Νέα

Νομική Συμβουλή: Γαμος και περιουσιακα στοιχεία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MASTER CHIEF CAPTAIN
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 225
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ALX79

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2022
Μηνύματα
904
Like
1.838
Πόντοι
206
Όπως σου είπαν
Αν έχεις σπίτι δικό σου και μετά λύσης γάμου με παιδιά…
Έχει θεσμικό πλαίσιο αν η πρωην είναι άνεργη, ύψος μισθού σου και τι διατροφή μπορει να της βγάλει ώστε με αυτά να τους παρέχει στέγη + διατροφή…
Μπορεί να μεινει σε σπίτι που είχες προ γαμου (είτε από κληρονομιά ή αγορά μόνος σου, μέχρι την ενηλικιωση τους).
Η νομοθεσία είναι υπέρ της γυναίκας , και αν έχεις μπλέξει μπορει να σε έχει μέχρι τα 24 τους αν σπουδάζουν.
 

The1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2019
Μηνύματα
1.458
Κριτικές
14
Like
4.589
Πόντοι
746
Ο γάμος είναι η πιο καλοστημένη οικονομικη παγίδα όλων των εποχών.

Το παιδί είναι ο Δούριος Ίππος για την τσέπη του Άνδρα.

Ακόμα και αν τις χωρίσεις δεν θα τις ξεφορτωθείς ποτέ ...
θα σε αρμεγουν για όλη την εργασιακή σου ζωή

Πρέπει να είσαι πολύ αφελής για να παντρευτείς την οποιαδήποτε ...!
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.340
Κριτικές
18
Like
20.301
Πόντοι
4.546
Δυστυχώς, είναι ρωσική ρουλέτα η γυναίκα: η καλύτερη μπορεί να σου βγει σκαρτη, και η σκαρτη να σου βγει διαμάντι.
Οι πιθανότητες όμως είναι περισσότερες για την πρώτη περίπτωση, στην σημερινή εποχή.
 
Εγγρ.
24 Αυγ 2017
Μηνύματα
972
Like
894
Πόντοι
86
Υπάρχει και η γύφτικη μεθοδολογία
ξεπουλας όλα τα υπάρχοντα σου γίνετε εκ πεποιθήσεως ανεργος, παντρεύεσαι μια ανήλικη πάντα κατά παράβαση του Νομου κανεις 5 παιδιά να γίνεις πολύτεκνος και ζεις από τα επιδόματα του κράτους με δεύτερη δουλειά συλλέκτης σκραπ
γιαυτο όλοι οι γυφτοι είναι οικογενειάρχες. Τυχαίο Δεν νομιζω. ΕΧουν σύστημα :2funny:
 
OP
OP
MASTER CHIEF CAPTAIN
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
451
Like
570
Πόντοι
81
Εφοσον αναρωτιεσαι η εχεις δει περιεργες ενδειξεις....ισως πρεπει να σραματησεις ...ειδικα αν εχεις περισσοτερα απο τη νυφη !
Δεν εχω καμία ενδειξη, απλά αν στριψει το μυαλο αντε βγαλε ακρη μετα. Οποτε κανω το due diligence απο πριν....
 
OP
OP
MASTER CHIEF CAPTAIN
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
451
Like
570
Πόντοι
81
Συγνωμη με ολο το σεβασμο... Αν εχεις ολες αυτες τις επιφυλαξεις ,γιατι κοπτεσαι τοσο να παντρευτεις?
Οπως ειπε και ο φιλος απο κατω, στο σπιτι του μενει το παιδι του, οχι καποιος ξενος.
Στην τελικη μην την παντρευτεις, κρατα την μονο γκομενα, ΄η αν παντρευτεις, μην κανεις παιδια, ειναι τοσο απλο.
Δεν εχω καμια ενδειξη , απεναντιας ειμαι πολυ καλα και ευχαριστημενος με τη συμπεριφορα της, και σκεφτομαι πλεον το θεμα παιδιου μαζι της. Δεν μου εχει δειξει οτι ειναι παρτόλα και κολοχαρακτηρας ΑΛΛΑ ΑΝ στραβωσει η φαση ποτέ δεν ξέρεις η άλλη τι μπορει να τις περασει απο το μυαλο. Για αυτο διερευνώ πως μπορω να εξασφαλισ΄τω στο ενδεχομενο που στραβωσει η φαση και εκεινης της στριψη και της περασει απο το μυαλο να αξιώσει απο την περιουσία μου, δεδομενο οτι εκεινη δεν εχει καποια ακινητο (μενει στο ενοικιο) και δεν την κοβω να εχει και κανα γερο κομποδεμα στην ακρη αν και για τα ελληνικα δεδομενα ο μισθος της ειναι καλος , ανω των 2000€ καθαρα.
 
Τελευταία τροποποίηση:

macchiato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2021
Μηνύματα
2.299
Like
2.949
Πόντοι
456
Δεν εχω καμια ενδειξη , απεναντιας ειμαι πολυ καλα και ευχαριστημενος με τη συμπεριφορα της, και σκεφτομαι πλεον το θεμα παιδιου μαζι της. Δεν μου εχει δειξει οτι ειναι παρτόλα και κολοχαρακτηρας ΑΛΛΑ ΑΝ στραβωσει η φαση ποτέ δεν ξέρεις η άλλη τι μπορει να τις περασει απο το μυαλο. Για αυτο διερευνώ πως μπορω να εξασφαλισ΄τω στο ενδεχομενο που στραβωσει η φαση και εκεινης της στριψη και της περασει απο το μυαλο να αξιώσει απο την περιουσία μου, δεδομενο οτι εκεινη δεν εχει καποια ακινητο (μενει στο ενοικιο) και δεν την κοβω να εχει και κανα γερο κομποδεμα στην ακρη αν και για τα ελληνικα δεδομενα ο μισθος της ειναι καλος , ανω των 2000€ καθαρα.

o δικος σου μισθος ειναι καλος ή καλύτερος? αν θελεις απαντας:hi:
 

The1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2019
Μηνύματα
1.458
Κριτικές
14
Like
4.589
Πόντοι
746
Δεν εχω καμια ενδειξη , απεναντιας ειμαι πολυ καλα και ευχαριστημενος με τη συμπεριφορα της, και σκεφτομαι πλεον το θεμα παιδιου μαζι της. Δεν μου εχει δειξει οτι ειναι παρτόλα και κολοχαρακτηρας ΑΛΛΑ ΑΝ στραβωσει η φαση ποτέ δεν ξέρεις η άλλη τι μπορει να τις περασει απο το μυαλο. Για αυτο διερευνώ πως μπορω να εξασφαλισ΄τω στο ενδεχομενο που στραβωσει η φαση και εκεινης της στριψη και της περασει απο το μυαλο να αξιώσει απο την περιουσία μου, δεδομενο οτι εκεινη δεν εχει καποια ακινητο (μενει στο ενοικιο) και δεν την κοβω να εχει και κανα γερο κομποδεμα στην ακρη αν και για τα ελληνικα δεδομενα ο μισθος της ειναι καλος , κυμαινεται ανω των 2000€ καθαρα.

Άκουσε με φίλε...

Όλα στη ζωή έχουν κόστος-απόδοση-ρισκο ...

Οταν προεξοφλησεις το ρίσκο και το κέρδος ξέρεις αν πρέπει να προχωρήσεις η να αντιστρέψεις την απόφαση...

Οι περισοτεροι βαζεται στην εξισωση το συναισθημα ... μια μεταβλητη που σιγουρα θα σας οδηγησει σε λαθος αποφασεις διοτι ...

Το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι δεν καταλαβαίνετε πως λειτουργεί το σύστημα ... γάμος... κράτος... νόμος ... δικηγορική μαφία

Όταν έρθει η ώρα να σε χωρίσει... Ο δικηγόρος της θα της πει να μην πληρώσει τα υπέρογκα έξοδα που ζητάει... θα πληρωθεί ένα ποσοστό από αυτά που θα εκδικαστουν υπέρ της ...

1. Πρώτο μάθημα... τον δικηγόρο της θα τον πληρώσεις εσύ με την περιουσία σου ...

Ακόμα και αν της προταθεί διακανονισμός ... Ο δικηγόρος της δεν θα την αφήσει να δεχτεί διότι όσα περισσότερα σου πάρουν τόσα περισσότερα θα βάλει στην τσέπη...

2. Μάθημα δεύτερο... ακόμα και να μην ηταν σκηλα ... στο διαζύγιο γίνεται γιατί έτσι την συμφέρει...

Οι νομος είναι πολύ επιθετικός απέναντι στον Άνδρα
Υπάρχουν πολλοί που έχασαν περιουσίες από διαζύγια ...
τα ξέρω από τις πρώην γυναίκες τους αφού αργότερα τις πηδουσα

Όταν παντρεύεσε ... δεν υπογράφεις μόνο με την γυναίκα
Υπογραφεις συμβόλαιο με το κράτος-νομοθέτη και τον δικηγόρο-γυπα
 
OP
OP
MASTER CHIEF CAPTAIN
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
451
Like
570
Πόντοι
81
Άκουσε με φίλε...

Όλα στη ζωή έχουν κόστος-απόδοση-ρισκο ...

Οταν προεξοφλησεις το ρίσκο και το κέρδος ξέρεις αν πρέπει να προχωρήσεις η να αντιστρέψεις την απόφαση...

Οι περισοτεροι βαζεται στην εξισωση το συναισθημα ... μια μεταβλητη που σιγουρα θα σας οδηγησει σε λαθος αποφασεις διοτι ...

Το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι δεν καταλαβαίνετε πως λειτουργεί το σύστημα ... γάμος... κράτος... νόμος ... δικηγορική μαφία

Όταν έρθει η ώρα να σε χωρίσει... Ο δικηγόρος της θα της πει να μην πληρώσει τα υπέρογκα έξοδα που ζητάει... θα πληρωθεί ένα ποσοστό από αυτά που θα εκδικαστουν υπέρ της ...

1. Πρώτο μάθημα... τον δικηγόρο της θα τον πληρώσεις εσύ με την περιουσία σου ...

Ακόμα και αν της προταθεί διακανονισμός ... Ο δικηγόρος της δεν θα την αφήσει να δεχτεί διότι όσα περισσότερα σου πάρουν τόσα περισσότερα θα βάλει στην τσέπη...

2. Μάθημα δεύτερο... ακόμα και να μην ηταν σκηλα ... στο διαζύγιο γίνεται γιατί έτσι την συμφέρει...

Οι νομος είναι πολύ επιθετικός απέναντι στον Άνδρα
Υπάρχουν πολλοί που έχασαν περιουσίες από διαζύγια ...
τα ξέρω από τις πρώην γυναίκες τους αφού αργότερα τις πηδουσα

Όταν παντρεύεσε ... δεν υπογράφεις μόνο με την γυναίκα
Υπογραφεις συμβόλαιο με το κράτος-νομοθέτη και τον δικηγόρο γυπα
"
Όταν παντρεύεσε ... δεν υπογράφεις μόνο με την γυναίκα
Υπογραφεις συμβόλαιο με το κράτος-νομοθέτη και τον δικηγόρο γυπα"

συμφωνώ απόλυτα! Και για αυτο τον λογο ακριβως ανοιξα αυτο το νημα διερωτώμενος αν υπαρχει τροπος και ποιος να εξασφαλιστω να μην μου ζητήσει και να μην μου παρει σεντ αν χωρισουμε (ακομα και αν υπαρχει παιδι στη μεση).
 
  • Like
Αντιδράσεις: Bull81

passas87

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2017
Μηνύματα
1.669
Κριτικές
9
Like
4.365
Πόντοι
736
"
Όταν παντρεύεσε ... δεν υπογράφεις μόνο με την γυναίκα
Υπογραφεις συμβόλαιο με το κράτος-νομοθέτη και τον δικηγόρο γυπα"

συμφωνώ απόλυτα! Και για αυτο τον λογο ακριβως ανοιξα αυτο το νημα διερωτώμενος αν υπαρχει τροπος και ποιος να εξασφαλιστω να μην μου ζητήσει και να μην μου παρει σεντ αν χωρισουμε (ακομα και αν υπαρχει παιδι στη μεση).
Και το παιδί σου πως θα ζει ρε τυπε;
Δεν θα πληρώνεις το ενοίκιο του σπιτιού που μένει; Δεν θα πληρώνεις την διατροφή, την ένδυση, την μόρφωση του;
 
OP
OP
MASTER CHIEF CAPTAIN
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
451
Like
570
Πόντοι
81
Και το παιδί σου πως θα ζει ρε τυπε;
Δεν θα πληρώνεις το ενοίκιο του σπιτιού που μένει; Δεν θα πληρώνεις την διατροφή, την ένδυση, την μόρφωση του;
Άλλο θεμα ειναι να μου τα παρει με το ετσι θελω η γυναικα μου επειδη της γυρισε το μυαλο, και άλλο θεμα ειναι να δινω απο μονος μου .
Προφανως και δεν θα το αφησω στο ελεος του θεου.
Εγω αναφερομαι στο να μην μου τα παρει επειδη της εστριψε της γυναικας μου.
 

The1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2019
Μηνύματα
1.458
Κριτικές
14
Like
4.589
Πόντοι
746
Μείνε ελεύθερος ... αλλα αν συνεχίσεις σχέση μαζί της ... μην την σπιτωσεις

Υπάρχει περίπτωση να περάσουν νόμοι όπως στην Αυστραλία και Καναδά όπου ακόμα και η μακροχρόνια συμβίωση με γυναίκα (χωρίς συμφωνο και χωρίς παιδι) μπορει να οδηγησει σε διατροφή για κάποιο διάστημα...

Υπάρχει επισεις δημοσιευμένη περιπτωση στον Καναδά που κάποιος συνκατοικησε με μια γυναίκα και το 4 χρόνο παιδί της από άλλο γάμο για 6 μήνες ... τον έστειλε και του ήρθε μήνυση.

Με απόφαση δικαστηρίου από την στιγμή που δέχτηκε να συζησει μαζι της θεωρεί το δικαστήριο ότι αποδέχτηκε και την κηδεμονία του ανηλίκου παιδιου της ...

Αποτέλεσμα: Για 6 μηνες πηδημα ... 14 χρονια ΔΙΑΤΡΟΦΗ για ένα παιδί που δεν είναι δικό του ...!

Προσοχή γιατί μας την έχουν στημένη από παντού...!
 
OP
OP
MASTER CHIEF CAPTAIN
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
451
Like
570
Πόντοι
81
Τελικα τυποι, αν κανουμε μια συμβολαιογραφικη πραξη προ γαμου (πολιτικου, θρησκευτικου ή σύμφωνο) οπου θα λεει οτι δεν θα αξιώσει ποτέ τίποτα απο την περιουσία που είχα προ γαμου , οτι δεν θα ζητήσει διατροφή για τον εαυτό της ουτε και για το παιδί, και οτι αν προκύψει παιδία θα συμμετεχουμε ο καθένας με το ιδιο ποσοστο, και αυτο το υπογραψει , έχει ισχύ ή οχι ?
 

The1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2019
Μηνύματα
1.458
Κριτικές
14
Like
4.589
Πόντοι
746
Τελικα τυποι, αν κανουμε μια συμβολαιογραφικη πραξη προ γαμου (πολιτικου, θρησκευτικου ή σύμφωνο) οπου θα λεει οτι δεν θα αξιώσει ποτέ τίποτα απο την περιουσία που είχα προ γαμου , οτι δεν θα ζητήσει διατροφή για τον εαυτό της ουτε και για το παιδί, και οτι αν προκύψει παιδία θα συμμετεχουμε ο καθένας με το ιδιο ποσοστο, και αυτο το υπογραψει , έχει ισχύ ή οχι ?

Πολύ απλά όχι...

Όλα τα συμβόλαια θα προσβληθούν στο δικαστήριο μετά το γάμο
Το μόνο που μπορεί να σε σώσει είναι να πάρεις 100% την κηδεμονία του παιδιου ...
Αλλά τα δικαστήρια στην καλύτερη περίπτωση θα σου δώσουν 50%

Η υποχρέωση σου να πληρώνεις ... δεν ανέρηται ούτε από την αποδεδειγμένη ελληψη δυνατότητας πληρωμών...

Με άλλα λόγια ... αν σε χωρίσει σε μια περίοδο που έβγαζες 5000 EUR και το δικαστήριο εκδικασει 2500 EUR διατροφή ... αν σου συμβεί κάτι και τα εισοδήματα σου πέσουν στα 2000 EUR ... συνεχίζεις να οφείλεις 2500 το μηνα...!

Ο νόμος είναι αμηλικτος για τον Άνδρα.
 

ALX79

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2022
Μηνύματα
904
Like
1.838
Πόντοι
206
Τελικα τυποι, αν κανουμε μια συμβολαιογραφικη πραξη προ γαμου (πολιτικου, θρησκευτικου ή σύμφωνο) οπου θα λεει οτι δεν θα αξιώσει ποτέ τίποτα απο την περιουσία που είχα προ γαμου , οτι δεν θα ζητήσει διατροφή για τον εαυτό της ουτε και για το παιδί, και οτι αν προκύψει παιδία θα συμμετεχουμε ο καθένας με το ιδιο ποσοστο, και αυτο το υπογραψει , έχει ισχύ ή οχι ?
Διατροφή για εκείνη να ζήτηση είναι δύσκολο, τα ίδια έλεγε η 1η μου γυναίκα και όταν την ρώτησε ο πρόεδρος τι κατάρτιση έχετε / επαγγέλλεσαι προ… δήλωσης ως άνεργη (όλο μαύρα δούλευε)
Και του απάντησε καθηγήτρια γερμανικής φιλολογίας
Της απάντησε , βγάζεις ως τεκμαρτό / μήνα 400€ τουλάχιστον
Και πήρε τα αρχιδια μου…

Αλλά μην αγχώνεσαι ρε Captain, εχω 3ο γάμο και αν την δει και αυτή Ινδιανος, θα την αλλάξω

Όποτε για να σε ζορίσει κάπου με τα παιδιά , είναι η κλασική λύση που βρίσκει κάθε καριολα για να πάρει σύνταξη από εσένα και να πληρώνεις ΕΦ όρου ζωής , όταν είναι μικρά και τα κουμαντάρει αυτή

παράδειγμα εγώ τώρα που είναι 14 ο καυλιαρης μου, εκτός του ότι δεν μπορεί να του λέει της παπάντζες της
Πήρα και την αποκλειστική επιμέλεια

Ναι ξέρω είμαι στους 1:10.000
 
OP
OP
MASTER CHIEF CAPTAIN
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
451
Like
570
Πόντοι
81
Πολύ απλά όχι...

Όλα τα συμβόλαια θα προσβληθούν στο δικαστήριο μετά το γάμο
Το μόνο που μπορεί να σε σώσει είναι να πάρεις 100% την κηδεμονία του παιδιου ...
Αλλά τα δικαστήρια στην καλύτερη περίπτωση θα σου δώσουν 50%

Η υποχρέωση σου να πληρώνεις ... δεν ανέρηται ούτε από την αποδεδειγμένη ελληψη δυνατότητας πληρωμών...

Με άλλα λόγια ... αν σε χωρίσει σε μια περίοδο που έβγαζες 5000 EUR και το δικαστήριο εκδικασει 2500 EUR διατροφή ... αν σου συμβεί κάτι και τα εισοδήματα σου πέσουν στα 2000 EUR ... συνεχίζεις να οφείλεις 2500 το μηνα...!

Ο νόμος είναι αμηλικτος για τον Άνδρα.

Αφου θα τα εχει υπογράψει με δική της θέληση, γιατί θα θα προσβληθουν μετά το γάμο??

Η ιδια με την υπογραφή της αναγνωρίζει οτι δεν θελει τιποτα. Άρα γιατί να προσβληθουν?
 

passas87

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2017
Μηνύματα
1.669
Κριτικές
9
Like
4.365
Πόντοι
736
Αφου θα τα εχει υπογράψει με δική της θέληση, γιατί θα θα προσβληθουν μετά το γάμο??

Η ιδια με την υπογραφή της αναγνωρίζει οτι δεν θελει τιποτα. Άρα γιατί να προσβληθουν?
Της το έχεις προτείνει;
 

dorcel

Ανώτερος
Εγγρ.
25 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.039
Κριτικές
37
Like
5.902
Πόντοι
7.195
Νομίζω είναι ξεκάθαρο οτιδήποτε έχει αποκτηθεί προ γάμου δεν έχει δικαίωμα κτήσης περιουσιακού στοιχείου ο άντρας ή η γυναίκα. Αυτό είναι κεκτημένο δικαίωμα που δεν αλλάζει. Όμως, κατά τη διάρκεια του γάμου αν αποκτήσει το ζευγάρι περιουσία και μετά χωρίσουν, η περιουσία μοιράζεται στα δύο. Αν υπάρξουν και παιδιά, τότε μπορεί να γίνει κάποια γονική παροχή μπαίνοντας έτσι στο παιχνίδι της περιουσίας και τα παιδιά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom