Νέα

Νόμος 2734/1999 ( νόμιμες προϋποθέσεις πορνείας)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kyrpoutsos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 82
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
K

kyrpoutsos

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2021
Μηνύματα
439
Like
709
Πόντοι
81
Εχω ξαναπει οτι δεν θα επρεπε κανενας που δεν εχει σπουδασει νομικα, να αναφερεται σε νομικα ζητηματα. Ποτέ. Μολαταυτα υπαρχει ενας περιεργος πειρασμός σε ολους, να θελουν να δειξουν οτι κατανοουν νομικα (δεν αναφέρομαι στον φιλο εδω, που τον στενοχωρησαμε).
Επειδή και ο έτερος Καππαδόκης εκεί το πήγαινε, απαντώ πως το ίδιο το Σύνταγμα διαφωνεί με αυτό που λες όταν στο 97.1 ορίζει πως 1. Tα κακουργήματα και τα πολιτικά εγκλήματα δικάζονται από μικτά ορκωτά δικαστήρια που συ- γκροτούνται από τακτικούς δικαστές και ενόρκους, όπως νόμος ορίζει. Oι αποφάσεις των δικαστηρίων αυτών υπόκεινται στα ένδικα μέσα που ορίζει ο νόμος.
Άρα τι μας λες τώρα ;
Το σύνταγμα θεμελιώνει τεκμήριο αρμοδιότητας υπέρ των ΜΟΔ , άσχετα που σήμερα λίγα, αλλά τα βαρύτερα, κακουργήματα δικάζονται εκεί.
Το σύνταγμα επιτρέπει σε ενόρκους να δικάζουν και να καταδικάζουν συμπολίτες τους και εσύ μας λες πως όποιος δεν είναι νομικός δεν μπορεί να μιλάει για τίποτα περί νομικής ;
 
OP
OP
K

kyrpoutsos

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2021
Μηνύματα
439
Like
709
Πόντοι
81
Το Συνταγμα παντως δεν προβλεπει οτι οι ενορκοι πρεπει να ειναι πλειοψηφια. Αυτο ειναι επιλογη του κοινου νομοθετη.
Σωστό αυτό , η πλειοψηφία μπορεί να αλλάξει υπέρ των δικαστών, σύμφωνοι εδώ .
Αλλά μιλάμε de lege lata, εδώ.
 

ασωτος40

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2014
Μηνύματα
666
Κριτικές
12
Like
1.246
Πόντοι
376
Σπέρα,
Λόγω επαγγελματικού δαιμονίου, διάβασα τον 2735/1999 για τις προϋποθέσεις για νόμιμη πορνεία.
Στο άρθρο 1 :
Άρθρο 1
Πιστοποιητικό άσκησης επαγγέλματος επ’ αμοιβή εκδιδομένων προσώπων

1. Πρόσωπο, το οποίο εκδίδεται με αμοιβή, υποχρεούται να κατέχει πιστοποιητικό άσκησης επαγγέλματος. Το πιστοποιητικό αυτό χορηγείται, ύστερα από αίτησή του, από το νομάρχη του τόπου κατοικίας του, εφόσον στο ανωτέρω πρόσωπο συντρέχουν οι ακόλουθες προϋποθέσεις:
α Έχει συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας του.
(3. Θναι άγαμο ή τελεί σε χηρεία ή είναι διαζευγμένο.
γ. Δεν πάσχει από σεξουαλικώς μεταδιδόμενη ή άλλη μολυσματική νόσο. Οι νόσοι αυτές καθορίζονται με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Πρόνοιας.
δ. Δεν πάσχει από οποιοσδήποτε μορφής 'Ιιυχική νόσο και δεν είναι χρήστης ναρκωτικών ουσιών.
ε. Δεν έχει καταδικασθεί. έστω και με οριστική απόφαση, για ανθρωποκτονία από πρόθεση (άρθρο 299 Π.Κ.). αποπλάνηση παιδιών (άρθρο 339 Π.Κ.), διευκόλυνση ακολασίας άλλων (άρθρο 348 Π.Κ.), μαστροπεία (άρθρο 349 Π.Κ.), σωματεμπορία (άρθρο 350 Π.Κ.), ληστεία (άρθρο 380 Π.Κ.) και εκβίαση (άρθρο 385 Π.Κ.), καθώς και για παράβαση των διατάξεων των νόμων περί όπλων και ναρκωτικών.
2. Η χορήγηση του ανωτέρω πιστοποιητικού σε πρόσωπο αλλοδαπής υπηκοότητας προϋποθέτει επιπλέον τη νόμιμη παραμονή αυτού στη χώρα.

Πρόκειται για 5 σύν μία προϋποθέσεις.

Ενώ αρχικά παρουσιάζονται να είναι εύλογες, μία προς μία, δεν υπάρχει αμφιβολία πως μετέπειτα ο ίδιος νόμος στο άρθρο 1 παράγραφος 3 και στο άρθρο 2 παράγραφος 1 , παραλογίζεται ευθέως αφού αφενός το πιστοποιητικό διαρκεί για 3 χρόνια ( εντάξει , δεν θα μπορούσε να διαρκεί εξάπαντος, ας το καταπιούμε αυτό ) αφετέρου υποχρεώνει σε διαρκή ιατρικό έλεγχο ανά 15 μέρες !

Πόσα κορίτσια άραγε πληρούν τα παραπάνω ; Φαντάζομαι απελπιστικά λίγες.

Πάντως σας έχει επηρεάσει ποτέ πως η κοπέλα που πρόκειται να συναντήσετε είναι ή όχι νόμιμη;

Και απευθυνόμενος στα κοράσια που διαβάζουν: έχει τύχει να κινδυνεύσετε με τις κυρώσεις του άρθρου 5 του ιδίου, πχ φυλάκιση μέχρι 2 ετών κτλ;
Καλησπέρα και σε εσένα φίλε αλλά κοιμάστε βαθιά η πορνεια έχει πάψει να είναι ποινικό αδίκημα από το 2010 και υπάγεται πλέον στα πτέσματα μόνο πρόστιμο όχι πλέον αυτοφόρω
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
Σωστό αυτό , η πλειοψηφία μπορεί να αλλάξει υπέρ των δικαστών, σύμφωνοι εδώ .
Αλλά μιλάμε de lege lata, εδώ.
Σωστα. Μιλαμε υπο προϋποθεσεις ισχυουσας νομοθεσιας.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Καλησπέρα και σε εσένα φίλε αλλά κοιμάστε βαθιά η πορνεια έχει πάψει να είναι ποινικό αδίκημα από το 2010 και υπάγεται πλέον στα πτέσματα μόνο πρόστιμο όχι πλέον αυτοφόρω
Το ειπαμε φιλε. Το αναλυουμε κατι σελιδες τωρα.
 
OP
OP
K

kyrpoutsos

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2021
Μηνύματα
439
Like
709
Πόντοι
81
Πρώτον, αναφέρεις λάθος τον αριθμό του νόμου.
Ειναι ο 2734/1999.
Δευτερον, όλες οι κυρώσεις του Ν. 2734/1999 εχουν μετατραπει σε πταίσματα απο το 2010.
Κατά το άρθρο 31 παρ.7 Ν. 3904/2010:
"7. Ολες οι παραβάσεις των διατάξεων του ν. 2734/1999 τιμωρούνται με πρόστιμο μέχρι τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ".
Αρα φυλακιση δεν προβλεπεται.
Επομενως φρονω οτι το θρεντ πρεπει να κλειδωθει, δεν εχει ουδένα λόγο υπαρξης
Διορθώθηκε το πρώτο σκέλος. Για το δεύτερο, αρκεί η παράθεσή σου , που για μένα όμως δεν μειώνει στο ελάχιστο την όποια κουβέντα, γιατί ξαναλέω πως ο νόμος ισχύει μέχρι σήμερα, στο σκέλος της διαδικασίας έκδοσης πιστοποιητικού.
 

Loukoum4s

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Μαΐ 2019
Μηνύματα
554
Like
1.411
Πόντοι
206
Να το τυπώσουμε σε μορφή συμφωνητικού εγγράφου!!
"Βάλτε μια υπογραφή εδώ παρακαλώ".
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
Επειδή και ο έτερος Καππαδόκης εκεί το πήγαινε, απαντώ πως το ίδιο το Σύνταγμα διαφωνεί με αυτό που λες όταν στο 97.1 ορίζει πως 1. Tα κακουργήματα και τα πολιτικά εγκλήματα δικάζονται από μικτά ορκωτά δικαστήρια που συ- γκροτούνται από τακτικούς δικαστές και ενόρκους, όπως νόμος ορίζει. Oι αποφάσεις των δικαστηρίων αυτών υπόκεινται στα ένδικα μέσα που ορίζει ο νόμος.
Άρα τι μας λες τώρα ;
Το σύνταγμα θεμελιώνει τεκμήριο αρμοδιότητας υπέρ των ΜΟΔ , άσχετα που σήμερα λίγα, αλλά τα βαρύτερα, κακουργήματα δικάζονται εκεί.
Το σύνταγμα επιτρέπει σε ενόρκους να δικάζουν και να καταδικάζουν συμπολίτες τους και εσύ μας λες πως όποιος δεν είναι νομικός δεν μπορεί να μιλάει για τίποτα περί νομικής ;
Πρώτον ειναι εμφανές οτι εισαι νομικός. Η φραση "τεκμηριο αρμοδιοτητας υπερ του ΜΟΔ για τα κακουργηματα" δειχνει νομική γνώση. Βαθυτατη κιολας.

Δευτερον ναι, ο ασχετος να μιλαει, αλλά να μην συμβαινει κιολας αυτο που βλεπουμε συχνα εδω μεσα, που καποιοι ασχετοι μού κάνουν και μαθηματα και επιμενουν να λενε οτι εχω αδικο σε καποια ζητηματα και εκεινοι δικιο (οχι εσυ).
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.794
Like
14.518
Πόντοι
3.656
Πουλιά στον αέρα πιάνεις.

Αρχικά, ανεξαρτήτως του αν κάτι είναι 15 ή 20 ετών, εφαρμόζεται και πρέπει να εφαρμόζεται.
ΠΡΟΣΠΟΙΕΙΣΑΙ ότι δεν κατανοείς τι έγραψα, και πετάς την παραπάνω παπάτζα. Πότε έγραψα για παλαιότητα Νόμου; Έγραψα ότι συγκεκριμένες λέξεις για τους Νομικούς έχουν άλλη σημασία από αυτή που τους δίνει ο μέσος άνθρωπος. Κι ότι ο μέσος άνθρωπος δεν μπορεί να κατανοήσει αυτές τις διαφορές . Για να σου δώσω ένα Παράδειγμα, ήρθε ένα έγγραφο στο Τμήμα από Δικηγόρο, ο οποίος μέσα στα άλλα έγραφε ότι ο Οφειλέτης αποβίωσε Αδιάθετος. Ένας και καλά Εξυπνάκιας Υποδιευθυντής έγραψε μαζί με τις οδηγίες με ερωτηματικό, ...Ήταν πολύ άρρωστος;... με αποτέλεσμα να γελοιοποιηθεί. Στη Νομική Γλώσσα, Αδιάθετος σημαίνει ότι δεν άφησε Διαθήκη. Αυτά λοιπόν
 
OP
OP
K

kyrpoutsos

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2021
Μηνύματα
439
Like
709
Πόντοι
81
Πρώτον ειναι εμφανές οτι εισαι νομικός. Η φραση "τεκμηριο αρμοδιοτητας υπερ του ΜΟΔ για τα κακουργηματα" δειχνει νομική γνώση. Βαθυτατη κιολας.

Δευτερον ναι, ο ασχετος να μιλαει, αλλά να μην συμβαινει κιολας αυτο που βλεπουμε συχνα εδω μεσα, που καποιοι ασχετοι μού κάνουν και μαθηματα και επιμενουν να λενε οτι εχω αδικο σε καποια ζητηματα και εκεινοι δικιο (οχι εσυ).
Νομίζω περιττεύει το ποιός είναι νομικός και το ποιός όχι γιατί κατ' εμέ κάποιες πληροφορίες είναι προσβάσιμες στο μέσο κοινό νου, όπως οι προϋποθέσεις που παρέθεσα παραπάνω. Οπότε ας μην αναλωθούμε σε αυτό. Αλλά αν σε ικανοποιεί βαθύτατη νομική γνώση δεν έχω . Μπορεί να ήταν ένα τσιτάτο που άκουσα κάπως κάποτε. Αλλά ας μην καταπιαστούμε με αυτό. Άγνωστοι μεταξύ αγνώστων είμαστε, και θα παραμείνουμε. Δεν έχει σημασία η ιδιότητά μας .
Σε ένα μπουρδελοσαιτ είμαστε στο κάτω κάτω

Ωραία, καταλαβαίνω πώς το λες , και εμένα θα με εκνεύριζε αυτό. Αλλά ήδη όπου με διόρθωσες, το δέχθηκα .
 
OP
OP
K

kyrpoutsos

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2021
Μηνύματα
439
Like
709
Πόντοι
81
ΠΡΟΣΠΟΙΕΙΣΑΙ ότι δεν κατανοείς τι έγραψα, και πετάς την παραπάνω παπάτζα. Πότε έγραψα για παλαιότητα Νόμου; Έγραψα ότι συγκεκριμένες λέξεις για τους Νομικούς έχουν άλλη σημασία από αυτή που τους δίνει ο μέσος άνθρωπος. Κι ότι ο μέσος άνθρωπος δεν μπορεί να κατανοήσει αυτές τις διαφορές . Για να σου δώσω ένα Παράδειγμα, ήρθε ένα έγγραφο στο Τμήμα από Δικηγόρο, ο οποίος μέσα στα άλλα έγραφε ότι ο Οφειλέτης αποβίωσε Αδιάθετος. Ένας και καλά Εξυπνάκιας Υποδιευθυντής έγραψε μαζί με τις οδηγίες με ερωτηματικό, ...Ήταν πολύ άρρωστος;... με αποτέλεσμα να γελοιοποιηθεί. Στη Νομική Γλώσσα, Αδιάθετος σημαίνει ότι δεν άφησε Διαθήκη. Αυτά λοιπόν
Κάνεις μεγάλο λάθος . Καταρχάς η αναφορά στον " μέσο κοινό άνθρωπο" καθόλου τυχαία δεν είναι. Αλλά τέλος πάντων.
Εγώ λέω το εξής : ΕΝ ΠΡΟΚΕΙΜΈΝΩ και ΜΌΝΟΝ για τις προϋποθέσεις που παρέθεσα , ο κάθε ένας μέσος αναγνώστης μπορεί να καταλάβει τι εννοεί ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ νομοθέτημα.
Τι διαφορετική απόχρωση μπορεί να έχει η προϋπόθεση περί έγγαμου, περί ορίου ηλικίας κτλ;
Δεν σου άνοιξα κουβέντα για σύνθετο νομικό πρόβλημα άνθρωπέ μου .
Ίσα ίσα , πιο πολύ κοινωνικό είναι το πρόβλημα, παρά νομικό, καθώς έχουμε χιλιάδες χιλιάδων που εργάζονται χωρίς άδεια. Αυτό θέλω να θίξω.
Τώρα το ότι το δημόσιο στελεχώνεται από αγράμματους, δεν θα το συζητήσουμε εδώ .
 
OP
OP
K

kyrpoutsos

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2021
Μηνύματα
439
Like
709
Πόντοι
81

sbilios

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2015
Μηνύματα
217
Κριτικές
1
Like
385
Πόντοι
21
Μην ξεχνάτε να ζητάτε και αποδείξει μετά το ραντεβού μυστηδες
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.067
Κριτικές
10
Like
13.062
Πόντοι
3.846
Δεν κάνω τον ειδικό ,δεν είμαι νομικός, αλλά δεν κατανοώ το β. Δηλαδή να μην είναι παντρεμένη η ιερόδουλη. Ποιο το νόημα; Δεν έχει ένα ζευγάρι το ελεύθερο να χειρίζεται όπως θέλει τα του οίκου του; ΄Ετσι και αλλιώς η μοιχεία δεν είναι ποινικά κολάσιμη. Εδώ στα swingers bars ανταλλάζουν συντρόφους ,γιατί να απαγορεύεται μία ιερόδουλη να είναι παντρεμένη;

Αλλά ας πάμε στην ουσία στου ζητήματος. Δυστυχώς ψυχολογικά και αφροδίσια νοσήματα συχνά αποκρύπτονται για να μη χάσουν τον πελάτη. Μόνο οι καλοί επαγγελματίες περνάνε τα κορίτσια από εξετάσεις.
Το πιο κρίσιμο όμως για μένα είναι η ηλικία. Μην περιμένεις ειλικρίνεια (πάλι για να μη χάσουν τον πελάτη), προσωπικά αποφεύγω οποιαδήποτε σεξεργάτρια μου μοιάζει ανήλικη. Είναι προσωπικό μου κόλλημα αυτό, δεν ανέχομαι να εκδίδονται ανήλικα.
 

passas87

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2017
Μηνύματα
1.669
Κριτικές
9
Like
4.365
Πόντοι
736
Δεν κάνω τον ειδικό ,δεν είμαι νομικός, αλλά δεν κατανοώ το β. Δηλαδή να μην είναι παντρεμένη η ιερόδουλη. Ποιο το νόημα; Δεν έχει ένα ζευγάρι το ελεύθερο να χειρίζεται όπως θέλει τα του οίκου του; ΄Ετσι και αλλιώς η μοιχεία δεν είναι ποινικά κολάσιμη. Εδώ στα swingers bars ανταλλάζουν συντρόφους ,γιατί να απαγορεύεται μία ιερόδουλη να είναι παντρεμένη;

Αλλά ας πάμε στην ουσία στου ζητήματος. Δυστυχώς ψυχολογικά και αφροδίσια νοσήματα συχνά αποκρύπτονται για να μη χάσουν τον πελάτη. Μόνο οι καλοί επαγγελματίες περνάνε τα κορίτσια από εξετάσεις.
Το πιο κρίσιμο όμως για μένα είναι η ηλικία. Μην περιμένεις ειλικρίνεια (πάλι για να μη χάσουν τον πελάτη), προσωπικά αποφεύγω οποιαδήποτε σεξεργάτρια μου μοιάζει ανήλικη. Είναι προσωπικό μου κόλλημα αυτό, δεν ανέχομαι να εκδίδονται ανήλικα.
Ειναι και παρανομο να εκδιδονται ανηλικα. Ενω στο να κανεις απλα σεξ , η ηλικια συναινεσης ειναι τα 15 ετη, οι εκδιδομενες πρεπει να εχουν ενηλικιωθει.
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.067
Κριτικές
10
Like
13.062
Πόντοι
3.846
Ναι συμφωνώ και καλά κάνει και είναι παράνομο. Εγώ σου λέω για αυτό β. Θναι άγαμο ή τελεί σε χηρεία ή είναι διαζευγμένο.
 
OP
OP
K

kyrpoutsos

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2021
Μηνύματα
439
Like
709
Πόντοι
81
Δεν κάνω τον ειδικό ,δεν είμαι νομικός, αλλά δεν κατανοώ το β. Δηλαδή να μην είναι παντρεμένη η ιερόδουλη. Ποιο το νόημα; Δεν έχει ένα ζευγάρι το ελεύθερο να χειρίζεται όπως θέλει τα του οίκου του; ΄Ετσι και αλλιώς η μοιχεία δεν είναι ποινικά κολάσιμη. Εδώ στα swingers bars ανταλλάζουν συντρόφους ,γιατί να απαγορεύεται μία ιερόδουλη να είναι παντρεμένη;

Αλλά ας πάμε στην ουσία στου ζητήματος. Δυστυχώς ψυχολογικά και αφροδίσια νοσήματα συχνά αποκρύπτονται για να μη χάσουν τον πελάτη. Μόνο οι καλοί επαγγελματίες περνάνε τα κορίτσια από εξετάσεις.
Το πιο κρίσιμο όμως για μένα είναι η ηλικία. Μην περιμένεις ειλικρίνεια (πάλι για να μη χάσουν τον πελάτη), προσωπικά αποφεύγω οποιαδήποτε σεξεργάτρια μου μοιάζει ανήλικη. Είναι προσωπικό μου κόλλημα αυτό, δεν ανέχομαι να εκδίδονται ανήλικα.
Είναι εύστοχες οι παρατηρήσεις σου , και οι δύο. Για την δεύτερη δεν έχω κάτι να πω , συμφωνώ απόλυτα. Και νομίζω έτσι σκέφτεται γενικώς ένας υγιής νους, ένα ανήλικο δεν μπορεί να εκδίδεται.
Στο πρώτο θέλω να σταθώ. Το επιχείρημά σου περί του ότι η μοιχεία δεν είναι ποινικό αδίκημα και άρα γιατί αν μην μπορεί μια παντρεμένη να εργαστεί στο χώρο είναι στοχευμένο. Όμως νομίζω πως ο νόμος όταν ορίζει τις προϋποθέσεις για μια έκδοση άδειας ασκήσεως επαγγέλματος ή προσόντα για έναν δημόσιο διαγωνισμό, δεν δεσμεύεται από το να μην ορίσει ως αρνητική προϋπόθεση κάτι που δεν είναι αξιόποινο.
Γενικώς,το αξιόποινο δεν πολυενδιαφέρει εδώ νομίζω τόσο πολύ.
Το εν λόγω πιστοποιητικό και η έκδοσή του από δημόσια αρχή αφορούν πιο πολύ το διοικητικό κομμάτι.
Και προσωπικά δεν νομίζω πως αυτήν η αρνητική προϋπόθεση, να είναι η πόρνη άγαμη, ως περιορισμός της άσκησης επαγγέλματος, είναι παράλογη/ μη αναλογική.
Σκέψου τις τυχόν ισορροπίες που θα υπάρχουν σε μια οικογένεια, ειδικά αν υπάρχουν και παιδιά ( πολλές φορές ο γάμος , οδηγεί σε οικογένεια με παιδιά , αν πάρουμε υπόψιν μας ένα δεδομένο της κοινής πείρας), αν η μητέρα/ σύζυγος εργαστεί ως πόρνη.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom