Νέα

Όποιος μάθει κάτι ας βοηθήσει

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIM
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 147
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
μα το λεει απο μονη της η λεξη..αυτοδικια..αυτος που εχει θιχτει..τα λοιπα περι ζουγκλας & αγριων ενστικτων εγω τα γραφω στα παπαρια μου..αν τολμησει καποιος(χτυπα ξυλο),να ακουμπησει μια τριχα απο τα μαλλια της κορης μου,της μανας μου,του αδελφου μου δεν υπαρχει περιπτωση να μην του καρφωσω την κωλοτρυπιδα στο ταβανι & ας φαω 7.500 χρονια φυλακη σαν τους νταλτον,ας επαναφερουν την θανατικη ποινη,ας με φανε οι συγγενεις του..
Πρόσεξε όμως. Εσύ μπορεί να είσαι ένας καλλιεργημένος/ισορροπημένος άνθρωπος με τις σπουδές/δουλειά/οικογένεια σου. Και ναι, αν κάποιος σου πειράξει την οικογένεια να αυτοδικήσεις.

Τι γίνεται όμως στις περιπτώσεις θερμοκέφαλων ανδρών που αυτοδικούν μόνο επειδή κοίταξες ενα θυληκό δίπλα τους? Ή επειδή "καταπάτησες" μισό μέτρο απο το χωράφι τους? Και αν είπες και καμία προσβλητική κουβέντα παραπάνω? Ή ακόμα καλύτερα αν τους έφαγες την θέση πάρκινγκ?
Μην νομίζεις οτι αυτά τα παραδείγματα είναι πολύ μακρινά.
 

Επισκέπτης
Πρόσεξε όμως. Εσύ μπορεί να είσαι ένας καλλιεργημένος/ισορροπημένος άνθρωπος με τις σπουδές/δουλειά/οικογένεια σου. Και ναι, αν κάποιος σου πειράξει την οικογένεια να αυτοδικήσεις.

Τι γίνεται όμως στις περιπτώσεις θερμοκέφαλων ανδρών που αυτοδικούν μόνο επειδή κοίταξες ενα θυληκό δίπλα τους? Ή επειδή "καταπάτησες" μισό μέτρο απο το χωράφι τους? Και αν είπες και καμία προσβλητική κουβέντα παραπάνω? Ή ακόμα καλύτερα αν τους έφαγες την θέση πάρκινγκ?
Μην νομίζεις οτι αυτά τα παραδείγματα είναι πολύ μακρινά.
πιστευω οτι αντιλαμβανεσαι τον διαχωρισμο..μιλαμε για περιπτωσεις σαν του παπαδοσηφου,σαν του αγρινιου,σαν της 9χρονης αλβανιδας & οχι για μαλακιες..
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
πιστευω οτι αντιλαμβανεσαι τον διαχωρισμο..μιλαμε για περιπτωσεις σαν του παπαδοσηφου,σαν του αγρινιου,σαν της 9χρονης αλβανιδας & οχι για μαλακιες..
Μπορείς κάλλιστα να δείς οτι για μαλακίες, και μόνο για αυτές, εφαρμόζεται η αυτοδικία. Να είναι καλά οι ειδήσεις κάθε βράδυ, δυο εβδομάδες τώρα, δείχνουν τι γίνεται εδώ κάτω και ποιοί αυτοδικούν και πως.
 

Επισκέπτης
Μπορείς κάλλιστα να δείς οτι για μαλακίες, και μόνο για αυτές, εφαρμόζεται η αυτοδικία. Να είναι καλά οι ειδήσεις κάθε βράδυ, δυο εβδομάδες τώρα, δείχνουν τι γίνεται εδώ κάτω και ποιοί αυτοδικούν και πως.
εγω βλεπω οτι αυτοδικουν οι μπατσοι επειδη τραυματιστηκε θανασιμα ενας συναδελφος τους..το προβλημα υφισταται 25 χρονια..ολοι το ξεραμε..κανενας δεν εκανε τιποτε..τωρα οι μπατσοι αυτοδικουν..απεναντι σε ενα τετοιο συστημα-σε μια τετοια κοινωνια,εγω ειμαι υπερ της αυτοδικιας παρολο που εχω τα χρηματα για κουγιες-κωνσταντοπουλους & λοιπα λαμογια..εξυπακουεται οτι σε καμια περιπτωση δεν θα τους χρησιμοποιουσα για να αθωωθω-για να πεσω στα μαλακα..
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Αλήθεια, γιατί κάποιος να καταφύγει στο συμβατικό σύστημα απονομής "δικαιοσύνης" όταν εκ των προτέρων ξέρει ότι η απόφαση δε θα ειναι ούτε αντικειμενική ούτε δίκαιη;

Ο θιγόμενος δεν θα καταφύγει εκεί. Γιατί ξέρει οτι θα αδικηθεί

Αντίθετα το συμβατικό σύστημα απονομής "δικαιοσύνης" χρησιμοποιείται από όσους το ελέγχουν ώστε να προχωρήσουν στις παράνομες πράξες τους με σφραγίδα δικαστική (η παραλία είναι δική μου, να και η απόφαση του τάδε) ή να γλυτώσουν με μικρές ποινές αξιόποινες πράξεις (σκότωσα κάποιον με το αμάξι, είχα λαμόγιο δικηγόρο σε 5 χρόνια είμαι έξω)

η παρούσα κατάσταση έχει αποθρασύνει πολύ κόσμο που θεωρεί ότι μπορεί να κάνει ό,τι γουστάρει γιατί ακόμα και αν ακολουθηθεί η συμβατική οδός, θα τη σκαπουλάρει (ξέρει κόσμο).

Αυτό δεν ειναι διάλυση της κοινωνίας;
 

Spinos

Μέλος
Εγγρ.
13 Αυγ 2007
Μηνύματα
269
Like
7
Πόντοι
1
Γιατί έχω την αίσθηση ότι κάνουμε ένα λάθος.
Λέμε να κρατάμε μπροστά το θέμα, αλλά το κρταάμε παρασυρόμενοι από τον μεταξύ μας διάλογο, ξεφεύγοντας ενίοτε και από το θέμα.
Του παλικαριού την παράκληση για να εντοπίσει τα ίχνη αυτού που έφαγε τον αδελφό του, πως την περνάμε μπροστά...?
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Ο διάλογος εννοίοτε θα σε παρασύρει.
Απο ένα φόρουμ τι άλλο περίμενες?
 

Spinos

Μέλος
Εγγρ.
13 Αυγ 2007
Μηνύματα
269
Like
7
Πόντοι
1
παραθετω το κειμενο και το Link απο ενα αλλα φορουμ οι δολοφονοι πρεπει να τιμωρουντε!!!


Καλημέρα
Εχθές τις πρώτες πρωινές ώρες ο αδελφός μου έφυγε για το μεγάλο ταξίδι ……για την « Γειτονιά των Αγγέλων »

Εχθές στης 17/11 περίπου στις 00΄30 στην Πέτρου Ράλλη στο ύψος της Αγ.Αννης
Ένα CITROEN SAXO KOKKINO τον διαμέλισε και τον εγκατέλειψε.

Επειδή λόγω της κατάστασης δεν μπορώ να γράψω περισσότερα και για να προλάβω
Οποίον φίλο θέλει να βοηθήσει ( γιατί δεν αποκλείεται ο εγκληματίας να προσπαθήσει να το φτιάξει από Δευτέρα πρωί) το KOKKINO SAXO είναι χτυπημένο εμπρός από τα μέχρι τώρα στοιχεία –κομμάτια του αυτοκίνητου έχουν βρεθεί .

Οποίος μπορεί να βοηθήσει θα είναι πολύτιμο και οποίος μπορεί να το προώθηση σε άλλα sites που να το διαβάζουν φαναρτζήδες η αυτοί που πουλάνε ανταλλακτικά
Τον παρακαλώ πολύ να το κάνει γιατί εγώ δεν μπορώ.

Δυο αγγελούδια σε λίγη ώρα από τώρα θα ακούσουν το μεγάλο μυστικό που δεν το λέμε εδώ και 28 ώρες…………….

Αντίο αγαπημένε μου αδελφέ……..

Συμφωνώ.
Μια λύση τότε είναι να γράφουμε επαναλαμβάνοντας την αιτία για την οποία ξεκίνησε ο διάλογος.
Αν νομίζετε κάτι άλλο, να το προτείνετε και ευχαρίστως να το κάνουμε. Όμως το να συζητάμε ξεφέυγοντας από τον σκοπό για τον οποίο ανοίχτηκε το θέμα και για τον οποίο είπαμε να το κρατάμε ψηλά νομίζω ότι δεν ήταν στις αρχικές προθέσεις μας.
 

Επισκέπτης
Αλήθεια, γιατί κάποιος να καταφύγει στο συμβατικό σύστημα απονομής "δικαιοσύνης" όταν εκ των προτέρων ξέρει ότι η απόφαση δε θα ειναι ούτε αντικειμενική ούτε δίκαιη;

Ο θιγόμενος δεν θα καταφύγει εκεί. Γιατί ξέρει οτι θα αδικηθεί

Αντίθετα το συμβατικό σύστημα απονομής "δικαιοσύνης" χρησιμοποιείται από όσους το ελέγχουν ώστε να προχωρήσουν στις παράνομες πράξες τους με σφραγίδα δικαστική (η παραλία είναι δική μου, να και η απόφαση του τάδε) ή να γλυτώσουν με μικρές ποινές αξιόποινες πράξεις (σκότωσα κάποιον με το αμάξι, είχα λαμόγιο δικηγόρο σε 5 χρόνια είμαι έξω)

η παρούσα κατάσταση έχει αποθρασύνει πολύ κόσμο που θεωρεί ότι μπορεί να κάνει ό,τι γουστάρει γιατί ακόμα και αν ακολουθηθεί η συμβατική οδός, θα τη σκαπουλάρει (ξέρει κόσμο).

Αυτό δεν ειναι διάλυση της κοινωνίας;

Αν πιστεύεις ότι ζεις σε διαλυμένη κοινωνία τότε είναι άλλη ιστορία. Τοτε αληθεια έχεις δίκιο δεν υπάρχει κανένας λόγος να ακολουθούμε οποιοδήποτε σύστημα, ας βγούμε στα βουνά και ας κάνουμε ανταρτοπόλεμο. Επίσης σύμφωνα με την λογική της ήδη διαλυμένης κοινωνίας ο καθένας μπορεί να αυτοδικεί, να κλεβει , να σκοτωνει διότι ο θάνατος σου η ζωή μου.
Ετσι πάει;
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Spinos έχεις δίκιο σε αυτό που λες.

erinal_w αν διαφωνείς σε κάτι που απο αυτά που αναφέρω σε παρακαλώ απάντησε με επιχειρήματα.

Απορώ με την άποψή σου περί επικείμενου ανταρτοπολέμου όταν αυτό ήδη συμβαίνει. Απλά γίνεται σε γραφεία δικαστών και πολιτικών ή σε καφετέριες και εστιατόρια.
 

SinBarr

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.279
Κριτικές
18
Like
199
Πόντοι
5.775
Ο κόσμος για να λειτουργήσει μεσα στους θεσμούς και δια των θεσμών χρειάζεται παιδεία. Αυτό λείπει. το γνωρίζουμε όλοι. Αυτό πρέπει να επιδιώκουμε. Να μάθουν τα παιδιά μας να σέβονται τον χώρο που ζουν και τον κοσμο που ζουν.

Ασχέτως του από ποιον/-αν προέρχονται οι φράσεις αυτές (γιατί καραδοκούν οι καλοθελητές που κολλάνε ταμπέλες σε χρόνο μηδέν), είναι οι πιο σωστές που διάβασα τους λίγους μήνες που έχω σε αυτό το forum.

Μας πήρε 10.000 χρόνια για να βγούμε από τις σπηλιές και να φτάσουμε εδώ που είμαστε. Ίσως να μας χρειαστουν άλλα τόσα για να κάνουμε τη Δικαιοσύνη και την Αλληλεγγύη ΖΩΝΤΑΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. Οι αλλαγές αυτές δεν μπορούν να γίνουν αυτόματα, αλλά με ΘΥΣΙΕΣ γενεών και γενεών.

Η δικαιοσύνη της βίας και του αίματος δεν είναι παρά ένας Φαύλος Κύκλος.
 

polemistis

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2006
Μηνύματα
1.162
Like
6
Πόντοι
16
Δυστηχώς η διαδικασία αυτή πρέπει να ξεκινήσει από την κορυφή προς την βάση και είναι δύσκολο να γίνει το αντίστροφο. Όσο ενάρετος και πεπαιδευμένος να είναι ο πολίτης, η ύπαρξη διαφθοράς στην κορυφή της πυραμίδας κάνει σχεδόν μάταιη κάθε προσπάθεια.
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.361
Κριτικές
3
Like
7.007
Πόντοι
1.486
Κανένα νέο από το συμβάν έχουμε?
 

psaxnw(1)

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2006
Μηνύματα
4.745
Κριτικές
5
Like
31
Πόντοι
16

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.781
Κριτικές
17
Like
5.746
Πόντοι
5.035
Το τι διάβασα πάλι σ'αυτό το thread δεν περιγράφεται...
Ακόμα και το ότι ήταν ένα ατύχημα σαν όλα τ'άλλα και αυτό που μετράει δεν είναι το ατύχημα αυτό καθαυτό αλλά η εγκατάλειψη...
Υπονοώντας τι; Ότι αν ο δράστης καλούσε βοήθεια το παλικάρι θα ζούσε;
Ή μήπως ότι αν καλούσε αστυνομίες και ασθενοφόρα και τους έλεγε να μαζέψουν τα κομμάτια θα ήταν όλα μέλι-γάλα;
Ποιά κομμάτια;;;
Για όσους δεν πρόσεξαν το αρχικό πόστ κάνω μια υπενθύμιση: "Ένα CITROEN SAXO KOKKINO τον ΔΙΑΜΕΛΙΣΕ και τον εγκατέλειψε."
Έχετε δει διαμελισμένο άνθρωπο; Εγώ είχα την ατυχία να δω και σας βεβαιώνω ότι πλέον είναι πολύ αργά ό,τι βοήθεια κι αν καλέσεις... Ένα το κρατούμενο.
Δεύτερον: Το γεγονός ότι τον διαμέλισε (σόρρυ που γίνομαι μακάβριος αλλά αναγκάζομαι) δείχνει ότι ο εγκληματίας που οδηγούσε πήγαινε γαμιώντας, οπότε πάλι δεν μιλάμε για ένα συνηθισμένο ατύχημα από αμέλεια, απειρία, κακιά στιγμή κλπ.
Ο κάγκουρας αυτός ανήκει προφανώς στη συνομοταξία: είμαι χαζογκαζιάρης/οδηγώ κουβά/ακούω τα σκυλάδικα στη διαπασόν/το ηχοσύστημα είναι ακριβότερο από το ίδιο τ'αμάξι/και όποιον πάρει ο Χάρος. Και δυστυχώς πήρε...
Λέω λοιπόν πως το συγκεκριμένο δεν ήταν ένα συνηθισμένο ατύχημα που ο καθένας μας θα μπορούσε να εμπλακεί, αλλά το προκάλεσε ο αρχιμαλάκας που οδηγούσε.
Κλείνοντας, θέλω κι εγώ να εκφράσω τα συλλυπητήριά μου, αν και το σημαντικότερο είναι να βρεθεί το κωλάμαξο που προφανώς θα έχει εκτεταμένες ζημιές. 
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Το τι διάβασα πάλι σ'αυτό το thread δεν περιγράφεται...
Ακόμα και το ότι ήταν ένα ατύχημα σαν όλα τ'άλλα και αυτό που μετράει δεν είναι το ατύχημα αυτό καθαυτό αλλά η εγκατάλειψη...
Υπονοώντας τι; Ότι αν ο δράστης καλούσε βοήθεια το παλικάρι θα ζούσε;
Ή μήπως ότι αν καλούσε αστυνομίες και ασθενοφόρα και τους έλεγε να μαζέψουν τα κομμάτια θα ήταν όλα μέλι-γάλα;
Ποιά κομμάτια;;;
Για όσους δεν πρόσεξαν το αρχικό πόστ κάνω μια υπενθύμιση: "Ένα CITROEN SAXO KOKKINO τον ΔΙΑΜΕΛΙΣΕ και τον εγκατέλειψε."
Έχετε δει διαμελισμένο άνθρωπο; Εγώ είχα την ατυχία να δω και σας βεβαιώνω ότι πλέον είναι πολύ αργά ό,τι βοήθεια κι αν καλέσεις... Ένα το κρατούμενο.
Δεύτερον: Το γεγονός ότι τον διαμέλισε (σόρρυ που γίνομαι μακάβριος αλλά αναγκάζομαι) δείχνει ότι ο εγκληματίας που οδηγούσε πήγαινε γαμιώντας, οπότε πάλι δεν μιλάμε για ένα συνηθισμένο ατύχημα από αμέλεια, απειρία, κακιά στιγμή κλπ.
Ο κάγκουρας αυτός ανήκει προφανώς στη συνομοταξία: είμαι χαζογκαζιάρης/οδηγώ κουβά/ακούω τα σκυλάδικα στη διαπασόν/το ηχοσύστημα είναι ακριβότερο από το ίδιο τ'αμάξι/και όποιον πάρει ο Χάρος. Και δυστυχώς πήρε...
Λέω λοιπόν πως το συγκεκριμένο δεν ήταν ένα συνηθισμένο ατύχημα που ο καθένας μας θα μπορούσε να εμπλακεί, αλλά το προκάλεσε ο αρχιμαλάκας που οδηγούσε.
Κλείνοντας, θέλω κι εγώ να εκφράσω τα συλλυπητήριά μου, αν και το σημαντικότερο είναι να βρεθεί το κωλάμαξο που προφανώς θα έχει εκτεταμένες ζημιές.  
Στις πόλεις που ζούμε και με τα αυτοκίνητα που οδηγούμε πολύ εύκολα μπορεί ο οποιοσδήποτε να αναπτύξει μεγάλες ταχύτητες. Οι μεγάλες ταχύτητες για μένα είναι πάνω απο τα 40 μέσα στην πόλη. Ακόμα, όμως, και με τα 40 σκοτώνεις έναν πεζό.
Λυπάμαι αλλά έχω ξεχάσει πότε ήταν η τελευταία φορά που οδηγούσα με 40 μέσα στην πόλη.
Και δεν κάνω και καγκουριές. Εσυ φίλε μου θυμάσαι?
Και για να μην ξεχνιόμαστε, σε αυτήν την χώρα ουδείς αναλαμβάνει τις ευθύνες του. Αυτή είναι λοιπόν η ουσία του ποστ μου για τον διαχωρισμό ατυχήματος/εγκατάλειψης.
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.781
Κριτικές
17
Like
5.746
Πόντοι
5.035
Ακόμα, όμως, και με τα 40 σκοτώνεις έναν πεζό.
Λυπάμαι αλλά έχω ξεχάσει πότε ήταν η τελευταία φορά που οδηγούσα με 40 μέσα στην πόλη.

Φίλε όχι με 40 αλλά και με 10 χλμ/ώρα σκοτώνεις πεζό. Και εγώ δεν είπα να οδηγούμε σαν τις κότες στις πόλεις.
Αλλά το συγκεκριμένο ατύχημα πιστεύω ότι ήταν περισσότερο απόρροια κάποιας παραβίασης (κόκκινο;), για να σκοτώσει πεζό.
Και εννοείται ότι πήγαινε και μαλλιοκούβαρα κατά πως φαίνεται...

Και δεν κάνω και καγκουριές. Εσυ φίλε μου θυμάσαι?

Αυτό δεν το'πιασα. Γιατί εσένα είπα κάγκουρα;

Και για να μην ξεχνιόμαστε, σε αυτήν την χώρα ουδείς αναλαμβάνει τις ευθύνες του. Αυτή είναι λοιπόν η ουσία του ποστ μου για τον διαχωρισμό ατυχήματος/εγκατάλειψης.

Ούτε αυτό το'πιασα... Δηλαδή αυτό τι σημαίνει; Πως μπορεί ο καθένας να κάνει ό,τι γουστάρει;

 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Τετάρτη σήμερα

Εχουμε κανα νέο;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom