Νέα

Νέα μέτρα - φοροεπιδρομή...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα gatto
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4K
  • Εμφανίσεις 96K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Που σκέφτεστε να ξοδέψετε τον 14ο μισθό ??? (όσοι βεβαίως θα πάρετε...)

  • Στην Πιστωτική Κάρτα

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε Δάνειο

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Στα Τέλη Κυκλοφορίας

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε άλλες "ανελαστικές" δαπάνες (πχ ασφάλιστρα κλπ)

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε CG/CT

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε δώρα...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε κάποιο ταξίδι λόγω εορτών

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Πουθενά, αποταμιεύω!

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Εορτοδάνειο θα πάρω για να την βγάλω...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Ποιός ήρθε ???

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    0

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
ο ''γερος της δημοκρατιας'' που κανουν τεμεναδες ολοι οι πασοκοι και οχι μονο γιατι κυνηγησε τους κουμουνιστες σαν σκυλια;;;

καλά που βρήκαν καταφύγιο στον Καραμανλή του 60.
ρε δε γαμιέστε λέω γω.....
καμμιά μεταμέλεια.
καμμιά παραδοχή.
καμμιά αυτογνωσία.

πούτσα και ξύλο εγωιστόπουστες αλήτες καθιζήματα.
 

Επισκέπτης
για να μη λαμβάνεται υπόψη πρέπει
α.
αυτοι που διέπραξαν εγκλήματα να ζητήσουν συγγνώμη.
β.
να μαθευτεί όλη η αληθεια ΟΠΟΙΝ και αν πονάει.
γ.
να ποινικοποιηθει η συμμετοχή σε άτομα που υποστηρίζουν εγκληματικές οργανώσεις και πρακτικές του παρελθόντος.
όπως ακριβώς έγινε στη γερμανία.
τελεία.
Σωστότατος αλλά και βουβά αν δεν συνεχίζεται η κατάσταση μπορεί να υπάρξη μία αμοιβαία συγγνώμη!!! ;)

Αλλά τώρα όταν έχεις Πλεύρη και Μιχαλολιάκο δεν γίνεται!!! :tickedoff:

 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
στ αρχίδια μου καμμένε τι έγινε στη ρωσσία.
πρώτα ασχολούμαι με τα του οίκου μου.
κατάλαβες αστείε τύπε;

όλο αυτό το μένος τον κομμουνιστών το δημιούργησαν οι πρόγονοί σου καραγκιόζη γιατι έκαναν κατάχρηση εξουσίας για 30 χρόνια ΕΝΤΟΣ ΣΥΝΟΡΩΝ. τι γινόταν στα εξωτερικά ΔΕ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΜΠΑΣΤΑΡΔΟΙ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ

Υ.Γ,
πιθανώς εάν ήμουνα ΡΩΣΣΟΣ να εβριζα με τον ίδιο τρόπο ΤΟΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ απόγονο ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΗ με νικ Τζέιμς070.

Είσαι ο απόγονος αυτών ακριβώς που σιχαίνομαι. Γκεμπελίσκων δειλών πουσταράδων που προσπαθούν να αποπροσανατολίσουν τον κόσμο από τα εγκλήματα που διέπραξαν φέρνοντας στο κέντρο της συζήτησης τι γίνεται σε άλλες χώρες. Είναι δε τόσο πουτανόψυχοι που είναι ικανοι να μιλούν για το τι έγινε στη Σελήνη προκειμένου να διαπράττουν εγκλήματα με την ησυχία τους αποπροσανατολίζοντας και αλλοιώνοντας την ουσία του διαλόγου που πρέπει να γίνεται,
ΠΡΩΤΑ κάνεις αυτοκριτική, αναγνωρίζεις τα λάθη σου και μετά ασχολείσαι με τα λάθη του αντιπάλου.
Είσαι μια ράτσα πουτανόψυχων που χωρίς να αναγνωρίζεις τα προσωπικά σου εγκλήματα, τα καλύπτεις εγκληματώντας σε κάποιους για τα εγκλήματα ομοιδεατών τους σε άλλο γεωγραφικο μήκος και πλάτος.
ΤΟΣΟ ΠΟΥΤΑΝΟΨΥΧΟΣ ΕΙΣΑΙ.

ρε καμένε!

εσύ πρώτος δεν είπες ότι το μίσος για τη φρικτή δολοφονία του παππού σου δεν στο μετέδωσαν οι γονείς σου ρε?

βρες μου ρε καραγκιόζη έναν δεξιό που να του σκότωσαν τον παππού οι κομμουνιστές!

οι καλοί κομμουνιστές δεν πρέπει να ξεχάσουν ε?

α ρε κωλοτούμπες που μας κάνει σήμερα!
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.456
Like
19
Πόντοι
166
Τί θέλει να πει ο ποιητής;! :think:
Ρε θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω εδώ με εσάς!!! :headbang:
για ψαχτο λιγο καλυτερα ποιος ξεκινησε να στελνει ταξιδακια αναψυχης τους κουκουεδες στα νησια, ποιος εγκαλουσε το '51 στην βουλη τον πλαστηρα γιατι εδωσε αδεια σε 300 κουμουνιστες να νοσηλευτουν σε νοσοκομεια της αθηνας και καποιοι απο αυτους σε κατ' οικον νοσηλεια και μετα τους μαζεψαν αρον αρον και τους ξαναστειλαν πισω, γιαβρες λιγο απο τους λογους τους εντος και εκτος βουλης πως αποκαλουσε τους κουμουνιστες...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Σωστότατος αλλά και βουβά αν δεν συνεχίζεται η κατάσταση μπορεί να υπάρξη μία αμοιβαία συγγνώμη!!! ;)

Αλλά τώρα όταν έχεις Πλεύρη και Μιχαλολιάκο δεν γίνεται!!! :tickedoff:
άργησες αλλά το κατάλαβες.
ο Αντρέας (ανεξάρτητα εάν τον βρίζω για την οικονομική πολιτική) ακολούθησε την οδό της εθνικής συμφιλίωσης.
αυτό βεβαίως αποθράσυνε πλήρως τους πουτανόψυχους οι οποίοι το εξέλαβαν ως αδυναμία της πολιτικής να καθαρίσει τον τόπο από τα καθιζήματα.
ένθεν κακείθεν.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
για ψαχτο λιγο καλυτερα ποιος ξεκινησε να στελνει ταξιδακια αναψυχης τους κουκουεδες στα νησια, ποιος εγκαλουσε το '51 στην βουλη τον πλαστηρα γιατι εδωσε αδεια σε 300 κουμουνιστες να νοσηλευτουν σε νοσοκομεια της αθηνας και καποιοι απο αυτους σε κατ' οικον νοσηλεια και μετα τους μαζεψαν αρον αρον και τους ξαναστειλαν πισω, γιαβρες λιγο απο τους λογους τους εντος και εκτος βουλης πως αποκαλουσε τους κουμουνιστες...

άσε τουε κομμουνιστές και αριστερούς να τα βρουν μεταξύ τους.
εσύ πουτανόψυχε να μας πεις για τα του οίκου σου από το 49 έως το 74.
καριόλια.
μια ζωή δείχνετε το δάκτυλο στους άλλους για να μην πάρουν πρέφα τα του οίκου σας.
γαμιόλια
 

Επισκέπτης
για ψαχτο λιγο καλυτερα ποιος ξεκινησε να στελνει ταξιδακια αναψυχης τους κουκουεδες στα νησια, ποιος εγκαλουσε το '51 στην βουλη τον πλαστηρα γιατι εδωσε αδεια σε 300 κουμουνιστες να νοσηλευτουν σε νοσοκομεια της αθηνας και καποιοι απο αυτους σε κατ' οικον νοσηλεια και μετα τους μαζεψαν αρον αρον και τους ξαναστειλαν πισω, γιαβρες λιγο απο τους λογους τους εντος και εκτος βουλης πως αποκαλουσε τους κουμουνιστες...
Κοιτά επειδή εγώ προσωπικά δεν έζησα τότε δεν έχω δει κάποια ιστορική πηγή που να το καταγράφει αυτό.
Αν εσύ έχεις παρακαλώ ας την δούμε και εμείς,τώρα αν άκουσες και εγώ έχω ακούσει πολλά από την περιπτερού,να τα πιστέψω;!
Διάφορες πηγές στο ιντερνέτ για τον Παπανδρέου τώρα που έριξα μία ματία αυτά λένε:

Πρωθυπουργία με την Ένωση Κέντρου
Το κόμμα του κέρδισε τις εκλογές της 3ης Νοεμβρίου του 1963 με ποσοστό 42,04%. Έχοντας 138 έδρες, σχημάτισε κυβέρνηση μειοψηφίας με τη στήριξη της Ε.Δ.Α., που είχε 28 έδρες. Ωστόσο, ο Παπανδρέου επιθυμούσε αυτοδύναμη πλειοψηφία και έτσι υπέβαλε την παραίτηση της κυβέρνησης αμέσως μετά την εξασφάλιση ψήφου εμπιστοσύνης. Στις εκλογές του Φεβρουαρίου 1964 η Ένωση Κέντρου κέρδισε με το 52,8% των ψήφων και 171 έδρες. Η προοδευτική πολιτική του, όπως και ο ευδιάκριτος ρόλος που έπαιζε ο γιος του Ανδρέας, ξεσήκωσαν την αντιπολίτευση των συντηρητικών κύκλων. Ορισμένα από τα μέτρα που πήρε η κυβέρνησή του ήταν η αποφυλάκιση πολιτικών κρατουμένων, η ρύθμιση των αγροτικών χρεών και η καθιέρωση της δωρεάν παιδείας σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης. Προσπάθησε να ανακτήσει τον έλεγχο του στρατού και της αστυνομίας παραγκωνίζοντας τους ακροδεξιούς και τους παρακρατικούς, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Παράλληλα μείωσε τον ασφυκτικό έλεγχο του κράτους στις ιδέες και τα φρονήματα.

Κατηγορήθηκε από τους αντιπάλους του ότι τα μέτρα αυτά (τα οικονομικά) ήταν εφικτά λόγω της ανθηρής οικονομίας που είχε κληροδοτήσει η πρωθυπουργία Καραμανλή. Από την άλλη η οκταετία Καραμανλή είχε μεν επιτύχει ανθηρά οικονομικά μεγέθη, το εισόδημα όμως των χαμηλότερων τάξεων είχε παραμείνει για χρόνια στάσιμο.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%B5%CF%8E%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%BF%CF%82_%CE%A0%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%AD%CE%BF%CF%85_(%CF%80%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B2%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%82)
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
όλοι οι υγειονομικοί πληρώνουν το πρώην ΤΣΑΥ
(τώρα δεν θυμάμαι πως λέγεται).


εσύ σε ποιά ΔΕΚΟ δουλεύεις;
Σε ΜΚΟ μήπως;
Για το κινητό σου πληρώνεις λογαριασμό γαμημένε;
Ή είναι "υπηρεσιακό";

Το αυτοκίνητό σου ξεφτύλα το πληρώνεις ή
είναι κι αυτό "υπηρεσιακό" με πορτικαλί πινακίδες;
Ξεφτύλα;

Εσένα άμα σε πετύχαινα έξω θα σου εστεινα κώλο,
θα σε πλήρωνα πολύ ακριβά ,
αλλά θα το φχαριστιόμουν !!!!!!
warnwarn.gif
 [/color[/URL]]


Αχαχαχαχαχαχαχαχααχχαχ, αφού σου γράφω το ταμείο σου. Δεν το βλέπεις;;;
Ούτε πως λέγεται το ταμείο του δεν ξέρει ο Λάκης.......... Καταλαβαίνετε τώρα πόσο καλή σχέση έχει με ταμεία, εφορίες κλπ.

Ρε μάγκες, σας παρακαλώ, κάτω τα χέρια από τον Λάκη.
Με τον Λάκη ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ διασκεδάζουμε.

Προσωπικά δεν μου καίγεται καρφί να με βρίζουν εμένα και όλο μου το σόϊ, να με απειλούν κλπ, κλπ, κλπ από το Διαδίκτυο. Στα @@ μου. Άμα δεν βαριέμαι μπορεί να τους βρίσω και εγώ.

Δηλαδή στον Λάκη τι να πεις;;;;
Με έχει κάνει Δημόσιο Υπάλληλο, υπάλληλο σε ΜΚΟ, υπάλληλο σε κατασκευαστική εταιρία και ότι άλλο του κατεβάσει η γκλάβα του. Τα διαβάζω και γελάω.
Εμ, έλα που είναι μακρυά νυχτωμένος.

Τσου ρε Λάκη, και εγώ το ίδιο ταμείο με εσένα πληρώνω. Και το πληρώνω πολύ περισσότερα χρόνια από εσένα.
Τώρα όσοι με ξέρουν, ξέρουν και το όνομα μου, με γκουγκλάρουν και βρίσκουν και τι κάνω. Και στα ελληνικά και στα αγγλικά από τον Γκούγκλη φαίνεται τι κάνω.

Και πάμε ξανά στις βρισιές. Όσο δεν με νοιάζει να βρίζουν το nick μου άλλο τόσο με ενοχλούν εκείνοι που ανώνυμα συκοφαντούν, βρίζουν και διαδίδουν ψέμματα για ΕΠΩΝΥΜΑ πρόσωπα. Είτε τυχαίνει να ξέρω τα πρόσωπα αυτά, είτε δεν τα ξέρω, με οποιαδήποτε ιδιότητα, σε οποιονδήποτε πολιτικό χώρο και αν ανήκουν.
Η ανώνυμη συκοφαντία είναι κάτι που με βρίσκει απολύτως αντίθετο και όπου την βλέπω θα την πολεμάω.

Αυτά.

(Λάκη, δεν μας είπες για την κοπέλα που σου κρατάει τα ραντεβού στο οδοντιατρείο. Πληρώνεις ΙΚΑ, την έχεις δηλώσει στην επιθεώρηση εργασίας, κλπ, κλπ, κλπ;;;; )
 

hitman21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
14.896
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
166
Είσαι 100% σίγουρος γι'αυτό?
αν ειναι να αρχισουμε τετοιες ερωτησεις,της λογικης αν δεν εχεις αποδειξη,δεν ισχυει,
η συζητηση δεν θα τελειωσει ποτε...εγιναν εγκληματα και απο τις ΔΥΟ πλευρες....
και στο λεω εγω,που ο ενας παππους μου ειχε εξοριστει και ο προπαππος μου(απο την αλλη μερια) ηταν ανωτατος αξιωματικος του βασιλικου ναυτικου...
ανεξαρτητα απο τις τοτε συγκρουσεις,που εφεραν τη χωρα 50 χρονια πισω,ειναι τουλαχιστον αστειο να βριζονται <<Δεξιοι>>και <<Αριστεροι>> σημερα,οταν επι της ουσιας στις ιδιες ραγες κινειται η ζωη και των δυο..
οποιος πιστευει οτι μπορει να περιορισει και να βαλει ταμπελες στον σημερινο πολιτικο χωρο,πλαναται...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Κοιτά επειδή εγώ προσωπικά δεν έζησα τότε δεν έχω δει κάποια ιστορική πηγή που να το καταγράφει αυτό.
Αν εσύ έχεις παρακαλώ ας την δούμε και εμείς,τώρα αν άκουσες και εγώ έχω ακούσει πολλά από την περιπτερού,να τα πιστέψω;!
Διάφορες πηγές στο ιντερνέτ για τον Παπανδρέου τώρα που έριξα μία ματία αυτά λένε:

Πρωθυπουργία με την Ένωση Κέντρου
Το κόμμα του κέρδισε τις εκλογές της 3ης Νοεμβρίου του 1963 με ποσοστό 42,04%. Έχοντας 138 έδρες, σχημάτισε κυβέρνηση μειοψηφίας με τη στήριξη της Ε.Δ.Α., που είχε 28 έδρες. Ωστόσο, ο Παπανδρέου επιθυμούσε αυτοδύναμη πλειοψηφία και έτσι υπέβαλε την παραίτηση της κυβέρνησης αμέσως μετά την εξασφάλιση ψήφου εμπιστοσύνης. Στις εκλογές του Φεβρουαρίου 1964 η Ένωση Κέντρου κέρδισε με το 52,8% των ψήφων και 171 έδρες. Η προοδευτική πολιτική του, όπως και ο ευδιάκριτος ρόλος που έπαιζε ο γιος του Ανδρέας, ξεσήκωσαν την αντιπολίτευση των συντηρητικών κύκλων. Ορισμένα από τα μέτρα που πήρε η κυβέρνησή του ήταν η αποφυλάκιση πολιτικών κρατουμένων, η ρύθμιση των αγροτικών χρεών και η καθιέρωση της δωρεάν παιδείας σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης. Προσπάθησε να ανακτήσει τον έλεγχο του στρατού και της αστυνομίας παραγκωνίζοντας τους ακροδεξιούς και τους παρακρατικούς, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Παράλληλα μείωσε τον ασφυκτικό έλεγχο του κράτους στις ιδέες και τα φρονήματα.

Κατηγορήθηκε από τους αντιπάλους του ότι τα μέτρα αυτά (τα οικονομικά) ήταν εφικτά λόγω της ανθηρής οικονομίας που είχε κληροδοτήσει η πρωθυπουργία Καραμανλή. Από την άλλη η οκταετία Καραμανλή είχε μεν επιτύχει ανθηρά οικονομικά μεγέθη, το εισόδημα όμως των χαμηλότερων τάξεων είχε παραμείνει για χρόνια στάσιμο.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%B5%CF%8E%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%BF%CF%82_%CE%A0%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%AD%CE%BF%CF%85_(%CF%80%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B2%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%82)

αυτοί λοιπόν που μιλάνε τώρα για κομμουνιστές και διώξεις από τον Γέρο ειναι οι ίδιοι που την κυβέρνηση του 52% την έιξαν γιατί αρνείτο ο βασιλιάς να υπογράψει την απαίτηση του Γέρου να αναλάβει το Υπουργείο Εθνικής Αμυνας καθώς είχε βάσιμες ενδείξεις ότι επίκειται πραξικόπημα.
Ο βασιλιάς δεν του το δωκε, ο Γερος παραιτήθηκε και στη συνέχεια με διάφορα τεχνάσματα για διαδοχικές εκλογικές αναμετρήσεις προσπάθησαν να μην τον αφήσουν να έχει την κυβέρνηση στα χέρια του.
Οταν είδαν ότι με όσα δημοκρατικά μέσα δεν είχαν τύχη, αποφάσισαν να κάνουν χούντα για να έρθει η πολιτική ηρεμία στη χώρα. Την ηρεμία ΠΟΥ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΙΧΑΝ διαλύσει αφού τη λαική ετυμηγορία ΔΕΝ ήθελαν να τη σεβαστούν.
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
άργησες αλλά το κατάλαβες.
ο Αντρέας (ανεξάρτητα εάν τον βρίζω για την οικονομική πολιτική) ακολούθησε την οδό της εθνικής συμφιλίωσης.
αυτό βεβαίως αποθράσυνε πλήρως τους πουτανόψυχους οι οποίοι το εξέλαβαν ως αδυναμία της πολιτικής να καθαρίσει τον τόπο από τα καθιζήματα.
ένθεν κακείθεν.

άσε τουε κομμουνιστές και αριστερούς να τα βρουν μεταξύ τους.
εσύ πουτανόψυχε να μας πεις για τα του οίκου σου από το 49 έως το 74.
καριόλια.
μια ζωή δείχνετε το δάκτυλο στους άλλους για να μην πάρουν πρέφα τα του οίκου σας.
γαμιόλια

επιλεκτική ιστορία ρε παπάρα δεν μπορείς να κάνεις!

το μίσος που υπήρχε τότε, δεν έσβησε ποτέ!

και πήραν την εκδίκησή τους όλοι αυτοί που κόπτονταν υποκριτικά (πόσο μαλάκς είσαι και συ για να το λες αυτό ρε!) για την εθνική συμφιλίωση, γεμίζοντας το δημόσιο το 81-89 διορισμούς που έγιναν με  καθαρά κομματικά κριτήρια!

πόσο φανατικός σκατόψυχος έγινες ρε που δεν μπορείς να δεις κάτι τέτοιο!
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Δε μ'ενδιαφέρει να ταπώσω τους φασίστες γιατί είναι ήδη ταπωμένοι..
Λογικά επιχειρήματα υπάρχουν πάντα αλλά με αυτούς πάνε χαμένα.
Στον απέναντί σου θα φερθείς όπως ακριβώς του αξίζει!
Και ο εν λόγω κύριος δεν άξιζε τπτ λιγότερο από αυτό που πήρε..
Διάλογος με τα κατακάθια τέλος!

Έτσι!
Επαναστατική δικαιοσύνη!
Καμία ελευθερία στους αρνητές της Ελευθερίας!
Ταξικός πόλεμος παντού!

Τσακίστε τους φασίστες!
(μόνο προσοχή μην σπάσετε τον καθρέφτη στη διαδικασία) .

Συγνώμη για τη διακοπή...
Συνεχίστε απτόητοι.
 

Επισκέπτης
αυτοί λοιπόν που μιλάνε τώρα για κομμουνιστές και διώξεις από τον Γέρο ειναι οι ίδιοι που την κυβέρνηση του 52% την έιξαν γιατί αρνείτο ο βασιλιάς να υπογράψει την απαίτηση του Γέρου να αναλάβει το Υπουργείο Εθνικής Αμυνας καθώς είχε βάσιμες ενδείξεις ότι επίκειται πραξικόπημα.
Ο βασιλιάς δεν του το δωκε, ο Γερος παραιτήθηκε και στη συνέχεια με διάφορα τεχνάσματα για διαδοχικές εκλογικές αναμετρήσεις προσπάθησαν να μην τον αφήσουν να έχει την κυβέρνηση στα χέρια του.
Οταν είδαν ότι με όσα δημοκρατικά μέσα δεν είχαν τύχη, αποφάσισαν να κάνουν χούντα για να έρθει η πολιτική ηρεμία στη χώρα. Την ηρεμία ΠΟΥ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΙΧΑΝ διαλύσει αφού τη λαική ετυμηγορία ΔΕΝ ήθελαν να τη σεβαστούν.
Το οτί ο Παπανδρέου κυνήγησε τους κουμμουνιστές θέλω να μου δείξει κάποιος!!!
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Κοιτά επειδή εγώ προσωπικά δεν έζησα τότε δεν έχω δει κάποια ιστορική πηγή που να το καταγράφει αυτό.
Αν εσύ έχεις παρακαλώ ας την δούμε και εμείς,τώρα αν άκουσες και εγώ έχω ακούσει πολλά από την περιπτερού,να τα πιστέψω;!
Διάφορες πηγές στο ιντερνέτ για τον Παπανδρέου τώρα που έριξα μία ματία αυτά λένε:

Πρωθυπουργία με την Ένωση Κέντρου
Το κόμμα του κέρδισε τις εκλογές της 3ης Νοεμβρίου του 1963 με ποσοστό 42,04%. Έχοντας 138 έδρες, σχημάτισε κυβέρνηση μειοψηφίας με τη στήριξη της Ε.Δ.Α., που είχε 28 έδρες. Ωστόσο, ο Παπανδρέου επιθυμούσε αυτοδύναμη πλειοψηφία και έτσι υπέβαλε την παραίτηση της κυβέρνησης αμέσως μετά την εξασφάλιση ψήφου εμπιστοσύνης. Στις εκλογές του Φεβρουαρίου 1964 η Ένωση Κέντρου κέρδισε με το 52,8% των ψήφων και 171 έδρες. Η προοδευτική πολιτική του, όπως και ο ευδιάκριτος ρόλος που έπαιζε ο γιος του Ανδρέας, ξεσήκωσαν την αντιπολίτευση των συντηρητικών κύκλων. Ορισμένα από τα μέτρα που πήρε η κυβέρνησή του ήταν η αποφυλάκιση πολιτικών κρατουμένων, η ρύθμιση των αγροτικών χρεών και η καθιέρωση της δωρεάν παιδείας σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης. Προσπάθησε να ανακτήσει τον έλεγχο του στρατού και της αστυνομίας παραγκωνίζοντας τους ακροδεξιούς και τους παρακρατικούς, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Παράλληλα μείωσε τον ασφυκτικό έλεγχο του κράτους στις ιδέες και τα φρονήματα.

Κατηγορήθηκε από τους αντιπάλους του ότι τα μέτρα αυτά (τα οικονομικά) ήταν εφικτά λόγω της ανθηρής οικονομίας που είχε κληροδοτήσει η πρωθυπουργία Καραμανλή. Από την άλλη η οκταετία Καραμανλή είχε μεν επιτύχει ανθηρά οικονομικά μεγέθη, το εισόδημα όμως των χαμηλότερων τάξεων είχε παραμείνει για χρόνια στάσιμο.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%B5%CF%8E%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%BF%CF%82_%CE%A0%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%AD%CE%BF%CF%85_(%CF%80%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B2%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%82)

Διάβασε το βιβλίο του Σπύρου Λιναρδάτου "Από τον Εμφύλιο στην Χούντα" (εκδόσεις ΤΟ ΒΗΜΑ 4 τόμοι 22 Ευρώ)... αξιόλογο..
 

Επισκέπτης
Διάβασε το βιβλίο του Σπύρου Λιναρδάτου "Από τον Εμφύλιο στην Χούντα" (εκδόσεις ΤΟ ΒΗΜΑ 4 τόμοι 22 Ευρώ)... αξιόλογο..
Εκεί μέσα θα δω και οτί ο Παπανδρέου κυνήγησε τους κουμμουνιστές ή απλά είναι μία καλή προτασή σου;! :think:
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.456
Like
19
Πόντοι
166
καλά που βρήκαν καταφύγιο στον Καραμανλή του 60.
ρε δε γαμιέστε λέω γω.....
καμμιά μεταμέλεια.
καμμιά παραδοχή.
καμμιά αυτογνωσία.

πούτσα και ξύλο εγωιστόπουστες αλήτες καθιζήματα.
επειδη πιο πριν ειπες για τα παιδια των αριστερων που εζησαν μεχρι το '74 στην βουλγαρια  επειδη τους ειχε αφαιρεθει η ιθαγενεια, αυτην την μαλακια μονος σου την σκεφτηκες η καποιος αλλος στην ειπε;;
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
επιλεκτική ιστορία ρε παπάρα δεν μπορείς να κάνεις!

το μίσος που υπήρχε τότε, δεν έσβησε ποτέ!

και πήραν την εκδίκησή τους όλοι αυτοί που κόπτονταν υποκριτικά (πόσο μαλάκς είσαι και συ για να το λες αυτό ρε!) για την εθνική συμφιλίωση, γεμίζοντας το δημόσιο το 81-89 διορισμούς που έγιναν με  καθαρά κομματικά κριτήρια!

πόσο φανατικός σκατόψυχος έγινες ρε που δεν μπορείς να δεις κάτι τέτοιο!

σε μένα μιλάς ρε παπάρα;
σε μένα που ο κακαουνάκης κυνηγούσε τον πατέρα μου;

αει γαμήσου.
αυτό που έγινε το 81 89 ήταν παιχνίδι μπροστά σε αυτά που έγιναν το 50 -74.
και ήταν ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΟ.
το κατάλαβες τώρα παπάρα;
ή μήπως ήθελες οι αντιφρονούντες να σου πούν και ευχαριστώ γαμώ τη ράτσα σου;
ή να σου άφηναν και το κράτος που είχες σοδομήσει και ληστέψει δεκαετίες ολόκληρες;

ρε κοίτα κάτι λακαμάδες που έκανε η μάνα τους.
σε γαμάω ασάλιωτα πες μου και μπράβο.

είπα
πούτσα και ξύλο σ αυτούς που δεν αναγνωρίζουν τα λάθη τους και δεν μετανοούν.
 

petrosyn

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
14.588
Like
0
Πόντοι
166
Το οτί ο Παπανδρέου κυνήγησε τους κουμμουνιστές θέλω να μου δείξει κάποιος!!!
ΑΡΗΣ Ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΩΝ ΑΤΑΚΤΩΝ
Καλό βιβλίο του Χαριτόπουλου. Εκεί μπορείς να διαβάσεις διάφορα ωραία πράγματα για το κηνύγι που έφαγε ο ΕΛΑΣ ακόμα και από τα κεφάλια του ΕΑΜ
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom