Νέα

NBA - το καλύτερο πρωτάθλημα μπάσκετ στον κόσμο!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ]{ING_J
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 5K
  • Εμφανίσεις 213K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
28
Πόντοι
66
επισης επειδη εχω παει αμερικη εχω την εντυπωση οτι το NFL ειναι πολυ ψηλοτερα απο το ΝΒΑ σε χρηματα, διαφημισεις κλπ. 
Iσχύει αυτό που λες. Οι ομάδες του NFL είναι πολύ πιο ακριβές από τις ομάδες του ΝΒΑ και το football είναι μακράν το νο.1 άθλημα στην Αμερική. Όμως στο NFL γίνονται 16 αγώνες τη σεζόν & τα playoffs ενώ το ΝΒΑ κρατάει συνεχώς από το Νοέμβρη μέχρι τον Ιούνη. Επίσης είναι το γνωστότερο αμερικάνικο πρωτάθλημα στον κόσμο και αυξάνεται με ραγδαίους ρυθμούς. Τέλος, θυμάμαι μια δήλωση που είχε κάνει ο LeBron πριν από κανα δυο χρόνια και είχε πει ότι θέλει να γίνει ο πρώτος δισεκατομμυριούχος αθλητής στην ιστορία. Μιας και η πρώτη του προτεραιότητα είναι τα χρήματα, δεν νομίζω να αλλάξει άθλημα αφού η ΝΙΚΕ θα τον κάνει τον πιο γνωστό αθλητή παγκοσμίως, μέσω του μπάσκετ.
 
OP
OP
I

]{ING_J

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2005
Μηνύματα
86
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Καλησπερα παιδες..
Η αληθεια ειναι οτι χαθηκα πολυ καιρο και μου κανει εντυπωση τρομερη οτι το θεμα πεταει.. Πολλα συγχαριτηρια στο μουΝΙΝΤΖΑ, τον Σουηδο και τα αλλα παιδια που ασχολουνται τοσο πολυ πραγματικα.. Ειχα την εντυπωση οτι ειμαι ο τελευταιος Δων Κιχωτης σ αυτην την ποδοσφαιροφιλη χωρα, που ασχολουμαι ακομα με το θεαματικοτερο πρωταθλημα στον κοσμο και ο μονος που τα ηξερε "όλα"...
Στο ψητο τωρα - επικαιροτητα..: Πλακα πλακα οι Ματζικ τα καταφεραν και πιασαν κορυφη.. Δεν τους το χα.. Η αληθεια ειναι οτι ειναι μια πολυ καλα δουλεμενη ομαδα που εχει μεγαλο της οπλο το 3ποντο και φετος μου κανει εντυπωση του Τζαμερ Νελσον.. Ειχα αρχισει να πιστευω οτι αυτος ο ποιντ γκαρντ θα χαθει στη μετριοτητα.. Ο Ντουαιτ το παει σοβαρα για MVP αν συνεχισουν ετσι οι Ματζικ και το βραβειο θα παιξει αναμεσα σε Ντουαιτ, Κομπι και ΛεΜπρον αναλογα με το που θα τερματισει η ομαδα τους.. Την επιστροφη του Νταριους Μαιλς πως την ειδατε; δυο ματσακια με + 10 ποντους και ανανεωση σε δευτερο 10ημερο.. Μακαρι να τα καταφερει το παλικαρι..
Εγω παντως κομα περιμενω ομως την μεταγραφικη βομβα της χρονιας μιας κι οι δυο μεγαλυτερες του καλοκαιριου αποδειχτηκαν φουσκες: Οι Σιξερς παιζουν καλυτερα χωρις τον Μπραντ που εξ αρχης κατ εμε δεν κολλουσε ( ενας αργος παιχτης σε μια ομαδα που αρεσκεται να τρεχει.. ) και οι Ραπτορς με ή χωρις τον Ζερμαιν ειναι φετος τραγικοι..
Ακουστηκε πριν 1-2 βδομαδες οτι ο Μαρμπουρι μολις τελειωσει το σηριαλ με τους Νικς ετοιμαζεται για Σελτικς κι επανασυνδεση με τον Γκαρνετ.. Αν συμβει κατι τετοιο κι ο Σταρμουρι παιξει σοβαρα οι Σελτικς θα γινουν διαστιμικη ομαδα.. Ιδωμεν..
Να περνατε καλα, να βλεπετε ΝΒΑ και τα λεμε παιδες..
Go LAKERS, Go!!!
 
OP
OP
I

]{ING_J

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2005
Μηνύματα
86
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Σας στελνω και λινκ απο ενα πολυ γαματο site φταιγμενο για NBA Junkies σαν κι εμας το οποιο εχει ολα τα τελευταια νεα και φημες του ΝΒΑ...
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
28
Πόντοι
66
Καλησπερα παιδες..
Η αληθεια ειναι οτι χαθηκα πολυ καιρο και μου κανει εντυπωση τρομερη οτι το θεμα πεταει.. Πολλα συγχαριτηρια στο μουΝΙΝΤΖΑ, τον Σουηδο και τα αλλα παιδια που ασχολουνται τοσο πολυ πραγματικα.. Ειχα την εντυπωση οτι ειμαι ο τελευταιος Δων Κιχωτης σ αυτην την ποδοσφαιροφιλη χωρα, που ασχολουμαι ακομα με το θεαματικοτερο πρωταθλημα στον κοσμο και ο μονος που τα ηξερε "όλα"...
Στο ψητο τωρα - επικαιροτητα..: Πλακα πλακα οι Ματζικ τα καταφεραν και πιασαν κορυφη.. Δεν τους το χα.. Η αληθεια ειναι οτι ειναι μια πολυ καλα δουλεμενη ομαδα που εχει μεγαλο της οπλο το 3ποντο και φετος μου κανει εντυπωση του Τζαμερ Νελσον.. Ειχα αρχισει να πιστευω οτι αυτος ο ποιντ γκαρντ θα χαθει στη μετριοτητα.. Ο Ντουαιτ το παει σοβαρα για MVP αν συνεχισουν ετσι οι Ματζικ και το βραβειο θα παιξει αναμεσα σε Ντουαιτ, Κομπι και ΛεΜπρον αναλογα με το που θα τερματισει η ομαδα τους.. Την επιστροφη του Νταριους Μαιλς πως την ειδατε; δυο ματσακια με + 10 ποντους και ανανεωση σε δευτερο 10ημερο.. Μακαρι να τα καταφερει το παλικαρι..
Εγω παντως κομα περιμενω ομως την μεταγραφικη βομβα της χρονιας μιας κι οι δυο μεγαλυτερες του καλοκαιριου αποδειχτηκαν φουσκες: Οι Σιξερς παιζουν καλυτερα χωρις τον Μπραντ που εξ αρχης κατ εμε δεν κολλουσε ( ενας αργος παιχτης σε μια ομαδα που αρεσκεται να τρεχει.. ) και οι Ραπτορς με ή χωρις τον Ζερμαιν ειναι φετος τραγικοι..
Ακουστηκε πριν 1-2 βδομαδες οτι ο Μαρμπουρι μολις τελειωσει το σηριαλ με τους Νικς ετοιμαζεται για Σελτικς κι επανασυνδεση με τον Γκαρνετ.. Αν συμβει κατι τετοιο κι ο Σταρμουρι παιξει σοβαρα οι Σελτικς θα γινουν διαστιμικη ομαδα.. Ιδωμεν..
Να περνατε καλα, να βλεπετε ΝΒΑ και τα λεμε παιδες..
Go LAKERS, Go!!!
Tα σέβη μου μιας και είσαι αυτός που ξεκίνησες το thread. Βλέπεις πως σιγά-σιγά μαζευόμαστε περισσότεροι.
Οι Magic με έχουν εντυπωσιάσει πολύ και εμένα. Τους υπολόγιζα να κινηθούν κάπου στη μετριότητα, μιας και πάγκο δεν έχουν καθόλου, αλλά ούτε και κανένα μεγάλο όνομα δίπλα στον Dwight. Πιστεύω πως το σερί τους θα σταματήσει σύντομα αφού το παιχνίδι τους είναι απλό και προβλέψιμο αλλά φτιάχνουν ψυχολογία μιας και είναι η καλύτερη ομάδα on the road. Ο Nelson παίζει φοβερά τον τελευταίο καιρό, ενώ η απουσία του Pietrus δεν τους έχει επηρεάσει καθόλου. Μπράβο τους.
Η Phily ήταν αποφασισμένη να κάνει το μεγάλο βήμα αλλά έπεσε έξω. Όπως είπες και εσύ, ο Brand δεν κολλάει καθόλου ενώ περιορίζει την ανάπτυξη του Iguodala. Έχουν τους χειρότερους σουτέρ, είναι τελευταίοι στα τρίποντα και στις βολές, άρα το μόνο που τους μένει είναι να τρέξουν. Τον Brand πρέπει να τον ανταλλάξουν προκειμένου να βελτιωθούν παραπάνω. Ένα πρόχειρο trade που μου ήρθε στο μυαλό είναι Brand για Marion, μιας και οι Heat είναι πολύ slow paced ομάδα χωρίς low post απειλή ενώ ο Marion θα μπορούσε να παίξει στο 3 και στο 4 και να τον φτιάχνει ο Miller. O J. O'Neal δεν κολλάει στους Raptors αλλά δύσκολα θα καταφέρουν κανα καλό trade μιας και η αξία του έχει πέσει πολύ τα τελευταία χρόνια. Ίδωμεν.
Αυτό για τον Miles είναι πολύ αστείο. Αν δεν ανανεώθεί το συμβόλαιό του, οι Blazers σίγουρα θα κάνουν δυναστεία, τέλος. Μακάρι να τον πάρουν τώρα οι Grizzlies να ησυχάσουμε.
Ο Marbury κάπου θα πάει στάνταρ, το είχα ακούσει αυτό για τους Celtics αλλά λένε πως ο Garnett δεν τον θέλει γιατί θυμάται τι μαλάκας ήταν. Μακάρι να μην έρθει στους Lakers. Ο ίδιος ισχυρίζεται πως δεν θα πιστεύουμε στα αυτιά μας όταν θα μάθουμε που θα πάει τελικά.
Για MVP τώρα. Όλοι παίζουν τρομερά. Βλέπω πολύ Wade φέτος γιατί μου αρέσει το one man show στο Miami. Κοbe, LeBron & Dwight είναι οι καλύτεροι στις καλύτερες ομάδες. Λογικά θα κριθεί τις τελευταίας 2 βδομάδες. Καλό αυτό για να βλέπουμε ανταγωνισμό.
 
OP
OP
I

]{ING_J

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2005
Μηνύματα
86
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Τον Miles τον εχουν υπογραψει ηδη οι Grizzlies για δευτερο συνεχες δεκαημερο και με το τελευταιο ματς που αγωνιστηκε επεστρεψε το συμβολαιο του στο Salary cap των Blazers ( 18 εκ/μυρια $ για 2 χρονια ) οι οποιοι φανταζομαι 8α εχουν ηδη αρχισει να τραβανε τα βυζια τους  :2funny: :2funny:
Οντως παιζει αυτο που λες για τον Marbury αλλα ο ιδιος ο Garnett βγηκε και ειπε οτι δεν εχει προβλημα και οτι θα τον ηθελε στους Celtics..
Σωστος για το Brand - Marion.. Πραγματικα φαινεται να ωφελει και τις 2 ομαδες ετσι οπως το θετεις.. Ετσι κι αλλιως με βασικο center τον Joel Anthony και αναπληρωματικο τον ξεπεσμενο πλεον Magloire δεν τους βλεπω για μακρυα τους Heat.. Haslem και Brand πιστευω θα συνθεταν ενα πολυ δυναμικο δυδιμο στη frontline που δεν θα αφηνε ριμπαουντ για ριμπαουντ χαμενο...
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
28
Πόντοι
66
Τον Miles τον εχουν υπογραψει ηδη οι Grizzlies για δευτερο συνεχες δεκαημερο και με το τελευταιο ματς που αγωνιστηκε επεστρεψε το συμβολαιο του στο Salary cap των Blazers ( 18 εκ/μυρια $ για 2 χρονια ) οι οποιοι φανταζομαι 8α εχουν ηδη αρχισει να τραβανε τα βυζια τους  :2funny: :2funny:
Οντως παιζει αυτο που λες για τον Marbury αλλα ο ιδιος ο Garnett βγηκε και ειπε οτι δεν εχει προβλημα και οτι θα τον ηθελε στους Celtics..
Σωστος για το Brand - Marion.. Πραγματικα φαινεται να ωφελει και τις 2 ομαδες ετσι οπως το θετεις.. Ετσι κι αλλιως με βασικο center τον Joel Anthony και αναπληρωματικο τον ξεπεσμενο πλεον Magloire δεν τους βλεπω για μακρυα τους Heat.. Haslem και Brand πιστευω θα συνθεταν ενα πολυ δυναμικο δυδιμο στη frontline που δεν θα αφηνε ριμπαουντ για ριμπαουντ χαμενο...
Αυτό για τον Miles δεν το ήξερα και τώρα ανακουφίστηκα πολύ. :grin:
Είχα διαβάσει και κάποια σενάρια ότι υποθετικά θα μπορούσαν το άλλο καλοκαίρι να υπογράψουν έναν εκ των LeBron, Wade, Bosh, Amare και πήγα να τρελαθώ μόνο που το σκέφτηκε  :S :2funny:.
Μακάρι ο Marbury να πάει στους Celtics γιατί βλέπω πως δύσκολα θα κοντράρουν τους Cavs και τους Magic αν συνεχίσουν έτσι. Πέρυσι ευχαριστήθηκα τη σειρά με τους Hawks που έπαιξαν γαμάτα. Φέτος τα πάνε καλύτερα και βλέπω την Atlanta να φτάνει άνετα στον 2ο γύρο. Οι Heat με έναν καλό ψηλό θα χτυπάγανε τετράδα χαλαρά στην Ανατολή.
Στη Δύση θα ήθελα πολύ να δω την τράμπα Baron με Maggette αφού δεν έχει βγει κανένας στην νέα τους ομάδα.
Για Dunk Contest πάνε Rudy Fernandez, Rudy Gay, Nate Robinson & Dwight Howard. Τι βλέπεις εσύ? Εγώ Rudy Gay με τα χίλια. :rockon: :rockon: :rockon:
 

souhdos13

Μέλος
Εγγρ.
8 Αυγ 2008
Μηνύματα
2.067
Like
1
Πόντοι
16
Respect σε σενα ρε μαγκα επειδη εσυ ησουν αυτος που πρωτοεγραψε εδω μεσα :rockon: :rockon:

Για τα υπολοιπα δεν εχω να σχολιασω κατι,μιας και με καλυψαν απολυτα τα λεγομενα του mouNINJA και τα δικα σου.

Απλα να πω οτι οι Toronto παιζουν σιγουρα χειροτερα απ'οτι ολοι περιμεναμε,ομως οι πιθανοτητες να μπουν στα playoffs και να αποτελεσουν σκληρο καρυδι για τον οποιονδηποτε,δεν ειναι λιγες.
Καθοριστικο ρολο στο τι θα γινει με τους Raptors,θα παιξει η κατασταση του Calderon.
Γενικα στην Ανατολη θα γινει σφαγη για την τελευταια ομαδα που θα συμπληρωσει την 8αδα της postseason.
Bucks,Bulls(δεν με ψηνουν καθολου προσωπικα),Nets,Raptors και Pacers(ειναι χαμηλα,ομως ο Granger κανει οργια).
Οι 76ers θα μπουνε ανετα πιστευω.
5 ομαδες για μια θεση.Οχι και ασχημη μαχη :rockon: :rockon:

Ο Miles ειναι ενας παικτης που αναμφισβητητα μετραει στον μαγικο κοσμο.
Ξεκινησε καλα,ομως θα δειξει η πορεια κατα ποσο θα συνεχισει σε ψηλο επιπεδο,εφοσον η απουσια του ηταν μακροχρονια.

Συνεχιζουμε,αναμενοντας τον  ''καυτο'' Φλεβαρη με τις blockbuster τραμπες :rockon:
 
OP
OP
I

]{ING_J

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2005
Μηνύματα
86
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Τα βιντεακια που ανεβασες φιλε μουΝΙΝΤΖΑ ειναι κορυφαια ειδικα το τελευταιο με το καρφωμα του πιτσιρικα... Απιστευτος.!
Σουηδε ευχαριστω πολυ για τα καλα λογια... Στην Ανατολη οντως θα παιχτει σκληρη μαχη.. Νταξει οι τρεις πρωτες θεσεις ανηκουν σε Celtics , Magic , Cavs (την σειρα καταταξης τους μονο δεν ξερουμε ακομη.!)... Πιστευω οτι Pistons, Hawks και Heat ειναι locks κι απο κει και περα με εξαιρεση τους Wizards ( οι οποιοι τα χουν παρατησει πλεον αν και υγιεις εχουν ΟΜΑΔΑΡΑ ) οι αλλες 2 θεσεις ειναι ΤΕΛΕΙΩΣ ρευστες.. Θεωρω οτι περισσοτερες πιθανοτητες εχουν οι Sixers οι Nets και οι Bucks αλλα σε καμια περιπτωση δεν ξεγραφω Raptors ( εχουν απιστευτο potential κατ εμε απλα δεν το εχουμε δει ακομα κι οπως λες ο Calderon κανει τη διαφορα οταν ειναι σε καλη κατασταση..), Knicks ( οι ομαδες του D'Antoni ειναι παντα επικινδυνες ) , Bulls ( που κι εμενα δεν με ψηνουν αλλα αν ανεβασουν εγκαιρως στροφες Deng - Heinrich ολα παιζονται ), Pacers ( ο Granger κανει οντως παπαδες κι ο Dunleavy φαινεται να εχει επιστρεψει δυνατος ) με πιθανοτητες προκρησης σαν 8ης ακομα και των Bobcats οι οποιοι μετα και την ανταλλαγη φαινεται να εχουν ενα αξιολογο συνολο αλλα δυστυχως γι αυτους τυγχανει να χουν και προπονητη τον Larry Brown ο οποιος για μενα ειναι ΥΠΕΡεκτιμημενος...
Στη δυση τα πραγματα ειναι στανταρ αντιθετα με περυσι που μεχρι τελευταια αγωνιστικη ψαχναμε τον 8ο αναμεσα σε 3-4 ομαδες.. LAKERS στην 1η θεση και απο κει και περα 8 ομαδες για 7 θεσεις με μια πολυ καλη ομαδα ( γιατι και οι 9 πρωτοι της δυσης ειναι πολυ καλοι... ) να μενει εκτος 8αδας και νομιζω οτι θα ειναι οι Mavericks...
Αυτα για σημερα.. Να περνατε καλα παιδες..!
ΥΓ: O Steve Francis αλλοτε γνωστος κι ως "Franchise" θα χρησιμοποιηθει καθολου φετος στους Grizzlies?? αληθεια μου εχει λειψει.. :(  Ηταν απ τους αγαπημενους μου... κι υποτιθεται οτι στο Μεμφις τον πηραν για βασικο...
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
28
Πόντοι
66
να μενει εκτος 8αδας και νομιζω οτι θα ειναι οι Mavericks...
Μην του λες τέτοια και τον στεναχωρείς. :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
Εγώ κόβω τους Jazz να μην τα καταφέρνουν. Πέρυσι είχαν πολύ καλύτερη έδρα από φέτος, ενώ θα τους λείψει ο Boozer και ο Deron θέλει καιρό για να επανέλθει στο επίπεδό του.
Ο Francis πιστεύω πως δυστυχώς είναι "τελειώμένος". Μετά από τόσους τραυματισμούς, θα του είναι πολύ δύσκολο να παίξει το μπάσκετ που έπαιζε. Βλέπω να τη βγάζουν με τον Conley αν και παίζει να τον στείλουν στους Blazers για τον Blake.
 
OP
OP
I

]{ING_J

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2005
Μηνύματα
86
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Τωρα ειδα το "Soul of the Game" πραγματικα πολυ καλοφτιαγμενο και με νοημα... Συμφωνω για Rudy Gay.. Τελικο με τον Nate Robinson..!
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
28
Πόντοι
66
Τωρα ειδα το "Soul of the Game" πραγματικα πολυ καλοφτιαγμενο και με νοημα... Συμφωνω για Rudy Gay.. Τελικο με τον Nate Robinson..!
Μην κάνει ο Dwight αυτό που λέει (να βάλει τη μπασκέτα στα 3.5 μέτρα) και δε φτάνουν οι άλλοι. :2funny:
Πώς και το nickname KingJ ενώ είσαι φαν των Lakers (ή δεν έχει σχέση)?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom