Νέα

Ο 50άρης είναι ένας νέος της εποχής

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Kalogero
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 480
  • Εμφανίσεις 30K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Αρα αφου ειναι σε δημοσια διαθεση, καποιος θα εχει κανει τον κοπο να μεταφρασει αυτα τα συγκλονιστικα πραγματα. Τωρα κατα βαθος ξερεις κι εσυ οτι αυτα που λες δεν μπορουν να πεισουν κανεναν, δειχνοντας μια περιεργη εμπιστοσυνη σε καποιους που εγραψαν ενα βιβλιο οτι "μελετησαν κειμενα", προφανως για να βγαλουν λεφτα αυτο θα ελεγαν, αλλά ας το αφησουμε
Το θέμα είναι πως την ύπαρξη του χειρογράφου, που είναι ιδιοκτησία του Βρετανικού Μουσείου και αυτό το παραχωρησε στη Βιβλιοθήκη δεν την αρνείται κανείς. Για τα υπόλοιπα εγώ δεν καίγομαι να πεισω κάποιον. Ανέφερα ότι υπάρχουν και κάποιες άλλες θεωρίες. Αλλά το θεωρώ οξύμωρο να μιλάμε για προσπάθεια πειθούς οταν αναφερόμαστε σε ανθρώπους που πιστεύουν το αναποδεικτο. Ούτε δειχνω κάποια ιδιαίτερη εμπιστοσύνη σε κάποιους. Διαβαζω μια καινούρια θεωρία, την ψάχνω. Το αν αυτοί που την εκφερουν θελουν να βγαλουν λεφτά δε μου φαίνεται παράλογο. Κανείς δε δουλεύει για την ψυχή της μανας του.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.389
Κριτικές
18
Like
20.370
Πόντοι
4.546
Ολόκληρος Πωλ Νιούμαν λες να γαμούσε μόνο μια; :huh:
Κάπου είχα διαβάσει ότι το έπαιζε σε δύο ταμπλό και δεν ήταν τόσο πιστός, πολλά ξεστρατηματα. Απογοητεύτηκα, τον θεωρούσα πρότυπο αρρενωπότητας, εμφάνισης και χαρακτήρα.
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
4.496
Κριτικές
1
Like
7.535
Πόντοι
2.306
O Χριστός ηταν ο πιο ολοκληρωμενος ανθρωπος που περπατησε στον πλανητη και δεν ειχε παιδια
Ο πιο ολοκληρωμενος ανθρωπος στη Γη λοιπον , κατα την αποψη σου, δεν πηγε ποτε με γυναίκα…
και ειναι ο πιο ολοκληρωμενος ανθρωπος! :think::think:
Πιθανον γι’ αυτο η Εκκλησια τον ονομαζει θεανθρωπο, για να τον διαχωρισει απο τον ανθρωπο, ο οποιος δεν υφίσταται και δεν ζει χωρις ανθρώπινες αδυναμιες.
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
4.496
Κριτικές
1
Like
7.535
Πόντοι
2.306
Και ενα σχολιο επι του θεματος: όλες οι ηλικιες εχουν την χαρη τους αν τα εχεις καλα με το εαυτο σου κσι με τους γυρω σου.
Με οικογενεια, χωρις οικογένεια, πρωτίστως πρεπει να τα βρισκεις με τον εαυτο σου, προσεχοντας ταυτοχρονα και τους αλλους δίπλα σου διοτι οι σνθρωποι ειμαστε κοινωνικα οντα και χρεαιζομαστε αλλους ανθρωπους κοντα μας για να ζήσουμε.
Αν εισαι πενηνταρης και θες να ζήσεις σαν εικοσάρης, αυτο πιθανόν σημσινει οτι σου εχουν μεινει κενα απο την ηλικια εκεινη κσι προσπαθείς να τα αναπληρωσεις.
Χρειαζεται ομως προσοχή να μην γ@μησεις την ζωη των αλλων γυρω σου (οικογενεια, παιδια) επειδη εσυ εχεις κενά.
Καλο ειναι σε τετοιες περιπτώσεις να αποφεύγεται η δημιουργία οικογένειας, ειδικα σε νεαρη ηλικία.
οταν δεν ξερεις εσυ τι θελεις, δεν σξιζει να παίρνεις και άλλους στον λαιμό σου.
 

Mystery X

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.134
Κριτικές
4
Like
9.127
Πόντοι
2.306
Μην κάνεις αναπαραγωγή μπουρδολογιων και εσύ....αν το περάσεις και μετά από μήνες εξακολουθείς να έχεις προβλήματα στην αναπνοή τι θα λες ;Ότι είσαι υγιής;Πάλι άρρωστος θα είσαι απλά δεν θα μεταδίδεις τον ιό ..
Πιο πιθανό είναι να πάθεις κινεζική πανούκλα τώρα πια παρά να σε πατήσει αυτοκίνητο
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:
Άποψη σου.
Δεν ξέρω κανένα 40αρη με προβλήματα μετά από covid.
Αντιθέτως ξέρω και 70ρηδες με πνευμονικα προβλήματα που το πέρασαν χωρίς κανένα σύμπτωμα..
Ζουμε στο χώρα με τους περισσότερους θανάτους ανά εκατομμύριο επειδή έχουμε γίδια στην κυβέρνηση..
Για να μη βγω εκτός τοπικ, επιλογές του καθενός είναι αυτά, με το φόβο όμως δεν πας πουθενά. Ο φίλος θα πάθει κατάθλιψη τελικά με τη ζωή του αν μείνει άπραγος..
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
4.759
Like
14.372
Πόντοι
3.506
Ο Βουδισμός είναι περισσότερο μια φιλοσοφική προσέγγιση στο ερώτημα που μας ενδιαφέρει (τι είμαστε και για ποιο λόγο υπάρχουμε), παρά μια θρησκεία per se.

Ο Χριστιανισμός μοιάζει τελείως fake. Fabricated φολκλόρ ιστορίες γι' αγρίους. :confused:
+++ Ασχολήθηκα με τον βουδισμό αρκετά στο παρελθόν και πραγματικά τον βρίσκω πολύ ''γεμάτο'' ακόμα και στο επίπεδο της ''θρησκείας'' νομίζω δίνει μια καλή οπτική γωνία για την ύπαρξη του ανθρώπου :hi:
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Μάλλον δε το εξήγησα καλά....Και την αγαπάω ως άνθρωπο λ,και την εκτιμάω και γενικότερα έχουμε πράγματα να πούμε κλπ ....το μόνο που δε τραβάει είναι το σεξ ...και σε αν δεν κάνω λάθος εγώ το αποφεύγω ως επί το πλείστον ....είναι αυτό που είπε ο συνάδερφος ότι πιο πολύ τη βλέπω ως σύντροφό όχι ως γκόμενα....άρα προφανώς δε θέλω να πάει με άλλον και αν το κάνει θα είναι αφορμή να χωρίσω ....δε το γουστάρω με την καμμία ...όπως και εγώ δε θέλω να χαλάσω το σπίτι παρά μόνο έτσι μια παράνομη τρυφερή σχέση και μέχρι εκεί....τώρα ότι δε το έχω βρει,αυτό είναι άλλο θέμα ??
καλο ειναι ομως να εισαι λιγο προετοιμασμένος για παν ενδεχόμενο.Αλλωστε δεν μπορουμε να ελεγξουμε το κέρατο,μπορουμε ομως να ελέγξουμε την αντιδραση σε αυτο και οτιδήποτε μπορει να προκαλέσει.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.662
Κριτικές
62
Like
45.404
Πόντοι
9.297
+++ Ασχολήθηκα με τον βουδισμό αρκετά στο παρελθόν και πραγματικά τον βρίσκω πολύ ''γεμάτο'' ακόμα και στο επίπεδο της ''θρησκείας'' νομίζω δίνει μια καλή οπτική γωνία για την ύπαρξη του ανθρώπου :hi:
Αηδιες....στηρίζεται στην απάθεια...ενώ ο Χριστιανός αν την ώρα που προσεύχεται δει να πέφτει κάτω ένας συνάνθρωπος θα σπεύσει να τον βοηθήσει,δεν θα πει"να τελειώσω την προσευχή και μετά".
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
4.759
Like
14.372
Πόντοι
3.506
Αηδιες....στηρίζεται στην απάθεια...ενώ ο Χριστιανός αν την ώρα που προσεύχεται δει να πέφτει κάτω ένας συνάνθρωπος θα σπεύσει να τον βοηθήσει,δεν θα πει"να τελειώσω την προσευχή και μετά".
Μπορεί να μην σου αρέσει αλλά δεν είναι έτσι, στην αποταύτιση στηρίζεται και δεν είναι αηδίες
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.331
Πόντοι
28.786
Βροχή αβέρτα σήμερα έξω, και περιορισμένες οι δυνατότητες για κυριακάτικη βόλτα.

Ευκαιρία να ποστάρω κάποιες βιωματικές σκέψεις μου στο θέμα που είχα ποστάρει και πιο παλία σε άλλο θέμα,

Οσοι τα εχετε ξαναδιαβάσει απλά τα παραλείπετε,
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.662
Κριτικές
62
Like
45.404
Πόντοι
9.297
Άποψη σου.
Δεν ξέρω κανένα 40αρη με προβλήματα μετά από covid.
Αντιθέτως ξέρω και 70ρηδες με πνευμονικα προβλήματα που το πέρασαν χωρίς κανένα σύμπτωμα..
Ζουμε στο χώρα με τους περισσότερους θανάτους ανά εκατομμύριο επειδή έχουμε γίδια στην κυβέρνηση..
Για να μη βγω εκτός τοπικ, επιλογές του καθενός είναι αυτά, με το φόβο όμως δεν πας πουθενά. Ο φίλος θα πάθει κατάθλιψη τελικά με τη ζωή του αν μείνει άπραγος..
Εσύ δεν ξέρεις...για ρώτα 40/50 χρόνους με ζάχαρο για πόσον καιρό μετά την απουσία τους για ανάρρωση προσπαθουν για να επανέλθουν οι δυνάμεις τους.
Με ένα απλό συναχακι δεν υπάρχουν τέτοια θέματα...
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.331
Πόντοι
28.786
Μετά απο μια ''εξωτική'' βραδιά με δυο όμορφες λεσβίες παλιές μου γνώριμες από την εποχή που δούλευα στην Αμερική, που πέρασαν από την Αθήνα στο δρόμο για την Αίγυπτο με άφησε εξουθενωμένο σωματικό ράκος να κοιτάζω το πρωί της Κυριακής το καθρέφτη ενώ αυτές έφευγαν για το μουσείο της Ακρόπολης.

Η νυχτερινή ‘’υπερωρία’’ με τις λεσβίες που έφτασε κοντά στο να με στείλει αδιάβαστο, σε συνδυασμό με την εικόνα μου στο καθρέφτη, άνοιξε στο κεφάλι μου μονοπάτια και άρχισα να γράφω ως συνήθως με μανία.

Θέτοντας λοιπόν την ερώτηση του thread!!! Πως αντιμετωπίζει κανείς το γήρας και τον κορεσμό ??? Που σε κάποια φάση είτε νέο είτε γέρο θα σε επισκεφτεί !! Συνήθως θα σε επισκεφτεί βέβαια σε πιο μεγάλες ηλικίες !! Και τι κάνεις τότε ??
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.331
Πόντοι
28.786
Τα χρόνια περνάνε !! Οι Ρυτίδες χαρακιές !!! Πράγματα πάνω σου που σιγά σιγά χαλάνε !!

Και αναρωτιέσαι !! Μήπως γέρασα ?? Μπορεί !!! Μπορεί και όχι !!

Γιατί κοιτάζοντας γύρω μου προσεχτικά βλέπω και ‘’γέρους’’ χωρίς ρυτίδες. Βλέπω ‘’γέρους’’ ευθυτενείς λαμπάδες με βλέμμα θολό και γαριασμένο !!

Βλέπω επίσης ‘’νέους’’ με μάτια που λάμπουν από επιθυμία για ζωή γεμάτους ρυτίδες/χαρακιές ακόμη σε κάποιες περιπτώσεις και με καμπούρες ακόμη και υποβασταζόμενοι από μπαστούνια και γκλίτσες !!

Με τι καλύπτεται καλύτερα η ρυτίδα ?? Με μαλακοκρέμες η με ευτυχία και χαμόγελο ??
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.331
Πόντοι
28.786
Από το ‘’if you start me up’’ των νεανικών μου χρόνων πέρασα συν τω χρόνω στο ‘’Ι can get no, satisfaction’’ επίσης των Stones ( που τους λατρεύω ) μέσα από μια πορεία που είχε πάρα πολύ ταξίδι, πάρα πολύ σεξ, και πάρα πολύ διάβασμα σε μια αλλόκοτη ισορροπία που σταδιακά σκλήρυνε την ψυχή μου απέναντι στην ηδονή σωματική και ψυχική.

Και ήρθε η ώρα να αντιμετωπίσω νομοτελειακά το μεγαλύτερο θηρίο που ένας άνθρωπος μπορεί να αντιμετωπίσει. Το κορεσμό !! Ο αγώνας είναι αδυσώπητος !! Η παλινδρόμηση ανάμεσα στην ηδονή του σώματος και την οδύνη του καινού και της ματαιότητας είναι αναπόφευκτη !!

Το να περάσεις απο την ηδονή στην οδύνη και το αντίστροφο αρκεί να εναλλάξεις δυο φωνήεντα. Λες να υπαινίσσονται κάτι οι γλωσοπλάστες πρόγονοί μας ???
 

Mystery X

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.134
Κριτικές
4
Like
9.127
Πόντοι
2.306
Εσύ δεν ξέρεις...για ρώτα 40/50 χρόνους με ζάχαρο για πόσον καιρό μετά την απουσία τους για ανάρρωση προσπαθουν για να επανέλθουν οι δυνάμεις τους.
Με ένα απλό συναχακι δεν υπάρχουν τέτοια θέματα...
Μίλησα για υγιείς ανθρώπους.
Οχι για ανθρώπους με υποκείμενα νοσήματα.. Επίσης η όμικρον είναι θείο δώρο εφοσον δεν προκαλεί βαριά περιστατικά.. Και εννοείται ότι πάλι με βάση τα δεδομένα, οι εμβολιασμενοι έχουν πολύ λιγότερες πιθανότητες.
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.331
Πόντοι
28.786
Και ωθώ κάποιες φορές τον εαυτό μου στα όρια της ψύχωσης προσπαθώντας να αντλήσω ηδονή από κάτι στο οποίο έχω κορεσθεί.

Ο κορεσμός είναι σαν να σου βγάζει τη πρίζα και να σου απομυζά την ενέργεια και την όρεξη για ζωή !! Είναι οι στιγμές που νοιώθεις σαν να σε έχει γαμήσει ο Κινγκ Κονγκ χωρίς να υπάρχει κάποιος λόγος για αυτό !!

Για όσους έχουν απορίες σχετικά με το πως άνθρωποι πλούσιοι, νέοι, όμορφοι, και επώνυμοι αυτοκτονούν ??

Τους τις λύνω τώρα. Απλά αποτυγχάνουν να αντιμετωπίσουν το θηρίο του κορεσμού
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.331
Πόντοι
28.786
Υπάρχει άραγε εναλλακτική ?? Καθένας το παλεύει όπως μπορεί.

Προσωπικά παίζω το παιχνίδι μου ντριπλάροντας το κορεσμό μέσω της ψευδαίσθησης. Πέρα από τις όμορφες γυναίκες, ψάχνω τις αλλιώτικες, τις ιδιαίτερες τις σπάνιες.

Και ψάχνοντας την ιδιαιτερότητα γεύομαι και άλλα μουνιά !! Πολλά μουνιά !!! Περίεργα Μουνιά. Ταξιδεύοντας στις εσχατιές του κόσμου !! Ροζ μουνιά με ''περιγράμματα'' Ασπρα, Μαύρα, Κίτρινα με γεύσεις όξινες η βασικές, με μυρωδιές εβένου, κέδρου, γινγκ γιάνγκ, κόκας … και πόσες άλλες ??!!

Και προκαλώ τη τύχη μου φλερτάροντας με αρρώστιες ύπουλες και γαμημένες από τις οποίες κάποιες φορές συνειδητοποιώ πως περνάω ξόφαλτσα !!

Και καταπίνω αχόρταγα και άλλα βιβλία σε πολλά θέματα διαφορετικά !! Και βλέπω νέα μέρη παράξενα αφιλόξενα και απρόσιτα !! Γιατί είναι η γαμημένη η έμπνευση φρούτο ξερικό, και φυτρώνει σε άνυδρα θολά εχθρικά μέρη, που φτάνουν τους ανθρώπους στα όρια τους για να επιβιώσουν !!

Και έτσι νοιώθω για λίγο το ελιξίριο της ανανέωσης να τρέχει στις φλέβες μου.
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.331
Πόντοι
28.786
Αλλά έρχεται ο Φρέντυ Μέρκιουρι στη γωνία και μου τραγουδάει εμπαικτικά ‘’Can everybody tell me what we are living for !!??’’, και ο Μαικλ Χάτσενς από το διπλανό σύνεφο μου χαμογελάει ειρωνικά υπονοώντας ένα ‘’Που πας ρε Καραμήτρο ?? ‘’ και με πετάνε στο καναβάτσο !!

Όμως έχω ένα σχοινί να στηριχθώ και να σηκωθώ ξανά όρθιος. Η φωτογραφία του γιού μου να μου χαμογελά απέναντί στο κάδρο η φωνή του στην άλλη άκρη του τηλεφώνου που ανασταίνουν το πτώμα της αγνότητας έστω και για λίγο μέσα μου, η προσδοκία ότι θα τον δω στο τέλος της εβδομάδας και να ρίξω έστω και γαι λίγο όλους του λαμόγικους μηχανισμούς άμυνας που η ζωή μου έχει επιβάλλει.

Και τότε αναθαρίζω και φουσκώνει ξανά το στήθος μου από κουράγιο και βγάζω πάλι στο κορεσμό τη γλώσσα, και του δίχνω το κωλόχερο, σαν γνήσιος ροκάς.

Οσο και να με φθείρεις, όσο και να με ρίχνεις, εγώ κερατά θα σηκώνομαι. Μέχρι τη τελευταία πνοή μου θα σηκώνομαι !! Και μαζί μου θα σηκώνονται και όλα τα υπόλοιπα που μπορούν να σηκωθούν !!
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.331
Πόντοι
28.786
Και θα γίνονται τότε οι ρυτίδες στη μούρη μου παράσημα, Γιατί κάθε μια κουβαλάει ντετερμινιστικά μέσα της 5-6 ιστορίες που όταν τις αναπολείς καταλαβαίνεις ότι άξιζαν το κόπο !!!

Τι κι αν κάποια πράγματα δεν θα μπορώ σε λίγο να τα κάνω !! Ούτως η άλλως τα είχα βαρεθεί !! Είχα καλλιεργήσει άλλα από μικρός και τότε αυτά θα με κρατούν δραστήριο και ευτυχισμένο !! Θα με κάνουν να θέλω να γίνομαι σε αυτά κάθε μέρα καλύτερος και αυτό το ιερό παιχνίδι θα μου δίνει στόχο, σκοπό, ευεργετικό ιδρώτα και πόνο, και τελικά ευτυχία !!

Θέλει πολλούς τόνους ξύλο και εμπειρία στη ζωή για να καταλάβει κάποιος ότι ο πόνος κρύβει μέσα του ανακούφιση, ότι ο κόπος κρύβει μέσα του ξεκούραση και ότι όταν φτάνει κάποιος στα όριά του μόνο τότε αισθάνεται την δυαδικότητα των εννοιών.

Αυτός που πρωτο έφτιαξε το άγαλμα τον Ιανό είμαι πια βέβαιος ότι σε μια τέτοια κατάσταση ήταν.
 

TASSOS karipidis

Ανώτερος
Εγγρ.
29 Δεκ 2013
Μηνύματα
33.412
Κριτικές
24
Like
39.200
Πόντοι
8.646
Πάντως μια ερώτηση που ήθελα να κάνω σε έναν 50ρη 60ρη ειναι πως νιώθετε που δεν έχετε παιδια.. (Όσοι δεν έχουν).. 40ρης και μόνος ακόμα παλευται.. Αλλά 50-60? Το μετανιώσατε τελικά?
52 χωρίς παιδιά κομπλέ είμαι ...πριν 10 χρόνια πολύ πιθανόν να είχα κάνει
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom