Νέα

Νέα μέτρα - φοροεπιδρομή...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα gatto
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4K
  • Εμφανίσεις 96K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Που σκέφτεστε να ξοδέψετε τον 14ο μισθό ??? (όσοι βεβαίως θα πάρετε...)

  • Στην Πιστωτική Κάρτα

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε Δάνειο

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Στα Τέλη Κυκλοφορίας

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε άλλες "ανελαστικές" δαπάνες (πχ ασφάλιστρα κλπ)

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε CG/CT

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε δώρα...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε κάποιο ταξίδι λόγω εορτών

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Πουθενά, αποταμιεύω!

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Εορτοδάνειο θα πάρω για να την βγάλω...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Ποιός ήρθε ???

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    0

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
επειδη πιο πριν ειπες για τα παιδια των αριστερων που εζησαν μεχρι το '74 στην βουλγαρια  επειδη τους ειχε αφαιρεθει η ιθαγενεια, αυτην την μαλακια μονος σου την σκεφτηκες η καποιος αλλος στην ειπε;;

θες να σου στείλω ρε παπάρα και τα διαβατήρια που πήραν όταν τους δώθηκε πίσω η ιθαγένεια;
αει γαμήσου τώρα είσαι πολύ βλαμμένος και γω πολύ ρατσιστής για να κάνω διάλογο μαζί σου.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Εκεί μέσα θα δω και οτί ο Παπανδρέου κυνήγησε τους κουμμουνιστές ή απλά είναι μία καλή προτασή σου;! :think:

Θα δείς όλη την ιστορία του τόπου από το 1949-1967 γραμμένη με αρκετή έως πολύ αντικειμενικότητα κατά γενική ομολογία..
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
ΑΡΗΣ Ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΩΝ ΑΤΑΚΤΩΝ
Καλό βιβλίο του Χαριτόπουλου. Εκεί μπορείς να διαβάσεις διάφορα ωραία πράγματα για το κηνύγι που έφαγε ο ΕΛΑΣ ακόμα και από τα κεφάλια του ΕΑΜ
χαρακτρηριστικό της ελληνικής ράτσας....
εδώ οι ίδιοι οι κομμουνιστές δέχονταν να δολοφονείται ο εσωτερικός αντιφρονούντας μπελογιάννης ως προδοτης. τι να λέμε τώρα.

ΓΑΜΩ ΤΗ ΡΑΤΣΑ ΣΑΣ. τίποτα άλλο
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Υ.Γ.2
αει γαμήσου ηλίθιε.
όταν θα μιλήσεις και συναναστραφείς με παιδιά κομμουνιστών που μεγάλωσαν στη Βουλγαρία γιατί μέχρι το 74 τους είχε αφαιρεθεί η ιθαγένεια ξαναμιλάμε.
μέχρι τότε μόνο μπινελίκια θ ακούς από μένα.

Θύμησέ μου μόνο γιατί τους αφαιρεθηκε η ιθαγένεια και γιατί βρέθηκαν βουλγαρία...
Οι κομμουνιστές ήταν άξιοι της μοίρας τους.
Και την "εκδίκηση" δεν την πήραν οι εξόριστοι και τα παιδιά τους αλλά εξουσιομανείς κεντρώοι σε ανίερη συμμαχία με ρετάλια της αριστεράς...
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.456
Like
19
Πόντοι
166
Κοιτά επειδή εγώ προσωπικά δεν έζησα τότε δεν έχω δει κάποια ιστορική πηγή που να το καταγράφει αυτό.
Αν εσύ έχεις παρακαλώ ας την δούμε και εμείς,τώρα αν άκουσες και εγώ έχω ακούσει πολλά από την περιπτερού,να τα πιστέψω;!
Διάφορες πηγές στο ιντερνέτ για τον Παπανδρέου τώρα που έριξα μία ματία αυτά λένε:

Πρωθυπουργία με την Ένωση Κέντρου
Το κόμμα του κέρδισε τις εκλογές της 3ης Νοεμβρίου του 1963 με ποσοστό 42,04%. Έχοντας 138 έδρες, σχημάτισε κυβέρνηση μειοψηφίας με τη στήριξη της Ε.Δ.Α., που είχε 28 έδρες. Ωστόσο, ο Παπανδρέου επιθυμούσε αυτοδύναμη πλειοψηφία και έτσι υπέβαλε την παραίτηση της κυβέρνησης αμέσως μετά την εξασφάλιση ψήφου εμπιστοσύνης. Στις εκλογές του Φεβρουαρίου 1964 η Ένωση Κέντρου κέρδισε με το 52,8% των ψήφων και 171 έδρες. Η προοδευτική πολιτική του, όπως και ο ευδιάκριτος ρόλος που έπαιζε ο γιος του Ανδρέας, ξεσήκωσαν την αντιπολίτευση των συντηρητικών κύκλων. Ορισμένα από τα μέτρα που πήρε η κυβέρνησή του ήταν η αποφυλάκιση πολιτικών κρατουμένων, η ρύθμιση των αγροτικών χρεών και η καθιέρωση της δωρεάν παιδείας σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης. Προσπάθησε να ανακτήσει τον έλεγχο του στρατού και της αστυνομίας παραγκωνίζοντας τους ακροδεξιούς και τους παρακρατικούς, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Παράλληλα μείωσε τον ασφυκτικό έλεγχο του κράτους στις ιδέες και τα φρονήματα.

Κατηγορήθηκε από τους αντιπάλους του ότι τα μέτρα αυτά (τα οικονομικά) ήταν εφικτά λόγω της ανθηρής οικονομίας που είχε κληροδοτήσει η πρωθυπουργία Καραμανλή. Από την άλλη η οκταετία Καραμανλή είχε μεν επιτύχει ανθηρά οικονομικά μεγέθη, το εισόδημα όμως των χαμηλότερων τάξεων είχε παραμείνει για χρόνια στάσιμο.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%B5%CF%8E%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%BF%CF%82_%CE%A0%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%AD%CE%BF%CF%85_(%CF%80%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B2%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%82)
ο παπανδρεου ηταν και πρωθυπουργος στην συμφωνια της βαρκιζας και στα δεκεμβριανα αν σου διαφευγει..
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
φασιστάκια γαμάω όλους τους κλώνους σας μουνόπανα δειλόπουστες.
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
σε μένα μιλάς ρε παπάρα;
σε μένα που ο κακαουνάκης κυνηγούσε τον πατέρα μου;

αει γαμήσου.
αυτό που έγινε το 81 89 ήταν παιχνίδι μπροστά σε αυτά που έγιναν το 50 -74.
και ήταν ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΟ.
το κατάλαβες τώρα παπάρα;
ή μήπως ήθελες οι αντιφρονούντες να σου πούν και ευχαριστώ γαμώ τη ράτσα σου;
ή να σου άφηναν και το κράτος που είχες σοδομήσει και ληστέψει δεκαετίες ολόκληρες;

ρε κοίτα κάτι λακαμάδες που έκανε η μάνα τους.
σε γαμάω ασάλιωτα πες μου και μπράβο.

είπα
πούτσα και ξύλο σ αυτούς που δεν αναγνωρίζουν τα λάθη τους και δεν μετανοούν.

και φυσικά έκαναν λάθη οι δεξιοί και παραασχολήθηκαν με τους αριστερούς χωρίς λογο!

όμως,εγώ φίλε ένα πράγμα ξέρω: οι πολιτικές διαφορές προξένησαν πολλά δεινά στον τόπο αυτό!

γι αυτό και δεν είμαι κομματόσκυλο! και όπως δεν μπορώ να μην δω τα ξερονήσια, έτσι δεν μπορώ και να μην βλέπω τα πιο πρόσφατα ξερονήσια, που απέκλεισαν ολόκληρες γενιές απ το δικαίωμα στην εργασία, λόγω κομματικών κριτηρίων!

αυτό αποτελεί, όχι μια απλή αδικία, αλλά και ίσως μια απ τις κυριότερες αιτίες της κατάστασης που είμαστε!

καλή τσικνοπέμπτη σε όλους!

(πάω για τσίκνησμα)!
 

Επισκέπτης
Mάλιστα θα διαβάσουμε λοιπόν αυτά τα δύο βίβλια.
Ωστόσο το κυνήγι των κουμμουνιστών από τον Παπανδρέου πρώτη φορά το ακούω,εγώ έχω μάθει οτί ήταν αυτός που έκαψε τους φακέλους της αστυνομίας και εφερέ την πραγματική Δημοκρατία για αυτό και εξωρίστηκε κάποια στιγμή!!!
Τελοσπάντων όσο ζεις μαθαίνεις μάλλον.... :think:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
ο παπανδρεου ηταν και πρωθυπουργος στην συμφωνια της βαρκιζας και στα δεκεμβριανα αν σου διαφευγει..

άλλαντάλλων

ρε μήπως ο Γέρος έφερε τη Χούντα για ιδίον όφελος εις βάρος του βασιλέα και έχω κάμει λάθος;
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
και φυσικά έκαναν λάθη οι δεξιοί και παραασχολήθηκαν με τους αριστερούς χωρίς λογο!

όμως,εγώ φίλε ένα πράγμα ξέρω: οι πολιτικές διαφορές προξένησαν πολλά δεινά στον τόπο αυτό!

γι αυτό και δεν είμαι κομματόσκυλο! και όπως δεν μπορώ να μην δω τα ξερονήσια, έτσι δεν μπορώ και να μην βλέπω τα πιο πρόσφατα ξερονήσια, που απέκλεισαν ολόκληρες γενιές απ το δικαίωμα στην εργασία, λόγω κομματικών κριτηρίων!

αυτό αποτελεί, όχι μια απλή αδικία, αλλά και ίσως μια απ τις κυριότερες αιτίες της κατάστασης που είμαστε!

καλή τσικνοπέμπτη σε όλους!

(πάω για τσίκνησμα)!

να παραδέχεστε αμφότεροι τα λάθη σας και να κόψετε τους τσαμπουκάδες και το αλάθητο του Πάπα.
αλλιώς να πάτε ομαδικά να γαμηθείτε.
έτσι όπως την κάνατε τη χώρα να τη φτιάξετε μόνοι σας.
Την ευθύνη όμως και το μεγαλύτερο μερίδιο σε αυτήν για την κατάντια την εχει πάντα αυτος που έχει την εξουσία.
και η ιστορία έχει ΓΡΑΨΕΙ ΟΤΙ.
Τη μικρά Ασία και την Κύπρο τη χάσαμε όταν κυβερνούσαν οι απόγονοι των σημερινών ΠΑΤΡΙΔΟΛΑΤΡΩΝ και ΔΕΞΙΩΝ ΛΟΙΠΩΝ ΑΠΟΒΡΑΣΜΑΤΩΝ.
Τελεία.
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.456
Like
19
Πόντοι
166
θες να σου στείλω ρε παπάρα και τα διαβατήρια που πήραν όταν τους δώθηκε πίσω η ιθαγένεια;
αει γαμήσου τώρα είσαι πολύ βλαμμένος και γω πολύ ρατσιστής για να κάνω διάλογο μαζί σου.
βρε μπετοβλα, εζησα στην βουλγαρια 5 χρονια και ξερω πολυ καλυτερα απο εσενα ποιοι και γιατι ηταν εκει και αν και κατα ποσο τους αφερεθηκε η οι ιδιοι αρνηθηκαν την ιθαγενεια οταν εφυγαν το '47, αντε χαζοβιολη που πεταγεσε νουμερο χωρις να εχεις την παραμικρη ιδεα και λες τις παπαριες σου, φερε βρε μαλακισμενο ΕΝΑΝ απο αυτους και να μου τα πει αυτα, αντε πανιβλακα...
 

Επισκέπτης
Έτσι!
Επαναστατική δικαιοσύνη!
Καμία ελευθερία στους αρνητές της Ελευθερίας!
Ταξικός πόλεμος παντού!

Τσακίστε τους φασίστες!
(μόνο προσοχή μην σπάσετε τον καθρέφτη στη διαδικασία) .

Συγνώμη για τη διακοπή...
Συνεχίστε απτόητοι.

Όταν πολεμάς με  απάτσι δε θα μείνω στη σφεντόνα.

 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.456
Like
19
Πόντοι
166
Mάλιστα θα διαβάσουμε λοιπόν αυτά τα δύο βίβλια.
Ωστόσο το κυνήγι των κουμμουνιστών από τον Παπανδρέου πρώτη φορά το ακούω,εγώ έχω μάθει οτί ήταν αυτός που έκαψε τους φακέλους της αστυνομίας και εφερέ την πραγματική Δημοκρατία για αυτό και εξωρίστηκε κάποια στιγμή!!!
Τελοσπάντων όσο ζεις μαθαίνεις μάλλον.... :think:
οταν θα σου φερω τους λογους του απο την βουλη να δω τι λες μετα...
 

hitman21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
14.896
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
166
ΑΡΗΣ Ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΩΝ ΑΤΑΚΤΩΝ
πανω που'χεις ηρεμησει,διαβαζεις αυτο..
αει στα γαμιδια πια εδω μεσα...
Όταν πολεμάς με  απάτσι δε θα μείνω στη σφεντόνα.
μην επιδιωκεις συγκρουση απο την οποια αποδεδειγμενα θα βγεις συντετριμενος...
δεν ενεχει τιποτα το ηρωικο αυτη η πραξη...
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Όταν πολεμάς με  απάτσι δε θα μείνω στη σφεντόνα.

Απ 'οσο γνωρίζω τα απάτση είναι στα ελικοδρόμιά τους και εσύ χρησιμοποιείς όλπα βαρύτερα της σφεντόνας εδώ και πολλά χρόνια και ενίοτε δια ασήμαντον αφορμή...

Συνεχίστε το φασιστοκυνήγι όμως...
Μην σας διακόπτω.
Προσοχή όμως μήπως διαπιστώσετε ότι κυνηγάτε την ουρά σας
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
βρε μπετοβλα, εζησα στην βουλγαρια 5 χρονια και ξερω πολυ καλυτερα απο εσενα ποιοι και γιατι ηταν εκει και αν και κατα ποσο τους αφερεθηκε η οι ιδιοι αρνηθηκαν την ιθαγενεια οταν εφυγαν το '47, αντε χαζοβιολη που πεταγεσε νουμερο χωρις να εχεις την παραμικρη ιδεα και λες τις παπαριες σου, φερε βρε μαλακισμενο ΕΝΑΝ απο αυτους και να μου τα πει αυτα, αντε πανιβλακα...


ποιό 47 ρε μαλακισμένε ηλίθιε;
τα παιδιά τους που μεγάλωσαν βουλγαρία γιατί δεν δικαιούντο ιθαγένεια;
πόσα κιλά μαλακας είσαι;
έχω και ονοματεπώνυμα πουστράκι. ποιό 47;
το 67 τα παδιά τους πόσων χρόνων ήτανε ρε γαμημένε γκεμπελίσκε;
 

Επισκέπτης
ο παπανδρεου ηταν και πρωθυπουργος στην συμφωνια της βαρκιζας και στα δεκεμβριανα αν σου διαφευγει..
οταν θα σου φερω τους λογους του απο την βουλη να δω τι λες μετα...
Εδώ πάντως αναφορές για την καλή αστυνομία βλέπω για δολοφονίες ΚΚΕ:

Περιμένω τους λόγους του Παπανδρεού στην βουλή!!! ;)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom