Νέα

NBA - το καλύτερο πρωτάθλημα μπάσκετ στον κόσμο!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ]{ING_J
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 5K
  • Εμφανίσεις 213K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

laonikos

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2007
Μηνύματα
3.019
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
16
λες να έρθει κανείς από αυτούς πο έμειναν ελεύθεροι στην χώρα μας?
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
28
Πόντοι
66
λες να έρθει κανείς από αυτούς πο έμειναν ελεύθεροι στην χώρα μας?

Λάθος μου γιατί δεν το έθεσα σωστά.
Δε μένουν ακριβώς "ελεύθεροι" αλλά είναι διαθέσιμοι για ανταλλαγή. Σαν αστέρες που είναι, έχουν το δικαίωμα να ψάξουν/ρωτήσουν ομάδες που τους είναι αρεστές και να "επηρρεάσουν" την οριστική απόφαση της διοίκησης. Επίσης έχουν συμβόλαιο και οι 3 τους για ακόμη ένα χρόνο. Ακόμη, σε περίπτωση που θα μπορούσε να γίνει ένα τεράστιο buy-out από έναν ευρωπαϊκό σύλλογο, νομίζω ότι ακόμα παραείναι μεγάλα ονόματα για να έρθουν στην Ευρώπη. Αυτό το λέω γιατί ανεξάρτητα από την ηλικία τους, οι 2 ήταν All-Stars φέτος ενώ ο άλλος το έχασε οριακά. Μακάρι κάποτε να έρθουν γιατί μπορούν να κάνουν μεγάλα πραγματα και οι 3 τους μιας και δεν ειναι μόνο παιχταράδες αλλά έχουν και ιδιαίτερο στυλ για τη θέση που αγωνίζονται.
 

laonikos

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2007
Μηνύματα
3.019
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
16
και σκέφτομαι όταν έρθουν και δουν τα χάλια μας σε ΟΑΚΑ και ΣΕΦ με τους κάφρους...
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
28
Πόντοι
66
:2funny: :2funny: :2funny:

Είναι για γέλια και για κλάματα.
Θυμάμαι φέτος στα πρώτα ματς του Ολυμπιακού που έπαιζε εκτός νομίζω με το Αιγάλεω, όταν πήγε να βαρέσει βολές ο Τσίλντρες, κάτι τύποι κουνούσαν από πίσω τη μπασκέτα. Είχε πάρει μία έκφραση απορίας ο Chilly, όλα τα λέφτα. Μετά όταν το ρωτήσανε σχετικά οι δημοσιογράφοι, είπε "αυτό το κάναμε και εμείς για πλάκα στο high-school αλλά δεν περίμενα να το δω και ως επαγγελματίας". Ε τι να πει κανείς...

Πάντως η Ελλάδα μετράει πολύ ως μπασκετικός προορισμός πλέον. Θυμάμαι ένα δημοψήφισμα που είχα δει πριν μισό χρόνο περίπου στο site του ESPN για το "σε ποια πόλη θέλετε να γίνει το επόμενο expansion ομάδας ΝΒΑ" όπου η Αθήνα ήταν 3η (& ανάμεσα σε αμερικάνικες πόλεις). Αν θυμάμαι καλά, πρώτο ήταν το Seattle, μετά άλλη μία της Αμερικής, μετά η Αθήνα και μετά Λονδίνο κλπ. Μου έκανε τεράστια εντύπωση αλλά στα αρνητικά φυσικά και υπολόγιζαν τη συμπεριφορά των οπαδών μας.
 

laonikos

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2007
Μηνύματα
3.019
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
16
:2funny: :2funny: :2funny:

Είναι για γέλια και για κλάματα.
Θυμάμαι φέτος στα πρώτα ματς του Ολυμπιακού που έπαιζε εκτός νομίζω με το Αιγάλεω, όταν πήγε να βαρέσει βολές ο Τσίλντρες, κάτι τύποι κουνούσαν από πίσω τη μπασκέτα. Είχε πάρει μία έκφραση απορίας ο Chilly, όλα τα λέφτα. Μετά όταν το ρωτήσανε σχετικά οι δημοσιογράφοι, είπε "αυτό το κάναμε και εμείς για πλάκα στο high-school αλλά δεν περίμενα να το δω και ως επαγγελματίας". Ε τι να πει κανείς...

Πάντως η Ελλάδα μετράει πολύ ως μπασκετικός προορισμός πλέον. Θυμάμαι ένα δημοψήφισμα που είχα δει πριν μισό χρόνο περίπου στο site του ESPN για το "σε ποια πόλη θέλετε να γίνει το επόμενο expansion ομάδας ΝΒΑ" όπου η Αθήνα ήταν 3η (& ανάμεσα σε αμερικάνικες πόλεις). Αν θυμάμαι καλά, πρώτο ήταν το Seattle, μετά άλλη μία της Αμερικής, μετά η Αθήνα και μετά Λονδίνο κλπ. Μου έκανε τεράστια εντύπωση αλλά στα αρνητικά φυσικά και υπολόγιζαν τη συμπεριφορά των οπαδών μας.
δεν είναι δυνατόν οι 2 από τις καλύτερες ομάδες της ευρώπης να διασυρονται από άτομα που είναι άσχετα με το μπάσκετ και το μόνο που ξέρουν είναι να βρίζουν.
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
28
Πόντοι
66
δεν είναι δυνατόν οι 2 από τις καλύτερες ομάδες της ευρώπης να διασυρονται από άτομα που είναι άσχετα με το μπάσκετ και το μόνο που ξέρουν είναι να βρίζουν.

Καλά αυτό είναι τεράστιο θέμα και κανονικά πρέπει να μιλήσουμε σε ξεχωριστό thread γι' αυτό.
Η έλλειψη επιπέδου φαίνεται ξεκάθαρα στο άρθρο που μόλις διάβαζα.
 

laonikos

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2007
Μηνύματα
3.019
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
16

jimmyee

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2008
Μηνύματα
385
Like
0
Πόντοι
1
καλα τετοια ονοματα δεν παιζει να ξενιτευτουν απο την αμερικη για να παιξουν στο ελλαντα.

αφηστε που παικτες σαν τον νας δεν τους αφηνουν οι ομαδες ετσι ευκολα. ενταξει στο phoenix ειναι ηλιθιοι και το απεδειξαν τα τελευταια 2 χρονια αλλα οι αλλες ομαδες δεν θα αφησουν τετοιο κελεπουρι .
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
28
Πόντοι
66
καλα τετοια ονοματα δεν παιζει να ξενιτευτουν απο την αμερικη για να παιξουν στο ελλαντα.

αφηστε που παικτες σαν τον νας δεν τους αφηνουν οι ομαδες ετσι ευκολα. ενταξει στο phoenix ειναι ηλιθιοι και το απεδειξαν τα τελευταια 2 χρονια αλλα οι αλλες ομαδες δεν θα αφησουν τετοιο κελεπουρι .

Για το πρώτο μάλλον συμφωνώ.

Για το δεύτερο έχω μία μικρή ένσταση διότι το Νας το βάζω στην κατηγορία παιχτών που λατρεύεις να βλέπεις αλλά ξέρεις ότι δύσκολα θα γίνουν πρωταθλητές, όσο καλοί και αν είναι (φάση Iverson, T-Mac etc).
Σε καμία περίπτωση δε θέλω να αμφισβητήσω την αξία του. Ίσα-ίσα άξιζε και το 3ο MVP και όλα, απλά δεν το θεωρώ παίχτη που από μόνος του μπορεί να αλλάξει την τύχη μιας ομάδας. Ο λόγος που το λέω είναι ότι ομάδα χωρίς άμυνα, δύσκολα χτυπάει πρωτάθλημα και σε αυτό τον τομέα ο Νας είναι αρκετά κακός. Επίσης, λογικά θα πάει στην Ανατολή όπου το low-tempo παιχνίδι μάλλον θα περιορίσει τις ικανότητές του. Σίγουρα θα είναι μεγάλη προσθήκη για οποιαδήποτε ομάδα αλλά δε θα είναι και η κίνηση της χρονιάς.

Το ίδιο πάνω-κάτω ισχύει και για τον Αμάρε.
 

papaflik

Μέλος
Εγγρ.
8 Νοε 2007
Μηνύματα
374
Κριτικές
2
Like
35
Πόντοι
1
Καλησπέρα !

Έχω τα αποτελέσματα του lottery draft για το draft στις 29 Ιουνίου .

Στο εν λόγω draft διαλέγουν με την εξής σειρά

1 ) LA Clippers

2)  Memphis

3)  Oklahoma

4)  Sacramento

5) Washington


ΥΣ. Νίντζα του μουνιού δώσε μας λίνκς για τα αποψινά ματς....
 

papaflik

Μέλος
Εγγρ.
8 Νοε 2007
Μηνύματα
374
Κριτικές
2
Like
35
Πόντοι
1
Πίκρα για την ομάδα μου....( Washington ) ....Ήλπιζα πως αν κερδίζαμε το draft θα διαλέγαμε τον Griffin και με Arenas , Butler , Jamison , Haywood θα κάναμε απίστευτο line up....αλλά η πουτάνα η τύχη γαμιέται..... :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
28
Πόντοι
66
Επίσης:

Πίκρα για την ομάδα μου....( Washington ) ....Ήλπιζα πως αν κερδίζαμε το draft θα διαλέγαμε τον Griffin και με Arenas , Butler , Jamison , Haywood θα κάναμε απίστευτο line up....αλλά η πουτάνα η τύχη γαμιέται..... :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

Καλός ο Griffin αλλά πού θα έπαιζε σε εσάς? Θα έπρεπε να δώσετε το Jamison μάλλον γιατί ο Griffin είναι για βασικός.
Καλύτερο θα ήταν να κάνατε trade το pick σας και να παίρνατε ένα καλό 5άρι ή έναν combo guard σε περίπτωση που ο Agent Zero ξανατραυματιστεί. Πάντως οι Clippers είναι πολύ κακό franchise γενικότερα και με τον προπονητή που έχουν, ο Griffin θα δυσκολευτεί να δείξει το τεράστιο ταλέντο του.
Οι Grizzlies λογικά χτυπάνε Rubio αφού έχουν ήδη το Marc Gasol στην ομάδα (φίλος του) και μαζί με Gay & Mayo θα κάνουν ζημιές. :rockon:
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
28
Πόντοι
66
Νίκη για το L.A. χθες με 105-103 και 1-0 στην σειρά των τελικών Δύσης.
Kobe Bryant: 40 pts, 4 ast, 6 reb
Carmelo Anthony: 39 pts, 4 ast, 6 reb
Καλό ματς :rockon:

[youtube=560,340]W8VVLmhz79s[/youtube]
 

papaflik

Μέλος
Εγγρ.
8 Νοε 2007
Μηνύματα
374
Κριτικές
2
Like
35
Πόντοι
1
Νίκη για το L.A. χθες με 105-103 και 1-0 στην σειρά των τελικών Δύσης.
Kobe Bryant: 40 pts, 4 ast, 6 reb
Carmelo Anthony: 39 pts, 4 ast, 6 reb
Καλό ματς :rockon:

[youtube=560,340]W8VVLmhz79s[/youtube]

Κωλόφαρδοι οι γηπεδούχοι.......τους στρίμωξαν οι Νάγκετς και με τον Φίσερ 2 λεπτά πριν τη λήξη προηγήθηκαν με τρίποντο.....έλεος...... :headbang: :headbang: :headbang:
 

papaflik

Μέλος
Εγγρ.
8 Νοε 2007
Μηνύματα
374
Κριτικές
2
Like
35
Πόντοι
1
1 ) Όπως είπα πιο πάνω η φάση είναι 2 λεπτά πριν τη λήξη και όχι στο ημίχρονο ,

2 ) Προς θεού.. Ο Φίσερ μεγάλος παίκτης....θα τον προτιμούσα από τους Crittenton και Dixon που είναι αναπληρωματικοί του Arenas ,

3 ) To triangle του Jackson το ξέρω πολύ καιρό ( πόσο ετών είσαι ? από απορία ρωτάω , μην με παρεξηγήσεις ) το παίζε και στους Bulls .

4 ) Μεγάλο σουτ από τον Ντάνκαν , τρομερή απάντηση από τον Φίσερ , οι Lakers στα τελικά το 2004 και μεγάλη τσαπού από το Detroit ..... :rockon: :rockon: :rockon:  . Αν και ο Horry τέτοια σουτ τα χει ψωμοτύρι.....

5 ) Το άρθρο το διάβασα φίλε Mouninja  και δεν συμφωνώ.....Ειδικά στη συγκριση που έκανε ο γερο West ανάμεσα σε Kombe και Lebron....

6 ) Για το αποψινό τι βλέπεις ? Εγώ ως γνήσιος Lebron hater ψηφίζω Superman  :rockon: :rockon:
 

papaflik

Μέλος
Εγγρ.
8 Νοε 2007
Μηνύματα
374
Κριτικές
2
Like
35
Πόντοι
1
ΠΟΥΤΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!

ΕΝΑΣ ΠΟΝΤΟΣ ΝΑ!!!!!!!!!

ΓΑΜΗΜΕΝΕ!!!!!! :thefinge: :thefinge: :thefinge: :thefinge: :thefinge: :thefinge: :thefinge:
 

jimmyee

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2008
Μηνύματα
385
Like
0
Πόντοι
1
καταρχην να χαιρετησω τον κλασικο ελληνα φιλαθλο .......


δευτερον......τι ματσαρα ηταν αυτη????? :rockon: :rockon:

ξερετε οτι ειμαι με τον Lebron αλλα ας αποκλειστουνε αρκει να γινουν τετοια ματς.

τριτον...τι πουτσα ρε μεγαλε?? εδω μιλαμε για τον καλυτερο παικτη την μετα-AIR εποχη...οσο πιο πολυ τον βλεπω τοσο πιο πολυ το πιστευω...


 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
λετε να πεσω μεσα?
ντενβερ ορλαντο ειχα πει
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom