτς ζοτς αραποβιτς
ελλαδα φασουλας γιαννακης χριστοδουλου
μιλαμε ολοι τους πειζαν στα 80's η αρχισαν στα τελη 80's

 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
376
Πόντοι
366
λοιπομ η λιστα μου ειναι η εξης
ολλανδια  σμιτσ
ισπανια επιφανιο σολοφαμπαν σιμπιλιο νορις και ο συγχωρεμενος μαρτινεθ
ιταλια αντονελο ριωα ρικαρντο πιττις μπρουναμοντι μαικ νταντονι μενεγκιν
γερμανια κοχ βελπ νοβιτσκι
γαλλια ντεμουρι  ντακουρι μπιλμπα ρικοντο
σοβιετικη ενωση  χομιτιους κουρτιναιτις βαλτερσ τσατσενκο σαμπονις βολκοβ ταρακανοβ τιχονενκο σοκ κουουσμα μπογκοροβ μαρτσιουλιονις
βουλγαρια μλαντενοβ
γιουγκοσλαβια  τζορτζεβιτσ ντανιλοβιτσ ντιβατς αφοι πετροβιτς νακλιτσ ραντουλοβιτς περασοβιτς βρανκοβιτα ραντζα κουκοτς αλανοβιτς σομπιν ταμπακ πασπαλιε σρετενοβιτς ζοτς αραποβιτς
ελλαδα φασουλας γιαννακης χριστοδουλου
μιλαμε ολοι τους πειζαν στα 80's η αρχισαν στα τελη 80's

τι ακριβώς είναι αυτή η λίστα, γίγαντα;
 

Επισκέπτης
αλλά κατά τη γνώμη μου σαν το πρώτο εξάμηνο του Τάρπλευ στον Άρη το 1992 δεν έχει ξανακάνει ξένος παίχτης στην Ελλάδα (πολύ κοντινός δεύτερος, την ίδια χρονιά ο Πάσπαλι).
Η πρώτη χρονιά του Ζάρκο στον Θρύλο ήταν ακόμη καλύτερη.
Αυτός κι αν ήταν που έκανε τη διαφορά στον τότε Ολyμπιακό.
Ο Τάρπλεϊ είχε πάθει ένα σοβαρό διάστρεμμα και λίγο καιρό πριν τα play-off αν θυμάμαι καλά και ντερφορμαρίστηκε,αλλιώς πρωτάθλημα δεν παίρναμε.
Απίστευτος παίχτης.
 

FABOULOS

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2007
Μηνύματα
3.791
Like
6
Πόντοι
16
μου άρεσε κι εμένα πολύ αυτός. Είχε ρίξει και μια φοβερή τάπα στον αιφνιδιασμό στον γκάλη που επιχειρούσε ξένοιαστος λέι απ
Την θυμόμουν την τάπα,αλλά επίτηδες δεν το ανέφερα,λόγω Γκάλη!!!  :grin:
Νομίζω του είχε ρίξει και άλλη μία,αλλά δεν είμαι σίγουρος.  :think:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom