Νέα

Ο λύκος της Γουόλ Στριτ / Σκορτσέζε και Ντι Κάπριο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ΠΥΡΑΥΛΟΣ
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 298
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.795
Κριτικές
25
Like
1.914
Πόντοι
2.537
Την είδα. Απευθύνεται σε 15 χρονους. Οι μεγαλύτεροι από αυτή την ηλικία που έχουν 5 εμπειρίες και ξέρουν 5 πράγματα κάθε λεπτό που περνάει βλέποντας την ταινία αντί να μπαίνουνε μέσα στην ιστορία απομακρύνονται. Ο λόγος είναι ότι είναι γελοία μυθοπλασία. Δεν μπορείς να μπεις στη θέση των πρωταγωνιστών και να ταυτιστείς.

Μαλακία στο στυλ των συμμοριών της ΝΥ που επίσης ήταν αισχρή φαντασιοπληξία σε βαθμό ιλαρότητας. Το υποδειγματικό σενάριο θα ήταν να θύμιζε την ταινία Καζίνο απλά με μεταφορά στην Γουολ Στριτ. Αλλά όχι αυτό ήταν απλά ένα τρίωρο ΧΩΡΙΣ σενάριο. Αντ' αυτού του γάμησε τη μάνα και τον πατέρα στην υπερβολή.

Τέλος, λάθος επιλογή ηθοποιού. Άλλο ΝΤΕ Νίρο άλλο ΝΤΙ Κάπριο. Δεν είναι όλοι ίδιοι. Ο Κάπριο ότι και να κάνει δεν μπορεί να πείσει ότι δεν είναι μπουχέσας, χέστης, αγαπούλης. Τέλος, ξέρεις ότι είναι βλάκας. Δε θα έβγαζε ποτέ λεφτά με το μυαλό του και φαίνεται. Άρα δεν μπορεί να το υποστηρίξει.

1) Ποιος ειπε οτι χρειαζεται "μυαλο" για να ΠΟΥΛΑΣ μετοχες? Ειδες να κανει καμια αναλυση, ή κανενα οικονομετρικο μοντελο πριν αγορασει? Απλως ψωνιζε ο,τι μετοχη να 'ναι, και επειδη εκεινη την περιοδο η Wall Street δουλευε καλα, ολες οι επιλογες απεδιδαν (εκτος απο τις πολυ κακες). Εξαλλου, ο τυπος ζουσε κυριως απο το 1-2% της μεσιτειας, κι οχι απο τις αποδοσεις των χαρτιων...

2) Ποιος ειπε οτι μιλαμε για "υπερβολες"? Η ζωη του τυπου ηταν πανω-κατω αυτη. Αν εσυ δεν μπορεις να το χωνεψεις, κανοντας αδοκιμες συγκρισεις με τη ζωουλα σου... δικο σου θεμα!

3) Ο Ντι Καπριο εκανε την καλυτερη ερμηνεια της ζωης του, by far. Ο Ντε Νιρο ισως να μην ταιριαζε πολυ, ισως και να ταιριαζε... παντως, οπως και να 'χει, ο Ντι Καπριο ΓΑΜΗΣΕ. (Γενικα, δεν τον εκτιμω σαν ηθοποιο)

4) Δεν ξερω ποιους πλουσιους γνωριζεις, ΑΝ γνωριζεις, και τι επαγγελλονται, παντως αν περιμενεις να συγκρινεις τον Belford με το Βαρδη Βαρδινογιαννη, ή το Στασινοπουλο, τοτε εισαι γτπ.
Προφανως, καποιος που διοικει τη Μοτορ Οιλ ή τη Βιοχαλκο δεν κανει τα ξεφτιλικια ενος τυχαρπαστου broker, μπροστα στους εργατες του. Αλλο στατους, αλλες αναγκες, αλλο "κοινο" μες στην επιχειρηση, αλλη χωρα, αλλη εποχη, αλλοι ανθρωποι...
Αν δεν καταλαβαινεις ολα αυτα, προφανως και εχεις ΕΣΥ μυαλο 15χρονου
 

Marie-ann

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2012
Μηνύματα
3.255
Like
3
Πόντοι
16
Επειδή ΑΚΟΜΑ έχω μία ΑΜΟΙΔΡΗ υπόνοια ότι δεν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.
Κατανοείς τη διαφορά του τα φουσκώνω με το τα παρουσιάζω τελείως διαφορετικά απότι είναι; Δηλαδή τα αλλοιώνω;
Συμφωνούμε στο ότι η ταινία δεν φούσκωσε αλλά αλλοίωσε το χαρακτήρα, τα άτομα, τις καταστάσεις;
Πιστεύεις ότι η ταινία σε έκανε να μάθεις περισσότερα για την Γουωλ Στρητ ή ότι σε παραπληροφόρησε;

Όχι δεν συμφωνούμε
Επειδή πάντα έχω ένα κόλλημα όταν η ταινία πρόκειται για αληθινή ιστορία να διαβάζω πριν ή μετά πληροφορίες για την αληθινή ιστορία
απ'ότι διάβασα, η ταινία ήταν ιδιαίτερα πιστή στη πραγματικότητα.
Φαντάζομαι ότι θα είχε στοιχεία υπερβολής γιατί ναι ταινία είναι και πρέπει να κάνει εντύπωση αλλά δεν νομίζω να αλλοίωσε πράγματα.
Αν με έκανε να μάθω πράγματα για τη Wall Street? Ποιός σου 'πε καλέ ότι πήγα για να μάθω, για να περάσω καλά πήγα!
Και ήταν ένα πολύ διασκεδαστικό 3ώρο!
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
24.039
Κριτικές
7
Like
9.746
Πόντοι
1.686
Μόνη σου πήγες ή με παρέα ;

Έλεγα να δώ την ταινία ,αλλά οι κριτικές ...
 
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
2.072
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
16
1) Ποιος ειπε οτι χρειαζεται "μυαλο" για να ΠΟΥΛΑΣ μετοχες? Ειδες να κανει καμια αναλυση, ή κανενα οικονομετρικο μοντελο πριν αγορασει? Απλως ψωνιζε ο,τι μετοχη να 'ναι, και επειδη εκεινη την περιοδο η Wall Street δουλευε καλα, ολες οι επιλογες απεδιδαν (εκτος απο τις πολυ κακες). Εξαλλου, ο τυπος ζουσε κυριως απο το 1-2% της μεσιτειας, κι οχι απο τις αποδοσεις των χαρτιων...

2) Ποιος ειπε οτι μιλαμε για "υπερβολες"? Η ζωη του τυπου ηταν πανω-κατω αυτη. Αν εσυ δεν μπορεις να το χωνεψεις, κανοντας αδοκιμες συγκρισεις με τη ζωουλα σου... δικο σου θεμα!

3) Ο Ντι Καπριο εκανε την καλυτερη ερμηνεια της ζωης του, by far. Ο Ντε Νιρο ισως να μην ταιριαζε πολυ, ισως και να ταιριαζε... παντως, οπως και να 'χει, ο Ντι Καπριο ΓΑΜΗΣΕ. (Γενικα, δεν τον εκτιμω σαν ηθοποιο)

4) Δεν ξερω ποιους πλουσιους γνωριζεις, ΑΝ γνωριζεις, και τι επαγγελλονται, παντως αν περιμενεις να συγκρινεις τον Belford με το Βαρδη Βαρδινογιαννη, ή το Στασινοπουλο, τοτε εισαι γτπ.
Προφανως, καποιος που διοικει τη Μοτορ Οιλ ή τη Βιοχαλκο δεν κανει τα ξεφτιλικια ενος τυχαρπαστου broker, μπροστα στους εργατες του. Αλλο στατους, αλλες αναγκες, αλλο "κοινο" μες στην επιχειρηση, αλλη χωρα, αλλη εποχη, αλλοι ανθρωποι...
Αν δεν καταλαβαινεις ολα αυτα, προφανως και εχεις ΕΣΥ μυαλο 15χρονου

Καλά ρε τύπε χαλάρωσε δε χρειάζεται να με προσβάλλεις επειδή έθιξα την επαγγελματική υπόλειψη του Σκορτσέζε και του Ντι Κ.
Δε γαμάτε μαζί τις γκόμενες ούτε παίρνετε μαζί τα μυρια.
Είπαμε η εικόνα είναι αλλοιωμένη σε βαθμό που είναι προσβλητικά μη αναγνωρήσιμη.
Άμα είναι να αρχίσω να ζηλεύω ταινίες θα αρχίσω από τον Σούπερμαν χαλάρωσε.
 

Marie-ann

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2012
Μηνύματα
3.255
Like
3
Πόντοι
16
Ναι, γι' αυτό ρωτάω!Και όλοι όσοι κατεβαίνουν με το bs player, είναι ή άκυροι ή υπότιτλοι του game of thrones  :2funny:

εμένα μου κατεβαίνουν πάρα πολλοί της ταινίας
φτιάξε τις ρυθμίσεις

κατέβηκαν και κάτι ελληνικοί αλλά είναι χάλια μετάφραση google translate καλύτερα να βάλεις αγγλικούς
 

Ολλανδός

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
7.971
Like
9
Πόντοι
66
εμένα μου κατεβαίνουν πάρα πολλοί της ταινίας
φτιάξε τις ρυθμίσεις

κατέβηκαν και κάτι ελληνικοί αλλά είναι χάλια μετάφραση google translate καλύτερα να βάλεις αγγλικούς
Μια χαρά είναι οι ρυθμίσεις.....τις είδα μόλις τώρα.....τέσπα, θα το ψάξω λίγο αλλιώς θα το δω με αγγλικούς υπότιτλους....
 

Marie-ann

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2012
Μηνύματα
3.255
Like
3
Πόντοι
16
Μια χαρά είναι οι ρυθμίσεις.....τις είδα μόλις τώρα.....τέσπα, θα το ψάξω λίγο αλλιώς θα το δω με αγγλικούς υπότιτλους....


αν ψάχνεις ελληνικούς δεν νομίζω να βρεις

ότι μου έβγαλε το bs ήταν χάλια
 

Ολλανδός

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
7.971
Like
9
Πόντοι
66
αν ψάχνεις ελληνικούς δεν νομίζω να βρεις

ότι μου έβγαλε το bs ήταν χάλια
Κανένα πρόβλημα!Θα το δω με αγγλικούς και όταν βγουν ελληνικοί θα το ξαναδώ :grin:
Ευχαριστώ για την βοήθεια anyway :grin:
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.795
Κριτικές
25
Like
1.914
Πόντοι
2.537
Καλά ρε τύπε χαλάρωσε δε χρειάζεται να με προσβάλλεις επειδή έθιξα την επαγγελματική υπόλειψη του Σκορτσέζε και του Ντι Κ.
Δε γαμάτε μαζί τις γκόμενες ούτε παίρνετε μαζί τα μυρια.
Είπαμε η εικόνα είναι αλλοιωμένη σε βαθμό που είναι προσβλητικά μη αναγνωρήσιμη.
Άμα είναι να αρχίσω να ζηλεύω ταινίες θα αρχίσω από τον Σούπερμαν χαλάρωσε.

Δεν εχω καμια εμμονη με το Σκορτσεζε - παροτι γενικα ειναι απ' τους αγαπημενους μου

Εγω εμφισβητω την αμφισβητησή σου απεναντι στο lifestyle του Μπελφορντ - ή του οποιουδηποτε αναλογου τυπου.

Σκεψου οτι ο ΠΑΡΑΣΙΤΙΚΟΣ χρηματοπιστωτικος καπιταλισμος σου χαριζει 60-70 εκατ. ευρω το μηνα - χωρις να μπορεις να τα κανεις τιποτα!! (πού να επενδυσεις? αφου τα παντα εκει ειναι εντασης εργασιας - περα απο τα PC)

Εισαι, λοιπον, 40 χρονων, με ΑΠΕΙΡΑ λεφτα στην τσεπη, χωρις καποια παραγωγικη δραστηριοτητα να χρηματοδοτησεις και χωρις ηθικες αναστολες.
Τι κανεις?

Απαντηση: Τα καλυτερα, μεγαλυτερα, ακριβοτερα και πιο οργιωδη παρτι!/ Δεν υπαρχει κατι αλλο περα απ' αυτο.

ΥΓ Για μενα η ταινια ειναι εξαιρετικα διδακτικη, αν τη δεις απο αυτη τη σκοπια. Δηλαδη, ποσο ματαιο και αντιπαραγωγικο μπορει να γινει το παραγωγικο μοντελο που ολοι εκθειαζουνε νυχθημερον (κατηγορωντας την οποιαδηποτε αποκλιση ως "Σοβιετία")
 

Marie-ann

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2012
Μηνύματα
3.255
Like
3
Πόντοι
16
Δεν εχω καμια εμμονη με το Σκορτσεζε - παροτι γενικα ειναι απ' τους αγαπημενους μου

Εγω εμφισβητω την αμφισβητησή σου απεναντι στο lifestyle του Μπελφορντ - ή του οποιουδηποτε αναλογου τυπου.

Σκεψου οτι ο ΠΑΡΑΣΙΤΙΚΟΣ χρηματοπιστωτικος καπιταλισμος σου χαριζει 60-70 εκατ. ευρω το μηνα - χωρις να μπορεις να τα κανεις τιποτα!! (πού να επενδυσεις? αφου τα παντα εκει ειναι εντασης εργασιας - περα απο τα PC)

Εισαι, λοιπον, 40 χρονων, με ΑΠΕΙΡΑ λεφτα στην τσεπη, χωρις καποια παραγωγικη δραστηριοτητα να χρηματοδοτησεις και χωρις ηθικες αναστολες.
Τι κανεις?

Απαντηση: Τα καλυτερα, μεγαλυτερα, ακριβοτερα και πιο οργιωδη παρτι!/ Δεν υπαρχει κατι αλλο περα απ' αυτο.

ΥΓ Για μενα η ταινια ειναι εξαιρετικα διδακτικη, αν τη δεις απο αυτη τη σκοπια. Δηλαδη, ποσο ματαιο και αντιπαραγωγικο μπορει να γινει το παραγωγικο μοντελο που ολοι εκθειαζουνε νυχθημερον (κατηγορωντας την οποιαδηποτε αποκλιση ως "Σοβιετία")

Και φέρνανε όντως τις πουτάνες στο γραφείο?
Και ορχήστρες και μαϊμούδες?
Αυτό δεν παίζει
Γιατί εντάξει θέλει να γαμήσει ο Μπέλφορτ, θέλουν να γαμήσουν κι άλλοι 10-20, αλλά όλο το γραφείο έχει και γυναίκες έχει και κόσμο που μπορεί να μη γουστάρει
Εντάξει στα σπίτια τους δεν το βρίσκω καθόλου υπερβολικό να κάνανε όργια
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Αντε παλι τα οργιωδη παρτυ σαν σκοπος ζωης.
Εγω παντως οταν ακουω τετοια, θυμαμαι μια ατακα του γουρουνιού, στον κοκκορα του Αρκα.
Που του λεει καποιος "το νοημα της ζωης ειναι το οργιωδες σεξ".
Και απανταει "Ασυμφορο. Και τι θα κανεις τις αλλες 23 ωρες της ημερας"?
 

Marie-ann

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2012
Μηνύματα
3.255
Like
3
Πόντοι
16
Αντε παλι τα οργιωδη παρτυ σαν σκοπος ζωης.
Εγω παντως οταν ακουω τετοια, θυμαμαι μια ατακα του γουρουνιού, στον κοκκορα του Αρκα.
Που του λεει καποιος "το νοημα της ζωης ειναι το οργιωδες σεξ".
Και απανταει "Ασυμφορο. Και τι θα κανεις τις αλλες 23 ωρες της ημερας"?


Εσύ αυτό κατάλαβες απ'τη ταινία?
Ότι τα οργιώδη πάρτι είναι σκοπός ζωής?
Αφου σου δείχνει ότι όλοι ουσιαστικά δυστυχισμένοι ήταν!
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Εσύ αυτό κατάλαβες απ'τη ταινία?
Ότι τα οργιώδη πάρτι είναι σκοπός ζωής?
Αφου σου δείχνει ότι όλοι ουσιαστικά δυστυχισμένοι ήταν!
Στον Κosamf απαντησα καλο μου. Την ταινια δεν την εχω δει.
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.795
Κριτικές
25
Like
1.914
Πόντοι
2.537

Δεν καταλαβαινω τη διαφωνια σας.

Ο Μπελφορντ ΑΥΤΟ ηθελε να κανει και ΑΥΤΟ εκανε.
Εγω που δεν πολυσυμπαθω τα μεγαλα παρτι και τα κοτερα, ειμαι φτωχος.

Εσεις, φτωχοι.

Ο Μπελφορντ, πλουσιος.

Περισσοτερο λυπαμαι εκεινους που ΟΝΤΩΣ θελουν να κανουν αυτη τη ζωη, αλλα δεν μπορουν γτ δεν εχουν την ικανοτητα. Και παω στοιχημα πως μιλαμε για το 95% οσων διαβαζουν αυτο το θρεντ
 

Marie-ann

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2012
Μηνύματα
3.255
Like
3
Πόντοι
16
Δεν καταλαβαινω τη διαφωνια σας.

Ο Μπελφορντ ΑΥΤΟ ηθελε να κανει και ΑΥΤΟ εκανε.
Εγω που δεν πολυσυμπαθω τα μεγαλα παρτι και τα κοτερα, ειμαι φτωχος.

Εσεις, φτωχοι.

Ο Μπελφορντ, πλουσιος.

Περισσοτερο λυπαμαι εκεινους που ΟΝΤΩΣ θελουν να κανουν αυτη τη ζωη, αλλα δεν μπορουν γτ δεν εχουν την ικανοτητα. Και παω στοιχημα πως μιλαμε για το 95% οσων διαβαζουν αυτο το θρεντ

Δε νομίζω να διαφωνούμε γι'αυτό αλλά για το κατά πόσο αυτά που είδαμε στη ταινία ήταν ρεαλιστικά γιατί το φτωχό μας μυαλουδάκι (και δεν το λέω ειρωνικά) δεν έχει συνηθίσει πολυτέλειες τέτοιου μεγέθους.
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.795
Κριτικές
25
Like
1.914
Πόντοι
2.537
Δε νομίζω να διαφωνούμε γι'αυτό αλλά για το κατά πόσο αυτά που είδαμε στη ταινία ήταν ρεαλιστικά γιατί το φτωχό μας μυαλουδάκι (και δεν το λέω ειρωνικά) δεν έχει συνηθίσει πολυτέλειες τέτοιου μεγέθους.

Ναι, αλλα αυτες οι πολυτελειες ΥΠΑΡΧΟΥΝ και καποιοι τις ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΝ!

Αυτο προσπαθω να εξηγησω στον Ιεραποστολο και σε ολους τους αλλους εδω μεσα.

Τωρα, αν προσπαθειτε να κανετε αναλογιες με Ελληνες επιχειρηματιες, θα πεσετε σε τοιχο, γιατι... ειπαμε... αααλλη φαση/ αλλη κοινωνια.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom