Νέα

Ο 50άρης είναι ένας νέος της εποχής

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Kalogero
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 480
  • Εμφανίσεις 30K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
γυμναστικη..καλη φυσικη κατασταση δηλαδη..σωστο φαγητο..υπνο οσο μπορεις και εισαι σαν 30αρης και ισως και καλυτερος...
η γυμναστικη επιβάλλεται (σε καθε ηλικια) για να νιωθεις ολο και πιο ζωντανος...για μενα έρχονται και τα υπόλοιπα
 

montiliani

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Απρ 2008
Μηνύματα
1.942
Like
6.944
Πόντοι
1.056
+++ Ασχολήθηκα με τον βουδισμό αρκετά στο παρελθόν και πραγματικά τον βρίσκω πολύ ''γεμάτο'' ακόμα και στο επίπεδο της ''θρησκείας'' νομίζω δίνει μια καλή οπτική γωνία για την ύπαρξη του ανθρώπου :hi:
Καλημερα Φιλε Αγραμματε......επειδη ειναι" απροσωπο "το σαιτ δεν πιστευω να εισαι σε κανενα στυλ ετσι...??? για την δευτερη φωτο σε εχω.....Καλα να περνας.....
 

Συνημμένα

  • shutterstock_676770544.jpg
    shutterstock_676770544.jpg
    48 KB · Εμφανίσεις: 56
  • IMG_6256.PNG.jpg
    IMG_6256.PNG.jpg
    127,1 KB · Εμφανίσεις: 52
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.945
Πόντοι
2.356
ναι...ολα καλα ολα ωραια περι "ζωης" αλλα εγω εχασα 2 χρόνια απο τη ζωη μου με αυτη τη μαλακια τον ιο...(και βλεπω να τριτώνει)..και οχι μονο εγω φαντάζομαι :confused:
Άλλοι έχασαν πραγματικά τη ζωή τους,τη δουλειά τους,κ.λ.π.
Κάποιοι άλλοι φυσικά,άδραξαν ευκαιρίες,έβγαλαν φράγκα από την υπόθεση.

Αυτό που λησμονούμε είναι ότι στη ζωή δεν υπάρχουν εγγυήσεις.
Ο κορονοιός δεν είναι τίποτα μπροστά στο να είχαμε γεννηθεί στην Ελλάδα αρχές ή μέσα 20ου αιώνα
και να πεθαίναμε στα 18 μας σα σκυλιά στα αμπέλια σε κανάν Βαλκανικό,Παγκόσμιο ή εμφύλιο πόλεμο.
 

Sicarios

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Απρ 2019
Μηνύματα
714
Κριτικές
26
Like
3.478
Πόντοι
1.436
Ποοο ότι πιο ωραίο έχω διαβάσει φιλτατε…Σε ζηλεύω φιλε μπραβο σου..Εγώ ρε πούστη μου όντας είδη 48 δε ξέρω με το θέμα της πανδημίας απέχω εδώ και καιρό από το άθλημα…τα παρακολουθώ από μακρια βέβαια στο τρομερό αυτο σαιτ..αλλα Παρολο που είμαι οικονομικά άνετος φοβάμαι να κάνω κίνηση από τη μερα που έσκασε το θέμα του ιού..ομως παω τις επόμενες μέρες σαλονικα και θα κάνω come back από κει (είδη έχω κάνει έρευνα και έχω βρει καλο υλικό) αλλά είδη το σκέφτομαι και αγχώνομαι ρε πούστη μου μην κολλήσω κάνα κοβιντ και ποιος ξέρει τι γίνετε μετα..έχω και κάτι θεματάκια υγειας όχι κάτι σοβαρό αλλά φοβάμαι πολύ..αλλά γενικα μου χει λείψει απίστευτα ένα καλο εσκορτακι…έπαιρνα κάτι δυνατά συνοδακια προ κοβιντ από diva η από Σουζανα ακόμα πιο παλια η μετά πήγαινα για ένα καλο μασαζακι στο γνωστό στέκι στο Κολωνακι η καλούσα στο σπιτι κανα πιπίνι από τα μεγάλα γραφεία με τα μασαζ κατοικον τι εποχαρες τρομερές..δε πάει άλλο όμως περνάνε τα
Χρόνια ..πρέπει να γίνει το come back..
Καρντασι κατ αρχας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια . Κατα δεύτερον , είναι απόλυτα φυσιολογικό να έχεις καποιες επιφυλάξεις και δισταγμούς . Οι εποχές είναι τέτοιες που πραγματικά ειμαστε όλοι σε μεγάλο δίλλημα . Την προηγούμενη εβδομάδα ειμουν εγώ Αθήνα και πήγα δυο φορές Κροκεών για γούστα . Να σου ειμαι ειλικρινής , πήγα , εβγαλα τα γούστα μου , αλλά είχα και στο πίσω μέρος του κεφαλιού μου το άγχος για τις επόμενες μέρες .

Το θέμα πιο είναι : τα γούστα ήθελα να τα βγάλω οχι γιατί μου λείπει το γαμησι , αλλά γιατί μ αρέσει όλη η διαδικασία . Να ψάξω , να τσεκάρω , να μπω στο αμαξάκι μου , να ακούσω μουσικουλα, να έχω την έκρηξη αδρεναλίνης για το επερχόμενο γαμησι , να έχω την αίσθηση οχι του 50χρονου , αλλά του άντρα κυνηγού που ανακαλύπτει ακόμα εμπειριες όπως στα νιάτα του.

Απο τον τρόπο που γράφεις , πιστεύω ότι καταλαβαίνεις απόλυτα τι εννοώ . Αυτός ο τρόπος ήταν πάντα για μένα τρόπος ζωής , κι ευτυχώς είχα τα οικονομικά μέσα να τον ακολουθώ . Δεν αναιρεί όμως ρε γαμωτο το γεγονός ότι οι μέρες θέλουν προσοχή . Τώρα τι προσοχή θα μου πεις αν πηγαίνεις για γούστα ….. Η μόνη λύση είναι η αποχή , κακά τα ψέματα . Μη λέμε χαζά , οποιος γυρίζει υπάρχει αυξημένη πιθανότητα να αρπάξει κάτι . Εγώ δε μπορώ την αποχή , ούτε έχω την υπομονή να περιμένω μέχρι να γίνει ανοσία . Άρα τζογαρω….

Αδερφέ με το καλό να μας έρθεις και να βγάλεις και τα γούστα σου. Εγώ μαζί σου , δε θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλες λοιμοξιολόγοι
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.896
Like
17.931
Πόντοι
3.656
ναι...ολα καλα ολα ωραια περι "ζωης" αλλα εγω εχασα 2 χρόνια απο τη ζωη μου με αυτη τη μαλακια τον ιο...(και βλεπω να τριτώνει)..και οχι μονο εγω φαντάζομαι :confused:

Εγώ πάλι βλέπω ότι πολλοί ζούνε μια χαρά,σαν να μην υπήρξε ποτέ ο ιος.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Εγώ πάλι βλέπω ότι πολλοί ζούνε μια χαρά,σαν να μην υπήρξε ποτέ ο ιος.
οι πιτσιρικάδες που ειναι στη κοσμάρα τους...οκ..αντε να βάλω και αυτους που δεν εκαναν ουτως η αλλως τιποτα στη ζωη τους οποτε τους ήρθε μια η αλλη
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.067
Κριτικές
10
Like
13.075
Πόντοι
3.846
Η βροχή έκοψε. Παράθυρο ευκαιρίας για μια βόλτα σο βουνό. Καλημέρα σε όλους !! :hi: :hi: :hi:
Kαλά να περάσεις.

Καμιά φορά παικταρά μου επιστρέφω στη μουσική που άκουγα ως φοιτητής και ακούω U2 "I still haven't found what I'm looking for"και ελπίζω να μην το βρω. Άκουγα και Smiths "if you 're so clever, why are you on your own tonight?" και σκέφτομαι ότι έχω πιάσει πάτο στα 26 μου, δεν πήγα σε ψυχολόγο ,δεν πήρα φάρμακα (ίσως θα έπρεπε) αλλά σηκώθηκα μόνος μου και σταδιακά βγήκα στην επιφάνεια. Και από τότε κάθε φορά που πλησιάζω στον πάτο, επειδή ξέρω πως είναι εκεί κάτω, φροντίζω να τον αποφύγω.

Κατάθλιψη, η μάστιγα των επόμενων δεκαετιών. Οι γενιές που μεγαλώνουν χωρίς να φτάσουν τα οικονομικά επιτεύγματα των γονιών τους, χωρισμένοι και χωρισμένες 40-45 που δεν κατάφεραν να ξαναφτιάξουν τη ζωή τους. Ηλικιωμένοι που τους εγκαταλείπουν οι δυνάμεις τους.

Η δική μου απάντηση: θα αθλούμαι μέχρι να κοπώ στα δύο. Θα τρέχω να προλάβω όλα. Έχασα πολύτιμα χρόνια που θα μπορούσα να είχα χτίσει κάτι, έμαθα από τα λάθη μου γιατί για να μάθεις πληρώνεις. Και αυτό που έμαθα είναι να εκτιμώ το χρόνο.

Έχω ήδη βάλει το δικό μου resolution για το νέο έτος. Θα ελαττώσω ως και θα κόψω τελείως άσκοπες συναντήσεις για καφέ μέσω Tinder με γυναίκες που ούτε με καυλώνουν, ούτε εγώ τις καυλώνω. Τελικά κανείς μας δεν κερδίζει τίποτα και επιστρέφουμε στη μοναξιά. Επιστρέφω στο καμάκι στα μπαρ, με τις καραντίνες ούτε που έβγαινα βράδυ αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι γιατί όχι;
 

Count Montechristo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Οκτ 2021
Μηνύματα
405
Κριτικές
4
Like
1.669
Πόντοι
481
Πως το είπε ο Καρλ Γιουνγκ; Να είσαι υπεύθυνος εσύ για την πορεία σου στη ζωή κι όχι να είναι η ζωή υπεύθυνη γι' αυτή. Αυτό είχα πάντα ως γνώμονα στην πορεία μου. Τώρα, μια στροφή πριν τα 50 βλέπω πως δεν ζω σε κάποιο loft στο Λονδίνο. Δεν οδηγώ Aston Martin ούτε επιχειρώ να εκφράσω τα θνητά μου αισθήματα σε ένα μεγάλο πιάνο.
Αντ' αυτών, είμαι επιστήμονας με ένα "κεφάλι γεμάτο χρυσάφι" (λόγω γνώσεων και εμπειριών υποτίθεται), έχω αγοράσει ένα καινούργιο, μεγάλο διαμέρισμα, έχω ένα ακριβό αυτοκίνητο και οι άνθρωποι που με περιβάλλουν είναι αρωγοί στην πορεία μου και όχι τροχοπέδη. Γρατζουνάω λίγο την κιθάρα αλλά δεν είμαι κι ο Gilmour. Δεν έχω πετύχει ακόμη όλους τους στόχους μου στη ζωή ούτε είμαι και απόλυτα ικανοποιημένος από ότι κατάφερα ως τώρα. Απέχω πολύ από αυτό που ονειρεύτηκα ως παιδί αλλά αισθάνομαι ικανοποιημένος για όσα πέτυχα μόνος μου σε μια ζωή γεμάτη αντιξοότητες. Φαντάζομαι αυτός είναι ο πλούτος του μεσήλικα.
Δεν είχα ποτέ τα @@ να παρατήσω τα πάντα και να γίνω surf bum όπως ονειρεύτηκα ένα βράδυ στην Κορνουάλη. Σέβομαι απεριόριστα τους ανθρώπους που μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο. Απλά δε νομίζω πως θα ήμουν ευχαριστημένος.
Είναι μεγάλη ιστορία να αποδεχτείς τον εαυτό σου, τη ζωή σου και τις επιλογές σου στα 50. Ελπίζω να τα καταφέρετε όλοι.
ΥΓ Δεν το έγραψα αυτό για να το παίξω κάποιος, πολλοί τριγύρω μου τα έχουν καταφέρει πολύ καλύτερα από μένα. Το ζουμί του μηνύματος είναι η τελευταία παράγραφος.
 

iliasl

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2021
Μηνύματα
793
Like
2.314
Πόντοι
446
Ας μας πει επισης καποιος για ποιον λογο οι συζυγοι (γυναικες) εχουν διαφορα προφιλ στα μεσα κοινωνικης δικτυωσης (μονες τους). Με κωδικους προσβασης που εχουν μονο Εκεινες, και οχι ο συζυγος τους. Επισης γιατι δεν εχουν κοινο προφιλ με τον αντρα τους. Αφου παντρεμενες δεν ειναι; Που αποσκοπει ολη αυτη η μυστικοπαθεια. Τι κρυβουν και τι φοβουνται. Να μην θυμηθουμε και τα κινητα τους με κωδικο προσβασης που ανοιγουν μονο αυτες. Σαν πολλα περιεργα να μαζευτηκαν.. ?

Τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης , είναι ένα απέραντο νυφοπάζαρο . Ακόμα και σε σελίδες και φόρουμ του τύπου , συνταγές μαγειρικής κτλ , πέφτει το ψάξιμο της αρκούδας . Δεν παίζει με την καμία , γυναίκα που κάνει προφίλ σε διάφορα μέσα , που συμμετέχει με τις ώρες κτλ , να μην μπει στο τριπακι για να ψαχτεί .

Ειδικά οι παντρεμένες έχουν τα πρωτεία , και μάλιστα οι “υπεράνω πάσης υποψίας “ , [ για τον περίγυρο τους ] . Και το μόνο σίγουρο είναι , ότι αυτό το χούι άπαξ και αποκτηθεί δεν κόβεται Ακόμη και εάν γίνει τσακωτή και χωρίσει και κλείσει το σπίτι της λόγο αυτού , πάλι θα το ξανακάνει στον επόμενο , ακόμη και εάν πρόκειται για αυτόν που γνώρισε , την έκαναν τσακωτή μαζί του κτλ
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.896
Like
17.931
Πόντοι
3.656
Τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης , είναι ένα απέραντο νυφοπάζαρο . Ακόμα και σε σελίδες και φόρουμ του τύπου , συνταγές μαγειρικής κτλ , πέφτει το ψάξιμο της αρκούδας . Δεν παίζει με την καμία , γυναίκα που κάνει προφίλ σε διάφορα μέσα , που συμμετέχει με τις ώρες κτλ , να μην μπει στο τριπακι για να ψαχτεί .

Ειδικά οι παντρεμένες έχουν τα πρωτεία , και μάλιστα οι “υπεράνω πάσης υποψίας “ , [ για τον περίγυρο τους ] . Και το μόνο σίγουρο είναι , ότι αυτό το χούι άπαξ και αποκτηθεί δεν κόβεται Ακόμη και εάν γίνει τσακωτή και χωρίσει και κλείσει το σπίτι της λόγο αυτού , πάλι θα το ξανακάνει στον επόμενο , ακόμη και εάν πρόκειται για αυτόν που γνώρισε , την έκαναν τσακωτή μαζί του κτλ

Γαμπροπάζαρο εννοείς
 

Count Montechristo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Οκτ 2021
Μηνύματα
405
Κριτικές
4
Like
1.669
Πόντοι
481
Για τον φίλο που ρώτησε πως είναι στα 50 σου να μην έχεις παιδιά. Επειδή είναι μεγάλη η συζήτηση θα σου πω αυτό που μου είπε ένας ηλικιωμένος σε κάποια μας συζήτηση. Όποιος έχει παιδιά να τα χαίρεται και όποιος δεν έχει να χαίρεται. Η διαιώνιση του γονιδίου μας δεν ήταν ποτέ αυτοσκοπός για μένα και την σύντροφό μου. Καταβάλλαμε τιτάνιες προσπάθειες χωρίς αποτέλεσμα. Ευτυχώς, μπορούμε να ζήσουμε οι 2 μας χωρίς δεκανικια κι έτσι την παλεύουμε.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.707
Κριτικές
1
Like
4.492
Πόντοι
1.706
Για τον φίλο που ρώτησε πως είναι στα 50 σου να μην έχεις παιδιά. Επειδή είναι μεγάλη η συζήτηση θα σου πω αυτό που μου είπε ένας ηλικιωμένος σε κάποια μας συζήτηση. Όποιος έχει παιδιά να τα χαίρεται και όποιος δεν έχει να χαίρεται. Η διαιώνιση του γονιδίου μας δεν ήταν ποτέ αυτοσκοπός για μένα και την σύντροφό μου. Καταβάλλαμε τιτάνιες προσπάθειες χωρίς αποτέλεσμα. Ευτυχώς, μπορούμε να ζήσουμε οι 2 μας χωρίς δεκανικια κι έτσι την παλεύουμε.
Αυτο με το γονιδιο μας το dna μας το σκεφτηκα πολλες φορες. Ειναι τόσο σημαντικο που πρεπει να το διαιωνισουμε?
Σαν ζευγαρι μπορειτε να υιοθετησετε, εγω δεν μπορω αν κ θα το ηθελα γιατι ειμαι single.
Η υιοθεσια ειναι κατι υπεροχο και πολυ παρεξηγημενο. Πως μπορεις να υιοθετησεις ενα σκυλακι αλλα οχι ενα ανθρωπακι. Ασε που ξεφευγεις απο θεματα οπως το να εχει το παιδι νοητικα ή κινητικα προβληματα.

Εγω θα το εκανα με χιλια.

Γνωριζω ζευγαρια πανω κατω στα 50-55 ατεκνα , που η υιοθεσια τους εφερε τεραστια ευτυχια στην ζωή τους.
 

Count Montechristo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Οκτ 2021
Μηνύματα
405
Κριτικές
4
Like
1.669
Πόντοι
481
Η υιοθεσία είναι κάτι που πιστέψαμε και κυνηγήσαμε επί σειρά ετών. Δεν ήθελα να δώσω λεπτομέρειες στη φράση "καταβάλλαμε τεράστιες προσπάθειες" αλλά θα σου πω το εξής. ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ; Μας ανάγκασαν να διακόψουμε κάθε προσπάθεια μετά από 5 έτη προσπαθειών. Δε θέλω να σου γράψω άλλα, πραγματικά με πονάει αυτό το θέμα...
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
4.763
Like
14.381
Πόντοι
3.506
Καλημερα Φιλε Αγραμματε......επειδη ειναι" απροσωπο "το σαιτ δεν πιστευω να εισαι σε κανενα στυλ ετσι...??? για την δευτερη φωτο σε εχω.....Καλα να περνας.....
Καλημέρα μύστη μου ! Οχι δεν είμαι σαν τις φώτο αλλά θα μπορούσα :grin: :confused: Τουλάχστιον σε προσωπικό επίπεδο μέσα από τον βουδισμό βρήκα την ''ισορροπία'' μέσα μου. Οπως λέγανε και οι αρχαίοι, μέτρον άριστον και επίσης ισορροπία σώματος και πνεύματος. Αυτό όμως που κέρδισα από αυτή την φιλοσοφία είναι να κατευθύνω τις σκέψεις μου (σε μεγάλο βαθμό, όχι απόλυτο) και να μην γίνομαι έρμαιο αυτών. Επίσης έμαθα να πειθαρχώ το σώμα μου (σε ένα βαθμο βέβαια) ωστε τα πάθη του να μην καταστρέφουν την ζωή μου. Ολο αυτό έχει ως αποτέλεσμα να βλέπω αισιόδοξα τη ζωή, να αισθάνομαι χαρούμενος και να χτίζω καλύτερες σχέσεις με τους ανθρώπους που συναναστρέφομαι. Δεν προτείνω σε κανέναν φυσικά να ακολουθήσει αυτή την φιλοσοφία, εμένα μου ταίριαξε αυτό είναι όλο :hi:
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.707
Κριτικές
1
Like
4.492
Πόντοι
1.706
Η υιοθεσία είναι κάτι που πιστέψαμε και κυνηγήσαμε επί σειρά ετών. Δεν ήθελα να δώσω λεπτομέρειες στη φράση "καταβάλλαμε τεράστιες προσπάθειες" αλλά θα σου πω το εξής. ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ; Μας ανάγκασαν να διακόψουμε κάθε προσπάθεια μετά από 5 έτη προσπαθειών. Δε θέλω να σου γράψω άλλα, πραγματικά με πονάει αυτό το θέμα...

Σοβαρα?
Γραψε μας αν θελεις τα δυο σοβαροτερα προβληματα που αντιμετωπισες, οσον αφορα την υιοθεσια
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Η υιοθεσία είναι κάτι που πιστέψαμε και κυνηγήσαμε επί σειρά ετών. Δεν ήθελα να δώσω λεπτομέρειες στη φράση "καταβάλλαμε τεράστιες προσπάθειες" αλλά θα σου πω το εξής. ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ; Μας ανάγκασαν να διακόψουμε κάθε προσπάθεια μετά από 5 έτη προσπαθειών. Δε θέλω να σου γράψω άλλα, πραγματικά με πονάει αυτό το θέμα...
Α τωρα το ειδα, μην γραψεις αφου σε ενοχλει ,οκ
 

iliasl

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2021
Μηνύματα
793
Like
2.314
Πόντοι
446
Η υιοθεσία δεν είναι και ότι πιο εύκολο για ένα ζευγάρι .Δυστυχώς για πολλά ζευγάρια είναι μια επίπονη και ψυχοφθόρα διαδικασία , και στο τέλος δίχως αποτέλεσμα . Υπάρχουν οικονομικά κριτήρια , κοινωνικά , μορφωτικά , ηλικιακά , όπως και άλλοι παράγοντες Και σίγουρα αρκετά ζευγάρια αδικούνται .
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.248
Like
3.509
Πόντοι
1.706
Θέτοντας λοιπόν την ερώτηση του thread!!! Πως αντιμετωπίζει κανείς το γήρας και τον κορεσμό ??? Που σε κάποια φάση είτε νέο είτε γέρο θα σε επισκεφτεί !! Συνήθως θα σε επισκεφτεί βέβαια σε πιο μεγάλες ηλικίες !! Και τι κάνεις τότε ??
Για το γήρας εγώ ποντάρω σε projects, στη διατήρηση της φόρμας και στην εξέλιξη της επιστήμης σχετικά με το anti-aging.
Για τον κορεσμό, στην αλλαγή οπτικής γωνίας πχ διαφορετικό target group, αναζήτηση διαφορετικών εμπειριών και σκηνικών κλπ.
Ίσως χρειάζεται και αλλαγή τρόπου ζωής, ας πούμε ένας τρόπος πιο μινιμαλιστικός...
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.120
Κριτικές
10
Like
1.562
Πόντοι
506
Αυτο με το γονιδιο μας το dna μας το σκεφτηκα πολλες φορες. Ειναι τόσο σημαντικο που πρεπει να το διαιωνισουμε?
Σαν ζευγαρι μπορειτε να υιοθετησετε, εγω δεν μπορω αν κ θα το ηθελα γιατι ειμαι single.
Η υιοθεσια ειναι κατι υπεροχο και πολυ παρεξηγημενο. Πως μπορεις να υιοθετησεις ενα σκυλακι αλλα οχι ενα ανθρωπακι. Ασε που ξεφευγεις απο θεματα οπως το να εχει το παιδι νοητικα ή κινητικα προβληματα.

Εγω θα το εκανα με χιλια.

Γνωριζω ζευγαρια πανω κατω στα 50-55 ατεκνα , που η υιοθεσια τους εφερε τεραστια ευτυχια στην ζωή τους.
Δε νομιζω οτι εχει να κανει με το dna, οι περισσοτεροι απο εμας δεν το κατανοουμε καν!
Περισσοτερο εχει να κανει με την αναμνηση, οταν θα φυγουμε, ποιος θα παρει τι σκυταλη και εκει εχει νοημα η υοθεσια.
 

troubaman

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
3.512
Κριτικές
28
Like
10.469
Πόντοι
3.296
Η "θέωση" είναι ο σκοπός/ολοκλήρωση του ανθρώπου, ο βασικός λόγος για τον οποίο αξίζει κανείς να ζει. Όλα τα άλλα (οικογένεια, σπουδές, δουλειά, χρήματα, κλπ) μπορεί να είναι, στην καλύτερη περίπτωση, απλά τα μέσα για να την επιτύχει...
πω πω πολύ το βάρυνα :confused::2funny::2funny::2funny:
Δεν εχει πρακτικη σημασια αυτο που εγραψες τυπε
Θυμιζει φραση απο τα θρησκευτικα.
Και οχι περιγραφη μιας αληθινης καταστασης "ολοκληρωσης" του ανθρωπου.
Δε το βαρυνες απλα παπαγαλισες μια φραση που μας λεγαν σε ενα απο τα πιο βαρετα μαθηματα στο σχολειο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom