Νέα

Όποιος μάθει κάτι ας βοηθήσει

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIM
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 147
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

AssFiller

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2007
Μηνύματα
6.084
Κριτικές
4
Like
26
Πόντοι
66
Τα συλλυπητήρια μου φίλε.
 

ΒΡΑΣΙΔΑΣ2

Μέλος
Εγγρ.
30 Νοε 2006
Μηνύματα
4.150
Like
1
Πόντοι
16
Τα συλληπητηρια μου φιλε ζωη σε σας.
Μακαρι να βρεθει αυτο το πραμα που το εκανε γιατι δεν μπορει να χαρακτηριστη ουτε ζωο και να πληρωσει για την ζωη που στερεισε απο την οικογενια του.
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
21
Πόντοι
66
συληπητηρια φιλε και καλο κουραγιο.........!να ζησετε  να τον θυμοσαστε.........!
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Ό,τι και να πω είναι λίγο

Θα προωθήσω το θέμα σε 2-3 σχετικά με μοτοσυκλέτες sites

Μακάρι να βρεθεί ο αλήτης - και μακάρι να τον βρούμε πριν το βρει η αστυνομία. Δε θα προλάβει να πάει φυλακή.

Είναι πολύ καλή ιδέα το θέμα να μείνει στην επιφάνεια για 4- 5 μέρες

Φιλε θερμά συλληπητήρια.
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
παληκαρια, μεχρι να το δουν οι admins το θεμα για το αν γινεται τεχνικα να μεινει για καποιες μερες μονιμα εμφανιζομενο στα τελευταια ποστς, θα κανω αραια και που, καποια ασχετα ποσταρισματα, ωστε να μενει ψηλα στις εμφανισεις..
 

polemistis

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2006
Μηνύματα
1.162
Like
6
Πόντοι
16
Τι να πει κανείς σε τέτοιες περιπτώσεις? Και το λυντσάρισμα λίγο είναι μόλις το πιάσουν το κολόπαιδο.
 

Επισκέπτης
Δεν έχω λόγια.
Λυπάμαι.
Ελπίζω και εύχομαι να βρείς τον άναδρο. Αν και ο πόνος δεν θα μειωθεί...
 

Zac Clouseau

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
985
Like
8
Πόντοι
6
πολύ άσχημο αυτό...
συλληπητήρια κι από εμάς.

Προτείνω να βρεις εξουσιοδοτημένα δυτικών προαστείων για citroen saxo και δη μετατροπείς.
Αλλά νομίζω ότι το αυτοκίνητο θα έχει καεί ήδη ή θα έχει βουτήξει σε κανα Ασπρόπυργο.
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.388
Κριτικές
1
Like
893
Πόντοι
96
παραθετω το κειμενο και το Link απο ενα αλλα φορουμ οι δολοφονοι πρεπει να τιμωρουντε!!!

..........................................................
Δυο αγγελούδια σε λίγη ώρα από τώρα θα ακούσουν το μεγάλο μυστικό που δεν το λέμε εδώ και 28 ώρες…………….

  Βασικα ο CIM παραθεσε λινκ απο αλλο φόρουμ οποτε εγω θα του ευχηθω οτι επιθυμει για αυτον και τους δικους του!!!

  οσο για τον οδηγο ΠΡΕΠΕΙ να βρεθει οχι μονο για να τιμωρηθει αλλα συγνωμη που το λέω ετσι λίγο αποτομα αλλα για να πληρωσει η ασφαλεια του αποζημιωση στην οικογένεια του θύματος!!!!!!!
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Επιμένω

Αν ο οδηγός βρεθεί πριν τον βρει η αστυνομία, δε θα προλάβει να πάει στο τμήμα για κατάθεση. Και έτσι πρέπει να γίνει.

Ας μην ξαναλέμε τα ίδια περί αποτυχίας του συμβατικού συστήματος απονομής "δικαιοσύνης" ή όπως αλλιώς το ονομάζουν τα παράσιτα που έχουν στήσει ένα ολόκληρο μηχανισμό που θρέφει χιλιάδες και εξυπηρετεί τους λίγους

Εγω πάντως έστειλα την πληροφορία σε 2 sites
 

Επισκέπτης
Επιμένω

Αν ο οδηγός βρεθεί πριν τον βρει η αστυνομία, δε θα προλάβει να πάει στο τμήμα για κατάθεση. Και έτσι πρέπει να γίνει.

Ας μην ξαναλέμε τα ίδια περί αποτυχίας του συμβατικού συστήματος απονομής "δικαιοσύνης" ή όπως αλλιώς το ονομάζουν τα παράσιτα που έχουν στήσει ένα ολόκληρο μηχανισμό που θρέφει χιλιάδες και εξυπηρετεί τους λίγους

Εγω πάντως έστειλα την πληροφορία σε 2 sites
σωστος..ψηφιζω αυτοδικια 100%..
 

gt21

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2007
Μηνύματα
978
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
6
καλο ταξιδι αδερφε.αυτοι ειμαστε χειροτερα κ απο τα ζωα.......
 

SinBarr

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.279
Κριτικές
18
Like
199
Πόντοι
5.775
Λάθη μπορεί να κάνουμε όλοι μας κάποια στιγμή, και μάλιστα πολύ σοβαρά. Το ζήτημα είναι να μη γινόμαστε απάνθρωποι.

Αν (λέω, αν...) ο υπεύθυνος για αυτή την αποτρόπαια πράξη, την έκανε χωρίς να είναι υπό την επήρεια ουσιών, η αντιμετώπισή του από το νόμο θα ήταν πολύ ήπια, σε σχέση με το κακό που προξένησε η στιγμιαία απροσεξία (ή η εγκληματική αδιαφορία του για τα αποτελέσματα της επιδειξιομανίας του, του στυλ «δείτε πόσο χεράς/γρήγορος/μ@λ@κ@ς είμαι»). Την αποζημίωση θα την «καθάριζε» η ασφαλιστική του, ενώ η τιμωρία του για το συμβάν θα ήταν μία ποινή που είτε θα αναστελλόταν, είτε θα ήταν εξαγοράσιμη.

Το πιθανότερο είναι ότι το εν λόγω «λεβεντόπαιδο» είτε ήταν τύφλα, είτε είχε το αμάξι του ανασφάλιστο, είτε το είχε κλέψει. Μόνο σε αυτές τις περιπτώσεις (αν δεν μου ξεφεύγει κάτι) είχε συμφέρον να εξαφανιστεί, προσθέτοντας άλλο ένα αδίκημα στο «ενεργητικό» του.

Και επειδή τέτοια «λεβεντόπαιδα» κάθε άλλο παρά σπανίζουν (συχνά – πυκνά ακούμε τέτοιες περιπτώσεις), είναι καιρός το αδίκημα της εγκατάλειψης θύματος να αντιμετωπιστεί νομοθετικά πιο αυστηρά, αν όχι για να αποτρέπονται τέτοιου είδους συμπεριφορές, τουλάχιστον για να μη ενθαρρύνονται (εν μέρει δικαιολογημένες, εν θερμώ) φωνές αυτοδικίας. Η οποία δεν είναι λύση. Είναι παραδοχή ήττας και συλλογικής ανεπάρκειας.
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
SinBarr επέτρεψέ μου 2 σχόλια

1. Δεν είναι όλα τα λάθη ίδια. Αλλο να πάρεις λάθος χρώμα κάλτσες και άλλο αυτό που έγινε εδώ. Η λέξη απροσεξία προφανώς δεν εκφράζει τη σοβαρότητα όχι τόσο της πράξης, όσο του αποτελέσματος που η "απροσεξία" αυτή επέφερε. Προσωπικά δε δέχομαι λέξεις που υποβαθμίσουν την πράξη ("λάθος", "απροσεξία"), όπως και δε θέλω να ακούσω για "την κακιά την ώρα". Εδω έχουμε δολοφονία.

2. Η θέσπιση νομοθετικού πλαισίου πες οτι έγινε. Η μάλλον για να είμαι πιο ακριβής, ας υποθέσουμε οτι ΘΑ γίνει. Πότε απέκτησε η ελλάδα ανεξάρτητη και αποτελεσματική δικαιοσύνη και δεν το έχω πάρει πρέφα; Εδω έχουμε μια φάρσα απο την οποία ζουν υπουργοί, υπάλληλοι, δικηγόροι, δικαστές και άλλα παράσιτα και η οποία εξυπηρετεί τους λίγους.

Η αυτοδικία δεν είναι παραδοχή ήττας και συλλογικής ανεπάρκειας - προφανώς και δεν είναι συλλογική η ευθύνη για τη διαφθορά στο χώρο της δικαιοσύνης.

Οπως και στο θέμα των πυρκαγιών έτσι και εδω (και σε πολλά άλλα), η αυτοδικία είναι η μόνη επιλογή που αποδίδει το νόημα της λέξης - δικαιοσύνη.

Επαναλαμβάνω - εδω ΔΕΝ πρέπει να φτάσει καν στο τμήμα ο ένοχος.

Ολα τα άλλα είναι γραφειοκρατικές διαδικασίες που βολεύουν το δολοφόνο και τα παράσιτα που πουλάνε "λειτούργημα"
 

SinBarr

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.279
Κριτικές
18
Like
199
Πόντοι
5.775
ΦΦίλε Enforcer, ως αφετηρία για να βγάλουμε άκρη στο ζήτημα θεωρώ ότι πρέπει να είναι η εξής παραδοχή:

«ΟΛΟΙ ΜΑΣ, οδηγώντας ένα όχημα, μπορεί να προκαλέσουμε από στιγμιαία απροσεξία ή ανεπάρκεια, ένα ατύχημα με σοβαρότατες, ακόμη και μοιραίες συνέπειες».

Η σχεδόν καθολική χρήση τροχοφόρων για τις μετακινήσεις και τις μεταφορές συνεπάγεται πολλούς κινδύνους, τους οποίους η κοινωνία μας γνωρίζει και αποδέχεται. Ασφαλώς, δεν μπορούμε να αξιώσουμε «την κεφαλί επί πίνακι» από κάποιον που θα προκαλέσει ένα τέτοιο σοβαρό δυστύχημα ΑΠΟ ΑΜΕΛΕΙΑ/ΑΠΡΟΣΕΞΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ. Επαναλαμβάνω, γι’ αυτό πληρώνουμε ασφάλιστρα για τα οχήματά μας: για να αποζημιώσουμε όποιον τυχόν βλάψουμε με την απροσεξία μας.

Από εκεί και πέρα, καθήκον μίας ευνομούμενης πολιτείας είναι να τιμωρεί κάθε συμπεριφορά που ξεφεύγει από τα παραπάνω όρια, με τρόπο που να ικανοποιεί το περίφημο «κοινό περί δικαίου αίσθημα». Να είσαι βέβαιος ότι η θεωρητική επεξεργασία όλων αυτών των φαινομένων, ώστε να έχουμε ένα σύστημα που να δίνει όσο το δυνατόν πιο «ικανοποιητικές» λύσεις δεν είναι ούτε άλλοθι, ούτε συνεχνιακό ζήτημα. Είναι προϋπόθεση να μη γίνουμε ζούγκλα.

Τα έργα και τις ημέρες του Harry Callahan τα έχω -όλα τους- στην προσωπική μου συλλογή και συχνά-πυκνά ανατρέχω σε αυτά και βυθίζομαι στον πικρόχολο κόσμο τους. Κατά κάποιο τρόπο, με ανακουφίζει. Σε καμμία περίπτωση όμως δεν θα συναινούσα σε μία «real world» κοινωνία αυτοδικίας.
 

polemistis

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2006
Μηνύματα
1.162
Like
6
Πόντοι
16
Η δικαιοσύνη είναι για τους ανθρώπους. Αυτός είναι ζώο όχι μόνο γιατί κατά 90% σκότωσε έναν άνθρωπο για να αποδείξει ότι είναι καυλόγκαζος και Γιούχα Κάνκουνεν αλλά γιατί τον παράτησε σαν σκυλί να ξεψυχίσει στον δρόμο. Θέλει πάτημα κάτω μέχρι να βλαστημήσει την ώρα που γεννήθηκε.
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.361
Κριτικές
3
Like
7.007
Πόντοι
1.486
Έτσι έφυγε το 1982 ο αδελφός του κολλητού μου αφήνοντας πίσω γυναίκα 3 μηνών έγκυο.Παληκάρι 23 χρονών...Τα συλληπητήριά μου στην οικογένεια του φίλου..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom