Νέα

Νομική Συμβουλή: Γαμος και περιουσιακα στοιχεία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MASTER CHIEF CAPTAIN
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 225
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
MASTER CHIEF CAPTAIN
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
451
Like
570
Πόντοι
81
Για το 1. δε χρειαζεται να υπογραψει τιποτε, εισαι καλλυμενος ηδη απο τον νομο, που λεει πως δε μπορει να αξιωθει κατι που ειχες πριν το γαμο
Για το 2. ακομα και αν το υπογραψει θα ειναι ενα χαρτι χωρις αξια. Αν πχ η συζυγος καταστει ανημπορη να εργαστει η χρεοκοπησει και το παιδι δεν εχει να φαει, καταλαβαινεις πως στην περιπτωση αυτη πρεπει να τσονταρεις για να εχει το παιδι φαι, στεγη και οτι χρειαζεται
3. Το ιδιο με το 2. Μπορει τα εισοδηματα της να μειωθουν αποτομα (απολυση, προβλημα υγειας, κλπ). Αν εσυ βγαζεις 3000 και αυτη παιρνει 200 ευρω απο το ΚΕΑ, καταλαβαινεις πως πρεπει και παλι να τσονταρεις ασχετα του τι χαρτι ειχατε καποτε υπογραψει.
Ολοι οι νομοι και οι δικαστες εχουν ως πρωτη προτεραιοτητα τη φυσιολογικη διαβιωση του παιδιου και δεν υπαρχει περιπτωση να χαριστουνε σε γονεις αν δουνε πως το παιδι δεν εχει τα απαραιτητα.
Άρα απο το 2 και 3 συμπεραίνουμε οτι η κιουρια μπορει να παραιτηθεί απο την εργασία της και να το ριξει στην ξαπλα ζητώντας απο το δικαστήριο να της πληρωνεις για την διαβίωσή της μέχρι να βρει (...και καλά ψάχνει) δουλεια.

Τι λέτε ορεεεεεε!!!
 
OP
OP
MASTER CHIEF CAPTAIN
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
451
Like
570
Πόντοι
81
Τύπε χάνεις την ουσία. Όπως είπε και ο μέγας φιλόσοφος Al Bandy στο Married with children “Bed them, not wed them”
Δες μερικά επεισόδια της σειράς, πριν παντρευτείς, κι αν συνεχίσεις να θέλεις, εμένα να μου τρυπήσεις τη μύτη με χαλκά αρκουδιαρικο.
Δεν θελω να παντρευτω!
Το θεμα ειναι οτι με αυτη που ειμαι μου εχει βγει να κανω ενα παιδι μαζι της.
 

Drunk Sinatra

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιαν 2023
Μηνύματα
594
Κριτικές
2
Like
2.890
Πόντοι
726
Δεν θελω να παντρευτω!
Το θεμα ειναι οτι με αυτη που ειμαι μου εχει βγει να κανω ενα παιδι μαζι της.
Οκ ρε τύπε, αλλά εσυ αρχικά ζήτησες συμβουλή για διασφάλιση περιουσιακών στοιχείων σε περίπτωση διαζυγίου. Τώρα το αλλάζεις το στόρι.
Είτε είσαι είτε όχι παντρεμενος με αυτήν που θέλεις να κανεις παιδί, από τη στιγμή που θα το αναγνωρίσεις, θα έχει την ίδια ακριβώς θέση με ένα παιδί που θα είχε γεννηθεί αν ήσουν παντρεμενος με την μητέρα του.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.478
Κριτικές
1
Like
6.163
Πόντοι
2.356
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.924
Πόντοι
3.556
Άρα απο το 2 και 3 συμπεραίνουμε οτι η κιουρια μπορει να παραιτηθεί απο την εργασία της και να το ριξει στην ξαπλα ζητώντας απο το δικαστήριο να της πληρωνεις για την διαβίωσή της μέχρι να βρει (...και καλά ψάχνει) δουλεια.

Τι λέτε ορεεεεεε!!!
Ακριβως ετσι ειναι. Το θεμα ειναι αν μπορεις να ψυχολογησεις τη συγκεκριμενη γυναικα εαν ειναι ικανη να κανει κατι τετοιο ή ειναι υπευθυνη και σοβαρη και μαλλον δε θα το κανει. Ειδικα αν εχεις καλο μισθο, πχ 3000 και πεσεις σε κοπροσκυλο που κανει σιχαμενη δουλεια, θεωρεις οτι εχει μικρη πιθανοτητα το να παραιτηθει και να υποκρινεται πως ψαχνει δουλεια αλλα δε βρισκει για να την ταιζεις, εχοντας και ως αλλοθι οτι κοιταει το παιδι; Αν ειναι λεσι, εγω θα δινα πιθανοτητα πανω απο 70%
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.924
Πόντοι
3.556
Εγω ομως θα στο πω διαφορετικα. Ασχετως του τι ηλικια εχεις τωρα, ας δουμε το αναποδο σεναριο. Πως δεν παντρευεσαι ποτε και φτανεις τα 65 ανυπανδρος και ατεκνος. Πιστευεις πως με αυτον τον τροπο θα εχεις διασφαλισει την περιουσια σου; Προφανως και οχι. Το πιθανοτερο σεναριο ειναι σε 20-25 χρονια (βασει του προσδοκιμου ζωης) οταν ερθει η ωρα να αποδημησεις στον Κυριο, ολη σου η περιουσια να περασει στα ανιψια σου η αν δεν εχεις, σε αλλους συγγενεις ή να το φιλοσοφησεις και να τα γραψεις σε ιδρυματα, στην εκκλησια, κλπ Δεν ειναι αυτο το ενδεχομενο πολυ πιο λυπηρο απο το να εχεις ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ, να μενει και να μεγαλωνει στο σπιτι σου, σε καποια χρονια να σου φερει και εγγονια που θα συνεχισουν να μενουν και αυτα, κ.ο.κ.;
Καθισε και βαλτα στη ζυγαρια. Φοβουμενος το σεναριο του να δεις τη γυναικα σου να μενει ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ, στο σπιτι σου και εσυ να αναγκαστεις να νοικιασεις χωρια και να τους πληρωνεις διατροφη (δηλαδη να παρεχεις στεγη και φαγητο ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ) τελικα σε καποιες δεκαετιες τα ανιψια σου, που πιθανο να σε παιρνουν ενα τηλεφωνο καθε Χριστουγεννα για το χρονια πολλα, να κανιβαλισουν/ξεκοκκαλισουν την περιουσια σου και οχι μονο οσα εχεις ηδη κληρονομησει απο τους προγονους σου, αλλα και οσα με κοπο θα εχεις βγαλει και εχεις χτισει ολα τα χρονια που θα βολοδερνεις στις θαλασσες.
Σκεψου αυτο το σεναριο ποσο λυπηρο ειναι.
Το μονο που θα μπορουσα να φανταστω ως καπως καλυτερο ειναι να τα δωρισεις σε καποιο ιδρυμα, πχ για ορφανα παιδια, κλπ η να ρευστοποιησεις τα παντα και να τα φας σε ξυδια, ταξιδια και πουτανες οσο εισαι γερος. Αλλα αυτο μαλλον για εναν καπετανιο δεν ειναι και κατι που του λειπει αφου ουτως η αλλως γυριζει ολον τον κοσμο με τη δουλεια του
 
Τελευταία τροποποίηση:
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.924
Πόντοι
3.556
Βασει των παραπανω, θα σου το παω ακομα παραπερα. Οχι μονο να μη φοβηθεις το σεναριο του να σε χωρισει η γυναικα και να μενει με το παιδι σου στο σπιτι σου, αλλα να το επιδιωξεις κιολας. Ειναι τοσο επαχθη ολα τα υπολοιπα ενδεχομενα (του να γερασεις μονος και να σου τα φανε τα ανιψια, κανα γηροκομειο η καμια ρωσιδα αποκλειστικη με τους μαφιοζους συγγενεις της η καμια σαν την ακατανομαστη που το επιθετο ξεκιναει απο Πισπιρι... και τελειωνει σε ου) που ειναι προτιμοτερο να το επιδιωξεις να γινει. Δηλαδη ακομα και 100% πιθανοτητα να εχει αν εξελιχθουν τα πραγματα οπως τα φοβασαι, δηλαδη να σε διωξει η γυναικα απο το σπιτι σου και να μεινει μεσα με το παιδι σου, και να αναγκαστεις να νοικιασεις, προτιμοτερο ειναι ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΔΙΩΞΕΙΣ να γινει, συγκριτικα με τα υπολοιπα σεναρια.
Εξ αλλου οι φοβοι που εχεις, θα ισχυουν και για καθε αλλη γυναικα, οποτε δεν ειναι θεμα με τη συγκεκριμενη γυναικα το να κανεις την κινηση η οχι, αλλα με οποιαδηποτε γυναικα.
Προσωπικη μου αποψη, αφου σου βγαινει να κανεις παιδι με την κυρια, σημαινει οτι κατι σου αρεσει πανω της. Κλεισε τα ματια και καντο. Και οπως λεω και σε φιλους, ενα παιδι δεν ειναι ποτε λαθος. Ακομα και αν τα πραγματα εξελιχουν οπως "τα φοβασαι"...
 

ALX79

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2022
Μηνύματα
904
Like
1.838
Πόντοι
206
CAPTAIN επειδή έχει πάει 5 σελίδες και ρωτάς προγαμιαία συμφωνητικά λες και είσαι ο Blake από την Δυναστεία.
Δεν σε κόβω έτοιμο για γάμους και βαφτίσια…
Τώρα αν έχεις κάνα 2 σπίτια και βγάζεις 15.000-20.000€ το μήνα, ότι και να γράψεις στο συμφωνητικό και το δεχθεί να το υπογράψει
Ο πρόεδρος θα της δώσει διατροφή κοντά στα 2.000€, ανεξαρτήτως ποσό κάνουν τα ΝΟΥΝΟΥ και λοιπές μαλακιες.
Αν είσαι Captain… και βγάζεις αυτά τα χρήματα, εκτός και αν είσαι του ΠΝ
 

kolofatseas

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2021
Μηνύματα
135
Like
640
Πόντοι
81
Εσύ που άνοιξες το θέμα, γιατί κάτι μου λεει οτι πας για γάμο με την μπαζόλα-πλούσια του χωριού και ψάχνεσαι πως να την χωρίσεις με δικό της φταίξιμο και να της φας όλη την περιουσία?
 
OP
OP
MASTER CHIEF CAPTAIN
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
451
Like
570
Πόντοι
81
CAPTAIN επειδή έχει πάει 5 σελίδες και ρωτάς προγαμιαία συμφωνητικά λες και είσαι ο Blake από την Δυναστεία.
Δεν σε κόβω έτοιμο για γάμους και βαφτίσια…
Τώρα αν έχεις κάνα 2 σπίτια και βγάζεις 15.000-20.000€ το μήνα, ότι και να γράψεις στο συμφωνητικό και το δεχθεί να το υπογράψει
Ο πρόεδρος θα της δώσει διατροφή κοντά στα 2.000€, ανεξαρτήτως ποσό κάνουν τα ΝΟΥΝΟΥ και λοιπές μαλακιες.
Αν είσαι Captain… και βγάζεις αυτά τα χρήματα, εκτός και αν είσαι του ΠΝ
Δεν υπαρχουν μισθοι 20.000€ το μηνα καπετανεων.
Μιλαμε για καθαρα το μηνα.
Στα bulk carrier και στα δεξαμενοπλοια που κινουμαι περι τα 8.000€ το μηνα καθαρα για Καπετάνιο....και ο,τι προσθετα που δεν ειναι και λιγα.
Προφανως δεν τα εφαγα τα χρηματα σε πουτανες, μπουζουκια, χαρτια και πιώματα, οπως η πλειονοτητα του συναφιου.
Μετα απο 25 χρονια δουλειας με συντηρητική διαβίωση προφανως μαζευτηκε ενα σοβαροτατο ποσο που τα επενδυσα αγοραζοντας σπιτια (εντος και εκτος ελλαδας), οικοπεδα και ελαιώνες με σκοπο να σταματησω να δουλευω σε κανα 2 χρόνια. Δεν θα δουλευω μεχρι τα γεραματα, αυτος αλλωστε ηταν και ο σκοπος μου να δημιουργησω τις συνθηκες ωστε στα 45-50 μου να σταματησω δια παντος την δουλειά.

Οπότε κυριοι , και με την εμπειρια μου απο ολες τις γυναικες που εχω γνωρισει, το 95% εξ αυτών δεν εχουν σεντς γιατι τα κανανε ατμο ολα κανοντας ταξιδια μπουζουκια ψωνια κτλ. Αφήστε που δεν κανουν και καμια δουλεια της προκοπης, αλλα κατι δουλειες της πουτσας ολο σουλατσο και δηθενια, αλλα στην τσεπη μεχρι 5ευρω. Ειναι για φτυσιμο.

Εν ολιγοις, ο κοπος που εκανα να φτιάξω οσα εφτιαξα δεν θα επιτρεψω να αποτελεσουν το σωσιβιο καμιας καργιολας για να βγει απο το βουρκο της που η ιδια δεν φροντισε να φυγει γιατι κατι τετοιο απαιτει κοπο και ΔΟΥΛΕΙΑ.

Για αυτο και διερευνω πως μπορω να κανω παιδι χωρις να πληρωνω την καθε καργιολα.

ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΚΑΡΓΙΟΛΑ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ πχ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΕΝΤΣ. Και οι περιπτωσεις των γυναικων που περιξ των 35-40 δεν εχουν σεντσ ειναι το 95%.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Εσύ που άνοιξες το θέμα, γιατί κάτι μου λεει οτι πας για γάμο με την μπαζόλα-πλούσια του χωριού και ψάχνεσαι πως να την χωρίσεις με δικό της φταίξιμο και να της φας όλη την περιουσία?
Καμια σχεση μαν
 

ALX79

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2022
Μηνύματα
904
Like
1.838
Πόντοι
206
Δεν υπαρχουν μισθοι 20.000€ το μηνα καπετανεων.
Μιλαμε για καθαρα το μηνα.
Στα bulk carrier και στα δεξαμενοπλοια που κινουμαι περι τα 8.000€ το μηνα καθαρα για Καπετάνιο....και ο,τι προσθετα που δεν ειναι και λιγα.
Προφανως δεν τα εφαγα τα χρηματα σε πουτανες, μπουζουκια, χαρτια και πιώματα, οπως η πλειονοτητα του συναφιου.
Μετα απο 25 χρονια δουλειας με συντηρητική διαβίωση προφανως μαζευτηκε ενα σοβαροτατο ποσο που τα επενδυσα αγοραζοντας σπιτια (εντος και εκτος ελλαδας), οικοπεδα και ελαιώνες με σκοπο να σταματησω να δουλευω σε κανα 2 χρόνια. Δεν θα δουλευω μεχρι τα γεραματα, αυτος αλλωστε ηταν και ο σκοπος μου να δημιουργησω τις συνθηκες ωστε στα 45-50 μου να σταματησω δια παντος την δουλειά.

Οπότε κυριοι , και με την εμπειρια μου απο ολες τις γυναικες που εχω γνωρισει, το 95% εξ αυτών δεν εχουν σεντς γιατι τα κανανε ατμο ολα κανοντας ταξιδια μπουζουκια ψωνια κτλ. Αφήστε που δεν κανουν και καμια δουλεια της προκοπης, αλλα κατι δουλειες της πουτσας ολο σουλατσο και δηθενια, αλλα στην τσεπη μεχρι 5ευρω. Ειναι για φτυσιμο.

Εν ολιγοις, ο κοπος που εκανα να φτιάξω οσα εφτιαξα δεν θα επιτρεψω να αποτελεσουν το σωσιβιο καμιας καργιολας για να βγει απο το βουρκο της που η ιδια δεν φροντισε να φυγει γιατι κατι τετοιο απαιτει κοπο και ΔΟΥΛΕΙΑ.

Για αυτο και διερευνω πως μπορω να κανω παιδι χωρις να πληρωνω την καθε καργιολα.

ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΚΑΡΓΙΟΛΑ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ πχ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΕΝΤΣ. Και οι περιπτωσεις των γυναικων που περιξ των 35-40 δεν εχουν σεντσ ειναι το 95%.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Καμια σχεση μαν
Τότε Captain επειδή όπως λέω σε έναν άλλο φίλο έμπορο πλοίαρχο
Μπλε βλέπεις πάνω (ουρανό) και μπλε βλέπεις κάτω (θάλασσα) και τα 8.000€ σε κάποιον είναι γουαουυυ αλλά δεν ξέρει ότι η κωλοτρυπιδα έχει γίνει 2€
Αν είναι να κανείς το επόμενο βήμα και φας ρύζια κτλ , σκέψου το σοβαρά… (βετεράνος εδώ με 3 γάμους)
Γιατί αν κανείς παιδί είναι σαν να παίρνεις δάνειο με την Eurobank μετά διαζυγίου, διότι ως γνωστόν τα παιδάκια έχουν πολλές ανάγκες (αυτά ισχυριζόταν η πρώην και ζήταγε 1500€/μήνα και τα βρήκαμε στα 1000€/μήνα το 2013… από 2000€/μήνα που ξεκίνησε
και η ατάκα της δικηγόρου της ήταν “έλα ρε κοράκια βγάζετε… κτλ… αλλά επειδή δεν μάσησα και της είπα “σε έχει γαμησει κοράκι να βγάλεις πούπουλα ??? και γυρνάω τώρα το %%% της εταιρίας σε Χ-Ψ και θα πάρει τα αρχιδια μου x2)
Αν δεν είσαι σίγουρος μην προχωρήσεις
Ο γάμος ένα συνετεριλικη είναι και αν σου βγει
 

Kavouras13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2016
Μηνύματα
287
Κριτικές
9
Like
646
Πόντοι
301
Δεν υπαρχουν μισθοι 20.000€ το μηνα καπετανεων.
Μιλαμε για καθαρα το μηνα.
Στα bulk carrier και στα δεξαμενοπλοια που κινουμαι περι τα 8.000€ το μηνα καθαρα για Καπετάνιο....και ο,τι προσθετα που δεν ειναι και λιγα.
Προφανως δεν τα εφαγα τα χρηματα σε πουτανες, μπουζουκια, χαρτια και πιώματα, οπως η πλειονοτητα του συναφιου.
Μετα απο 25 χρονια δουλειας με συντηρητική διαβίωση προφανως μαζευτηκε ενα σοβαροτατο ποσο που τα επενδυσα αγοραζοντας σπιτια (εντος και εκτος ελλαδας), οικοπεδα και ελαιώνες με σκοπο να σταματησω να δουλευω σε κανα 2 χρόνια. Δεν θα δουλευω μεχρι τα γεραματα, αυτος αλλωστε ηταν και ο σκοπος μου να δημιουργησω τις συνθηκες ωστε στα 45-50 μου να σταματησω δια παντος την δουλειά.

Οπότε κυριοι , και με την εμπειρια μου απο ολες τις γυναικες που εχω γνωρισει, το 95% εξ αυτών δεν εχουν σεντς γιατι τα κανανε ατμο ολα κανοντας ταξιδια μπουζουκια ψωνια κτλ. Αφήστε που δεν κανουν και καμια δουλεια της προκοπης, αλλα κατι δουλειες της πουτσας ολο σουλατσο και δηθενια, αλλα στην τσεπη μεχρι 5ευρω. Ειναι για φτυσιμο.

Εν ολιγοις, ο κοπος που εκανα να φτιάξω οσα εφτιαξα δεν θα επιτρεψω να αποτελεσουν το σωσιβιο καμιας καργιολας για να βγει απο το βουρκο της που η ιδια δεν φροντισε να φυγει γιατι κατι τετοιο απαιτει κοπο και ΔΟΥΛΕΙΑ.

Για αυτο και διερευνω πως μπορω να κανω παιδι χωρις να πληρωνω την καθε καργιολα.

ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΚΑΡΓΙΟΛΑ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ πχ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΕΝΤΣ. Και οι περιπτωσεις των γυναικων που περιξ των 35-40 δεν εχουν σεντσ ειναι το 95%.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Καμια σχεση μαν
Και εδώ όπως παντού ισχύει το ότι αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις.
Μόνο αυτό θα σου πω: Πόσα θα δίνεις για το παιδί δεν εξαρτάται από πόσα έχει ή βγάζει αυτή αλλά από το πόσα έχεις εσύ. Και κυρίως από τον χαρακτήρα της - όχι από τις γλύκες που σου κάνει τώρα.
Το παιδί για τους άντρες είναι πονεμένη ιστορία, δεν είναι αστεία, έχει ψυχή.
Προχώρα μόνο αν πιστεύεις ότι θα είσαστε για πάντα μαζί κι ότι ακόμα κι αν στραβώσουν όλα θα είναι αξιπρεπής. Μην κάνεις παιδί με την πιθανότητα να χωρίσετε - δεν είναι απλό.
 

The1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2019
Μηνύματα
1.458
Κριτικές
14
Like
4.589
Πόντοι
746
Captain ξέρεις από γυναίκες όπως ξέρουμε και εμείς...

Καμία δεν αξίζει το χρήμα και το οικονομικο ρίσκο ...
Είναι Liability ... ένα δάνειο χωρίς λήξη ... χωρίς αντίκρισμα...
μόνο μόστρα, ποζα και απαιτησεις ... με τα λευτα σου και τον κόπο σου

Πρέπει να ψάξεις το ενδεχόμενο ανάδοχης μητέρας...

Σε μια Ευρωπαϊκή χώρα που οι νόμοι το επιτρέπουν ...
βρες μια Ουκρανίδα, Ρωσίδα να σου το βγάλει και όμορφο
πλήρωσε την 50.000 EUR για τον ένα χρόνο που θα είναι γκάστρωμενη και πάρε το παιδί με νόμιμες διαδικασίες.

Δες το σαν ασφάλεια ζωής... με 50.000 ξεμπερδεύεις από το βραχνά-γυναικα
Φυσικά το παιδί σου το αναλαμβάνεις πλήρως ... πράγμα που ούτως ή άλλος θα έκανες.

Για όλα τα υπόλοιπα ...
μια καθαρηστρια για το σπιτι και μερικές πουτανιτσες για μεζέ και είσαι κύριος.
 

Ωρίων

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2019
Μηνύματα
7.107
Κριτικές
2
Like
22.069
Πόντοι
6.236
Δεν υπαρχουν μισθοι 20.000€ το μηνα καπετανεων.
Μιλαμε για καθαρα το μηνα.
Στα bulk carrier και στα δεξαμενοπλοια που κινουμαι περι τα 8.000€ το μηνα καθαρα για Καπετάνιο....και ο,τι προσθετα που δεν ειναι και λιγα.
Προφανως δεν τα εφαγα τα χρηματα σε πουτανες, μπουζουκια, χαρτια και πιώματα, οπως η πλειονοτητα του συναφιου.
Μετα απο 25 χρονια δουλειας με συντηρητική διαβίωση προφανως μαζευτηκε ενα σοβαροτατο ποσο που τα επενδυσα αγοραζοντας σπιτια (εντος και εκτος ελλαδας), οικοπεδα και ελαιώνες με σκοπο να σταματησω να δουλευω σε κανα 2 χρόνια. Δεν θα δουλευω μεχρι τα γεραματα, αυτος αλλωστε ηταν και ο σκοπος μου να δημιουργησω τις συνθηκες ωστε στα 45-50 μου να σταματησω δια παντος την δουλειά.

Οπότε κυριοι , και με την εμπειρια μου απο ολες τις γυναικες που εχω γνωρισει, το 95% εξ αυτών δεν εχουν σεντς γιατι τα κανανε ατμο ολα κανοντας ταξιδια μπουζουκια ψωνια κτλ. Αφήστε που δεν κανουν και καμια δουλεια της προκοπης, αλλα κατι δουλειες της πουτσας ολο σουλατσο και δηθενια, αλλα στην τσεπη μεχρι 5ευρω. Ειναι για φτυσιμο.

Εν ολιγοις, ο κοπος που εκανα να φτιάξω οσα εφτιαξα δεν θα επιτρεψω να αποτελεσουν το σωσιβιο καμιας καργιολας για να βγει απο το βουρκο της που η ιδια δεν φροντισε να φυγει γιατι κατι τετοιο απαιτει κοπο και ΔΟΥΛΕΙΑ.

Για αυτο και διερευνω πως μπορω να κανω παιδι χωρις να πληρωνω την καθε καργιολα.

ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΚΑΡΓΙΟΛΑ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ πχ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΕΝΤΣ. Και οι περιπτωσεις των γυναικων που περιξ των 35-40 δεν εχουν σεντσ ειναι το 95%.
Παιδί γιατί θέλεις να κάνεις;
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.263
Like
3.540
Πόντοι
1.706
Μετα απο 25 χρονια δουλειας με συντηρητική διαβίωση προφανως μαζευτηκε ενα σοβαροτατο ποσο που τα επενδυσα αγοραζοντας σπιτια (εντος και εκτος ελλαδας), οικοπεδα και ελαιώνες με σκοπο να σταματησω να δουλευω σε κανα 2 χρόνια. Δεν θα δουλευω μεχρι τα γεραματα, αυτος αλλωστε ηταν και ο σκοπος μου να δημιουργησω τις συνθηκες ωστε στα 45-50 μου να σταματησω δια παντος την δουλειά.
Ωραίος. Καλά κάνεις και σκέφτεσαι την προστασία της περιουσίας σου με προγαμιαίο συμβόλαιο ή κάτι ανάλογο. Πολλοί αντιδρούν με υποψία διότι δεν είναι στα ελληνικά ήθη. Το θέμα είναι πολύ σοβαρό και πρέπει να συμβουλευτείς δικηγόρο ή τουλάχιστον
να ξεκινήσεις από νομικά sites για να δεις το τι ισχύει.

Πχ δες το https://δικηγοροσδιαζυγιων.gr/ όπου αυτός ο δικηγόρος μιλάει και αγγλικά, γαλλικά για όποιον τα έχει με ξένη.
Όποιος τα έχει με ρωσίδα, ουκρανίδα μπορεί να δει κι αυτό:
https://istflaw.com
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.924
Πόντοι
3.556
Δεν υπαρχουν μισθοι 20.000€ το μηνα καπετανεων.
Μιλαμε για καθαρα το μηνα.
Στα bulk carrier και στα δεξαμενοπλοια που κινουμαι περι τα 8.000€ το μηνα καθαρα για Καπετάνιο....και ο,τι προσθετα που δεν ειναι και λιγα.
Προφανως δεν τα εφαγα τα χρηματα σε πουτανες, μπουζουκια, χαρτια και πιώματα, οπως η πλειονοτητα του συναφιου.
Μετα απο 25 χρονια δουλειας με συντηρητική διαβίωση προφανως μαζευτηκε ενα σοβαροτατο ποσο που τα επενδυσα αγοραζοντας σπιτια (εντος και εκτος ελλαδας), οικοπεδα και ελαιώνες με σκοπο να σταματησω να δουλευω σε κανα 2 χρόνια. Δεν θα δουλευω μεχρι τα γεραματα, αυτος αλλωστε ηταν και ο σκοπος μου να δημιουργησω τις συνθηκες ωστε στα 45-50 μου να σταματησω δια παντος την δουλειά.

Οπότε κυριοι , και με την εμπειρια μου απο ολες τις γυναικες που εχω γνωρισει, το 95% εξ αυτών δεν εχουν σεντς γιατι τα κανανε ατμο ολα κανοντας ταξιδια μπουζουκια ψωνια κτλ. Αφήστε που δεν κανουν και καμια δουλεια της προκοπης, αλλα κατι δουλειες της πουτσας ολο σουλατσο και δηθενια, αλλα στην τσεπη μεχρι 5ευρω. Ειναι για φτυσιμο.

Εν ολιγοις, ο κοπος που εκανα να φτιάξω οσα εφτιαξα δεν θα επιτρεψω να αποτελεσουν το σωσιβιο καμιας καργιολας για να βγει απο το βουρκο της που η ιδια δεν φροντισε να φυγει γιατι κατι τετοιο απαιτει κοπο και ΔΟΥΛΕΙΑ.

Για αυτο και διερευνω πως μπορω να κανω παιδι χωρις να πληρωνω την καθε καργιολα.

ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΚΑΡΓΙΟΛΑ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ πχ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΕΝΤΣ. Και οι περιπτωσεις των γυναικων που περιξ των 35-40 δεν εχουν σεντσ ειναι το 95%.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Καμια σχεση μαν
Ωραιος μαν, πιστευω πως καθε αντρας ετσι πρεπει να σκεφτεται. Και οι παλιοι αυτο εκαναν, προσπαθουσαν να φτιαχτουν πρωτα και μετα να ξεκινησουν για οικογενεια.
Θα σου προτεινα να ψαχτεις με εταιριες LTD και κυριως με Holding και να περασεις ολα τα ακινητα στην ιδιοκτησια της. Και φυσικα να μη γνωριζει κανεις την υπαρξη τους.
Own nothing, control everything :wink:
Το λογιστικο κοστος δημιουργιας και συντηρησης τους ειναι αστειο μπροστα στους πονοκεφαλους που θα γλυτωσεις αν ποτε αρχισει ο αντιδικος δικηγορος να ξεψαχνιζει τα οικονομικα σου σαν κορακι.
Δες και εδω:
 
OP
OP
MASTER CHIEF CAPTAIN
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
451
Like
570
Πόντοι
81
Και εδώ όπως παντού ισχύει το ότι αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις.
Μόνο αυτό θα σου πω: Πόσα θα δίνεις για το παιδί δεν εξαρτάται από πόσα έχει ή βγάζει αυτή αλλά από το πόσα έχεις εσύ. Και κυρίως από τον χαρακτήρα της - όχι από τις γλύκες που σου κάνει τώρα.
Το παιδί για τους άντρες είναι πονεμένη ιστορία, δεν είναι αστεία, έχει ψυχή.
Προχώρα μόνο αν πιστεύεις ότι θα είσαστε για πάντα μαζί κι ότι ακόμα κι αν στραβώσουν όλα θα είναι αξιπρεπής. Μην κάνεις παιδί με την πιθανότητα να χωρίσετε - δεν είναι απλό.
Αν σκεφρτομουνα οτι θ αχωρισω δεν θα εκανα παιδι.

Ολο αυτο ομως το σκεφτομαι ωστε στο ενδεχομενο που χωρισω ολο αυτος ο απιστευτος κοπος και δουλεια που εχω ριξει να μην μου τα φαει η πρωην
 
OP
OP
MASTER CHIEF CAPTAIN
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
451
Like
570
Πόντοι
81
Ωραιος μαν, πιστευω πως καθε αντρας ετσι πρεπει να σκεφτεται. Και οι παλιοι αυτο εκαναν, προσπαθουσαν να φτιαχτουν πρωτα και μετα να ξεκινησουν για οικογενεια.
Θα σου προτεινα να ψαχτεις με εταιριες LTD και κυριως με Holding και να περασεις ολα τα ακινητα στην ιδιοκτησια της. Και φυσικα να μη γνωριζει κανεις την υπαρξη τους.
Own nothing, control everything :wink:
Το λογιστικο κοστος δημιουργιας και συντηρησης τους ειναι αστειο μπροστα στους πονοκεφαλους που θα γλυτωσεις αν ποτε αρχισει ο αντιδικος δικηγορος να ξεψαχνιζει τα οικονομικα σου σαν κορακι.
Δες και εδω:
Σε αυτο το συμπερασμα εχω φτασει και εγω μετα απο αρκετη ερευνα πανω στο θεμα, οτι δηλαδη τα περνάς σε εταιρεία.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom