Νέα

Νέος υπολογιστής

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Marie-ann
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 332
  • Εμφανίσεις 17K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Velociraptoras

Σεβαστός
Εγγρ.
8 Σεπ 2013
Μηνύματα
5.205
Κριτικές
35
Like
4.564
Πόντοι
2.046
Διαφωνώ φιλε μου,ενας επιτραπέζιος που θα τον φτιαξεις κομματι κομματι,βγαινει πολύ ακριβότερα απο εναν φορητό για δυο λόγους.Ο ενας ειναι οτι ενα καλό λαπτοπ για να μην μεινει στοκ σε ενα χρονο το πουλανε σε πολύ καλή τιμή προσφορας.Στο λάπτοπ αυτο συνηθως ειναι εγκατεστημενο και το λειτουργικο και πολλές φορες και το antivirus.
Στον επιτραπέζιο τα πληρωνεις ολα full season και το hardware και το software.Και μην μου πει καποιος οτι εγω τα βαζω σπασμενα,γιατι σε μια σοβαρη επιχειρηση δεν παιζει να τρεχεις σπασμενα windows.Ο επιτραπέζιος υπολογιστης μπορει να σου βγαλει τα λεφτα του σε βαθος χρονου οταν τον χρησιμοποείς στο σπιτι και του διαθετεις καθε διετία φραγκα για αναβαθμιση.Εγώ αυτο το εχω λύσει αλλαζοντας λαπτοπ καθε πενταετία.Και επειδη δεν μενω μονιμα σε ενα μερος,δεν μπορω να παρω 3-4 desktop,τι να κανουμε;
Τη λες ρε μαν πλακα κανεις ποιος τα λεει αυτα με 700 κατοσταρικα πχ φτιαχνεις ενα πυργο κατσε καλα το αντιστοιχο λαπτοπ θα θελει το λιγοτερο ενα χιλιαρικο και το να αλλαζεις λαπτοπ καθε 5 χρονια δεν ειναι λυση.Απο κει και περα ειναι θεμα χρησης δε χρειαζετε καθε 2 χρονια αναβαθμιση και δε μιλαμε για επιχειρηση αλλα ιδιωτη.Δες τα σπεκς μου στον πυργο μου και δε προκειτε να τον αναβαθμισω αν δε χρειαστει γιατι κανει αυτο που θελω
Μητρικη:Gigabyte-GA-P35-DS3L
Τροφοδοτικo:ISO P500SPP 420W
Ram:5 γιγα ddr2
Σκληρος:1 τερα western digital blue
Επεξεργαστης:Intel core 2 duo E8400 3 γιγα
Καρτα γραφικων:Αsus amd radeon R7 240 1 γιγα
Λειτουργικο:Windows 10 64 bit home
 

Velociraptoras

Σεβαστός
Εγγρ.
8 Σεπ 2013
Μηνύματα
5.205
Κριτικές
35
Like
4.564
Πόντοι
2.046
Ο αλλος γραφει για 400 ευρω υπολογιστη.ΤΟΣΑ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ Η ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΡΕ ΜΑΣΤΟΡΑ.Τωρα περιμενουμε τον επομενο που θα της πει να αγορασει playstation,και τον Hellboy που θα της πει ελα να στον σφυριξω για να σου παρω υπολογιστή.
Ρε τυπε εισαι σοβαρος πες μου τωρα 400 ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΓΙΑ ΣΙΜΣ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΕΙΣ  :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: με 400 κατοσταρικα 500 βαρια κανει τη δουλεια της μια χαρα εδω ο δικος μου τα σηκωνει με καρτα γραφικων 60 ευρω τη αλλο θα ακουσουμε 
 
OP
OP
Marie-ann

Marie-ann

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2012
Μηνύματα
3.255
Like
3
Πόντοι
16
Γιατι ματια μου το λαπτοπ θα ανεβαζει θερμοκρασιες και καποια στιγμη θα γραψει game over τα λαπτοπ δεν εχουν καλη ψηξη ακομα οσο ακριβα και να ειναι ειναι πολλη πισω τεχνολογικα σε αυτο το κομματι στον πυργο αν θες μεχρι και υδροψυξη βαζεις εγω προτεινο το εξης κανε ενα φορματ το λαπτοπ και ενα καθαρισμο απο μεσα να στο καθαρισουν απο τις σκονες και να βαλουν καινουργια παστα επεξεργαστη και να το εχεις μονο για δουλεια και να εχεις τον πυργο αν θες να παιζεις κανα παιχνιδι οι πυργοι δεν εχουν αναγκη


ε αυτό μου λέγατε χτες και κατέληξα ότι θα πάρω πύργο
και σήμερα μου τα γυρνάτε
το κεφάλι μου!
 

deuka75

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2011
Μηνύματα
6.599
Κριτικές
16
Like
123
Πόντοι
356
Τελικα η τυπισσα θα ανακαλυψει οτι δεν θα χρειαστει να παρει καινουργιο μηχανημα. :S :S :S

Παλι εγω την μυρίστηκα την τρολια.  :S :S :S

Όντως το έγραψες πρώτος και εννοείται ότι μας τρολάρει, αφού θα γράψουμε τα άντερά μας θα μας πει ότι δεν έχει λεφτά για επεξεργαστή γιατί πήγε για μανικιούρ.

Στ' αρχίδια μας, όμως, τύπε, γουστάρουμε υπολογιστές  :rockon:
 
OP
OP
Marie-ann

Marie-ann

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2012
Μηνύματα
3.255
Like
3
Πόντοι
16
Ο αλλος γραφει για 400 ευρω υπολογιστη.ΤΟΣΑ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ Η ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΡΕ ΜΑΣΤΟΡΑ.Τωρα περιμενουμε τον επομενο που θα της πει να αγορασει playstation,και τον Hellboy που θα της πει ελα να στον σφυριξω για να σου παρω υπολογιστή.


400 ευρώ για κάρτα γραφικών για το σιμς?
ΟΝΤΩΣ??????
playstastion έχει ο μπαμπάς μου  :sunglasses:
 

deuka75

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2011
Μηνύματα
6.599
Κριτικές
16
Like
123
Πόντοι
356
Επισυνάπτω ενδεικτική σύνθεση, κάποια σχόλια σε επόμενο μήνυμα.
 

Συνημμένα

  • Untitled.png
    Untitled.png
    21,5 KB · Εμφανίσεις: 21

kavliaris

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.286
Κριτικές
11
Like
279
Πόντοι
1.520
Τη λες ρε μαν πλακα κανεις ποιος τα λεει αυτα με 700 κατοσταρικα πχ φτιαχνεις ενα πυργο κατσε καλα το αντιστοιχο λαπτοπ θα θελει το λιγοτερο ενα χιλιαρικο και το να αλλαζεις λαπτοπ καθε 5 χρονια δεν ειναι λυση.Απο κει και περα ειναι θεμα χρησης δε χρειαζετε καθε 2 χρονια αναβαθμιση και δε μιλαμε για επιχειρηση αλλα ιδιωτη.Δες τα σπεκς μου στον πυργο μου και δε προκειτε να τον αναβαθμισω αν δε χρειαστει γιατι κανει αυτο που θελω
Μητρικη:Gigabyte-GA-P35-DS3L
Τροφοδοτικo:ISO P500SPP 420W
Ram:5 γιγα ddr2
Σκληρος:1 τερα western digital blue
Επεξεργαστης:Intel core 2 duo E8400 3 γιγα
Καρτα γραφικων:Αsus amd radeon R7 240 1 γιγα
Λειτουργικο:Windows 10 64 bit home
Μη μου λες τι εχεις φτιαξε συνθεση οπως ο φιλος παρακατω με 700 να δουμε.ΜΗΝ ξεχασεις ομως να συμπεριλαβεις και το λειτουργικό.
 

Velociraptoras

Σεβαστός
Εγγρ.
8 Σεπ 2013
Μηνύματα
5.205
Κριτικές
35
Like
4.564
Πόντοι
2.046

Velociraptoras

Σεβαστός
Εγγρ.
8 Σεπ 2013
Μηνύματα
5.205
Κριτικές
35
Like
4.564
Πόντοι
2.046
ήδη έχω βρει desktop με χρήματα που μπορώ να διαθέσω
αλλά τώρα μου τα γυρνάτε
μου λένε κι άλλοι ότι παίζει στο λαπτοπ  :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
Δε πειραζει αν βρηκες πυργο χτυπα τον χωρις δισταγμο καθολου
 

kavliaris

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.286
Κριτικές
11
Like
279
Πόντοι
1.520
ήδη έχω βρει desktop με χρήματα που μπορώ να διαθέσω
αλλά τώρα μου τα γυρνάτε
μου λένε κι άλλοι ότι παίζει στο λαπτοπ  :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
Πάρε μια φιλη σου ελευθερη,το λαπτοπ παραμασχαλα και το καραβι για Κρητη και σε μια βδομαδα θα σ'εχω σενιάρει.Κι ας τους να κατσαβιδιαζουνε πυργους και γκαζοντενεκεδες.Εμεις θα φτιαχνουμε πυργακια στην αμμο... :-* :-*
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.101
Κριτικές
9
Like
13.665
Πόντοι
2.606
Όντως το έγραψες πρώτος και εννοείται ότι μας τρολάρει, αφού θα γράψουμε τα άντερά μας θα μας πει ότι δεν έχει λεφτά για επεξεργαστή γιατί πήγε για μανικιούρ.

Στ' αρχίδια μας, όμως, τύπε, γουστάρουμε υπολογιστές  :rockon:

Τυπε ειναι και ωραιο μουνακι.  :S :S :S

4444444.jpg


:erection: :erection: :erection:
 

deuka75

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2011
Μηνύματα
6.599
Κριτικές
16
Like
123
Πόντοι
356
1. Κουτί, σου έβαλα ενδεικτικά. Κουτί θα διαλέξεις μόνη σου να ταιριάζει με τα παπούτσια σου ή ότι άλλη μαλακία.  Πάντα προτείνω full tower αλλά για λόγους χώρου, αισθητικής και κόστους συνήθως προτιμούν midi.  Καλό κουτί είναι βασικό, ποιότητα υλικών, ακαμψία, σωστός σχεδιασμός εξαερισμού κτλ.  Ότι σε φωτίσει ο Θεός.

2. Τροφοδοτικό ούτε για πλάκα no name των 20 ευρώ, εκτός ότι θα ψάχνεσαι για άλλο σύντομα, μπορεί να προκαλέσει ζημιά στον υπολογιστή και είναι υπεύθυνο και για αφανείς δυσλειτουργίες.  Πάντα καλό, επώνυμο τροφοδοτικό και ας είναι πολύ ακριβότερο από no name.  Πάμε ξανά, όχι γυφτιά στο τροφοδοτικό.

3. Επεξεργαστή βάλε και τον 6100 που σου έγραψε ο Λάκης, είναι ένα κατοστάρικο φθηνότερος, μια χαρά θα κάνει τη δουλειά του.  Για βάθος χρόνου αυτός που σου έγραψα, είναι και  τετραπύρηνος.

4. Μνήμη 8GB ddr 4, παραπάνω δεν χρειάζεται εκτός αν δουλεύεις τέρατα σε photoshop.

5.  Μητρική μπορείς να βρεις πολύ φθηνότερη, καλή μητρική θα σου εξασφαλισει σταθερό περιβάλλον για όσο θα έχεις τον υπολογιστή.  Πολύ καλύτερα υλικά, δικλείδες ασφαλείας, χρήσιμα extra (εξαιρετική κάρτα ήχου κα). Για μένα το βασικότερο κομμάτι, δίνεις κάτι παραπάνω και δουλεύουν όλα σωστά, χωρίς κολλήματα και χωρίς προβλήματα. Ναι η μητρική παίζει πολύ μεγάλο ρόλο.  Ανοίξτε φθηνιάρικο μηχάνημα μετά από τετραετία και δείτε πυκνωτές.

6. Κάρτα γραφικών μπορείς να βάλεις και πιο φθηνή, κρίμα θα είναι, εγώ βασικά θα έβαζα 970 ή 480 από amd αλλά μιλάμε για +150 περίπου.

7. Σκληρός ασυζητητί ssd.  Υπάρχει και ελαφρώς γρηγορότερος με περισσότερα φράγκα και μ' αυτόν μια χαρά θα είσαι.  Αν δουλεύεις σοβαρά photoshop αγοράζεις και δεύτερο και δηλώνεις στο photoshop την cache στον δεύτερο, θα δουλεύεις αεροπορία.  

Εννοείται ότι δεν είναι η καλύτερη σύνθεση, για μένα είναι μια αξιοπρεπής που θα σε βγάλει αρκετό καιρό χωρίς προβλήματα.

[size=8pt](Επίσης εννοείται ότι οθόνη, πληκτρολόγιο, ποντίκι, οπτικό μέσο, επιπλέον σκληρός για αποθήκευση υλικού, λειτουργικό είναι έξτρα κατά το δοκούν)[/size]

Αυτά.
 

Συνημμένα

  • Untitled.png
    Untitled.png
    25,4 KB · Εμφανίσεις: 17

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom