Νέα

Νέα Φιλαδέλφεια : Διχάζει η α λα Monty Python παρέλαση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα company of heroes tho
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 588
  • Εμφανίσεις 15K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Eraser..

Σπουδαίος
Εγγρ.
25 Δεκ 2016
Μηνύματα
27.955
Like
10.075
Πόντοι
2.606
μπορουμε επισης να στειλουμε και κομαντα στην επομενη παρελαση και στην αναγκη να ριξουμε πυρηνικα

θείο εγώ λέω στην επόμενη παρέλαση τα κορίτσα να τιμήσουν τον Μάρκο Σεφερλή.
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
Ποιός ήταν ο σκοπός αυτής της πράξης κατά τη γνώμη σου;
Δεν γνωρίζω και βασικά να σου πω με αφήνει αδιάφορο. Αν έβγαιναν και έκαιγαν την σημαία ή αν κατούραγαν στη μέση του δρόμου θα έλεγα ναι, είναι ξεκάθαρη ύβρης προς την εθνική επέτειο και θα ήταν άλλου το θέμα.


Αυτό που με έκανε να συζητήσω είναι η αντίδραση της κοινωνίας (των πολλών ρε παιδί μου). Βλέπεις τώρα πχ στο fb αναρτήσεις του τύπου ''να πάνε φυλακή'' - '' να εφαρμοστεί ο νόμος'' από άτομα που έχουν ευεργετηθεί από την κατάντια της Ελλάδας.
 

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
32.900
Like
12.912
Πόντοι
2.606
Πάντως οποίος είναι αντίθετος με το ετήσιο μνημόσυνο των θυμάτων για την θύρα 7 μπορεί παρακαλώ να κατέβει να το  διακωμωδήσει εμείς είμαστε πολύ ανεκτικοί σε αυτά κόσμιοι και δημοκράτες απλά μπορεί να βρει το κωλαντερο του κρεμασμένο στο ρολόι στο Πασαλιμάνι .όπου βρουν χαλαρότητα και ανομία και βλέπουν ότι θα κάνουν την μαλακια τους και δεν τρέχει μια τα κάνουν Αυτό έκαναν και αυτά τα σουργελα
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.473
Κριτικές
7
Like
3.203
Πόντοι
786
η erinal και η πενταγιώτισα σίγουρα επιχαίρουν
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
67.537
Like
27.756
Πόντοι
5.506
Πάντως οποίος είναι αντίθετος με το ετήσιο μνημόσυνο των θυμάτων για την θύρα 7 μπορεί παρακαλώ να κατέβει να το  διακωμωδήσει εμείς είμαστε πολύ ανεκτικοί σε αυτά κόσμιοι και δημοκράτες απλά μπορεί να βρει το κωλαντερο του κρεμασμένο στο ρολόι στο Πασαλιμάνι .όπου βρουν χαλαρότητα και ανομία και βλέπουν ότι θα κάνουν την μαλακια τους και δεν τρέχει μια τα κάνουν Αυτό έκαναν και αυτά τα σουργελα
ελα ρε....
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.424
Κριτικές
15
Like
6.108
Πόντοι
1.496
Αυτό που εξηγώ και δεν το δέχεται κανείς μάλλον είναι ότι :

Μία πράξη μίας ομάδας 5 ατόμων δεν σημαίνει τίποτα ούτε και έχει κάποιο αντίκτυπο στην κοινωνία. Αν δεν δεχόμασταν τα περιθώρια θα είμαστε φασίστες. Και ξέρεις τα περιθώρια όσο τα αφανίζεις στενεύουν μέχρι να φτάσουν και στην δική σου πόρτα.

Όταν όμως έχεις μια κοινωνία να ξεσηκώνεται για ένα τέτοιο θέμα και μάλιστα με λογική όχλου (έχει σημασία η λέξη) τότε απορείς...

Ο συμψηφισμός πάει στο γεγονός ότι σε κάποια θέματα θιγόμαστε και σε άλλα κάνουμε τους Κινέζους

Σε προσευχη σε ΔΗΜΟΣΙΟ σχολειο, εχεις ακουσει ποτε να κανει κανεις παρομοιο σκηνικο ασεβειας; Παρομοιο δρωμενο; Εγω εχω γνωστους που εχουν παιδια στο σχολειο και μου εχουν πει οχι. Γιατι δε κανει; Μηπως επειδη ολοι συμφωνουν με το να γινεται με το ζορι η προσευχη στο σχολειο; Οχι βεβαια. Καποιο αντιδρουν. Υπαρχει αυτη η συζητηση. Γιατι δεν εξεφρασε κανεις την αντιρηση του αυτη, την ωρα της προσευχης; Γιατι ειναι ασεβεια, ειναι αντικοινωνικο, ειναι προσβολη.  Και γιατι γνωριζει οτι θα τιμωρηθει. Γι αυτο. Και οι δασκαλοι επιβλεπουν τη διαδικασια. Και οποιος δε σεβεται κατι τετοιο, του λενε, μη συμετασχεις, περιμενε στην ακρη, κατσε στη μπαντα και μοκο. Και καθεται. Το ιδιο και με τη παρελαση. Οτι βρεθηκαν καποια μιζερα κοριτσια με φασιστικο τροπο να παρεμβουν και να χαλασουν οπως νομιζουν τη διαδικασια, τη μερα, την επετειο, αυτες γελοιοποιει και μονο.
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
67.537
Like
27.756
Πόντοι
5.506
Σε προσευχη σε ΔΗΜΟΣΙΟ σχολειο, εχεις ακουσει ποτε να κανει κανεις παρομοιο σκηνικο ασεβειας; Παρομοιο δρωμενο; Εγω εχω γνωστους που εχουν παιδια στο σχολειο και μου εχουν πει οχι. Γιατι δε κανει; Μηπως επειδη ολοι συμφωνουν με το να γινεται με το ζορι η προσευχη στο σχολειο; Οχι βεβαια. Καποιο αντιδρουν. Υπαρχει αυτη η συζητηση. Γιατι δεν εξεφρασε κανεις την αντιρηση του αυτη, την ωρα της προσευχης; Γιατι ειναι ασεβεια, ειναι αντικοινωνικο, ειναι προσβολη.  Και γιατι γνωριζει οτι θα τιμωρηθει. Γι αυτο. Και οι δασκαλοι επιβλεπουν τη διαδικασια. Και οποιος δε σεβεται κατι τετοιο, του λενε, μη συμετασχεις, περιμενε στην ακρη, κατσε στη μπαντα και μοκο. Και καθεται. Το ιδιο και με τη παρελαση. Οτι βρεθηκαν καποια μιζερα κοριτσια με φασιστικο τροπο να παρεμβουν και να χαλασουν οπως νομιζουν τη διαδικασια, τη μερα, την επετειο, αυτες γελοιοποιει και μονο.
εγω οταν εβλεπα παπα επιανα τα αρχιδια μου μικρος
 

Wolfman 42

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Οκτ 2019
Μηνύματα
1.282
Like
2.387
Πόντοι
456
Εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν παραβιάστηκε κάποιος νόμος από αυτή την παρέμβαση εε συγνώμη γελοιότητα ήθελα να πω, αν ναι να επιληφθεί η δικαιοσύνη αλλιως του χρόνου καλύτερη περιφρούρηση από τον Δήμο, την αστυνομια και τους καθηγητές.

Η αστυνομία είχε καθήκον και υποχρέωση να τις συλλάβει αμέσως για έργω εξύβριση του εθνικού συμβόλου και για διατάραξη της δημόσιας τάξης.
 

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
32.900
Like
12.912
Πόντοι
2.606
σεβαστη ρε μπραμπ και το ξερεις....μιλαμε
σου ξαναλέω ότι δεν παίρνω θέση υπέρ η κατά της παρέλασης αυτό είναι άλλο θέμα αλλά δεν μπορείς να το χλευάζεις σημειολογικά είναι απρεπές δεν ήταν γιορτή ένταξης της Ελλάδας στην ΕΟΚ
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.424
Κριτικές
15
Like
6.108
Πόντοι
1.496
εγω οταν εβλεπα παπα επιανα τα αρχιδια μου μικρος

Μπορει να απεφευγες και τον Αγιασμο μη πεσει πανω σου και σε ξυπνησει που ησουνα αγουροξυπνημενος. Δεν εχει να κανει. Σεβοσουνα ομως.
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
Σε προσευχη σε ΔΗΜΟΣΙΟ σχολειο, εχεις ακουσει ποτε να κανει κανεις παρομοιο σκηνικο ασεβειας; Παρομοιο δρωμενο; Εγω εχω γνωστους που εχουν παιδια στο σχολειο και μου εχουν πει οχι. Γιατι δε κανει; Μηπως επειδη ολοι συμφωνουν με το να γινεται με το ζορι η προσευχη στο σχολειο; Οχι βεβαια. Καποιο αντιδρουν. Υπαρχει αυτη η συζητηση. Γιατι δεν εξεφρασε κανεις την αντιρηση του αυτη, την ωρα της προσευχης; Γιατι ειναι ασεβεια, ειναι αντικοινωνικο, ειναι προσβολη.  Και γιατι γνωριζει οτι θα τιμωρηθει. Γι αυτο. Και οι δασκαλοι επιβλεπουν τη διαδικασια. Και οποιος δε σεβεται κατι τετοιο, του λενε, μη συμετασχεις, περιμενε στην ακρη, κατσε στη μπαντα και μοκο. Και καθεται. Το ιδιο και με τη παρελαση. Οτι βρεθηκαν καποια μιζερα κοριτσια με φασιστικο τροπο να παρεμβουν και να χαλασουν οπως νομιζουν τη διαδικασια, τη μερα, την επετειο, αυτες γελοιοποιει και μονο.
Εγώ δεν είπα ότι συμφωνώ με την πράξη τους. Αν θες τη γνώμη μου διαφωνώ γιατί ενώ πιστεύω ότι είχαν πρόθεση μακρυά από το να θίξουν το γεγονός που μνημονεύεται διάλεξαν λάθος τρόπο.

Και να σου απαντήσω...γιατί σε έθιξε περισσότερο αυτό και δεν θίχτηκες από την παρουσία των πολιτικών αρχηγών στην παρέλαση που όλοι λίγο πολύ ξέρουμε πόσο πολύ ''τιμούν'' την πατρίδα και τον εθνικό αγώνα...

Γιατί δε βγήκε ΕΝΑΣ ΔΗΜΑΡΧΟΣ να τους πει γελοία υποκείμενα όταν έτρωγαν τα λεφτά της αμυγδαλέζας???
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
Το δυστύχημα για την κοινωνία είναι ότι μας εξαγριώνει μια κίνηση 5 κοριτσιών αλλά μας κάθεται καλύτερα να έρχεται στην παρέλαση να κάνει φιγούρα σύσσωμο όλο το σινάφι των καριόλιδων πολιτικών που σε κλειστά δωμάτια και μετά από συναλλαγές συμφερόντων αποφασίζουν για την χώρα για τα επόμενα 300 χρόνια...


Γιατί μέχρι εκεί φτάνει ο πατριωτισμός μας απλά...μέχρι το τηλεκοντρόλ δηλαδή.
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
67.537
Like
27.756
Πόντοι
5.506
σου ξαναλέω ότι δεν παίρνω θέση υπέρ η κατά της παρέλασης αυτό είναι άλλο θέμα αλλά δεν μπορείς να το χλευάζεις σημειολογικά είναι απρεπές δεν ήταν γιορτή ένταξης της Ελλάδας στην ΕΟΚ
δεν διαφωνω...αλλα πιστευω και εγω ολα αυτα που λεει ο σαουλ....η δικια μου γνωμη μπραμπ...εν μερει τα κοριτσια αυτα  κακογουστα (αν και το καλοκαιρι ολη η αθηνα ηταν στο ηρωδειο στον κλιζ κια η καλη κοινωνια χειροκροταγε) μεν κανανε μια πραξη  που κανονικα θα επρεπε να ειναι μια απλη αναφορα οχι να φερουμε τα στρατα να της πυροβολισουν του χρονου...
στηριζω αυτο που λεει ο σαουλ εμεις οι μεγαλυτεροι εχουμε προσβαλει πολυ περισσοτερο την πατριδα μας
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom